Pruiken passen in de hoedjes-uitverkoop vlekkeepasta zonder kringen Bedelende zusters Gesis op tribune na eis van zes jaar Van H. zal boek over zijn fraudes schrijven tussen restaurant-tafeltjes Kernachtige K.V.P.-affiches ZATERDAG-PUZZLE m ié f >R 4 5$ Scherpe kritiek van officier Verkiezingsstrijd in februari op volle toeren Verdediger aan het woord RECHTSZAAK GOEDE HEERTJE Uitgifte van 20 min. 2V2% premielening Zuid-Holland ZATERDAG 31 JANUARI 1959 PAGINA 6 inwrijven laten drogen afborstelen F. Bienen officier Huisorde van Oranje Examens Oplossing 17 januari Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Op basis rente van 4Vi Vijf jaar ieder kwartaal prijs van f 100.000 Ik MARKTBERICHTEN (Va ZÓ IS PARIJS 7~ fst zal wel niet aan De Gaulle Ë~1 liggen, die nu met straffe hand Frankrijk bestuurt, maar het lijkt in Parijs of de mensen er vrien delijker zijn. Aan het postkantoor bood de juffrouw achter het loket in haar blauwe mouwschort aan om een enveloppe met modefoto's, die we moesten verzenden, dicht te plakken met haar lijmpot. En toen we de taxi chauffeur vroegen het raampje te ope nen omdat we hoofdpijn hadden, vroeg hij onmiddellijk of hij zijn siga ret zou doven. Ook de mode is vriendelijker, mil der nu de taille weer doodgewoon op haar plaats is gezet. Wat onmiddellijk de mooiste brede soepele leren cein tuurs in de etalages heeft gebracht, in een regenboog van zachte kleuren. En de verkoopsters in zo'n echt Parijs luxe-winkeltje aan de Faubourg Saint Honoré, waar we binnengingen, ge- tempteerd door de astrologische zak doekjes, stonden ons behulpzaam te woord toen we voor de grap pruiken pasten, die in een rommelige hoop tussen de pluizige uitverkoop-mutsjes lagen. In alle kleuren van de haar- staalkaart kun je zo'n pruik laten maken voor een slordige vierhonderd gulden. Volkomen anders zie je er mee uit met zo'n haarpruik op je hoofd en dan weet je meteen hoe makkelijk madame de Pompadour het had als haar eigen haar eens niet wilde Bijzonder vriendetijk was ook de gérant van „Chez le Père Louis". „Le Père Louis" is een ouderwets ge zellig restaurant met besloten sfeer dicht bij het Rondpoint des Champs Elysées. Het heeft donker rozenbe- hang en gordijnen in hetzelfde pa troon bedrukt met dezelfde rozen. De kip draait op haar dooie gemak aan het spit en de haast van de snackbar achtige eethuisjes die in Parijs ook meer en meer verschijnen, is er nog buitengesloten. Zaterdagavond vrij laat, op het uur dat alle tafeltjes be zet zijn, kwam er een non binnen om te bedelen. Ze ging van de ene tafel naar de andere, toonde de kaart waar mee ze zich of liever het werk waarvoor ze geld vroeg voorstelde en kreeg een en ander in de hand ge stopt. Het was een jonge, rijzige, blo zende zuster met een bijzonder open en blij gezicht, die met een gemak daar rondging alsof ze zich in een huiskamer bewoog temidden van een vriendenkring. j\ ju is het niets bijzonders in een V Parijs restaurant een non, die bedelend voor haar „oeuvre" langs de tafeltjes gaat, aan te treffen. Al is het in Italië nóg erger, waar de bedelende religieuzen eenvoudig bij het terrasjesleven hóren! Maar de wijze van optreden van deze zuster in wit habijt was zo anders. Ze had niets van dat ietwat vermoeide geroutineerde wat bedelende zusters soms hebben. Ze was stralend en ze had een zeer persoonlijke benadering. Of ze niet wat met ons wilde eten, vroegen wij haar, toen ze bij ons ta feltje kwam. Want de twee journalis tes die er prijs op stelden haar gast vrouw te mogen zijn, zouden graag wat meer horen over