Tsjech Karol Divin is bij heren grote kanshebber WYBERT Amerika's nieuwe koers Nieuwe vondsten op Flores: voorhistorische olifant ASPRO' N of M w c J Om Europese kunstrijtitels Negen juryleden zijn het niet met elkaar eens altijd Jaap v. d. Leek terug naar DOS I Landbrug van Malakka tot Bali en Flores Vier jaar geëist tegen verdachten van juwelendiefstal Scherm Uw gezin met Klacht tegen Poolse politie Verkeerde schattingen DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 Kortebaanwedstrijden Water spelbreker in Heeg Amsterdamse studenten prolongeren skititel W ereldkampioenscbap voor studenten BESMETTING Gebruik regelmatig Als trainer-coach Duits bondselflal tegen Limburg Tafeltennis Damesploeg verliest van Engeland Italiaans bridgeteam start met zege Vermaard biljarter Willie Hoppe overleden „Aussies" aan bat zeer produktief Engelse aanvoerder May leidt herstel in Groot hockeytoernooi met Pasen Carol Heiss weer kampioene Voor rechtbank te Maastricht Betrokkenen ontkennen alle schuld Kaartjes voor O.S. 4 'aspro' .^z Utfenttveeh fit. door AGATHA CHRISTIE Rectificatie Hulpmiddelen: chaw tage, leugens en morele druk door JOSEPH ALSOP Zeven uur lang waren de 18 deel- nemers aan het Europees kampioen schap kunstrijden voor heren maandag ®e2ig om op het gladde ijs van Davos ue laatste vier van de verplichte figu- cn te tekenen. Reeds na het derde on derdeel, de acht op een voet, passeer de titelverdediger Karol Divin de drie voudige vroegere kampioen, de Frans zon Alain Giletti en bij de drie laatste hguren, de kering, de tegendrie-slan- yenboog-tegendrie en de lus-slangen- °°°g-lus vergrootte de Tsjech zijn voor drong nog meer, zodat hij thans na alle Sns'o ftsuren met plaatscijfer 13 en °u°.2 pt een aanzienlijke voorsprong op Giletti (plaatscijfer 18 en 886.7 l Overigens waren de negen juryleden bij de waardering van de figuren ?let altijd met elkaar eens. Daarom reeg Divin als plaatscijfer ook geen j*egen maar dertien. Vier kamprechters Dedeelden hem namelijk met de tweede (Van onze correspondent) In het Friese plaatsje Heeg was men voortvarend geweest om gisteren langebaan wedstrijden te organiseren. Liefst 64 rijders uit alle delen van het 'and voelden er iets voor om elkaar de aer te betwisten op de 500, de 1500 en de 3000 meter. Nadat er 25 ritten voor het sprintnummer waren verreden, bleek echter, dat men in Heeg te opti mistisch was geweest over de sterkte Van het ijs. Er verscheen water op de buitenbaan en de organisatoren beslis ten toen maar, dat de rest van de rij ders alleen in het sprintnummer over de baan zouden gaan. De 1500 en 3000 meter kwamen te vervallen. De tijden bp de 500 meter waren, het zachte ijs m aanmerking genomen, overigens hiet slecht te noemen. De uitslag was: I- Arie Zee, Hoogwoud, 46,5 sec.; 2. Chris Meeuwisse, Voorburg, 46.8 sec.; Nic. Houter, Wognum, 47.5 sec.; 4. J. Vermeulen, Breukelen, 48.8 sec.; 5. Wennie de Boer, Leeuwarden, 49.5 sec.; 6. Klaas Postma, Akkrum, 50 •ec. In het afgelopen weekeind zijn te Saai- bach in Oostenrijk de Nederlandse stu- denten-skikampioenschappen gehouden. Er waren honderd deelnemers uit zes Nederlandse universiteitssteden, die een parcours moesten afleggen van 3200 me ter met een hoogteverschil van 700 me ter. De stedelijke titel werd evenals Vorig jaar behaald door Amsterdam (F. Van der Schaar, T. van Marie, B. Rodingl niet de totaaltijd van 8 min. 20,8' sec., fcveede werd Leiden, derde Utrecht. In het individueel kampioenschap ze gevierde H. Michielsen uit Leiden in een lijd van 2 min. 43,8 sec., tweede werd f- van der Schaar uit Amsterdam met *en achterstand op de winnaar van 2,2 Sec., derde en vierde waren T. van Marie en B. Roding. In Zeil am See (Oostenrijk) zullen van 15 tot en met 22 februari de F.I.S. we reldkampioenschappen worden gehou den. Na de Nederlandse studentenkam pioenschappen te Saalbach werd het ver tegenwoordigende team voor Nederland bekend gemaakt. Dit bestaat uit de he ren F. van der Schaar, H. Michielsen, O. Schroder, E. Stuterheim, T. van