Politie-inspecteur Robert M. sinistere figuur in de affaire-Lacaze m RADIO m Paus Joannes XXIII over Paus Adrianus VI SCHANDALEN IN FRANKRIJK Is hij deselfde persoon als „de man met de die Maité ontmoette? Bij de buren Een houten loods gebouwd zonder toestemming Conflict tussen gemeente Apeldoorn en een banketfabriek en tejUevisie. Raampje Universiteit van Leuven herdenkt enige Nederlandse Paus Mgr. Moors brengt bezoek aan bisschoppelijk paleis Gelukwens van kardinaal Giohbe Bombardement van Botterdam geen geoor loofde oorlogsdaad Burgemeester met ziekteverlof Vermiste man blijkt te zijn verdronken BALIS vertelt over zijn contacten met de Armeense Kerk IH Deltaplan, een der wereldwonderen Een jaar geëist tegen tipgever Ontslag voor 35 man personeel Schilder vrijgesproken van brandstichting SIEMENS Schoenfabriek in Oisterwijk uitgebrand ft BSW&a Alléén GLYCA helpt direct! DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Minister Staf: ^Militaire Spectator" geen officieel blad Minister Luns spreekt voor K.V.P.-jongeren f 5000 gestolen in kantoor te Groningen Dodelijk ongeval bij kristalsodaf abr i ek Geleide projectielen voor de marine Trocquer, oud-voorzitter van de As- 'emblée Nationale, op eigen verzoek in "Gat van beschuldiging gesteld in de affaire van de „ballets roses". (Van onze Haagse redactie) Minister Staf is van mening dat het Ppmbardement van Rotterdam in de jbeidagen van 1940 niet beschouwd kan gorden ais een geoorloofde oorlogs daad. De gepensioneerde lt. kol. Bajet- •9 heeft onlangs een tegengestelde me- ?">g verdedigd in de Militaire Spec- i Jator" en het communistische Tweede "Kamerlid Bakker had naar aanleiding "aarvan vragen aan de minister ge- Meld. De bewindsman zegt verder dat de (•Militaire Spectator" geen officieel Mad van het ministerie van oorlog is, maar een vakblad, waarin ook menin gen kunnen worden opgenomen, waar mee niet ieder zich,kan verenigen. Le- Mng is ook in een dergelijk geval, bij yvze van vakstudie en ter bereiking van fen verantwoorde oordeelsvorming, aan bevelenswaardig, aldus ir. Staf. (Aan het artikel van lt. kol. Bajetto ^erd in ons blad van 17 januari j.l. een beschouwing gewijd. u J?f. hnnister van binnenlandse zaken •n cu burgemeester van Oosterland ,P bchouwen-Duiveland een maand ziek- 'Sverlof verleend in verband met ver duisteringen die een vroegere ambte naar ter secretarie heeft gepleegd. On derzocht wordt in hoeverre de burge rteester voldoende controle op zijn amb- •spaar heeft uitgeoefend. Deze had in "J11vroegere woonplaats in financiële {moeilijkheden verkeerd, hetgeen de brgemeester bekend zou zijn. De Groningse politie heeft in een •Poorsloot aan de Kooiweg te Helpman et stoffelijk overschot gevonden van jj® 75-jarige boekhandelaar H. J. Mod eraar. De heer Modderaar, afkomstig bit Groningen, werd sedert 6 december van het vorig jaar vermist. ..Paus Joannes XXIII heeft zondag j-Udens een audiëntie voor een aantal jmtholieke Armeniërs onder leiding van Jmrdinaal Agagianian gesproken over de mogelijkheid van hereniging der afge scheiden Armeense kerk met Rome, al ms meldt U.P.I. Sprekend over zijn per soonlijke contacten met afgescheiden en met-afgescheiden Armeniërs en wijzend "P hun vurig geloof in God en hun lief- ?e voor de H. Maria, zei de Paus daar- 21) onder meer, volgens het verslag van J® Osservatore Romano: ,,Er is dus p den te hopen, dat er eenheid komt, ?