Twee Haarlemse koren concerteren in concertgebouw THEATER speelt „Het Koffiehuis" van Goldoni P. T. T.-Mannenkoor Doopsgezind Zangkoor Mej. C. M. Verburg neemt ont slag als raadslid Betere voorzieningen aan het strand NAAIMACHINES Eén jaar geëist tegen Velsenaar KAAN Voorstelling onder de maat, ondanks knap werk Van Cruys Voorbergh lioutribo Doe het zelf Zaterdag in Haarlem V olleyb aldistricten- kampioenschap In Beverwijk auto voor400 RAAD VAN HEEMSKERK forensisme wemig invloed op behoefte NECCHI Wegens inbraak Handelaar krijgt twee jaar Het plan-Wilsveen Eerste-Kamerleden maken bezwaren Vrouw mishandeld in Amsterdam KAMPERMAN WOLLEN ROKKEN K.A.J. St.-Agatha Vernieuwd home in Beverwijk Haarlemse rechtbank Diefstallen om aan drinkgeld te komen BREIWOL PAGINA 9 VRIJDAG 30 JANUARI 1959 Aanval Haagse hegemonie verwacht In Beverwijk MISTGEVOLGEN BEPERKT Exceptionele aanb., 2 stuks 2 stuks 'T. de Vr. ruitvoering - satijnen rug Nog vele restanten tegen de laagste prijs KUIPERS, Kleine Houfstr. 112 Haarlem Telefoon 11142 Voor 'n BETERE BONTMANTEL Advertentie maat 36 - 48 f9.98 J. W. v. d. V. Gymnastiek-demonstraties H.B.C. in Nieuw- Berkenrode Gratis patroon en onderricht. Tempeliersstraat 68 MARLEYVINYLTEGELS Burgerlijke Stand Heemskerk de pasklaar specialist^' JULIANAPARK 44 - TEL. 55530 Advertentie Zaterdag wordt In het Krelagehuis in Haarlem voor de zevende maal ge speeld om het districtenkampioenschap van de Nederlandse volleybalbond, met als inzet de NeVoBo-wisselbeker. De reorganisatie van de structuur van de bond, reduceerde het aantal districten tot negen en wijzigde de samenstelling, waardoor de komende strijd een ander en wellicht ook interessanter aspect krijgt. Want men moet het voor moge lijk houden dat de Haagse hegemonie althans by de heren gebroken zal worden. Zonder twijfel zal de Haagse ploeg (West III) bestaande uit de (éx)inter- nationaals Piet Kapteyn, Tuinman en Bakker van RVC en Nico Zimmerman, Hoogland en Tinkhof van DES (de lei der in de hoofdklasse) felle rivaliteit on dervinden van het district west II, dat met de Amsterdammers Hidde van der Ploeg, Gerrie Goedhals en Swier van Reva en het AMVJ-kanon H. Jansen en de Utrechtenaren H. en R. v. Wijnen, Kooy en v. Doorn van SOS, niet voor de Hagenaars behoeft onder te doen. Het is zeker dat wij beide ploegen in de fi nale treffen. In poule A west I en III, oost I en noord I mag Noord-Holland zich te vreden stellen met een tweede plaats. In poule B zorgt het stedenteam van Haarlem voor een even aantal deelne mers. De Haarlemmers zullen echter niet opgewassen blijken tegen west II, oost II en noord II. Ook de eindstrijd bij de dames zal mogelijk de ploegen van west II (Am sterdam-Utrecht) en west III (Den Haag-Rotterdam) tegenover elkaar brengen. In west II treffen wij de in ternationaals Beb van der Krol, Tilly Boer en Hetty Kok en in de Haagse- Rotterdamse ploeg de internationaals Anneke v. Beelen, Jannie Beintema, Corry Blijleven, I. Hoff, Gerda v. Zwee- den en Nel Smit-Barzilay. De concurrentie van de overige ploe gen, en hier denken wij aan noord II (Groningen) en west I (Noord-Holland), dient men niet te onderschatten. Voor al Noord-Holland met de internationaal Corry van der Horst-van Dalen en Corry van der Haar en Hannie Wit kamp van Die Raeckse heeft een vrij sterke formatie op de been gebracht. Poule A wordt gevormd door west I en III, oost I en noord I. Poule B door west II, noord II en oost II en wordt gecompleteerd door de Haarlemse afde- lingsploeg. Het toernooi begint om drie uur. De eindstrijden zullen na acht uur plaats vinden. De mistgevolgen zijn te Beverwijk donderdagavond beperkt gebleven tot één ongeval. Misleid door de duisternis reed ter hoogte van de St.