Van bestuursvrijheid is weinig overgebleven opruiming Wassenaar Gunstiger voorwaarden bij ziekenhuisverzekering der gemeente Haarlem Discussie over benoeming van onderwijzeres OPRUIMING I. KAN Agenda voor Haarlem om STIJLVOL AFSCHEID VAN PRESIDENT RECHTBANK Jongensstad-Romana op de planken met een spookverhaal Naaimachine kopen NAAIMACHINES Centrale overheid nestelt zich op stoel van gemeentebestuur Commissie Finan ciën is ontevreden Nog dagen werkelijke koopjes Maar ook drastische verhoging van de maandelijkse premie NAAR SCHAAP LOPEN Pleidooi voor onafhankelijkheid des rechters NIEUWJAARSREDE HEEMSTEDE VELE COUPONS Karpetten Lopers Gordijnen enz. GEMEENTERAAD HEEMSTEDE In vier jaar stijging met 325 LAATSTE DAG Enthousiast toneel in Haarlem-Noord A 2 VRIJDAG 30 JANUARI 1959 PAGINA 3 Op stoel gemeentebestuur Te weinig gekend in dekkingsmogelijk heden Korting A.O.W. KRUISSTRAAT 22 Op Schipholweg Auto rijdt tegen vrachtwagen Bestuurder ernstig gewond Burgemeester opent Haarlemse Voorjaars- beurs SPECIALE AANBIEDING Films Muziek Toneel Diversen T entoonstellingen Auto in het water van de Oostersingel Bejaard echtpaar gered K.A.V. kring West bestaat 10 jaar Geloof en Wetenschap Geen cursus antieke cultuur Scooter tegen auto in Sassenheim Toestand slachtoffer zorgwekkend „Thalia" speelt „Boemerang" Unesco-expert voor buurtvereniging Overveen Programma lustrum feest P.S.C.B. Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York t Advertentie ,.Wat is er nog over van de gemeen telijke bestuursvrijheid? Terwijl de ge nieenten het vroeger goeddeels aan zichzelf te wijten hadden, dat zij in fi nanciële moeilijkheden waren geraakt en zich daardoor een speciaal toezicht Van hogerhand moesten laten welge vallen, is het thans zover, dat alle ge meenten onmondig zijn verklaard, ook die gemeenten waaronder Heemste de die steeds een verantwoord be leid hebben gevoerd. Een gemeentebe stuur was vroeger baas in eigen huis en had hef zelf in zijn macht te beslis sen in welke mate en wanneer aan ver- Schillende desiderata tegemoet kon wor den gekomen. Thans moet worden ge vreesd, dat zelfs de hoogst noodzakelij ke voorzieningen niet kunnen worden getroffen." Deze harde en bittere Woorden sprak gistermiddag tijdens de gemeenteraadsvergadering van Heem stede burgemeester mr. A. G. A. rid der van Rappard in zijn Nieuwjaarsre de. De bewering, dat de gemeenten voor een belangrijk deel schuldig zijn aan de overbesteding, wees hij welover wogen van de hand. De gemeenten wa ren niet in staat tegen het vastgestelde rentegamma vaste leningen aan te gaan en zelfë tot voor kort nog verplicht zelf de bouw van woningwetwoningen te fi nancieren. Het afsluiten van een vaste lening kan alleen geschieden via de Bank van Nederlandsche Gemeenten, nadat vooraf machtiging is verkregen van Gedeputeerde Staten en voor gro tere projecten van de Minister van Bin nenlandse Zaken. Burgemeester Van Rappard herinner de aan de teleurstellende beslissing van hogerhand, die het bouwen van ruim honderd woningen ten westen van de Glipper Dreef onmogelijk maakte. Heemstede, waar het woningtekort steeds groter wordt, moest genoegen nemen met vier en vijftig woningen. Cfok het voornemen om premiewonin- gen te bouwen met geld van de zogehe ten Rentespaarbrieflening, waarop voor niet minder dan twee miljoen gulden ten gunste van Heemstede was inge schreven, werd de grond ingeboord. Slechts in uitzonderingsgevallen, zo deelde de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid later mede, zou het financieren van dit soort woningen worden toegestaan. In de eerste plaats moest de bouw ervan aan het particu lier initiatief worden overgelaten. Zo bleek dan uiteindelijk de opbrengst van de rentespaarbriefregeling zulks in flagrante strijd met de verwachtingen, welke daaromtrent bij de intekenaars op grond van de van regeringswege ge voerde propaganda waren gewekt voor alles te kunnen worden gebruikt, behalve voor het bouwen van woningen. