Aan de „woonbeschaving" valt nog veel te dokteren, vooral voor de bouwers Bobsleeën in de trapportalen van de hellingbaanflats Sunil wast stralend wit Parlement waarschuwt de regering tegen Engelands „machtsspellet j e' >mfraphil< en spaart uw linnenkast Een schreeuw en op twaalf étages van een flatgehouiv drukten twaalf jongetjes op de knoppen van de lift: veertien dagen trappen lopen en uiterst kostbare reparaties WITTER DAN DE WITSTE KIP Zeeuwse veren en Rijnvaartpremies houden Kamer intensief bezig 29.75 Bij de buren WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 m (Van een verslaggever) TT et is een wat raar praatje, maar het is £1 werkelijk gebeurd, in een Brabants plaatsje. Een oud vrouwtje, dat heel haar leven met man en kinderen in een armzalig krotje had gesleten, had als weduwe een keurig bejaardenflat je gekregen, 'ft de nieuwbouw van het sterk groeiende, industria liserende plaatsje. Van gemeentewege kwam men eens *en kijkje nemen. Een van de eerste dingen die opviel, mas het ontbreken van de bril op de W.C. De ge meenteheren vroegen er naar en werden daarop door ten triomfantelijk kijkend vrouwtje meegetroond naar haar kamer. Ze wees naar de wand, waar de bril hing als lijst om het portret van haar man zaliger. „Vin de dè nie schoon?", vroeg ze. In die contreien heeft men meer moeilijkheden met bewoners die flatjes toegewezen kregen en er niets vreemds in zagen hun kippen, hun geit in de achter kamer te houden. In de steden is men uiteraard meer gewend aan het wonen op verdiepingen. Niettemin komt het hier en daar nog wel eens voor dat uit oude stadsgedeelten afkomstige bewoners de douche cel van hun nieuwe flatje als kolenhok gebruiken. Flats, torenhoog, honderd meters breed, splinter nieuw, met speelse snufjes van de bouwer, zijn de behuizing van de nieuive generaties jonggehuwden geworden. Hoe gedragen dezen zich in de nog vaak onvertrouwde situatie en hoe springen zij om met de miljarden die toch nationaal woningbezit vormen? Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige Minister Struycken Oud-Indiëstrijders kunnen niet in de B.B. worden gemist MAN VERDRONKEN De K.L.M. en Singapore Britse zusters gaan scooteren Rolschaatsen mag niet van de bisschop Ontwerp wet Binnenlands vervoer in oorlogstijd Beeld vernield van Bergense beeldhouwer Diefstallen in Limburg Arrestaties te Venlo en Geleen Achttal jongelui in de kraag gevat Vermiste man blijkt verdronken Bij spierp reumatiek, PHILIPS Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter 7529 f 3730 'v "Cooy^gM* P I B. Bo» 6 Geologen Men verneemt krasse verhalen, zo als over die flat waar jongetjes van buiten overvloedig verspreid liggende stenen in het trapportaal een degelijk groot fort gebouwd hadden. Bij wijze van sluitstuk vap de feestelijkheden sjouwden de jongens met vereende krachten een fikse rioolbuis de trappen op. Van de zesde verdieping lieten zij de buis vallen. Wat ze toch al enigs zins vermoed hadden, werd bewaar heid: het fort kon er niet tegen. De rondspringende keien beukten op ver scheidene plaatsen de muren van het trapportaal, die daartegen evenmin be stand waren. Schade: vele duizenden guldens. De liften in flatgebouwen bieden de speelgrage jongens vooralsnog het verrukkelijkste perspectief. Ontelbare ritjes op en neer, dag-in dag-uit En dan morrelen aan de veelheid van knopjes van het ingenieuze apparaat. In Slotermeer was er onlangs dusda nig op de knopjes gedrukt dat de lift plotseling krachteloos op de onderste verdieping bleef staan. De deuren Van de liftkoker echter konden nog normaal geopend worden. Vandaar dat een bewoner van de achtste ver dieping niets vermoedend de deur opentrok om als altijd in de lift te... Een panische schrik, en nog net op tijd kon de man zijn voet boven de donkere, grondeloos lijkende koker terugtrekken. Liften en jongetjes, het is een heel hoofdstuk. In een flat van twaalf ver diepingen in Nijmegen was de spelen de jeugd eensklaps tot een perfecte or ganisatie gekomen. Op iedere verdie ping werd een jongen geposteerd bij de liftknoppen.