arbeidsconflict in het noorden van frankrijk Vermaning Franse bisschoppen komt „nogal hard55 aan Ontslagen arbeiders een riem onder het hart gestoken E Schaaklust tweede kampioen in competitie N.H.S.B» TSJECH BESTE DIVIN EUROPA'S KUNSTRIJDER N OF M Amsterdamse A.S.C. ongeslagen aan de kop van hoofdklasse Chefarine4 HAMEA Drie miljoen uit voetbalpool Maar Fransman Alain Calmat maakt de meeste indruk Toledo moet nog veel leren Voetbalprogramma voor zondag SEMI-PROFS 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Tengevolge vooral van het ondubbelzinnig partij kiezen van kardinaal L'énart, bisschop van Rijssel, en van mgr. Guerry, aartsbisschop van Cam- ra'> heeft gisteren ook de grote Parijse pers het volle licht der actualiteit geworpen op een arbeidsconflict, dat gelokaliseerd is in het grote Noord- •janse industriebekken. Zoals bekend heeft uw lijfblad gisteren reeds de ver garing der bisschoppen gepubliceerd. De materie van het conflict werd ge- Verd door het ontslag, enige dagen geleden achtereenvolgens aangezegd ?an een kleine vierhonderd loontrekkers bij Cail te Denain en een goede vijf honderd bij Fives-Lille te Rijssel, twee grote ondernemingen op het gebied ^an constructie voor industrie-uitrusting. De ontslagen waren gemotiveerd economische noodzaak en zouden het uitvloeisel zijn van een fusie, die "eide genoemde ondernemingen zijn aangegaan, teneinde de concurrentie Hn de gemeenschappelijke Europese markt beter het hoofd te kunnen bie- aen. Door deze fusie werd, aldus de bedrijfsleiding, een zekere hoeveelheid Personeel, overwegend arbeiders en technici, economisch onverantwoorde overbodige „dubbele bezetting". Noch de ontslagen werknemers, noch "h syndicaten, noch de solidaire kameraden hebben de maatregel willen ^nvaarden. Het tot démarches en betogingen gekomen, o.a. hebben gis pen de ontslagenen bij Fives-Lille overeenkomstig van hun syndicaten ont ogen consigne zich „als normaal" naar hun ateliers begeven, waar zij el werden toegelaten, maar geen werk te verrichten kregen. Generale repetitie in Squaw Valley Belgische voetballers niet naar O.S. eT°t nu toe hebben 5 landen zich op- toeven voor het Olympische voetbal toernooi 1960, zo deelt het o-ganisatie- t) mité mede. Het zijn Noorwegen, De- jdarken, Oostenrijk, Indië en Italië, jnlplgië heeft de organisatoren ervan jh kennis gesteld, dat het geen ploeg zal 'Schrijven. Bulgaars protest Dr. Kortenhorst: Geen verkiezingsstrijd binnen het parlement Geen beleidsgesprek bij behandeling begrotingen Italiaanse bridgeploeg niet te kloppen Vierde testmatch Engelse batslieden falen jammerlijk T ennisjeugd-I.C. door ACATHA CHRISTIE AMATEURS K.N.V.B.-BEKER Hockeyprogramma SCHAAKCOMPETITIE K.N.S.B. Gedrang in eerste klasse B Wereldtitel schaatsen Jacht op kaartjes voor Bisletstadion Toernooi om Europese biljarttitel 71/2 ■t** 'J'S Het verluidt dat de bisschoppelijke yermaning de door de ontslagen ge troffen arbeiders en hun syndicaten ®en riem onder het hart heeft gesto ken en dat zij „nogal hard" is aan gekomen bij de betrokken patroons. Ai is in de streek het gesprek van de dag; en ook te Parijs verwijst men ernaar, hoe dit ngrijpen der beide 'ranse bisschoppen een parallel biedt rnet het krachtige partij kiezen van de kerkelijke overheid in recente soortgelijke arbeidsconflicten in Ita lië, met name te Florence. Paris Presse herinnert eraan, dat i.rngr." Liénart reeds voor de oorlog op een soortgelijke wijze tussenbeide was Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI (hefarine „4" beval 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgl één van de middelen, dal ook de zwakste maag diet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook hei middel bij uitstek tegen Pijnen en griep. jm BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET pijn, griep ol „landerig" gevoel lorgt eet» enkel ^let dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! He (jsbanen en de op ruige, be- «heeuwde hellingen geplaatste skischan- *en zullen van 21 februari tot en met i maart het toneel zijn van een harde, sPortieve strijd. Maar voor de organi satoren van de Olympische winterspe len 1960 betekent dit een der laatste msen van een periode van veel voor bereidend werk. .Wanneer namelijk ongeveer 70 atleten Jht dertien landen op zaterdag 21 fe bruari bezit nemen van dit kleine, voor been zo onbekende dorpje, zal moeten "'Ijken of de wedstrijdbanen werkelijk ®an alle door de internationale bon- ph gestelde eisen voldoen. Deze wed strijden, die men zou kunnen betitelen ö[-s „generale repetitie" voor de Olym pische winterspelen, beginnen die dag Jhet de Noordamerikaanse skikam- P'oenschappen in de Alpine en de Noordse nummers. Daarna volgen de Schaatswedstrijden met deelnemers uit **est-Duitsland, Oostenrijk, Canada, p-hiü Finland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Japan, Noorwegen, Zwe- (len, Rusland, Nederland en de Ver- ehigde Staten. Niet alleen bij het hardrijden op de ^c^aats zal Nederland vertegenwoor digd zijn, ook onze kunstrijdsters, de Nederlandse kampioene Joan Haanap- Pp' en de Amstelveense Sjoukje Dijk stra zullen daar haar beste beentje voor mtten. Na de Europese kampioenschappen kunstrijden, die op het ogenblik in Da- Pps worden gehouden, reizen beide pe'sjes in gezelschap van Wim de Lraaff en Cees-Jan Kroon met een pnartervliegtuig van Zürieh naar Colo rado Springs, waar van 24 tot en met r8 februari de wedstrijden om de we reldtitels plaats vinden. Wanneer deze wedstrijden zijn afgelopen worden er 2pg enkele demonstraties gegeven in juenver en dan komt dit viertal uit J1 de zgn. „voor-olympische" wedstrij- aeh in Squaw Valley. heeft thans ook geprotes- foj de Internationale Basketball en tTatie tegen het besluit om dit land Sa ftusland te diskwalificeren in het te V-er i g0 gehouden toernooi om het r6ea am pioenschap. Rusland had pus eerder een protest ingediend, lanrt t besluit werd genomen nadat Rus- teetL en Bulgarije geweigerd hadden iu de ploeg van Nationalistisch Chi- Ult te komen. gekomen in een soortgelijk conflict en dat hij daarna tot kardinaal werd ge creëerd. Dit, overigens behoudend ge zinde blad, onthult voorts bij wijze van economische achtergrond, dat de beide gefusioneerde ondernemingen in kwes tie thans over een carnet met opdrach ten beschikken tol een totaal van 57 miljard francs, waaronder als meest spectaculaire opdracht een Russische voor een bedrag van zes miljard en die betrekking heeft op de uitrusting van de „grootste cementfabriek ter we reld". Al deze opdrachten, aldus commenta rieert het blad met de goede relaties in kringen van het „grand patronat", vertegenwoordigen echter slechts an derhalf jaar emplooi, terwijl opdrach ten voor tenminste twee jaar emplooi „in dit soort industrieën" nodig zjjn om al het personeel werk te bezorgen. Ten slotte stelt het blad ook nog in het licht, dat de minst fortuinlijken van de ont slagen werkers zij die niet spoedig elders in de streek werk zouden kun nen vinden toch altijd nog aan