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn geweest, als particulieren en instellin gen inderdaad een beduidend aantal premiewoningen hadden gebouwd, maar om verschillende redenen was voor hen de bouw van woningen minder aantrek kelijk. Het ziet er echter naar uit, aldus de heer Van Rappard, dat dit jaar bij particulieren wat meer belangstelling bestaat voor premiebouw. Met de op brengst van de rentespaarbrieflening werden verschillende projecten gefinan cierd, die anders niet op korte termijn zouden zijn uitgevoerd. Heemstede, zo ging de "«^meester verder, wenst niet gedegradeerd te worden tot een confectie-gemeente met uitgeklede woningen, onverantwoorde noodscholen, een versleten zwembad, een oud raadhuis, dat zelfs de secreta rie niet meer kan bevatten en een oud kavalje van een politiebureau. richtend tot de centrale overheid: „hoe kan het dagelijks bestuur, hoe kan de gemeenteraad nog initiatieven ontplooi en, wanneer van hogerhand wordt uit gemaakt waarvoor wel en waarvoor geen middelen mogen worden be steed?" Het wezenlijke, het eigene heeft Den Haag uit de bestuurstaak van de gemeenten gelicht. Het heeft zich ge nesteld op de stoel van het gemeente bestuur. Sprekend over de financiële verhou ding tussen Rijk en Gemeenten zei de heer Van Rappard, dat gevreesd moet De leden van de financiële commis sie in Heemstede, de fractievoorzitters de heren Th. J. H. Verhoeven (K.V.P.) mr. J. W. Rutgers (V.V.D.), mr. K. A. F. J. Pliester (Prot. Chr.) en H. J. Verkouw (Arb.) zijn ontevreden. Dit werd bij monde van laatstgenoemde vertegenwoordiger donderdagmiddag in de openbare raadsvergadering ,va.n Heemstede meegedeeld. De commissie Voor de gemeentefinanciën is onder meer belast met het onderzoeken van en uitbrengen van rapport over de ont- werp-besluiten tot wijziging der begro tingen. Wil de commissie deze bepa ling kunnen naleven, dan moet zjj vóórdat de Raad bepaalde kredieten voteert, van de suppletoire begrotin gen waarin de financiële gevolgen zijn geregeld, tijdig kennis kunnen nemen Deze gelegenheid ontbreekt thans vrijwel geheel. In elk geval wil de commissie alle voorstellen met inan- ciële gevolgen voor het uitbrengen van advies ontvangen. Het colege blijkt, zo zeggen de leden der commissie, be ducht te zijn dat het werk en de bete kenis van de andere vaste commissiën zal worden uitgehold. Het zonderlinge feit doet zich voor dat wel het oordeel der commissie wordt gevraagd over een luttele uitgave van 870, maar dat de commissie niet is gehoord over belang rijke uitgaven voor verbetering van het woonwagenkamp en voor het aanschaf fen van een roltrommelvuilnisauto, res pectievelijk kostende 45.000 en 37.000. Zo wordt de financiële com missie een commissie voor de restan ten, aldus de vier fractievoorzitters. Wat zijn de financiële gevolgen van dit alles? De gewone dienst zal met een "edrag van 15.000 worden belast. Hoe Wordt dit bedrag gedekt? B. en W. zwij gen er over, de financiële commissie tveet van niets, aldus de leden dezer commissie en de Raad voteert in het goede vertrouwen dat de middelen er ^el zullen zijn. Heemstede vormt hier een wel zeer merkwaardige uitzonde- rihg. De leden zien niet in dat er ge- gronde motieven zijn om van een gezon- ?6 handelwijze af te wijken. Zy vragen f/t college na te leven wat ten opzichte l„an de commissie in een verordening s geregeld. worden, dat de kabinetscrisis opnieuw vertragend zal werken op de totstand koming van de regeling. Het wordt toch langzamerhand tijd, dat aan de onge zonde toestand, dat. elk jaar belangrij ke bedragen aan de reserves moeten worden onttrokken, om de begroting sluitend te maken, een einde komt. Aan het einde van dit jaar zullen voor wat Heemstede betreft de reserves prak tisch zijn uitgeput. Of voor de noden van de gemeenten bij hogere organen steeds voldoende begrip bestaat trok burge meester Van Rappard ernstig in twij fel. „Hoe anders te denken over een ministeriële circulaire, waarin het heet, dat gemeenten, die in 1959 niet kunnen toekomen met de uitkeringen uit het ge meentefonds (welke gelijk zijn aan die van het vorig jaar) hun uitgaven zo moeten beperken, dat inkomsten en uit gaven alsnog met elkaar in evenwicht worden gebracht?" Een dergelijke in krimping van de uitgaven leidt tot een dernstige aantasting van het gemeen telijk verzorgingspeil en het voorschrij ven van een dergelijke gedragslijn is des te zonderlinger bij een voortdurende stijging van de rijksuitgaven. Ondanks pessimisme blijven er toch punten over, die het gemeentebestuur tot dankbaarheid stemmen. Het ambte narencorps blijkt voor zijn taak bere kend en vervult die taak met toewij ding. Ook sprak de