Blindelings tekenen van cheques oorzaak fraude Werving van arbeiders voor karwei in Oost-Duitsland Zeer dichte mist remt het verkeer »°°g" Hoop op goede zaken op R.A.I.-bedrijfsauto's K ru iswoord raadse l Kritiek op directeuren en procuratiehouders 2 'aspro'5 i&z... fit.' 110,- per week voor de vrouw en 40 Oost-marken voor de man zelf Kunstmaan van V.S. met een „Zonnetje in automobielbranche breekt weer een beetje door ERIC DE NOORMAN Officier in zaak-Goede Heertje Ruimteschepen voor militair gebruik K.L.M. mag op Marokko vliegen Karei de Grote-prijs voor Marshall Postboot op havenhoofd bij Den Helder gevaren R.A.I.-EXPOSITIE BEGINT 6 FEBRUARI H.M. DE KONINGIN BIJ JAN STEEN Nog meer woningen 1958 VRIJDAG 30 JANUARI 1959 Oversteken verre van eenvoudig Vele autowrakken Zware schade Luchtvaartovereenkomst geparafeerd in Oplossing kruiswoordraadsel van donderdiag 15 ,Je kan doen wat je wilt, schurk," verbreekt Svein opeens met een grauw de stilte. „Het is toch afgelopen met me, dat weet ik, want ik ben mijn helm kwijt. En een mens moet sterven vroeg of laat, zei m'n groot vader altijd. Maar die lol gun ik je niet, dat je er bij mij een woord uit krijgt. En bij de helm van mijn grootvader, die ik niet meer heb, dit is dan zogezegd het allerlaatste wat ik gezegd heb." Met een gerommel diep in zijn borst, dat een gegrinnik moet verbeelden, leunt Svein Langtand tegen de balk en sluit de ogen. ,Je zult nog wel eens anders piepen, mannetje," bijt de Ier hem nijdig toe. „Je zult er om smeken te mogen praten." En met een lachje, dat Svein ondanks zijn trotse, koppige woorden een rilling be zorgt, verlaten zij het ruim. Zacht deinend op de golven vervolgt het schip zijn weg en het kost Eric en zijn troep tot nog toe weinig moeite, bij te blijven. Maar op een hoge klip houdt de Pictenaanvoerder zijn paardje in en staart somber naar de donkere woudrand, die aan de andere zijde van de glooiende vlakte opdoemt. „Waar gaan ze in 's hemelsnaam naar toe?" mompelt Bolan. „Het lijkt wel, of ze regelrecht naar Ierland varen." Ook Eric begrijpt er weinig van. „We moeten dat schip in het oog blijven hou den, anders raken we Svein kwijt. En dat gevaar is groot, want deze kust wemelt van de diepe fjorden, waar we dus omheen moeten trekken. In de tijd, die we daarvoor nodig hebben is het schip mijlen verder. Bolan, jij gaat dus met onze mannen terug naar Dun Moch en volgt per schip, zodra het gereed is." „En gij, Heer?" wil Bolan fronsend weten. „Ik blijf met de Pie ten het Ierenschip volgen." „Wij gaan van hier niet verder," mengt de Pic- tenhoofdman zich in het gesprek. „Dit is de grens van ons gebied. En ik raad u aan, edele heer, ook terug te keren. Het is een onbekend geheimzin nig gebied. Geen mens, die zich daar waagde, is ooit teruggekeerd." Onge lovig haalt de Noorman zijn schouders op. „Zo ge wilt! Dan ga ik alleen verder." (Vervolg van pagina 1) aan zag komen, dat het rijke leven ten einde liep. Na zijn arrestatie viel de spanning van hem af en na enkele dagen in de cel waren de maagklach ten geheel verdwenen. In een psychologisch rapport staat, dat hij een sterk vrouwelijke inslag heeft: ijdel, goed gemanierd, hoffelijk, beminnelijk, een man die zich zelf graag groot en machtig wilde zien, nadat in zijn jeugd zijn vader failliet was ge gaan. Hij is een vlot causeur, maar zijn levenshouding is slechts gericht op glamour en uiterlijk effect. Hij was geen vrouwenjager. Tenslotte deelt de president nog me de, dat de politie niet gebleken is, dat er van het geld iets is overgebleven. Om half elf kreeg mr. W. P. Bakho ven, hoofd van het arrondissementspar ket, als officier van justitie het woord om zjjn lange requisitoir uit te spre ken. ,,De verduistering is bijzonder een voudig gepleegd", zei hij, „eenvoudig door het te verduisteren geld uit de kas weg te nemen. Verdachte deed dit wanneer hij behoefte aan geld had. Aan gezien er in de kas van de N.V. Berger en Co. nooit een groot bedrag aanwe