over- heidswerklozensteun plus uitkering van de verzekering een inkomen blijven heb ben van ongeveer driekwart van het ge noten loon. (Van onze parlementaire redacteur) Op voorstel van dr. Kortenhorst heeft de Tweede Kamer zich verenigd met een behandeling van de nog resterende begrotingen waarbij alleen op zakelijke kwesties zal worden ingegaa' De Ka mervoorzitter zei, dat het parlement er zich bij neer moest leggen, dat het thans „politiek bijziende" is in vel band met de beperkte taak van de noodregering, die alleen zaken die in 's lands bilang niet mogen worden uitgesteld zal afhandelen. Hij zei, dat het onder deze omstandigheden geen verantwoord gebruik van de nationale tijd zou zijn, wanneer in de Kamer de partijen onderling zouden gaan dis cussiëren. Dat zou de verkiezingsstrijd binnen het parlement trekken, hetgeen geen wijs beleid zou zijn. In overleg met de begrotingscommis sies is de spreektijd beperkt. Er zullen alleen inlichtingen worden gevraagd over zaken die buiten het beleid op langere termijn staan. Mr. Burger (P.v.d.A.) heeft zich liet recht voorbe houden op de behandeling van de v""- grotingen terug t'e komen, wanneer de regering ook in de Tweede Kamer zo onbevredigend zou doen als de waar nemend minister Staf heeft geant woord op de betogen in de Eerste Ka mer n.a.v. de begroting van Land bouw. Het parlement kan zich volgens de socialistische spreker niet aan elke controle en verantwoordelijkheid ont trekken. Actuele kwesties moeten be handeld worden, anders hebben de ver gaderingen geen zin meer. De communisten gingen in hun eisen veel verder, maar het voorstel van de Kamerpresident werd aangenomen. Een sommetje van ruim drie miljoen gulden (om nauwkeurig te zijn 300.684 pond) is de 53-jarige ploegbaas James Gault uit Belfast rijker geworden, dank zij zijn deelnemen aan een voetbalpool. Hij zal dit bedrag delen met een kostganger, die gedeeltelijk blind is. De vrouw van James Gault is op het ogenblik in Nieuw- Zeeland om er een broer te bezoeken. Voor die reis hebben zij hard moeten sparen. Gault verdiende zo'n negentig gulden per week. Nu denkt hij er over zijn vrouw na te reizen. Opnieuw heeft een kampioen zich aangediend in de competitie van de Noordhollandsche Schaakbond. Schaak- lust uit Andijk werd in de eerste klasse A onbereikbaar voor de concurrentie en zal met de toekomstige kampioen van 1B de strjjd moeten aanbinden voor een plaats in de overgangsklasse. Het is reeds enkele jaren traditie dat Schaak- lust kampioen van IA is, maar in de pro motiewedstrijden wil het nog steeds niet lukken. Enkele teams kwamen bijzonder dicht bjj de titel; in de overgangsklasse Kijk Dit (IJmuiden), Caïsa 2 (Hoorn) in 3A, in 3B Lasker (Uitgeest), In 3C de r.k. schaakclub H.P.W. 2 (Haarlem) en D.O.S. (Alkmaar) in 4A. De strijd in de overgangsklasse ont wikkelt zich nu wel ten gunste van het IJmuider Kijk Uit. Op voorstel van Het Oosten werden de beide afgebroken par tijen uit het treffen Kijk Uit-Het Oosten remise gegeven waarmee de eindstand 6-4 ten gunste van Kijk Uit werd. Rest nog een ontmoeting tegen Pat Mat in Beverwijk. Wordt deze ontmoeting even eens gewonnen dan kan men in IJ muiden de bloemetjes buiten zetten. Rol land en Heemstede kunnen het over de afgebroken partijen slecht eens worden. Slechts één van de vijf werd beslist. De stand is 3%-2)4 ten gunste van Rolland. De Overveners denken de wedstrijd te kunnen winnen, Heemstede meent aan spraak op een gelijk spel te mogen m„ken. De zeer belangrijke wedstrijd