.HERCULES" ONTWORSTELT ZICH AAN MI JIJ.F. ZANDVLAKTE Emigrant naar Australië met schuld van een ton SUBANDRIO over uit latingen van mr. LUNS ■„Zuiniö veröaderen"-i KVP op de bres voor hen die thans 21 maanden moeten dienen 40 pet. van de dienstplichtigen nog in deze omstandigheden E Nieuwe krachttoer van „Hollebolle Gijsder Amerikaanse luchtmacht ƒ5.900,- gestolen uit geldkistje Wat is Nederland in Azië" Vlak voor zijn vertrek nog zijn huis verkocht Vliegen in harmonie IV2 jaar geëist voor poging tot doodslag GEVAARTE VAN 52 TON HALVE METER WEGGEZAKT sm mes GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL AKKERTJES" VRIJDAG 30 JANUARI 1959 PAGINA 5 Het zwaarste transportvliegtuig van de Amerikaanse Hchtmaclit, de Lockheed C-130 „Hercules", de „Hollebolle- J1JSv&n de luchtvaart, die zonder moeite vrachtauto's, ulldozers, houwitsers en zelfs zware tanks in zijn honge- rnaag opslokt, heeft een nieuwe krachttoer verricht, riet viermotorige vliegtuig, dat al tal van schier ongeloof- Üke prestaties op zijn naam heeft staan, blijkt met zijn 52 |°n op (en gedeeltelijk in) een mulle zandvlakte te kunnen anden en er zich vervolgens ook aan te kunnen ont worstelen. Landen en starten op Gk terrein nu mogelijk 9e sluiting van het eeuwfeest te Lourdes psplill Ippf Inbraak in Tegelen Garnizoenscommandant te Djakarta vervangen? Automobilisten beroofd Rechtszaak aangehouden Nieuw-Guine a 1 Sudirjo: „Zo nodig gewapend optreden" Priesterwijding S.V.D. Koninklijke gift voor spastische kinderen Burgemeestersvacatures WAAROM ZO LANG ONVERVULD? Verdacht van fraude in Bangkok Ambassade-ambtenaar in arrest Geen audiëntie H. A. J. Klusman Dodelijk mijnongeluk (Van onze luchtvaartredacteur) .proeven in de omgeving van de jjperi^aanse luchtbasis Eglin is de v£trtCules" neergestreken op een zand- hip die zo droog is, dat er slechts yT en daar wat struiken groeien. I adend" door het mulle zand kwam derzJvare kolos tot stilstand. Het on- ter was iedere keer een halve me- een Ye®^ezakt- Aanvankelijk moest er n," legertje tractoren aan te pas ko- c ,n voor men erin slaagde de Her- ba a op een feïmproviseerd start- Ui ar,tje te krijgen. Maar nadat de tech- flpj van Lockheed iets veranderd had- doü aan het reeds zeer vernuftige on- sta bleek de „Hercules" zelf in at zich te bevrijden. 1 vier krachtige turbine-propel- ;®r motoren (een combinatie van ftraalmotor en propeller) trokken aem uit de grond los en lieten hem "'at lading en al van het mulle zand eeuwfeest van de verschijning ,aa Maria aan Bernadette te Lourdes sint vvoensdag 18 februari officieel ge- jioten worden met een pontificale H. j 's in de ondergrondse basiliek, opge- a?!agen door de aartsbisschop van Pa- >l.s. kardinaal Feltin. Tijdens de H. SIls zal paus Joannes XIII, die op i5 maart 1958, als kardinaal Roncalli, consecratie van de nieuwe basiliek yerrichtte, via de radio een toespraak "puden tot de in Lourdes verzamelde menigte. In de namiddag zal ook kar- Q1naal Feltin een toespraak houden. <2oals bekend, zal de H. Vader de sluitingsplechtigheid te Lourdes niet Persoonlijk bijwonen. Om zich echter in de geest met de pelgrims bh de grot rilJTaTf®' z-al de H- Vader woens- SfifL 8 f?bruari °m vijf uur in de na- dag U Vaticaan verlaten en een oezoek_ brengen aan de kerk van Saint (jouis in Rome, om te bidden bij het Jield van Onze Lieve Vrouw van Lour- ss, dat zich in deze kerk bevindt. vertrekken. Daarbij had de kolos slechts 1200 meter nodig om van de grond los te komen. Uiteraard heeft Lockheed deze zwa re proeven niet