-Aagtendijk aan de Hoflanderweg de vrachtauto, bestuurd door J. J. R-, in een sloot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Donderdagmorgen is in de politiega- rage te Beverwijk door de inspectie der belastingen bij opbod verkocht een auto, merk Austin en enkele gereed schappen. Voor deze verkoop was ta melijk veel belangstelling, misschien mede omdat naar men ons mede deelde de auto afkomstig is van de persoon die in deze winter op de Alk- maarseweg de garagehouder B. heeft aangereden en daarna is doorgereden. De auto werd opgeboden tot 400,- en de goederen brachten 16,45 op. om de laatste regels van het tweede couplet van Schuberts' „Die Nacht'' in versneld tempo moeten worden uitge voerd. Het „Priesterchor" uit „Die Zauber- flöte" miste het zangerige element, de aandoenlijke „Altrapsodie" van Brahms die (wat zou de componist woedend zijn als hij het kon lezen) affiniteiten qua pessimisme vertoont met Mahler, was als uitvoering een vergissing, en dan bedoelen we niet alleen de verkeerde inzetten aan het slot. Het orkest werd als koor, en dan wel onrustig, gediri geerd, wat van minder gelukkige wer king was. De realisatie van het Handelwerk door het gemengo ensemble bood, naast goede kwaliteiten, onrustige momenten. Over de gehele linie overtuigde het niet, wat ten dele ook te wijten is aan het onvoldoend bezette mannenkoor, een euvel waaraan zeer veel oratoriumko ren lijden. De vocaalsolisten waren: Tilly Ham- meiburg, sopraan, Elsa Hernady van Bueren, alt, Joop van Haagen, tenor, en Hans v. d. Leeuw, bas. De sopraan en alt zongen voortreffelijk, waarbij het alleen te betreuren viel, dat de orkest begeleiding veel te sterk klonk. Jam mer was het eveneens, dat de tenor er in het „Te Deum" enige keren uit was. Met overgave zong de bassolist. Het orgel werd bespeeld door Ber nard Steinvoort van het clavecimbel, waaraan Bets Nederkoorn zat, hebben we zonder overdrijving één ac- coord gehoord. Na afloop werd Hans de Jong harte lijk gehuldigd wegens zijn zilveren jubi leum als dirigent. Hij ontving een ge schenk onder couvert en andere blijken van waardering, terwijl zijn vrouw een bloemenhulde werd bereid. Twee bekende Haarlemse koren ga ven gisteravond in de gemeentelijke concertzaal een gecombineerde uitvoe ring: het „P.T.T. Mannenkoor' onder leiding van P. J. Potgieser en het „Doopsgezind Zangkoor" waar dirigent Hans de Jong voor staat. Het programma bevatte uitsluitend goede werken, al was er nog al wal conventioneels bij, zoals de sympathie ke liedertafelmuziek van Schubert, die wat ons betreft, voorlopig in de kast opgeborgen mag worden. Vóór de pauze zong het mannenkoor a capellewerken en stukken met or kestbegeleiding van het N.Ph.O. Na de pauze voerde het gemengd ensemble het „Dettinger Te Deum" van Handel, uit, dat een première voor Haarlem betekende. De Missa „Regina coeli" van Jaco bus de Kerle werd door het mannen koor vrij mat vertolkt. Onduidelijk is het ons waarom de laatste lettergreep van eleison dynamisch moet worden be toond, evenmin als we begrijpen waar- VELU Advertentie de namen kon noemen van de leden van de stichting „Exploitatie van een Zwembad". Evenals bij de behandeling van de begroting, toen hij deze vraag ook gesteld had, moest de wethouder hem het antwoord schuldig blijven. De andere wethouders wisten evenwel, dat dokter Bakker voorzitter was en de heer Dicker secretaris.Er zijn zoveel commissies en stichtingen, verzuchtte de wethouder. Tot slot werden de gemeenterekening, de bedrijfsrekeningen en de rekening van het Fonds Armengoederen over 1956 voorlopig vastgesteld. Gisteravond is Heemskerk's gemeen teraad voor de eerste maal van dit jaar bijeengekomen, maar wegens ziekte van burgemeester H. Nieien die ver vangen werd door wethouder C. J. A. de Ruyter bleef de Nieuwjaarsrede achterwege. Binnenkort zal ook mej. C. M. Verburg, Heemskerks eerste vrou welijke raadslid, vervangen moeten wor den. Zij zal ontslag nemen als raads lid wegens vertrek