haar werk waar voor ze geld vroeg. En ook over het verschijnsel van dit bedelen-in-res- taurants-door-religieuzen, wat noor derlingen, die het niet kennen in hun streek, intrigeert. Nee, dat ging niet, zei ze met een stralende lach. Nee, de Paus heeft wel Advertentie verwijdert vlekken - zónder kringen JLf Q y helpt direct tegen etensvlekken, vet, I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycoior-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax veel verzacht, maar die aanpassing is toch nog verboden. „U bent Dominicanes", vroegen we met een blik op het witte habijt, de guimpe en de zwarte losvallende slui er. „Oui, nous sommes les petites soeurs Dominicaines de Notre Dame". Ze zag het vraagteken op onze ge zichten. „We zijn heel nieuw, gesticht in 1951". Voila, daar was weer zoiets nieuws, een van die verrassende nieuwigheden die men hier plotseling kan tegenko men en die het leven in Frankrijk zo vibrerend maken. Naar ons toegebogen over het ta feltje waarop de pommes frites koud werden vertelde ze over het leven en werk van de nieuwe stichting. Dertig kilometer van Parijs, in Vaux, is de eerste „fraternité" gesticht, waar in een eenvoudig ruwstenen huis een twintigtal zusters een leven van ge bed en contemplatie leiden. Hoofd doel is, zoals dat bij de nieuwe vor men van religieus leven sterk naar voren komt, „er te zijn", in een ont kerstende omgeving, als kern van ge bed. „Nous sommes un centre", bena drukte ze. Want hun doel is gastvrij heid te bieden aan ieder, die er voor voelt voor korte tijd dat gebedsleven te leven. Vrouwelijke gasten mogen in de refter met de zusters aan de maal tijden aanzitten. Het groot officie re citeren ze in het Frans. Daarbij is hun heel eigen spiritualiteit de navolging van Maria in Bethlehem in aanbid ding van de nieuw geboren Christus. Door handenarbeid voorzien ze in hun onderhoud. Voor zover het ontoerei kend is, moeten giften het doen en. dit bedelen. ryioen we later de gérant spraken over dit verschijnsel van het be- delen zei hij, het oogluikend maar toe te laten, hoewel het eigenlijk niet mag. „Maar ja, mogen en mogen! (Van onze parlementaire redacteur) Februari wordt de maand, waarin de verkiezingsstrijd op volle toeren komt. Met drukwerk dat thuis aan huis wordt verspreid, met aanplakbiljetten op zuilen, muren en ramen, met ver kiezingstournees van de politieke lei ders en met spreekbeurten voor radio en televisie. De K.V.P. gaat aan deze verkiezings slag met al deze wapens deelnemen. De eeröte grote meeting, waarbij prof. Romme zal spreken wordt 6 februari in Druten gehouden voor de kringen Arnhem en Nijmegen. De fractieleider werkt daarna een program af, waarbij hjj in alle provincies zal spreken. De laatste dag in februari zal dat in Zwol le zijn op het Overijssels appèl. In maart komen nog Tilburg, Rotterdam, Maastricht en de dag voor de verkie zingen Amsterdam aan de beurt. Op de eerste dag in februari zullen op alle zuilen in Nederland de affiches verschijnen en daarna in bescheidener formaat op vele ramen. De K.V.P. heeft er vier laten maken door Frans Met- tes, in overleg met mr. J. Derks. Het zjjn zeer kernachtige tekeningen, waar in enkele hoofdthema's van het pro gram der K.V.P. verwerkt zijn. „Volop Werk" wordt gesymboliseerd door een fabrieksschoorsteen met een zware rookpluim. „Baas in eigen Huis" brengt de eigen verantwoordelijkheid van de mens naar voren met een huis, waarin de figuur van een man afsteekt tegen de donkere achtergrond van een open deur. „Bezit voor Iedereen" wordt geschetst door een enorme