genomen om zo maar eens te kijken wat de „Hercules" waard is. De fabriek heeft daarmee willen be wijzen dat het vliegtuig in staat is, 92 militairen met volledige bewape ning of 20 ton aan voorraden op ieder terrein dat maar enigermate vlak is aan de grond te zetten, en vervolgens op eigen kracht kan starten. (De motoren, die het vliegtuig tot de ze opmerkelijke prestatie in staat stel len, zijn van hetzelfde type als waar mee de twaalf „Electra's" van de K.L.M. straks zullen zijn uitgerust. Van de „Electra", eveneens een Lockheed- vliegtuig, is deze week de eerste voor de K.L.M. bestemde machine op de pro ductielijn gekomen. Het is de bedoeling dat het toestel in september a.s. aan de luchtvaartmaatschappij wordt over gedragen). De „Hercules" beschikt nu ongetwij feld over het merkwaardigste en meest veelzijdige onderstel dat de luchtvaart kent. Het wordt tijdens de vlucht op geborgen in twee uitbouwsels aan weerszijden van de romp en iedere „poot" heeft vier wielen, twee bij twee achter elkaar geplaatst. Met het neus- onderstel mee heeft het vliegtuig in to taal tien wielen. Aan dat omvangrijke onderstel kunnen bovendien drie ski's worden toegevoegd, iwee van zes meter en een van drie meter lengte, die ander halve meter breed zijn. Tijdens de vlucht worden de ski's vlak tegen de romp op geborgen. Ski's en wielen kunnen onaf hankelijk van elkaar worden gebruikt, zodat de „Hercules" met deze uitrusting van betonnen startbanen kan starten, op sneeuw en ijs kan landen en omge keerd. Met de jongste verbetering, die het onderstel heeft ondergaan, kan de „Hercules" nu zowel op ijs- en sneeuw vlaktes in het Poolgebied als in dorre zandwoestijnen landen en starten. De ze uitzonderlijke mogelijkheden zijn in het vliegtuig bovendien gecombineerd met een snelheid en een laadvermogen, waarmee het al zijn voorgangers op vrachtgebied overtreft. Met een lading van 20 ton kan de „Hercules'/ namelijk een snelheid bereiken van ruim 600 km per uur. Noord-Limburg meldt opnieuw een in braak. Uit een woning aan de Kerk straat te Tegelen is een bedrag aan geld van rond 5900.- ontvreemd. Dit geld werd in een kistje bewaard, dat onder een kast op een der slaapkamers stond. Donderdagmorgen werd de dief stal ontdekt. Het kistje was openge broken en het geld verdwenen. Vermoed wordt, dat het geld zater dag of zondag is gestolen. Toen waren de bewoners 's avonds niet thuis. Zon dagavond stond bovendien de achter deur open. Aan dit feit werd toen geen aandacht geschonken, omdat de bewo ners in de mening verkeerden, dat zij wellicht hadden vergeten de deur te sluiten. Advertentie fijn als u iets in huis hebt! De commandant van het garnizoen van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, wordt volgens U.P.I. morgen vervangen. Dachjar behoorde tot een aantal hoge officieren, wier namen be gin januari werden genoemd in verband met illegale handel. Hij zelf werd toen ongemoeid gelaten, hoewel een andere officier van zijn functie werd ontheven. Er is wel gesuggereerd, dat Dachjar nauwe verbindingen onderhield en sym pathiseerde met de communistische partij, de P.K.I. Deze „Hercules" heeft niet zojuist een benauwde buiklanding achter de rug, maar is rustig met een lading van 20 ton op een mulle zandvlakte geland, waarbij het onderstel een halve meter in de grond is weggezakt. De buitenste linker motor draait nog en als de drie overige motorefi ook zijn gestart komt de 52 ton zware kolos langzaam maar zeker weer in beweging, om zich vervolgens, „wadend" door het droge zand binnen