Bisdom Rotterdam krijgt eigen raad van overleg Radio en 1" V. „Christus wordt weer gekruisigd" Lijsten van de Tweede Kamer- kandidaten ingediend DE K.V.P.-KANDIDATEN VOOR DE TWEEDE KAMER Aspirant^hofmeesters Kratervorming op de maan Ontwikkeling van zeehavengebied eist gespecialiseerde studie Bijeenkomst in Rotterdam Weerschip Cumulus niet zeewaardig Boeiende maar problematische T.V.- voorstelling „La chunga" Amerikanen tonen de mogelijkheid van erupties op het koude hemel lichaam aan Stemmen bij volmacht Handen en Li ppen ruw? pyROL Verkiezingen voor de z.g. vlottende bevolking Een van de Nijkerkse drieling overleden Vanavond Merkwaardige T.V.- stunt Bestuur Wereldomroep Rigoureuze vernieti ging van oude stukken? DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PAGINA 7 Nederland kan internatio nale verplichting niet nakomen Uiterlijk 26 februari formulier indienen Memorie van antwoord archiefwet De raad vai. overleg in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, een maatschap pelijk cpntact-orgaan, waarin tal van or ganisaties op sociaal gebied zijn verte genwoordigd, zal worden gesplitst in een-aparte raad voor het Haarlemse en epn voor het Rotterdamse diocees, mertoe is besloten omdat de ontwikke- "ng in het zuidwestelijk deel van de randstad Holland zoveel van de aan dacht vergt, dat de raad, zoals deze tot hu toe bestaat, zich niet meer voldoen de op alle fronten kan oriënteren. De beer J. Bakker, voorzitter van de in terdiocesane raad van overleg, die de- £e mededelingen woensdag op een in "otterdam gehouden studiedag ver- Strekte, stelt zich voor, dat het nieuwe orgaan voor het bisdom Rotterdam be halve uit twee vertegenwoordigers van elk der zes katholieke organisaties op hiaatschappelijk gebied ook zal bestaan uit enkele deskundigen, terwijl hij voor stander is van twee bisschoppelijke commissarissen, nl. één geestelijke en een leek, bijvoorbeeld uit de Katholieke Actie gerecruteerd. De studiedag van de raad van over leg, waarvoor grote belangstelling be stond, had als centraal vraagstuk de ontwikkeling van de randstad Holland tot onderwerp. De heer A. C. A. Dee renberg, lid van het college van gedepu teerde staten van Zuid-Holland, die zich dagelijks met deze materie bezighoudt en zijn inzichten reeds menigmaal voor allerlei groeperingen heeft ontvouwd, fungeerde ook voor dit gezelschap als inleider. Hij bleek van mening, dat een nieuwe verbinding met west-Brabant, bekend als de Beneluxweg, geen enkel uitstel mag lijden. Daarom betreurde hij het voornemen van Rijkswaterstaat om de brug via het eiland Tiengemeten over het Hollands Diep vier jaar op te schor ten. In die tussenliggende tijd schrijdt namelijk de ontwikkeling van de Rot terdamse agglomeratie voort, het pen delen van werknemers uit west-Bra bant naar het noorden eveneens, ter wijl juist voor Brabant arbeidspoten tieel moet overblijven voor de uitvoe ring van het Kreekrakplan. De heer Deerenberg meende ook, dat het Bra bantse industrieplan feitelijk te laat zou gaan draaien. In het Botlekgebied zal nog een olieraffinaderij worden ge bouwd, en ook voor andere industrieën rond Rotterdam zouden de toeleverings bedrijven zich juist in west-Brabant kunnen vestigen. Om deze industrieën echter levensvatbaarheid te garanderen moet zo spoedig mogelijk de Benelux weg ten dienste staan. Goede verbin dingen zijn essentieel voor de bloei van welk bedrijf ook, zo stelde de heer Deerenberg. Hij kwam ook nog even te spreken over het ontwikkelingsplan van Spijke- nisse welk plaatsje onder de rook van Rotterdam geweldig zal uitdijen. Men neemt aan, dat twintig procent der nieuwe bewoners katholiek zal zijn, veertig pet. protestant en veertig pet. niet bij een kerkgenootschap aangeslo ten. Wanneer echter Brabant de be- (Van onze Haagse redacteur) De scheepvaartinspectie heeft zich genoodzaakt gezien het bewijs van zee waardigheid van het