THE GREEN MAN, een geslaagde Britse „moord"-comedie X Bewoners Clematislaan in Aerdenhout maken bezwaar tegen bushalte in hun laan De Gaulle pleit opnieuw voor vrede in Algiers tyouud) 20 o/o 15o/o 20 o/o KORTING 20 oio O Liebelei „UITVERKOOP" MERKDEKENS In die nacht Reprises en prolongaties Ohne Dich wird es Nacht A song is born N.Z.H. acht bezwaren overdreven Uit STAD Ien STREEK 1 Franse president zijn eervolle herhaalt nog eens voorwaarden Frans Hals Studio Haarlem e.o Films Diversen ,Geloofen Wetenschap Rembrandt Luxor Lido Fa. MATHOT H.H. Missen op zondag in dekenaat Haaylem WITTE KRUIS HELPT ECHT! Boeiende voordracht door Loudi Nijhoff SLEUTEL WEG? Breimachines HM D.L. M: SMIT Zaalwachter J. van Raaphorst 40 jaar bij P.T.T. In Heemstede POSTKANTOOR IN AANBOUW KORTING KORTING GEWATTEERDE dekens KORTING ZATERDAG 31 JANUARI 1959 PAGINA 2 zo VAT Apotheken en dokters diensten „DE SLEUTELSPECIALIST „Dante Alighieri" Zwitserse Sim j WITTE KRUIS PHlMPS~AUTO-RADIO Inbouw en reparaties DE LAATSTE RONDE w.o. „AaBe" - „ZAALBERG en „VAN WIJK" SCHUIMRUBBER matrassen 3-delige VERENDE matrassen Burgerlijke Stand Haarlem in Onder de titel „In die nacht gaat een door Maurice Cazeneuve meer dan een opzicht bekwaam ge maakte Franse thriller schuil. Het be treft een moordaanslag die door een onverlaat wordt uitgebuit om chantage te plegen. Het verhaal is niet onaardig bedacht, spanning is er volop en de be handeling van de hoofdpersonen is ze ker niet zonder talent geschied. Een on gewone film, die vooral een rake sfeer tekening bezit. In Frans Hals voor bo ven de achttien. Cinema Palace blijft nog een week de spektakelfilm „De reis om de wereld in tachtig dagen" draaien. A.l. Miner va vertoont vanavond en morgenavond „Het schandaal van Clochemerle" weer eens. Volw. Morgenmiddag kan men er genieten van de klucht „Willie en Joe in Tokio". A.l. Donderdag wordt er „Geen plaats voor wilde dieren" vertoond. A.l. CINEMA-PALACE: De reis om de wereld In tachtig dagen, a. 1.; 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: In die nacht, 18 j.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: A song Is bom, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 u. Za.-avond: Begeerte en zonde, 18 j.; 11.30 uur. LUXOR: Ohne dich wird es Nacht, 18 j.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: The high and the mighty, 14 j.; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Het schandaal van Clochemerle, volw. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Willy and Joe in Tokio, a. 1. Do.: Geen plaats voor wilde dieren, a. 1.; 8.15 uur. REMBRANDT: Liebelei, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Met bloed geschreven, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Het purperen masker, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De groene man, 18 j.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 31 januari Bethelkerk, Floresstraat, 8.15 uur: Orgel concert dóór Feike Asma, m.m.v. Ger. Zuid-Oosterkerkkoor Con Amore, het Chr. Ger. Evang. koor ..Luctor et Emergo" en het Chr. Ger. Evang. koor „Haarlem noord". Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensem ble met „De roof van de Gordel" voor Maatschappelijke zorg van zieken. Zondag 1 februari Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensem ble speelt onder regie van Michael Warre William Shakespeares blijspel „De getemde ^feeks". i Maandag 2 februari Schouwburg, 8 uur: Optreden van Wim Kan voor de V.U., m.m.v. Corry Vonk, Fred Kaps en Ru van Veen. Srinkmann, 9 uur: Mensen in nood, le zing G. en W. Bloemenheuvel, Bloemendaal, 8 uur: Prof. dr. E. Bruins over zijn ervaringen als Unesco-expert in Irak, lezing Buurtver. Overveen. Advertentie