een afstand van 1200 meter weer in de lucht te verheffen. Advertentie. Een ongeveer 55-jarige Barneveldse cartonnagefabrikant heeft het klaar gespeeld met achterlating van, naar men zegt, ruim 90.000 schuld naar Aistralië te emigreren. De emigrant bevindt zich op het ogenblik aan boord van de Zuiderkruis met zijn vrouw, dochter en zoon. De laatste jouwde een dag voor het vertrek met een meisje uit Apeldoorn, dat ech- niet mee is geëmigreerd, omdat haar papieren nog niet gereed waren. Het vertrek was vrij overhaast. De avond tevoren heeft de familie de was ö°g buiten te drogen gehangen alsof er geen schijn van kans was op een sPoedig vertrek. i E>e gedupeerden zijn enkele tiental- zakenlieden uit Barneveld en van P'oers, onder wie enkele minder draag- Pachtigen. Naar verluidt zou de fabri- *aht de fiscus voor ongeveer 7.000 aan accijnzen hebben benadeeld.. Op de Ingebouwde bungalow en cartonnage- }?briek is intussen beslag gelegd. Fail- 'ssement is aangevraagd en zou dezer aaKen worden uitgesproken. De totale ïpnuld bedraagt ongeveer 90.000. De •ban werd in Barneveld beschouwd als eb avonturier. Hij was achtereenvol- landbouwer, eigenaar van een gras- ™gerij, meelhandelaar, eigenaar van ft- \J 1 lllCCiilUJJV4CJUUi f «jh fruitkoelbedrjjf en sinds 1956 car- (bnagefabrikant. Tijdens^ de oorlog had tait. een actief aandeel in de illegali- machines voor de fabriek waren 'echts gedeeltelijk afbetaald. Een ga- behouder uit Barneveld heeft op het ''erlaatste moment, toen hij er lucht tr u kreeg dat de fabrikant zou ver- ri ekken, nog tweederde van zijn vor- C'b van 3.000 weten te innen. Hier- oor heeft de emigrant zijn familie in spannen, die in Barneveld zeer gun- s:*S staat aangeschreven. Onder de cnuldeisers bevindt zich o.a. de aan- Ee?er' d'e fabriek en bungalow heeft poouwd. Hij is voor ongeveer 10.000 (j®hadeeld. Vlak voor zijn vertrek zou jJ*. man nog kans hebben gezien het te te verkopen en enkele duizenden mcasseren. De koper, kwam ech- donderdagochtend heeft een 47-jari- kraanmachinist uit Den Haag voor e rechtbank te Rotterdam terecht ge- n- Hij heeft het afgelopen jaar in ("sterdam en vooral Rotterdam talrij- ahtomobilisten, onder wie vele toe- 6ïl> van de in hun wagen achterge- 6h bezittingen beroofd, ainq to*aal had hij van eind 1957 tot staij ^°rig jaar 26 van dergelijke dief- ?arn in Rotterdam, en 12 in Am er- lep „Gepleegd. Hij was reeds vele ma- ja ?roordeeld voor dergelijke feiten. tvej„'aatste tijd was hij zonder werk en liep "ae hem aangeboden arbeid. Hij Zej düe paarderennen in Duindigt af, slo0t h President. De rechtbank be- Psych?e zaak aan te houden om een uit te trisch rapport over verdachte ter tj.'aten brengen. Hij zou misschien "aoeten kking van de regering gesteld Worden, zei de president. ter bedrogen uit, want even later werd beslag gelegd op het onroerend goed. Vele gedupeerden vragen zich thans af, hoe de fabrikant de kans heeft ge zien met zijn gehele gezin met stille trom te verdwijnen. Geen tijd voor GRIEP I Pas op voor griepbacillen in de drukte van tram en trein, bus halte en stationAls U rillerig thuiskomtvlug'n"Akkertje" ne men. "Akkertjes" bevatten pijn- verdrijvend, koortsverhelpend actief micro-poeder, dat sneller in de maag oplost, zonder dat één korreltje verloren kan gaan. Een "Akkertje" glijdt gemakkelijk naar binnen, nadat U het even in water hebt geweekt. Voor U geen tijdverlies door griepverdriet - dank zij "Akkertjes"! flitsen uw klachten weg.' De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft giste ren te