weerschip Cumu lus in te trekken. Het schip kon dien tengevolge vorige maand niet naar het aangewezen station vertrekken. Neder land bleef aldus noodgedwongen in ge breke te voldoen aan zijn internationale verplichtingen. Aldus blijkt uit een nota van wijzigin gen op de begroting van verkeer en waterstaat, in welke nota een bedrag van 550.000,- wordt aangevraagd voor het aanbrengen van versterkingen aan de Cumulus. Het schip zal na de re paratie ongeveer drie jaar dienst kun nen doen. Nederland levert dit houdt ver band met ons aandeel in de burger luchtvaart over de Atlantische Oceaan een bijdrage van ongeveer twaalf procent in het weerschepenprogramma. De weerschepen van een aantal lan den doen bij toerbeurt dienst op vaste plaatsen op de oceaan, de zogenaamde oceaanstations. Er zijn 2 Nederlandse weerschepen, de Cirrus en de Cumulus, na de oorlog verkregen uit Amerikaan se surplusvoorraden. Het fregat Cumu lus, dat thans moet worden opgeknapt, heeft in februari 1951 tijdens een vlie gende storm in de Golf van Biskaje zeven Noorse zeelieden gered. Wie zelf niet aan de verkiezingen van 12 maart kan deelnemen (wegens ziek te, ouderdom of verblijf in het buiten land) kan zijn stem door een ander bij volmacht laten uitbrengen, b.v. door de echtgenoot, familieleden tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzus, de echtgenote van een zwa ger en huisgenoten in de ruime zin van het woord. Wanneer men een ander bij volmacht Wil laten stemmen moet men bij het gemeentehuis of bij het K.V.P.-afde- lingsbestuur een formulier aanvragen, waarop enkele gegevens moeten wor den ingevuld, zowel over degene die bij volmacht laat stemmen als over degene, die de stem namens een ander gaat uit brengen. Dat formulier moet ingevuld en ondertekend worden ingeleverd bij d,e gemeente-secretarie. De plaatsver vanger krijgt dan de oproepkaart. Wanneer men zijn stem wil uitbren gen in een andere gemeente dan waar in men woont is dat ook mogelijk. Men hioet dan eveneens een formulier aan vragen aan de gemeentesecretarie of bi) het plaatselijk K.V.P.-bestuur. Op dat formulier moet worden ingevuld de haam van de plaats waar men op 12 blaart zal zijn. Men krijgt dan automa tisch de nodige gegevens thuisgezonden. De uiterste datum, waarop de formu leren moeten zijn ingediend bij de ge- hieente-secretarieën is 26 februari. De- f6hen, die dus binnenkort naar het bui tenland vertrekken doen er goed aan alvast maatregelen te nemen. De f.ewieentesecretrieën en de K.V.P. atue- higsbesturen kunnen nadere inlichtin- S?h geven. De K.V.P.-afdelingsbesturen fhh ook bereid de nodige hulp te ver- £hen bij het aanvragen, het invullen en terugbezorgen van de formulieren. langrijkste leverancier zou zijn van de toekomstige bevolking van Spijkenisse, hetgeen zeer voor de hand ligt, zouden deze percentages geheel anders komen te liggen. Van de andere aspecten die de heer Deerenberg aanroerde, noemen wij het hoogovenplan op Rozenburg, waarvan hij het zou toejuichen, als in het Sloe- plan van de provincie Zeeland een plaats voor deze basisindustrie zou kun nen worden ingeruimd, o.a. met het oog op de kans van luchtverontreiniging bo ven het Westland en de H.B.S.-kwes tie in de bollenstreek. Deze school komt nu, zoals bekend, te staan in Lisse, maar naar de inleider meende, zou te zijner tijd ook in Noordwijk een katho lieke H.B.S. noodzakelijk zijn. Over de sociologische facetten van de randstadontwikkeling sprak drs. W. Kusters, adjunctdirecteur van het Ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. Hoe wel in diverse opzichten de menselijke schaal is doorbroken, en er te onover zichtelijke conglomeraties zijn gevormd, noemde hij de toekomst vanhet Zuidhol lands zeehavengebied, zoals dit door de provincie is geschetst, sociologisch aan vaardbaar. Een belangrijk uitgangs punt bij het bepalen van de manier, waarop nieuwe bewoners in