®n eenheid in volmaaktheid." Hij ver- d®me, hoe de negentigjarige afgeschei den Bulgaarse prelaat Hovaghimian "e«i, toen hij nog nuntius was in het osten, verzocht hij in zijn naam de vjjbten van paus Pius XI te kussen. Hü 'ad dit eedaan en toen een medaille wprelaat heeft toen als zijn jjmbs te kennen gegeven met deze me- a"le op de borst te sterven. De niet met Rome verbonden Armeen- kerk, de „Gregoriaanse kerk", is van de zes afgescheiden Oosterse ^ePken, die de Paus heeft opgeroepen °°r een oecumenisch concillie. Op de buitengewone Jongerenraads- h®rgadering van de Katholieke Volks- 2artij, welke wordt gehouden op zater- 21 februari om 15.00 uur in het Ge- >puw voor Kunsten en Wetenschappen, /mriaplaats to Utrecht, zal minister d» u sPreken over „Enige aspecten van 6 buitenlandse politiek". fa?P. de kantoren van de herenkleding- kart eIc Union aan de Oosterhamrik- blj e te Groningen is ingebroken, waar *s rnU'm aan papier- en kleingeld h6ïï?esenomen. De Groningse recherche dijA de zaak in onderzoek, maar tot ^Pbnr nog geen sP°or van be daders Vo0y 6u vinden. Het geld was bestemd monuitkeringen. BplP de chemische kristalsodafabriek te Öao bij Roermond is gistermid den Jen arbeider tijdens werkzaamhe- kra r een ber van een rijdende hijs- +-Aan tegen een muur gedrukt. De ge- Vlniene' be 36-jarige Van Iersel uit Vol drop is een half uur later aan de ge ssen overleden. Hij laat een vrouw *"et vier kinderen achter. (Van onze Parijse correspondent) In een vraaggesprek met een redac teur van het Parijse avondblad Paris Presse heeft de minister van justitie, Edmond Michelet, onder meer ver klaard, dat de rechterlijke macht in alle onafhankelijkheid, objectiviteit en zon der aanzien des persoons haar opdracht moet vervullen. „Maar," zo voegde hij eraan toe, „het rechtsbegrip is geens zins onverenigbaar met de mythe van Noë's mantel." Het etaleren van schan dalen vond hij nutteloos en hij betreur de, dat geen strikte geheimhouding in acht wordt genomen tijdens het voor onderzoek van een zaak, zoals bijvoor beeld in Engeland het geval is. En zo als, naar de minister in het licht stelde, overigens ook in Frankrijk het geval zal zijn, zodra de justitiële hervor ming, die enige tijd geleden bij wets- decreet door de regering De Gaulle werd afgekondigd, in praktijk gaat wor den gebracht. Zover is het ondertussen nog niet, en de Parijse bladen blijven uitvoerig verslag uitbrengen, de sensa tiepers met kolommen vol, van de voortgang van het vooronderzoek zowel in de affaire-Lacaze als in die van de zogeheten „ballets roses". Alle, talrij ke, lekken worden zorgvuldig opgevan gen en het resultaat min of meer aan nemelijk aangelengd met deducties en hypothesen. In het paleis van justitie is het voor de deuren van de rechters van instructie, die met de respectieve lijke vooronderzoeken zijn belast, dè ganse dag een waar beleg, geslagen door een leger van verslaggevers en persfotografen: geen komen of gaan dat voor hen zonder vrucht blijft. Na hetgeen wij gisteren daarover doorgaven biedt de affaire van de „ballets roses" thans geen aanleiding tot nader bericht. De affaire-Lacaze, ofwel de affaire Lacaze-Lacour, is daar entegen, althans in de relazen betref fende de stand van het vooronderzoek, afgelopen week nog verrijkt geworden met enkele nieuwe vermeldenswaardige elementen. Een vriendin van de call- girl Maité, Dany Nicole, heeft doen weten, ook aan de rechter van instruc tie naar zij meedeelt, dat de heer La- caze ook haar een miljoen francs had aangeboden, zulks zo zij bereid was de aanklacht wegens koppelarij, die Maité tegen haar vriend Jean-Pierre Guillaume zou hebben moeten uitbren gen, te steunen. Voorts is ten tonele