Marle en B. Deknatel. Advertentie OVERAL DREIGT (Vervolg van pagina 1) Adenauer wil tegenover de Russen het been stijf houden. Hij is van mening dat de toekomst van Duitsland en de veiligheid van Europa niet gediend zijn met een meer tege moetkomende houding tegenover Mos kou. Hij stelt zich op het standpunt dat het Westen zich niet moet laten intimideren door het „ultimatum" van Khroesjtsjev met betrekking tot Ber lijn, en dat er geen reden is om tot iedere prijs nog vóór 27 mei met de Russen aan de conferentietafel te gaan ïitten. De Bondskanselier is het niet met Dulles eens dat er andere metho den denkbaar zijn om tot een Duitse hereniging te komen dan door middel van vrije verkiezingen. Adenauer wenst de zogenaamde regering van Pankow niet te erkennen, en hij verwerpt dus de Russische opvatting dat de hereni- ëingsprocedure zou moeten beginnen met besprek'ngen tussen de Bondsre publiek en de ..Duitse Democratische Republiek". ^Frankrijk, dat sinds de opkomst van De Gaulle, de banden met Duitsland lauwer heeft aangehaald, is ook van mening dat het Westen er zich voor moet hoeden overhaast te werk te ftaan in de kwesties B-rlijn en Duits- and. Overigens is Frankrijk uiteraard {bet erg verlangend naar een Duitse hereniging. De vorming van een nieuw {■boot Duitsland 'ou Frankrijks econo mische positie in Europa kunnen be zigen. De Fransen werken op het {{Senblik prettig samen met de West- duitsers, maar het is de vraag of de s'tuatie niet in voor Frankrijk ongun- {joge zin zou veranderen als de Oost- duitsers met de Westduitsers weer èèn hatie gingen vormen. ,-Het is te hopen dat de rondreis van {pulles bijdraagt tot een verzoening van de standpunten van Washington en Lon den enerzijds en Bonn en Parijs ander- {■Uds, want van iedere verdeeldheid in het Westerse kamp profiteert slechts de Sovjet-Unie. plaats. Toen de moeilijkheidsfaktoren groter werden, tot 5 bij de lus-slangen- boog-lus, werd de scheiding tussen de cracks en de „nieuwelingen" wel heel er- duidelijk. Tot die nieuwelingen be hoorde ook onze jonge landgenoot Wou ter Toledo uit Den Haag, die terugviel op de een na laatste plaats. Had hij de lichtere figuren op de eerste dag nog enigszins beheerst, op de tweede dag bleek wel dat Wouter nog niet rijp is voor een strijd op Europees niveau. Toen de moeilijkheidsfaktoren opliepen tot 4 en 5 (de laatste drie figuren) maakte hij bovengenoemde duikelingen naar de 17e plaats. De weersomstandigheden op deze tweede dag van de kampioenschappen waren overigens heel wat beter dan zondag, vooral 's middags was het ','s harder dan op de openingsdag, de zon scheen en er stond geen hinderlijke wind. Vorig jaar heeft de ISU (de Interna tionale Schaatsfederatie) moeilijkheden gehad met haar juryleden voor het kunstrijden. Een aantal kamprechters werd toen voor hun al te grote partij digheid geschorst. In Davos schijnt de situatie nochtans niet te zijn verbeterd. Bij het kampioenschap paarrijden wa ren nl. weer enkele grove staaltjes van partijdigheid. Zo plaatste o.m. de Rus Wasiliew zijn landgenoten Chuk-Chuk op de eerste plaats en het akrobaten- paar Belousova-Protopopov op de derde plaats en het vrouwelijke Engelse jury lid Davis kende als enig jurylid haar haar landgenoten Coates-Holles een eerste plaats toe. Zo waren er nog vele gevallen. Eenheid in de waardering was er vrijwel niet te vinden. Slechts een uitzondering was: de Zwitser Fritz. Hij plaatste zijn land genoten Johner op de elfde plaats en dat was ook de positie die zij in het eindklassement innamen. Van de an dere elf paren „tipte" Fritz er nog vier goed en bij zijn andere waarderingen was hij er nooit meer dan een plaats naast. Zal de ISU voor de wereldkampioen schappen in Colorado Springs al af doende maatregelen gevonden hebben te gen dit „kunstrij-waarderings-chauvi- nisme"? Na de verplichte figuren luidt het klassement bij de heren als volgt: 1 Karol Divin (Tsjechosl.) plaatscijfer 13, 908.2 pnt; 2 Alain Giletti (Fr.) 18, 886.7 pnt; 3 Nobert Felsinger (Oostenr.) 