JK WIL ALTIJD GERED WORDEN WACHTERS rond de BIESBOSCH Pontonniers en Vaartuigend evacueren bij watersnood de bevolking PUROL PERVUKHIN geen kandidaat voor Opperste Sovjet Gemert wil bunkerwoningen bouwen voor wanbetalers Ex-voorzitter van Kamer Le Trocquer betrokken bij zeden schandaal Intieme ballets roses' in de villa's van een aantal vooraanstaande Parijsenaars Jeugdtoneel Volgens Mikojan echter geen lid van de anti-partij.gr p Bij de buren Jongeren meten hun krachten Liberale winst in Luxemburg Zwitsers weren vrouwen uit de politiek MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Status van ambtenaren in Nieuw-Guinea ^rof. Van Poelje uit Raad van State Ui Ruwe, schrole huid Hardnekkige brand in Gronings pakhuis Huurschuld van f 12.000 20-kilometerborden van N.S. verdwijnen voor het merendeel Radio-amateurs helpen ziekenhuis Prins Bernhard naar Zuid-Amerika NIEUWE AFFAIRE IN FRANKRIJK Christen-democraten verliezen verkiezingen Vrachtschip in haven van Duinkerken gezonken Benoemingen bisdom Rotterdam boe; (Van een onzer redacteuren) wil altijd gered worden", zegt K. J. Klunder, een van de einige bewoners van de Biesbosch, w°nderlijke gebied tussen Dor- ^ecJlt, Gorcum en Geertruidenberg. w°er Klunder staat geregistreerd inwoner van de gemeente Wer- n&am. Hij bewoont met zijn gezin grote boerderij in de polder *en Uszand en exploiteert een land hui ^uWbedrijf van zeventig hectare. sfog/166/^ niet. Hij is een van die ^gge Set bie en misschien soms ook wel c -e werkers in het uitgestrekte t."ied van water, zandplaten, riet, e*en en griendhout, dat iedereen kaart van Nederland voor heeft gehad, kent als de Bies- oseti. Hij heeft een vrouw en zes (Peren' vi-if jongens en een meisje, hij weet dat er bij zeer hoog (j er in dit lage land groot gevaar ei9t. Maar hij weet nu ook dat er 171 Ujden *111, *ln van zulk gevaar militairen en komen aanvaren om hem en - gezin, als dat nodig mocht zijn, efacueren zijn woorden dat hij altijd gered i'an Wor<Jen, blijkt wel dat hij in tijden Watersnood mee zal werken aan J van het evacuatieplan, apor de militaire onderdelen die bij v., «lesbosch gelegerd zijn, in samen- ng met RÖkswaterstaat, is opge- W?- En alle driehonderddertig bewo- W, ,van dit uitgestrekte waterrijke Se zullen in tijden van werkelijk ho- ten1\90d wel meegaan met de militai- toeVi - hen komen halen. Al zal dat dan 1. Hipt var» (rancor V>av+o ooon XPr» -juI. ifh v v b"""- '-ui- Ven-°oeren zijn die hun gezin graag in Ifii 8heid gebracht willen zien, maar k; 'och eigenlijk graag zolang op LJL boerderij blijven als maar tetselijk is. Met andere woorden totdat tov Water hun tot de lippen staat. Maar tije,6r zullen de betrokken militairen het ftiani en komen. Iedereen wordt één- ee!.a' gevraagd mee te gaan. Weigert ejp boer, dan is het geheel op zijn sen verantwoordelijkheid dat hij blijft. j R°or de zesde maal herdenkt Ne- nd vandaag de stormramp van ,""3. In de nacht van 31 januari op rt.. februari begaven het toen vele tijken in Zeeland, Zuid-Holland en °rabant onder de kracht van een ge weldige storm die het water hoog op diepte, de polders binnen, alles hieeslepend wat in de weg kwam. Ve len verloren bij die ramp het leven, tb de Biesbosch viel onder de bewo ners één slachtoffer. Er ging verder Veel vee verloren. Op die ene bewo ner na konden alle andere Biesbosch- newoners in veiligheid worden ge- STnfu aar n'et dan na heel veel moeite en veel zwaar werk. Er was Tf, I evacuatieplan. Dat is er nu wel. ja de watersnood van 1953 werd door Je Rijkswaterstaat een stormvloed- 'eindienst ingesteld, die een vervol making was van de bestaande rivier- Correspondentie. Deze dienst geeft waarschuwingstelegrammen uit, wan- leer de stand van het water daartoe Janleiding geeft. Nederland is daar- J°e verdeeld in vier districten. De te legrammen die uitgaan, bevatten de [Voorden beperkte bewaking of uitge breide bewaking, en de namen van Je districten waarvoor deze beperkte P" uitgebreide bewaking dan geldt. Na Jet telegram „beperkte bewaking" worden de betreffende legeronderde el geconsigneerd, na het telegram '■Uitgebreide bewaking" worden de onderdelen klaargemaakt voor uit rukken. j.