burgemeester een waarderend woord aan het adres van de politie, tot de verkeerspolitie in het bijzonder. Het verkeer door Heemstede wordt elk jaar groter en intensiever. Tot nog toe is het steeds gelukt het verkeer zonder al te veel opstoppingen door de gemeenten te voeren. Aan het begin van zijn Nieuwjaarsrede had de heer Van Rappard herinnerd aan ge meenteraadsverkiezingen, die tot gevolg hebben gehad, dat meerdere jarenlang vertrouwde figuren niet meer in de raad waren teruggekeerd. Verder her dacht hij de vroegere nestor van de raad, de heer W. J. Reijnders, r" nog maar kort geleden overleed. De nieuw jaarsrede werd beantwoord door de nes tor van de raad. de heer N. VAN DER LINDEN (K.V.P.Mèt de burgemees ter betreurde hij het, dat ten opzichte van de woningbouw niet kon worden bereikt wat gewenst, maar ook nood zakelijk is. Het verzoek van het St.-Lucia-ge- 5 in de bij en RESTANTEN sticht te Rotterdam om medewerking bij de bouw van een houten kleuter school aan de Glipperweg werd om een prae-advies in handen van B. en W. gesteld. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Heem stede, om de op 1 januari ingegane ver hoging van de uitkering ingevolgde de A.O.W. niet van de steunuitkeringen af te trekken. B. en W. achtten het ver zoek niet voor inwilliging vatbaar. Me vrouw H. VAN DER MEULEN-HOU- WER (A.R.B.) had B. en W. naar aan leiding daarvan schriftelijk vragen ge steld. Ook zjj had gevraagd de korting niet, toe te passen. Zij vroeg of B. en W. hadden overwogen, dat de verho ging van het pensioen der A.O.W. het gevolge is van de hogere kosten van le. vensonderhoud. Deze verhoging geeft aan de betrokkenen dus geen meer dere welstand. Indien dat bedrag nu wordt afgetrokken van de sociale steun gaat deze groep van bejaarden dienten gevolge relatief achteruit, hetgeen niet de bedoeling van de wetgever kan zijn. De heer P. ZEGWAART (K.V.P.) on derschreef d- vragen van mevr. Van der Meulen. De maatregel is voor de betrokkenen zeer belangrijk al betreft het maar een korting van vijf gulden voor gezinnen en drie gulden voor on- gehuwden. Bovendien gaat het totaal maar om een bedrag van 2568. Wet houder VAN WIJK (Prot. Chr.) voel de niets voor een uitzondering van wat wettelijk is voorgeschreven, maar deed later toch de toezegging, dat hij in het college de kwestie nog eens wilde be studeren. Tijdens de gisteren gehouden raads vergadering van Heemstede heeft de benoeming van een onderwijskracht op de openbare lagere Crayenesterschool lange tjjd punt van discussie uitge maakt. Mevrouw J. D. Gorter-Dik, die ais nummer een op de voordracht van drie stond, kreeg elf stemmen. De ove rige negen stemmen werden uitge bracht op de tweede candidate mej A. Kroon. Tevoren had ir. KOOYMAN (Prot.Chr.) er bezwaar tegen gemaakt iemand te benoemen die ruim vijftig jaar is. De heer ZEGWAART bepleit te benoeming van een jongere kracht. Zijn fractiegenoot, de heer Verhoeven wilde jongeren de kans geven hun po sitie te verbeteren en voelde niets voor het aanstellen van de echtgenote van een hoge-politie-autoriteit uit Haarlem. Van de zijde van de V.V.D. en de P.v.d.A. werden de bezwaren van de confessionele partijen niet ondersteund. Wethouder Corver noemde de te benoe men onderwijzeres een goede kracht, die als boventallige onderwijzeres de gemeente Heemstede dikwijls uit de misère geholpen heeft. Het college had geen aanleiding ge vonden vergunning aan de heer Schenk uit Amsterdam te geven om in Heem stede een avondwinkel te exploiteren. De Kamer van Koophandel had gead viseerd het verzoek niet in te willigen. De heer HOPSTAKEN (K.V.P.) zei, dat de r.-k. Middenstandsbond, die de kwestie in een vergadering had bespro ken, unaniem tegen was. Men vreesde, dat na één avondwinkel er meer zou den volgen. Sprekers van andere frac ties meenden, dat er in Heemstede geen behoefte bestaat aan een avond winkel. Bij de behandeling van de subsidie verlening aan het Minerva-theater zei de raad waardering te hebben voor de wjjze waarop de heer P. A. M. Hooge- veen het theater exploiteert. Men hoop te op nog betere stukken en was vol vertrouwen, dat de steeds kleiner wor dende subsidie over enige jaren he lemaal niet meer verleend behoeft te worden. Het grote bedrag, dat B. en W. vroe gen voor verbetering van het woonwa genkamp 45.000) had de aandacht van