hand die het eigen bezit omvat. Bepaald gedurfd door de eenvoudige opzet is het affiche „Wij bouwen Voort". Het geeft slechts een detail van een steiger te zien, nl. het De Koningin heeft de heer F. A. L. Bienen te 's-Gravenhage benoemd +-* of- Jlcier in de Huisorde van Oranje. Prins Bemhard heeft hem het officiers kruis overhandigd. De heer Bienen is oud-directeur van het vroegere hotel Vieux Doelen te 's-Gravenhage. kruispunt waar twee palen aan elkaar zjjn gesnoerd. Do affiches vormen ook door hun kleur een sterke eenheid. De kunstenaar heeft eenzelfde reeks warme kleuren ar ïge- wend, waarin hij het vertrouwen tot uiting heeft willen brengen, waarmede de K.V.P. streeft naar een betere, een christelijke sociale- maatschappij. De kracht en de soberheid van deze affiches symboliseren de doelbewust heid en de beginselvastheid, waarmede de K.V.P. de verkiezingsstrijd ingaat. DELFT, 30 jan. In 1958 is door het Wiskundig Genootschap een exa men ingesteld ter verkrijging van de diploma's A. en B voor wetenschappe lijk rekenaar. Aan de examens voor het diploma A, die op 27 januari j.l. voor het eerst werden afgenomen, na men elf kandidaten deel. Geslaagd zijn de dames: S. M. P. Brouwer-Euwe uit Delft, mej. A. Visser, Amsterdam, mej. G. de Vries, Amsterdam, en de heren G. H. Fikkert, Den Haag. G. Keuken, Amsterdam, D. C. Smit, Haar lem, H. Stalmeijer, Doorn en H. J. van Dienst, Den Haag. AMSTERDAM, 30 jan. (V.U.) docto raal natuurkunde F. M. Klaassen, Kats (Zld); kand. wis- en natuurkunde; B. de Jong, Oudega; M. V. Ravenstein, Heemstede; B. Blanjaard, Den Helder; H. F. Sonderp, Amsterdam; A. D. Vreugdenhil, Zwolle; IT. R. Zandstra, Amsterdam; Kand. rechten, Mej. E. H. A. v.d. Veen, Amsterdam. LEIDEN, 30 jan. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „Nephrogene diabetes insipi dus", J. C. H. M. Wijffels, geboren te Waspik en thans wonende te Leiden. Doctoraal Nederlands recht mevr. W. v. d. Nieuwenhuizen-Kooyman, Leiden; P. A. Nouwen, Den Haag; A. Kloppen burg, Leiden en C. Koppenaal, Lisse. Doctoraal farmacie: J. J. Pollmann en W. M. Haasbroek, beiden Leiden. Kand. wis- en natuurkunde: W. F. E. Michel, Den Haag en P. J. C. Nagte- gaal, Leiden. Doctoraal wiskunde: L. Horowitz, Leiden. Doctoraal natuur kunde: O. G. Niels-Hakkenberg. Haar lem; W. A. J. Verstegen en R. de Bruyn Ouboter, beiden Leiden. Docto raal geologie: G. A. Cramer, Leiden. Alleen de zusters van Vincentius", zei hij, „die zult U nooit zo zien vragen in openbare gelegenheden. Maar ik heb een warm hart voor de zusters die het hier komen vragen. Ik ben zelf jaren bij de Trappisten geweest, waar ik voor mijn gezondheid weg moest gaan. Nu ben ik hier"... met een gebaar naar de tafeltjes. „Elke avond heb ik een andere congregatie: maandags de Dominicanessen van Bethanië, U weet wel, die de gevan genissen bezoeken, dinsdag de missie zusters, zaterdags deze. Que voulez- vous?" Ja, que voulez-vous. Terwijl wij dit zitten te schrijven in een café, waar het een druk geroezemoes is van etenden in de middagpauze, waar de Parijzenaars rustig de tijd voor ne men, achter een welgevuld bord, komt er wéér een zuster binnenf ladder en, en vóór we het weten, is haar hand naast ons: „pour nos orphelins". Weer een Dominicanes, dit. keer van een gevestigde missionerende congregatie. Actief en met ontwapenende goed moedigheid beweegt ze zich van het ene tafeltje naar hef andere. En blijk baar is de zich spijzigende mens goed gezind tegenover een verstorven le vende zuster. De honderd frank-stuk- ken rinkelen in haar hand. Ruw ge