Djakarta als zijn overtuiging uitgesproken, dat Engeland zijn be langen in Indonesië of in Azië in het algemeen niet afhankelijk zal stellen van de Nederlandse factor, aldus meldt P.Ia. „In wezen zijn de Nederlandse belangen in Indonesië of in Azië in het algemeen zeer gering, zodat kan worden gezegd, dat de Nederlandse factor van geen enkele betekenis is in het Aziatische vraagstuk. Aan de andere kant heeft Engeland grote belangen in Azië en Indonesië," aldus minister Subandrio, die deze opmerking maakte toen hem om commentaar werd gevraagd op de verklaring van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, bij zijn aankomst op Schiphol, dat hij met de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, had gesproken over Azia tische vraagstukken, waaronder de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië en de verkoop van Gannet-vliegtuigen door Engeland aan Indonesië. Minister Subandrio zei van mening te zijn, dat de Nederlandse factor alleen van belang is in zaken betreffende het westelijk halfrond, doch in zaken betref fende Aziatische landen, met inbegrip van Indonesië, zal Engeland zeker zijn betrekkingen met de betrokken Aziati sche landen zelf regelen. Het waarnemend hoofd van de afde ling voorlichting van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken. Gon- tha, verklaarde met betrekking tot de verhoudingen tussen Engeland en Indo nesië, dat deze zich over het algemeen in een veel betere richting hebben ont wikkeld. Engeland kent Indonesië's be langen, en Indonesië kent Engelands belangen, zo zei hij. Zowel Indonesië als Engeland weten waar deze belan gen samenvallen. „Ook weten wij, dat er enige kwesties zijn waarin het nog steeds moeilijk is een aanknopings punt te vinden, als gevolg van speci fiek Britse belangen". Over dit gehele vraagstuk werd volledig begrip bereikt tijdens de recente besprekingen tussen de ministers Selwyn Lloyd en Suban drio in Londen, aldus Gontha tot be sluit. De burgemeester van Djakarta, Su dirjo, heeft gisteravond verklaard dat het geld dat thans wordt ingezameld door het Bevrijdingsfonds voor West- Irian, zo nodig gebruikt zal worden om wapens en schepen te kopen om de Ne derlanders uit Nieuw-Guinea te verdrij ven. Dit meldt U.P.I. Sudirjo zei, dat er steeds meer geld binnenkomt en dat, hoewel het normaal gebruikt zou worden voor vreedzame doeleinden, het zo nodig besteed zal wor den om schepen en wapens te kopen, om West-Irian onde r het gezag van Indonesië te brengen. Zondag zal mgr. M. Lucas SVD, de volgende fraters SVD tot priester wij den: L. Brouwer uit Rotterdam, K. van Dijk uit Den Haag, H. van der Geest uit Den Haag, J. Holman uit Breda, K. van der Geest uit Leidschendam, A. van Leeuwen uit Den Hoorn, Jacq. Nijs- sen uit Meijel, F. Pagen uit Schinveld, J. Roelofs uit Twello en W. Wytten uit Terwolde. H. M. de Koningin en prins Bern- hard hebben een belangrijke gift ge daan aan de dr. Winthrop M. Phelps- stichting voor spastische kinderen te Amsterdam. 9 9 9 9 9 Er wordt ontzettend veel vergaderd. Dat moet al zo geweest zijn toen onze voorouders nog wilde stammen vorm den onder voorzitterschap van het stamhoofd. In onze moderne tijd is het vergaderen tot 'n epidemie geworden. Algemeen is de klacht, dat er te veel vergaderd wordt. Nu er vooral in het bedrijfsleven gestreefd wordt naar ho gere doelmatigheid ligt het voor de hand, dat het vergaderen op een goe de dag punt van discussie zou worden. Die goede dag is gekomen. De AKU te Arnhem heeft zich op het verga- dervraagstuk bezonnen en