U GEEN Maar tegen besmetting - en dat is verkoudheid maar al te vaak - is Uw meest krachtdadige bescherming af en toe 'n paar Pottertjes in de mond te nemen. Ook bij opkomende hoest of keelpijn een snelle bestrijding en ver lichting. Probaat voor frisse adem na cigaret of borreltje. In handige platte doosjet a 55 cent bij apotheken en drogisten. POTTER'S LINIA IMP.: H. TEN HERKEL, N .V.. HILVERSUM Al direct bij het begin van de film „The Green Man" weet ge dat ge ver zeild bent in een van die bizarre, aller onwaarschijnlijkste en lugubere come dies, waarvan de Britten het monopo lie schijnen te bezitten. Er is hier spra ke van een hoogst zonderling man. een maniak, die van tijd tot tijd iemand uit de weg ruimt. Het slachtoffer is verre van willekeurig gekozen. De moorde naar doet het op zijn manier nog ver antwoord. Aalleen zeer vervelende en on uitstaanbare personen zijn zijn slacht offer. Mensen, die de wereldvrede in gevaar brengen bijvoorbeeld, of man nen die de Engelsen in het algemeen met de term „bores" aanduiden. Een waanzinnige bezigheid, natuurlijk, maar als een en ander wordt verteld met een knipoog van verstandhouding, met een originele en spitse humor, is er geen sprake meer van enig moreel bezwaar en kan men slechts om de farce lachen. Zie dan de Londenaar Hawkins be zig met de voorbereiding van zijn zo veelste moord. Hij heeft dit keer het oog laten vallen op een zakenman, die diplomaat wil gaan spelen en zich eens terdege zal gaan bezighouden met de verwarde stand van zaken in het Mid den-Oosten. Daar kunnen slechts de grootste ongelukken van komen. Met zijn assistent fabriceert Hawkins een bom in een radio. Het slachtoffer zal een weekend doorbrengen in het hotel „The Green Man" aan de Engelse kust en zaterdagavond, direct na de nieuws berichten, zal de helse machine explo deren. Het is wel zeker dat de pseu- do-diplomaat op dit tijdstip naar de ra dio zal luisteren. Alles gaat natuurlijk verre van een voudig. eerder meer dan gecompliceerd. Om het een eh ander te weten te komen van de gewoonten van zijn aanstaand slachtoffer heeft Hawkins diens secre taresse het hof gemaakt. Het kind ruikt lont en tracht Hawkins te bereiken. Dit levert een aantal verwarrende en hoogst dwaze scènes op, waarvan de clou is dat de secretaresse min of meer uit de weg wordt geruimd. Dit min of meer is om het verdere verloop van de film van belang. Zaterdagavond in „The Green Man. De radio staat op haar plaats in de lounge, maar er is een kleine compli catie. De eigenaar heeft een dames strijkje gehuurd dat speelt dtt het een lieve lust is. De erbarmelijke muziek zal prompt iedereen uit het zaaltje doen verdwijnen. Zo zal de bom wel afgaan maar met het voorbestemde slachtoffer treffen. Met veel strijkages weet Hawkins de dametjes in de bar te loodsen. De za kenman zet de radio aan Daar rent een Hawkins onbekende jongeman de lounge binnen. Hij is ge waarschuwd door de tijdig bij kennis gekomen secretaresse, heeft als een tweede Sherlock Holmes feiten gecom bineerd met veronderstellingen en is zo Het jonge stel uit „The Green Man", dat een einde maakt aan de moord"-car- rière van Hawkins. in „The Green Man" doorgedrongen. Hij redt op het laatste ogenblik de pseu- do-diplomaat. Hawkins heeft zijn laat ste aanslag gepleegd. Deze vaak verrassende, in ieder ge val, originele en ook komische film is van de hand van Robert Day naar een scenario van de routiniers Frank Laun der en Sidney Gllliat. Een hoogst ver makelijk geval, dat meer weg heeft van „The naked truth" dan van „Kind hearts and coronets", ook twee Engel se „moord-comedies". Het mist het ver fijnde en superieure van „Kind hearts", dat een ronduit voortreffelijke film kon worden genoemd. En al is het ge geven dan absurd, de uitwerking meer dan eens verward de Engelse term „hap-hazard" is hier op zijn plaats en al wordt de hoofdrolspeler Alaister Sim te veel de vrije hand gelaten, de film garandeert een bijzonder plezie rig anderhalf uur, waarin de lach niet van de lucht is. De film draait in Studio. Achttien jaar. Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal Apotheek, Gr. Houtstraat 78. tel. 10500; Bos- en Vaart, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts, belle men fa. Mathot, tel. 11990. Tandarts: J. van Doorn, Leidsevaart 2, Haarlem, tel. 10443. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: GGD. tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, Haarlem, tel. 21400. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51, Haarlem, tel. 13174. Aerdenhout Apotheek: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26035. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: R. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550; J. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Bloemendaal Apotheek: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen. tel. 16760. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Stations weg 12, tel. 57458. Overveen Apotheek: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, 1 el. 50158. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Hal testraat 8, tel. 2389. Doktersdienst: H. van Es, Kostverloren- straat 4, tel. 2058. Santpoort Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14 Santpoort, tel. K 2560-8410. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort, tel. K 2560-8249. Wat de makers van de film „Ohne Dich wird es Nacht" met hun werk be doeld hebben, is ons niet helemaal dui delijk geworden. Een advocaat is ver slaafd aan de morfine en hem wacht het lot een wrak te worden. Ais men dat bedoelt, dan betwijfelen wij het of het wel zin heeft een dergelijke mm te maken, want iedereen kent de ge volgen van overmatig morfme-gebruik. Wellicht heeft men gemeend de bio scoop-bezoeker een kijkje te gunnen in het leven van een morfinist. Dat zou dan de enige verdienste zon, want Curd Jürgens weet de aan het verdo vingsmiddel verslaafde advocaat aan nemelijk uit te beelden. Men behoett zich inmiddels geen zorgen te maken, dat het met de rechtsgeleerde ver keerd zal aflopen, want de liefde voor zijn vrouw (Eva Bartok) wint het van de verslaafdheid. 18 jaar. In de donderdag-cyclus brengt Lu xor „The High and the Mighty' met John Wayne en Clair Trevor Het is een oude, maar goede film, die voor veertien-jarigen en ouderen toe gankelijk is. Naar het bekende toneelstuk Liebe lei van Arthur Schnitzler heeft Pierre Gaspard-Huit een film gemaakt die in menig opzicht de mindere is van het stuk. Van de droefgeestige sfeer is niet veel overgebleven, om van de Weense sfeer maar niet te spreken. De film hèeft niet meer pretentie dan het schrijnende verhaal op een toneelmati ge manier te vertellen. Dat is niet veel. Als u daarmee genoegen kunt nemen zult u er mogelijk door geroerd worden. Maar wie van de film terecht meer verwacht, een eigen interpretatie en geen namaak van het toneel, zal teleurgesteld zijn. ledereen boven de veertien kan de film in Rembrandt zien. Advertentie WARMOESSTRAAT 20 - TEL. 11990 BEDKRUIKEN ELEKTR. KUSSENS EN DEKENS De film A song is born die deze week in Lido draait, is slechts van beschei den formaat. Aan het eind weet men eigenlijk niet waarom het precies ging. Het verhaal is uiterst ingewikkeld en het wordt op een manier verteld die het de bezoeker wel erg moeilijk maakt de draad te vinden en die vast te hou den. Enfin, de twee gelieven vinden el kaar en dat zijn dan