Straalverkeersvliegtuig hij New-York in rivier gestort Van de 72 slechts 11 inzittenden in leven Dulles wacht in Bonn een zware taak Drie personen omgekomen MACMILLAN naar Moskou Als het van Dulles mag schrijven enkele Britse bladen oneerbiedig mm Slechte weersomstandigheden vermoedelijk oorzaak m Duik van ruim zeven kilometer Vaticaan overlegt met Boedapest over kardinaal Mindszenty Tito staat achter Khroesjtsjev Illll m Aantal werklozen in januari gestegen Russen houden konvooi nog steeds vast Het weer. Twee Japanners vechten nog DE KWESTIE-DUITSLAND Olieregen in Argentinië Bij het zoeken naar de Hans Hedtoft Lichtsignaal gezien nabij Groenland Nog een verdachte in affaire der „roze balletten" AUTO TE WATER BIJ UTRECHT Langs de weg staande vrouw bracht ongeluk aan het licht Havenarbeider tot priester gewijd Duurtetoeslag voor 1959 verlengd Evenals in 1958 Bij zone grens Indonesië zou markt voor thee: buiten Nederland zoeken éeè MORRIS before Oostelijke wind WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 o 82sfe JAARGANG No. 30130 Vlak bij het hart van New York, tussen Rickers Island en de Bronx, is vannacht een nieuw vliegtuigtype van Lockheed, de „Electra", in de East River neergestort. Van 72 inzittenden 67 passagiers en vijf bemanningsleden zijn volgens de eerste berichten 12 overlevenden door sleep boten uit het water opgepikt. Een hunner is evenwel op weg naar het ziekenhuis overleden. Er zijn tot nu toe 25 lijken geborgen. Een dichte mist belemmerde het reddingswerk. De snelle stroom van de East River heeft gewonden, die zich zwemmend in veiligheid wilden brengen, meegesleept voor dat zij de oever konden bereiken of door de sleepboten kon den worden opgepikt. Het water heeft ook verscheidene lijken meegevoerd. Rickers Island ligt ongeveer twee kilo meter ten oosten van Manhattan, het hart van New York. MËmMÈÊÊÊÊÈÊËÊËÊÊÊÊÊm w r Jt I COMPL. SKI-UITRUSTINGEN Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Olrectie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ■ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, I 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. t Tot de overlevenden behoren minstens twee leden van de bemanning. Een van hen is een stewardes. Het toestel behoorde aan de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „Ameri can Airlines". De „Electra" is een vier motorig turbo-prop vliegtuig; de pro- Pellers worden aangedreven door straal motoren. Het toestel is nog maar sinds korte tijd in gebruik bp „American Air lines" en het is het eerste vliegtuig van dit type dat is verongelukt. De K.L.M.. die ook „Electra's" besteld heeft bij Lockheed, ontvangt in september het eerste toestel van een serie van twaalf. Naar uit de eerste berichten blijkt is het neerstorten van het vliegtuig zeer Waarschijnlijk niet het gevolg van een defect aan het toestel, maar te wijten aan de slechte weersomstandigheden. De „Electra" kwam uit Chicago en stond op het punt te landen op het vlieg veld La Guardia, het New Yorkse vlieg veld dat vooral voor binnenlands lucht verkeer wordt gebruikt. Op ongeveer twee kilometer van het begin van de landingsbaan 's het toestel neergestort. Op het ogenblik van het ongeluk hing er een zware mist en er viel sneeuw. Een woordvoerder van de kustwacht heeft verklaard dat op een afstand van anderhalve kilometer van de plaats van de ramp een stuk van de romp ter grootte van zes meter is gevonden. Vijf schepen van de kust wacht, een sleepboot en een hef- schroefvliegtuig zoeken naar overle venden. Het ongeluk is hei eerste met een Amerikaans lijnvliegtuig met straalaan drijving of turbo-propmotoren, sedert Amerikaanse maatschappijen deze toe stellen in gebruik hebben genomen. Vannacht en gisteravond zijn ook wee Amerikaanse straalverkeersvlieg- juigen in moeilijkheden komen te ver- heren. De passagiers van een Boeing '07 straalverkeersvliegtuig van Pan American hebben gisteravond enige angstige ogenblikken beleefd doordat "et toestel een steile duik maakte van Vuirn zeven kilometer als gevolg van aen defect aan de automatische piloot. Het vliegtuig dook van een hoogte van 0-000 