deze streek moeten worden opgevangen in vereni gingen en organisaties, in parochiever band en anderszins, noemde de heer Kusters de sfeer in het moderne gezin, dat veel meer dan vroeger wordt geken merkt door een grote openheid. Men is individueler ingesteld, en het zal nu zaak zijn in de kanalen, waarlangs men met de wereld buiten het gezin in con tact komt, havenhoofden te bouwen. Het is de taak van de socioloog te voorko men, dat deze individualiteit uitmondt in is ement en eenzaamheid, maar om de juiste middelen te vinden, zal nog veel meer studie nodig zijn naar de om standigheden waaronder de nieuwe bewoners van de Randstad Holland leefden voordat zij naar dit nieuwe ge bied verhuisden. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, die de gehele studiedag bij woonde, sprak tot slot een herderlijk woord, waarin hij er speciaal op aan drong bij de reorganisatie van de raad van overleg met de nodige offerbereid heid, voortspruitend uit liefde, te werk te gaan en niet het belang van eigen organisaties te verabsoluteren. In Spanje is een nieuw danswonder ontdekt, Micaela Amaya, die de bijnaam verworven heeft van „La Chunga", de uitbundigeZij zal binnenkort voor de Italiaanse televisie optreden. Woensdag zijn de lijsten van kandi daten ingediend voor op 12 maart te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Partij van de Arbeid heeft in zes groepen van kieskringen kandidatenlijs ten ingediend, die in elk der groepen gelijkluidend zijn. De Katholieke Volks partij heeft vier groepen van kieskrin gen gevormd. In elk van deze groepen zijn gelijkluidende kandidatenlijsten" ingediend. De Anti-Revolutionaire par tij heeft in alle kieskringen een kandi datenlijst ingediend, die voor wat de eerste 24 namen betreft, nagenoeg ge lijkluidend is. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft voor de kandidaatstel ling vier groepen van kieskringen ge vormd. De lijsten binnen dezelfde groep zijn gelijkluidend en op alle lijsten wor den de eerste vijftien plaatsen ingeno men door dezelfde kandidaten. De Christelijk Historische Unie heeft in alle kieskringen een kandidatenlijst ingediend, welke voor wat de eerste twintig namen betreft, gelijkluidend is. De Communistische Patrij Nederland heeft in alle kieskringen dezelfde kandi datenlijst ingediend. Ook de Staatkundig Gereformeerde Partij en het Gereformeerd Verbond hebben in alle kieskringen dezelfde kandidatenlijst ingediend. De (commu nistische) Bruggroep heeft in vijftien kieskringen dezelfde kandidatenlijst in gediend. De Pacifistisch Socialistische Partij heeft in vier groepen van kies kringen kandidaten gesteld, met voor elke groep kieskringen dezelfde lijst. De boerenpartij heeft in vijftien kieskrin gen een gelijkluidende lijst ingediend. De partij voor landbouw en midden stand heeft in de kieskring 's-Herto- genbosch ëen lijst met kandidaten in gediend en in de kieskring Tilburg een lijst zonder namen. Over de geldigheid van deze lijst zal nog worden beslist. De positief Nationaal Christelijke Unie (de naam van deze partij is niet geregistreerd) heeft, in de kieskring Amsterdam een lijst ingediend met de namen van twee kandidaten. De representant van de Partij voor Landbouw en Middenstand, die in Til burg de kandidatenlijst van die partij voor de kieskring Tilburg wilde inleve ren, was wel erg onfortuinlijk. Om één minuut voor vijf 's middags kwam hij bij het hoofdstembureau. Hij was elders zo lang opgehouden bij het storten van de waarborgsom, verklaarde hij. In de De K.V.P. heeft, zoals elders wordt gemeld, voor de verkiezingen van 12 maart vier groepen van kieskringen gevormd. In elk dezer groepen zijn ge lijkluidende kandidatenlijsten inge diend. De westelijke lijst - omvattende de kieskringen Den Helder, Haarlem, Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, 's-Graven- hage, Leiden, Dordrecht en Middel burg - bevat de volgende namen: 1. C. P. M. Romme, Bloemendaal, 2. W. J. Andriessen, Bunnik, 3. H. W. van Doorn, Rotterdam, 4. C. J. van der Ploeg, Haarlem. 