tussen Pat Mat en Zaandam 2 werd bij de stand 4K-314 ten gunste van de Beverwijkers verdaagd. Het staat wel vast dat de winst uiteindelijk in Bever wijk zal blijven. Deze week zullen de laatste wedstrijden in de overgangsklasse worden gespeeld. Pat I lat treed als gast heer op van het favoriete Kijk Uit, Heemstede start bij Het Oosten met een 1-2 voorsprong als gevolg van drie voor- uitgespeelde partijen, terwijl in Zaandam de reserves van deze club Rolland om vangen om uit te maken wie van beide beide clubs zal degraderen. In de eerste klasse A werd Schaaklust kampioen via een 3)4-6)4 zege op V.H.S. 4. Voor de V.H.S.-ers wordt het nu uiterst précair. Er zal in elk geval een zege op Oppositie moeten komen willen de Haarlemmers het vege lijf redden. Hetzelfde geldt in 1B voor VHS 3 dat tegen Pat Mat 2 tot 5-5 kwam maar de laatste ontmoeting van het Beverwijker Weenink moet winnen om degradatie te voorkomen. Weenink was deze keer te gast bij het oprukkende Halfweg. Voor lopig leidt Halfweg met 3-2 en de zege lijkt waarschijnlijk. In Enkhuizen leverden K.T.V. en Cas- tricum voor de tweede klasse A een spannende strijd. Bij de stand 414-4)4 zal het eindresultaat van de wedstrijd af hangen van de afgebroken partij. In 2B behield Zaandam 3 een klein kansje op het kampioenschap nu het Pat Mat 3 in eigen huis met 4-6 de baas wist te blij ven. In Alkmaar boekte V.V.V. een nut tige zege op K.T.V. 2, 6-4. Voor 3B kwam Lasker in Uitgeest alweer tot de volle winst. Purmerend 2 werd het vierde achtereenvolgende slachtoffer, 6-4. Sa- ende 2 komt in deze afdeling wel in een bedenkelijke situatie te verkeren nu het met 5)4-4)4 de zege aan De Pion moest laten. Nauwelijks gepromoveerd uit de vierde klasse ziet het er naar uit dat H.P.W. 2 in één jaar tijd zal oprukken naar de tweede klasse! De Haarlemmers boekten in IJmuiden tegen Kijk Uit 4 met 3)4-6)4 de vierde overwinning en slaan nu nog steeds twee .punten voor op Oppositie 2 (ook' al één gepronioVe'erd team!) dat Het Oosten 3 met 6)4-2)4 de baas bleef. Er rest nog de ontmoeting H.P.W. 2-Oppositie 2. De P.T.T.-schaak- club De Torens uit tegen Haarlem maak te Halfweg 2 op ondubbelzinnige wijze duidelijk dat er in Halfweg geen illusies op een kampioenschap hoeven te be staan. De 8-2 uitslag bracht De Torens in 3D voorlopig alleen aan de leiding met V.H.S. 5 in tweede positie. In 4A kwam D.O.S. alleen aan de kop door een sterke 3)4-654 zege op K.T.V. 3. Schoorl behield in 4B een redelijke kans op de titel nu het Weenink 3 met 6)4-3)4 puntloos naar Beverwijk terugzond Toch lijkt het niet waarschijnlijk dat Sant poort 2 zich in deze afdeling van het voetstuk aan de top van de ranglijst zal laten stoten. Ook een Rotterdams bridgeteam Is met in staat geweest om de Italiaanse ploeg een nederlaag toe te brengen. De eindstand van de ontmoeting, die in het Kurhaus in Den Haag werd gespeeld, was 35-24 m het voordeel van de Ita lianen, die bg de pauze reeds een 20-12 voorsprong hadden. Voor Rotterdam kwamen uit de gebroeders Oudshoorn en de combinatie Slavenburg-Verboog Voor Italië de combinaties Chiaddia (na de pauze Forquet)-d'Alelio en Belladon- na-Avarelli. De Italianen wonnen voorts van de Haagse combinaties Boender-Lengyel en Van der Werf-mr. Van Bemmel Suyck. De uitslag werd 31-21, nadat de Nederlanders bi) de pauze nog een voorsprong van 13-12 hadden gehad. De Italiaanse ploeg was voor deze wedstrijd samengesteld uit Forquet- d'Alelio en Avarelli-Belladonna. d'Ale- lio werd in de tweede ronde