verschenen een zekere Robert M., een inspecteur van politie, die tevens een persoonlijke relatie zou zijn geweest van de heer Lacaze, gewend om hem liggende karweitjes voor de heer La caze op te knappen, daaronder laatste lijk het schaduwen van Jean-Pierre Guillaume. Dit zou tot doel hebben gehad be zwarend materiaal te verzamelen, op grond waarvan een gerechtelijke her roeping van Jean-Pierre's adoptie ge vraagd zou kunnen worden. Essen tiële vraag: is deze Robert M. ook „de man met de pijp", die in het avond lijk duister voor haar hotel Maité het papiertje toestopte met het adres van de heer Lacaze, haar daarbij toe voegend, dat een bezoek aan dit adres haar een groot bedrag zou kunnen op leveren. (Maité zou toen gemeend hebben, dat haar een nieuwe „klant" werd aangebracht) Door de politie geconfronteerd met deze Robert M. kreeg Maité een zenuwaanval en een bezwijming. Maar aanvankelijk moet zij niet hebben willen toegeven dat zij hem kende, respectievelijk herkende als het door politie en rechter van in structie gezochte personage. Geopper de hypothese is, dat Maité reden zou hebben gehad voor deze Robert M. grote beduchtheid te koesteren. In ieder geval is Robert M. reeds uren lang door rechter van instructie Ba- tigne persoonlijk aan een verhoor on derworpen geworden. Zoals, zeer waarschijnlijk terecht, wordt opgemerkt, moet het ook voor de rechter van instructie van wezenlijk be lang zijn het bestaan van Maité's „man met de pijp" te verifiëren en het per sonage te identificeren. Daarmede kan staan of vallen, of de tegen Lacaze inge diende aanklacht van omkoping van ge tuigen materieel houdbaar is. Zoals wij woensdag j.l. meldden, werd tot aan houding van de heer Lacaze overge gaan, nadat op last van de rechter van instructie telefoongesprekken waren afgeluisterd, die de heer Lacaze had ge voerd met zijn advocaat en met zijn secretaresse. Deze telefoongesprekken hadden derhalve blijkbaar voldoende bevestiging opgeleverd van het relaas, dat Maité van de poging tot omkoping gedaan had, om Lacaze's aanhouding te rechtvaardigen. Edoch: de Franse praktijk van het openbare procesrecht heeft echter tot dusverre de bewijs- waarde van afgeluisterde telefoonge sprekken nog niet willen erkennen. En de opdracht, die rechter van instructie Batigne gegeven heeft tot het afluiste ren van de door de heer Lacaze met zijn advocaat gevoerde telefoongesprekken, heeft vanuit kringen der Parijse balie felle protesten doen rijzen: hier had Commissaris Rayon, aan wie Lacaze ge vraagd zou hebben Guillaume uit de weg te ruimen. Dany Nicole, een vriendin van call-girl Jacques Batigne, de rechter van instruc- Maité zaak Lacaze. De „kapper der ongekroonde hoofden", coiffeur Guillaume, een der beschuldigden in de affaire van de „ballets roses". Guillaume verzorgt hier een van de „onge kroonde hoofden", in dit geval van een Parijse mannequin, een bezigheid, waarmede hij een der meest gerenommeerde dameskappers van Parijs is geworden. men te maken met een flagrant geval van gerechtelijke schennis van het be roepsgeheim der advocaten. Hetgeen tot een affaire binnen de affaire leiden. Zoals aan de affaire-Lacaze even tueel ook nog deze andere affaire zou kunnen ontspruiten, omschreven in de volgende vraag. Aangenomen dat het verhaal van verzets-commandant Camille Rayon, alias „de aartshertog", over hoe hij werd aangezocht Jean-Pierre- Guillaume uit de weg te ruimen, maar deze tenslotte uit de handen van zijn be-| lagers redde, geheel op waarheid be rust, hoe dan te verklaren, dat men juist bij