Bijna miljoen passagiers op Schiphol in 1958 Bezoek van 3 weken aan Chili. Paraguay en Brazilië „Geen nieuwe lozingen van vuil water op de rivier" 50ste na-oorlogse schip van de K.N.S.M. in zijn element K ru iswoo rd raa O Prins Bernhard naar Zuid-Amerika 500.000 bezoekers minder dan in 1957 Duitse vangsten lopen steeds meer terug Vrouw door gas om leven gekomen I Hirsch opvolger van Armand Opvallend artikel in vakblad Fusie van vijf maatschappijen? Zou kunnenverklaart K.L.M. -woordvoerder Nieuwbouw en modernisering met kracht bevorderd Jacht op sigaret tensmokkel aars Otto Frank spreekt bij begrafenis ERIC DE NOORMAN mt DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA 2 Vervoer eerst verminderdlater gestegen Sleepboot Zeeland kreeg geen rust Hecket (Holland) N.V. te IJmuiden Staalslakverwerking van de Hoogovens Tweetal schepen van Oranje-Lijn wordt vergroot Nieuwe besprekingen over walviscontingenten Nassau-stichting opgericht Le bourgeois gentïlhomme MR. J. SPREY GEÏNSTALLEERD Leidse cives tonen eigen werk In het belang van de badstranden Luchtvaart overleg Twee Rotterdammers gegrepen J. Kleiman ter aarde besteld Hulp van „De Hoop" voor Noorse vissers 18 Is Svein Langtand jammerlijk omgekomen in het wrak? Is hjj vermoord door de piraten?Verdronken?Dat zijn de bange vragen die Erics gedachten beheersen, als hij met zijn krijger over de glibberige rotsen naar het wrak toekruipt. Dan bemerkt hij ineens een beweging op het strand en zijn ogen vernauwen zich, als hij vier, vijf druipnatte gestal ten ontwaart, die wankelend en aan het eind van hun krachten aan land strompelen. Ieren? Piraten, die tijdens de strijd over boord zijn geraakt? „Kom mee, vlug," bijt hij zijn metgezel toe, „voor ze genoeg tot zichzelf gekomen zijn, om weerstand te bieden." Met het zwaard in de vuist stor men de Noren naderbij en onder het lopen ziet de Noorman ver voorbij de plek, waar het drietal uit het water gekomen is, een tweede groepje dren kelingen van naar schatting drie man. De drie mannen, Ieren ziet Eric nu, pogen overeind te komen bij Erics nadering, maar de Noorman zet een van hen het zwaard op de borst en snauwt: „Blijft waar je bent, allemaal, want we maken korte metten met jullie." De aanblik van Erics krijger, die zijn zwaard weer geborgen heeft en het stel nu met pijl en boog onder schot houdt, mist zijn uitwerking niet. „Komen jullie van de vloot of van het piratenschip?" bijt de Noorman de drenkelingen toe. Ze loeren bedacht zaam naar hem en aan hun olikken merkt Eric, dat ze hem herkend heb ben. „Van het schip, waar je vrind aan boord was," gromt een van hen dan. „Waar is die nu? Antwoord schurk." Maar in plaats van een antwoord klinkt er op dat moment een gil, die hen allen de haren te berge doet rijzen. Uit het verslag over het eerste bedrijfsjaar van de N.V. luchthaven Schiphol blijkt, dat Schiphol gestadig doorwerkt aan de uitbreiding en ver betering van de haven-inrichtingen voor het verkeer met straalvliegtuigen. Met circa 50.000 reizigers meer dan in 1957 bereikte het jaarlijkse passa giersvervoer in 1958 bijna het miljoen, nl. 972.510 luchtreizigers, een stij ging met 5,3 procent. Het gewicht der luchtvrachtgoederen steeg tot 30,9 miljoen kg, waarin niet zijn begrepen de 18,5 miljoen kg bagage. Het postvervoer bereikte een gewicht van 3,5 miljoen kg. De geregelde vluch ten namen van 36.366 tot 37.162 toe, terwijl het aantal uitgevoerde charter vluchten steeg tot 3389 (in 1957 2914). Het getal luchtvaartmaatschappijen, die