„Hans Hedtoft op eerste reis in een orkaan Alle 95 opvarenden in de kolkende zee verdronken Treiler moet nasporingen staken Mistbanken over gehele land vrijwel geweken Mist en gladheid vrijdag weer oorsaak van vele ongelukken Mgr. P. MOORS bisschop van Roermond Thans president van het Klein seminarie Rolduc Opeis Medezeggenschap 6 meter hoge golven, mist en sneeuw belemmeren reddingspogingen Geen spoor van de „Hans Hedtoft" Radio-signalen over de ramp Rusland zendt 300.000 soldaten naar huis Koopt Indonesië K.P.M.-schepen SrtzSLQ-tL<rftjZ- Gebr.H.&F. Kimman nv. Het weer VOETGANGER door BUS AANGEREDEN EN GEDOOD In Schijf (N.-Br.) Een vierde tweeling m één gezin Nasser voor aanslag gewaarschuwd Wilt u de nieuwste Zonnig weekeinde CARNAVAL ZATERDAG 31 JANUARI 1959 82sfe JAARGANG No. 30127 LititfStNMftf WÊBUÊBl Regenjassen stomen. Tijd. f. 3,50 CITROËN VAN LOON's Het heeft Z.H. de Paus behaagd als opvolger van de op 25 juni 1958 overleden mgr. J. M. J. A. Hanssen te benoemen tot bisschop van Roermond de hoogeerwaarde heer Petrus Joannes Antonius Moors, president van liet klein-seminarie en filosoficum Rolduc. De nieuwe bisschop van Roermond, de zevende sinds het herstel van de kerkelijke hiërarchie in Nederland en de eenentwintigste sedert de oprichting van het bisdom Roer mond in 1559, is twee en vijftig jaar oud. hu ren Bel De Off. Dealer afd. Verhuur - Houtplein 23 Tei. 13850 - 11578 Suède damesjasjes in kleuren Lichte vorst Sociaal commentaar TRESLONG HILLEGOM EEN BRIL VAN KEIP dat is goed GEZIEN grote houtstraat naast luxor BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrecties 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. DEENS VRACHTSCHIP STOOT OP IJSBERG Het 2.857 ton metende Deense vrachtschip Hans Hedtoft, dat gisteren zuiden van Groenland op een ijsberg gestoten en lek geslagen is, heeft jjaar alle waarschijnlijkheid vannacht een graf gevonden in de door een "rullende storm opgezweepte, kolkende zee. Tot nu toe zijn er geen be- Nchten ontvangen dat ook maar één opvarende is gered. Vijfenvijftig pas- Sagiers, onder wie veertien vrouwen en zes kleine kinderen, en veertig be- htanningsleden schijnen willoze prooien van de hoge zee te zijn geworden, Kopenhagen, is het splinternieuwe a'dus melden United Press International, Reuter en A.F.P. De slachtoffers ms- >>H-ans Hedtoft" ten zuiden zïjn Denen en Groenlanders. Een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht heeft verklaard, dat •hen van één van de vier schepen die de Hans Hedtoft te hulp zijn gesneld, Duitse treiler Johannes Krüss, het onheilspellende bericht heeft ont- Vangen, dat het schip de in het S.O.S.-bericht opgegeven plaats van de J"amp heeft bereikt, maar niets heeft aangetroffen. Het schip is uitgerust liet radar, maar ook op het radarscherm heeft men niets waargenomen dat op de aanwezigheid van een schip wijst. De Duitse treiler, die uit Bremerhaven afkomstig is, heeft medegedeeld het enige schip te zijn dat op de opgegeven plaats naspeuringen verricht. „Wij zoeken naar over levenden", aldus een radio-bericht van de Johannes Krüss. Men vreest evenwel dat indien de Hans Hedtoft inmiddels reeds gezonken is, een woe dende orkaan, dichte mist en zes meter hoge golven het de opvarenden uiterst moeilijk zullen hebben gemaakt zich in de reddingsboten te begeven. In scheepvaartkringen heeft men erop gewezen, dat iemand die in dit jaar getijde ten zuiden van Groenland in de Oceaan terecht komt slechts enkele minuten in leven kan blijven. Het radiocontact met de Hans Hedtoft is verbroken nadat het schip om streeks tien uur gisteravond seinde in zinkende toestand te verkeren. II WÊÊÊÈÈÊÈÊÊÈÈk Op zijn eerste reis, van Julianehaab naar van Groenland op een ijsberg gestoten. Het bijna drieduizend ton grote schip, dat eigendom is van de Groenlandse regering, heeft 95 mensen aan boord, bemanningsleden inbegrepen. Volgens een radiobericht is de „Hans Hedtoft" zinkende. Op deze foto zien we het schip in de nacht voor het vertrek van de „maidentrip" gefotografeerd aan de kade. Een woordvoerder van de afdeling reddingsoperaties van de Amerikaanse kustwacht heeft vanmorgen in Halifax verklaard, dat het weer in het gebied Waar de Hans Hedtoft in nood is komen Ie verkeren verbetert en dat men hoopt spoedig vliegtuigen bij het reddingswerk te kunnen inschakelen. Op dat ogenblik stonden vliegtuigen klaar op de marine- bases Argentia en Goose Bay en op Keflavik op IJsland. Mocht het weer, hadat er aanvankelijk verbetering is in getreden, opnieuw slechter worden, dan Zouden te hulp gesnelde schepen het be wuste gebieu blijven afzoeken en pogin gen blijven doen om de „Hans Hedtoft" °P het radarscherm te krijgen, aldus de Woordvoerder. Als het zicht behoorlijk is, zo ver volgde hij, en de vliegtuigen na een paar dagen zoeken niets gevonden heb ben, dan zullen wij moeten aannemen dat de „Hans Hedtoft" met man en muis is vergaan. Hoe lang men zal blijven zoeken, hangt af van de weers omstandigheden. Hij verklaarde voorts nog dat de schepen die nu op volle kracht naar de plek van de ramp va ren of daar reeds zijn gearriveerd, geen helikopters aan boord hebben. Naast de Duitse treiler Johannes Krüss zijn een vissersboot van de Far Oer, een Deens marinevaartuig en een Ameri kaanse kustvaarder, de Campbell, naar de plaats van de ramp onderweg. Zij trotseerden de orkaanachtige sneeuwstorm, die gisteravond en van nacht in het betrokken gebied woedde, en het gevaar van ijsbergen. De Hans Hedtoft voer namelijk op eigen risico in oen gebied dat niet door internationale ijspatrouilles bewaakt wordt. Twee radiotelegrafisten te Juliana- haab op Groenland menen omstreeks tien uur gisteravond een noodsein van de Hedtoft te hebben ontvangen, dat meldde: „Nu zinken we". Maar de ontvangst was zeer slecht en men is biet zeker van de juistheid van de boodschap. Men heeft nog enige hoop dat het schip nog niet gezonken is. De Hedtoft beschikt namelijk over zeven Waterdichte schotten die het een goede kans geven ook na een ernstige aan varing te bljjven drijven. De Hans Hedtoft. die speciaal was gebouwd om aan de moeilijkste om standigheden in het gebied van Groen land het hofd .e bieden, maakte zijn maidentrip. Honderden Denen en Groenlanders hebben het helder oran je - geverfde kchip enthousiast nage wuifd toen het 7 januari zijn eerste reis begon. Het is het vlaggeschip van de Royal Greenland Trade Com pany en heeft ongeveer zeven mil joen gulden gekost. De Hedtoft had als lading bevroren en gezoute^ vis en enige post aan boord. Het „onzinkbare" Britse passagiers- Schip Titanic maakte ook zijn eerste reis, toen het in 1912 tegen een ijsberg Voer en snel zonk. 1.513 mensen ver loren toen het leven. In totaal waren ar 2.224 opvarenden. Deze ramp leidde t°t een intensief patrouilleren van het Sebied waar ijsbergen voorkomen. In de laatste 125 jaar zijn naast de Titanic slechts twee schepen door bot- §mg met een ijsber" tenondergegaan. Hef waren de „Lady of the Lake", die Van Engeland naar Quebec onderweg ^as en op 11 mei 1833 verging waarbij ~15 n ensen omkwamen, en een niet na- bij name bekend koopvaardijschip aat op 20 maart 1943, dus tijdens de jong ste wereldoorlog, verging met een onbe kend aantal mensen aan boord. Hiinctionarissen van de Amerikaanse Ustwacht hebben verklaard dat er de- ent Winter nog geen berichten waren ü^tvangen over de aanwezigheid van AjJWrgen op de Noordatlantische veePsroutes, maar de Hans Hedtoft buiten de gebruikelijke zeeweg en WnL 'n een gebied „waar ijsbergen Drden geboren". tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Westduitse treiler „Johannes Krüss" heeft vanmorgen geseind dat hij het zoeken naar de „Hans Hedtoft" heeft moeten taken, omdat hij gevaar loopt anders door het ijs te worden ingesloten. De treiler, die acht uur in het gevaar lijke gebied heeft rondgevaren, berichtte dat hij geen lichten, reddingsboten of enig ander spoor van de Deen heeft ge zien. Een met radar uitgeruste super con stellation van de Amerikaanse marine is vanmorgen om 7 uur uit de marinebasis Argentia vertrokken om te trachten de „Hans Hedtoft" op te sporen. Een twee de super constellation vertrok om 11 uur. iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiimiiiii De New Y'orkse kustwacht heeft de volgende opsomming gegeven van de ontvangen radio-signalen en andere be richten over de ramp: 16.54 uur vrijdagavond: botsing met ijsberg. Positie 59.05 graden n.b., 43 gr w.l., 17.52 uur: machinekamer loopt vol water. 