hem, Rayon, gemeend had te kunnen aankloppen voor het opknappen of doen opknappen van het karwei? Hetgeen in veler ogen vreemde en verontrustende perspectieven opent op opvattingen en zeden, die er in zekere hooggrijpende patriottische of pseudo- patriottische milieus op na worden ge houden, veertien jaar na beëindiging van de „Résistance". Inmiddels is vori ge week ook commandant Rayon, die ook gedelegeerde heet te zijn voor de Unie voor de Nieuwe Republiek in zuidoost-Frankrijk, opnieuw door rech ter van instructie Batigne gehoord ge worden. Naar de commandant de bran dend nieuwsgierige verslaggevers me dedeelde, had hij in dit onderhoud slechts volkomen staande kunnen hou den hetgeen hij februari vorig jaar reeds ter kennis van de rechter van in structie had gebracht: de waarheid en niets dan de waarheid. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Copyright P. B. Bo*. 6 CopenKogen .^Waarom moet ik altijd ergens ingroeien, steeds bezig zijn met vermageringskuren?" terwijl jullie zelf iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Amerikaanse „Saturday Evening Pbst" heeft in het nummer van deze week een artikel gewijd aan het Nederlands Deltaplan, dat gerang schikt wordt onder de wereldwonde ren. Na een overzicht over de waters nood van 1953 en de opbouw die sindsdien begonnen is, schrijft de auteur van het artikel, Ernest O. Hauser: „Nooit tevoren is zoiets be proefd. Als zuiver technisch werk stuk zal het Deltaplan zich handhaven naast wereldwonderen als de pira miden, de Eiffeltoren en de water weg van St. Laurence jHet concept van het plan is zo origineel en het is zo uitgebreid van werkterrein, dat zelfs de vernuf tige Nederlanders niet met zekerheid kunnen zeggen, hoe zij het ten ein de zullen voeren. Alles wat zij we ten is, dat het uitgevoerd zal wor den". De officier van justitie bij de recht bank te Maastricht heeft een jaar ge- gevangenisstraf geëist tegen een 36-jari- ge koopman uit Venlo, die als tipge ver had willen optreden voor de poli tie, door contact op te nemen met iemand die, naar zijn weten, over de sieradendiefstal in Kerkrade het een en ander wist en die ook bekend was met de plaats van de buit. De politie te Kerkrade stelde ver dachte destijds 3000,- ter hand, welk bedrag door een assurantiemaatschap pij beschikbaar was gesteld om als lok- geld te dienen voor het zogenaamd aan kopen van 'n deel van de buit. Verdach te had de politie echter op de hak ge nomen, want verscheidene afspraken hadden „geen resultaat" of ,,ginge« niet door". Toén de politie nadere informaties verlangde, verklaarde de tipgever het geld verloren te hebben. Hij had echter diezelfde dag opvallend hoge betalingen gedaan van uitstaande schulden. Verdachte hield voor de rechtbank vol voldoende geld voor deze schul den te hebben gehad en bij het ver lies van het „tipgeld" evengoed zelf een paar duizend gulden van eigen geld te zijn kwijt geraakt. De verdediger bepleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Zijns in ziens is het niet uitgesloten, dat ver dachte inderdaad het geld verloren heeft. Het verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte werd echter afgewezen. De uitspraak werd bepaald op maan dag 16 februari. (Van onze correspondent.) i Op last van B. en W. van Apeldoorn hebben maandagmiddag een vijftal ar beiders van de gemeente onder toe zicht van de politie een houten loods bij de banketfabrieken van de fa. G. aan de Orderparkweg te Apeldoorn af gebroken, omdat dit bouwsel zonder toe stemming van de gemeente was ge bouwd. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat 35 man ongeschoold personeel van de 60 man, die bij de fa. G. in dienst zijn zal worden ontslagen. Voorts dat het bedrijf naar een andere gemeente zal worden overgeplaatst. En zulks worden overgeplaatst. En zullen 011- ondanks het feit, dat de fa. G. enige maanden geleden van de gemeente Apeldoorn een stuk bouwgrond (4000 m2) op het industrieterrein aan de Vlijtseweg te Apeldoorn heeft aange kocht. De betrokken firma had vorig jaar met toestemming van de gemeente een houten loods aan haar fabriek ge bouwd. Het bedrijf nam echter zo'n grote Een Amerikaans aanbod voor de le vering van geleide projectielen en on- derzeebootbestrijdingsvliegtuigen kan binnenkort worden verwacht. Minister Staf heeft dit de Tweede Kamer in ver band met de komende begrotingsbehan deling meegedeeld. De raketten en hun afvuurinstalla- ties zijn bedoeld voor de beide kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provin ciën". Van de zijde der P.v.d.A. is er verzet gerezen tegen deze plannen en minister Staf heeft dan ook toegezegd de onderhandelingen met de Ameri kaanse autoriteiten niet te zullen begin nen alvorens hij zeker is van de instem ming van de Tweede Kamer. De vliegtuigen zullen dienen ter ver vanging van de „Neptunes". Een 31-jarige schilder uit Geleen, te gen wie veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf was geëtst wegens brandstichting in zijn woning aan de Eindstraat te Geleen, is gisteren vrijge sproken. De rechtbank achtte de opzet van de brandstichting niet bewezen. Advertentie m vlucht, dat de directie zich genood zaakt zag andermaal een beroep op de gemeente te doen voor het neer zetten van een tweede houten loods. De gemeente weigerde echter hieraan haar medewerking te verlenen. Het bedrijf moest zich maar op een andere manier zien te redden binnen het bestaande ge bouwencomplex. Desondanks liet de fa. G. de nodig geachte houten loods plaat sen, waarna de gemeente haar aan schreef de houten loods te slopen. Omdat hieraan geen gevolg werd ge geven werd de loods gistermiddag on der toezicht van de politie door arbei ders gesloopt. De heer G„ eigenaar van Y.t bedrijf, erkent fout te zijn ge weest, maar neemt het de gemeente ten zeerste kwalijk, dat zij niet soepe ler is geweest. Daarom zal hij zijn be drijf dan ook op korte termijn naar elders overplaatsen. Hij heeft reeds contact met een drietal andere ge meenten op de Veluwe. De fa. G. begon vier jaar geleden op bescheiden schaal met de produktie van eiercake. De vraag naar dat produkt werd zo groot, dat de ene uitbreiding na de andere noodzakelijk werd. Men heeft thans een dagproduktie van 20.000 ca kes. Wekelijks verwerkt het bedrijf ca. 150.000 eieren. Vorig jaar bereikte de fa. G. een omzet van ruim vijf miljoen gulden. Haar produktie vindt niet alleen af zet op de binnenlandse markt, maar ook in België en Duitsland. Raampje open of raam pje dicht, dat is een pro bleem dat in treinen me nigmaal de gemoederen ontwricht. Persoonlijk ben ik meestal voor dicfctt# raampjes. Gisteren althan» was ik het zonder enige reserve. Maar op een gege ven moment kwam er een kloeke heer de coupé binnen; hij keek mij aan, trok met duidelijke walging zijn neus op en draaide vervolgens het raampje een royaal eind open. Ik zweeg enige tijd om mijn stand punt te bepalen, want mijn ervaring is, dat je in dit soort kwesties nooit over ijld te werk moet gaan. Na vijf minuten werd het mij echter te bar. „Mijnheer", vroeg ik, „vindt U het erg al ik dat raairroje dicht doe?" „Ja", zei