verschillende raadsleden getrok ken. De suggestie werd gedaan een deel der kosten te laten terugvloeien door staangeld te heffen. Mevrouw van der Meulen (P.v.d.A) vroeg ter vermijding van ongelukken lantaarns op de toe gangsweg aan te brengen en wethou der VAN LENT (K.V.P.) zegde toe, dat dit zal gebeuren. De wethouder deelde mee, dat er tussen de buurt- gemeenten reeds jarenlang overleg gaande is om te komen tot een regi onaal woonwagenkamp. De heer Zeg- waart verklaarde, dat er in het kamp noodgedwongen mensen wonen, die geen huis kunnen vinden en die er niet thuis horen. B. en W. van Haarlem hebben de verzekerden bij de gemeentelijke zie kenhuisverzekering een circulaire doen toekomen, waarin zij een per 1 maart 1959 drastische wijziging van de voor waarden en bepalingen aankondigen. Zij delen allereerst mee, dat de sterke verhoging van de behandelingstarieven van de leden der Haarlemse Specialis ten Vereniging alsmede de nog steeds aanwezige tendens van stijging van de verpleegprijzen der ziekenhuizen hen hebben genoop üe inkomensgrenzen tot op zekere hoogte aan te passen aan het huidig economisch beeld. Die grenzen worden nu gesteld op een maximum van 15.000.- per jaar, in de drie groe pen A, B en C. Die grens geldt zowel voor gehuwden als ongehuwden. Omdat de kosten van specialistische behandeling buiten het ziekenhuis bij zonder zijn gestegen, hebben B. en W. besloten ook daarvoor dekking te bie den, in de groepen A en C. De kosten voor die specialistische hulp worden voor de A-verzekerden vergoed tot een bedrag van 250.- per jaar per per soon, met een eigen risico van 10 pet. Advertentie EXTRA KOOPJES HALEN BIJ JUWELIER HORLOGER B ARTEL J ORISSTR A AT 2 HAARLEM - TEL. 13004 Vanmorgen omstreeks half negen heeft zich op de Schipholweg te Haar lem een ernstig ongeval voorgedaan. Toen de bestuurder van een vrachtwa gen stopte omdat hij de weg naar de Prins Bernhardlaan was kwijtgeraakt, naderde vanuit de richting Amsterdam een personenwagen, die bestuurd werd door de 41-jarige confectie-ontwerper J. N. uit Amsterdam. Deze merkte als ge volg van de dikke mist de gestopte vrachtwagen te laat en reed tegen de achterkant van de wagen op. De heer N. kreeg het stuur in de borst, zodat hij waarschijnlijk enkele ribben heeft gebroken en liep verder een zware her senschudding en snijwonden aan het ge laat op. Hij werd onmiddellijk naar de Mariastichting gebracht. De vernielde personenwagen werd weggesleept. Donderdag 26 februari zal 's morgens om tien uur de jaarlijkse Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw worden geopend. Evenals vorig jaar zal burge meester mr. O. P. F. M. Cremers de opening verrichten. De beurs wordt gehouden in het Krelagehuis aan de Leidsevaart en duurt tot en met vrij dag 6 maart. Advertentie Tafelservies voor 6 personen i 69.- Tafelservies voor 12 personen 1119.- Theeservles voor 12 personen I 29.75 Ontbijtservies voor 6 personen I 29.75 ARZBERG porselein bekroond met gouden medaille te Milaan. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 CINEMA - PALACEDe reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: In die nacht, 18 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: A song is born, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 u. Za.-avond: Begeerte en zonde, 18 j.; 11.30 uur. LUXOR: Ohne dich wird es Nacht, 18 j.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: The high and the mighty, 14 j.; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Het schandaal van Clochemerle, volw. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Willy and Joe in Tokio, a. 1. Do.: Geen plaats voor wilde dieren, a. 1.; 8.15 uur. REMBRANDT: Liebelei, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Met bloed geschreven, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Het purperen masker, 14 J.; 2.30. 7, 9.15 uur. STUDIO: De groene man, 18 j.