zig was, was deze steeds spoedig uit geput. De kasbehoeften van deze ver dachte privé waren echter wel groot en werden steeds groter en dus moest de kas telkens worden aangevuld. De N.V. Berger en Co. had een re kening courant bij dq Kas-associatie en wanneer de kas van Berger en Co. moest worden aangevuld, geschiedde dit door het uitschrijven van een bankche que op de Kas-associatie. Deze cheque moest worden getekend door een der directeuren of door een procuratiehou der. Zij werden steeds getekend zonder dat ooit werd gevraagd, waarvoor het geld nodig was." Mr. Bakhoven somde daarna de reële kasbehoeften op en gaf daarnaast de cijfers van het ten onrechte opge nomen geld. In 1955 was de reële kas- behoefte 194.920 .maar verdachte liet over totaal 438.000 met cheques bij de Kas-associatie disponeren. In 1956 was er in zijn kas 141.000 nodig, doch hij nam ir totaal 425.670 op. De procuratie houders hebben verklaard, dat zij geen inzicht hadden in de kaspositie. Toch hebben zij de cheques getekend. Mr. Bakhoven noemde dit een weinig be vredigende toestand, die anderen tot waarschuwing mag strekken. De directeur J. Salm kreeg dagelijks de dagafschriften onder ogen van de rekening bij de Kas-Associatie. Zijn aandacht was uitsluitend gefixeerd op het eindsaldo van deze dagafschriften omdat hij steeds met het oog op de „callgeldpositie" van dit eindsaldo op de hoogte moest zijn. Hierna gingen de dagafschriften naar verdachte, die er de aanduiding „dispositie" op weg- vlakte, zodat niet meer te zien was, dat de daarop voorkomende post een geldopname betrof. Merkwaardig noemde de officier dat de accountant Dragt en zijn assistent Jacobs nooit eni ge aandacht hebben besteed aan deze niet ingevulde souches. Bij deze ac countantscontrole had men niet alleen de souches van de uitgeschreven cheques kunnen afchecken, maar ook de chequenummers in de boeken kun nen vergelijken met de chequenum- mers van ae souches. De accountant Dragt heeft daarvoor een beroep gedaan op de omstandig heid dat iedere bankopname toch moest blijken uit de vermelding op het dag afschrift en dat deze dagafschriften immers dagelijks onder de ogen van directeur Salm kwamen. Mr. Bakho ven noemde het blindeling tekenen van cheques een handeling die gelijk staat met het tekenen van blanco cheques. Zijns inziens was dit de oorzaak van de hele fraude. Bjj een iets betere controle, die gemakkelijk mogelijk was, hadden alle gepleegde knoeierijnen kun nen worden voorkomen. Bijzonder gevaarlijk achtte mr. Bak hoven 't blijkbaar veldwinnende stand punt, dat men zelf nergens meer naar behoeft om te kijken wanneer men maar accountantscontrole heeft inge schakeld. „Het is in deze zaak ont stellend te constateren, hoe men zich verbaasd en soms lichtelijk gepikeerd toonde, wanneer de mogelijkheid werd aangestipt dat de heren direc teuren en procuratiehouders zelf toch ook wei enigszins toezicht nauuen kunnen uitoefenen. Daar was toch ue accountant voor. Die werd langzamer hand gezien ais een soort bovenmen selijke en onfeilbare figuur, aan wie men alles kon overlaten. Maar aan de andere kant mocht de accountant ook weer niet te duur zqn, en mount hij niet te veel tijd aan zijn controle besteden". „Wellicht zullen de omvangrijke frau des die het afgelopen jaar aan het licht zijn gekomen bij diverse ondernemin gen", zo vervolgde de officier, „ertoe kunnen leiden dat men weer eens met beide benen op de grond komt te staan en tot de overtuiging komt, dat een ac countant ook een gewoon mens is met menselijke tekortkomingen. Hij moet wel iets van een detective in zich heb ben, maar is daarom nog geen detec tive en de eigen controle kan men daar om nooit helemaal achterwege laten. Geregelde controle van de hogerge plaatste over zijn ondergeschikte is steeds noodzakelijk. Wanneer men 'it niet wil inzien, dan heeft men de strop van een paar ton of, zoals hier, een paar miljoen te accepteren, een strop die niet ongedaan wordt gemaakt