Danny Kaye en Virginia Mayo. Het verhaal gaat over een aantal professoren, die een muziekencyclope- die moeten samenstellen. Nimmer hebben zij echter gehoord van jazz tot dat twee glazenwassers hen met dat soort muziek confronteren. Plots loopt het doek vol met jazz-konmgen Louis Armstrong. Benny Goodman, Lionel Hampton, maar wie gedacht zou heb ben te kunnen genieten van hun onver valste muziek, komt bedrogen uit. Het verhaal wordt wat langdradig en Dan ny Kaye ontpopt zich maar zelden als de filmheld, zoals wij van hem gewoon zijn. De liefdesaffaire is bovendien erg ingewikkeld. Voor volwassenen. Kathedraal: 6.30. 7.30, 9 H., 11 en 12 uur. St. Antonlus, N Groenmarkt: 6.30, 7.30 8.30 H.. 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 8, 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozen''rans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H., 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15. 7„ 8.15, 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, (.45, 9, 10.30 H. en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 7.30. 9 H. 10.45 en 1? uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7.30, 9 H., 10.45, 12- uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Faulus: 7, 8.30, 10 H., 11.45 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H.. 10.45 en 1.2 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 en 11 uur. AERDENHOUT: (.30, 9 ti., en 11 uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur. BENNEBKOEK: 6.45, 8. 9.15 H„ U uur. ZANDVOORT: 7.30, 9 H-. 11 u. Huis, in -'e Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7. 8, 9 H., 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11, 12 uur. HEEMSTEDE (O- L. Vr. Hemelvaart) 6.45 7.45, 8.40 H. 10 11 en 12 uur. SFAAKNUAM: 7.30 en 10 H. Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. ♦tabletten, poeders of cachets! De voordrachtsavond van Loudi Nij hoff, gisteren voor „Geloof en Weten schap", mocht zich niet verheugen in een overmatige belangstelling. De voor drachtskunst is ten onzent toch al niet bijzonder populair, mogelijk omdat van het publiek een sterke concentratie en een maximum aan verbeeldingskracht wordt geëist. Wanneer de avond dan wordt verzorgd door iemand, die op heel ander terrein zijn of haar sporen heeft verdiend Loudi Nijhoff is im mers op de eerste plaats een uitstekend karakterspeelster dan wordt de voor drachtskunst voor het publiek weinig aantrekkelijk gemaakt. „Geloof en We tenschap" kon dat ook niet helpen. Aanvankelijk had men het Amsterdam se Tingel-Tangelcabaret voor deze avond uitgenodigd en men moest, toen dit niet komen kon, snel een vervangende avond organiseren. Do smaak van het bestuur valt te prijzen. Loudi Nijhoff blijft een kunstenares, die haar publiek weet te boeien. Mevrouw Nijhoff blijft ook als voor drachtskunstenares op de eerste plaats actrice. Een modern actrice, die met een minimum aan uiterlijkvertoon, en haar kracht zoekend in klank, maat en ritme, de verbeelding aan het werk zet en daardoor karakters en milieus tot leven roept. Daarom komt Tennessee Williams' „Portret van een vrouw" ster ker tot leven dan „Het geluk" van Katherine Mansfield. In het eerste te kent een begenadigd toneelschrijver in een krachtige dialoog het bizarre ka rakter van een verschraalde vrouw. Bij na huiveringwekkend wordt dit vrou wentype, dat men in praktisch alle stukken van Williams ontmoet, tot le ven gewekt door Loudi Nijhoff. Met een enkel gebaar, maar vooral met on eindig veel stemnuanceringen, die even zoveel geesteskronkelingen van de vrouw uitdrukken. „Het Geluk" van Katherine Mansfield is een echte proza-vertelling, die een illusie in leven houdt, tot op het eind pas blijkt