meter. De gezagvoerder slaagde c* echter op een hoogte van ongeveer 7-800 meter in het vliegtuig weer recht Ie krijgen. Het toestel is later veilig op het vliegveld van Gander op New foundland geland. Er bevonden zich 114 passagiers, on- oer wie de acteur Gene Kelly en talrij ke journalisten die de nieuwe Parijse Ptode hadden verslagen, en tien beman ningsleden aan boord van het toestel. De duik nam slechts korte tijd in be slag en er werd niemand gewond. De Passagiers zijn met een andere Boeing '07 naar New York overgebracht. Voorts is een andere Boeing-707, ovenals de verongelukte „Electra" toe behorende aan American Airlines, met •H2 personen aan boord, gisteravond Veilig in Los Angeles geland, nadat de gezagvoerder gemeld had moeilijkhe den te hebben met het hydraulisch sys teem, waarmee o.a. het onderstel wordt bediend. De luchhaven werd in toestand *an paraatheid gebracht voor een mo gelijke noodlanding. De gezagvoerder zijn bemanningsleden zijn later tot de conclusie gekomen dat het hydraulisch systeem toch normaal werkte en dat er blijkbaar iets mis was met de instru menten. Een toestel van het type „Electra" dat vannacht bij New York met 72 inzit tenden is neergestort Voorop de neus is duidelijk de grote, zwarte dop zicht baar, die de uitgebreide radar-appara- tuur bevat, waarvan de bemanning van het verongelukte vliegtuig vannacht bij de landing met slecht zicht ongetwijfeld gebruik zal hebben gemaakt. De „Elec tra" is ruim drie maanden geleden, bij het begin van een demonstratie-tour in Europa, het Midden-Oosten en Azië, enkele dagen op Schiphol geweest. Uit doorgaans welingelichte kringen te Wenen heeft Reuter vernomen, dat het Vaticaan onderhandelingen voert met de Hongaarse regering over dé toe komst van kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, die in novem ber 195G zijn toevlucht zocht in het ge bouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest, toen de Russen de Hongaar se opstand gewapenderhand onderdruk ten. Het Vaticaan zou bereid zijn de kar dinaal in de Romeinse Curie te be noemen en hem te ontheffen van zijn functie in Hongarije. Paus Joannes zou bereid zijn geen opvolger als primaat te benoemen. Aartsbisschop Grösz, die thans als waarnemend hoofd van de Kerk in Hongarije optreedt, zou offi cieel hoofd van hef Hongaarse episco paat worden. In rui] hiervoor zou van de Hongaarse regering zijn gevraagd, aan kardinaal Mindszenty een vrijge leide te geven, opdat hij het land kan verlaten. Er werd niet gezegd waar het overleg wordt gevoerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren voor zijn vertrek naar Europa nog een onderhoud gehad met president Eisenhower in Washington, aldus meldt United Press Internatio nal. De minister verklaarde na afloop van deze besprekingen dat zijn over leg met de Europese leiders ongetwijfeld zal bijdragen tot versterking van de Westelijke eenheid. Hij hoopte, dat „bepaalde vorderingen in de richting van de hereniging van Duitsland, die al veel eerder hadden moeten worden gemaakt, thans door de Grote Vier, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie, zullen kunnen worden geboekt. Volgens Reuter zal Dulles, die ach tereenvolgens Londen, Parijs en Bonn afreist, in de Wctduitse hoofdstad ver. moedelijk voor de zwaarste opgave van zijn Europese reis komen te staan. De bondsregering die directe belang hebbende is in de Duitse kwestie is in het verleden altijd onvermurwbaar gebleken op het stuk van „disenga gement" en een hereniging van Duits land die niet is gebaseerd op vrije verkiezingen. Ambassadeur Kroll in Moskou schijnt voor Adenauer van de Russische pre mier, Khroesjtsjev gehoord te hebben dat de Sovjet-regering geen bezwaar heeft tegen het houden van algemene verkiezingen in geheel Duitsland, mits de twee delen van Duitsland het hier over in rechtstreekse onderhandelingen eens worden. Kroll, die gisteren ruim twee uur met de Sovjet-leider heeft ge sproken, heeft een uitgebreid rapport naar Bonn gestuurd, welks inhoud door het Westduitse ministerie van buiten landse zaken tot nu toe is verzwegen. De Joegoslavische regering heeft gis