5. J. M. A. H. Luns, 's-Gravenhage, 6. Th. D. J. M. Koersen, Amsterdam, 7. mej. J. C. H. H. de Vink, Utrecht, 8. T. Brouwer, Wasse naar, 9. A. C. M. Weijtërs, 's-Graven- hage, 10. A. M. Lucas, Rotterdam, 11. Th. Laan, Venhuizen, 12. E. J. M. Kolf schoten, Roelofarendsveen, 13. J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg, 14. mej. A. H. Nolte, Amsterdam. 15. C. F. Kleister- lee, Rotterdam, 16. Ch. J. I. M. Weiter, 's-Gravenhage, 17. Th. M. J. de Graaf, Lisse, 18. F. J. H. Bachg, 's-Gravenhage, 19. K. Th. M. van Rijckevorsel, 's-Gra venhage, 20. W. J. Schuyt, 's-Graven- hage, 21. J. G. M. Delfgaauw, Rijswijk, 22. J. M. Aarden, Voorburg, 23. H. M. J. Beyaert, geb. Drost, Utrecht. 24. J. A. Mommersteeg, Amsterdam, 25. E. P. Clijnk, Zaandam, 26. M. P. A. Meissen, Wateringen, 27. A. P. Hilhorst, Soest, 28. Th. J. Andriessen, Ovezande, 29. H. J. Neefs, 's-Gravenhage, 30. C. P. Jong, Schagen. De Brabantse lijst - omvattende de kieskringen Tilburg en 's-Hertogen- bosch - vermeldt de volgende kandida ten: 1. C. P. M. Romme, Bloemendaal, 2. H. B. J. Witte, 's-Gravenhage, 3. F. van Vliet. Eindhoven, 4. W. L. P. M. de Kort, Goirle, 5. F. J. F. M. van Thiel, Helmond, 6. H. H. van der Zan den, Eersel, 7. J. J. Fens, Breda, 8. C. J. van Meel, Hilvarenbeek, 10. P. A. Blaisse, Den Haag, 11. J. Th. M. de Vreeze, Utrecht, 12. G. M. J. Veld kamp, 's-Gravenhage, 13. A. E. M. Duynstee, Maastricht, 14. A. A. J. de Wolf, Breda. 15. W. P. G. Assmann, Roosendaal, 16. M. A. M. van Heivoort, Boxtel, 17. B. J. van Buel, Oss, 18. E. Visch, Hilversum, 19. V. G. M. Marij- nen, 's-Gravenhage, 20. H. Festen, Ois- terwijk, 21. H. M. van Lieshout, Eind hoven, 22. mej. G. A. M. Wintermans, Eindhoven, 23. P. H. M. van Boven, Breda, 24. P. J. Lardinois, Eindhoven, 25. M. F. Broos, Bergen op Zoom, 26. J. M. Th. C. Raymakers, Helmond, 27. mej. A. A. M. Kessel, Breda, 28. A. J. A. Oderkerk, Dussen, 29. H. J. Min- derop, Vught, 30. H. M. van Kuik, Mierlo-Hout. De Limburgse lijst - kieskring Maas tricht - is aldus samengesteld: 1. C. P. M. Romme. 2. J. M. Peters, Roosteren, 3. Jos. H. Maenen, Heerlen, 4. W. J. Droesen, Roermond, 5. W. K. N. Schmel- zer, 's-Gravenhage, 6. W. Peters, Venlo, 7. L. G. W. Kortenhorst, 's-Gravenhage, 8. H. C. W. Moorman, Voorburg, 9. W. J. A. Mulders, Heerlen, 10. A. M. J. W. Baeten, Maastricht, 11. mej. G. S. H. M. Kok, Hoensbroek, 12. Jan Maenen, Heerlen. 13. J. G. Warringa, Vught, 14. G. A. A. Horsmans, Koningsbos, 15. F. C. Wijffels, Brunssum, 16. J. B. Sens, Heerlen, 17. G. A. M. J. Ruys de Bee- renbrouck, Holten-Born, 18. W. J. Tel genkamp, Maastricht, 19. J. H. G. Hen driks, Berg en Terblijt, 20. J. P. P. van Banning, Geleen, 21. H. Jongen, Heer len, 22. M. A. Flecken, Bingelrade. Op de noord-oostelijke lijst - omvat tende de kieskringen Leeuwarden, Gro ningen, Assen. Zwolle, Arnhem en Nij megen - komen de volgende kandidaten voor: 1. C. P. M. Romme, Bloemendaal, 2. mej. M. A. M. Klompé, Arnhem, 3. J. Zwanikken, Hilversum, 4. J. M. L. Th. Cals, 's-Gravenhage, 5. B. A. A. Engelbertink, Oldenzaal, 6. J. G. Stok man, Utrecht, 7. J. H. W. van Koever den, Buren (Gld.), 8. M. M. A. A. Jans sen, Zeist, 9. L. A. H. Albering, Rijs wijk (Z.-H.), 10. P. C. W. M. Bogaers. Laren (N.