naar Utrecht, waar zij per 1 maart een nieuwe functie zal aanvaarden. Voor de raad en voor de hele Heemskerkse gemeenschap, die zü als sociaal werkster onschatbare diensten heeft bewezen, is dit een groot verlies. Haar „tafelheer" S. van Tuinen (Prot. Groep) spr^k namens de raad zijn waardering uit voor haar werk in de raad, en vond het aanvaarden van een nieuwe functie een felicitatie waard. Een drietal agendapunten betrof het onderwijs. Voorschotten ten behoeve van het lager en voortgezet lager on derwijs, en het kleuteronderwijs. Aan de Ned. Hervormde Schoolvereniging werd medewerking toegezegd voor het aanschaffen van nieuwe schoolbeno- digdheden. De heer van Tuinen merk te op, dat de keuken van de hervorm de school nog steeds als leslokaal ge bruikt werd. De raad, zei hij, en niet B. en W. of het schoolbestuur, heeft de verplichting, goed onderwijs moge lijk te maken. B. en W. moeten dus op dit punt een onderzoek instellen. Wethouder H. J. M. Roozen (K.V.P.) antwoordden, dat het schoolbestuur de laatste jaren telkens enkele lokalen kreeg toegewezen, maar dat men ge wacht heeft tot in totaal zeven lokalen waren toegewezen alvorens te begin nen met de bouw. Hiermee zal nu begonnen worden. Aan de Heemskerker Reddingsbriga de is een krediet verleend van 2.500 voor de bouw van een reddingspost, die tegelijk als oefenlokaal kan dienen. De heer P. de Graaf (P.v.d.A.) vond het bedrag aan de bescheiden kant, maar wethouder de Ruyter (K.V.P.) antwoordde dat de brigade niet meer gevraagd had; als ze meer gevraagd had had ze zeker meer gekregen. Hij deelde verder mee, dat deze week het contract met de strandexploitant ge tekend is, die moet zorgen voor een badmeester voor doorlopend toezicht. De reddingsbrigade is alleen voor de weekends als de badmeester zijn taak niet alleen aan kan. Het Wit-Gele Kruis ontvangt een kre diet van 150, de helft van de aan- schaffingskosten van een eenvoudige koelkast voor het bewaren van ent stoffen voor de poliobestrijding. Het Witte en het Wit-Gele Kruis werken samen bij de polio-inentingen, die in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis zullen plaatsvinden. De gemeente zal een bijdrage verle nen aan de St.-Agnesstichting, om de huren van de 40 bejaardenwoningen, die in plan Poelenburg in aanbouw zijn, voor de gegadigden aantrekke lijker te maken. Voor het geval er be jaarden zijn, die zelfs dan de huur niet kunnen betalen, zoals de heer R. Been tjes (K.V.P.) vroeg, zal Sociale Zaken een oplossing weten, aldus wethouder T. Wentink. Wethouder de Ruyter deel de mede, dat er van particuliere kant plannen zijn voor de bouw van 24 be jaardenwoningen. Ook voor deze wo ningen zal te zijner tijd een bijdrage verleend worden. Een nieuwe verordening werd vast gesteld voor het regelen van subsidie in de stichtings- en exploitatiekosten van verenigingsgebouwen en dorpshui zen. Zowel de heer van Tuinen als de heer R. Muyen (P.v.d.A.) waren bang, dat ieder kerkgenootschap met plan nen zou komen voort een eigen dorps huis, zodat er gauw drie dorpshuizen zouden komen. De jeugd krijgt eigen jeugdhuizen en het Culturele Centrum zal niet lang meer op zich laten wach ten, wat blijft er dan nog over? Wethouder de Ruyter wees erop, dat er ongeveer 400 vergaderingen per jaar worden gehouden in de gemeente. Alleen al hiervoor is de bouw van één of zelfs meer dorpshuizen gewenst. Hij vond het ook niet erg, als iedere richting een eigen huis had, omdat de intimi teit er door bevorderd zou worden, hetgeen fractievoorzitter Beentjes met hem eens was. De raad hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel tot het verlenen van gel den aan de „Stichting Sociale en Cul turele Ontwikkeling Heemskerk" voor het ontwerpen van plannen voor een Cultureel Centrum en een openlucht zwembad. Wethouder De Ruyter werd wel even in verlegenheid gebracht