dat het werkelijk een illusie geweest is. Loudi Nijhoff vertelde deze geschiedenis virtuoos, maar men kon voortdurend merken, dat waar de schrijfster met woorden een sfeer op roept, de voordrachtskunstenares als ac trice gewend was die sfeer met heel andere middelen uit te beelden. De dia logen kregen een dramatische spanning, die aanzienlijk sterker tot uitdrukking kwam dan de epische passages. Men moet bewondering hebben voor de samenstelling van het programma van deze avond, die mevrouw Nijhoff de titel „Juwelen" had meegegeven. Behalve de beide reeds genoemde voor drachten, speelde zij „De sterkste" van August Strindberg en „De juwelen" van Guy de Maupassant. Helaas was ik niet in de gelegenheid het gedeelte na de pauze mee te maken, wegens verplich tingen elders. Ik meen echter te kun nen constateren, dat het bestuur van „Geloof en Wetenschap" wederom een goede, zij het geen gemakkelijke keus heeft gedaan. J. W. v. d. V. Advertentie m Dagel. 2 u. en 7.30 uur ALLE LEEFTIJDEN Advertentie O LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 IV Prof. E. Peternolli uit Groningen, die voor de leden van de Haarlemse afdeling der Societa Dante Alighieri geen onbekende is zijn bezielde cau serie over Bologna enkele jaren gele den gehouden stond velen nog levendig voor de geest sprak deze keer voor de leden der Societé. over Umbrië. Zijn lezing, die door talrijke kleuren dia's werd opgeluisterd, gaf een goede indruk van het prachtige land, met daarin als voornaamste steden: Peru gia, Spoleto, Assisi, Todi en Bubbio. Te spreken over de kunstschatten die deze steden bevatten zou enkele avon den apart vergen. Spreker bepaalde zich dan ook tot landschaps. en steden schoon. Na de pauze werd een kleurenfilm over genoemde steden vertoond, die bij velen de wens wakker riep de kennis making met dit deel van Italië te ver nieuwen. Zoals de voorzitster van Dante Alighie ri, mej. L. L. Bierens de Haan in haar dankwoord opmerkte, hadden al len even in een droomwereld geleefd. Deze stond wel zeer in tegenstelling tot de onvriendelijke mist, waardoor ieder zich daarna naar huis spoedde. Bewoners van de Clematislaan in Aerdenhout hebben een schrijven aan B. en W. van Bloemendaal gezonden, waarin zij hun bezwaren kenbaar ma ken tegen het feit, dat de nieuwe bus lijn 11 sinds kort door die laan rijdt. Hoewel de 23 ondertekenaars van de brief toegeven, dat lyn 11 in een zekere behoefte voorziet, achten zij het toch wenselijk, dat de N.Z.H. de busroute zo wijzigt, dat de bussen niet meer van de Clematislaan gebruik hoeven te maken. Ais oplossing stellen zij voor bijvoorbeeld geheel over de Oosterduin weg te rijden en een halte bij de vijf sprong in te stellen. Het rustige karakter van de Clema tislaan wordt, aldus de briefschrijvers, door de intensieve busdienst volledig verstoord. De veelal snel rijdende bus sen leveren gevaar op voor de jeugd, een gevaar dat in de zomermaanden nog toe zal nemen. De fundering van een reeds van een bijzonder slechte afwatering voorziene Clematislaan is te enenmale niet berekend op regel matig zwaar verkeer. Na het gering ste regenbuitje blijven de plassen er urenlang liggen. Als gevolg van het busverkeer tril len de huizen, aldus de briefschrijvers, en vertonen zij thans reeds in enkele gevallen scheuren, terwijl reeds be staande scheuren snel uitdijen. Boven dien concentreert zich, als gevolg van de aan de zijde van de Spiegelenburgh- laan ingestelde inrjjverboden van de Clematis- en de Rijnegomlaan, het bus- en overig verkeer van de buurt geheel op de Distellaan, waarvan de uitmon ding op de drukke Oosterduinweg be slist onvoldoende, zo niet levensgevaar lijk geacht wordt. Van de N.Z.H.