de resul taten daarvan bijeengebracht in een lofwaardig geschrift, dat onder de ti tel „Zuinig vergaderen" voor de kring van rechtstreeks betrokkenen is ver schenen om er met spoed eens over tevergaderen. De kern van het vraagstuk ligt in de schijnbare paradox: „vergaderen is een kwaad en een niet genoeg te waar deren hulpmiddel in het onderling ver keer." Dit laatste wordt van zo over heersend belang geacht, dat de vraag uiteindelijk niet luidt: „hoe komen we van het vergadereuvel af?" maar „op welke manier moeten we vergade ren?" Daarop wijst de uitkomst van een onderzoek, dat de samenstellers van het A.K.U.-geschrift, drs. B. M. Sweers en E. M. van Diffelen, hebben ingesteld onder de hoge, minder hoge, lagere en veel lagere functionarissen van het Arnhemse wereldconcern. Als men de binnengekomen klachten ont leedt komt men tot de conclusie dat ze geen betrekking hebben op het vergaderen zelf men erkent er al gemeen de onvermijdelijkheid van, ondanks het jachtige leef- en werk tempo van deze driftige tijd maar op te veel vergaderen, te lang ver gaderen., ondoelmatig vergaderen. Hoe fiks er vooral sedert de tweede wereldoorlog vergaderd wordt blijkt uit een onderzoek, dat enkele jaren ge leden werd ingesteld door de Neder landse Stichting voor Psychotechniek te Utrecht. Het strekte zich uit over honderd Nederlandse ondernemingen. Het aantal bedrijfsbesprekingen bin nen de ondernemingen vertoonde voor al bij de grote bedrijven een sterke stijging. Men mag gerust aannemen, dat de leiders van middelgrote bedrij ven 20 tot 30 pet. van hun tijd in ver gadering doorbrengen. Alleen al bij de AKU worden per jaar duizend verga deringen gehouden en dat zijn dan al leen nog maar de vergaderingen van de hoofdafdelingen en Nederlandse nevenf abrieken! Het aantal deel nemers bedraagt 3 tot 25, hetgeen be tekent, dat er per jaar in al die ver gaderingen een goede 30.000 man-uren u mag ook zeggen heer-uren gaan zitten! De kosten bedragen ongeveer 6000 per jaar per vaste commissie. De klachten hebben zoals gezegd be- trekking op het aantal vergaderingen maar ook op het aantal deelnemers, de onvoldoende voorbereiding voor de discussie, de onvoldoende omschrij ving van de agendapunten en de aard van de leiding, om het maar bij de voornaamste te laten. Duidelijk bleek de belangrijkheid van de voorzitter. Zijn optreden is van overwegend be lang voor het gedrag van de deelne mers. Daarom is ook de opleiding tot voorzitter een vraagstuk op zichzelf, zo menen de samenstellers van het AKU-geschrift. Immers men kan uit hoofden van zijn hiërarchische positie in het bedrijf voorzitter zijn maar de specifieke bekwaamheden voor het voorzitterschap ten enenmale missen. De voorzitters en secretarissen van de vele commissies bi) de AKU heb- Vergaderingen duren mij nooit te lang. ben allerlei ideeën aan de hand gedaan om tot verbetering van het vergaderen te komen. Als resultaat daarvan hield elke commissie een vergadering over het vergaderen. De samenstellers van het AKU-geschrift deden daartoe een agenda aan de hand, waarop o.a. de volgende voorstellen voor discussie werden gedaan: zijn de uitgenodigde deelnemers beslist allemaal nodig; zijn de agendapunten rijp voor bespre king; zijn ze goed omschreven; moet de rondvraag gehandhaafd blijven; zijn de besluiten ook werkelijk uitgevoerd; laat men de telefoon afzetten en wijst men voor de duur van de vergadering' een vervanger aan; laat men het voor zitterschap wel eens rouleren; houdt men de discussie in de hand; hebben notulen zin; voorkomt men dat iemand ook de voorzitter! de dis cussie gaat monopoliseren? De samenstellers van het geschrift zijn reeds tot de conclusie gekomen dat een vervolgactie gewenst is. Daar om hebben zij thans de commissies een leidraad voor doelmatig verga deren versterkt, waarin tips worden gegeven over convocaties, agenda, lei ding, vermijden van obstakels in de discussies, notulen en „nazorg". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHMiiiniiiiiiii Waarom laat de benoeming in een burgemeestersvacature vaak zo lang op zich wachten, ook al was reeds lang van tevoren bekend dat de vacature zou ontstaan? Deze vraag wordt ge steld in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van binnenlandse zaken. Enige leden vra gen of, wanneer een burgemeester in verband met de leeftijdsgrens aftreedt, het ontslag niet kan worden verleend met ingang van de datum waarop de opvolger wordt benoemd. Het is niet in overeenstemming met de belangen van de gemeente, wanneer een vacature ge durende lange tijd onvervuld blijft, zo wordt gezegd. Een 47-jarige ambassade-ambtenaar, verbonden als tweede kanselier aan de Nederlandse ambassade te Bangkok, is deze week bij aankomst op Schiphol verhoord op vermoeden van gepleegde onregelmatigheden. Na dit verhoor is betrokkene opgesloten in het huis van bewaring te Haarlem. Bij de controle van de ambassadepapieren waren onre gelmatigheden tot een bedrag van 20 a 25 duizend gld ontdekt, in verband waarmee men de ambtenaar, toen hij met verlof uit Siam naar Nederland kwam, aan de tand heeft gevoeld. Hij werkte reeds twaalf jaar op de ambas sade in Bangkok. In Leiden is Prins Bernhard donderdagavond geïnstallaerd als curator van het Nederlandse instituut voor het Nabije Oosten te Istanboel. De foto laat zien hoe de Prins tijdens een rondleiding veel belangstelling toonde voor e<en gedeelte van de Leidse verzameling spijker-inscripties op kleitabletten. Op de foto v.l.n.r.: dr. A. A. Kampman, directeur van het instituut en de Prins. (Van onze parlementaire redacteur) De K.V.P. heeft zich gewend tot de voorzitter van de commissie-Van Voorst tot Voorst, die het probleem van de duur van de diensttijd onder zoekt. Het bestuur van de K.V.P. heeft de commissie verzocht bij dit onder zoek vooral aandacht te besteden aan de vraag, of verkorting van de diensttijd mogelijk is voor degenen die nog 21 maanden moeten dienen. Reeds eerder is de diensttijd voor het grootste deel van de dienstplichtigen tot achttien maanden verkort, maar lang niet voor allen. Daarvan zijn nog uitgesloten degenen, die dienen bij de koninklijke luchtmacht, bij de ko ninklijke marine en de reserve- en onderofficieren bij de landmacht als mede de technici bij de luchtmacht. Deze groepen, die nog steeds 21 maan den moeten opkomen, vormen tezamen nog 40 procent van het totale aan tal dienstplichtigen. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiii Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag 3 en woensdag 4 februari geen audiëntie verlenen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, zal woensdag 4 februari geen audiëntie verlenen. en bravoerstunt op een motorfiets met zijspan heeft voor Hendrik „Race- car" Klusman de weg gebaand voor de luchtvaart. Na die eerste stunt zijn er nog vele gevolgd, al of niet vrijwil lig volbracht, maar nu is toch. kan men zeggen, een wat rusti ger periode aangebroken en de heer Klusman heeft van deze gelegenheid een nuttig gebruik gemaakt. Behalve dat hij zijn tijd vult met schilderen, dichten en het schrijven van