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 30 januari Concertgebouw 7.30 uur: Muziekuitvoe ring in het kader van het Interscholair Jeugdtoernool. Zaterdag 31 januari Bethelkerk, Floresstraat, 8.15 uur: Orgel concert door Feike Asma, m.m.v. Ger. Zuid-Oosterkerkkoor Con Amore, het Chr. Ger. Evang. koor „Luctor et Emergo" en het Chr. Ger. Evang. koor „Haarlem noord". Dinsdag 3 februari Concertgebouw, 8.15 uur: Zesde concert serie D van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solisten: Jacob Krachmalnick, viool, en Piet Kee, orgel. Woensdag 4 februari Concertgebouw, 7.15 uur: Muziekuitvoe ring in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi. Minerva-theater, Heemstede: Ned. Mario nettentheater Bert Brugman met „Rigo- letto", opera v. G. Verdi. Donderdag 5 februari Concertgebouw, 8 uur: Concert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" o.l.v. Jack P. Loorij van Handels Israel in Egypt, m.m.v. Ned. Handel Vereni ging en de Utrechtse Oratoriumvereniging. Zaterdag 31 januari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensem ble met „De roof van de Gordel" voor Maatschappelijke zorg van zieken. Zondag 1 februari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensem ble speelt onder regie van Michael Warre William Shakespeares blijspel „De getemde feeks". Maandag 2 februari Schouwburg, 8 uur: Optreden van Wim Kan voor de V.U., m.m.v. Corry Vonk, Fred Kaps en Ru van Veen. Woensdag 4 februari Minerva-theater, Heemstede, 2 uur: Ned. Marionettentheater Bert Brugman met „De dappere Dodo". Vrijdag 30 januari Schouwburg, 8 uur: Optreden van Loudy Nijhoff voor G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: Prof. dr. G. Stuiveling spreekt over A. Roland Holst, lezing VU. Maandag 2 februari Brinkmann, 8 uur: De betekenis van de antieke cultuur voor onze tijd, lezing G. en W. Brinkmann, 9 uur: Mensen in nood, le zing G. en W. Bloemenheuvel, Bloemendaal, 8 uur: Prof. dr. E. Bruins over zijn ervaringen als Unesco-expert in Irak, lezing Buurtver. Overveen. Dinsdag 3 februari Geb. St.-Bavo, 8 uur: Culturele avond KAB-Haarlem-oost, m.m.v. Jongedameskoor Clematis en Volksdansgroep Marijke. Woensdag 4 februari Teisterbant, 8.30 uur: De galante lectuur uit de Middeleeuwen, lezing. Geb. St.-Bavo, 2 uur: Kindermiddag van r.-k. Middenstandsvereniging Haarlem. Donderdag 5 februari HJMV-gebouw, L. Margarethastraat, 7.30 uur: Prijsuitreiking opstelwedstrijd Centraal Drankweer Comité. Raadhuis Hoofddorp, 3 uur: Raadsverga dering Haarlemmermeer. Leeuwerik, 8 uur: Japan, lezing en film voor AAA en Wereld Federalisten Bewe ging. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur: zon en feestdagen van 1316 uur. Tentoonst. van Napolitaanse kerstgroep (tot 1 febr.). Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015 uur; op zon en feestdagen van 1315 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Tekenin gen en grafieken van Aart Veldhoen. Geop. dag. van 10—22 u. (tot 1 febr.) Vishal, Gr. Markt: Beroepententoonsteiling. Geop. op wo.-middag van 1416 uur (tot 21 febr.). Voor groep C wordt die vergoeding 350.- eveneens met 10 pet eigen risico. Vervolgens zal de verzekering worden uitgebreid met vergoeding van kosten voor verpleging en behandeling van psychisch gestoorden tot ten hoogste 7(T dagen. Een belangrijke verbetering is gebracht in de duur van verpleging en behandeling in een ziekenhuis. Wer den voorheen de kosten gegarandeerd voor 360 dagen, thans mag men reke nen op onbeperkte duur. De vergopding voor sanatoriumver- pleging wordt van 15.- op ten hoogste 20.- per ligdag gebracht. De vergoe ding voor uit medisch oogpunt noodza kelijke thuisverpleging door een gedi plomeerd verpleegster wordt van 7.50 nu 12.50 per dag gedurende ten hoog ste zes w ken. Van de overige wijzigingen noemen wij nog het besluit van B. en W. om de heffing van de kinderpremie tot en met het derde verzekerde kind van elk gezin te beperken. Volgende kinderen zijn dan tot en met het 17e levensjaar van pre mie vrijgesteld. De voorwaarden en rechten zijn dus ingrijpend veranderd. Een gezin in groep A met twee kinderen beneden 18 jaar betaalt nu 15.40 per maand. Per 1 maart moet het 26.40 betalen. Een verhoging dus van maar liefst 11.- per maand. Hoezeer de kosten factor in het ziekenhuiswezen binnen een paar jaar zich ernstig heeft doen gelden moge blijken uit een verge lijking met 1 maart 1955, toen het zelfde gezin per maand 8.- premie betaalde. In vier jaar tijds een stij ging dus met 325 pet. Waarbij men natuurlijk dient te bedenken, dat de voorwaarden beperkter waren dan nu. Gisteravond omstreeks tien uur is de Zondag 10 februari viert de kring West van de Haarlemse Katholieke Ar beidersvrouwen Vereniging (K.A.V.) zijn tienjarig bestaan. 