18.22 uur: 95 man aan boord, beman ning inbegrepen. 20.35 uur: de „Hans Hedtoft" zinkt langzaam en heeft onmiddellijk hulp no dig. 21.57 uur: het radiostation „Prins Christiaan" op Groenland verliest het contact met de „Hans Hedtoft". Ver zoek aan alle schepen in de omgeving om naar de plaats des onheils op te stomen. 22.53 uur: Een Duitse treiler zoekt de opgegeven plek af, maar kan het be dreigde schip niet vinden. Blijkens een bericht van het Russi sche persbureau Tass dat gisteravond door radio Moskou werd uitgezonden heeft de Sovjet-Unie in 1958, volgens een al bekend plan, de sterkte van zijn leger verminderd met .300.000 man. Tevens werden uit Oost-Duits- land 41.000 Russische soldaten gerepa trieerd en gedemobiliseerd, terwijl meer dan 17.000 in Hongarije dienst doende Russische soldaten op dezelfde wijze werden afgevoerd. Zjj allen kre gen werk, meldt Tass, in de streek waar zij vandaan kwamen toen zij in het leger gingen. De beperking werd 6 januari vorig jaar aangekondigd als een aanvulling van het in 1956 uitgevoerde vermin deringsplan, waardoor 1.840.000 man uit het leger waren ontslagen. Gemeld werd dat bij de militairen die in 1958 afgevoerd zjjn, ook personeel van de Russische vloot is gerekend. De maat regel is volgens Tass genomen om de vrede te dienen en de internationale spanningen te verlichten. Militaire deskundigen in West-Ber- lijn zijn van oordeel, dat de verminde ring van de mankracht der Russische strijdkrachten een onderdeel vormt van de modernisering van het leger en de aanpassing aan de atoomoorlog. Ver der wordt opgemerkt, dat de Russi sche troepen in Oost-Duitsland, on danks de vermindering met 41.000 man, toch nog een sterkte moeten heb ben van ongeveer 350.000 man, en zo de grootste strijdmacht vormen die in een Europees land, Rusland niet mee gerekend, op de been wordt gehouden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat de regering van Indonesië het ontwik kelingsfonds een lening van 10.000.000 dollar (38 miljoen gulden) heeft ge vraagd, om daarmee de aankoop te financieren van een aantal K.P.M.-sche pen die momenteel in Singapore liggen. De woordvoerder die -'olgens U.P.Ï. de ze verklaring aflegde weigerde nadere mededelingen te doen en zei dat het verzoek nog in overweging is. Uit Djakarta wordt vernomen dat In donesië het oog heeft laten vallen op negentien K.P.M.-schepen, met een wa terverplaatsing van 1800 tot 3000 ton, die weinig diepgang hebben en speciaal geschikt zijn voor de vaart binnen de Indonesische archipel. Een Amerikaanse deskundige vertoeft in Singapore om een schatting te ma ken van de waarde der negentien sche pen, waarover vernomen wordt dat de ze in scheepvaartkringen variërend geschat wordt tussen de drie en zes tien miljoen dollars. Advertentie De mistdeken, die vrijdagmorgen nog over geheel westelijk Nederland hing, is in de loop van de dag geleidelijk wat minder dicht geworden. Te gen de avond was het zicht aanmerkelijk verbeterd. Het mistveld ver plaatste zich langzaam naar het zuidoosten, naar Brabant en Limburg. In de middag bereikte het Den Bosch en Eindhoven. Om half twee vrijdag middag scheen de zon in de laatste stad nog volop. Om twee uur moesten de auto's buiten de stad de grote lichten al aansteken. Geleidelijk aan trok de mist naar het zuiden, zodat Zuid-Limburg vrijdagavond ook zijn deel van de misère kreeg. Vanmorgen waren de dichte mistbanken over nage noeg ons hele land geweken. Advertentie Is het doelmatigste dicteer- en weergave- apparaat. Verdubbelt, de arbeids prestatie Tevens voor