^ Op de zesde verdieping nam de „leider" zijn plaats in. Op het bericht dat alles gereed was, slaakte hi) een doordringende kreet. Op het zelfde moment drukten twaalf jonge tjes op twaalf verdiepingen op zoveel mogelijk knoppen. De lift is veertien dagen bewegingloos blijven staan. Veertien dagen lang dienden de bewo ners een ongezond aantal trappen te bestijgen en toen waren de technici met de uitermate kostbare reparatie gereed. Vraagt men bestuurders van woning bouwverenigingen naar hun mening over de bewoning van flatgebouwen, dan hoort men echter geen lange klach tenlijst. Ze beleven wel eens een kras staaltje, maar dat ié incidenteel. Leden van woningbouwverenigingen hebben doorgaans ook geleidelijk een degelijke, nauwgezette opvatting gekregen over het wonen in huizen. Dat er wel eens iemand, om een schilderijtje op te han gen, een nagel van anderhalve decime ter gebruikt, die in de huiskame van de buren uitkomt, achten de bestuur- deren geen reden om ach en wee te klagen. Sociologen die bij woningdiensten be trokken zijn, halen het schone woord „woonbeschaving" voor de dag en ver klaren vervolgens dat deze beschaving in Nederland zeker niet ongunstig af steekt bij dip van andere landen, het pijnlijk-nette Zwitserland wellicht uitge zonderd. Over de iiftperikelen in nieuwe flats zeggen de sociologen dat ze van voorbijgaande aard zijn, dat men ook in het buitenland deze periode moest doorkomen. Andere euvels, zoals de gesignaleerde voorvallen met vee in de huiskamer en kolen in de douchecel, zjjn, zoals men begrijpt, typische over gangsverschijnselen naar de flat-bouw, Waarbij gemeentelijke overheden en wo ningbouwverenigingen een voorzichtig, maar duidelijk opvoedend beleid die -en te voeren. Vallen daaronder ook de moeilijkhe den in een flatgebouw voor goed-gesi- tueerde bewoners in Amsterdam-oost? In dit gebouw zijn de huizen voorzien van vuilnisstortkokers, die naar een grote vergaarbak leiden. Het is de be doeling dat de bewoners hun afval in gemakkelijk verkrijgbare plastic-zakjes verzamelen en de zak in de koker wer pen. Maar de vuilnisophalers stuiten in de vergaarbak op slechts enkele volle plastic-zakjes en een walglijke verza meling van de smerigste zaken. Gebrek aan woonbeschaving? Verscheidene so ciologen menen echter dat een dergelijk systeem niet deugt. Verzamel het vuil Uit de kokers in een vuilverbrandings installatie of in grote pakken die door de ophalers ineens geleegd kunnen wor den. opperen ze. Elk systeem, elke voorziening dient volgens de door ons gehoorde sociolo gen op de slechtste gebruiker afge stemd te zjjn. En wat denken ze van de met gaas ingedeelde droogzolders, waar de een zijn was witter dan wit wil laten worden en de ander bijvoor beeld zijn kolen of zijn winteraardappe len bewaart, omdat hij de was de deur uit doet of een centrifuge heeft. Is de droogzolder veel anders dan een be schikbare ruimte, die de architect op zÜn lichtdrukje nog even van het Woordje „droogzolder" voorziet? Laat ook de kolen- of aardappelbewaarders hun vrijheid en tracht ze te bewegen tot ®er> afscherming met board, stellen verstandige overheidspersonen of be- «tuurderen voor. Bp Heerlen o.a. is een flatgebouw uit blad met een vol-automatische was- rnei ne' met centrifuge en droogtrom- hio HVoor gezamenlijk gebruik. Jonge fris» is wassen ook de uiteraard on- manh- rs van kun baby's ir de was- riep Een uur later schrikt een keu- se mevrouw er voor terug om er nu berl 8er'e en overhemden van haar Van gezin te gaan wassen. Is het de jonge moeders een gebrek aan jh, Ohoeschaving" om voor hun dage- w= i6P°rtie vieze luiers ook naar het slokaal dalen en niet op haar Sasstelletje een apart keteltje te war- uAn .Van ons geen uitspraak, maar "et feit blijft dat de bouwers, als ze F1® installatie daar niet op berekpnd «ebben, een grote categorie van inten- Men kan zo van de sokken gereden worden. sief wassende vrouwen schromelijk veronachtzamen. Dus, concluderen