vaste verbindingen met Amsterdam onderhouden, nam met 2 toe tot 17. Het aantal vestigingen op de luchtha ven steeg van 116 tot 125. Het aantal betalende bezoekers bedroeg 1.250.000, een vermindering met 500.000 personen in vergelijking met 1957, een logisch ge volg van het feit, dat in het afgelopen jaar niet zo'n sterke drang aanwezig was voor het publiek om Schiphol te bezoeken als in 1957, toen ,.Het Atoom" velen naar de luchthaven trok. In ver gelijking met 1956 is het aantal be zoekers evenwel met 100.ooo gestegen. Nadat in de eerste maanden van 1958 het passagiersvervoer t.o.v. de overeen komstige maanden van 1957 terugliep, werd daarna weer een stijging geboekt. Een nieuw maandrecord werd in ju li bereikt met 117.424 passagiers. Van het totale aantal passagiers, dat van, naar of via Schiphol reisde, maak te 78 pet. gebruik van Europese en 22 pet. van intercontinentale lijnen (in 1957 bedroegen deze percentages 78 en 21 procent)Het zwaartepunt van het in tercontinentale verkeer van en naar Schiphol lag op de lijn Amsterdam-New York v.v. De invoering van de goedko pe klasse (economy class) op deze rou te bleek een succes. In de zomerdienst werden per week 42 retourvluchten naar New York gemaakt. Het geregelde Noord- en Zuidatlantische verkeer naar en van Schiphol bedroeg in de zomer 63 retourvluchten per week. Voor wat betreft het luchtvrachtver- voer nam Schiphol in het verslagjaar de Parijs. Deze eervolle positie is voor namelijk te danken aan het uitgebreide en frequent bevlogen vereldluchtlijnen- net, waarin de K.L.M. een belangrijke rol speelt, immers 62 pet. van het ge regelde en het ongeregelde handelsver keer op Schiphol wordt door de K.L.M. verzorgd. Verreweg 't belangrijkste werk dat in De produktie van de Duitse visserij- vloot bedroeg het afgelopen jaar 399.637 ton met een opbrengst van ruim 192 miljoen Duitse marken. Het is nuttig hierbij ook de cijfers van de beide voor gaande jaren te noemen. Men krijgt dan het volgende beeld: De aanvoeren bedroegen in de jaren 1956, 1957 en 1958 respectievelijk 478.880 ton, 433.583 ton en 399.637 ton. De opbrengst was in die jaren respectievelijk 186.886.855 DM, 166.025.731 DM en 192.279.132 DM Hieruit blijkt dus, dat er de laatste jaren een regelmatige vermindering is van de vangsten. In vergelijking met 1957 heeft het afgelopen jaar een da ling in de aanvoer te zien gegeven van 7,83 procent. Daar staat tegenover, dat de opbrengst met 15,81 procent is ge stegen. Het nu een vergissing zijn, wanneer uit deze cijfers de conclusie werd ge trokken, dat de economische zorgen van de Noordzeevisserij nu niet meer bestaan. Dat is niet het geval. Want het jaar 1957 was voor de Noordzee visserij uitgesproken catastrophaal. De opbrengst was ongeveer 20 miljoen DM minder dan in 1956. Hierbij dient in aanmerking genomen, dat volgens onderzoekingen van het Duitse minis terie van voedselvoorziening het ren dement van de Noordzeevisserij in 1956 gemiddeld rond 1,0 procent bedroeg. Daar komt dan nog bij, dat de kosten voor de Noordzeevisserij in 1958 met rond 8 miljoen DM zijn gestegen. Al deze factoren in aanmerking ne mende blijkt, dat de meerdere op brengst in 1958 tegenover 1956, dat zoals gezegd geen uitzonderlijk vis serijjaar was, de gestegen kosten niet heeft kunnen opvangen. Zuiver in fi nancieel opzicht bezien betekent de to tale opbrengst in 1958 wel een betere efficiency van de Duitse Noordzeevis serij in vergelijking met het crisisjaar 1957, maar een tot tevredenheid stem mende economische situatie is nog niet bereikt. Vanmiddag om half twee hebben be woners van de Van Hallstraat in Am sterdam in een woning de 55-jarlge mej IJ. B. dood aangetroffen. Zij was door gasverstikking om het leven gekomen. Een kraan van het gasstel was niet goed gesloten. De sleepboot Zeeland van de n.v. Bu reau Wijsmuller, die zondagavond om negen uur in IJmuiden binnenliep na een reis van rond vier maanden, is 's nachts om twee uur.