's Morgens wordt ter gelegenheid daarvan een H. Mis opgedragen, waarna een feestelijk 78-jarige heer W. J. V. uit Overveen ontbijt gezamenlijk gebruikt zal wor den. 's Avonds is er een feestelijke by- eenkomst met een aardig cabaret-pro met zijn auto in het water van de Oos tersingel te Haarlem gereden, toen hij moest uitwijken voor een tegenligger. Door snel ingrijpen van enkele omstan ders kon de heer V„ die vergezeld was van zijn 68-jarige echtgenote, mevrouw M. V.-V., uit de wagen worden ge haald. Waarschijnlijk is de heer V. door de lichten van een tegenligger verblind en als gevolg van de dikke mist mis leid. De politie verzoekt degene, die zich bij het redden van het echtpaar V.-V. verdienstelijk heeft gemaakt, zich met haar in verbinding te stellen. De cursus „De betekenis van de an tieke cultuur voor onze tijd", die de Stichting Geloof en Wetenschap in de komende weken zou organiseren, gaat niet door. Het is de cursusleider pater dr. M. van Straten O.E.S.A. wegens een recente operatie, niet mogelijk voor een volle zaal te spreken. Advertentie a KRUISSTRAAT 25, HAARLEM, TEL. 12921 Beverwijk Haarlem - Zaandam Tijdens een bijzondere zitting van de Haarlemse rechtbank in de historische Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis heeft de president van de rechtbank mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken vandaag als zodanig afscheid genomen. Hü heeft de pensioengerechtigde leef tijd bereikt en zal per 1 februari de rechterlijke macht verlaten. Zeer vele waarderende woorden zijn hem van alle zijden tijdens deze plechtige zitting toe gevoegd. In een zwierige stijl heeft de president allen daarvoor dank gebracht, terwijl hij in zijn slottoespraak een warm pleidooi hield voor het handhaven van de onafhankelijkheid des rechters, een grondwettelijk vastgesteld begrip, waar op na de oorlog als gevolg van de maat regelen, die de bezetter getroffen heeft en die nog niet geheel ongedaan ge maakt zjjn, al te gemakkelijk inbreuk wordt gemaakt. De president herinnerde eraan hoe tij dens de bezetting men getracht heeft de onafhankelijke en onpartijdige rechter aan banden te leggen. Zijn uitspraken werden gecontroleerd en moesten beves tigd worden door de bezettende macht. Het gerechtshof van Leeuwarden, dat tij dens de oorlogsjaren iemand tot een ge ringere gevangenisstraf veroordeelde dan hij op grond van de feiten verdien de, enkel zoals het arrest het uitdrukte om hem niet bloot te stellen aan het ondergaan van een gevangenisstraf in het beruchte concentratiekamp Ommen, werd op last van Seiss Inquart in zijn geheel ontslagen. Na de oorlog heeft meer dan eens een minister er blijk van gegeven niet vol doende respect te kunnen opbrengen voor de onafhankelijkheid van de rech ter. Volksvertegenwoordigers informeer den in de Kamer of bepaalde rechters niet overgeplaatst konden ^worden. De president besloot deze afscheidsrede met een opwekking tot alle leden van het rechterlijk college om te waken tegen aantasting van de onafhankelijkheid des rechters. Dankbaar liet hij vervolgens de vijf endertig jaren, die hij in de rechterlijke macht heeft doorgebracht, de revue passeren. Met een verfijnd gevoel voor humor doorweefde hij deze mijmering met tal van anecdotes, terwijl hij de passende woorden vond om vrienden en collega's, die in de strijd tegen de be zetter het leven hebben gelaten, te her denken. Dankbaar ook richtte hij zich tot de verschillende sprekers, die tijdens deze zitting woorden van afscheid gesproken hadden. Op de eerste plaats was dat de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, die namens het college van B. en W. de rechtbank de Graven- zaal ter beschikking had gesteld voor deze bijzondere zitting. In deze zaal en in haar directe omgeving zetelde vroe ger vaak de rechtbank. De vice-president van de rechtbank, mr. E. Top, herinnerde aan de carrière van de scheidende president, prees zijn snel en wijs oordeel, zijn zwierige per soonlijkheid en zijn levendige belang stelling voor de Franse cultuur. De officier van justitie, hoofd van het parket mr. L. H. Feitsma, prees de grote belangstelling van de president voor de strafrechtpleging, die te vaak onderschat wordt. In het bijzonder Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Om 16.10 uur stopte gisteren een be stelauto