teren volgens Reuter en A.F.P. de Sov jet-Unie laten weten, dat zij het Rus sische voorstel betreffende een vredes verdrag m°t Duitsland als een „con structief initiatief" beschouwt. Volgens de nota van Belgrado die een antwoord vormt op een Russische nota van IC januari, is het Sovjet-plan een stuk met een reeks opvattingen, „welke wellicht als een algemeen aanvaarde grondslag voor overleg of een aanlei ding tot het doen van andere voor stellen kunnen dienen". De regering van Tito herinnert eraan dat zij reeds vaak uiting heeft gegeven aan haar bezorgdheid over het feit, dat de kwes- tie-Duitsland nog niet is geregeld. Zij is van oordeel dat de enige manier om wantrouwen en vijandschap te over winnen een politiek van actieve vreed zame coëxistentie is. Reeds sedert 26 januari valt er in een uitgestrekt gebied van de Argentijnse provincie Salta een motregen van olie. Deze fijn verdeelde oliedruppels zijn afkomstig van een oliebron nabij Madre- jones waar een te grote druk de instal laties onklaar' maakte. Daardoor is een sterke oliefontein ontstaan, die tot hon derd meter in de lucht reikt en groot brandgevaar oplevert te meer daar de wind de olie verstuift. De kotters van de Amerikaanse kust wacht Campbell, die naar overlevenden van de ramp met het Deense vracht schip Hans Hedtoft zoekt, vaart op vol le snelheid door het ijskoude oceaan water, nadat een vliegtuig had gemeld dat het een lichtsignaal had gezien, al dus heeft de Amerikaanse kustwacht in New York Reuter meegedeeld. Het vliegtuig, dat het gebied afzocht waar de Hans Hedtoft viijdag op een ijsberg is gelopen, zou een „vaag licht" hebben gezien. Indonesië Vliegtuigen van de Indo nesische luchtmacht hebben gedurende twee achtereenvolgende dagen concen traties van opstandelingen gebombar deerd en beschoten op verscheidene punten in Noord-Celebes. Dit zou zijn geschied ter ondersteuning van acties tegen de daar opererende rebellen. (A.F.P.) In de zaak van de „roze balletten" die de gemoederen in Frankrijk sinds enkele dagen in beroering houdt, is gis teravond weer een nieuw feit aan het licht getreden, aldus melden Reuter en A.F.P. De 47-jarige Georges Biancheri, ex-eigenaar van twee restaurants in Parijs, is er n.l. van beschuldigd dat hij de ouders van enkele meisjes die betrokken zijn bij dit schandaal ge dreigd heeft te zullen vermoorden. Hij is ook beschuldigd van onzedelijk ge drag. Biancheri zou deze ouders hebben ge dreigd omdat hij vreesde dat zfj een aan klacht tegen hem zouden indienen. Zo als bekend zijn er, behalve Biancheri. nog vijf mensen in staat van beschul diging gesteld, onder wie de 74-jarige Le Trccquer, ex-voo^zitter van de Nationa le Vergadering. Slechts een van de ver dachten zit in de gevangenis, de overi gen zijn voorlopig op vrije voeten ge steld. De zaak van de „roze balletten" heeft betrekking op sexuele uitspattin gen, waaraan minderjarige meisjes zou den hebben deelgenomen. In de afgelopen nacht om kwart over drie is op de grens van Utrecht en Maartensdijk een personenauto van de Singelweg naar Hilversum in de slot gracht gereden. Drie van de vier inzit tenden vonden daarbij de dood. Het wa ren de 41-jarige kelner G. v. A. uit Hil versum en twee beroepsmatrozen uit het marinekamp te Hilversum, de 25- jarige H. O. uit Haarlem en de eveneens 25-jarige J. v. 't L. uit Deventer. De vierde inzittende was de 41-jarige echtgenote van de kelner. De auto is door nog niet bekende oorzaak uit een bocht naar rechts gevlogen, links van de smalle weg op z'n kop in het water terecht gekomen en voor driekwart on der de waterspiegel verdwenen. De vrouw werd uit de auto geslingerd maar kon geen hulp bieden aan de drie andere inzittenden. Een kwartier lang heeft zij op de stille weg om hulp staan roepen, tot een passerende auto mobilist haar opmerkte. Hij heeft eerst nop getracht via het ijs de wagen te be reiken en het portier van de auto te openen, hetgeen niet gelukte. Hij bracht daarna mevrouw A. naar een nabijge legen woning en waarschuwde de politie. Toen de rijkspolitie van Maar- tensdi.k, geassisteerd door de gemeen tepolitie van Utrecht en een kraan wagen, de