-alweer uitge varen met een geheel nieuwe beman ning onder commando van kapitein M. de Koe. Met de sleepboot Hector is de Zeeland naar Kiel vertrokken waar een groot drijvend droogdok opgehaald zal worden dat naar Amsterdam moet worden gesleept. De Zeeland heeft de afgelopen reis een drijvend booreiland gesleept. Het eiland was 26 m. hoog, had de vorm van een driehoek met zijden van 36 meter. De bedoeling was, dat het eiland van New Orleans naar de Perzische Golf zou worden gesleept, een afstand van 10.000 mijl. Onderweg hebben de Italiaanse opdrachtgevers de plaats van bestemming gewijzigd en op 20 januari werd het eiland afgeleverd in Licata, een kleine haven op Sicilië na 5.800 sleepmijlen. Het is een bijzonder zware reis ge weest. De bemanning heeft met veel stormweer te kampen gehad. Vooral ter hoogte van de Azoren was het zeer slecht weer. Daar is zelfs de sleeptros gebroken. Met een rubberboot hebben runners toch de sleep weer te pakken kunnen krijgen. Ondanks de hoge zee werd een nieuwe verbinding tot stand gebracht. Tot Gibraltar zijn toen drie runners aan boord van het drijvende eiland gebleven. 1958 werd begonnen is de anleg van een nieuwe start- en landingsbaan, die de tol dusverre langste baan van Schiphol van 2550 meter nog met 750 meter zal overtreffen en dus 3300 meter lang zal worden. Deze baan is nodig, teneinde Neder land in staat te stellen deel te nemen aan het straalvliegtuigverkeer met non stop-vluchten over lange afstanden. Weliswaar is Schiphol reeds sedert de zomer van 1958 opgenomen in het regel matige verkeer met straalvliegtuigen, doch deze vliegtuigen behoeven niet ver der non-stop te vliegen dan tot Mos kou, terwijl de voor de K.L M. in ja nuari 1960 verwachte veel zwaar dere dc-8 straalvliegtuigen voor recht streekse vluchten naar het verder ge legen New York en wellicht rechtstreeks naar nog verder gelegen plaatsen zul len moeten kunnen starten, ook in om standigheden van windstilte en zomer se temperatuur, wanneer de eisen aan het startende vliegtuig en dus aan de startbaanlengte te stellen het zwaarste ztjn. Hei is daarom dat een deel van de bewoners van de buurtschap Rijk (om streeks 260 bewoners in 64 woningen) zich elders moet vestigen. Een oplos sing hiervoof is voor verscheidene be woners reeds gevonden en zal spoedig worden gevonden voor het nog resteren de deel. Het werk zal omstreeks 20 miljoen kosten met inbegrip van onteigenings- kosten, bedrijf sscbadekosten, herver kaveling en grondverbetering der land bouwgronden. Met een maatschappelijk kapitaal van 5 miljoen, verdeeld in 5.000 aandelen van 1.000, is opgericht de Heckett (Holland) N.V. te IJmuiden. Het doel van de vennootschap is het winnen van ijzer- en staalschrot uit staalslak, fa- brieksvuil en andere schrothoudende materialen en alles wat daarmede in de ruimste zin verband houdt. Geplaatst zijn 2.000 aandelen, die worden volge stort door inbreng van machines en andere roerende goederen. In het kapi taal wordt deelgenomen door de in Canada gevestigde Heckett Internatio nal