^en heeft bij benadering vastgesteld Af militaire hulp voornamelijk nodig W ztin in de periode van 15 februari 15 april. Als de sterkte van de gar- 'Oenen die hulp niet in voldoende ma- Waarborgt, worden in plaats van re kten uit de depots militairen van het /rste legerkorps ingeschakeld. De Ne derlandse Territoriale Bevelhebber be- j.'st over de inzet van de militairen. ormaal zullen de militairen niet lan- 2?r dan voor drie etmalen worden in- 5ezet. Voor zij uitrukken om hulp te bie- tii*.*.' zal er' Ndig komt, «la; «a; pa omdat het telegram vroeg- voor hen nog een warme ijjaltijd kunnen worden bereid. Zij gaan «h weg met voedsel voor de volgende j.a8 bij zich. Als de inzet langer duurt, ^hen de koks na. "ij een eventuele evacuatie van de ,-volking van -J°kken de buj van de Biesbosch zijn be- - ue burgemeesters van de ge- centen Made-Drimmelen, Dussen en /erkendam, de Commissaris van de bhingin in Noord-Brabant, de provin- pjai evacuatiecommissaris voor Noord- t "abant, en twee militaire onderdelen, A Weten het 462e bataljon pontonniers J1 Keizersveer en de 301e transport- unipagnie van de vaartu'gendienst, (en onderdeel van de Aan- en Afvoer pijpen, dat het militaire transport te Cter verzoret. Het noordeliik eedeel- er verzorgt. Het noordelijk gedeel- ,j fan de Biesbosch is toevertrouwd aan j a. zorg van de vaartuigendienst, het j^den van de Biesbosch wordt bestre wn door de pontonniers. Beide eenhe- zijn zogenaamde bevaren onderde- rn- In het noordelijk deel van de Bies- tjjaph is het werk niet zo moeilijk als U het zuiden, en men kent er een vas- V verbinding met de wal. De bewoners bo? ^et noordelijk deel van de Bies- Ovi !sch kunnen bij watersnood veelal andijk bereiken en '-.. aar over de weg verder worden ge- Jhsporteerd. He pontonniers beschikken voor hun er de weg de t-hdaar over Jhsporteerd pontonn J Jcuatieplan over drie bergingssche- ^h, drie zeer snelle en wendbare pa- i aullevaartuigen, drie stalen sleepboot- büi.6n achttien zeewaardige vletten mét uenboordmotor van vijfentwintig gouverneur van Nederlands euw-Guinea, dr. P. J. Platteel, zal tin c°mmissie instellen ter bestude- in 8KTvan de status van de ambtenaren ^Nederlands Nieuw-Guinea. teea sthtus van deze ambtenaren is Zake besproken met de minister van tü^h overzee, mr. G. Ph. Helders, gouas het jongste verblijf van de het\?rheur in Nederland. Daarbij is ruirn hselijk gebleken deze kwestie in door verband te doen onderzoeken aivor^n commissie van deskundigen, ah w rnet uitgewerkte voorstellen cieei j°tden gekomen, aldus is offi- th Hollandia medegedeeld. Poebp'R' B. is aan prof. dr. G. A. van 1 t6b °P zijn verzoek, met ingang van lid van eerv°l ontslag verleend als tuigjn» de Raad van State, met dankbe- die fun„y.°or de gewichtige diensten in "°tie aan den lande bewezen. Advertentie t De pontonniers tijdens een oefening in vletjes onderweg naar hun posten in het gebied van de Biesbosch. pk. De oriëntatie in de Biesbosch is erg moeilijk. Men moet daarom beschikken over ervaren schippers, die zelfs als het water drie, vier meter hoger is dan normaal en vele oriëntatiepunten on- de:- water zullen zijn verdwenen, de weg zullen kunnen vinden. De Biesbosch is verdeeld in acht rayons. In elk rayon zal bij watersnood een moederschip lig gen, vanwaar de vletten hun tochten door vaarten en kreken zullen kunnen maken om de afgelegen boerderijen te bereiken en bij ernstig gevaar de be woners mee te nemen. Op drie drukke punten nemen drie bergings^chepen een ligplaats in. Deze bergingsT hepen voe ren de evacuees dan af naar de P.N.E. M.