door de heer Muyen, die vroeg of hij nu Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 56-jarige textielhandelaar uit Hoofd dorp wegens poging tot doodslag ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank had hem tot vijftien maanden veroordeeld. De handelaar had in juli van het vori ge jaar in een café te Hoofddorp ruzie gekregen met de 51-jarige handelaar A. J. H. van den Eisen. De ruzie was in een vechtpartij ontaard en met drei gende bewoordingen had hij zijn slachtoffer met een knipmes in de hals gestoken. De steekpartij was wonder baarlijk goed afgelopen. Het oordeel van de Senaat over de re geringsplannen voor Wilsveen de ge projecteerde satellietstad van de Haag se agglomeratie is niet geheel een stemmig. Vele leden- maken bezwaar tegen de uitdrukking van minister Struycken dat het plan van Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Nootdorp „een basis is voor gewilde samenwerking". De gemeenten die grond voor Wils veen zouden moeten afstaan nemen im mers aan deze samenwerking geen deel, zo heet het in het voorlopig ver slag op de begroting van binnenlandse zaken. Deze opvatting wordt echter van verschillende zijden bestreden. Sommige leden vrezen dat de gedach te bestuurlijke regeling door haar inge wikkeldheid niet op de vereiste korte termijn tot stand zal kunnen lomen. Zij opperen de mogelijkheid het gebied van Wilsveen bij normale wijziging van de gemeentegrenzen aan Den Haag toe te wijzen. Weliswaar vormt dit Haagse ge bied dan een enclave los van de hoofd gemeente, maar een dergelijk figuur komt ook reeds voor in de verhouding Rotterdam-Hoek van Holland. Een tot nu toe onbekend gebleven man heeft gisternacht even na midder nacht een 40-jarige vrouw in haar wo ning in de Korsjespoortsteeg te Amster dam ernstig mishandeld. Hij bewerkte de vrouw zodanig met zijn vuisten dat zij gedurende een half uur bewusteloos bleef. De man nam toe» de vlucht. De politie meent dat de dader ver moedelijk niet van plan is geweest de vrouw te beroven. In de woning wordt niets vermist en evenmin is de inven taris overhoop gehaald. Toen de vrouw weer bij kennis kwam waarschuwde zij terstond de politie, die de gehele buurt doorzocht. De overvaller is naar de verklaringen van het slachtoffer en van omwonen den, die hem uit het huis hebben zien komen, 25 tot 27 jaar oud en pl.m. 1,70 meter lang. Hij heeft een donker uiter lijk en was gekleed in een bruin suède jasje en een grijze broek. Advertentie Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 Wanneer op zaterdag 7 februari de of ficiële opening plaats heeft van het ver nieuwde K.A.J.-home ran de St.-Aga- tha-parochie in de Peperstraat, dan is daarmee het werk bekroond van een groepje kajotters uit de parochie, dat maandenlang de vrije uren besteed heeft om dit resultaat te bereiken. Onder leiding van de heer J. W. Paap is zeven maanden lang gewerkt aan de algehele restauratie van dit K.A.J.-home op de bovenverdieping van het voormalige zusterhuis naast de r.-k. meisjesschool. Deze jonge mensen hebben in de ech te kajottersgeest gewerkt om iets goeds tot stand te brengen, de sfeer te schep pen, waarin de kajottersbijèenkom- sten vrucht kunnen afwerpen en waar in een prettige ontspanning genoten kan worden. In moderne kleuren zijn de wanden geschilderd, waartegen de rood gelakte deuren scherp afsteken. Tegen het plafond is een zwart 1 ekwerk aan gebracht met moderne, feestelijke lam pen, die een intieme sfeer scheppen. Iets heel aardigs is gemaakt van de bar met een gezellige verlichting en een keurige tegelwand. Wim Langendijk bracht enkele leuke en kleurige wand schilderingen aan, die het geheel opvro lijken. Het is gauw gezegd, wat hier alle maal gebeurd is, maar van veel meer betekenis lijkt het ons, dat deze jon gelui dit alles zelf hebben tot stand ge bracht, zelf hebben uitgedokterd en zo veel verenigingsgeest konden opbren gen, dat ze hebben volgehouden tot al les klaar was en ze met voldoening het resultaat van hun werk kunnen to nen. Er zit geest in de K.A.J. van de St.