hij, „het stinkt hier". „Maar buiten vriest het, dat het kraakt", suggereerde ik. Er heerste in eens vijandschap tussen ons. Toen stond de man nijdig op. greep ergens een krant en stak haar dusdanig tussen het raampje, dat hij met een bruusk gebaar sloot, dat er nog een kiertje open bleef. De ijzige lucht die naar binnen bleef spuiten had hij precies op mijn. hoofd gericht. ïk begon mij te bezinnen op nader# maatregelen. Maar het was al niet meer nodig. Want er kwam een man van het toilet terug, die verstoord beron t# roepen: „Hé, waar is mijn krant gebleven?" „Daar", zei ik haastig, en ik wees op het raampje. „Da's geen manier van doen", zei hij boos- hij draaide het raampje ver open en wilde zijn bezit naar zich toe graaien. Maar in zijn woedende haast wierp hij het juist naar buiten. „Dat is Uw schuld", schreeuwde hij mij verstoord toe. Ik heb het raampje ver open ge draaid en ben in een andere coupé gaan zitten. Toen ik op de drempel was hoorde ik de man die zijn krant kwijt was nog schreeuwen: „Raam dicht!" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiMiiiiiiiiiiiHii De schoenfabriek Mallorca te Oister wijk is vannacht uitgebrand. De zware brand brak om één uur uit. Om zeven uur was het blussingswerk nog niet geëindigd. Aanvankelijk werd gevreesd, dat de brand zich zou uitbreiden tot een kerk en enkele woonhuizen, maar hij bleef tot de fabriek beperkt. Advertentie In tegenwoordigheid van kardinaal van Roey en van mgr. Alfrink heeft de Leuvense universiteit maandag de 500ste geboortedag van paus Adrianus VI her dacht. Deze paus is lange tijd hoogleraar geweest in Leuven en ook later nog zeer gehecht geweest aan de alma mater in de Zuidelijke Nederlanden. In een plechtige academische zitting las kar dinaal Van Roey het schrijven voor dat Paus Joannes XXIII via kardinaal Tar- dini aan deze hoge vergadering had ge richt. Hierin zegt de Paus o.a.: „Terecht wenst de Leuvense univer siteit hulde te brengen aan een Paus die één van haar roemrijkste ereti tels uitmaakt. Zij heeft hem immers achtereenvolgens gekend als student, daarna als professor en deken der fa- kulteit voor theologie en tenslotte tweemaal als rector-magniflcus. Al dus heeft de universiteit van Leuven, op een vaste grondslag van leer en godsvrucht, voor het bestuur van de universele kerk een man gevormd, die vooral zou streven naar een diep gaande geestelijke vernieuwing tegen over twee gevaren van zijn tijd: de wereldse geest van de renaissance en de opkomst van het protestantisme. Zo dit hervormingswerk niet in de gewenste vorm kon tot stand komen, dan ligt dit zonder twijfel in hoofd zaak aan de korte duur van zijn pon- tifikaat van nauwelijks twee jaar." Joannes XXIII huldigt zijn voorgan- De nieuwe bisschop van Roermond mgr. Petrus Moors heeft maandag ter kennismaking een bezoek gebracht aan het bisschoppelijk paleis aan de mgr. Paredisstraat te Roermond. In zijn toe komstige woning waren ter begroeting aanwezig de kapittel-vicaris mgr. A. Terstappen, plebaan-deken van Roer mond en kanunnik van het kathedrale kapittel, die het Roermondse diocees vanaf medio juli tijdelijk heeft bestuurd, mgr. drs. P. van Odijk, "ud-vicaris- generaal van wijlen mgr. dr. A. Hans- sen, alsook de beide secretarissen van het bisdom mr. W. Delhoofen en drs. J. Moonen. Even later voegde zich nog bij het gezelschap de emeritus-bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens. Na de begroeting voerde mgr. Moors zijn eerste oriënterende besprekingen. Hij zat nadien met mgr. Lemmens en de overige op het paleis