Limited voor 1.999 aandelen en door de heer W. K Jones voor 1 aan deel. Heckett is een specialist op het ge bied van staalslakverwerking. De in stallaties van deze Amerikaanse onder neming worden gevestigd op het ter rein van de Hoogovens, die met Heckett, in navolging van grote staal fabrieken in andere landen, een over eenkomst heeft gesloten waarbij aan haar de verwerking van de staalslak wordt opgedragen. Tot dusver had Hoogovens de winning van schrot uit de bij de staalproduktie vrijkomende slak in eigen hand. De firma Heckett past een eigen procédé toe dat een fijnere bewerking toelaat. Begin 1959 heeft Heckett de staalslakverwerking van Hoogovens overgenomen, nadat de zware Amerikaanse machinerieën op het terrein waren gearriveerd en ge- installeerd. 1 Gistermiddag is Prins Bernhard per KLM van Schiphol vertrokken, voor een reis van ongeveer vier weken naar enige landen in Zuid-Amerika. De Prins werd uitgeleide gedaan door de Koningin en de Prinsessem Irene en Margriet. Een tweetal schepen van de vloot van de Oranje Lijn nl. het m.s. „Prins Willem George Frederik" en het m.s. „Prins Willem V" zullen vóór het komende zomerseizoen in de vaart cp de Grote Meren worden verbouwd. De schepen waren tot voor kort gebon den aan beperkte afmetingen. Nu echter in het a.s. voorjaar een nieuw kanalen- en sluizensysteem, de z.g. St. Lawrence Seaway, wordt opengesteld, kunnen de afmetingen van de schepen die recht streeks naar het Ontario Meer en ver der varen, veel ruimer zijn. Genoemde 2 schepen, beiden van ongeveer 2650 ton draagvermoge en in de vaart sinds resp. 1954 en 1956, zijn zode. ig gecon strueerd dat verlenging op vrij een voudige wijze plaats kan vinden. De schepen zullen overdwars worden „door gezaagd". Vervolgens worden de beide delen uit elkaar getrokken, teneinde er een sectie tussen te plaatsen. Hierdoor zullen de schepen 680 ton winnen aan laadruimte. De lengte van de schepen zal toenemen met 14,26 meter. Een functionaris van het Britse minis terie van Landbouw heeft medegedeeld, dat naar verwachting binnenkort weer besprekingen inzake walviscontingenten voor de vangst in de Zuidelijke IJszee zullen worden gehouden tussen Enge land, Noorwegen, Nederland en Japan- Op zaterdag 31 januari j.l. is in een der zalen van het museum Prinsenhof te Delft opgericht een nieuwe stichting, genaamd „Stichting Je Maintiendrai Nassau tot instandhouding van monu menten, herinnerend aan het geslacht van JMassau". Oprichters zijn de Vereeniging Oran je Nassau Museum" te 's Gravenhage en de stichting „Het Prinsenhof" te Delft. Voorzitter van de nieuwe stichting is mr. dr. K. P. van der Mandele, secre taris mr. R. E. Japikse, penningmees ter mr. F. W. van den Berg. Het se cretariaat is gevestigd te Rotterdam, Wijnhaven 11. Bij Muussen in Purmerend is een schooluitgave verschenen van „Le bourgeois gentilhomme" van Molière. Drs. P. Bakker en drs. H Th. van Vlaanderen hebben de tekst van anno taties voorzien en aan het eind van elke scène enige vragen ingelast, die ten doel hebben de scholier in het Frans de inhoud te doen navertellen van wat hij zojuist gelezen heeft. De raad van ministers van Euratom heeft de Fransman Etienne Hirsch be noemd tot opvolger van Louis Armand, voorzitter van de commissie van Eura tom die wegens gezondheidsredenen ont slag heeft genomen. De 3-jarige Etienne Hirsch, een mijn- bouwkundig ingenieur, is commissaris- generaal bij het Franse economische pi l voor modernisering en uitrusting. Hij is officier van