- Agatha-parochie. Indien deze over alle jongelui, die tot de K.A.J. zouden moe ten behoren, vaardig wordt, dan is de moeite van J. W. Paap en zijn mannen ten volle beloond. In ieder geval kan de K.A.J. weer in een bijzonder pret tige omgeving werken voor de arbeiden de jeugd. Gen. Cronjéstraat 129 Haarlem Ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van ex-keizer Wilhelm II is in Berlijn een familie-reünie gehouden van de leden van het Huis Hohenzollern. Het was de eerste maal, sinds de oorlog, dat alle leden van het Huis bijeenkwamen. Tenslotte zal men er rekening mee •Moeten houden, dat als woningbehoe- vend een aantal verloofde paren be schouwd moeten worden, die zonder Woningnood zeker getrouwd zouden *ijn, een zelfstandig huishouden zouden vormen en .een eigen woning zouden bewonen. Dit aantal blijkt echter mi nimaal te zijn. Ondanks de_ woningnood is de huwelijksfrequentie in ons land na de oorlog hoger dan ooit tevoren. Deze gaat de berekende verwachtingen zelfs steeds weer te boven. Verloofde Paren blijken het dus als een normale, noodzakelijke stap te zien, dat zij zich tijdig bij het Huisvestigsbureau laten inschrijven. Het komt natuurlijk wel Voor, dat verloofde paren zich als ge- Volg van de woningnood gedwongen lien hun voorgenomen huwelijk uit te stellen. Blijkens de berekeningen geldt dit toch slechts voor een kleine min derheid. De meesten blijken er tijdig ,n te slagen inwoniugsmogelijkheid oi een zelfstandige woning te vinden. Na tuurlijk zal zulk een inwoningsmogelijk- oeid vaak onbevredigend zijn. Gebleken is, dat 1153 hoofden van huishoudens ook na opheffing van de Woningnood willen blijven inwonen, het geen een overeenkomstige vermindering van de woningbehoefte betekent. 654 alleenstaanden bleken na opheffing van de woningnood een eigen huis te Willen gaan bewonen, hetgeen weer een dienovereenkomstige stijging van de Woningbehoefte betekent. 643 hoofden van huishoudens en „lleenstaanden wo- hen buiten Haarlem, hoewel ze hier dun werk hebben, terwijl ze hier graag Voor de Haarlemse rechtbank ston den gisteren drie verdachten terecht, die ieder door drankzucht er toe gedre ven waren zich te vergrijpen aan ander mans eigendom. Negen maanden met aftrek hoorde een 19-jarige los arbeider uit Hillegom tegen zich eisen wegens een inbraak in Treslong. Hjj had er voor over de tweehonderd gulden aan sigaren en dranken weggehaald en voor achthonderd gulden aan shawls, bro ches en andere sieraden. De jongen had, dat bleek uit het re quisitoir van de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, een moeilijke jeugd gehad. Zijn vader is al coholist en de jongen is thans ook reeds aan de drank verslaafd, waarbij hij ver getelheid tracht te vinden voor de hui selijke misère, die hij steeds heeft ge kend. De reclassering zag het somber in voor de jongen, die reeds,eerder ver oordeeld is en volkomen verbitterd is jegens de maatschappij. De verdediger, mr. J. Brons, meende, dat toezicht nog veel aan de jongen zou kunnen ver beteren. Hij bepleitte ten aanzien van het onvoorwaardelijke deel van de straf clementie. Reeds vijf maal veroordeeld wegens inbraken was de 34-jarige Hoofddorper tegen wie gisteren, weer ter zake van diefstal, acht maanden met aftrek ge- eist werd. De man stal om aan drank te komen. Het geld ervoor had hij niet, terwijl zijn gezin verkommerde. Daags voor kerstmis had hij ingebroken in een woning aan de Kruisweg, waar een doosje sieraden ter waarde van driehon derd gulden zijn buit was. Uit een huis aan de Sloterweg nam hij driehon derd gulden in contanten weg. Een 22-jarige opperman uit Beverwijk had 11 december uit een vitrine van