door dat de misdadiger de gevangenis in draait". De officier zei dat directeur Berger met een ontwapenende eerlijkheid heeft toe gegeven dat op verdachte, die ten slotte toch maar een eenvoudig boek- houdertje was met een salaris van laat stelijk 650 in de maand, door nie mand van het personeel of de directie controle werd uitgeoefend. In Berger's gedachtengang kon worden volstaan met de driemaandelijkse controle door accountant Dragt. (De zitting duurt voort) „Geen riks fooi" Van de zitting van donderdagmiddag vermelden wij nog: Een anonieme brief aan de directie over de fooien van het Goede Heertje komt nog even ter sprake. Inspecteur v. d. Voort zegt dat hii dit gehoord heeft van de privé-chauffeur van H. De direc teuren weten het zich aanvankelijk niet meer te herinneren. Maar de chauffeur had de inspecteur verteld dat de heer Berger zijn boekhouder vaderlijk had vermaand om geen rijksdaalder fooi te geven aan iemand die even de deur voor hem openhield. ,.U moet niet aan de weg timmeren" was zijn raad. Men gaat over tot het verhoor van de accountant J. Dragten en zijn assistent De accountant J. Dragt, die iedere drie maanden de boeken van verdachte controleerde. C. Jacobs van de interne controle-afde. ling van v. Mierlo. Laastgenoemde werd na het bekendworden van de frau de ontslagen. De heer Jacobs had maar een be scheiden opleiding. „Met zulk een op leiding zou men bij een normaal accoun tantskantoor nie* aan de slag komen", zegt de rijksaccountant de heer Brau- tigan „ik vind de verantwoordelijk heid die de heer Jacobs had bij de con trole van de boeken van Berger op zijn schouders had, wel zeer groot. „Ik zag mijn werk bij Berger meer als een bedrijfseconomische, dan als een accountants-controle", zegt de heer Jacobs. „Het waren doodgewone ac countantsrapporten", zegt de heer Brau- tigam, „er waren geen bedrijfs-econo- mische adviezen bij". De heer Jacobs had zijn chef attent gemaakt op de opvallend grote voorraad schatkistpapier bij Berger. Men had er echter ee. camouflerend excuus voor. „En al die uitraderingen in de stuk ken?" „Ik dacht dat mijn chef ook zou controleren. Hij kwam ook wel eens naar Amsterdam." was het antwoord, „in Breda werd er ook wel eens ge radeerd in de saldobiljetten". De president zegt dat men na het bekend worden van de fraude alle schuld op de heer Jacobs heeft trach ten te schuiven. Zijn chef zou hem ge vraagd hebben om hem te sauveren. De heer Jacobs had geklaagd over de slordige administratie. „Ik heb geen tijd", antwoordde van H. De heer Dragt, de chef van de heer Jacobs, had gedacht over een reorganisatie van de administratie bq Berger en Co. Maar er waren tegenstellingen in Bre da tussen de chefs van de controle en de organisatie, die deze plannen ir het zand deden lopen. Een keer had de heer Jacobs over een onontwarbare post in de admini stratie van een der bijkantoren een aanmerking gemaakt. Hij werd toen door zijn chef zeer onaangenaam be jegend. „Dat was niet bemoedigend", zei de president. Later bleek dat er valsheid in geschrifte was gepleegd. Getuige onwel De heer J. Dragt, hoofd van de in terne accountantsdienst van Van Mier lo in Breda, had het controlesysteem voor de boekhouding van de dochter mij. Berger en Co. in Amsterdam op gezet, dat door de heer Jacobs werd uitgevoerd. Hij kwam zelden in Am sterdam. Een enkele keer controleerde hij de kas. Van H. sprak hij vrijwel nooit. Over zijn ondergeschikte de heer Jacobs zei hij als getuige: „een goede snuffelaar, kritisch, met oog voor het detail". Tijdens het verhoor werd de heer Dragt, die zeer nerveus was, onwel. Hem werd een stoel en water ge bracht. Het geschiedde tijdens een vrij scherpe ondervraging over het feit of de heer Dragt zijn directie uitbreiding van zijn dienst had gevraagd wegens het vele werk. Dat was bij de in structie door de directeur van de Bredase bank, mr. G. van der Schrieck. ontkend. De heer Dragt '.ad volgens zijn zeg gen geen medezeggenschap in de inter ne organisatie van Berger en Co. Hij zag zjjn functie als informatief ten be hoeve van de commissarissen van v. Mier lo in Breda. De rijksaccountant Brauti- gam merkte echter op, dat de hand tekening van de heer Dragt op de ba lans beslist het gewicht had van een akkoordbevinding door de accountant na een volledig onderzoek. „Maar de instructies aan uw assistent waren duidelijke accountants-instruc ties", was de opwerping. „Ik wilde zover mogelijk gaan", ant woordde de heer Dragt. „Een vreemde verklaring voor een N.I.V.A.