-directie vernamen wij, dat het maken van een bushalte op de vijfsprong vrijwel onmogelijk zou zijn in verband met het feit dat daar een lokaal verkeersknooppunt is. De bezwaren van de bewoners van de Clematislaan acht men „zwaar over dreven". De bus rijdt juist in het be lang van de bewoners door het „Spie- gelenburghkwartier", althans in het belang van degenen, die van open bare vervoermiddelen gebruik moe ten maken. Advertentie Vrijbl. demonstratie aan huis Tempeliersstraat 68, Tel. 21164 Wanneer de bus geheel over de Oos- terduinweg zou rijden en de buurt dus niet zou aandoen, -zouden niet-autobe- zitters gedupeerd zijn. Wij vernamen> dat enige tijd geleden aan weerszijden van de Clematislaan twee auto's te genover elkaar geparkeerd stonden met de kennelijke bedoeling, dat de bus er dan niet meer door zou kunnen. De N.Z.H.-directie herinnert eraan, dat de busroute in volledige overeen stemming met B. en W. van Bloemen daal vastgesteld is. Advertentie MAKELAARS Haarlem - Kruisstraat 9 Telefoon 14306 - 13660 Villa's - herenhuizen - bungalows - flats - kantoor-, winkel- en bedrijfs panden te koop gevraagd. Zondag 1 februari is het veertig jaar geleden, dat de heer J. van Raaphorst, werkzaam als zaalwachter in het Haar lemse postkantoor, in dienst trad bu het Staatsbedrijf der PTT. Door zijn grote bekendheid met de straten, we gen en pleinen in de stad en in de rand gemeenten is de aanstaande jubilaris vele jaren werkzaam geweest op de af deling bestelling van het stationspost kantoor aan de Baljuwslaan. Enige jaren geleden werd de heer Raaphorst tot zaalwachter in de hal van het postkantoor aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem aangesteld. Hij zorgt in die functie niet alleen voor orde en regel, maar is tevens een vraag baak voor het publiek. In verband met zijn jubileum zal maandag 2 februari om elf uur een officiële huldiging plaats vinden ten huize van de heer Raap horst. T - - A mÊÈm De op 28 juni van het vorig jaar begonnen werkzaamheden aan net nieuwe postkantoor aan de Binnen weg te Heemstede vorderen gestaag. Men mag zelfs zeggen meer dan dat, want men is al vijf weken op het bouwschema voor. Wanneer de weers omstandigheden geen spaak in het wiel steken kan de opening van net gebouw medio juni tegemoet worden gezien. Het is begrijpelijk, dat ae ontwerper van het postkantoor, de Amsterdamse architect de heer piek Greiner en de bouwer Wernmks Betonmaatschappy uit Leiden, over het verloop van de werkzaamheden zeer zyn te spreken. Wat thans gereed is geeft de be zoeker een nog vage indruk hoe het gebouw is ingedeeld. Aan de voor zijde ligt een enorme wachthal, waar van alle kanten het licht vrij binnen kan komen. Ook van boven, door acht grote koepels namelijk, die boven de balie zijn geplaatst. Verder zijn er een kantoor van de beheerder, bestellerszaal, kluis, rij wielbergplaats, expeditieruimte, los- en laadruimte, toiletten, garderobes en een kelder In de wachthal zullen de wanden boven de betimmeringen worden versierd door schilderingen van de Amsterdamse kunstenaar Jan Meijer. Diens vrouw Mechtilt Meijer heeft op'dracht gekregen een glas mozaïek te maken, terwijl de Amster dammer Carel Kneulman bezig is met het maken van een bronzen beeld, dat aan de linkerzijde van de voorgevel zal worden geplaatst. Toen de heer Greiner het gebouw ontwierp heeft hij er naar gestreefd het een zo weinig mogelijk ambtelijk ge zicht te geven. Vandaar veel licht, vele kleuren ook en rond het ge bouw een weelderige beplanting. President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteravond in een radiorede tot het Franse volk opnieuw gepleit voor beëindiging van de oorlog in Algerije „op eervolle voorwaarden", die hy vroeger