hrt legioen van eer. Zijn liefhebberijen z:;n alpinisme, skiën, muziek en schilderkunst. Hirsch is ge huwd en heeft vier 'nderen. In een buitengewone zitting van het gerechtshof te Amsterdam onder pre- sidius van mr. F. L. Nepperus is gister ochtend mr. J. Sprey, tot dusver raads heer, als vice-president geïnstalleerd. „Daaaag", en prins Bernhard wuifde staande aan de trap van de DC 7C Mid dellandse Zee naar de koningin, de beide prinsessen Irene en Margriet en naar de vele autoriteiten, die de prins voor zijn reis van enkele weken naar Zuid-Amerika op het platform van Schiphol uitgeleide deden. Enkele mi nuten tevoren had de prins in het Spaans door de radio gezegd, dat hij zich veel van het bezoek aan de Zuid- amerikaanse landen voorstelt. „Ik heb er veel vrienden en ik hoop dat het con tact zal kunnen bijdragen tot het aan halen van de banden tussen de Zuid- amerikaanse republieken en Nederland". De reis van prins Bernhard zal on geveer vier weken duren. Alleereerst gaat hij naar Chili waar hij in Vina del Mar in zijn hoedanigheid van president van de Fédération Equestre Internatio nale 't Amerikaans hippisch kampioen schap, waaraan ook Europese ruiters deelnemen, za] bijwrnen. 9 februari vertrekt de prins voor een driedaags officieel bezoek naar Para guay. In dat land zal hij o.m. bespre kingen voeren met regeringsautoriteiten en vertegenwoordigers van handel en industrie. Hij zal ook de Nederlandse kolonie ontvangen. 13 februari zal de prins naar Brazilië doorreizen. Het voornaamste doel van (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van de dies van de Leidse universiteit wordt door het Leids Akademisch Kunstcentrum in het Historisch Museum aan het Rapenburg 73 een tentoonstelling gehouden onder de titel „Beeldende kunst van de civis". Professoren, leden van de wetenschap pelijke staf en studenten exposeren eigen werk: schilderijen, beeldhouw werk, tekeningen etc. De jury die de inzendingen beoordeelde werd gevor d door de heren J. N. van Wessem, direc teur van het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden, mr. J. D. van der Meulen en S. Tromp Meesters. De opening vindt plaats Donderdag 5 fe bruari om 11 uur v.m. Tot 20 februari is de tentoonstelling dagelijks van 11 tot 5 uur geopend. „Blijkbaar schuift een schijf van ern stig met coli's besmet water, praktisch zonder enig zelfreinigend vermogen, on vermengd de rivier uit naar de bad stranden. Kennelijk moet alles in het werk worden gesteld om verbetering te krijgen in deze toestand en zal van nieuwe lozingen van vuil water, zelfs kleinere, geen sprake kunnen zijn. In het belang van de badstranden past een oproep tot iedereen, die dit aangaat, om het Riza (het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater) in zijn strijd tegen de vervuiling van de rivier de ver eiste krachtige steun te bieden". Aldus het slot van een artikel, dat door de heer J. G. W. Bolomey, directeur van Gemeentewerken van Den Haag, we 'd gepubliceerd in iet januarinummer van het tijdschrift „Publieke Werken", on der d- titel: „Mogen wij de Nieuwe Wa terweg nog vuiler maken?". In het jaarverslag 1950-1951 van het Riza bracht dit instituut degenen die van mening waren dat de geweldige hoeveelheden in de riviermond binnen stromend zeewater voor een voldoende reiniging zouden zorgen, in herinnering dat er in de brakwaterzone remmingen optreden in de zelfreinigingsprocessen ten gevolge van het in de getijbewegin gen wisselende milieu. In datzelfde jaar verslag stond