-H.), 11. mej. J. M. Th. Knol, Enschede, 12. E. G. M. Roolvink, Al melo, 13. Th. J. A. Grond, Genève (Zw.), 14. Tj. de Jong, Bolsward, 15. B. J. Verhoeven, Arnhem, 16. H. J. A. Verbérk, Didam, 17. J. H. Scheepers, Emmercompascuum, 18. J. W. v/d Noort, Kraggenburg N.O.P., 19. A. M. v/d Werf, geb. Terpstra, Leuvenum p. Elspeet, 20. J. L. M. Niers, Hengelo (O.), 21. J. A. Geukers, Bolsward, 22. H. C. J. Erkens, Oosterbeek, 23. J. J. v. Akker, Hengelo (O.), 24. M. H. Boerland, Kloosterburen, 25. P. J. Engels, Leeuwarden, 26. H. J. van Heijningen, Zaltbommel, 27. A. T. Hettinga, Cornjum (Fr.), 28. J. A. M. Engelen, Lent. 29. W. W. J. Hol, Bene den-Leeuwen, 30. J. A. J. Grobben, Schalkhaar. haast overhandigde hij een papier, waar alleen de naam van de partij op stond. De namen van de kandidaten wilde hij er na die overhandiging nog bijvoegen, maar dat werd hem niet meer toegestaan. Men zal nog nader be. slissen of de naamloze lijst geldig is. De toneelgroep „Theater" voerde voor de V.P.R.O. gisteravond een T.V.-spel op naar een bewerking van Kazant- zakis' boek „Christus wordt weer ge kruisigd". In bovenstaand fragment ziet men een scène met Rob de Vries als pope Grigorisen Henk Schaer als vluchtelingenpope. Advertentie Op en boven een aantal voorbeeldig gedekte tafels aan boord van de Ka rachi, het spiksplinternieuwe motor schip van de „Nederland", scharrelden dinsdag nerveus trillende handen met scholletjes, botjes, ansjovis, gewone en ongewone biefstukken, Ga teau moscovite, ijscoupes, zeegroene snij boontjes en nog veel meer heerlijk heden. De handen behoorden toe aan dertig keurige leerlingen van de school ter opleiding voor civiel personeel ter koopvaardij, die onder kritische blik ken van „keien" uit het vak, oprecht probeerden niet te zondigen tegen de wetten van de tafeletiquette. Dat ging de meesten voortreffelijk af. Het hoofd van deze bijzondere school uit de Am sterdamse Nes, de heer B. T. W. Parson, had trouwens niet anders verwacht. „In de vijf maanden dat wij deze jongens tussen zestien en twintig jaar onder handen hebben, wordt er niet stil gezeten" vertelde het hoofd vol trots. Zij krijgen dagelijks les in ser veren, tafeldekken, menukunde en wijnkennis. Aan een banketbakkers- school leren zij de eerste beginselen van het koken, terwijl de Engelse leraar er voor zorgt dat zij zich aan boord van de voertaal kunnen be dienen. Dinsdag was het dan hun grote dag, konden de adspirant-hofmeesters, zo als dat heet, hun kennis „spuien". Chef kok Vroon van de Oranje had voor dit doel een heleboel lekkernijen met behulp van klei en schuimrubber na gebootst. Hiermede wisten de exami- nanten met een angstige precisie om te springen. De geslaagden stappen straks met een gedegen basiskennis in het kiel zog van hun twaalfhonderd voorgan gers, die sinds 1939 door de school zijn afgeleverd. Voor de jonge hof meesters bestaat belangstelling genoeg. Zij kunnen direct geplaatst worden op schepen van de grote maatschap pijen, die elk een vertegenwoordiger in het schoolbestuur hebben. De ver vanging van het Indonesische perso neel is hieraan niet vreemd. De gelukkige die straks met de Ka rachi mag uitvaren is te benijden. De Karachi is zoals haar kapitein G Lo- dewijks het zegt „een echte fijne schuit". Het schip kan met zijn luxe de meest verwende zeeman nog Aan de kiezer, die woensdag was op genomen in het centrale bevolkingsre gister dit is het bevolkingsregister voor de zgn vlottende bevolking (schip pers, woonwagenbewoners enz.) wordt toegestaan in een willekeurige gemeente aan de stemming ter verkie zing van leden van de Tweede Ka mer deel te nemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wenst te maken, moet daarvan uiterlijk 26 fe bruari schriftelijk mededeling hebben gedaan aan de burgemeester van 's-Gravenhage op een formulier, dat kosteloos ter secretarie van elke ge meente verkrijgbaar is. Deze bevoegd heid geldt niet voor de kiezer aan wie is toegestaan bij volmacht te stemmen. Een van de drieling van de familie L. van de Akker te Nflkerk, die zon dagmorgen werd geboren, is geheel onverwacht in het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort overleden. Het is het meisje Teunie. Bewoners van de Commissaris van Heemskerkstraat, waar de familie Van de Akker woont, hebben een bedrag bii"-"1 gebracht voor de babies. Washington. Het Amerikaanse bu reau voor arbeidsstatistieken heeft be