Modernisering en verbetering van de gevangenissen vergt een uitgave van 36 miljoen Verkiezingsmanifest van de KVP over christelijke sociale politiek Hoe word ik goed verkouden?" D' W' Mgr. P. MOORS Medezeggenschap R O' D.A.F.-personenauto in maart bij de dealers Dieren te Amersfoort in training Merendeel van bestaande gestichten voldoet niet aan de normen Paus ontvangt industriëlen Staatssecretaris wijst de Alkmaarse dempingsplannen af Minst draagkrachtigen moeten het eerst in de stijgende welvaart delen NEDERLANDER IN TURKIJE VERMIST nieuwe bisschop van Roermond Koolmonoxyde- vergiftiging De negerjongetjes Amerikaans protest tegen voorlichting Jachtvliegtuigen of geleide projectielen Tezamen met vier andere personen Personeelsuitbreiding met 1.500 d 2.000 man ZATERDAG 31 JANUARI 1959 PAGINA 5 Willem Faassen jubileert DODELIJK ONGEVAL IN BADHOEVEDORP noofdP*?- verkoudheid Van inenting tegen verkoudheid is niet veel heil te verwachten, omdat 'n doorstane verkoud- he\ïdsinfectie geen onvatbaarheid nalaat Kinderverzorgster in Amsterdam omgekomen Uitvoering van de nieuwe beginselenwet voor het gevangeniswezen zal voorzieningen aan bouwwerken vergen tot een bedrag van 36 miljoen gul den, te verdelen over een vrij groot aantal jaren. Er is een structuurplan opgesteld, dat het volgende inhoudt: bouw van drie nieuwe regionale ge vangeniscentra, instelling van een aparte inrichting voor strafrechtelijk meerderjarige jeugdige delinquenten, een inrichting voor zeer negatief in gestelde gedetineerden, een inrichting voor gedetineerden die een psycho therapeutische behandeling behoeven, een nieuw gesticht voor de meer dan normaal te beveiligen gedetineerden en een centrale inrichting voor Vrouwelijke gedetineerden. Tot deze conclusie komt het rapport van de „commissie voor de bouwkundi ge voorzieningen van het gevangenis- Wezen", dat vrijdag is gepubliceerd. De commissie meent dat de gevan- fenis te Vught na verandering en nieuw- ouw kan worden ingericht als aparte inrichting voor strafrechtelijk meerder jarige jeugdige delinquenten. De in richting voor zeer negatief ingestelde gedetineerden zou, na de concentratie van de jeugdigen te Vught, in Zutphen kunnen worden ondergebracht. Een in richting voor gedetineerden die een Psycho-therapeutische behandeling be hoeven zou kunnen worden onderge bracht in de gevangenis te Groningen, nadat die is verbouwd. Een gesticht voor de meer dan normaal te beveili gen gedetineerden, dat een capaciteit van tussen de 150 en 200 man moet «ebben, zou nieuw moeten worden ge bouwd. In totaal rekent de commissie op het Onderbrengen van 2500 gedetineerden. In concreto komen de plannen van de commissie hierop neer: het aanwij zen van de huidige gevangenissen te s Gravenhage (I), Rotterdam en Roer mond tot huizen van bewaring, het handhaven als gevangenis van de ge stichten te Groningen, Zutphen en Vught en het bouwen van een gesticht, het buiten gebruik stellen van de res terende gevangenissen en het bouwen van drie regionale centra. Wat de regionale centra aangaat meent de commissie dat elk van deze centra in opzet zal beschikken over 500 gedetineerden, van wie 100 in open ge stichten kunnen verblijven. In deze cen tra zouden zij moeten worden onder gebracht die niet moeten worden gere kend tot „bijzondere categorieën", dat zijn 65 procent van het totaal aan tal gedetineerden. De „bijzondere cate gorieën" zouden moeten worden onder gebracht in de reeds genoemde specia le inrichtingen. Binnen de centra zal interne diffe rentiatie moeten worden toegepast. Aan gaande het probleem van deze differen tiatie merkt de commissie op: Een effectieve penitentiaire behande ling vraagt dat er naast externe differentiatie binnen de onderschei den gestichten ook een verdere interne differentiatie is. Een doeltreffende be ïnvloeding is namelijk slechts moge lijk, indien de gestichtsbevolking in be trekkelijk kleine groepen van onge veer 20 a 30 gedetineerden is ver deeld. Deze groepen dienen zoveel mo gelijk als leefeenheden te worden be schouwd. Gedurende activiteiten als arbeid, onderwijs, kerkgang, enz. ko men de gedetineerden van verschillen- ae groepen samen, doch daarbuiten die- ren, ZU, zoveel