-haven bij Geertruidenberg en de ha ven van Made-Drimmelen. Zeventig militairen zullen in zuid worden ingezet bij watersnood. De vaartuigendienst in het noorden van de Biesbosch beschikt over twee moederschepen en acht vlet ten. Hiermee kan men de evacuatie in dit deel van de op een kalme winter dag zo vredige, maar bij storm zo ge vaarlijke en verraderlijke Biesbosch aan. Tot nu toe is er geen werkelijke eva cuatie nodig geweest. Wel zjjn de mili tairen in anderhalf jaar tijd vier maal uitgerukt. Zij zijn, dat is gebleken, pa raat om het zware werk, dat het redden van mensenlevens hier is, bij nieuwe watersnood met succes te kunnen ver richten. (Van onze correspondent) Een hardnekkige en spectaculaire brand boven in een zes verdiepingen hoog pakhuis aan de Lage der A 12 te Groningen heeft zaterdagmiddag veel belangstelling getrokken. De brand ontstond op de vijfde verdieping van een in dit grote pakhuis ondergebrach te stoffeerderij van de L.M.-Meubel- fabriek. Om een uur was het personeel naar huis gegaan. Omstreeks vier uur brak de brand uit. Omwonenden zagen dik ke rookwolken en alarmeerden de brandweer die met groot materieel uit rukte en energiek de strijd tegen de zich snel uitbreidende vlammenzee aan bond. Het vuur vond gretig voedsel in de grote voorraden vullingwatten, linnen, alpengras en crin-vegetal. De vlammen breidden zich uit tot de vierde en zesde etage en sloegen door het dak naar buiten. Maar inmiddels was de brand weer doorgedrongen tot de vuurhaard. Binnen het uur was men de brand meester. Juist bijtijds, want de dakpan nen en de dakramen vielen reeds klet terend op een aangrenzend huis. De brandende en smeulende voorraden vullingstoffen werden naar buiten ge werkt en op straat gedoofd. De schade bleef beperkt. Directeur Broens deelde mee, dat hij woensdag de stoffeerderij weer in bedrijf hoopt te nemen. De firma is verzekerd, even wel niet voor bedrijfsschade. Naar de oorzaak van de brand wordt een on derzoek ingesteld. De gedachten gaan uit naar kortsluiting of naar broei in de voorraad crin-vegetal. De naam van Michail Pervukhin, de Sovjet-ambassadeur in Oost-Duitsland en sinds juni 1957 plaatsvervangend lid van het presidium, komt niet voor op de lijst van 23 leden of plaatsvervan- Boer Klunder, die midden in de Biesbosch woont, wordt (tijdens een oefening) met zijn gezin geëvacueerd. Het gemeentebestuur van Gemert wil een soort strafkolonie gaan bouwen voor wanbetalers: de raad heeft een krediet van 100.000 gevoteerd voor de bouw van twaalf bunkerwoningen voor diegenen, die de huur van hun ge meentelijke woning niet betalen. De gemeente, zo deelde burgemees ter de Bekker ons mee, heeft 800 wo ningen, maar steeds meer huurders blijven in gebreke, de huur te betalen. Er is al een huurschuld van 12.000,-. Als we het met gerechtelijke middelen proberen blijkt, dat de betrokkenen te levisietoestellen, radio's en wasmachi nes in huis hebben die eigendom zijn van de leveranciers. Zetten we deze mensen hun huis uit dan zijn we als ge meente verplicht, hen toch weer onder te brengen. We kunnen dus eigenlijk niets beginnen, met het gevolg, dat ook de goedwillenden niet meer willen be talen. Daarom willen we een aantal bunkerwoningen van beton en ijzer ma ken, waar niets aan kapot kan en waar in we de wanbetalers kunnen onder- Met ingang van vandaag is een be langrijke wijziging van kracht gewor den in het goeddeels tot een dode let ter geworden letterlijk voorschrift be treffende de maximum.nelheid van 20 kilometer per uur, waarmee het weg verkeer een spoorwegovergang mag na deren. De wettelijke regeling is neerge legd in de bij K.B. van 10 december 1958 vastgestelde nieuwe tekst van een aan tal artikelen van het