schat heeft ze in vijf minuten zeker meer dan tien gulden verzameld, re kenen we uit. A. Bgl. (Van een verslaggever) „Deze man heeft nog mogelijk heden. Maar om die mogelijkheden in goede banen te leiden en tot ont wikkeling te brengen zal een lang durige en zorgvuldige penitentiaire behandeling nodig zijn, waarbij het van de wilskracht van de verdachte zal afhangen of hij nog een nuttig lid der maatschappij zal worden. Overwegende de strafbare feiten van verduistering en valsheid in geschrifte meermalen gepleegd, heb ik de eer te requireren een gevangenis straf van zes jaren met aftrek van de voorlopige hechtenis sinds 7 februari 1958". Er klonk een gesis van de {Wiblieke tribune, toen de officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven, in de doodstille rechtszaal te Amsterdam zijn 52 pagina's lang requisitoir tegen het „Goede Heertje" besloot met deze eis, waarvan wij gisteren nog beknopt melding konden maken. De verdachte zelf, reeds zwaar geschokt door de vele ver nietigende conclusies van de volledig voorgelezen rapporten van de psychiater en de psycholoog, bog het hoofd. Was deze geschoktheid ernst of spel? In zijn requisitoir plaatste mr. Bakho ven scherpe opmerkingen over de wijze, waarop het „Goede Heertje" zich ook na zijn aanhouding had gedragen. „Dit is een man zonder levensernst, die zichzelf nooit stevig heeft aangepakt. Hij is van plan een boek te schrij ven over het gebeurde, dat ongetwij feld wel aftrek zal vinden. Zjjn vrouw heeft hjj reeds opgedragen kranten knipsels over de zaak te bewaren. Het verduisterde geld heeft hij op de meest primitieve wjjze opgemaakt. Een klein maar niet onintelligent mannetje met veel geld, die een zekere aantrekkings kracht uitoefende op profiteurs, maar overigens nooit boven zijn eigen kring Horizontaal: 1. Max vond het tof, dat de doop hierin plaats vond. 4. Het zeilschip is per ongeluk te gen een rots aangevaren. 7. 'n Oorlogsgodin hield er bijna een hondenaam op na. 8. De hor is van rijshout ge vlochten. 9. Een suiker brood, dat op 'n naar citroen ruikende bloem lijkt. 10. Wel gek, dat dit melkvat deze ziekte kan verwekken. 15. Er was eens een hond in Triëst. 16. Een grondregel, die met een bevel begint. 17. In dit Arabische loofwerk zit een vrucht en een kaar verborgen. 19. Heeft u deze vogel ook bij u in huis? Of bent u het zelf. 22. Er is geen lef voor nodig om zo zwak te zijn. 24. Misschien wordt hij later 'n leven dig ventje. 25. Een kwal bewoog zich voort over het zeildak. 26. Een ijzeren monster. 27. Omstreeks de jaarwisseling heft men allen deze broden op. 28. Dit ventje is met een eindje touw te vangen. Verticaal: 1. Dit soort ree vindt men achter de waterkering. 2. Deze vereniging verzamelt gelden om er effecten voor te kopen. 3. Riet! ter zake, dat plagen moet maar eens afgelopen zijn. 4. De heks ving een zwemvogel en at hem daarna met huid en haar op. 5. Dit glazen buisje piept. 6. Er zit roest op de oudste springveer. 11. De plaats waar deze loods stond, is nog niet bebouwd. 12. In deze functie kaart 'n officier al tijd. 13. Ik heb lak aan die vent, 't is 'n vage bond. 14. Een mug en een muzieknoot kan men aan elkaar bevestigen. 17. Toen hij die tabel af had, kreeg hij taalles. 18. Kan hij met behulp van 'n losge raakte naad, boter bereiden? 19. Loopt u ook altijd hard in dit land? 20. Als men twee veranderingen in de stamper aanbrengt, houdt men het bovenste gedeelte hiervan over. 21. Hij sproeide met een tuinslang de japonnen van de meisjes nat. 23. Dit verkoophuis is van Franse af komst. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 7 februari aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. Voorburgwal 65, A'dam, met vermel ding ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: 1. *errein, 4. bewaren, 7. Adolf, 8. Essen, 9. poema, 10. plank, 15. nagelen,» 16. nalopen, 17. kantoor, 19. grondel, 22. adder, 24. temen, 25. griep, 26. drups, 27. logeren, 28. leveren. Verticaal: 1. tafelen, 2. raket, 3. na delen, 4. belenen, 5. atoom, 6. nomaden, 11. agent, 12. sloot, 13. sloop, 14. spade, 17. kasteel, 18. raderen, 19. greppel, 20. lampion, 21. serie, 23. trede. De prijswinnaars zijn: J. v. d. Ham, Korte Begijnestraat 3, HAARLEM; E. v. d. Berg, Zilkerduinweg 44. ZILK (post Hillegom); A. Kompier, Vine, van Goghstraat 4 huis, AMSTERDAM. Horizontaal: 1. sigaar; 6. piraat; 11. rakker; 13. ad; 15. bordes; 18. ik; 20. ere; 21. ja; 22. in; 23. stempel; 25. naast; 27. olijke: 29. cm; 31. r.a.i.; 33. en; 34. kan; 35. tiara; 37. asbest; 40. n.t.; 41. spa; 42. ar; 43. an; 44. rak; 46. et; 47. monter; 50. reces; 52. new; 54. p.p.; 55. ets; 57. r.o.; 58. kreta; 61. jabot; 63. etalage; 65. el; 66. pk; 67. lot; 68. re; 69. leonie; 71. ad; 73. mossel; 75. glijden; 76. geduld. Vertikaal: 2. ier; 3. arena; 4. aas: 5. r.k.; 6. pekel; 7. ir; 8. aa; 9. adelijk; 10. object; 12. kit; 14. regent; 16. o.a.; 17. diagram; 19. spons; 23. staart; 24. el; 26. sr; 28. kanker; 30. mister; 32. is; 33. een: 36. a.p.; 38. bartje; 39. tremolo; 42. a.n.p.; 45. a.c.; 46. enkele; 48. opaal; 49. ee; 51. sokkel; 53. wéetal; 56. s.a.; 59. t.t.; 60. baron; 62. beeld; 64. ges; 66. pi; 69. lee; 70. nul; 72. dij; 72. me; 74. s.g. uitkwam. Een man met weinig waren vrienden, omdat hij wel van zichzelf gaf maar nooit zichzelf gaf. Het is te betreuren dat iemand met zulk een intelligentie op zijn vijftigste jaar als een maatschappelijk wrak voor ons staat". De officier analyseerde grondig de fraude en de zwakke plekken in de organisatie van het bedrijf, die deze fraude hadden mogelijk gemaakt. Pro- cm ati/ehouders en directieleden teken den «cheques zonder inzicht te hebben in de kaspositie en de administratie. De accountantscontrole was oppervlak kig en ondoelmatig. De combinatie van functies, die het de verdachte zo ge makkelijk maakte te frauderen, gaf geen aanleiding tot zorgvuldiger con trole. Iedereen wentelde de verantwoor delijkheid af op de accountant. „Zo langzamerhand worden deze mensen als een soort bovenmenselijke figuren beschouwd, halfgoden, die ab solute veiligheid garanderen tegen alle fraude." De controle in zulk een inge wikkelde en verwarde administratie als die van Berger Co geschiedde door een incapabele kracht, die ongetwijfeld fouten heeft gemaakt maar die ook belast was met een veel te zware taak. „Ik heb weinig bewondering voor de wijze, waarop de directie van Van Mierlo zich van deze man heeft ont daan," zei de officier. De directeur in Breda was een allesoverheersende persoonlijkheid, die zijn ondergeschik ten belemmerde in de ontplooiing van eigen initiatief. Op alle punten falen de betrokkenen, totdat tenslotte de heer Otto van de Twentsche Bank in de lente van j.957 achterdocht krijgt bij het doorzien van de cijfers van de balans van Berger Co. Er volgt enige correspondentie, waarbij opnieuw te veel vertrouwen wordt gegeven. Tenslotte brengt een accountantscontrole aan het begin van 1958 in opdracht van de Twentsche Bank binnen enkele dagen de gehele fraude aan het licht. Punt voor punt gaat de officier de tekortkomingen van alle betrokkenen in het spel van tien jaren na. Hij ver