op de westelijke rijbaan van de rijksweg in Sassenheim. Na zich georiën teerd te hebben of hij over kon steken, wilde hij een inrit oprijden. Plotseling ree(j een uit de mist komende scooter, bestuurd door de heer R. M. H. uit Sassenheim achter tegen de wagen aan. De scooterrijder, die vermoedelijk te hard heeft gereden, moest met een schedelbasisfractuur naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. Het slachtoffer droeg geen valhelm. Zijn toestand is ernstig. memoreerde hij zijn werkzaamheden in verkeers- en fiscale strafzaken. De oud ste kantonrechter, mr. Th. F. de Raedt, roemde eveneens het snel en juist oor delen van de scheidende magistraat en prees de helderheid, gedegenheid en zwier van zijn oordelende persoonlijk heid. Namens de griffie dankte mr. L. Vliegenthart, de jurist-van-nature in mr. van Tuyll, die steeds een prakti sche oplossing zocht en daarbij een aimabel menselijk president bleef met een heel eigen stijl en een gezond ge voel voor humor. Van vele zijden belichtte de deken van advocaten mr. F. vander Goot de boeiende persoon van de scheidende president, die de moed had om wan neer dat nodig was onmiddellijk verre gaande beslissingen te nemen. „Mr. Van Tuyll heeft zonder effectbejag een grote indruk op ons gemaakt, hetgeen later als een legende zal worden naverteld". De voorzitter van de kring Haarlem van de Broederschap van Notarissen, notaris B. M. Brans, roemde tenslotte de pre sident als vaderlijk voorzitter van de Kamer van Toezicht Ongecorrigeerd. gramma. Het r.-k. Haarlems Toneel Thalia geeft woensdagavond 4 februari zijn do nateursuitvoering in de stadsschouw burg van Haarlem. Gespeeld wordt „Boemerang" door R. Feenstra, onder regie van Jan de Jong. Het bestuur van de buurtvereniging Overveen houdt op maandag 2 februa ri een bijeenkomst in „Bloemenheu vel", waar prof. dr. E. M. Bruins een lezing met kleurendia's zal houden over zijn ervaringen als Unesco-expert in Irak. De spreker werkte drie jaar aan de universiteit van Bagdad. In aansluiting op ons bericht over de viering van het zesde lustrum van de Politie Sportclub Bloemendaal volgt hier het voorlopige programma. Zater dag 4 april worden de lustrumfestivitei- ten begonnen met een wandelmars vanuit het parochiehuis „Domi". Op 14 mei wordt in het Krelagehuis een yol- leybaltournooi gehouden. Op 9 juni vólgt een voetbaltoernooi. De jubileren de PSCB houdt 3 juli een viswedstrijd in de Leidsevaart in Vogelenzang en 21 juli een feest voor de kinderen van het politiepersoneel. Onderlinge schietwed strijden zijn op 12 september vastge steld op de schietbanen aan de Zeeweg en twee weken daarna (26 september) zijn daar schietwedstrijden voor de do nateurs van de PSCB. Op 29 oktober is de oprichtingsdatum van de sportclub en daarom recipieert het bestuur op za terdag 31 oktober in de gymnastiekzaal van het politiebureau. Dit bestuur be staat uit de heren: J. L. de Rave, voor zitter; A. A. Schouten, secretaris; H. A. Stadlander, penningmeester; J. J. Bethlehem en G. Jeuring, leden. Ten slotte volgt dan als besluit van de lus trumfestiviteiten op 12 november nog een feestavond in het parochiehuis „Do- mi". BEVALLEN van een ZOON: J. G. M. Swinkels-Louman, M. A. Wingelaar- Breeuwer, T. Reichenfeld- van Braam, M. C. Koeckhoven-Bontje, C. M. M. Woudenberg-van Altena. BEVALLEN van een DOCHTER: S. van der Meulen-Wiersma, .M. van Ra- venswaaij-Noteboom, E. Kroonsberg- Schmitz, M. Odink-Java, L. M. de Wild-van der Veen Zeppenfeldt, A. H- Bollebakker-Koning, H. van den Bent- Beekhuizen, B. Meijer-Bruinenberg, H. A. Overdijk-van der Kroft. OVERLEDEN: F. M. A. Draijve- steijn, 87 j„ Berkenrodestraat. G. J. van Wiik-Otten, 86 j„ Spruit en Bos straat. H. van de Moolen, 77 j„ Gen. de la Rejjstraat. GEHUWD: W. B. F. Vosse en W. M. van Kipshagen, J. A. Vuijk en G. B. C. Knap, D. Fynheer en G. M. R. Gottmer, H. Polak en M. H. de Kleijn, J. C. Duinker en A. Jansen. DIPLOMA'S Bij de te Beverwijk in het Roode Kruis ziekenhuis gehouden examens voor de aantekening kraam- verpleging slaagden zr. W. M. Heilig, zr. W. G. Holsappel, zr. J. M. Melchior, zr. E. Reitsma en zr. P. v. d. Veen. Afgewezen geen. Regeringsdeskundige was dr. A. Melchior, gynaecoloog te Haarlem. Het eerste echte toneelstuk, dat wij in een nu al ver verleden zagen, maar dat wij ons nog heugen als