reeds heeft voorgesteld, aldus meldt Reuter. Het Algerijnse conflict is nutteloos, zei hy, de gevechten en ter roristische aanvallen kunnen pacificatie en evolutie van Algerije niet verhinde ren, doch alleen maar vertragen. De Gaulle herhaalde de voorwaar den die door de rebellen zijn verwor pen, niet (zij omvatten een oproep aan de opstandelingen om „met de witte vlag van onderhandelaars" over een bestand te komen praten. Algerijnse leiders buiten Algerije zouden op Franse ambassades in het buitenland een vrijgeleide voor besprekingen in Parijs kunnen krijgen). In zijn radiorede gaf De Gaulle voorts een opsomming van de vorderingen die Frankrijk heeft gemaakt op de weg naar nationaal herstel. Hij wees op de noodzaak van offers in het belang van de „hernieuwing". „Ik garandeer", zo zei hij, „dat wij deze keer niet voor niets strijden. Wij zijn op de goede weg. Voor het einde van dit jaar moeten de levensomstandigheden gestabiliseerd zijn, daarna zullen de techniek, de ar beid en de besparingen hun werk voor het algemene welzijn gaan doen. In het binnenland kan de aanpassing met wat wrijving gepaard gaan, doch daarbui ten wedt de gehele Wereld op ons. President De Gaulle noemde zichzelf de „scheidsrechter", die over de midde len beschikt om de zaken weer recht te zetten als de gescheiden en op el kaar afgestemde bevoegdheden van re gering en parlement op een dwaal spoor zouden komen. Een deel van de uitzending van De Gaulle werd in Parijs opgevat als be doeld om de ontevredenheid inzake de besparingen te verminderen. Hij zei te weten wat het herstel kostte voor alle lagen der bevolking, vooral voor de kleine man Over Algerije zei hij: „Niets is zo ab surd als vast te houden aan onverzette lijkheid en strijd of, aan de andere kant, alles op te geven.Strijd kan slechts leiden tot nodeloze ellende. Daaraan moet een eind komen. Welnu, waarom niet direct, op eervolle voorwaarden zo als ik heb voorgesteld?" Advertentie Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18. Telef. 14024 SANCTA MARIA. Maandag 2 en dinsdag 3 februari spelen leerlingen van het r.-k. Meisjeslyceum „Sancta Maria" de comedie van Antoon Coolen „Mars en Venus". De opvoering ge schiedt 's avonds in het Minervathea- ter te Heemstede onder regie van de heer A. F. Henrichs. MECHANISATIE Dinsdag 3 februa ri 's morgens om 11 uur wordt in het tentoonstellingsgebouw aan de Gracht- weg te Lisse een mechanisatietentooh- stelling geopend. VRAAGGESPREK. Tijdens de in- leiding tot het concert van het N-Ph.G., te houden door Paul van Westering op dinsdag 3 februari 's avonds om half acht, zal een vraaggesprek worden ge houden met de componist Guillaume Landré naar aanleiding van zijn „Sym- phonia Sacra", welke daarna onder lei ding van Henri Arends wordt uitge voerd. Advertentie VAN ONZE Op alle voorradige Op alie voorradige 1-persoons Op alle voorradige 2-persoons Op alle voorradige KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 BEVALLEN van een zoon: M. G< van Ewijk-Jacobs, L. C. Otter-Bloem» A. Gerrits-Schmitz, E. Baaij-van Heer den, B. A. Hartog-Keppels, A. T. Hou* weling-Tijdgaat, J. Hendrikse-Schri.l* ver, E. I. N. Koppen-van Nunen; van een dochter: P. G. Tulp-Tillema, B- van der Goes-van Eist, J. C. Beukman- Kuiper, M. J. Schoori-Njjssen, W. M» Heeremans-Sanders. OVERLEDEN: A. Boeree-Steffers, 76 jr., Ged. Raamgracht; A. H. Koe- horst-Zwarts, 79 jr., Kerklaan; A. K- Slootweg-Hoogvliet, 56 jr., Gasthuis- vest; R. M. Spruit, 80 jr., Grote Hout straat. GETROUWD: M. E. Touwnaar en M. A. P. Boom. GETROUWD: J. E. Bruinzeel en S- C. van Aken, J. van Zeelt en W. 9* van Andel, A. J. Westdorp en H. J» van Buren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2