mogelijk in hun eigen leefeenheid te verblijven. De commissie heeft in haar rapport ook aandacht besteed aan de tegenwoor- dige situatie. Zij concludeert, dat het merendeel van de bestaande gestichten niet aan de normen voldoet terwijl ook een aanpassing aan de normen in vele gevallen praktisch onmogelijk dan wel financieel ongewenst moet worden ge acht. Dit betekent echter niet, dat in principe generlei incidentele verbete ring van de huidige situatie zou moe ten worden toegejuicht. Onderzoek heeft aangetoond, dat aanpassing van een aantal tegenwoordige gestichten een aanzienlijk hogere investering eist dan bij nieuwbouw het geval zou zijn. Dit geldt voor de koepelgevangenissen te Arnhem, Breda en Haarlem, en de ka zernegevangenissen te Bergveen, Esser- heem, Hoorn, Leeuwarden en Norger- haven. De kampgevangenis Banken- bosch te Norg dient gezien haar infe rieure bouwkundige staat te worden af geschreven. Daarentegen biedt de kampgevangenis te Vught mogelijkhe den tot ook in financieel opzicht aan vaardbare aanpassing. Van de groep der vleugelgevangenis sen biedt Zutphen mogelijkheid tot een ook in financieel opzicht aanvaardbare aanpassing. Inzake de gevangenis te Groningen zijn ingrijpende voorstellen gedaan om deze inrichting op korte termijn aan te passen tot een gesloten afdeling voor de detentie en behande ling van psychisch gestoorde gevange nen. De overige gestichten van deze ca tegorie zijn redelijkerwijz'e, mede ge zien de daaraan verbonden kosten, niet aanpasbaar. Wel zijn er enkele, met name 's Gravenhage, Roermond en Rotterdam, die in een zodanige positie verkeren dat zij, zonder ingrijpende wij zigingen, in het ter plaatse bestaande nijpende gebrek aan verantwoorde plaatsruimte voor preventief gede tineerden (en zeer kort gestraften) kun nen voorzien. Het Amerikaanse comité ter bestrij ding van rassendiscriminatie, dat geves tigd is in New York, heeft over de af faire van de negerjongetjes die blanke meisjes zouden hebben gezoend, het volgende telegram (vertaald) gezonden aan John Snure jr., hoofdbeambte van de voorlichtingsdienst van de Ameri kaanse ambassade in Nederland. „Comité ter bestrijding van rassen discriminatie protesteert ten sterkste tegen beweringen, die door de Ameri kaanse en Nederlandse pers worden toegeschreven aan de ambassade en aan uzelf omtrent de „Carolina kissing case". Negerjongens bevinden zich in opvoedingsgesticht met volstrekt enige reden rassendiscriminatie en niet om dat ze misdadig zijn, zoals u het Ne derlandse volk voorspiegelt. De zaak gunstig voorsteilen en vervalsingen om trent dit geval mogen misschien de autoriteiten van de staat Carolina hei- Pen, maar ze beogen niet het Ameri kaanse volk als geheel, noch het Neder landse volk te helpen, en evenmin de waarheid te dienen." Tevens werd een protestbrief van de zelfde strekking gericht aan minister Dulles. Zondag 1 februari zal de toneelspeler Willem Faassen 12% jaar aan het ge nschap van Johan Kaart verbonden zijn. De heer Faassen, die thans 62 jaar 'S' zal op die dag tijdens de voorstelling ^an het gezelschap-Kaart in de Kleine *^°rnedie te Amsterdam worden gehul digd. illlllllliliiillllilllllllllllllllllllllllllliiimiiillllllNiiiiHiiimiiii „Wij zijn ervan overtuigd, dat de zorgen van allen, die met een onderne ming te maken hebben nog altijd zeer groot zijn, omdat zij zich gesteld voe len voor gewetensvragen en voor pro blemen van christelijke naastenliefde", aldus verklaarde paus Joannes XXIII gistermorgen tot katholieke industri ëlen die in Rome een internationale vergadering houden. Zij waren in ge zelschap van kardinaal Siri naar het Vaticaan getogen om de H.Vader te be groeten. De paus beantwoordde de begroe ting, die de kardinaal had uitgespro ken en verwees voornamelijk naar de richtlijnen, welke Pius XII reeds in 1952, 1955 en 1957 in toespraken tot deze organisatie had gegeven. De paus zei vervolgens, dat één vooroor deel hardnekkig en fataal blijft voort bestaan. Het is n.l. de opvatting, wel ke in de productie een onverander lijke tegenstelling ziet als tussen vol komen tegenstrijdige belangen, na melijk de werkgevers, de hogere lei ding en de arbeiders. Deze tegenstelling