vervangen door Chiaradia. Dinsdag speelt Italië wedstrijden te gen Rotterdamse- en Amsterdamse combinaties. De Tsjechische kunstrijder Karl Di- vin, heeft dinsdagmiddag de Europese titel kunstrijden (heren) veroverd. Het is de tweede maal in successie dat Divin de titel behaalde. De eerste keer was dat in 1958 te Bratislava. De Fransman Alain Giletti eindigde op de tweede plaats, gevolgd door Norbert Felsinger uit Oostenrijk. Alain Calmat (Frankrijk), die maandagavond na de Advertentie Geneest ruwheid en schraalheid Op de vierde dag van de vierde test match tegen Engeland verwierf Austra lië een voorsprong van 236 runs op de eerste innings. Aan het einde van de dag hadden de Engelsen in hun twee de innings 43 gescoord zonder wicket- verlies. De Engelse batslieden faalden andermaal, en kort na de thee waren de gasten all out voor 240. Ze konden dus de follow-on niet ontgaan. Het Engelse vierde wicketpaar Cow- drey-Graveney bleef in de morgen 90 minuten aan bat en voegde 55 runs aan de score toe. Het totaal werd daardoor 170 voor drie. Maar Cowdrey ging uit op de eerste bal na de onderbreking en dit werd het begin van de ineenstor ting. In 53 minuten gingen 6 wickets verloren voor slechts 18 runs. En dit kon niet aan de pitch geweten worden, het was goeddeels het gevolg van slecht ballen. De Australiër Gordon Rorke, een 20- jarige fast bowler en een nieuweling in test cricket zette met 8 ballen Cow drey (84) en Graveney (41) aan de kant. Zijn cijfers waren drie voor 23. Be- naud nam vijf wickets (vier voor 6 runs) voor 91. Dank zij een stand van 52 aan het laatste wicket van Willie Watson (25) en Brian Statham (36 n.o.) werd het to taal nog 240. Aan het einde van de dag stonden de Engelsen 193 runs achter. Voor de tenniswedstrijd tussen de TOP-jeugd en de I.C. van Nederland, die op 8 februari a.s. in de Middach- tenhal te Ellecom wordt gespeeld, zijn beide teams als volgt samengesteld: TOP-jeugd; enkelspel: Maris; Van de" Weg; Lansdorp; dubbelspel: Maris en V. d. Weg. I.C.: enkelspel: Van Eysden; Goris; Breukink; dubbelspel: Van Eysden en Goris. Advertentie Bent U niet vaak precies eender 7 U eet en drinkt toch ook niet alles met evenveel ple zier. Wilt U, dat Uw kinderen vlot hun boterham eten, geef ze er dan van Houten cacao bij. HOUTEN 60 Ze keek belangstellend naar de inhoud van de blau we handtas: poeder, geen lippenstift, twee pond, veertien shilling en sixpence in Engels geld, een zak doek, een persoonsbewijs ten name van Freda Elton, Manchester Road 4, Sheffield. Tuppence deed haar eigen poeder en lippenstift over en stond op, klaar om op pad te gaan. Tony Marsdon wendde zjjn hoofd af. Nors zei hij „Ik voel me een ellendeling, omdat ik u dit laat doen." „Ik begrjjp precies, hoe je je voelt." „Maai 't is absoluut noodzakelijk, ziet udat we op de een of andere manier aan de weet komen, waar en hoe de aanval zal komen." Tuppence klopte hem op de schouder. „Maak je daar geen zorgen over, mijn jongen. Ge loof me of niet. maar ik heb 't erg naar mijn zin." Enigszins vermoeid stond Tuppence tegenover St. Asalph's Road 14 en merkte op, dat Dr. Binion tand arts was en geen dokter. Uit haar ooghoek zag ze Tony Marsdon. Hg zat in een soort race-auto, die een eindje verder in de straat voor een huis stond. Aangezien het mogelijkerwijs opgevallen zou zgn, ais ze er met een auto was 'ïeen gegaan, was Tup pence, zoals nodig was geoordeeld, precies langs de voorgeschreven weg naar Leatherbarrow gelopen. En het feit stond vast, dat er