opnemen van conferenties, telefoongesprekken enz. Zeldzaam practisch. Eenvou dige bediening. Start-, stop- en correctietoe ts. 25 min. dictaat per band. Een uitvoerig prospectus zenden wij u gaarne op aanvraag toe. Handelmaatschappij J.N.J.SIEVERDiNG N.V. Afd. Grundig-radio Koningslaan 36 Amsterdam-Z. - Telefoon 020-719966 waarborgmerk Inmiddels zijn er als gevol van de mist diverse ongelukken te mei- den. Donderdagavond nog is de 69- jarige G. H. van Vlijmen door de mist misleid te Rotterdam, in het Stokviswater gevallen en verdron ken. Hij was .mstieeks zes uur van huis vertrokken om naar kennissen te saan. Toen hij daar niet aangeko men bleek te zjjn, verzocht zijn vrouw zijn opsporing. De politie heeft vrijdagochtend het stoffelijk overschot van de man opgehaald. Tengevolge van de mist en de glad heid zijn vrijdagmorgen in Vriezenveen twee autobussen op elkaar gebotst De bestuurder van een der bussen be merkte te iaat. dat hij voor een gepar keerde vrachtauto moest uitwijken en raakte deze Wagen. Een achter de eer ste bus rijdende volgbus reed met vrij grote snelheid tegen z;jn voorganger op. Bij deze botsing werden vijf perso nen gewond. Drie van hen moesten in een ziekenhuis te Almelo worden opge nomen. In de vroege morgen werd de chauf feur van een tussen Vriezenveen en Almelo rijdende bus in een bocht van de weg misleid door de mist. Het gevolg was dat de bus in een buiten wijk van Almelo het trottoir op en een winkel binnenreed. De etalage werd volkomen vernield. Hier waren geen persoonlijke ongelukken. Tengevolge van de mist is vrijdag middag op een onbewaakte overweg in Eefde een melk-besteiauto, bestuurd door de heer Ter Avest, door een uit de richting Zutphen komende trein ge grepen. De van de spoorbaan geworpen wagen werd volkomen vernield. De be stuurder, die uit de cabine over een heg was geslingerd, liep slechts lichte verwondingen aan het gezicht op. Tussen Didam en Wehl is een mili taire aanhangwagen aangereden door een trein. Er waren geen persoon lijke ongelukken. Behalve de kleinere stagnaties bij de spoorwegen, is hier en daar ernsti ger oponthoud geweest. De D-trein van Hamburg naar Hoek van Holland bleef omstrees tien uur vrijdagochtend bij Amersfoort stilstaan, omdat ijzelafzetting op de de stroomafnemers de locomotief had uitgeschakeld. Deze trein kreeg vijf kwartier vertraging. Hierdoor werden enkele andere treinen op het baanvak Amersfoort-Amsterdam drie kwartier opgehouden. In Rotterdam is donderdagnacht ten gevolge van de zware mist het bin nenkomende Nederlandse schip Nieuw- land in de Merwehaven tegen het ge meerd liggende binnenmotorschip Pe- tronella gevaren. Het 299 ton grote scheepje werd zo beschadigd, dat het binnen vijf minuten zonk. De schipper, de 37-jarige H. A. Wels, benevens zijn vrouw en zjjn twee kinderen werden door roeiers gered. De pas een week bestaande wegen informatiedienst van de K.N.A.C. in Den Haag heeft het zeer druk gehad. Donder dag hebben 576 weggebruikers van deze dienst gebrui gemaakt om te informeren of de dichte mist hun op hun voorgeno men route parten zou spelen. Vrijdag hebben de vier mannen aan de tele foontoestellen eenvoudig teen tijd ge had om het aantal gesprekken bij te houden. Zeker meer dan duizend per sonen hebben informaties ingewonnen. Gisteravond is de 78-jarige oud-raads lid van de gemeente Tubbergen, de heer J. Brouwer, toen hij per fiets naar huis ging, waarschijnlijk misleid door' de mist in een beek langs de weg gereden en verdronken. Vanmorgen om vijf uur is het stoffelijk overschot gevonden. Advertentie STOMEN STOPPEN VERVEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 Advertentie 2 CV ID-19 3987.— v.a. 9375 Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken: Automobielbedrijf KORTE KLEVERLAAN 30—40 BLOEMENDAAL - TELEF. 51301 (Zie ook pagina 5) i In het gezin Vroegrijk-Gevers in Schijf (N.