is maar schijn, zeide de paus. Want ook op economisch terrein bestaat er wel degelijk een ge meenschappelijk handelen en een ge meenschappelijk belang. Werkgever, leider en arbeider behoren geen onver zoenlijke tegenstanders van elkaar te zijn. In werkelijkheid zijn zij medewer kers aan een gemeenschappelijk werk, dat voor alles behoefte heeft aan een verstaan van elkander en aan een ge meenschappelijke inspanning, in plaats van ieder zoveel mogelijk zijn eigen voordeel te zoeken ten koste van de andere. Dat is een toepassing van de rechtvaardigheid en een toepassing van de christelijke leer. De paus verwees vervolgens naar de Encycliek Quadra- gesimo Anno van Pius XI en bevestig de, dat de sociale samenwerking haar licht ontleent aan het evangelie van Christus. In het dierenpark te Amersfoort worden al weer voorzieningen getroffen voor de komende zomer. Zo is de Duitse domp teur Bubby Althoff bezig met het instuderen van een nieuw nummer: het gezamenlijk optreden van twee leeuwen en tivee panters. Het dresseren geschiedt in een grote kooi in de openlucht. De minister voor defensie heelt in antwoord op hem schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid Schouwenaar (P.v.d.A.) over de ver vanging van jachtvliegtuigen door gelei de projectielen als zijn mening gege ven, dat voor zover gesproken kan wor den van verschillende systemen van luchtverdediging, het afwegen van de voor- en nadelen slechts kan geschie den in het raam van de taak van deze verdediging als onderdeel van de taak van de N.A.T.O.-strijdkrachten in Euro pa. Inderdaad is hij van mening, dat bij het bepalen van taak en aard der luchtverdediging zeer zwaar gewicht moet worden toegekend aan de bevei liging van leven en goed der burgerij. De 69-jarige heer H. Vos uit Badhoe vedorp stak vrijdagmiddag in zijn woon plaats te voet de Schipholweg over. Hij werd aangereden door een Maarse en Kroon-autobus, waarvan de chauf feur hem door de mist vermoedelijk niet tijdig gezien heeft. Het slachtoffer overleed spoedig na de aanrijding ter plaatse. In een brief heeft de staatssecretaris van O., K. en W., mr. R. G. A. Höp- pener, B. en W. van Alkmaar laten weten, dat hij de mening deelt van de rijkscommissie voor monumentenzorg, die oplossingen voor de sanering van Alkmaars binnenstad mogelijk acht, waardoor het karakter van de stad niet zal worden aangetast. De staatssecretaris deelt het college uitdrukkelijk mede, dat hij aan de uitvoering van het dempingsplan niet kan medewerken door het verlenen van sloopvergunningen voor de in de voorlopige lijst van Nederlandse monumenten vermelde percelen en bruggen. De staatssecretaris wijst er in de brief op, dat aan het plan van prof. Wieger-Bruin geen verantwoorde prognose van de toekomstige verkeers- eisen voorafging, evenmin als een onderzoek naar de functie van winkels en bedrijven. De geprojecteerde doorbraak dwars door de stad noemt hij geen verbetering, te meer daar de fraaiste grachten van Alkmaar bij uitvoering van dit doorbraakplan zouden moeten worden gedempt. (Van onze parlementaire redacteur) Het verkiezingsmanifest van de K.V.P. heeft van de nood een deugd gemaakt. Het is ditmaal niet moge lijk in verband met de versnelde gang van zaken bij de vervroegde verkiezingen een volledig „werkpro gram" te maken. Op grond van het program van 1956 is echter een ma nifest uitgegeven, dat de voornaam ste punten van het beleid samenvat. Dit zal in februari worden verspreid. Iedereen kan dan nagaan wat de „christelijke sociale politiek" precies betekent, waarvoor de K.V.P. zich sterk maakt in het belang van heel het volk. Het manifest vat dit samen in een verhalende tekst. Ook dit is iets nieuws. Tot dusver werd in het programma een opsomming van pun ten gegeven. De inleiding spreekt over de eerste christenplicht: voor anderen zorgen en stelt daarnaast de zorg om de mens zijn eigen verantwoordelijkheid te laten. De minst draagkrachtigen moeten het eerst in de stijgende welvaart delen. De mo gelijkheden daartoe ziet de KVP door een vrijere loonpolitiek. De werknemers kunnen een groter deel krijgen van gun stiger bedrijfsuitkomsten door loons verhoging, maar ook door mede-eigen dom van de