26, 871.2 pnt; 4 Tilo Gurzeit (Duitsl.) 39, 841.2 pnt; 5 Manfred Schrelldorfer (Duitsl.) 43, 827.7 pnt; 6 Alain Calmat (Fr.) 52.5, 812.9 pnt; 17 Wouter Toledo (Ned.) 133, 637,5 pnt. De trainer van DOS, de Oostenrijker Gruber, heeft het bestuur van de Utrechtse ere-divisieclub medegedeeld dat hy zijn contract, dat per 15 juli af loopt, niet wenst voort te zetten. Hij wordt als trainer-coach opgevolgd door Jaap van der Leek, than-! trainer bij Feüenoord, die reeds van juli 1946 tot april 1949 in dienst was van DOS. Daar na kreeg Van der Leek een functie bij de KNVB. De oorzaak van het geschil tussen Gruber en DOS is, dat de Oostenrijker na het overnemen van enkele activitei ten van de vroegere manager Mackaay meer volmachten en een hoger salaris wenste. Het bestuur van DOS meende in verband met de financiële omstandig heden hierop niet te kunnen ingaan. Jaap van der Leek toonde zich zeer verheugd over zijn terugkeer naar DOS, de vereniging waarbij hij „zich altijd zeer thuis heeft gevoeld". De reden dat hij Feijenoord verlaat is dat aldus Van der Leek de omstandigheden bij de Rotterdamse vereniging van dien aard zijn dat hij zich niet volledig kon ont plooien. Het Westduitse bondsteam dat woens dagavond 4 februari te Aken tegen het Limburgse elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: d.: Schifler (Alemannia, Aken) of Ewert (FC Köln); a.: Stollen - werk (FC Köln) en Juskowiak (Fortu- na, Dusseldorp); m.: Schmidt (Borussia, Dortmund), Pyka en Benthaus (beiden Westfalia, Herne); v.: Habig (Viktoria, Keulen), Hoeher (Bayer Leverkussen), Bruells (Borussia, München-Gladbach), Schaefer en Fendel (beiden FC Köln). Niet minder dan zeven spelers van dit team hebben reeds voor het Duitse elf tal gespeeld, n.l. beide backs, de gehele middenlinie en Schaefer en Habig. Twee vroegere mannequins van Dior: Lia (midden) en Odile feliciteren de jonge ontwerper Yves Saint Laurent met zijn nieuwe lentecollectie voor het huis Dior. De beide „vakvrouwen" waren, evenals de vele toeschouwers, enthousiast over de draagbaarheid van de nieuwe creaties en de natuurlijke lijn. Pater dr. J. Verhoeven, missionaris op het Indonesische eiland Flores, heeft een dezer dagen in Djakarta een le zing gehouden over zijn archeologische onderzoekingen op Flores. In z|jn lezing voor de wetenschappe lijke raad van Indonesië verklaarde dr. Verhoeven dat pas ontdekte fossie len op Flores nieuwe bewijzen zijn van het bestaan van een landbrug, die dui zenden jaren geleden het Maleise schiereiland Sumatra, Java en som mige Oost-Indonesische eilanden met elkaar verbond. De gevonden fossielen waren skelet ten van de „Stegodon", een primitieve en thans uitgestorven tak van de fa milie der olifanten. Deze fossielen, al dus dr. Verhoeven, dateren uit nog vroe gere tijden dan eerder in het gebied gevonden resten. Vroegere opgravingen hadden slechts stenen gebruiksvoor werpen uit het palaelithicum en mesoli- thicum opgeleverd. Maar de laatste onderzoekingen leidden tot de ontdek king van de fossielskeletten, die tot de familie der stegodons bleken te be horen. Dr. Verhoeven zei dat dit door ande re Europese archeologen is bevestigd, o.a. door dr. D. A. Hooijer van het In Rotterdam werd maandagavond een interlandwedstrijd tafeltennis gespeeld tussen de damesploegen van Nederland en Engeland. De Engelse dames wonnen met 4-1. De uitslagen. Enkelspel: Nellie Vis- scher (Ned.) verl. van Ann Haydon (Eng.) met 14-21 15-21. Agnes Simon- Almasi (Ned.) wint van Diana Collins- Rouwe (Eng.) met 21-15 21-16. Dubbelspel: Agnes Simon-Almasi en Ur~,ula Artz (Ned.) verl. van Ann Haydon en Diana Collins-Rowe (Eng.) met 21-23 21-18 11-21. Nellie Visscher (Ned.) verl. van Diana Collins-Rowe met 15-21 21-17 8-21. Agnes Simon-Almasi (Ned.) verl. van Ann Haydon met 21-15 19-21 17-21. Het Italiaanse bridgeteam op door reis naar de Verenigde Staten waar het de wereldtitel verdedigt verblijft op het ogenblik in ons land. De Neder