baast er zich over dat de directie van Berger en Co. zo weinig wist van de uitspattingen van het „Goede Heertje". „Ik ben geen voorstander van inlich tingendiensten maar enige geïnfor meerdheid over de levenswijze van het personeel zou geen kwaad kunnen. Het gebeurde duidt ook op een gebrek aan sociale belangstelling van de zijde van de leiding". Alles wat de directie ter ore kwam over de levenswijze van het „Goede Heertje" vergoelijkte men met <le op merking, dat zijn vrouw zoveel ver diende met het ontwerpen van hoed jes. „Deze dame had alle ontwerpsters van Parijs en New York met, dit in komen overtroffen," was het commen taar van mr. Bakhoven. Enige ironie beluisterde men nog in zijn opmerking, dat de schade gelukkig niet was afge wenteld op kleine spaarders maar ge heel werd gedragen door een zeer gro te bankinstelling, in wier dividend niets van de miljoenenfraude te merken is geweest. Vrijdag om tien voor half drie be gon de laatste fase van het driedaagse proces: het pleidooi van mr. Jeljer cte Jong. „Tijdens de verhoren door de rech - ter-commissaris en ook tijdens deze zik- ting heb ik het gevoel gehad alsof mijjn cliënt hier niet alleen als verdachte 7,it; schimmen van meerdere personen zie ik in mijn geestesoog naast hem zitten en ware dit zo, zijn eenzaamheid in de hui dige positie zou aanmerkelijk vermin derd zijn" begon de verdediger, die op nadrukkelijk verzoek van zijn cliën t er de aandacht op vestigde dat het „Goede Heertje" alleen en uitsluitend de baten van de oplichting en verduistering; in casseerde. „Hij biedt zijn excuses aan, aan diegenen die door de ongegrond gebleken verdenking, leed hebben on dervonden". Wat de tenlastelegging be treft ging de raadsman uitvoerig 'm op de verduistering. „Deze is bewezen door de bekentenis van verdachte en gelever de schriftelijke bewijzen. Mijn cliënt begon met geringe bedragen, tol/dat hij bemerkte dat door gebrekkige controle ontdekking niet aanstonds te verwachten was. Toen zijn de verduisteringen toege nomen in een zeker verband met de wel vaart van het eigenlijk lillipu tbedriif een zaak waarin eigenlijk geeri leiding was". De raadsman verklaarde dat het „Goede Heertje" begon met een salaris van f 250 netto per maand en eindigde met f 650 omstreeks 1955. „Het aanstel len van een verantwoordelijke boekhou der tegen een salaris, liggende onder of tegen het levensminimum van een gezin is niet een daad van wijs beleid 'te noe men. Ligt hier niet de kiem voor dit misdrijf? He bedrijfje van Berger en Cn maakte volgens de raadsman i n negen jaren tijds na de oorlog een winst van bijna 7 miljoen. Daarvan ging, buna miljoen naar de tweehoofdige, directie, een kwart miljoen naar de h<»ren com missarissen, twee en een ha if miljoen naar de fiscus, alsmede een kwart mil joen naar de nauwgezette procuratie houders. De aandeelhouder drje mil joen." „Het gaatje in dfj dijk werd steeds groter. Niet alleen (je polderwer kers faalden, ook de dijl.-graven schit terden door afwezigheid cjn hun nalaten veroorzaakte een stroom van twee mil joen gulden in 10 jaar. Nu roepen deze dijkgraven ach en wee en vergeten dat zij slechts één vinger op het zere plekje hadden hoeven te leygen ter voorko ming van de ramp" ajdus mr. Jeljer de Jong. „Berger en Co., vyas een klein, sim pel bedrijf dat het hoofdzakelijk moest i Op vrijdag 6 februari stellen Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en een emissiesyndicaat onder leiding van de Rotterdamsche Bank de inschrijving open op f 20.000.000 2% pet. premie-obli gaties (premielening 1959) in