produktiemiddelen en ten slotte door geleidelijke verkorting van de arbeidstijd. Dit laatste wordt in het program niet als concrete wens ge steld, maar wel als een van de moge lijkheden. Over de belastingen wordt opgemerkt dat zij de werkgelegenheid niet in de weg mogen staan. Dat geschiedt als de drang om zich in te spannen erdoor Advertentie (Van onze medische medewerker) aanleiding tot de ze en de vorige kroniek was een omkaderd gemengd be richtje dat onlangs in onze krant mijn aan dacht trok: „Hoe word ik goed verkouden?" De vraag kwam bij mij op of de gewone kranten lezer wel de zin zou be grijpen van de daar ter sprake gebrachte, al ja ren durende, kostbare onderzoekingen in Engeland. Het gaat om een medisch team (met het verder verplegend, labora torium- en huishoudelijk personeel dat daarbij nodig is), dat al sinds 1946 jaarlijks honderden vrijwilligers in fecteert respectievelijk poogt te in fecteren met een verkoudheidsvirus. In totaal heeft men nu al met 6.000 vrijwilligers (die allen vrije kost en inwoning plus zakgeld kregen) geëx perimenteerd. Helaas nog met weinig positief resultaat. Wel is men tot een aantal negatieve bevindingen geko men die in zoverre van belang zijn, dat zij de onderzoekers althans enigs zins het gevoel geven niet helemaal voor niets te werken. Met name zijn een aantal waandenkbeelden inzake de besmetting en de behandeling uit de wereld geholpen. De verkoudheids- ziekten laten zich niet gemakkelijk vangen, zodat er nog veel onopgelost blijft. Maar waarom besteedt men toch zoveel geld aan een zo betrekkelijk onschuldige aandoening, zult u vra gen. Voor een uitvoerig beredeneerd antwoord zouden wij deze vraag moe ten voorleggen aan een statistisch ge ïnteresseerd econoom, die u zonder veel moeite zou kunnen voorrekenen, dat de verkoudheidsziekten jaarlijks vele miljoenen kosten aan arbeids verzuim of verminderde werkpresta tie, tengevolge van de aandoening al leen en van de complicaties die erbij kunnen voorkomen: ontsteking van de neusbijholten, middenoorontsteking, bronchitis (ontsteking van de lucht pijpvertakkingen) enz. Het werkver zuim brengt veel extra kosten met zich mee. Voor de werkgever die een invaller moet aanstellen, die het als iregel minder efficiënt zal doen dan degene wiens taak het is; vervolgens voor de patiënt zelf, die misschien inkomsten derft en ook verder gauw onkosten maakt en tenslotte voor de instelling die het ziektegeld moet uit keren. Dan komen daarbij in geval van ernstige complicatie nog de kos ten van geneeskundige hulp, genees- verkoudheid zou in een vroeg stadium tenminste de beste behandeling zijn een of twee dagen -onder de wol ter verhoging van de algemene weer stand. Hier raken wij een eenvoudig en toch ook gecompliceerd en interes sant probleempje. Wie zal immers voor een verkoudheid in bed blijven? Als wij het evenwel nuchter bekijken valt er veel voor te zeggen. Blijft de flink verkoudene doorwerken, dan middelen en eventueel ziekenhuisop neming:. Denkt u alleen maar eens aan het verwijderen van keel- en neus- amandclen. Al met al kunt u zich waarschijnlijk nu wel voorstellen, ook al heb ik geen cijfers genoemd, dat het in de vele miljoenen moet lopen en (ïat de uitgaven voor een derge lijk onderzoek verantwoord zijn. ij keren nu nog even terug naar de resultaten van de Engelse onderzoekers. Zij heb ben nog geen afdoende geneesmiddel gevond en tegen het hardnekkige vi rus. Mt?t des' te meer bewondering moeten wij de volharding beschouwen waarmee zij hun moeizame onderzoe kingen voortzetten. Wat de behandeling betreft wordl de gewono man veel wijs gemaakt. Allerlei mothoden en middeltjes wor den aanbevolen en aangezien het in de geneeskunde altijd opgaat: hoe meer middeltjes hoe minder succes, kunnen wij ste bij voorbaat als van weinig waarde terzijde schuiven. Als één ervan inc.'erdaad het middel zou zijn, zou het burners al lang de we reld veroverd h ebben. Wel kunnen wij enkele algemene maatregelen toepassen. Bij een flinke presteert hij gedurende een of meer dagen aanmerkelijk minder, ter wijl de kans op eventuele complica ties dit verlies nog groter maken. Iemand met belangstelling voor dit soort moeizame