een novelle is hij nu al toe aan zijn tweede octrooi-aanvrage, evenals de eer ste betrekking hebbend op de luchtvaart. In 1954 verkreeg hij patent op een bepaalde wijze voor het opslepen van een recla- menet achter een vliegtuig, ter wijl de jongste aanvrage in ver band staat met het landen. Hij heeft namelijk de gedachte ge lanceerd om tussen de landings- wielen een soort voelspriet te monteren, die de piloot door middel van een lampje op het dashboard waarschuwt zodra hij met zijn „kist" op een bepaalde hoogte boven de grond vliegt. Dit is het ogenblik waarop de piloot zijn maatregelen kan ne men om neer te strijken. Vooral voor leerlingvliegers acht de heer Klusman zijn vinding van grote betekenis, aangezien tot nu_ toe vele lesuren zijn gemoeid met het bijbrengen van de visuele waarnemingen om tot een concrete landing te komen. Uit het voorgaande mag al worden afgeleid, dat de heer Klusman een ondernemend iemand is, en hij heeft in de vliegerij dan ook breed de vleugels uitgeslagen. In Batavia geboren kwam hij al jong naar Nederland, waar hij zijn jeugdideaal dacht te verwezenlijken in de koopvaaraij. rotaat hij in 1929 als dienstplichtig militair in Naarden een stunt met een motor fiets uithaalde door met het zijspan boven een gracht te racen en zijn commandant hem „strafte" met een aanbeveling om soldaat Klusman te laten keuren voor de vliegschool in Soesterberg. Hoewel hij eigenlijk als boventallige kandidaat werd beschouwd, passeerde hij onder speciale minis teriële begunstiging de zware test en mocht daarna de voldoening smaken bovenaan de lijst geplaatst te worden. En zo was hij een dag of tien later tot zijn eigen verrassing van standplaats Naarden naar standplaats Soester berg verhuisd, waar zijn opleiding tot vlieger in alle ernst begon. Achtereen volgens behaalde hij de vereiste brevetten, leidde ook anderen op totdat hij in 1937 de militaire dienst verliet. Een jaar later belandde hij, na een omzwerving door China, Indo-China, en Brits-Indië in Nederlands-lndië, waar hij zich opnieuw bij het leger meldde. Zijn Indische jaren meegeteld leerde hij ongeveer dertig verschillende vliegtuigtypen kennen. Aan de slag om de Javazee in 1942 nam hij deel met een vliegboot van het type Dor- nier-X, dat later met zovele andere werd neergeschoten. Van de crew van negen man bleven Klusman en nog één collega over. Toen volgde de Japanse ellende, internering en de chaotische tijd daarna, waarvan de 'leer Klusman staaltjes weet te vertellen, die tot geen enkele krant hebben kunnen doordringen. Maar enfin, die tijd ligt ver achter ons en het heeft weinig zin op deze plaats een beschrijving te wijden aan de weerzinwek kende taferelen die de heer Klusman ook na de bevrijding van Indie uit eigen aanschouwing heeft meegemaakt. In 1946 keerde hij naar Nederiana terug, nog steeds als militair, ging in 1948 met pensioen en kwam vervol gens bij de Rijksluchtvaartdienst in Gilze-Rijen als instructeur. Twee jaar later richtte hij de „Flashband Flight Advertising System" op, om als eerste in Nederland met een sleepnet van 40 vierkante meter op te stijgen, sinas 1956 is hij een vertrouwde figuur op de luchthaven Rotterdam, waar hj een rondv'.uchtbedrijf vestigde. De heer Klusman zit zelf aan de suu - knuppel van zijn Fairchild UC 61 Ranger, waarmee hij in \95f en 1958 in totaal al 3500 personen Rotterdam en omgeving uit de lucht liet oeuijKen Met dat al zit deze pionier al 27 jaar in de lucht Hij heeft er 8000 vlieguren opzitten, een cijfer dat hij met trots vermeldt. Waarwm