te lezen dat bij bijzonder lage stand van de bovenrivier de zelf- reinigingscapaciteit van de Nieuwe Maas tot het uiterste belast werd. De heer Bolomey schrijft nu, dat gesteld mag worden, dat wat bijna tien jaar geleden misschien uitzonde ring was, nu door de geweldige uit breiding van de industrieën in Zwit serland, Duitsland en Frankrijk, door de explosieve groei van Rotterdam en mdere steden en door de zozeer toegenomen havenbewrging, wel eens regel zou kunnen zijn en dat derhal ve thans meer dan ooit beduchtheid voor de badstranden op zijn plaats is. Toen hem naar aanleiding van zijn artikel werd gevraagd naar zijn op vatting omtrent de gevolgen voor de badstranden van de vervuiling van de ri- viei antwoordde de heer Bolomey dat de Nieuwe Waterweg weliswaar il gc oemd kan worden, maar dat direct buiten de riviermond de zee zorgt voor een zó grote verdunning dat men zonder bezwaar zijn frisse, gezonde bad zal kunnen nemen in water dat heel wat '-3- ter is dan dat van vele bekende bad plaatsen buiten Nederland. Volgens de heer Bolomey moet zfln artikel gezien worden als een mededeling in een tech nisch tijdschrift. „Men moet vooral "iet denken aan typhus of cholera wanneer gesproken wordt van „besmet met coli- bacteriën". Coli's zijn op zichzelf on schadelijke bacteriën die iedereen bij duizenden met zich meedraagt", aldus de heer Bolomey. „Zij geven slechts een indicatie over de toestand van het wa ter." Hij zei dat het streven gericht moet zijn op het voorkomen van nieuwe lozingen. het bezoek aan dit land is een tocht van enkele dagen langs de Nederlandse landbouwkolonies Carambei, Castrolan- da en Monte Alegre in de staat Parana, en Holambra in de staat Sao Paolo. Z.K.H. zal daar bij Nederlanders of oud-Nederlanders logeren. Na deze tocht zal de prins de gast zijn van de gouverneur van de staat Sao Paolo in de gelijknamige stad, waar hij gelegen heid zal hebben met vertegenwoordi gers van handel en industrie in contact te komen. 18 februari komt de prins in Rio de Janeiro aan waar hij bezoeken zal brengen aan verschillende autoriteiten. Op weg naar Zuid-Amerika heeft het vliegtuig van prins Bernhard gisteren laat in de middag een landing ge maakt op het vliegveld van Lissabon. De prins werd daar begroet door de Nederlandse ambassadeur en de staf van de ambassade, door leden van de dienst van het protocol van de Portuge se regering en door de graaf van Bar celona. Tijdens een erewijn demonstreerde de folkloristische groep van Almeirim volksdansen. Voorts zijn de prins foto boeken en tulpen uit Nederlandse bol len, aangeboden. (Van onze luchtvaartredacteur) In Belgische luchtvaartkringen is over j het overleg tussen de vijf luchtvaart- j maatschappijen van de landen van de Euromarkt K.L.M., Sabena, Luft- 1 hansa, Air France en Alitalia ver klaard, dat de besprekingen over een diepgaande samenwerking mogelijk zelfs een fusie zouden beogen. Een woordvoerder van de K.L.M. heeft ons meegedeeld dit bericht niet te kunnen tegenspreken of ontkennen, omdat het heel goed mogelijk zou zijn dat de be sprekingen tenslotte inderdaad een fusie tot gevolg zullen hebben, maar dat het resultaat uiteindelijk evengoed géén fusie zou kunnen zijn. Het overleg bevindt zich nog steeds in het stadium van het wederzijds aftasten van eikaars ideeën en voorstellen, aldus de K.L.M.- woordvoerder. Van de zijde van de K.L.M. werd per tinent tegengesproken, dat aan de vol gende vergadering de ministers van ver keer zullen deelnemen. Na de eerste bijeenkomst in Brussel in januari zullen de luchtvaartdirecties een volgende keer, waarschijnlijk 27 februari, in Parijs ver gaderen, aldus de K.L.M.