-accountant", merkte de presi dent op. „De accountant in dienstverband is een probleem", zei de getuige-deskun- dige, de heer Brautigam, „de directie bepaalt wat hij zal controleren." „Of de heer Dragt een informateur dan wel een controleur was", merkte de heer Brautigam op, „er is geen schriftelijke instructie voor het onder zoek van de boeken van Berger ge vonden." „Mijn standpunt was, dat ik niets voor Berger deed, maar voor Van Mier lo". zei de heer Dragt De rechtbank toonde zich weinig ge neigd om de verklaring van de heer Dragt over zijn verminderde verant woordelijkheid voor Berger Co, on danks zijn handtekening op de balans, ernstig te nemen. „U heeft nooit schrif telijk voorbehoud 'temaakt" zei de pre sident. De heer Drag» is inmiddels ont slagen bij zijn bank en de NIVA heeft tegen hem een tuchtrp-hteliike procedu re aanhangig gemaakt Hij verklaarde nog dat voorstellen tot verbeteringen voor de controle door de directie niet waren ingewilligd. Schrif telijk had hij zijn wensen nooit vastge legd. De heer Dragt had zich wel verzet te gen de benoeming van het Goede Heer tje tot procuratiehouder. „Bij een com binatie van kassier-procuratiehouder boekhouder in een persoon heb ik wel 50 man nodig voor controle" zou hij ge zegd hebben. Van H. werd 1 jan. '58 een maand voor zijn arrestatie niettemin be noemd. „Bij één fatsoenlijke kasopname had U de hele fraude moeten ontdekken", was het vernietigende oordeel van de heer Brautigam. toen men grote lacunes in het controlesysteem van de accountants dienst had aangetoond. „In de boekhouding van Berger Co. is zo geknoeid dat zelfs een man met slechte ogen het zonder bril had moeten zien," voegt de verdediger er meedo genloos aan toe. Urenlang wordt de chef van de accountantsafdeling op alle dé tails scherp verhoord. Zijn gunstige be oordeling van zjjn assistent blijkt niet op steekproeven te berusten. Telkens weer tracht hij zich aan de verantwoor delijkheid voor het gebeurde te onttrek ken met het verweer dat hij geen vol ledige controle-opdracht had, maar meer bedrijfseconomisch de directie van Van Mierlo moest oriënteren en dat hij met te weinig personeel moest werken. „Geen sprake van," zegt de laatste getuige, de directeur van Van Mierlo, mr. G. E. F. M. v. d. Schrieck, „onze accountant had een normale controle rende taak. De heer Dragt heeft mij nooit concreet om personeelsuitbrei ding gevraagd, anders had hij die zeker gekregen." Ook voor deze directeur kwam de ontdekking van de fraude als een volledige verrassing. „Ik meende geheel op de hoogte te zijn van de gang van zaken in Amsterdam." De ontslagaanvrage voor de heer Dragt is nog steeds bij het arbeidsbu reau in behandeling. Hij heeft gewei gerd in te gaan op een aanbod om ont slag te nemen. „Voelt u na al deze ver nietigende veroordelingen van uw con trolesysteem en van de kwaliteit van uw medewerker nog niet dat u ver schrikkelijk gefaald hebt?", viel de offi cier van justitie boos uit. „Nee," was het antwoord. „Ik kon slechts doen wat de directie wilde. Ik heb geroeid met de riemen die ik had." De chef van de accountantsdienst stond sprakeloos toen hij hoorde dat het goede heertje er zelfs in geslaagd was vervalsingen aan te brengen in het controledossier van zijn assistent toen deze het dossier tijdens de lunchpauze in een onafgeslo ten tas had laten zitten. „Ik had zoveel aan mijn hoofd. Ik kon mij niet met détails bemoeien. Er ging zoveel