een juwelierswinkel in zijn woonplaats een aantal horloges ter waarde van 486 weggenomen, ook om aan drink geld te komen. De jongen was werk loos en vond de uitkering die hij kreeg, onvoldoende. Daarom had hij haar in èèn middag tijds in drank omgezet. De eis tegen hem luidde zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank zal in deze zaken 12 februari uitspraak doen. De IJmuidense visafsiag werd don derdag voorzien van een totale aanvoer van ruim 3300 kisten verse vis door drie trawlers en vijf en twintig kotters. De schepen zorgden voor 220 kisten schelvis, 320 kisten wijting, 245 kisten gul en kabeljauw, 175 kisten koolvis, 1080 kisten verse haring, 170 kisten ma kreel, 800 kisten schol, 150 kisten di versen, 350 stijve kabeljauwen en 7500 kilo tongen. Aan de markt kwamen on der meer Job Gouda IJm. 79, Sakina Martina Kw. 32, Kw. 81 en VI. 79. De prijzen waren goed. Grote regels kabeljauw noteerden 90 tot 110, klei ne regels 44 tot 50, kisten grote kabeljauw 76 tot 92, kisten kleine kabeljauw 76 tot ƒ104 per 125 kilo. Grote schelvis noteerde 80, grootmid del 65 tot 70, kleinmiddel 61 tot 67, pennen 52 tot 58 en braad 45 tot ƒ50 per kist van 50 kilo. Haring noteerde 22 tot 27, makreel 21 tot 26 en grote gul 34 tot 38. Grote tong was niet zo erg duur met 2,90 tot 3,10 per kilo. De Job Gouda IJm. 79 boekte een besomming van 19.750, Sakina Martina Kw. 32 van ƒ24.000, Kw. 81 29.710 en VI. 97 9210. De trawler Johannes Polderman IJm. 20 wordt vandaag aan de markt verwacht met een vangst van 580 kisten verse vis, waarbij 180 kisten schelvis en 100 kisten koolvis. Er wordt ook enige aan voer verwacht van de loggers en kot ters, die de visserij langs de kust heb ben uitgeoefend. Om de noord hebben de trawlers goed weer. De vangsten gaan wel. De sche pen boeken vangsten vin 150 tot 200 manden koolvis, wijting en schelvis per dag. Sommige schepen vangen daar ook nog een 50 tot 100 kabeljauwen bij. De vangsten van 80 tot 120 kilo tongen en loggers en kotters langs de kust boeken 8 tot 10 manden schol per etmaal. Bij de Pittboei vangen de loggers en kot ters gemiddeld 250 tot 350 kilo tongen en 15 tot 20 manden schol per etmaal. De schepen hebben het afgelopen et maal veel hinder ondervonden van een uitermate dichte mist. De Arnhemse toneelgroep „Theater" had gisteravond de ondankbare taak om een avond nadat het Milanese Teatro Piccolo ons Goldoni's „Knecht van twee meesters" had voorgescho teld „het Koffiehuis" van dezelfde schrijver ten tonele te voeren, 's Mid dags was de voorstelling al gespeeld voor de Vereniging van Huisvrouwen. „Het Koffiehuis" is wat de intrige be treft beduidend zwakker dan „De knecht van twee meesters". Gruys Voorbergh, die de hoofdrol speelde en de regie nad gevoerd, spreeKt in het programma over „'t skelet van een vis". De voorstelling moet het goed maken. En voor zover dat aan Cruys Voorbergh lag, was het ook goed. De meeste overige speelsters en spelers echter schoten in tempo, soepelheid en fantasie te kort. De geschiedenis van „Het Koffie huis" is de geschiedenis van een oude, roaüeienue edelman, Don Marzio, die met zijn te lange tong iedereen in moeilijKheden dreigt te brengen. Cruys Voorbergh heeft van deze rot een voor treffelijk staal van typeerkunst ge maakt. Prachtig had hu zijn kop ge schminkt: een venijnige, zelfgenoegza me papegaai, die alles van de sombere kant bekijkt en iedereen verdenkt van ondeugdzaamheid. De jonge koopman Eugemo sierlijk, maar te weinig ge nuanceerd en te veel naar het cucne gespeeld door Carl van der Plas heeft speelschulden gemaakt en dreigt zijn lieftallig vrouwtje een lief, maar wat weinig doorvoeld rolletje van Anne-Marie Heyiigers daardoor te verliezen. De houder van het koffie huis, een zedeprekend burgerman met een hart van goud, weet echter op het laatste ogenblik de twee weer bij el kaar te