de sociologen, liever niet dat systeem. Woningbouwverenigingen lassen in het huurcontract veelal de bepaling in dat de huurders, behoudens toestem ming, geen hond mogen houden. Daar mede wordt mede-huurders dus last bespaard, vooral als, zoals dikwijls ge beurt, de woningbouwvereniginen hun toestemming weigeren en niet de be paling als een stok achter de deur te gen uitwassen aanwenden. Maar daar mee wordt vele flatbewoners een stukje levensgeluk ontnomen. En op dezelfde manier belemmert men de vrijheid van vele fervente Amsterdamse duivenlief- hebbers. En op een dergelijke wijze kan men de zendamateur in de weg zitten, die geen antenne op het dak mag bou wen. AI geschiedt dit alles om het flat gebouw schoon en rustig, en het uiter lijk zo fraai te houden als op de teke ning van de architect, steriliteit is toch uit den boze. De moeilijkheid is: waar ligt de gulden middenweg. In Hilversum en Amstelveen o.a. staan z.g. hellingbaanflats, met dus hellende hanen in plaats van trappen. Voor boodschappenorengende leveran ciers en voor bepakte huisvrouwen heeft men gemak schenkende wagen tjes in het trappenhuis geplaatst, waar op de goederen vervoerd kunnen wor den. De bewoners klagen echter steen en been, want de bekende lieverdjes uit de buurt beschouwen de wagentjes als de verrukkelijkste bob-sleeën die er bestaan en als het even kan gieren ze er van de bovenste verdieping mee naar beneden. In Amstelveen, zo heeft men gemerkt, wijzen de jongens zelfs een „uitkijk" aan, die waarschuwt als er een agent of een autoritair uitziend persoon nadert. Afgezien van het ge vaar dat de jongens lopen als ze met een sneltreinvaart rakelings langs de betonnen muren suizen, heeft men het probleem.dat de jongens vanzelfspre kend een oorverdovend kabaal maken dat in alle woningen hoorbaar is en ba by's het slapen belet. Is dit ook iets van tijdelijke aard, of zullen er telkens nieu we generaties lieverdjes plezier in dit spel vinden? Trapportalen in nieuwe flatgebouwen zijn helse lawaai-kokers. De „doorge- construeerde" bewapening van het be ton leidt de herrie, ook van dichtslaan de deuren e.d. tot in de verste uithoeken van het gebouw. Vooral als het regent of koud is, zoeken kinderen hun heil in trapportalen, waar ze hun meestal on- j schuldige, maar luidruchtige spelletjes spelen. Moet men de kinderen nu leren om kost-wat-kost op de tweehonderd meter verder gelegen speelplaats te j blijven dartelen? Of zouden de bouwers wellicht deze geluidshaarden op welke wijze dan ook met geluiddempend ma teriaal kunnen bekleden? Geldt dit dan niet vooral voor flats waar zoveel-maal- vier huisdeuren in het trapportaal uit monden? In vele flatgebouwen zjjn de brieven bussen bij elkaar opgehangen in een trapportaal. Doorgaans vinden de be woners dit onprettig, in tegenstelling tot de brievenbesteller. Maar de „woon beschaving" komt in het geding als de bewoners hun reclamefoldertjes, de post waarin ze niet geïnteresseerd zijn, de proefnummers van abonnees-wer vende bladen, enzovoort in het portaal achterlaten in plaats van in hun vuil nisbak te stoppen. Het nieuwe gewas in onze steenwoes- Advertentie Sun a.6üo (Van onze Haagse redactie) Het aantal noodwachten dat nodig is voor een behoorlijke bezetting van de B.B. zal ook door oproeping van mi litairen, die in het toenmalige Neder- lands-Indië hebben gediend, niet ge heel worden gehaald. Indien de oud-Indiëstrijders van de noodwachplicht zouden worden vrijge steld, zou dit een te grote bres schie ten in het beschikbaar aantal dienst plichtigen. Zij vormen immers onge veer de helft van de groep militairen zonder mobilisatiebestemming, die voor oproeping in aanmerking komt. Aldus antwoordt minister Struycken op vragen van het Tweede-Kamerlid Visch (K.V.P.). De bewindsman blijft er ver der bij dat niet met buitengewoon dienstplichtigen kan worden volstaan omdat de noodwachten gewend dienen te zijn aan discipline en werken in groepsverband. Inschakeling van bui tengewoon dienstplichtigen zal eerst worden overwogen, wanneer ondanks de jongste maatregelen de bezetting van de B.B.