de dag van gisteren, speelde zich af in een grieze lige sfeer. Als kleine jongen huiver den wij mee met de groteren; met ons allen saamgepakt in een afgelegen zaaitje voelden wij als het ware el kanders lijven trillen. Het spookte daar geducht op het toneel, terwijl storm en regen achter de coulissen te keer gingen. Zo iets dachten wij nimmer meer te mogen meemaken, totdat gis teravond die jeugdherinnering weer een kostelijke werkelijkheid werd. In het zaaltje van Jongensstad in Haarlem-Noord troffen wij diezelfde sfeer aan en toen na het inleidend woord van pater van Baarle het doek openging, leek het wel, alsof men ons terwille wilde zijn: achter de coulissen stormde het grandioos en de regen kletterde naar hartelust. En geboeid hebben wij het spookverhaal gevolgd dat onder de bekwame regie van Bob Jansen door de jongelui van Jongens stad en Romana ten beste werd gege ven. Het bleek de geschiedenis te zijn van twee broers, die een herberg bin nenvallen. Daar krijgen zij te horen, dat in een naburig, verlaten kasteel een goudschat verborgen ligt, bewaakt door een gruwzaam spook. Velen heb ben al geprobeerd 's nachts de schat te bemachtigen, maar iedereen is door de manipulaties van het spook óf van een koude kermis thuis gekomen óf helemaal niet meer thuis gekomen. Eén van de broers waagt het er op, maar hij neemt al gauw de benen. De ander verricht het bravourstukje het spook te weerstaan, en met zijn nobel heid als enige wapen de goudschat zelfs cadeau te krijgen. Dat geeft na tuurlijk groot feest in de herberg, voor al wanneer de held ook de dochter van de waard weet te veroveren. Met een respectabel enthousiasme, zonder enige gemaaktheid en met een over tuigende eerlijkheid hebben de jongelui zich gegeven. Zij waren er volkomen in. Waar zij in hun spel tekortscho ten, zorgden zij voor een onvervalste improvisatie, welke het publiek ten zeerste apprecieerde. De regisseur zy veel lof gegeven voor de wijze, waarop hij moetende werken met eenvoudi ge middelen zijn materiaal heeft aangepakt. Hijzelf had het spook voor zijn rekening genomen, daarbij de techniek uitstekend uitbuitend om een zo goed mogelijk effect te krijgen. Ja, en waarom de anderen niet met name genoemd? Men duide het ons niet ten kwade, dat wij juist aan Klaartje en Gerbrand ons hart hadden verpand. Klaartje, een toegewijd en zorgzaam meisje, wie niets te veel is, kreeg een hartelijke vertolking van Jopie Meyer. Gerbrand, een flinke, stevige kerel, die het kaas niet van zijn brood laat eten, bleek een ijve rige marskramer te zijn, vertolkt door Jan Hogerheyde. De waard van Gé v. d. Berg was een gedecideerde gast heer, Henk de Ruyter maakte van Pier een dromerige, sympathieke lied jeszanger. De twee broers Jacob en Joost, de een met een hazen-, de ander met een leeuwenhart, resp. uit gebeeld door Arie en Nol Zieltjens, had den veel werk van hun rollen gemaakt. Katrijn vond in mevrouw Mariët Sier raad-Molenaar een heel bezorgde ge dienstige, het spook was in goede han den bij Bob Jansen, Nol Bakker had het zware karwei om fluit te spelen en toch niet te spelen en drie goed van de tongriem gesneden marktvrouwen werden op de planken gezet door Wil Metselaar, Annie Meegdes en Wil van Roode. Rest ons nog een compliment te maken aan het adres van de tech nische staf. 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 314 Ned 1956 x- 314 Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned. 1955 II BN.G Won.bouwl b Ned. Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-My A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mlj. Fokker v. Gelder Hoogovens Miiller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mil K.P.M. Ned. Stoomv Mg. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 II 2U> Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obi. koersen Vorig opening Slot 30/1 99% 99H 93% 91% 92% 88 88% 89% 89% 112% 200 91% 91 143% 144% 127% 127% 282 283 449% 150.60 151 265 221 349 306 495% 4973% 467 464% 217% 181.80 182 166 165% 120.20 161 157 129 170 249 142% 140% 103% 88% 97% 106 120 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 28/1 65% 52V4 511/4 78i/4 48% 104 32% 40% 46% 73% 48i/2 84% 6412 56% 5S% 24% 94% 29/1 66 52% 52% 78 48% 105% 32 41 46s/» 73 48% 84% 65 55% 56% 24% 948/4 Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3