landse bridgebond gebruikte deze gele genheid dankbaar om enkele wedstrij den tussen de wereldkampioen en Ne derlandse combinaties te organiseren. In het Kurhaus te Scheveningen werd maandagmiddag de eerste wedstrijd ge speeld. De combinaties Averelli-Bella- donna en Charadia-d'Alelio (in de 2e ronde vervangen door Forquet) kregen de Utrechtse formaties gebr. Kaiser en Walhout-van Baarle als tegenstanders. De Italianen wonnen de 24 spellen met een score van 35-11, nadat de stand bij de pauze nog 8-8 was geweest. Maandagavond speelt het Italiaanse team tegen een Haagse combinatie. In het ziekenhuis van Miami Beach is zondag op 71-jarige leeftijd Willie Hoppe overleden, een der grootste biljarters van alle tijden. Hij leed aan een onge neeslijke kwaal. Hoppa was al een geweldig sterk bil jarter toen hij zes jaar telde. Zes jaar later versloeg hij Ora Morningstar en Tom Gallagher, twee spelers met een grote reputatie. Hij blonk eerst in het kader uit, later ook in het driebanden- spel. Vele malen is hij kampioen van Amerika bij de profs geweest en in 1940 werd hij wereldkampioen, een titel die hij tal van jaren behield. Hoppe, die de hoogste kringen toe gang had en door koningen is ontvan- gen, is waarschijnlijk de enige biljarter die een demonstratie in het Witte Huis heeft gegeven. Dit gebeurde in 1911, op uitnodiging van president Taft. De Australische batslieden hebben op de derde dag van de vierde testmatch Australië-Engeland hun eerste innings beëindigd met een totaal van 476 runs. Daarna trokken de Engelsen naar de wickets, aan het einde van de dag gaf het score-bord aan 115 voor 3. De Australiërs hebben hun tegen standers voor een uiterst moeilijke taak gesteld: de Britse batslieden zullen in hun eerste innings nog 211 runs moeten scoren om tenminste de foliowon te ontgaan. En zelfs als zij daarin zouden slagen blijft het een bijna onmogelijke opgaaf de beslissing te forceren. Op de derde dag voegden de „Aus sies" nog 73 runs aan hun totaal toe. Colin McDonald, de Australische top scorer die zich zaterdag wegens een ver wonding tijdelijk moest terugtrekken, kreeg maandag de steun van een sub- stitute-runner. McDonald stond in totaal 8 uur aan bat en scoorde maar liefst 170 runs (12x4). Het heeft er voor de Engelsen even heel somber uitgezien, dat was toen kort na elkaar de beide Engelse openings- batslieden hun wickets verloren. Beiden kwamen niet verder dan 4 runs. Het score-bord vermeldde 11 runs voor 2 wickets Captain Peter May leidde echter het herstel in. Hij voegde 37 runs aan het totaal toe voordat Benaud met een snelle bal een einde maakte aan de innings van de Engelse aanvoerder. Cowdrey was tot nog toe de Engelse batsmen met het meeste succes, hij bleef met 53 runs not out. Ook dit jaar zal op de terreinen van Klein Zwitserland te Den Haag een in ternationaal Paashockeytoernooi wor. den gehouden. Zoals gebruikelijk jrdt het toernooi op zaterdag 28 ma -rt (de dag voor Pasen) geopend en zullen de wedstrijden voorts worden gespeeld op zondag 30 en maandag 31 maart. In af- wijk'ng van vorige jaren wordt ditmaal het toernooi voor dames en heren ge lijktijdig gehouden. Behalve de organiserende verenigin gen HDM, HGC, HHYC en Togo zal men dames- en herenploegen uit Engeland (Oxford en Cambridge), Frankrijk, Bel gië en West-Duitsland, alsmede de Batavieren aan het werk kunnen zien. Carol Heiss, de 19-jarige wereldkam pioene kunstrijden, heeft zondag te Ro chester wederom de Amerikaanse titel behaald. Zij had reeds na de verplichte figuren een kleine voorsprong op haar concurrenten. 