-diensten onvoldoende blijft. De 54-jarige gehuwde petröleumven- ter J. Muller te Havelte is in de Smil- dervaart te Havelte verdronken. Voor bijgangers zagen een fiets onbeheerd tegen een afrastering staan en toen zij op onderzoek uitgingen, troffen zij M. dood in het water aan. Verondersteld wordt, dat hij. toen hij voelde aankomen, dat hij door de kou zou worden be vangen, is afgestapt om zich warm te lopen, waarbij hij te water is geraakt. tijnen is een distel met vele vezels. In het geweer tegen de soms duivels lis tige vernielzuchtige, kabaal schoppende jeugd heeft een Amsterdamse politie commissaris (in een zwak moment?) eens voorgesteld bewakingskorpsen van oudere kinderen in te stellen en af rasteringen om flatgebouwen op te trekken. Daarop is men niet ingegaan, verwachtend dat de aantrekkingskracht van flatgebouwen op de spelende jeugd wel zal minderen, dat ouderen meer en meer als het nodig is hun gezaghebben de stem zullen laten horen en dat het eeuwenoude ruiten ingooien en fikkie stoken een onuitroeibaar vermaak zal blijven. En verder zullen bouwers gaan deweg leren welke eisen het grote flat gebouw aan hun kundigheden stelt, zul len woningbouwverenigingen hopenlijk voortgaan met hun leden te wijzen op de noodzaak van een zekere „woonbe schaving". Is het, tenslotte, irreëelte hopen dat de overheden haar reglemen- teerlust zullen beteugelen en de huur ders van woningwetwoningen zonodig wat meer verdraagzaamheid, menslie vendheid en verantwoordelijkheidsbe sef zullen bijbrengen? (Van onze parlementaire redacteur) In tegenstelling tot minister Helders, die er met zijn begroting van zaken overzee zonder discussie afkwam, heeft de minister van verkeer en water staat, mr. Van Aartsen, over zijn begroting niet minder dan tien sprekers over de meest uiteenlopende zaken aanhoord. De positie van de K.L.M. die bedreigd wordt door het besluit van Engeland om de landingsrechten in Singapore te beperken, stuitte op ernstige kritiek. De heer Posthumus (P.v.d.A.) zag er een „eenvoudig machtsspelletje met bilaterale overeen komsten" in, waartegenover niet alleen Nederland maar heel Europa zich dient te wapenen. Hij vond voorts het schriftelijk ant woord van de minister op de vraag of internationaal is overlegd over de mo gelijkheid om met het sluiten van ha vens tegen het euvel van de goedkope vlaggen op te treden, onbevredigend. Dat antwoord kwam erop neer. dat zo een actie over de gehele wereld zou moeten worden gevoerd, aan de mogelijkheid waarvan de minister niet kon geloven. De heer Posthumus was van oordeel, dat men met de boycot in de V.S. dan toch het een en ander heeft bereikt. Dat de reders in ons land met korte gedingen daartegc. in verzet komen achtte hij zeer onbevre digend. Een andere zaak die nogal wat spre kers in- beweging bracht was de nog altijd bestaande moeilijkheid van de verhoogde veertarieven op de Wester- schelde. Dr. N. van den Heuvel (K.V.P.) herinnerde aan wat prof. Romme nog b\j de algemene politieke beschouwin gen enige maanden geleden heeft ge zegd: deze zaak is van veel meer dan regionale betekenis. Het gaat er nog steeds om of de regering een bedrag van ƒ1,5 miljoen van meer waarde Daar hadden de bouwers iets op moeten vinden. De Kleine Zusters van de Hemel vaart in Liverpool, die zeer gezien zjjn, ook bij niet-katholieken in Noord-Wales, hebben van hun bisschop permissie ge kregen op scooters te rijden," aldus meldt het K.N.P. Toen zij het de aarts bisschop kwamen vragen, zei hij: „Na tuurlijk, gebruikt alle voertuigen, die U wilt, als het maar geen rolschaatsen zjjn". De Zusters van de Hemelvaart arbeiden in Liverpool en omgeving als wijk-verpleegsters. Zij hebben elf kloos ters. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft bü de Tweede Ka mer een ontwerp vervoersnoodwet in gediend, die aan de overheid de nodi ge bevoegdheden moet geven voor esn centrale organisatie van het binnen lands vervoer in oorlogstijd. Ter voor bereiding hiervan kan aan eigenaars van vervoermiddelen een meldings plicht worden opgelegd. Een 11-jarige jongen te Bergen (N.