-B.), kerkdorp van de gemeen te Rucphen is de vierde tweeling gebo ren en het zijn weer een jongen en sen meisje. De eerste tweeling in dit gezin, nu vier jaar oud, werd geboren in Canada, waar de heer Vrosgdijk met zijn bruid zes jaar geleden heen trok. Later, in Nederland, kwamen de tweede en derde tweeling, telkens een jongen en meisje, zodat nu drie zusjes en drie broertjes met stralende oogjes in de vieg van de nog zeer kleine Lia en René kijken. Moe der en kinderen maken het best. In vier jaar tijd dus acht kinderen. Het is een hele zorg voor de ouders, die intussen echter wel gewend zijn aan het verzorgen van twee babies tegelijk. Schijf is overigens onbetwist het dorp van de tweelingen in ons land, want op nog geen duizend zielen telt men er nu veertig tweelingen. Er is nóg een gezin met drie tweelingen. Volgens het Britse blad News Chro nicle heeft de Joegoslavische ambas sadeur in Cairo een week of twee ge leden president Nasser van de Verenig de Arabische Republiek ingelicht dat z;jn leven gevaar loopt omdat Rusland aan Egyptische communisten order zou hebben gegeven hem uit de weg te ruimen. Nasser zou deze waarschuwing niet in de wind hebben geslagen en de veiligheidsmaatregelen voor zijn per soon aanzienlijk hebben verscherpt. Advertentie Advertentie Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overdag zonnig weer met een matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgenmiddag temperaturen enkele graden boven nul. Zondag: Zon: 8.22-17.26. Maan: 2.06-11.50. Maandag: Zon: 8.20-17.28. Maan: 3.18-12.33. Mgr. P. J. A. MOORS (Van een medewerker) Een land, waarin arbeid is voor iedereen en de opbrengsten van die arbeid redelijk en rechtvaar dig zijn verdeeld, kan een welvarend land zijn, het is nog niet per se een land, waarin de menselijke verhoudin gen leiden tot ontplooiing van de men selijke persoonlijkheid. Daar hoort zon der twijfel nog een derde element bij, n.l. dat der morele, of zo ge wilt so ciale, gelijkberechtiging. We weten, dat we met deze beschou wing toe zjjn aan het moeilijkste punt uit heel het streven van de maatschap pijleer op katholieke grondslag. Een omstreden punt, een punt, waarin nog allerlei vaag heden zijn, althans voor wat betreft de concrete uit werking. Een der kenmerken var. het sociale vraagstuk, of, zoals het vroeger heette, het arbeidersvraagstuk, was het feit van de volkomen ondergeschiktheid van de werknemer aan de patroon onder welke naam deze dan ook bekend stond. Een zodanige afhankelijkheid, dat het leven vervuld was van angst voor de dag van morgen. Als er om drie uur geen arbeid meer was, werd niet tot half vier gewacht om ontslag te geven. De loonvaststelling geschiedde uitslui tend eenzijdig, van de zijde der werk gevers. Geen veiligheidsmaatregelen, geen zorg voor de gezondheid, een wil lekeurig bepaalde arbeidstijd. De eerste aanloop tot verbetering moest gezocht worden in wettelijke maatregelen, die naar de zijde van de werkgevers een dwingend, naar de zij de van de werknemers een bescher mend karakter hadden. Het spreekt vanzelf, dat een zodanige instelling bij de wetgeving niet bevorderlijk is voor de goede menselijke verhoudingen. Als een erfenis uit het verleden horen we ook nu nog wel de opmerking, dat „de arbeiders in de watten worden gepakt en de werkgevers er voor moeten op draaien". En dat na zoveel jaren so ciale wetgeving, waarin men er niet alleen aan gewoon is geraakt, maar vooral, waarin de sfeer verbeterd is en de sociale gezindheid sterk is toe genomen. Toch, indien men zulke op- (Vervolg op pagina 5) Advertentie Een nieuw hogedrukgebied trekt langzaam van Schotland de Noordzee op en zal ons een zonnig weekend brengen. De wind blijft zwak uit noor delijke richting en de temperatuur stijgt overdag tot 4 a 6 gr. In de komende nacht kan plaatselijk in het binnenland lichte vorst voorkomen en hier en daar enkele mistvelden, maar de zondag wordt weer evenals vorige week een echte zondag. ZATERDAG 7 FEBR. 8—4 uur in m.m.v. de Keemeleers, Maastricht. 3 grote Carnavalsorkesten. Entree f 3.50. Tafelres. 02520-5347. Advertentie Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1