twee vijandelijke vliegtuigen over het open terrein waren gevlogen, die voor ze verdwenen, laag rondgecirkeld hadden. Die zouden het eenzame verpleegstersfiguurtje hebben kunnen opmerken terwijl het over het veld hep. Tony was, met de vrouwelijke politie-deskundige, in tegenovergestelde richting weggereden, had een grote omweg gemaakt voor hij Leatherbarrow bin nenreed en had zijn plaats op St. Asalph s Road inge nomen. Alles was nu gereed. De poorten van de arena gaan open, mompelde Tuppence. Een Christen betreedt de arena, op weg naar de leeuwen. Ach kom, niemand kan zeggen, dat ik mijn leven ongebruikt voorbij laat gaan. Ze stak de weg over en belde aan, zich onderwijl afvragend, hoeveel Deborah om die jonge man gaf. Een vrouw van middelbare leeftijd, met een dom, boerengezicht geen Engels gezicht deed open. „Dr. Binion?" vroeg Tuppence. De vrouw nam haar langzaam van t hootd tot de voeten op. ,,U bent zeker Zuster Elton?" „Ja". „Wilt u zo goed zijn mee te gaan naar de spreek kamer?" Ze ging een paar passen achteruit en de deur siooi zich achter Tuppence, die zich in een kleme met lino leum bedekte vestibule bevond. De dienstmeid ging haar voor naar boven en open de een deur op de eerste verdieping. „Wacht alstublieft hier. De dokter komt bg u. Ze ging weg cn sloot de deur achter zich. 't Was een erg gewone tandarts-kliniek: het ge bruikelijke meubilair zag er wat oud en haveloos uit. Tunpence keek naar de stoel en overdacht glimla chend, dat die ditmaal nu eens niet de normale ver schrikkingen had. Ze voelde wel de gewone angst vooi de tandartsmaar de oorzaak was nu heel anders. Direct zou de deur opengaan en Dr. Binion" bin nenkomen. Wie zou Dr. Binion zijn? Een vreem deling? Of iemand, die ze al eerder gezien had? Als net degeen was. die ze half en half verwachtte De deur ging open. De man, die binnenkwam, was helemaal niet de- geen, die Tuppence zich half voorgesteld had te zul- en zien! Het was iemand, die zich ten enenmale niet als eerste figuur in het drama had beschouwd. Het was overste Haydock. HOOFDSTUK VEERTIEN Een stroom wilde vermoedens ten aanzien van de rol, die overste Haydock had gespeeld bij Tommy's verdwijning, golfde door Tuppence's gedachten, doch ze verwierp ze resoluut. Dit was het ogenblik, waarop ze al haar verstand bij elkaar moest houden. Zou de overste haar herkennen of niet? 't Was een interessante vraag! Ze had er zich tevoren zó vertrouwd mee gemaakt om zelf geen herkenning of verrassing te laten blij ken ongeacht wie ze ook zou ontmoeten dat ze er redelijkerwijs zeker van was, dat ze in dit geval niets had verraden. Ze stond van haar stoel op en bleef, zoals 't een eenvoudige Duitse vrouw betaamde, in een eerbiedige houding voor de heer der schepping staan. „Dus u bent gekomen," zei de overste. Hii sprak Engels en zijn optreden was precies zo als altijd. „Ja," zei Tuppence en alsof ze haar geloofsbrieven overhandigde, voegde ze er aan toe: „Zuster Elton." Haydock glimlachte, alsof hij 't grappig vond. „Zuster Elton! Prachtig!" Hij keek haar goedkeurend aan. „Op uw uiterlijk is absoluut niets aan te merken," zei hij vriendelijk. Tuppence boog het hoofd, doch zei niets. Ze liet het initiatief aan hem. „Ik veronderstel, dat u weet, wat u te doen hebt," vervolgde Haydock. „Gaat u zitten, alstublieft." Tuppence ging gehoorzaam zitten. „Ik zou van u gedetailleerde instructies ontvan gen'. „Heel juist," zei Haydock. Er was een vage toon van spot in z'n stem. „Weet u welke dag?' „De vierde!" Haydock