kendgemaakt, dat het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten, dat gebaseerd is op het gemiddelde voor 1947/'49 100 voor december 1958 met 0,2 procent is ge daald tot 123,7. doen blozen van weelde. Wat Ben Traven met zijn „doodenschepen" een voudig niet durfde dromen, is hier verwezenlijkt. Op de Karachi zal het traditionele gevecht om de bovenste kooi niet worden geleverd. Voor alle bemanningsleden zijn er éénpersoons hutten voorzien van een breed ledi kant, een vaste wastafel en 'n aircon ditioning-installatie. Kapitein Lode- wijks huist op vier hoog achter, in de onmiddellijke omgeving van de brjug. In zijn hut ligt een indrukwekkend geel tapijt met bruine nopjes. De stoere gezagvoerder heeft hier even aan moeten wennen, maar is er op de eerste reis van de Karachi ten slotte aan gaan hechten. Eigenhandig schreef hij op het bordje aan zijn deur het dringende verzoek om vóór het binnentreden de voeten grondig te vegen. „Het tapijt is zo besmettelijk" liet hij ons vertrouwelijk weten Men kent, geloven wij wel, in vrij bre de kring het „verhaal" van Kazantza- kis' boek „Christus wordt weer gekrui sigd". In een Grieks dorp zal een pas siespel worden opgevoerd en de rollen worden onder de bewoners verdeeld. De aankomst van een troep geteisterde vluchtelingen is er inmiddels de oor zaak van dat deze fel en vrij elementair levende mensen in de bar re practjjk geconfronteerd worden met het probleem van de naastenliefde-die- men-nu-maar-eens-waar-moet-gaan-ma- ken. Sommigen slagen, de meesten fa len. Maar het verhaal van hun strijden en lijden neemt allengs en steeds dui delijker de contouren aan van het Pas siespel, dat ééns de sublieme Waarheid is geweest, en dat zij straks zelf weer gaan verbeelden. En men onderkent in de verschillende optredende figuren dan ook al spoedig „parallellen" met de fi guren, zoals zp in het drama van Chris tus Lijden en Sterven zijn opgetreden. Men wijst dus gemakkelijk „de" Petrus aan en ,,de" Johannes, de voze super- formalistische farizeeërs, „de" Judas en ,,de" weifelende Pilatus. En natuur lijk ook „de" Christus. Hij treedt op (min of meer op) in de gestalte van de eenvoudige herdersjongen. Manolios, die aan het einde van het stuk door de Turkse Aga de Pilatus aan zijn eigen volk wordt uitgeleverd en door dat volk wordt vermoord. Niet echter dan nadt hij, Manolios, zich heeft over gegeven aan de meest fnuikende maar vooral onware zelfbeschuldigingen, ove rigens met geen ander doel dan de red ding van de vluchtelingen. Hij vernie tigt zichzelf ten bate van de medemens, maar hij doet het via de leugen. Mano lios liegt met de nobelste bedoelingen, maar hij liegt. En hier wordt uiteraard zelfs de zwakste „parallel" met de echte Christus-figuur tot een infaam bedrog. Christus wordt inderdaad steeds weer gekruisigd, maar juist door de machteloze leugenachtigheid van de mensen. Natuurlijk wordt het in het T.V.-spel, zoals het gisteren onder aus piciën van de V.P.R.O. naar een bewer king van Kazantzakis' boek, werd opge voerd, niet op dat bedrog aangelegd. De eerbied voor het „gegeven" de bewerker Jef van der Heijden valt in dit opzicht niets te verwijten was evident aanwezig, maar inmiddels zat men dan toch maar met de ergerlijk troe bele verwarring rond een soort „na- afbeelding" van Christus in Manolios. Voor ons een overwegend bezwaar. Mede en vooral ook omdat zo'n T.V.- spel zonder meer in welke willekeurige huiskamer terecht komt, waar men al licht de problematiek niet helemaal aankan en waar men dus kans loopt de geesten danig te verwarren. Men kan zich, dunkt ons, in zulk een geval niet tevreden stellen met de vermelding „niet geschikt voor jeugdige kijkers"; een bepaalde volwassenheid is nu een maal niet altijd aan een bepaalde leef tijd gebonden. Men kan spreken van „ge durfd". Maar wat gedurfd is is daarom nog niet immer verantwoord. Na deze bedenkingen van principiële aard kunnen wij overigens gul zijn met onze bewondering voor de opvoering van het T.V.