algemeen regle ment voor de dienst op de spoorwegen. Voortaan zal de snelheidsbeperking be houdens enkele uitzonderingen niet meer gelden bij die bewaakte openba re overwegen, waar de weggebruiker door middel van een rood knipperlicht gewaarschuwd wordt, dat de boom ge sloten wordt. Ook geldt zij niet bij onbewaakte openbare overwegen en particuliere uit- en overwegen, waar de wegge bruiker door middel van rood knip perlicht wordt gewaarschuwd, dat een trein in aantocht is. Tenslotte geldt de uitzondering van de snelheidsbe perking voor particuliere uit- en over wegen, die voorzien zijn van hekken, die vanzelf dichtvallen. Bij de andere overwegen, waar meer dan normale oplettendheid vereist is, blijft het voorschrift van de maximum snelheid van 20 kilometer per uur van kracht. De kleine langwerpige 20-kilo- meter bordjes zullen bij de overwe gen, waarvoor ingevolge de nieuwe re geling de snelheidsbeperking niet meer geldt, op korte termijn worden verwij derd. Bij de andere overwegen zullen ze geleidelijk en in elk geval voor 1 ja nuari '61 worden vervangen door nieuwe duidelijker 20 kilometer borden, zoals de borden, die thans voor snelheids beperking gelden. brengen. Misschien kunnen we met goedkeuring van G.S. voor het beschik baar gestelde krediet ook oude wonin gen voor dit doel aankopen. De huur van een bunkerwoning zon der enig comfort zou 10,- per week bedragen, dat is in een aantal geval len dus nog meer dan de huur van de gemeentewoningen, die 7,- tot 14,. per week doen. Toch verwacht het gemeentebestuur van de maatre gel enig heil: uiteraard zullen de „ge straften" ook de 10 huur van de bunkerwoningen niet betalen. De kans op uitzetting u't de oorspronkelijke gemeentewoning za' de goedwillenden vermoedelijk in het goede spoor hou den. Het gaat hier niet om mensen die het niet betalen kunnen: in tachtig geval len waarin de bewoners de huur wer kelijk niet kunnen opbrengen, betaalt het armbestuur bij. De bouw van bunkerwoningen, die verspreid buiten de bebouwde kom zul len worden geplaatst, is een noodmid- del. Men zal deze mensen weer maat schappelijk moeten aanpassen. De ge meente wil daartoe een dienst maat schappelijke zorg in het leven roepen, die in de plaats moet komen van het oude armbestuur, maar G.S. achten de nieuwe dienst te duur. Zonder een der gelijke dienst ziet het gemeentebestuur echter geen kans, de 4 tot 8 pet asocia- len die de gemeente heeft, in de nor male samenleving te integreren. Het ziekenhuis van Belgrado, dat gebrek had aan een speciaal pre paraat, durabolin geheten, zal bin nenkort een zending van dit genees middel ontvangen, dank zij de mede werking van radio-amateurs. De Rotterdamse amateur, P. Fisser, kreeg vrijdagavond contact met een amateur uit Belgrado, die vertelde dat het ziekenhuis van zijn stad met moeilijkheden zat. Hij wist, dat het geneesmiddel door Organon te Oss vervaardigd werd. De heer Fisser legde telefonisch contact met een der medewerkers van Organon. Het re sultaat was, dat onmiddellijk een zending durabolin voor verzending naar het oosten gereed werd gemaakt. Men vermoedt, dat de hulp van de radio-amateurs is ingeroepen, om dat een aanvraag voor geneesmidde len langs de gebruikelijke wegen (vooral waa. hét betrokken zieken huis een staatsinstelling is) vrij lang onderweg zou zijn. Durabolin is een steroid dat bij diverse ziekten gebruikt wordt, De voornaamste functie van het prepa raat is de bevordering van de eiwit stofwisseling. Prins Bernhard is vanmiddag per K.L.M. vertrokken voor een reis van ongeveer vier weken naar enige landen in Zuid-Amerika. Allereerst gaat hij naar Chili, waar hij in Vina del Mar in zijn hoedanigheid van president van de Federation Equestre Internationale het Amerikaans hippisch kampioenschap, waaraan ook Europese ruiters deelne men, zal bijwonen. 