hy het zo graag hogerop zoekt, vertelt hij ons ook: vliegen is harmonie. verduidelijkt hij door er op te wijzen, dat een grove natuur het nimmer tot een goed vlieger zal kunnen brengen. En om met een laatste woord, te besluiten, dat hij herhaaldelijk als vermaning tot zijn lee^"J£an mond neemt: Het is niet moeilijk een goed vlieger te worden, het is moeilijk een oud vlieger te worden. Het bestuur van de K.V.P. heeft thans schriftelijk enige suggesties bij de com missie ingediend om deze groep wat de duur van de dienstplicht betreft een ge lijke behandeling te geven als de an deren. Men zou het aantal vrijwillig na dienenden kunnen vergroten bij de ca tegorieën die langer dan 18 maanden on der de wapenen zijn. Men zou voorts op mankracht kunnen besparen bij de koninklijke marine en de koninklijke luchtmacht. Tenslotte zou wellicht ook de basisopleiding voor de koninklijke landmacht van vier op. drie maanden kunnen worden gebracht. Deze verkor- ting zou gepaard kunnen gaan met een wijziging van het aanvullingssysteem, doordat vier ploegen om de drie maan den zouden opkomen inplaats van zes ploegen om de twee maanden. Het vraagstuk van de diensttijd is o.m. op de laatste partijraad van de K.V.P. in december ter sprake geko men. Overste Fens, de militaire specia list van de Kamerfractie van de K.V.P., heeft toen een uiteenzetting gegeven van de moeilijkheden die zich voordoen wanneer aan de verplichtingen tegen over de NATO moet worden geknab beld. De K.V.P. heeft zich geen algemeen oordeel willen aanmatigen over de dienstplicht, zolang het rapport van de commissie nog niet gereed is. Men wil slechts de aandacht vestigen op de gro te groep die wellicht zou worden ver geten. Na de partijraad in december schijnen ey aanwijzingen te bestaan, dat de commissie zich met het lot van de langst dienenden niet speciaal zou heb ben beziggehouden. Het is nog geenszins zeker, zelfs niet waarschijnlpk, dat het rapport der com missie nog vóór de behandeling van de begroting van oorlog en marine zal wor den uitgebracht. „Het tragische aan deze zaak is, dat het zoontje bijna het slachtoffer werd'/, zei donderdag de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, in zijn requisitoir tegen een 32-jarige chauf feur uit Rotterdam. Deze stond terecht omdat hij 11 november van het vorig jaar zijn echtgenote van het leven zou hebben willen beroven. Hij was dronken het huis binnenge komen en zou zijn vrouw, die op bed lag, onder de kreten „Je gaat er aan, ik steek je dood", met een mes hebben bedreigd. Zij wist hem te ontwijken, werd nog in een hand geraakt en vluchtte de straat op. De man zou eerst nog in het bed van zijn zoontje hebben gekeken het kind werd niet geraakt, maar het tijk bleek later te zijn kapotgestoken en ging vervolgens zijn vrouw achterna. Zij riep „hulp, moord". Dit werd gehoord door een hoofdagent die in de buurt woont. Hij keek naar buiten en zag een man met opgeheven arm achter een vrouw aan hollen. De officier achtte poging tot doodslag bewezen en eiste een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 12 februari. Op het bovengronds bedrijf van de particuliere steenkolenmijn Oranje Nas sau I te Heerlen is donderdagmorgen de 59-ja'ige bovengrondse mijnwerker A. van der Walle dodelijk verongelukt.' Toen deze mijnwerker van een wagon afsprong, raakte hij bekneld tussen een rupswagen en de wagon. Hierbij werd de heer van der ''Valle zo ernstig ge wond, dat hij kort daarna aan zijn ver wondingen overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5