stukken van f100 ten laste van de provincie Zuid-Holland. Koers van uitgifte is 99 procent. De stortingsdatum is 16 maart a-s. Vervroegde algehele of gedeelte lijke aflossing is niet toegestaan. De lening is gebaseerd op een rentevoet van 4 1/4 procent. Officiële notering ter beurze wordt aangevraagd. De lening heeft een looptijd van 40 jaar. De opbrengst zal strekken tot dek king van de uitgaven voor uitvoering van provinciale werken, in het bijzonder het provinciale wegenplan en de bouw van het nieuwe provinciehuis. Gedurende de eerste vijf jaren zullen de aflossingen elk kwartaal, voor het eerst op 15 juni 1959, plaats vinden. In deze jaren wordt elk kwartaal o.m. één obligatie afgelost met 100.000 en één met ƒ10.000. Na 1964 geschieden de af lossingen tot en met 1998 éénmaal per jaar. Ieder jaar wordt dan o.m. een obligatie afgelost met 100.000 en één met 50.000 en twee met ƒ10.000. Ten slotte worden in 1999 o.m. één obligatie met 100.000, één met 75.000, één met 50.000 alsmede twee met ƒ25.000 en vijf met 10.000 aflosbaar gesteld. De overige obligaties worden met tenminste f 125 aflosbaar gesteld. Blijkens het prospectus is de totale vaste leningsschuld van de provincie op het ogenblik rond ƒ87.944.000. Te vor deren wegens leningen verstrekt aan anderen is ƒ26.850.000. De schuld, recht streeks ten behoeve van de provincie aangegaan, bedraagt derhalve ƒ61.094.000. hetgeen neerkomt op ongeveer ƒ22,95 per hoofd van de bevolking. hebben van de handel met schatkist papier, bestaande in het aankopen daarvan, het aantrekken van gelden daarvoor, alsmede het aan- en verko pen voor rekening van derden. Hier voor werd de heer Salm als mededi recteur aangetrokken. Hij was een man met een scherp inzicht, snelle reacties en een speciale kennis van de geld markt. De heer Salm beet zich dage lijks vast in zijn miljoenenspel, leefde en werkte daarvoor en onthield zich ook van het geven van welke leiding ook. En aangezien de heer Berger vrij wel nooit op kantoor kwam, Is te ver klaren, aldus mr. De Jong, dat het be drijfje in feite reen leiding had. Men moet onwillekeurig denken aan het na laten en verzuimen van normale direc tiemaatregelen, hetwelk grenst aan het geven van gelegenheid tot het plegen van malversaties. Mijn cliënt had het beheer over het hele administratieve geraamte, waarvoor verder niemand interesse had, noch enig inzicht kreeg of trachtte te verkrijgen. De controle van de saldobiijetten, die verdachte opmaakte, lag in handen van de accountant, die niet eens de moeite nam om ze te bekijken. Hij stuurde een assistent. Deze man miste de bekwaamheid die dit speciale werk vereist", aldus de verdediger. Door de woorden van de president mr. J. Co- ninck Liefsting als zou verdachte een habituele oplichter zijn, was de raads man enigszins teleurgesteld. „Ik heb uit d84 bezoeken aan mijn cliënt, die steeds minstens één uur duurden, een heel andere indruk gekregen. Ik denk meer aan de gelegenheidsoplichter. Zonder deze gelegenheid zou mijn cliënt geen oplichter zijn geworden en een normale burgerlijke carr ière hebben ge had als duizenden met alle zwakheden die een mens nu eenmaal heeft en met alle ups en downs die er nu eenmaal zijn; het leven is vaak vallen en op staan. Om een man, die tot zjjn 40ste jaar een goede carrière maakt, zonder eni ge veroordeling, met een blanco straf register, een gewoonte-oplichter te noe men, acht ik zeer onjuist, oppervlak kig en onnodig grievend", zei mr. De Jong, die scherpe kritiek uitte aan het adres van de psychiater. „Dit is een man die de