9 februari vertrekt de prins voor een driedaags officieel bezoek naar Para guay. In dat land zal hij o.m. bespre kingen voeren met regeringsautoriteiten en vertegenwoordigers van handel en industrie. Hij zal ook de Nederlandse kolonie ontvangen. 13 februari zal de prins naar Brazilië doorreizen. Het voornaamste doel van het bezoek aan dit land is een tocht van enkele dagen langs de Nederlandse landbouwkolonies Carambei, Castrolan- da en Monte Alegre in de staat Parana, en Holambra in de staat Sao Paolo. Z.K.H. zal daar bij Nederlanders of oud-Nederlanders logeren. Na deze tocht zal de prins de gast zijn van de gouverneur van de staat Sao Paolo in de gelijknamige stad, waar hij gelegen heid zal hebben met vertegenwoordi gers van handel en industrie in contact te komen. 18 februari komt de prins in Rio de Janeiro aan waar hij bezoeken zal brengen aan verschillende autoriteiten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiHiHininmiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiii CopyriqhfPMfT" Box 6 Copenhog „Asjeblieft, je zult voorlopig toch nog wel niet klaar zijn iiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii gende leden van het partijpresidium, aldus deelt Reuter mee. Radio Mos kou heeft gisteren de lijst gepubliceerd. Op het partijcongres in Moskou is ver leden week Pervukhins naam genoemd in verband met de anti-partijgroep van Malenkov, Kaganovitsj, Molotov, Boel- ganin en Sjepilov. De secretaris-gene raal van de afdeling Leningrad van de Russische communistische partij, Shiri- donov, heeft op het congres verklaard dat Pervukhin en Maxim Saburov, laat stelijk genoemd als lid van het centra le comité en vice-voorzitter van de commissie voor buitenlandse economi sche betrekkingen, betrokken zijn in de z.g. „Leningrad-affaire". De toon van kritiek op de anti-partij- groep is in de afgelopen dagen aanzien lijk scherper geworden, aldus bericht United Press International. Muhidti- nov, lid van het presidium, verweet de groep „chauvinisme" en wantrouwen in de nationale minderheden. Chauvinisme is in de Sovjet-Unie, die uit vele volke ren bestaat, een zeer ernstige beschul diging. Muhditinov is een Oezbek; de leden van de anti-partijgroep zjjn Groot-Russen, met uitzondering van Kaganovitsj, die een Jood is. Ook de eerste vice-president Miko jan heeft weer op het congres ge sproken. Over de anti-partijgroep zei de Rus die kortgeleden een bezoek aan de Verenigde Staten heeft ge bracht echter, dat deze zich met geen enkel mens heeft uitgebreid sedert de groep ontmaskerd werd. „Wij spre ken er op dit congres over om de on juistheid van de standpunten van de ze groep aan te tonen en om te wijzen op de juistheid van de politiek van het leninistische centrale comité van onze partij, aldus Mikojan. De vice- premier liet doorschemeren dat slechts in de partij maatregelen te gen de anti-partijgroep zullen worden genomen en verklaarde dat in de Sov jet-Unie niemand om zijn politieke overtuiging wordt achtervolgd. In verband hiermee betoogde hij dat de democrat'^ in de Sovjet-Unie „een grote stap voorwaarts is gegaan." (Van onze Parijse correspondent) Zaterdag heeft te Parijs de rechter van instructie, Sacotte André, Le Troc quer, oud-afgevaardigde (S.F.I.O.), oud-minister, oud-voorzitter van de Na tionale Vergadering en gevierd advo caat van de Parijse balie (specialist in echtscheidingsprocedures) in staat van beschuldiging gesteld in een af faire, aangeduid als de affaire van de „ballets roses", die reeds geruime tijd de schandaal- en rechtsrubrieken der bladen voedde, maar in de scha duw bleef van de affaire Lacaze. Ge ruchten dat een „hoog personage van de Vierde Republiek" in deze onfrisse affaire was betrokken, en dat dit hoog personage niemand minder was dan de gewezen voorzitter van de Natio nale Vergadering, waren bijna