-woordvoerder, maar deze bespreking blijft beperkt tot vertegenwoordigers van de luchtvaart maatschappijen. Een woordvoerder van de Westduitse Lufthansa heeft het berichf dat een fusie overwogen wordt „ver op de werkelijk heid vooruit" genoemd. De besprekingen zijn gericht op een harmonisering van de dienstregelingen en vliegtuigtypen, zo verklaarde hij. In België staat men volgens berichten van U.P.L de stichting voor van een „Euro-Air", een verdrag van samen werking voor de luchtvaart naar ana logie van „Euratom" en „Euromarkt". Hierbij zou het feit dat verschillende maatschappijen staatsbedrijf zijn de Sabena is bijvoorbeeld voor 51 pet. re- gerings- en voor 49 pet. privé-bezit uiteraard een rol spelen. Maandag is het vijftigste schip dat de KNSM na de oorlog heeft la ten bouwen, van de helling gelopen. Het was de Achilles, een schip met een draagvermogen van 7100 ton, dat op de werf van de N.V. Gebr. Pot te Bolnes te water gleed. Met het schip dat de naoorlogse nieuwbouw van de KNSM op het getal vijftig afrondde, is een nieuwe serie van zeven stuks begonnen, die in de loop van 1959 en 1960 in de vaart zullen komen. Twee daarvan worden bij Pot tp stapel ge zet, twee andere bij v. d. Giessen in Krimpen a.d. IJssel en het derde twee tal bij de ADM. Een der directieleden van de KNSM, jhr. H. v. Lennep, zei waarom zijn maatschappij maar doorgaat met bou wen er zjjn thans nog zestien sche pen in bestelling terwijl de scheep vaartwereld er toch bepaald niet roos kleurig voor staat. De reden daarvan is. dat de KNSM een grote behoefte heeft aan modern gespecialiseerd materiaal voor de diensten die zij onderhoudt. Dit geldt ook voor de Achilles, een vracht schip met accommodatie voor twaalf pas sagiers, dat op de route Amsterdam-Val paraiso (Chili) wordt ingezet. Bij de KNSM heerst echter voorts nog de wens om de oliestokende stoomschepen door modernere eenheden te vervangen. Daar om wordt nu met een emissie gepoogd het kapitaal met één derde te vergroten. Jhr. v. Lennep had goede hoop, dat de emissie een succes zal worden, evenais hij volledig vertrouwen had in een goe de toekomst voor de KNSM. De doop- ster van het schip, mevr. S. S. van San- dick-de Mol van Otterloo, echtgenote van de voorzitter van de raad van com missarissen van de KNSM, kreeg uit handen van ir. J. Rotgans, directeur van de werf, een fraaie armband. De Achilles, die ongeveer een maand eerder te water liep dan was verwacht,, zal na voltooiing onmiddellijk in ge bruik komen. Het schip heeft een lengte De Rotterdamse politie .leeft na een achtervolging zondagavond twee mannen aangehouden, die 25.400 Amerikaanse si garetten probeerden het land binnen te smokkelen. Zij komen beiden uit Rotter dam en zullen worden overgegeven aan de dienst invoerrechten en accijnzen. Politiemannen, die in een auto sur veilleerden, zagen bij een haventerrein aan de Waalhaven een auto stoppen, ju'St toen het Poolse zeeschip Puck uit Stettin met een lading stukgoed binnen kwam. De inzittenden van de auto gingen aan boord. Na ongeveer een half uur k.vamen ze terug en reden weg. De po litieauto zette de achtervolging van de wagen in. Reeds aan de Waalhaven gaven zij met een rode lamp een stop teken, maar dit werd genegeerd. Bij de toen volgende achtervolging werd de politieauto licht aan de achterzijde be schadigd na een aanrijding met