4 jaar gevangenisstraf luidde gisteren de eis van de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank tegen twee mannen, die de officier kenschetste als „twee harde misdadigers van het type zware jongens, gelijk men die alleen in bepaalde grote steden vindt." Verdachten, een 27-jarige metselaar en diens maat, een 38-jarige los-werkman, beiden uit Kerkrade, stonden terecht wegens diefstal van een cassette met gouden sieraden ter waarde van rond 50 000. De casse'te werd in de nacht van 21 op 22 juli van vorig jaar gesto len uit een personenwagen van _en ver tegenwoordiger van de firma H. e auto stond geparkeerd bij een woning in Kerkrade, waar de vertegenwoordi ger de nacht zou doorbrengen. Een der portiers van de auto was met geweld opengebroken. Beide verdachten hebben echter van het begin af alle schuld ontkend. De koffer met de leeggemaakte etuis en prijsetiketjes werden later in de buurt op een graanveld terugge vonden. Er waren geen sporen van de buit, maar de twee verdachten maakten sedert de inbraaknacht op merkelijk grote verteringen. Een hun ner was de zoon van de vrouw, bij wie de vertegenwoordiger logeerde. Hij zou dus hebben kunnen weten, dat in de auto zo'n kostbare lading zat. Twee mannen, die uit de gevangenis vrijkwamen hebben de politie onthuld Wie wil, kan al kaartjes bestellen voor de Olympische Spelen. De prijzen va riëren van 300 tot 6000 lires. De orga nisatoren van de spelen hebben be sloten de helft van het totaal aantal beschikbare plaatsen te verdelen onder de Italiaanse organisaties en de andere helft „beschikbaar" te stellen voor het buitenland. Passe-partouts worden niet verkocht, wel boekjes met kaarten voor de verschillende dagen. Overigens kunt u uw plaats nog slechts reserveren. De werkelijke kaartver koop begint namelijk pas in 1960. In Zeist is op 76-jarige leeftijd over leden mr. Alexander Rueb, oud-voor zitter van de F.I.D.E. en van de K.N.S.B. en oud-redacteur van het „Tijdschrift". Op 1 mei a s. zal DOS in Kopenhagen een erewedstrijd spelen tegen Akade- misk Boldklubben. Advertentie Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden. Laat het In UW gezin nooit zover komen. Doe als Ik: „Neem 'ASPRO' in huis!" Zodra er in mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug ASPRO en gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, houdt ons fit en vol levensvreugde. Ja, 'ASPRO' doet meer Luister naar ons programma HERHALING OF VERZOEK" over Radio Luxemburg (203 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur 59 „Dat," zei hij, „is het overblijfsel van een parachu te. „Aha," zei Tuppence. Haar ogen glinsterden. „Alleen maar een op zich zelf werkende para chutist,ging Marsdon voort. „Gelukkig bestaat de Vrijwillige Beschermingsdienst hier in de buurt uit de goede mensenZe ontdekten, waar de landing had plaats gehau en hebben haar te pakken gekre gen." „Haar?" „Ja, haar! Een vrouw, als verpleegster gekleed." „Jammer, dat het geen non was," zei Tuppence. „Er bestaan zoveel aardige verhaaltjes over vrou wen met harige, gespierde armen, die in de bus kaartjes kopen „Welnu, het was geen non en het was ook geen mnn in vrouwenkleren. Het was een vrouw van mid delmatige lengte, van middelbare leeftijd, met don ker haai en van licht postuur." „Dus feitelijk." zei Tuppence, „een vrouw zoals ik?" „U slaat de spiiker op zijn kop," zei Tony. „Nu. en?" vroeg Tuppence. Langzaam zei Marsdon: „Het volgende bedrijf ligt in Uw handen.' Tuppence glimlachte. „Natuurlijk ligt het in mijn nanden Waai moet ik heen en wat ga ik doen?" „Gossie, Mrs Beresford, wat bent U een kraan! Stalen zenuwen hebt U!" „Waai moet ik heen en wat ga ik doen?" her- naaide Tuppence „Ei ziin, ongelukkigerwijs, maar erg weinig in structies In de mantelzak van de vrouw bevond zich een papiertje met de Duitse woorden; Loop naar Leatherbarrow pal oost van af het ste nen kruis. St. Asalph's Road 14. Dr. Binion." Tuppence keek op. Op de nabije heuveltop stond een stenen kruis. Dai is 't." zei Tony. „Uiteraard zijn de wegwij zers weggehaald. Maar Leatherbarrow is een vrij gro- 'e plaats en, als U precies in oostelijke richting ioopt van at het kruis, moét U er komen." „Hos vei is het?" „Op zijn minst vijf mijl." Tuppende maakte een zwakke grimas. „Een gezonde wandeling voor de lunch," gaf ze te kennen. „Ik hoop, dat Dr. Binion me wat te eten aanbiedt ais ik er ben." „Kem U Duits, Mrs. Beresford? „Alleen maar wat