zo oud als de affaire zelf, die voor het voet licht kwam in december j.l., na de ar restatie van zekere Sorlut, gewezen inspecteur van de politie. Ware het niet dat een zo op de voorgrond tredend en omstreden personage als Le Trocquer bij de affaire der „ballets roses" betrokken was, de affaire zou niet verdiend hebben uit de onophoude lijke stroom van Franse zedenschanda- len gereleveerd te worden. Zoals gezegd is de affaire op het ge rechtelijk plan begonnen met de arres tatie van Sorlut; de beschuldiging luid de „opwekking van minderjarigen tot ontucht" en „aanranding van de eer baarheid". De tegen Sorlut aangevoer de feiten komen er op neer, dat hij gedurende verscheidene jaren ronsela- rjj gepleegd heeft van minderjarige meisjes boven of onder de vijftien jaar onder meer voor het geven van privé „voorstellingen" voor een uitge lezen en intiem publiek van vooraan staande Parjjzenaars, hetzij in privé appartementen van de hoofdstad, hetzij in paviljoens van de omgeving. Zpn slachtoffers zocht hij bij voorkeur onder adspirant mannequins en adspirant danseresjes, wier ouders hij veelal zou hebben wetei. wijs te maken, dat het om niets anders ging dan hun dochter in relatie te brengen met invloedrijke personen, genegen om begaafde sujet ten op weg te helpen naar een succes volle carrière. De waarschijnlijkheid of onwaarschijnlijkheid van dit aspect der affaire kan men gevoeglijk laten voor wat zij is, en ook is van weinig be lang hoe het tenslotte van de zijde van een ouderpaar op een aanklacht tegen de thans 34-jarige Sorlut is uitge draaid, wie het in zijn bedrijf onge twijfeld te stade is gekomen, dat de natuur hem in het bezit heeft gesteld van een voorkomen en uiterlijk, waar achter men 's mans verdorven inborst niet zo licht zou bevroeden. Tweemaal achtereen is Sorlut in de cember jl. gearresteerd geworden. Na zijn eerste arrestatie werd hij voorlo pig weer op vrije voeten gesteld, naar het heet was hoge invloed hierbij in het spel geweest. Kort daarop volgde, na een tussenbeide komen van de pro cureur der Republiek, zijn tweede arres tatie en aan het eind van de vorige week zou naar verluidt de rechter van instructie Sacotte zo ongeveer de vol ledige lijst in bezit hebben gekregen van personen, aan wie Sorlut de door hem georganiseerde „ballets roses" heeft gesleten. Officieel kan er ook na de inbeschuldigingstelling van Le Troc quer nog slechts naar gegist worden, wat deze precies in de affaire ten las te wordt gelegd. Doch algemeen is ge publiceerd geworden, dat tijdens zijn kamervoorzitterschap enkele malen „voorstellingen" als bovenbedoeld zijn gegeven in een villa, die van staats wege de voorzitter van de Nationale Vergadering ter beschikking staat in het coquette plaatsje Vaucresson, ten westen van Parijs. Le Trocquer, die door de rechter van instructie voorlopig op vrije voeten is gelaten, heeft verklaard, dat hij zelf Leerlingen van de Mater Amabilis- scholen en jongerencursussen in de bisdommen Haarlem en Utrecht heb ben zondagmiddag in de aula van het Amsterdamse Ignatiuscollege la ten zien, wat zij, mits onder goede leiding, op het gebied Van amateurto neel en voordrachtkunst kunnen be reiken. De meisjes deden het zelfs zo goed, dat de jury na afloop niet eens direct kon vertellen welke groep over enkele maanden, wanneer „Ons Le kenspel" zijn 25-jarig bestaan her denkt, uitverkoren wordt om aan de viering van dit zilveren jubileum me de te werken. „Er zijn geen onvoldoen des gevallen," zei Anton Sweers na mens de beoordelingscommissie, waarin met hem zitting hadden de da mes C. Herberichs psych. dra en mevr. P. Zaal alsmede de heer B. de Beer. Maar de voorzitter liet een veel positiever geluid horen toen hij verklaarde: het spel en de verschillen de voordrachten hebben ons nu eens ontroerd, dan weer de gelegenheid