om," zei hij zijn superieu ren na. Iedereen had het te druk met zijn werk. Niemand had een totaalbeeld van de situatie. En ondertussen inde het goede heertje de honderdduizenden guldens uit de kas. Hij was de enige die donderdag niet aan het woord kwam. Nog steeds even nerveus leefde hq de urenlange verhoren met alle ve zels gespannen mee. Dikwijls kreeg men de indruk dat hij zich in de dis cussie wilde storten om het verlossen de woord te spreken. Maar zijn mening werd niet gevraagd. Advertentie 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn „Uw vrouw krijgt f 110.per week voor het huishouden en u zelf 40 Oost marken per week om op te maken." Op deze voor een metaalarbeider aan trekkelijke voorwaarden worden door L. van Z., die in Rotterdam een kantoor tje heeft, maar in het telefoonboek ver meld staat als reparateur van schepen, aanlegger van pijpleidingen enz., voor een „langdurig karwei in het buiten land" koperslagers, fitters, bankwer kers, elektrische lassers c.d. gevraagd. Met „het buitenland" blijkt Oost-Duits land bedoeld te zijn. Zondag reeds zul len een honderdtal arbeiders per bus naar Warnemünde vertrekken. Daar zullen zij op een scheepswerf worden tewerkgesteld. De actie van Van Z. schijnt alleen de aanwerving van arbeiders te betreffen. Zij worden daar in een kamp onderge bracht en krijgen er materialen en ge reedschappen ter beschikking. Van Z„ die volgens aan het A.N.P. verstrekte mededelingen zelf zes miljoen gulden ontvangt, is van plan nog besprekingen te gaan voeren met de Raad van Arbeid en het G.A.B. om te trachten voor de mannen, die hij aanwerft, ook alle so ciale voorzieningen gewaarborgd te krijgen. Voor de uitbetaling van het huishoudgeld zou Van Z. in Nederland zorgen. Het schijnt in de bedoeling te liggen, althans zo wordt het voorgespiegeld, dat men na elke vijf weken en twee dagen werken met een werkweek van 55 uur gratis per bus naar huis wordt vervoerd voor een korte vakan tie. Hoe lang de arbeidsovereenkomst overigens zou moeten duren is nog niet bekend. Degenen, die zondag vertrekken, heb ben hun paspoort noeten inleveren. Aan de zonegrens in Oost-Duitsland ontvangen zij een visum. Hoe Van Z. aan deze connectie ach ter het ijzeren gordijn is gekomen? Hij vertelt er zelf van, dat hij al (Vervolg van pagina 1) Hoewel ook Schiphol nu en dan „dicht" zat, konden donderdag toch nog alle vliegtuigen, met uitzondering van die naar New York, normaal vertrek ken. Alle binnenkomende toestellen wer den echter naar Duitsland geloodst. Van het personeel van de H.T.M. werd donderdag de gehele dag een zware inspanning gevergd om 't open bare vervoer in Den Haag gaande te houden. In het begin van de avond moesten de bussen echter de strijd tegen de mist staken. Er was nog maar enkele meters zicht. In menige smalle straat kon men staande op het ene trottoir het trottoir aan de overzijde niet meer zien. Sommige buschauffeurs reden hun rit nog tot het eindpunt uit; anderen zetten hun wagen stil halverwege de route. De taxi-chauffeurs van vele bedrijven leg den er om zeven uur 's avonds het bijltje bij neer. Overal zag men, d.w.z. men zag het als men dichtbij kwam, voetgangers die moeizaam hun weg zochten door vreemde stra ten. Vooral op grote pleinen was het over steken een verre van eenvoudige zaak. Alle automobilisten hingen gespannen over hun stuur om naar buiten te kun nen turen. In enkele gevallen liep een van de passagiers naast de langzaam rijdende auto om aan de bestuurder aanwijzingen te kunnen geven. Op een circulatieplein was er geen sprake meer van, dat men nog de pijlen van de verkeersborden kon zien. Naar veler mening heeft men nog nooit zo'n zware mist meegemaakt als op deze avond. Op tal van drukke verkeerspunten onder meer dat bij Malieveld-Ko- ningskade hoorde men slechts het fluitje der verkeersagenten. Rood en groen van de verkeersborden en de dwars-passerende files waren niet meer te onderscheiden. De verkeers agenten moesten