hotel-Duits. Ik zal, wat 't Engels spreken betreft, op mijn stuk staan: zal zeggen, dat mijn instructies zo luiden." „U loopt verschrikkelijk veel risico," zei Mars don. „Onzin. Wie zal het in zijn hoofd halen te den Ken, dal er een omwisseling heeft plaats gehad? Of weet mijlen ver in de omtrek iedereen, dat er °°n parachute neergekomen is?" „De twee mannen van de Vrijwillige Bescher mingsdienst, die de zaak gerapporteerd hebben, worden door de chefveldwachter vastgehouden. We We willen nie) 't gevaar lopen, fat ze hun vriendjes gaan vei teilen, hoe handig ze geweest zijn!" „iemand anders kan het gezien hebbenof ei over heuben horen praten." Tonv glimlachte. „Mijn waarde Mrs. Blenkensop Iptteil'ilK iedere dag doet een verhaal de ronde, da' er één, twee drie, vier, tot honderd parachutisten ge signaleeid zijn!" „Dat is waarschijnlijk waar," beaamde Tuppence „Maar kom, breng me er heen." „We hebben de hele uitrusting hier; er is een liet van de vrouwelijke politie, die een expert is op hei gebied van grimeren. Gaat u mee?" Vooiaan in het kreupelbos stond een vervallen roods. Bi; dt deur stond een vrouw van middelbar' lecttijd die er uitzag alsof ze haar vak verstond. Ze keek Tuppence aan en knikte goedkeurend. In de loods, gezeten op een omgekeerde pakkist, onderwierp Tuppence zich aan de deskundige behan deling. Eindelijk nam de vrouw haar werk in ogenschouw, knikte goedkeurend en merkte op: „Zie daar, ik ge loof, dat we 't er aardig hebben afgebracht. Wal vindt 'i er van mijnheer?" „Werkelijk uitstekend," zei Tony. Tuppence stak haar hand uit naar de spiegel, die ie andei e vrouw vasthield. Ernstig beschouwde ze haar eigen gezicht en kon nauwelijks een kreet van verrassing weerhouden. De wenkbrauwen waren in een geheel andere vorm gebracht, hetgeen haar gehele uitdrukking verander de Verborgen achter krullen, die over haar oren hin gen, hadden kleine stukjes plakpleister de huid strak ker getrokken en de vorm van het gezicht veranderd. Een weinig stopverf had de vorm van de neus ver anderd. hetgeen Tuppence een onverwacht snavel achtig profiel gaf. Een kunstige make-up had haar verscheidene jaren ouder gemaakt: zware lijnen lie pen langs haar mondhoeken Het gehele gezicht had een vriendelijke, maar nogal domme uitdrukking. „Verschrikkelijk knap", zei Tuppence bewonde- end. Zt betastte behoedzaam haar neus. ,,U moet er voorzichtig mee zijn," waarschuwde de andere vrouw haar. Ze haalde twee reepjes dun ne rubber te voorschijn. „Denkt u, dat u deze in uw mond zult kunnen hebben?" „Ik gelooi. dat het wel zal moeten," zei Tuppence somber Ze deed de reepjes in haar mond en pro beerde zorgvuldig of ze goed zaten. 't Zil werkelijk niet eens erg ongemakkelijk," moest zt toegeven. Tonv verliet hierna bescheiden de loods en Tup pence'ontdeed zich van haar rigen kleren en trok de verpleegstersuitrusting aan. 't Paste vrij behoorlijk, al trok 't wat bii de schouders. De donker-blauwe kap voltooide haar nieuwe persoonlijkheid. De grote, 'ware schoenen met de vierkante neuzen trok ze ech ter nier aan. „Als ik vi.il mij) moet lopen," zei ze -vastbesloten, doe ik het in mijn eigen schoenen." Ze waren het er allebei over eens, dat dit redelijk ,vas, te meer daar Tup pen e's eigen schoenen donker blauw waren en goed bij de uniform pasten. (Wordt vervolgd) en voor de >-echtbank herhaald, dat beide verdachten mededeling had den gedaan over een aandeel in gencjrn- de inbraak, waarvoor, volgens hun zeg gen, elk bewijs ontbrak, zodat ze alles konden ontkennen. Deze mededeling hadden ze gedaan in de cel van het huis van bewaring. De verdedigers pleitten vrijspraak, omdat er huns inziens te weinig concre te bewijzen en teveel vage aanwijzingen bij het onderzoek aan de dag waren ge treden. Uitspraak maandag 16 februari. Bij het ongeluk dat zondag op de weg Amsterdam-Edam plaats had tengevolge van het slippen van een auto, is de 52- jarige mevrouw J. Oosterbaan-Koop- mans uit Amersfoort om het leven ge komen. In een eerder gepubliceerd