ge boden om hartelijk te lachten. Boven al is het als een enorme winst te be schouwen dat de meisjes in hun presta ties tcch zichzelf zijn gebleven. Dat klonk allemaal wel oprecht en harte lijk, maar de jeugdige artiesten had den toch liever een waardering in pun ten ontvangen. Toen een van hen dan ook, bij het in ontvangstnemen van de voor iedere deelneemster beschikbare rijmprent van Gabriël Smit daarop zinspeelde, haastte de heer Sweers zich te verzekeren, dat er te zijner tijd een rapport met beoordelingen zal worden gepubliceerd. En daarmede was iedereen weer tevreden gesteld. Het is uiteraard niet doenlijk om het gebodene gedetailleerd te bespreken, want daarvoor was het programma te uitgebreid. Wij doen dan ook slechts een greep. De meisjes uit Zaandam vertolkten een serie voordrachten, die zij hadden samengebundeld onder de titel „Fragmenten uit een levensloop". Wij hebben daarbij bijzonder geno ten van het verhaal, dat Ina Beers ons deed over de wonderlijke beleve nissen van een op elkaar verliefd zijn de tol en een bal. Volendam was, met vijf frisse schonen in „nationaal" costuum, ook vertegenwoordigd en de 17-jarige Adri Mol heeft met een vers van Annie Schmidt overduidelijk aan getoond dat zij de periode van planken koorts allang voorbij is. Bij de groep uit Zwolle was het speciaal Bep Hiet, die een hartelijk applaus kreeg toen zij het wel en wee van de jonge meike- 1 erom heeft gevraagd in staat van be schuldiging te worden gesteld, daar men anders begonnen zou zijn hem te verhoren in de kwaliteit van getuige, met het nadeel dat een getuige slechts te antwoorden krijgt op bepaalde vra gen, zonder dat hem inzage wordt ver strekt van het geheel van het bezwa rende dossier. De in staat van be schuldiging gestelde heeft daarentegen recht op inzage van het gehele dossier. Eveneens heeft Le Trocquer verklaard, dat hij alles wat in deze affaire aan zijn adres reeds geïnsinueerd is ver werpt, „volkomen, absoluut en cate gorisch". Hij verwijst naar zijn verle den de heer Le Trocquer is thans 74 jaar van 46 jaar Parijse balie „zonder enige beroepsfout", van 40 jaar politieke strijd, waarin hij ge moeid is geweest in de historische dra ma's van het land op een manier, >die de appreciatie heeft gekregen van man ner, die „de roem van Frankrijk zijn". En hij stelt de vraag: „Hoe kan ik in ernst de beweringen tegen mij aange voerd zien van een jongmens, waarvan men thans de beperkte toerekenings vatbaarheid naar voren brengt en van meisjes, die sinds verscheidene jaren reeds de meerderjarigheid in de on deugd hebben bereikt"? Behalve Le Trocquer zijn zaterdag ook in staat van beschuldiging gesteld in deze affaire de commerciële direc teur van een groot Parijs „Maison de Nouveauté's en een van Parijs' meest gerenommeerde dameskappers, die, vanwege zekere hoge door hem geno ten klandizie, wel genoemd wordt de „kapper der ongekroonde hoofden". De algemene verkiezingen, die gis teren voor de 52 zetels van het één Ka mer omvattende parlement van Luxem burg zijn gehouden, zijn een overwin ning geworden voor de liberale oppo sitie, die van zes op elf zetels kwam, ten koste van de christen-democraten die vijf van hun 26 zetels verloren, al dus bericht A.F.P. De socialisten en de communisten handhaafden met resp. zeventien en drie zetels huj posities. De verkiezingen waren nodig gewor den, doordat de coalitieregering van christen-democraten en socialisten onder leiding van Pierre Frleden vorige maand aftrad nadat de socialisten zich uit het kabinet hadden teruggetrokken. De so cialisten deden dit uit protest tegen het feit, dat een motie van de liberale op positie tegen de socialistische minister van justitie, wie verweten was dat hij een geval van omkoperij in de doofpot zou hebben'gestopt, door christen-demo cratische afgevaardigden was gesteund. De