meermalen de auto aan de kop, van een file ophalen om beweging in het verkeer te krijgen. De trams bleven luide signalen ge vend rijden, doch met aanzienlijke stag natie, tot meer dan een half uur. In de wagons heerste onder de gelukkigen, die nog mee konden, een opgewekte stemming, maar bij menige halte bleef een lange rij staan van teleurgestelden, die aan de volgepropte wagens het na kijken hadden, voor zover er dan nog iets na te kijken viel. Tegen middernacht werd de toestand gunstiger men kreeg zicht over en kele tientallen meters maar een dunne, gladde laag op het wegdek maak te ook toen de situatie voor het verkeer nog zeer moeilijk. Ook in Amsterdam en Rotterdam ging het verkeer met een slakkegang. Van uitvallen van openbare vervoermidde len werd hier echter niet gesproken. De scheepvaart op de Nieuwe Water weg kwam vrijwel geheel stil te liggen. Tientallen kustvaarders, grotere sche pen en tankers wachtten voor Hoek van Holland op beter zicht. Op de Nieuwe Waterweg is ondanks de dichte mist slechts één aanvaring geschied, die geen ernstige materiële schade tot gevolg had. Op de grote buitenwegen waagden zich slechts -nkele automobilisten. Bij het Blijdorpplein adviseerden politie agenten de autobestuurders, die zich in de richting van Den Haag wilden be geven, maar in Rotterdam te overnach ten, welke raad de meesten zich ter harte namen. Op tal van plaatsen langs de rijksweg 13 vormden namelijk wrakken van auto's, die betrokken waren geweest bij een kettingbotsing, gevaarlijke obsta kels, ook ai omdat de verlichting meestal de dienst weigerde. Alleen al op het weggedeelte onder de gemeente Rotterdam raakten ongeveer 160 auto's in dergelijke ongelukken verwikkeld, waaruit uren oponthoud voortvloeiden. Tot donderdagavond laat werden twin tig kettingbotsingen geteld, die behalve zware materiële schade ook persoonlijk letsel tot gevolg hadden. Op het Groenendaal hoopten zich don derdagmiddag omstreeks kwart over drie een aantal trams op, nadat een auto, die de bestuurder midden op de rails had achtergelaten, toen hij zich even wilde oriënteren, door de voorste tram was aangereden en zwaar bescha digd. Ook de tramwagen bracht het er niet zonder kleerscheuren af. Tegen vijf wachtende tramwagens botste toen een zesde, waarvan de bestuurder bij gebrek aan zicht te laat remde. In de wagons raakten acht personen gewond, die allen naar het Coolsingelziekenhuis werden vervoerd. Het ongeval gaf veertig minuten stagnatie. Op rijksweg 3 naar Gouda raakten vijf auto's verward in een kluwen. Zware materiële schade en ruim een half uur stagnatie waren het gevolg. Dergelijke situaties deden zich ook op de Oostzee dijk en het Marconiplein voor, waarbij resp. zes en negen auto's betrokken wa ren. Op rijksweg 13 moesten ongeveer 40 auto's de strijd staken, die bij ket tingbotsingen dermate waren geha vend, dat ze maar langs de kant van de weg werden achtergelaten. De politie vervoerde met eigen wagens de gewon den naar ziekenhuizen in Rotterdam. Lichte hersenschuddingen en snijwon- den waren de meest voorkomende vor men van letsel. Diverse taxibedrijven besloten hun wagens binnen te houden. De politie werd in Rotterdam in .naar zware taak bijgestaan door verkenners en padvin ders, die met petroleumlampen bijsche- nen, automobilisten het rechte pad we zen en voetgangers hielpen met over steken. enige tijd met een klein ploegje Ne derlanders op een werf in Travemün- de, dus nog net even in West-Duits- land, een karwei onderhanden heeft of had, dat echter spoedig gereed zou zijn. Men heeft hem toen aangeraden met Warnemünde contact te zoeken. Dat is op een overeenkomst uitgelo pen. Er moeten in een drietal in aan bouw zijnde schepen intallaties wor den aangelegd. Enkele arbeiders, die reeds enige tijd met Van Z. in zee zijn gegaan, hebben verklaard dat Van Z. totnutoe prompt aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Ze zijn zich bewust, dat ze op eigen risico gaan, maar verklaren