be richt werd de naam B o u w e vermeld. anthropologische museum te Leiden. Volgens Hooijer gaan de fossielen te rug tot het Pleistoceen en zijn zij on geveer 500.00i) jaar oud. Pater Verhoeven zeide dat de ste godon hoofdzakelijk in zuidoost-Azië voorkwam, maar ook in Indië, China en in noordelijker streken van Azië. De ontdekking van de fossielen op Flores is een bewijs dat de stego don ook in de oerwouden van Java en Sumatra moet hebben geleefd. Deze eilanden waren tot dusver de zuidelijkste streken waar resten van de stegodon werden gevonden. In het verleden, aldus dr. Verhoe ven, meende men dat er een landbrug bestond die van Malakka tot aan Ball liep. Maar de nieuwe vondst toont aan dat deze brug zich tot Flores uitstrek te, en misschien nog verder. De wetenschappelijke raad van In donesië heeft de regering intussen om gelden verzocht om een uitgebreid on derzoek op Flores in te stellen naar aanleiding van de nieuwe vondsten. Een woordvoerder van de raad zeide dat de leden zich bewust zijn van de betekenis van de fossielen voor de in ternationale wetenschap. Ook verzocht de raad de regering de plaatsen op Flores waar fossielen werden gevon den onder toezicht van de staat te brengen. Er werd een comité van on derzoek van vijf man gevormd, dat de plannen moet voorbereiden voor het zenden van een expeditie naar Flore». De Poolse politie maakt weliswaar geen gebruik meer van lichamelijke martelingen, doch bij het verhoren van verdachten wordt wel gebruik gemaakt van „chantage, leugens en morele druk die de gevangene vernederen," aldus heeft de Poolse priester Piro- zynski gisteren volgens Reuter voor een rechter in Warschau verklaard. Pater Pirozynski zei dat hij was ge arresteerd op grond van getuigenissen van een provocateur der politie. Hij staat terecht omdat hy als hoofdreda- teur van een katholiek tijdschrift pa pier op de zwarte markt zou hebben gekocht om een grotere oplage te be reiken dan hem was toegestaan. De pa ter is ook beschuldigd van overtreding van de geldvoorschriften. Tot zijn ver dediging voerde hij aan, dat die voor schriften zo ingewikkeld zijn dat zelfs een directeur van het ministerie van fi nanciën zich aan overtreding heeft schul dig gemaakt en nu in voorarrest ver toeft. i. St v 4 f V' ashington De aanwijzingen nemen toe, dat de regering- Eisenhower zich heeft be diend van wat al te optimistische schattingen van de vorderingen, die de Sovjet-Unie bij de produktie van geleide projectielen maakt. Zelfs binnen de Amerikaanse regering is een zekere onrust merkbaar over de thans gebruikte cijfers, die de in druk wekken, dat de Russen vóór 1960-1961 zeer weinig intercontinen tale raketten zullen bezitten. Van daar, dat men reeds begonnen is met een herwaardering van al de ge bruikte aanwijzingen. De interdepar- tementele commissie, die in deze zaken het laatste woord heeft, zal vermoedelijk nieuwe „nationale ihat- tingen" opstellen. En het is zeer waarschijnlijk, dat uit die schattin gen zal blijken, dat de Sovjets pre cies zoveel raketten kunnen fabri ceren als het aantal, dat door de Amerikaanse minister van defensie, Neil McElroy, als „onzinnig" is be stempeld. Ondertussen hadden en hebben de oude schattingen, die in augustus zijn opgesteld, de beoogde gevolgen. Zij vormden de rechtvaar diging voor de Amerikaanse be groting van oorlog, die in oktober- november is gereedgemaakt. Zij zijn en worden nog steeds gebruikt door het Amerikaanse ministerie van de fensie om de achterstand van de Verenigde Staten op het gebied van heeft gedaan, zouden de Amerikaan- de rakettenproduktie in de ogen van se schattingen in ieder geval herzien de leder van het Congres te bapa- moeten worden. Maar de voornaam- telliseren. De ironie wil, dat de ste reden die aanleiding is geweest voornaamste reden, die wordt aange- tot het besluit, de schattingen op- voerd voor een herwaardering van nieuw op hun waarde te toetsen, is, de schattingen, bijna dezelfde is, die heel eenvoudig, dat men er sinds op het