brengen. Jacques Snoek speel de deze rol uitstekend, met zin voor het betrekkelijke èn met echte zin voor humor. Daarnaast speelde Siem Vroom de zich voor graaf uitgevende losbol Fla- minio, die zich genesteld heeft bij de danseres Lisaura. De Flaminio was wat mak, en wat al te doorzichtig sluw. Maar hij was nog altijd tien keer be ter dan Ingeborg Elzevier als de dan seres. Zij miste de allure en vermoe delijk het talent om dit rolletje naar behoren gestalte te geven. Veel beter was Mia Goossens als Placida, het deugdzame vrouwtje van de losbol, die dank zij de kolfiehuishouder haar man ook terug krijgt. Johan Walhain speelde een onduide lijke rol van de bediende Trappola. Doorgaans is de bediende-rol de meest dankbare in Goldoni's stukken, maar in „Het Koffiehuis" is dat zeker niet het geval. Walhain haalde eruit wat erin zat. Bob Goedhart was een ge wiekste speelhuishouder en Huib de Vries een talentvol gespeelde kappers bediende. De moeilijkheid was, dat de meeste spelers en speels iers de allure misten om een dergelijke comedie voldoende glans en vaart te geven. Het maakte een beetje de indruk van een betere dilettantenvoorstelling. Ondanks de kennelijk grote zorg, die Cruys Voor bergh had besteed aan de regie. Ieder detail was tot het uiterste verzorgd, en de regisseur was er kennelijk pp uit geweest om een brokje achttiende eeuws Venetiaans leven te tonen. Hij vond daarbij in Johan Greter een uit stekend ontwerper. Zijn décor voldeed prachtig en zijn costuums waren kleur rijk en sprekend. Jammer, dat de ver taling van Voorbergh hier en daar wat al te modern klonk. Het paste niet he lemaal. Een voorstelling dus, die ondanks het grote regie- en acteerta lent van Cruys Voorbergh beneden de maat bleef omdat de speelsters en spelers een tekort toonden aan raffi nement en verbeeldingskracht. Op zondag 1 februari aanstaande zal de afdeling gymnastiek van de Heem stede-Berkenrode Combinatie voor le den en huisgenoten een demonstratie ge ven in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Deze demonstratieavond begint om acht uur. Sinds enige tijd is men in nauwe samenwerking met de katholieke gymnastiekverenigingen van Noordwijkerhout (GIOS) en Zandvoort (TZB) gekomen tot een centrale trai ning van de beste krachten van de drie verenigingen onder leiding van de heer A. M. Heerkens. Het doel is om op deze manier gymnasten op te leiden voor de keurgraad, zodat dan door hen die deze behalen deelgenomen mag wor den aan kampioenschappen. Op deze avond zullen ook de acht HBC-deelneemsters aan deze training de oefeningen laten zien voor de keur graad. Na afloop van de demonstra ties blijven de HBC-gymnastiek-aanhan gers nog tot in de kleine uurtjes voor een gezellig bal met muziek van de „Spitfire's" bijeen. Advertentie Advertentie Leg Uw eigen vloer van de moderne, buigzame plastic slijtvast weinig onderhoud warme kleuren Zo'n vloer is voordeliger dan U denkfl f 8.80 m2 U doet het met plezier zélf en in een minimum aan tijd. GEBOREN: P. Roetering-van Geen huizen, z.; J. G. Borst-van Polanen, d.; H. Wijngaarden-van der Wal. d.; C. J. Nfjsen-Heyneman, z.; C. Besterveld- Bus, d.; G. Greven-Riggelink, z.; E. J. M. Schopman-van der Erf, 2 zns.; A. C. Theissling-van der Aar. z.; E. G. Ro- zemeyer-Wolda, z.; A. Schutte-Frant- zen, d.; E. Deinum-Baarda, z. ONDERTROUWD: F. A. van Goet- hem en J. M. Bakkum. LISSE Voor het associatie-eramen Moderne bedrijfsadministratie slaagde te Haarlem de heer B. W. Nieuwenhuis uit Lisse. LISSE In „De Witte Zwaan" te Lisse wordt dinsdagavond acht uur een ledenvergadering gehouden van de speeltuinvereniging „Marijke". Behal ve de gebruikelijke jaarstukken ver meldt de agenda, bestuursverkiezing wegens aftreden van de heer A. van Blitterswijk en een voorstel tot aankoop van een glijbaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9