auto binnen vijf minuten had opgehaald, bleken de drie mannen te zijn overleden. De vrouw werd met een shock in het ziekenhuis opgenomen. Vojgens de politie was de weg ter plaat se niet glad. Mgr. J. Rudolff heeft gisteren in de Mariakerk te Hamburg Gerard Pel- letier priester gewijd, aldus neldt het K.N.P. Pelletier is overste van De klei ne broeders van Jezus en werkt als ha venarbeider. In de kerk waren dertig priesters aanwezig alsmede de consul- generaal van Frankrijk, J. Fernand Lau. rent. Pelletier is in 1958 naar Duitsland gekomen om de eerste Duitse tak van Le petits frères dè Jésus te vestigen. Binnenkort zal hij, overeenkomstig de kerkelijke bepalingen, die voor de pries terarbeiders gelden, zijn werk als ha venarbeider hervatten. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Er gaan hardnekkige geruchten dat Macmillan van plan is zich naar Moskou te begeven om informele besprekingen te voeren met de Russische regering. Macmillan is al twee jaar lang in het bezit van een persoonlijke uitnodiging van Khroesjtsjev om Moskou te bezoeken, en de geruchten over een op handen zijnde aanvaarding van deze enigszins bejaarde uitnodiging moeten worden toegeschreven aan een onverwacht bezoek dat de Russische zaakgelastigde in Londen, de heer Rositsjin, op eigen initiatief maandag bracht aan de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. China De Franse stafchef, gene raal Paul Ely, schrijft in een militair maandblad, dat de Sovjet-Unie mis schien over twintig jaar aan de zijde van het Westen zal staan om een nieuw machtsevenwicht tegen China te vor men. (Reuter). ■'v m&i Boven: de plek waar de auto te water raakte. Onder: de beschadigde wagen. De duurtetoeslag van 10 cent per kind, per dag voor werknemers die niet meer dan 16 per dag verdiene-i, wordt ook in 1959 gehandhaafd. Evenals bij de toeslagregeling 1958 ko men de kosten ten laste van het kin- derbijsiagvereveningsfonds. De toe. g blijft beperkt tot 1959 en kan ook niet verlengd worden, althans niet in deze vorm, omdat de reserves van het fonds eind 1959 gedaald zullen zijn tot het nog juist toelaatbare peil. Zowel in 1958 als in 1959 is met de toeslag een bedrag van 36 miljoen gulden gemoeid. Blijkens de cijfers van het ministerie van Sociale Zaken waren per eind janu ari 106.840 mannelijke arbeidskrachten werkloos. Voor eind december was dit c r nog 98 354, zodat een stijging van het aantal werklozen met 8.486 gecon stateerd moet worden. Op sociale werk voorzieningsobjecten waren hiervan 13.610 mannen (dec. 13.274) tewerkge steld, terwijl daarbij nog 71.003 mannen (13.017) werkzaam waren op aanvul lende werken zodat de geregistreerde arbeidsreserve per eind januari be cijferd wordt op 127.843 (116.371) man nen. Per einde januari 1959 stonden ranvragen open voor 15.395 mannen (14.234). In januari 1958 was het aantal werkloze mannen ten opzichte van de cember 1957 met 14.113 tot 103.857 ge stegen, terwij] de geregistreerde arbeids reserve toen toenam van 103.951 tot 122.511. In totaal waren per eind januari 640 (512) vrouwen werkloos, aanvragen stonden open voor 22.429 (20.470) vrou welijke arbeidskrachten. Indië Volgens het Indische blad Daily Tribune zal president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek vol gende maand een bezoek brengen aan Indië. Nasser zou dit hebben verteld tijdens een interview met een redac teur van het ulad. Het Indische minis terie van buitenlandse zaken zei ech ter geen inlichtingen te hebben ontvan gen over zulk een bezoek. (U.P.I.). De vijf Amerikaanse soldaten die met hun vrachtauto's dicht bij de zonegrens in Oost-Duitsland door de Russen worden vastgehouden, hebben een tweede nacht in hun auto's moeten doorbrengen. Zij bevinden zich slechts 25 meter van een post van de Amerikaanse militaire poli tie. Door deze post zijn zij van de nodige leeftocht voorzien. De vrachtauto's zijn met een lading jeeps van Berlijn op weg naar West- Duitsland. Het Amerikaanse hoofd kwartier in West-Berlijn heeft bij de Russische militaire overheid geprotes teerd tegen de aanhouding. Ook het hoofdkwartier in Heidelberg heeft een