nog geen spijt te hebben, omdat ook de verzor ging goed is. Zolang de heer Van Z. aan zijn ver plichtingen voldoet, is er, volgens aan het A.N.P. verstrekte inlichtingen, geen reden zijn activiteiten te verhinderen. De Verenigde Staten zijn van plan volgend jaar hun eerste kunstmaan met optische instrumenten te lanceren, aldus meldt het Amerikaanse blad „New York Times" vandaag. Met deze instrumenten kunnen installaties op de grond worden verkend. Het ministerie van defensie heeft de indruk gewekt, aldus het blad, dat het lanceren van een kunstmaan met een „oog" deel uitmaakt van een reeks proe ven die erop gericht zijn een mens in de ruimte te brengen. Het is echter wel duidelijk, dat bet hier gaat om de ont wikkeling van ruimteschepen voor mi litair gebruik, zo voegt het blad eraan toe. In Rabat is een luchtvaartovereen komst geparafeerd tussen Marokko en Nederland. Zij geeft de K.L.M. het recht op Marokko te vliegen. De onderhande lingen hierover zijn op verzoek van Ne derland gehouden. De K.L.M. heeft nog niet bepaald op welke wij„e zij gebruik zal maken van het recht om op Marokko te vliegen. Het comité van de Karei de Grote- prijs van de stad Aken heeft besloten de prjjs voor het jaar 1959 toe te ken nen aan generaal George C. Marshall, de Amerikaanse oud-minister van bui tenlandse zaken die indertijd het ini tiatief nam tot het naar hem genoemde hulpprogram voor Europa. De prijs zal begin februari ten huize van Marshall in de staat Noord-Carolina worden overhandigd. Het m.s. „De Dageraad", het vlagge- schip van de n.v. Teso, die de dienst onderhoudt tussen Texel en Den Hel der, is vanochtend ongeveer elf uur tengevolge van de dichte mist op het havenhoofd te Den Helder gevaren, op dezelfde plaats waar indertijd Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" is ge strand. Na ongeveer een kwartier kwam de „Dageraad" echter op eigen kracht los. Volgens mededeling van het hoofd kantoor te Den Burg was de radar van het schip defect. (Van een verslaggever) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, zal vrijdag 6 februari a.s. de veertigste RAI-tentoon- stelling, die van bedrijfsauto's, openen. De expositie in het RAI-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, naar verwachting tevens de laatste van bedrijfswagens in het huidige gebouw, nu hét nieuwe complex in aanbouw is, wordt de eerste nationale autotentoon stelling in 1959. De totale oppervlakte van het RAI-gebouw zal worden benut om de 185 exposanten enigszins in de gelegenheid te stellen huil modellen te laten zien. De tentoonstelling zal een bijzonder internationaal aanzien heb ben door de deelneming uit tien ver schillende landen. De Nederlandse in zendingen meegerekend, zullen 76 nier ken vertegenwoordigd zijn. De voorzit ter van de RAI, de heer Egon Eriks son, heeft bijzonder goede verwach tingen van de komende tentoonstelling. Uit op vorige exposities gehouden en quêtes is gebleken, dat de bedrijfswa- gententoonstelling de meest gerichte is van de exposities, die door de RAI ge organiseerd worden. Meer dar bij an dere tentoonstellingen wordt deze ex positie bezocht door mensen, wier in stelling positief gericht is op hef zaken doen. Bovendien, aldus de heer Eriks son, breekt het zonnetje in de auto- mobielbranche weer een beetje door. Hq doelde daarbij op de bestedingsbe perking en de gevolgen ervan. Volgens de voorzitter van de RAI zal deze ten toonstelling een aanwijzing kunnen zijn van de opleving, die in de automo bielbranche zal gaan ontstaan. Na de periode van afwachten neemt men aan, dat op deze RAI-tentoonstelIing goede zaken gedaan zullen worden. De heer Eriksson bracht de Euro- markt ook ter sprake, op een pers conferentie, die vandaag in Amster dam is gehouden. Hij stelde vast, dat alles niet even prettig en gemak kelijk is gegaan, omdat in enkele lan den, o.a. Nederland, de verlaging van de invoerrechten soms gepaard is ge gaan met 'n verhoging van de omzet belasting. „Ontrouw