-spel „an sich", door de toneelgroep „Theater". De regie van Jack Dixon was over het geheel geno men zéér gespannen een enkele in zinking daargelaten en van een warmbloedige levensechtheid, die soms overrompelde. Hij werkte met voortref felijke close-ups van individuele mede spelenden en van groepen en situaties. Maar hij had er dan ook het mate riaal voor: Rob de Vries als een hels- farizeïse, hooghartige Pope Grigoris, Hans Tiemeyer :n een uitermate ge wiekst gespeelde rol van de Pilatus- achtige Aga, en Bernard Droog in een bezeten gespeelde Panayotros-Judas. Wij noemen er maar enkelen. Hans Culeman zag zich de hachelijke rol van Manolios toebedeeld. Dat hij zich er zonder ongelukken uit redde en dat hij in enkele verstilde momenten zelfs ont roerde pleit zeer voor hem. Maar dat neemt allemaal niet weg, dat wij na afloop, met een merkwaar dige mengeling van gevoelens van wre vel én bewondering de knop van ons toestel hebben omgedraaid. H. Hn. Vanavond de K.R.O. voor de T.V. Na het journaal ontvangt Louis Frequin om 20.20 weer een „excellente" gast. Om 20.40 bereidt Jos van Loon 'n nieuw recept en wordt de rubriek „Televitri- ne" op het scherm gebracht. Ook brengt men om 21.05 weer een bezoek aan een rijschool in Den Haag mét rit meester Gruppelaar en Dick de Vree. Tenslotte: „Retour Amsterdam-Sterren gebergte, wetenswaardigheden over de nieuwe ontdekkingstocht naar Ne derlands Nieuw-Guinea. Aan dit pro gramma-onderdeel werken mee prof. dr. H. J. Lam, voorzitter Stichting Ex peditie Nederlands Nieuw-Guinea. dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk lei der van de expeditie en kapitein-luite nant ter zee vlieger G. F. Venema, technisch leider van de expeditie. Ge spreksleider Theo Droog. De radio en tv-maatschappij N.B.C. en de Columbia filmmaatschappij heb ben de handen ineengeslagen voor een nieuwe tv-stunt. Op een podium worden auto's, een bontmantel, een diaman ten tiara, een gouden sigarettenkoker, een litersfles Franse parfum en een filmcamera neergezet. Het tv-publiek moet de waarde van deze voorwerpen raden. Wie de waarde het best raadt krijgt al deze dingen thuis. En boven dien en dat is de hoofdprijs van de hoofdpijs gaat „Columbia" binnen zes weken na ontvangst, van het for tuin in de woning van de hoofdprijswin naar zijn film „Midget" opnemen, met Sandra Dee, James Darren en Cliff Ro bertson in de hoofdrollen. Jazeker,- opnemen. De hele santekraam van de filmstudio komt naar het huis van de prijswinnaar, desnoods met dieselaggre gaten om de stroom op te wekken, ca mera's, schijnwerpers, grimeurs, al les. Bij beschikkingen van de staatsse cretaris van O., K. en W. zijn benoemd: gerekend van 1 januari 1959 tot en met 15 april 1959: tot plaatsvervangend voorzitter van het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldom roep: dr. J. R. M. van Angeren te 's Gravenhage, tot lid van dit bestuur mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst te Wassenaar, te rekenen van 15 november 1958 tot de dag, waarop nieuwe wettelijke voorzieningen met betrekking tot de Wereldomroep in werking treden: tot voorzitter van de programmaraad van de stichting Ra dio Nederland Wereldomroep: mr. J. A. Jonkman te Scheveningen, tot plaatsvervangend voorzitter van deze programmaraad: de heer H. Algra te Leeuwarden. (Van onze Haagse redacteur) Staatssecretaris Höppener meent, dat men zal moeten overgaan tot een meer omvangrijke vernietiging van overheids- bescheiden, waarvan men nagenoeg met zekerheid kan aannemen, dat ze door de administratie zelf toch nooit ?neer behoeven te worden geraad pleegd en dat ze ook voor de historie zonder betekenis zijn. Er zal een des kundig onderzoek moeten worden inge steld naar de mogelijkheid van een ri goureuze vernietiging van oude stuk ken. Aldus wordt