een an dere wagen. In het Brabantsedorp te Rotterdam tenslotte sprongen de twee inzittenden uit de auto, nog voordat deze stilstond. Zij gingen er vandoor, maar werden later gegrepen. Hun auto kwam op het trottoir tot stilstand. van ruim 129 m. Het laadgerei zal van extra zware makelij zijn om bijzandere hefcapaciteiten te bereiken. De Stork die selmotor geeft het schip een snelheid va° ongeveer 30 km. Ook de andere zes sche pen van deze serie zullen een naam krij gen die ontleend is aan de mytholog18 en de oudheid, alle eindigend op -eS' Bij de gebr. Pot worden nog de Percile» en de Archimedes gebouwd. Onder grote belangstelling is vanmor gen op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amstel te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de vo- I rige week onverwachts op 62-jarige leef tijd overleden heer J. Kleiman. In het bekende Dagboek van Anne Frank wordt hij onder de naam „Koophuis vele malen vermeld als degeen, die de in „het Achterhuis" ondergedoken joodss families Frank en Vandaan heeft ver zorgd. Als eerste sprak in de aula de vader van Anne Frank, de heer Otto Frank, die o.m. zeide: In de nood leert men zijn vrienden kennen. Het beste kan zijn nagedachtenis worden geëerd door te werken zoals hij gedaan heeft. Namens de Anne Frank-stichting, waarvan de overledene bestuurslid was, voerde de voorzitter, mr. F B. Bakels, het woord. De rabbijn van de liberaal joodse ge meente te Amsterdam, de heer J. Soe- tendorp, zeide, dat de mensen als de heer Kleiman een voorbeeld voor het Nederlandse volk zijn geweest bij de hulpverlening aan de joodse landgeno ten. Namens de Nederlandse Opekta- maatSchappij N.V., waarvan de heer Kleiman directeur was, sprak de heer Sprenger. Voorts voerden nog het woord de heer J. C. Werner, voorzitter van de raad van commissarissen van de NUF A N.V. en een familielid. Van het bestuur van de Anne Frankstichting waren ver der nog aanwezig, mevr. G. Wijsmuller- Meyer en mr. H. A. W. Heldring. Aan de groeve dankte een schoonzoon voor de belangstelling. Als de Noorse regering het verwacht* verzoek daartoe heeft gedaan, vertrekt het hospitaalkerkschip „De Hoop" 27 februari van IJmuiden, om gedurende enige weken bijstand op medisch en geestelijk gebied te verlenen aan de 20.000 Noorse vissers, die in maart bij de Lofoden ter kabeljauwvisserij zijn- Aan het einde van het kabeljauwsei zoen zal het schip dan nog noordelijker varen e„ hulp gaan verlenen aan de vissers bij de Vesteralen. „De Hoop" ligt thans ter reparatie in Scheveningen. Enige weken geleden, werd het schip beschadigd bij een aan varing met de Sch. 153 in dé Ierse haven Waterford. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft aan de letterkundige W. G. van Maanen te Laren (N.H.) opdracht verleend tot het schrijven van een no velle. Horizontaal: 1 snelle loop, punt van jas; 2 wortel, aanblik; 3 onafzienbaar; 4 paradijs; <m 5 gereed; 6 aardsoort, roofdier; 7 dicht bij elkaar, bestelloon; 8 persoon, zwemvogels; 9 tegelijkertijd, jong mens; m 10 voegwoord, soort garnering; 11 Ned. Sportfede- <0 ratie (afk.), huilen. Vertikaal: 1 lans, plaats in 00 Overijssel; 2 waterstand, plotseling; o 3 winst; 4 halfbloed, begrip; 2 5 uit nalaten schap verkrij gen, 7Z bar; 6 lang staatsie kleed, boomstronk; 7 reinigings middel, 9 10 11 Ital. rivier, nikkel (afk.); 8 treingids; 9 onderricht, getal; 10 in casu, geen prijzen; 11 overheids dienst, aanbrengen van onderst* verflaag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2