protest doen uitgaan. Daarin worden de Russen beschuldigd van het uit lokken van een incident. Het Oostduitse persbureau heeft mee gedeeld dat het konvooi op de gebruike lijke wijze is gecontroleerd bij het bin nenkomen van Oost-Duitsland (uit West- Berlijn), maar dat de Amerikanen bij het verlaten van het Oostduitse grond gebied zich weigerden te laten contro leren. De Russen hadden de Amerikanen daarop in overweging gegeven naar West-Berlijn terug te keren. Het Oostduitse persbureau zegt dat het incident opzettelijk is veroorzaakt. Het is, aldus het bureau, van de andere kant van de grens efotografeerd en gefilmd. De Russische zaakgelastigde zou de heer Selwyn Lloyd hebben herinnerd aan de uitnodiging, gedaan aan Mac millan, en zou tegelijkertijd de heer Selwyn Lloyd hebben uitgenodigd om Macmillan te vergezellen naar Mos kou. De hardnekkigheid van de geruchten omtrent een ophanden zjjnd bezoek aan Moskou moet worden toegeschre ven aan twee factoren. De ene is dat Macmillan groot politiek gewin mag verwachten bij de algemene verkie zingen van een bezoek, vooral een geslaagd bezoek, aan Moskou. De an dere factor is het feit, dat de ambte naren van het ministerie van buiten landse zaken, die belast zijn met het uitdelen en het weerhouden, vooral het weerhouden, van nieuws, gis teren met zoveel hartstocht, weiger den te ontkennen dat de geruchten juist zijn, dat meerdere nationale dag bladen hedenochtend domweg het voor genomen bezoek aankondigen als een vaststaand feit. Wat de geruchten bijzonder pikant maakt is natuuiiijk de omstandigheid dat de heer Dulles, de vooral in En geland zozeer verguisde staatsman, he den in Londen arriveert. Aangezien Macmillan zich bij een bezoek aan Moskou moeilijk kan opwerpen als woordvoerder namens de westerse mo gendheden, die zoveel moeilijkheden hebben om te besluiten of zij al of niet een internationale conferentie op hoog niveau zullen houden met Rusland, zou het van enig belang zijn te zien of de heer Macmillan Dulles kan overtuigen van het nut van een bezoek aan Mos kou. De minder eerbiedige Britse dag bladen geven hedenochtend tussen de regels door te verstaan dat, indien Macmillan op eigen houtje naar Mos kou wenst te gaan, hij vandaag eerst zal moeten achterhalen „of het mag van Dulles". In Djakarta wordt verwacht, dat thee het eerstvolgende Indonesische plantageprodukt is, waarvoor een markt buiten Nederland gezocht zal worden. Zoals bekend heeft de Indonesische re gering kortgeleden de verkoop van ta bak naar Nederland verboden en Bre men als nieuwe stapelplaats gekozen. Officiële statistieken hebben uitgewe zen, dat Nederland nog steeds de op een na grootste afnemer van Indonesi sche thee is. Engeland is de voornaam ste koper en Australië de derde. Advertentie Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. Zon: 8.16—17.34 Maan: 6.15—15.24 Station Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Pa rils Nice Berlijn FranKfort München Zürich ^enéve Locarno Wenen Innsbruck Rome min neersi. Weer temp afgel. gisteren 24 uur onbewolkt -10 0 onbewolkt -10 0 onbewolkt 2 0 geheel bew. -2 0 onbewolkt -3 0 onbewolkt -4 0 licht bew. -3 0 regen 12 12 geheel bew. -1 0 onbewolkt -3 0 onbewolkt -7 0 geheel bew. -5 0 geheel bew. -2 0 motregen 1 0.1 onbewolkt -7 0 onbewolkt -6 0 zwaar bew. 12 0 De Philippijnse politie is met honden een grote speurtocht begonnen naar twee Japanse militairen, die niet weten dat de tweede wereldoorlog is afgelopen en nog steeds met vechten doorgaanaldus bericht Reuter. De Japanners, een tweede luitenant en een sergeanthebben zondag een weg werker beschoten. De vorige maand hebben zij een boer gewond. Zij hebben zich, sedert dertien jaar geleden de Philippijnen door de Ameri kanen werden bevrijdm de bossen van het eiland Lubang verborgen gehouden. Functionarissen van de Japanse ambassade in Manilla hebben vorig jaar pamfletten boven het eiland laten uitwerpen om de vechtjassen mee te delen dat de oorlog afgelopen is en dat ze zich moeten overgeven. Men is er echter met m geslaagd in contact met de militairen te treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1