ministerie in het verleden heeft zijn laatst juli en waarschijnlijk al aangevoerd voor het feit, dat de sinds april niet meer in i geslaagd schattingen zo laag waren. Naar alge- nieuwe Russische raketproeven vast meen bekend is, bestaat er een te stellen. Tn augustus had de stilte radarapparatuur voor het registre- nog niet zo lang geduurd, dat zij bij ren van Russische raketproeven, wijze van spreken onheilspellend werd; maar thans wordt deze stilte zeer onheilspellend geacht. De stilte wordt onheilspellend ge acht, omdat proeven met een belangrijk wapen nooit anders Sedert de eerste volledige proef met dan om een of twee redenen geheel een Russische intercontinentale ra- worden gestaakt. De proeven kunnen ket in de zomer van 1957 zijn er worden beëindigd omdat het wapen nog maar vier andere proeven over tenslotte een complete mislukking is de volledige afstand waargenomen, gebleken Maar de proeven kunnen De laatste had plaats in april van 00^. gestaakt worden omdat het wa- het vorig jaar, tenzij datgene wat pen tenslotte volledig betrouwbaar algemeen als een mislukte lance- wordt geacht en een begin kan wor- ring van een aket naar de maan den gemaakt met de massa-produk- werd beschouwd, in juli, in wezen ye De Russische intercontinentale opnieuw een geslaagde raketproef raket is bepaald geen complete mis was. lukking. Daarom is het waarschijn lijk, dat de Sovjets minstens zes en Het geringe aantal Russische misschien negen maanden geleden proeven werd bekeken door de al zijn begonnen met het aanleggen Fel-rose brillen, waarvan het van een voorraad operationele in ter- gebruik is voorgeschreven door het continentale raketten. Als het grote Witte Huis en het Amerikaanse bu- raketten-„kombinat in de omgeving reau voor de Degrotingen De con- van Dnjeprostroi op volle capaciteit clusie was deze, dat de Sovjets na werkt moet het vijftien interconti- zulk een klein aantal proeven nog nentale raketten per maand kunnen niet ver genoeg konden zijn om al afleveren. Als er bevel is gegeven tot de serie-produktie var intercon- voor de sene-produktie, dan mag tinentale raketten over te gaan. Zelfs men veronderstellen, dat de Sovjets op het ogenblik, waarop die conclu- nog een tweede produktiegebied heb- sie werd getrokken, was zij tamelijk ben ingeschakeld. Maar men mag hplflfhpliik In dp pprstG pl&sts hsd flcinnGmGn, Q8.t dG SovjGts ZGlfs zon~ de Amerikaanse Atlas-raket nog der dit tweede produktie-gebied tegen maar één keer zijn maximale af- het eind van dit jaar, of misschien stand afgelegd. Toch wordt de At- al eerder, minstens 300 interconti- las volledig betrouwbaar geacht en nentale raketten zullen bezitten: en er worden er regelmatig, ofschoon hun produktievermogen moet aan tengevolge van de beperkingen op het begin van het volgende jaar zë- grond van de begrotingscijfers niet ker liggen bij 500 intercontinentale te véél, van aangemaakt. In de raketten per jaar. Daarentegen heb- tweede 'plaats zijn de proeven, waar- ben de Amerikaanse minister van bij een raket zijn maximale afstand defensie, McElroy, en zijn medewer- aflegt, niet de beslissende. kers de Senaatscommissie voor de Beslissend zijn de proeven, waar- strijdkrachten meegedeeld, dat de bij di raket volgestouwd is met ex- Sovjets aan het eind van dit jaar tra-instrumenten, die zijn actie-ra- slechts honderd stuks zullen bezitten dius aanzienlijk beperken. En in de en dat hun jaarlijkse produktie pas derde plaats is de Russische inter- in 1962 de vijfhonderd zal bereiken, continentale raket van een veel een- Dat waren geruststellende hypothe- voudiger en veel efficiënter ontwerp sen; maar als zij de grondslag blij- dan de Atlas, en daarom kunnen de ven voor de Amerikaanse politiek, Russen met minder proeven vol- dan kunnen zij leiden tot zeer onaan- staan. Om al deze redenen en ook in gename resultaten, verband met de mededelingen, die Nikita Khroesjtsjev in hef openbaar (Copyright N.Y. Herald Trib.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7