medegedeeld in de me morie van antwoord op het van juli 1957 daterende voorlopig verslag inzake de archiefwet. De memorie, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, is vergezeld van een nota van wijzigingen. Het stuk bevat uitvoerige beschouwin gen over archiefzaken, met name over de behandeling van de provinciale ar chieven. Daartoe geïnspireerd door de tegen strijdige berichten en verklaringen over vulkanische aktiviteit op de maan heb ben twee Amerikanen onder laborato riumomstandigheden zolang geëxperi menteerd totdat ze een proef hadden bereikt, waarmee zij willen bewij zen, dat erupties op de maan heel goed mogelijk zijn, zelfs als er eigenlijk geen vulkanen bestaan op dit hemellichaam. Een Russische geleerde, die meldde op de maan een vulkaaneruptie te hebben waargenomen, bracht de bal aan het rollen. Bijna overal trok men zijn waarnemingen in twijfel. In Engeland zei een sterrenkundige dat er wel vul kanen op de maan zijn. Voor de week om was had zich een geanimeerde dis cussie ontsponnen tussen de sterrenkun digen van de wereld. Niemand trad voorlopig als scheidsrechter op. A. G. Gaydon en R. C. M. Learne stelden vast dat a) algemeen aange nomen wordt dat de maan bedekt is met een dikke laag uiterst fijn stof en b) tot dusver geen hoge tempera turen zijn gemeten op de maan. Vulkanen op aarde ontstaan doordat vloeibaar gesteente, onder enorm ho ge temperaturen gesmolten, zich on der hoge gasdrukken een weg baant van de kern van de aarde naar de buiten kant. Op de maan zijn de hoge tempe raturen die in dit proces een rol spelen, echter nog nooit aangetoond. Ergo: men moet zoeken naar vulkaanuitbar stingen waarbij de hitte geen rol speelt. De beide Amerikanen maakten en kele glazen flessen, die ze van boven aansloten op een vacuumpomp en van onder op een luchtreservoir. In de flessen brachten zij magnesiumcar- bonaat een zeer licht poeder. Door nu de vacuumpomp aan te zetten verdun den zij de lucht in de fles. De lucht die in de poedermassa gevangen zat, ont- op de maan voorhanden zijn. Steeds was het resultaat hetzelfde. Aan de hand van hun proefnemin gen hebben de beide Amerikanen de theorie opgesteld dat de maan, een koud hemellichaam, op enkele plaat sen nog gasbellen bevat, die daar op- snapte en liet kratervormige opper vlakteveranderingen achter. Toen de kraan op het luchtreservoir werd geopend, en de opwaartse lucht stroming dus versterkt werd, demon streerde het verschijnsel zich nog duide lijker: er trad kratervorming op. Werd de kraan naar de vacuumpomp plotse ling gesloten, dan viel enig stof dat dicht boven dé oppervlakte van de poe dermassa gezweefd had terug, en ook op andere manieren kon men het aëro dynamisch effect vergroten. Volgens de beide geleerden heeft hun experiment, dat zij ook met andere materialen hebben herhaald, duidelijk bewezen dat de in de flessen gedemon streerde lucht- (of gas-)verplaatsing tot kratervorming leidt. Men herhaalde de proef met zand, zout, magnesiumoxyde en andere ma terialen waarvan aangenomen dat zij gesloten zijn geraakt toen de maan- massa miljoenen jaren geleden af koelde. Als dit gas ontsnapt de kleine uitmonding van het luchtreser voir in de bodem van de fles fun geerde bij de proef als het ontsnap- pingspunt op de maan en door de stoflaag breekt doet het een krateref fect ontstaan. Men heeft in latere proeven het ef fect meer „richting" kunnen geven door midden in de fles een plaatje aan te brengen met een heel smal gaatje erin. Ontsnapte de lucht van de onder zijde via dit gaatje naar de bovenzijde, door de stoflaag, dan was het effect het allermooist. De theorie bleef er echter onaangetast door. In ieder geval, zo merkt U.P.I. bij dit verhaal op, hebben de twee Amerika nen zich. heel netjes gekweten van de moeilijke taak om in een internationaal dispuut te scheidsrechteren...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7