in de wittebroods weken", heeft men daarvan gezegd, aldus de heer Eriksson, die verklaar de van mening te zijn, dat op korte termijn samenwerking nodig is tussen de Euromarkt en een vrijhandelsg** bied. De verlaging van de invoerrecht®" heeft in de automobielwereld tot a' optimistische verwachtingen geleid, al* dus de heer Eriksson. Zeker bij de be* drijfswagens, die voor het grootste deel in Nederland geassembleerd worden, vormen de invoerrechten een frac van de kostprijs. De voorzitter vaIl de RAI verwacht daarom niet, na' als gevolg van de verlaging der invoer rechten de prijzen in de eerstkomende vier jaar belangrijk zullen dalen. Engeland en West-Duitsiand staan, wat de buitenlandse inzendingen voO' deze tentoonstelling betreft, met 17 mei* ken aan het hoofd van de lijst. Dan vol* gen de Verenigde Staten met 8 merken. Frankrijk met 4, Oost-Duitsland met 3. Zweden met 2 en Oostenrijk, Italië en Zwitserland met ieder 1. Een belangrijk deel vhn de oppervlakte wordt voorts in beslag genomen door een honderdtal inzendingen auto-onderdelen, toebehoren en garageuitrusting. Ongeveer vijfen* twintig Nederlandse toeleveringsbedrij ven zullen onderdak vinden in een col lectief „Nederlands paviljoen", dat de ze keer in het teken van de EuromarK' zal staan. Donderdag heeft H. M. de Konin- 's Middags heeft prinses Irene met een vriendin de tentoonstelling bezocht, in het Haagse Mauritshuis. Zij verbleef in gezelschap van haar hofdame, jkvr. C. E. B. Röell gedurende een uur op d» expositie. Volgens opgave van het centraal bu* reau voor de statistiek is het definitie ve aantal woningen, dat in het afgelo pen jaar in Nederland is gereed geko men 89.011. Dat is ruim 100 meer dan het voorlopige cijfer, dat vorige week werd bekend gemaakt en 614 woningen meer dan in 1957 werden voltooid. Horizontaal: 1. genotmiddel; 6. zeerover; 11. kwajon gen; 13. de somma van; 15. verhoging; 18. pers. voornaamw.; 20. aanzien; 21. beves tiging; 22. voorzetsel; 23. afdruk; 25. voor zetsel; 27 getuige; 29. lengtemaat; 31. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam; 33. voegwoord; 34. inhoudsmaat; 35. pauselijke driekroon; 37. onbrandbare stof; 40. deel van de bijbel (afk.); 41. graafwerktuig; 42. wintervoertuig; 43. meisjesnaam;. 44. ge deelte van een vaarwater; 46. Frans voeg woord; 47. opgewekt; 50. vakantie; 52. nieuw (Eng.); 54. muziekterm (afk.); 55. wandversiering; 57. ambtshalve (Lat. afk.); 58. eil. in de Midd. Zee: 61. kanten plooi sel; 63. uitstalkast; 65. stofmaat; 66. eenh. van kracht (afk.); 67. loterijbriefje; 68. zangnoot; 69. meisjesnaam: 71. de somma van; 73. schelpdier; 75. zonder beweging voortschuiven; 76. kalmte. Vertikaal: 2. Europeaan; 3. strijdperk; 4. lokspijs; 5. godsdienst (afk.); 6. zout water; 7. titel (afk.); 8. water in Brabant; 9. van adel; 10. te beschouwen voorwerp; 12. kolenbak; 14. plaatsvervangend regeerder; 16. onder andere (afk.); 17. schets, schema; 19. zee dier; 23. deel van een dier; 24. stofmaat; 26. de oudere (afk.); 28. gevreesde ziekte; 30. meneer (Eng.); 32. bestaat; 33. lid woord; 36. waterstand (afk.); 38. jongens naam; 39. triller; 42. persbureau; 45. anno Christi (afk.); 46. enige; 48. halfedelsteen; 49. water in Friesland; 51. zuilvoet; 53. iemand die alles weet; 56. N.V. (Franse afk.); 59. bekende motorraces (afk.); 60. adellijk heer; 62. afbeelding; 64. verlaagdo toon; 66. onmeetbaar getal; 69. watering; 70. niets; 72. bovenbeen; 73. pers. voor naamw.; 74. natuurkundeterm (afk.). Horizontaal: 1. duplex - snip; 2. Orion - piano; S. Obe- ron - ecce; 4. Sandringham; 5. N.T. - mee; 6. duel - zemen; 7. asregen - Gad; 8. van - sago; 9. imker - Praag; 10. toendra - lam; 11. studente - na. Vertikaal: 1. doos - davits; 2. Urbanus - mot; S. pienter - keu; 4. lord - levend; 5. enorm garde; 6. niezen - R.N.; 7. neen - pat; S. Sieg - sr; 9. nachtegaal; 10. Inca - nagaan; 11. poema - dogma. (AT?H*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2