statistische proble matiek zou eens een onderzoek op touw moeten zetten en nagaan in hoe verre consequent doorgevoerde bed- rust bij een flinke verkoudheid op weegt tegen de bovengenoemde eco nomische nadelen van het doorwer ken. Een prachtig onderwerp van een economisch proefschrift! In elk geval kan de verkouden mens enkele dagen heel vroeg naar bed gaan, hetgeen blijkens de ervaring al een gunstige uitwerking heeft. Er zijn echter niet veel mensen die dat ervoor over hebben. Zuidvruchten, met name ci troenen, kunnen geen kwaad, even min een aspirientje om de onaange name gevoelens wat te onderdrukken. Tussen haakjes: U slikt aspirine toch nooit heel door en drinkt er altijd ruim water bij Van vaccineren (inenten) behoeven wij niet veel te verwachten, omdat de verkoudheid vrijwel geen immuniteit (onvatbaarheid) nalaat. St. wordt afgeremd en persoonlijk sparen onmogelijk wordt gemaakt. Opgemerkt wordt, dat ongehuwden het eerst voor verlichting in aanmerking komen. De internationale paragraaf spreekt zich uit voor een goed gecontroleerde beperking van de bewapening en het ernstig streven naar de mogelijkheid van verkorting van diensttijd. De belofte die Nederland heeft ge daan aan het volk van Nieuw-Guinea wil de KVP in goede trouw nakomen met alle verplichtingen die daaruit voor de ontwikkeling van land en volk voort vloeien. De Nederlandse verantwoorde lijkheid voor de beveiliging van N. Gui nea dient te worden vervlochten met de verantwoordelijkheid van Amerika en Australië. De partij spreekt zich uit voor Euro pese verkiezingen, een streven dat men ook in de tekst van het EEG-verdrag kan vinden. Zij wil in ons land de kies gerechtigde leeftijd tot 21 jaar verlagen. Meer jongeren kunnen dan als kiezer hun invloed doen gelden. Opvallend is het verlangen om de jon geren meer in het politieke werk te be trekken. Met het oog op een duurzame werk gelegenheid worden maatregelen voor gesteld om de achtergebleven gebie den tegemoet te komen door mogelijk heden tot meer industrievestiging. Ook verouderde verschillen in loonpeil (de beruchte gemeenteklassificatie) wil men afschaffen. In dit verband wordt de aandacht gevraagd voor onderwijs, dat iedereen die capaciteiten heeft kans geeft deze te ontwikkelen. Het streven in de wo ningbouw is erop gericht in de komen de vier jaar een eind te maken aan de woningnood. De lijn van het topjaar 1958 met 89.000 nieuwe woningen moet worden doorgetrokken, met passende mogelijkheden van huisvesting voor gro te gezinnen, bejaarden en alleenstaan den. De passage over het huurbeleid spreekt voorzichtig van handhaven van huursubsidies (niet „de" huursubsidies) waar deze nog niet kunnen worden ge mist. Maar het beleid is gericht op vrije woningkeuze, op evenwicht tussen vraag en aanbod dus. Ook verlaging van de bouwkosten zal worden nagestreefd. Het program vraag de aandacht voor het maatschappelijk werk, voor de jeugd en de sport en noemt in dit verband een wettelijk geregelde sport- toto. Uitdrukkelijk wordt erbij gezegd: „echter niet van de staat". De sociale paragraaf vermeldt een weduwen- en wezenverzorging, een algemene kinderbijslagverzekering en een herziening van de invaliditeitswet. Krachtige bevordering van de p.b.o., ook in de industrie, wordt als voor waarde gesteld voor de bezieling van de maatschappij met de christe lijke geest. De bezitsvorming wordt het noodza kelijk middel genoemd om de mens vrijer en zelfstandiger te maken. In een nieuwe maatschappij moeten wezen lijk andere bezitsverhoudingen groeien. Het belang van deze bezitsvorming voor de investeringen wordt nog eens uit drukkelijk genoemd. „De arbeiders moe ten het recht en de verantwoordelijk heid krijgen hun aandeel daarin te le veren". De wensen in dit manifest neergelegd corresponderen met de affiches die voor de verkiezingen zullen worden ver spreid. De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken n.v. heeft uit Turkije bericht ontvangen dat sinds twee dagen de landmeetkundige A. F oone uit IJmuiden, employé van de maatschappij wordt vermist. Hij was in een sloep met vier Turkse werknemers de Golf van Edremit, ten noorden van Smyrna, ingevaren om peilingen te verrichten. De vijf