christen-democratische partij van Frieden en de minister van buiten landse zaken Bech verloor in alle kies kringen terrein, zelfs op het platteland. De socialisten verloren weliswaar stem men in de hoofdstad, maar zij wisten hun positie in het noorden te verbete ren, terwijl zij zich in het industriële zui den konden handhaven. De liberalen hadden hun campagne gebaseerd op drie punten: het „saneren van de economie, het herstel van „het fatsoen" in open bare zaken en de vermindering van de dienstplicht van één jaar tot zes maan den. Op grond van de verkiezingsuitslag verwacht men langdurige onderhande lingen over de vorming van een nieuwe coalitie. ver Anita van Godfried Bomans decla meerde. Natuurlijk gaf ook de hoofd stad acte de présence. Allereerst met een geslaagde bijdrage over de Am sterdamse tram en vervolgens brach ten de jongeren „Cathelène", een oud Iers sprookje. Zij gaven, geloven wij, wel op heel bijzondere wijze gestalte aan het begrip: vrije expressie in woord en gebaar. Een der leidsters verklaarde ons na afloop althans, dat de meisjes ook nu bij de uitvoering, evenals bij de vroegere repetities, zich niet hadden gestoord aan een vaste tekst of met zorg ingestudeerde bewegingen. Dat maakte de voorstel ling, waarin ook veel aandacht aan de costumering was geschonken, erg spontaan. De school uit Deventer riep beelden van oorlog en vrede in de herinnering, de Beverwijkse jongeren speelden het Vlaamse volksverhaal van „De slim me boer" en de meisjes uit Ulft wisten ons tenslotte te boeien met een serie gedichten van Guido Gezelle. Alles te zamen een programma, dat er als koek is ingegaan. De demonstratie heeft voorts onmiskenbaar bewezen, dat de leiding van het Mater Amabi- liswerk ook in dit onderdeel van zijn activiteiten op de goede weg is. De Zwitserse mannen hebben dit week einde op traditionele wijze gestemd en met een meerderheid van ongeveer twee tegen een besloten de Zwitserse vrouwen buiten de nationale politiek te houden, aldus meldt United Press International. 66.2 procent van de stem gerechtigde mannen namen aan een referendum deel, waarin zij een rege ringsvoorstel, verwierpen om de fede rale grondwet zodanig te amenderen dat de Zwitserse vrouw stemrecht zou krijgen op nationaal niveau. Het aan tal tegen-stemmers was 654.924, het aantal voor-stemmers 323.306. Als troostprijs besloten de mannen van Vaud, een van de 25 kantons, om hun kantonale grondwet zo te wijzigen dat de vrouwen kiesrecht krijgen in kantonale en gemeentelijke zaken. Voor aanvaarding van een amendement op de federale grondwet is een meerder heid van de mannelijke kiezers van het land en aanvaarding door minstens dertien kantons vereist. Het federale amendement, waarover nu gestemd werd werd slechts goedgekeurd in drie van de 25 kantons, namelijk in het internationaal georiënteerde Genève, het progressieve Neuchatel en in Vaud. Hieruit moeten de Zwitserse vrouwen dan maar hoop putten voor de toe komst in hun strijd om politieke gelijk waardigheid. Het 4.123 ton metende Corstaricaanse vrachtschip Ely, dat vrijdagnacht op de Noordzee beschadigd werd bij een botsing met het Liberiaanse schip An dreas, is gisterochtend in de haven van Duinkerken gezonken, aldus meldt A.F.P. De Ely was door twee sleep boten naar Duinkerken gesleept, nadat de bemanning door de Andreas was overgenomen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op voordracht van de provinciaal der Franciscanen eervol ont slag verleend aan pater Ludolphus Bosse als zielzorger van het akademisch ziekenhuis te Leiden en tot diens op volger benoemd de weleerw. heer J. S. van der Laan, die kapelaan was te Hillegom (H. Joseph). Tot kapelaan te Hillegom is benoemd de weleerw. heer L. Grijpink, priester van het bisdom Reims.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5