tegenslag van zijn vader niet verkroppen kon", die van nature royaal is en veel voor een ander over heeft, die zijn laatste boterham of cigaret kon missen." Mr. De Jong vestigde de aandacht op het grote aantal profiteurs die zich als zijn vrienden gedroegen. Onder hen waren mensen met maatschappelijk zeer be hoorlijke functies. Niemand van hen heeft hem ooit gewaarschuwd. Niemand van hen heeft tegen hem gezegd „Dit kan toch geen stand houden". Bewerin gen als zou deze man geen berouw hebben, ja zelfs nog vol binnenpretjes zitten", acht, ik volkomen ongezond" En terwijl het Goede Heertje in de verdachtenbank vocht tegen zijn tra nen vertelde Mr. De Jong van zijn grote schaamte, bijvoorbeeld ten aan zien van de heer Berger, die hij niet meer onder ogen durft komen. Van de tien jaar die voor hem een aan eenschakeling waren van depressies en opluchtingen, van de 80 zware ci- garetten die hjj per dag rookte en de keren dat hij door nieotinevergif- tiging getroffen werd. „Met enorme inzetten op voetbal pools, zijn deelname aan loterijen, trachtte hij het verduisterde bedrag aan te zuiveren. Alles mislukte. Per bestelauto kreeg hij in de tijd van de puzzelrage ieuere vrijdag 500 kranten. Zogenaamde artistieke heipers hielpen hem met plakken, knippen en cijferen. Zonder enig resultaat. Nimmer kreeg hij de prijs behalve met Kerst mis 1957, toen hem een kerstkrans werd gestuurd omdat hij de grootste inzender was". A?m het slot van zijn pleidooi haakte mr. De Jong aan op de woorden van president Coninuk Liefsting aan het be gin van de zitting: „We hebben hier te doen met een gewone verduistering en moeten dit beeld door de vele nul len in het verduisterde bedrag niet scheef trekken". De radsman vroeg de rechtbank, uit te gaan van een maximum van vijf jaar in plaats van zes jaar en acht maanden. Mr. Jeljer de Jong bracht dank aan president en rechters voor de enorme inspanningen en aan dacht aan deze zaak besteed. Onder doodse stilte in de stampvolle straf zaal zei het Goede Heertje tot slot: „Ik sluit mij volledig aan bij de woor den van mijn verdediger". De recht bank zal op 13 februari vonnis wijzen. (NADRUK VERBODEN) VEILING TIEL, 30 jan. (Resp. a-sort., le en 2e soort). Appelen: Bellefleur Engelse 27—32, 22—25, 6—10; Benderzoet enkel 915, 48; Dijkmanszoet 1423, 515; Golden Delicious 4254, 3240, 538; Goud- reinetten 1629, 919, 414; Jasappel 16—18, 3.5—10; Jonathan 18—36, 11—30, 4— 13; Kaneelzuur 79; Laxton Superbe 2232, 620; Lombarts Calville 2834, 2329, 1221; Pomme Rosa 1014, 48; Zuur Kroet per 100 kg 300450. (Ver der le en 2e soort). Peren: Brederode 12— 19, 614; Comtesse de Paris 919, 4.58; Conference 1231; Gieser Wildeman 13—27, 7.5—14; Sint Remy 4—8.5; Win- terjan 1214, 412; IJsbout 38. (Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld). VENLOSE GROENTENVEILING V.G.V., 30 jan. Andijvie 68—72. Bieten A 7.80—7.90. B 4.70. Champignons I 301—309, II 268, III 228. Savoye kool A 21—23. Spruitkool A 5561. Boerenkool 229. Knolselderie A 15—29, B 10—15. Breekpeen A 10.10—10.20, B 7—10.60 C 6—7. Prei A 15—24. Schorse neren A 54—60, B 45—49. C 6—14. Kas- sla A 23.70—36, B 16.50—25.10, C 7.50— 14.10. Witlof AI 47—51, All 43, BI 49—53, B II 38—49. Veldsla 262—279. HUIDENTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 30 jan. Omzet: nihil, weekomzet: 100 ton, maandomzet: 280 ton. Noteringen: apr. 1.60.00163.00 (158.50—132.00), juli 161.00— 162.00 (160.00—161.00), okt. 160.00—161.00 pq nf)160.00), jan. 159.00—160.00 (158.00- 159.00). i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 6