-H.) heeft in de tuin van de vorig jaar overleden beeldhouwer Willem Reyers aldaar, een beeld, een in rode zandsteen uitgevoerd liggend vrouwen naakt, vernield. Het kunstwerk had een waarde van ca. 2.000. Het hoofd was van het beeld getrapt en daarna in de grasberm bij de woning van mevr. Reyers neergelegd. Deze heeft onmid dellijk aangifte bij de politie gedaan. Als geister op de wonde bereikte mevr. Reyers die dag het bericht, dat het gemeentebestuur van Alkmaar had besloten voor de somma van 4500.- een werk van haar overleden echtgenoot aan te kopen. Het stelt een staande man-1 nefiguur voor. De Venlose politie heeft zes jongelui gearresteerd, die in de gemeente Venlo gedurende de laatste maanden tal vaa inbraken hebben gepleegd. Ze hebben een volledige bekentenis afgelegd en zullen voor de officier van justitie te Roermond worden geleid. Zij hadden het speciaal gemunt op kantoren, scholen en garages. Tot nog toe waren zij nog niet met de politie in aanraking ge weest. De jongste is zestien, de oudste twintig jaar. De politie te Geleen arresteerde gis teren twee jongemannen uit Geleen, die bij verhoor bekenden zich te hebben schuldig gemaakt aan negen diefstallen met braak, gepleegd in kantoren, een bakkerij, een kiosk en een restaurant. De buit bestond uit geld en goederen. Een gedeelte der gestolen goederen kon in beslag worden genomen. Uit de Heijse haven te Rotterdam is gisteren het stoffelijk overschot opge haald van de 58-jarige timmerman K. van der Linden uit de Sandelingstraat te Rotterdam. De man was werkzaam bij de Rotterdamse droogdok maat schappij. Hij werd sinds 12 december vermist. Door onopgehelderde oorzaak moet hij in het water zjjn gevallen en verdronken. Advertentie acht dan het integreren van Zweesch Vlaanderen met de rest van Neder land. Ook de heer Kodde (S.G.P.) hiel een pleidooi voor vrije veren. Wanneer de rest van Nederland kosteloos door tunnels mag rijden, waarom, zo vroeg hij, moet dan een deel van onze bevolking extra zwaar worden belast. De Rpnvaartpremies, die België on danks de Benelux weer verhoogd heeft, was een zaak waarvoor dr. van den Heuvel de aandacht vroeg. Ir. Posthu mus nodigde de minister uit om met zijn ambtgenoot van buitenlandse za ken de Belgen om uitvoerige gegevens te vragen. Mogelijk kan dan in het Benelux-parlement een debat over de ze zaak worden gevoerd. Dr. van den Heuvel wilde het daarheen leiden, dat het nieuwe kabinet deze zaak ten prin cipale met België zal bespreken. De katholieke woordvoerder waar schuwde tegen de Franse voorstellen, om wel de competentie van de Cen trale Rijnvaartcommissie over andere waterwegen uit te breiden, maar niet het Rijnvaartregime als zodanig, waar bij de akte van Mannheim voorop staat. Voor het wegvervoer vroeg dr. van den Heuvel om spoedige aanvullin0 op het rapport over de kosten van de weg. Hij bekritiseerde de geringe be sluitvaardigheid van de commissie, die het ongeregeld vervoer met een ton nagestop wil te hulp komen. Reeds in 1957 was deze zaak urgent. Het gaat er hier en ook bij het geregeld ver voer om dat normen, rechten enz. be kend worden. Over de positie van West-Brabant sprekende wees dr. van den Heuvel erop, dat er nog weinig anders is ge beurd dan een achterstand van ander halve eeuw inhalen met de verbete ring van de bestaande waterwegen. Met deze zaak zijn wegens de positie van dit deel van ons land in West- Europa en de Benelux veel meer dan gewestelijke belangen gemoeid. Ook op tal van vragen op verkeers gebied zal minister van Aartsen van daag antwoorden. iiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiimiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Jij boft, Miesje, jij krijgt tenminste zakgeld". iHiiiiiMHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHinniiimiiiiiiHiiiiiiiiiinr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3