mannen zijn nog niet teruggekeerd. Het vermoeden bestaat echter dat zij ergens aan de kust of in een inham van de baai terecht zijn ge komen. De maatschappij maakt m opdracht van de Turkse regering ontwerpen voor 37 havens. Verder legt de maat schappij in Turkjje twee vliegvelden aan en worden in de haven van Smyr na baggerwerkzaamheden uitgevoerd. (Vervolg van pagina 1) Mgr. Moors is evenals mgr. Hanssen een geboren noord-Limburger. Deze omstan digheid is op de karaktervorming van mgr. Moors niet zonder invloed geweest. De voornaamste eigenschap van alle noord-Limburgers: arbeidszaamheid, be zit ook de nieuwe bisschop in grote ma te. Vooralde bewoners van zijn geboorte plaats Weert mgr. Moors werd in het tot deze gemeente behorende dorpje Tungelroy op 25 aug. 1906 geboren weten daar meer van. Het grootste deel van zijn leven bracht de nieuwe bis schop immers in Weert .door en wel als bewoner van het bisschoppelijk col lege aldaar. Allereerst omdat de oudste zoon van het hoofd der school te Tungelroy aan genoemd college zijn gymnasiale stu dies deed en vervolgens omdat mgr. Moors later na zijn filosofische studies te Rolduc en zijn vierjarig verblijf op het Groot-Seminarie te Roermond, be noemd werd tot leraar aan het Weertse college. Dit gebeurde in 1930, hetzelfde jaar, waarin hij door de toenmalige bis schop van Roermond wijlen mgr. L. Schrijnen tot priester werd gewijd. Tijdens de eerste jaren van zijn leraarschap presteerde mgr. Moors het om naast het geven van lessen, ook nog zelf lessen te gaan nemen, n.l. in het vak handelswetenschappen. In 1935 sloot hij deze studie succesvol af en behaalde de M.O. akte handels wetenschappen. Dit vak heeft leraar Moors gedurende zijn verdere Weert se periode steeds met plezier gedo ceerd. De vorming van de leerlingen boeide hem in hoge mate. Waar het de jongens betrof, was hem nooit iets te veel. Hij aanvaardde derhalve later met genoegen buiten zijn leraarsfunctie ook nog de geenszins gemakkelijke functie van prefect. Dit gebeurde tot niet geringe vreugde van de jeugdige collegebewoners. Nog meer verheugd waren zij, toen prefect Moors in 1942 benoemd werd tot directeur van het bisschoppelijk college te Weert- In deze functie heeft hij zeer verdienstelijk werk voor het Weertse college verricht. Am per vier jaar als directeur werkzaam slaagde hij er in om zowel voor de H.B.S., alsook voor het gymnasium de staatserkenning te verwerven. Deze erkenning kwam de betekenis van genoemd onderwijsinstituut zeer ten goede. Het aantal leerlingen nam aan merkelijk toe en steeg tot ruim zeven honderd. Terwille van het aankweken van een groot verantwoordelijkheids besef bij zijn leerlingen, voerde directeur Moors een onderwijs- en vormings systeem in, dat de persoonlijke vrijheid van de jeugdige collegebewoners zo veel mogelijk respecteerde. Van een kostschoolsfeer was in de school van deze voortreffelijke paedagoog geen sprake. Voor zijn jongens was niets te goed. Met een bijna feilloze zekerheid koos hij steeds de beste leraren; met de ouders van de leerlingen onderhield hij een geregeld contact; bij beroepskeuze vraagstukken was hij voor ontelbaar velen de meest deskundige; het college- onderwijs was voor hem nooit doel, maar middel tot een zo ruim mogelijke maatschappelijke vorming van HBS'ers en gymnasiasten. Zelf bijzonder veel zijdig geïnteresseerd en ontwikkeld, was hij er steeds op uit bij leraren en leerlingen belangstelling te wekken voor charitatief, cultureel en maat schappelijk werk. Ook de sport vergat hij niet. Aan gezien directeur Moors diverse tak ken van sport beoefende (o.a. tennis, zwemmen en voetbal), en derhalve uit ervaring wist, hoe nuttig licha melijke opvoeding is, stond hij erop, dat zijn college zo spoedig mogelijk zou beschikken over een goed geoutil leerd recreatieoord, omvattend een fraai zwembad, prachtige tennisbanen en ruime sportvelden. Al deze pro jecten werden door hem gerealiseerd. Bij deze plannen bleef het niet. Di recteur Moors ging nog verder en werk te tenslotte een groots opgezet plan uit voor de bouw van een modern nieuw college. Deze bouwplannen heeft hij niet meer kunnen verwezenlijken, daar de bisschoppelijke overheid