aanwezige priesters aan een lunch aan. Sinds het bekend worden van zijn benoeming heeft mgr. Moors heel wat schriftelijke felicitaties ontvan gen. Hiertoe behoren o.a. gelukstele grammen van alle bisschoppen van Nederland, van de minister-president prof. dr. L. Beel, van enkele andere katholieke ministers, van mgr. drs. J. Damen, rector van het pauselijk Nederlands Driestercollege te Rome. alsmede van de Nederlandse ambas sadeur hij het Vaticaan graaf Marchant et d'Ansembourg. Het deed de nieuwe bisschop van Roermond bijzonder veel genoegen, dat hij ook een tele grafische gelukwens ontving van de oud-internuntius te Den Haag kardi naal Giobbe. Het bisdom Roermond heeft in de loop van maandag de bisschoppen van de aan Limburg grenzende bisdommen t.w. Luik, Aken en Münster, officieel van de benoeming ran mgr. P. Moors tot bisschop van Roermond op de hoog te gesteld. ger dan als de initiatiefnemer tot de contra-reformatie, die later in het con cilie van Trente vaste vorm zou krij gen. Persoonlijkheid De Nijmeegse kerkhistoricus mgr. prot. dr. R. R. Post sprak dan over de persoonlijkheid van paus Adriaan VI en situeerde hem in de geschiedenis van zijn tijd. Na de verschillende stadia van zijn leven te hebben doorlopen be schreef mgr. Post het werk van Adri aan als leerling en docent te Leuven. Nog altijd kan men afleiden uit de in zijn tijd gepubliceerde theologische werken wat en hoe paus Adriaan tijdens zijn vijf en twintigjarig professoraat allemaal ge doceerd heeft. Ook legde prof. Post de nadruk op de grote eruditie van de ge wezen rector magnificus. Tevens bleek hij een sober en voorbeeldig priester te zijn, niettegenstaande zijn veie wereldlij ke funkties. De politiek bleek nochtans niet de sterkste eigenschap van Paus Adriaan te zijn, wat zeer duidelijk blijkt uit de geschiedenis van zijn zeer kortstondig pausschap. Ook behandelde prof. Post het conclaaf van 1521, waarbij Adriaan na 10 stemmingen tot paus verkozen werd. Alhoewel bezield met de heiligste ernst en toewijding was paus Adriaan helaas niet voldoende voorbereid om de zware taak van het pausschap in die roerige tijd van de renaissance op zich te nemen. Daar komt nog bij dat zijn pontifikaat zeer kort was, waardoor hij niet in staat was zijn programma te verwezenlijken. Na prof. Post kwam een specialist van de religieuze toestanden uit de zestien de eeuw aan het woord, prof. Halkin, hoogleraar aan de Luikse universiteit. Hi) schetste de rol door Adriaan ge speeld in de hervorming van het ker kelijke leven. Voor Adriaan was een overweldigende taak weggelegd. Zijn ijveren voor de hervorming van de Kerk moest hij gepaard doen gaan aan bestrijding van de Lutherse leer. Bij de uitvoering van zijn plannen had paus Adriaan met de heftigste tegenstand af te rekenen. Niettegen staande ziin verheven doeleinden werd Adriaan door de Romeinen niet altijd naar waarde geschat. Nochtans noemt prof. Halkin het oeuvre van de paus merkwaardig en toonde aan hoe en waarom de veelvuldige aktiviteiten van paus Adriaan een ieders bewon dering moeten afdwingen. Uit naam van de universiteit bracht z. exc. mgr. van Waeyenbergh hulde aan de persoon en aan het werk van paus Adriaan, die tweemaal rector mag nificus van de Leuvense universiteit was. Uit naam van Z.H. paus Joannes XXIII huldigde de apostolische nuntius z. exc. mgr. Forni als bijzonder verte genwoordiger van Zijne Heiligheid op deze plechtigheid de eerste en enige Ne derlandse Paus uit de geschiedenis van het pausdom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5