deze model directeur op 25 juli 1957 riep om de leiding van het Klein-Seminarie Rolduc op zich te nemen. De bewoners van het Bisschoppelijk College te Weert waren niet erg enthou siast over deze benoeming. Het viel hen erg zwaar om „hun" directeur te zien vertrekken. Rolduc was intussen bijzonder inge nomen met zijn nieuwe president, van wie de Weertenaren unaniem durfden getuigen, dat voor deze functie niemand meer geschikt was dan juist directeur Moors. De verwachtingen van de pries terstudenten waren begrijpelijkerwijs hooggespannen. En ofschoon mgr. Moors «log maar een jaar aan het hoofd van het Klein-Seminarie staat, zijn alle Rol- duciëns van oordeel, dat president Moors aan deze verwachtingen ten volle heeft beantwoord. De benoeming van president Moors tot bisschop vervult de klein-seminaristen met gemengde gevoelens. Aan de ene kant zien zij deze bekwame bestuurder niet graag vertrekken, maar aan de an dere kant zijn zij er niet weinig trots op, dat hun president thans geroepen wordt het bisdom oRermond te gaan be sturen. Tijdens zijn kortstondig verblijf op Rolduc hebben de Rolduciëns mgr. Moors leren kennen als een bescheiden, tactvol, behulpzaam, beminnelijk, spor tief en arbeidzaam mens. Allemaal eigenschappen, die naar hun mening het Roermondse diocees een voortreffelijk opperherder garanderen. Met alle katholieken van Limburg zijn de Rolducse seminaristen blij, dat dé bisschopszetel van Roermond, die al zes maanden vacant is, zal woruen bezet door mgr. Petrus Moors, de jong ste van de residerende bisschoppen van Nederland. Grote vreugde heeft de benoeming van mgr. Moors verwekt in Weert en met name in het geboortedorp van de nieuwe (Vervolg van pagina 1) merkingen hoort, wordt het ineens weer duidelijk, dat eigenlijk dwingende wetten niet de ideale oplossing zijn voor het maatschapnijbeeld dat wij beogen, n.l. een vreedzaam met elkaar samenwerken van mensen, tussen wie overigens allerlei verschillen blijven bestaan. Gezagsverschil, verschillen in bezit, verschillen in stand. eeds lang vóór het verschijnen van Quadragesimo Anno stond het vraagstuk van de sociale ge lijkberechtiging op het studieprogram van katholieke sociologen en\ politici. In 1920 vulde Henr-i Hermans bijna een gehele jaargang van Het Roer, maand schrift van de federatie van diocesane werkliedenbonden en volksbond, met beschouwingen over „het gewichtig vraagstuk van de bedrijfsorganisatie.' Dat was dus in een tijd, waarin in het socialistische kamp de klassestrijdge- dachte hoogtij vierde. De revolutiepo ging van Troelstra was nauwelijks ach ter de rug. Wat de katholieke vakbe weging wilde werd weggehoond en dat de katholieke staatspartij studies wijd de aan datzelfde probleem, zou slechts het verlangen naar blijvende overheer sing door het kapitaal over de arbeid bewijzen! In de rustige zekerheid, dat men op de goede weg was, werd, zowel in het ka tholiek-sociale als in het katholiek-poli tieke kamp doorgewerkt. Toen in 1931 Quadragesimo Anno verscheen, waarin vervat een pleidooi voor een onderlinge samenwerking van kapitaal en arbeid in bedrijfschappen, vond zij in Neder land een bereide bodem. Uit die dagen dateert de eerste wettelijke poging om deze zaak te bevorderen. De bedrijfs- radenwet van de katholieke minister Verschuur was een onvolkomen en simpel begin, maar een begin. Na de oorlog is deze zaak verder met kracht ter hand genomen. De socialistische minister ir. H. Vos diende aanvanke lijk een voorontwerp van wet in, dat echter zodanige sporen van socialisti sche herkomst droeg, dat het gehele voorontwerp moest worden teruggeno men. Hier was duidelijk een poging, om een ideaal, door de katholieke kijk op de sociale wijsbegeerte tot bruikba re praktijk gemaakt, in socialistische zin om te werken. Het was aan de ka tholieke minister van economische za ken prof. dr. J. v. d. Brink <*egeven de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie aanvaardbaar te ma ken voor het grootste deel van het Ne derlandse volk. p de weg naar de medezeggen schap zijn we er inmiddels nog lang niet. Uit het voorgaande zal wel duidelijk zijn geworden, dat voor al op dit stuk een grote ontwikkeling van de ideeën moet plaatsvinden. Het duurt heel wat tijd eer een aanvanke lijk tegenstander een overtuigd voor stander is geworden. De revolutionaire socialisten van 1918 pleiten thans ook voor verdere door werking van de P.B.O. Heel wat werkgevers, die hun aan vankelijke machtspositie zagen ver minderen en daarom tegenstander wa ren, werken vruchtbaar mee in het toporgaan van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de Sociaal Econo mische Raad en zijn voortdurend at tent om collega's, die er nog niet veel van moeten hebben, van hun ongelijk te overtuigen. Tot driemaal is in de direct politieke sfeer een bewindsman aangewezen met als speciale opdracht, deze bijdra ge tot maatschappelijke reconstructie te bevorderen. Achtereenvolgens de ministers Albrechts en A. C. de Bruyn en thans de staatssecretaris drs. Schmelzer. Zoals bij de werkgevers, bij de kapitaalverstrekkers, de mentaliteit in deze richting moest beïnvloed wor den, zo is het ook bij de werknemers. Er zijn zovele zaken, waarover we in het midden der twintigste ■«eeuw praten, waarvan moet worden gezegd, dat het voor het eerst in de wereldgeschiede nis is. Bezit voor de proletariër, mede zeggenschap voor de aanvankelijk niet meetellende handarbeider. Is het won der, dat t.a.v. beide punten ook in werknemerskringen een mentaliteits omgroei moet plaatsvinden? Is het wonder, dat wij nog klachten horen, dat de aanlopen tot de uitgebreidere medezeggenschap nog niet geheel sla gen? Dat de ondernemingsraden met name nog al te dikwijls mensen in hun midden zien verschijnen met onvol doende inzicht in bedrijfsverhoudingen, met onvoldoende verantwoordelijk heidsgevoel, met onvoldoende algeme ne kennis van zaken? Maar wat we scherp moeten zien is de grote invloed, die van de christelijk- sociale politiek uitgaat tot verbetering van de menselijke verhoudingen, welke voeren moet tot een maatschappij beeld dat beantwoord, althans meer in overeenstemming is met wat Pius XI noemde: De vervolmaking van de maatschappelijke orde volgens de Wet des Evangelies. iiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Vrijdagmiddag werd op de vierde verdieping van een woonhuis aan het Sarphatiepark te Amsterdam bij een brandende petroleumvergasser het stoffelijk overschot aangetroffen van de 26-jarige kinderverzorgster J. F. van Essen. Zij bleek aan de gevolgen van een koolmonoxyde-vergiftiging te zijn overleden. bisschop Tungelroy. -vaar nog steeds een broer van mgr. woonachtig is. Zijn ouders zijn reeds geruimte tijd geleden gestorven, evenals een broer, die als mis sionaris werkzaam was op Nieuw-Gui nea. Het gezin Moors telde vijf kinderen, allemaal zoons. Drie werden er priester. Van dit drietal zijn mgr. Moors en pater Moors M.S.C., missionaris in Indonesië, nog in leven. De twee andere zoons zijn resp. in Tungelroy en Horst woonachtig. (Van een verslaggever) De voorbereidingen voor de produktie van de DAF-personenauto zijn thans zo ver gevorderd, dat mag worden ver wacht, dat eind februari met een lang zame aanloop van de produktie wordt begonnen. In maart zuilen enige hon derden wagens worden gemaakt, die al len bestemd zijn voor de honderddertig dealers in Nederland. Zij krijgen die wagens voor de showroom en voor de- monstratieritten. In het tweede kwartaal zullen onge veer 2500 personenwagens van de band lopen. Men houdt er namelijk rekening mee, dat in de beginperiode de gebrui kelijke storingen bij de produktie en bij de toelevering van materialen zullen optreden. Na juli wordt de produktie steeds ho ger opgevoerd: 25-50-75-100 wagens per dag. Wellicht eerder, maar in elk ge val begin 1960 zal de topcapaciteit 200 wagens per 8-urige werkdag worden bereikt. Als gevolg van d produktie van de personenwagens zal de DAF tot een aanzienlijke personeelsuitbreiding moeten overgaan. Momenteel telt men 2800 man personeel. Verwacht wordt dat dit aantal zal toenemen met 1500 a 2000 mensen. Met koortsachtige ijver sluiten mo menteel de monteurs der fabrieken, die de voor de produktie benodigde machi nes en apparaten leveren, de bewer kingseenheden aan. Zij vergen een be drag van 30 miljoen gulden aan Inves teringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5