keek ontsteld. Een zware frons kwam op z'n voorhoofd. „Dat weet u dus, hè?" mompelde hij. Hei was even stil en toen vroeg Tuppence: „Wilt u me alstublieft vertellen, wat ik moet doen?" Haydock zei: „Alles op zijn tijd, m'n beste." (Wordt vervolgd) verplichte figuren de zevende plaats be zette, bereikte de vierde plaats en de Westduitser Manfred Schnelldorfer ein digde als vgfde. Alain Giletti, de Franse crack, die reeds driemaal de titel won, stond na de eerste dag toen de verplichte fi guren verreden werden al zover ach ter in het klassement dat hij de 22- jarige student in de filosofie in zijn spe cialiteit, het vrije rijden, niet meer kon inhalen. Bovendien, verprutste Giletti zijn laatste overgebleven kansen, door zijn zenuwachtig gedoe, een nervosi teit die bg hem het uitvoeren van de moeilijke figuren te zeer hinderde om topprestaties te bereiken. Zijn tegenpool was Divin. Tenslotte had deze eveneens een zware mentale druk te dragen. Want zijn voorsprong was nu oók weer niet zo, dat hg zich kon permitteren zo maar wat te rij den. Nee, Divin moest de negen jury leden beslist wel iets goeds laten zien. Hij deed dat met een zekerheid, een rust en een kalmte die iedereen im poneerde. Alsof het louter ontspanning voor hem was, zo draaide de Tsjech vijf minuten lang over het ijs en hij bracht een keur, waarin vrijwel alle moeilijke figuren getoond werden. Toch was zijn rijden nog niet het hoogtepunt van deze laatste dag van de titelstrijd voor de heren. Daar zorgde de tweede Fransman Alain Calmat voor. Stond hg maandagavond nog op de zevende plaats, nu steeg Alain naar de vierde. Ritmisch en volkomen uit gebalanceerd bracht hg het spektaku- laire hoogtepunt van de derde dag der kampioenschappen. Calmat verwerkte in zijn programma meerdere driehoek- sprongen en maakte de mooiste axel- paul sen's. Van sommige juryleden kreeg hij daarvoor het zeer hoge cijfer van 5.9 (het hoogst te behalen cijfer is zes) voor de inhoud. Hij had een gemiddelde van 5.74. Ook zijn prestatie werd zeer hoog gewaardeerd: een gemiddelde van 5.59 voor de uitvoering. De Oostenrijker Norbert Felsinger, die de bronzen medaille won, was bij het vrije rijden ongetwijfeld de meest elegante schaatser. De beide deelne mende Russen werkten het snelst, maar maakten daardoor de indruk te haastig en onnauwkeurig te zijn. De enige Nederlandse vertegenwoordiger bij de heren, de jonge Wouter Toledo uit Den Haag, eindigde in het eindklassement op de 17e plaats. Hij had in zijn programma geen enke le moeilijke figuur verwerkt. Wel ver zette hij een hoop arbeid. Opnieuw bleek dat onze landgenoot nog veel heeft te leren voor hij als een waardige representant aan internationale wed strijden kan deelnemen. Zijn hoogste cijfer voor de inhoud was 4.8 en bij de uitvoering kwam hij niet verder dan 4.6. Toledo's plaatscijfer was 142 en hij had 1192.5 pt. Eredivisie NOAD-VW. Eerste divisie B: De Volewijckers- Excelsior, KFC-Stormvogels, Vitesse- Rigtersbleek, HVC-GVAV. Tweede divisie A: Wilhelmina-EDO, Xerxes-de Valk, EBOH-Velox. B. Rhe- den-Zwolse Boys, Velocitas Enschedese Boys, Tubantia-Oosterparkers. Amateurs. Eerste klasse A: Unitas- Laakkwartier. B: Sneek-WW, Zwaag- westeinde-ZAC, C.: Brabantia-de Spech ten. West I. Tweede klasse A: Zandvoort- meeuwen-HBC, JSV-Holland, West Fri- sia-Zeeburgia. B.: HMS-Hercules, Scho- ten-DEM, TOG-Aalsmeer, AFC-OWO. Derde klasse A.Assendelft-de Me teoor Beverwijk-Alcmaria Victrix, IW- Velsen, ZAP-QSC. B.: RKEDO-Rood Wit A, HSV-Zaandijk, ADO-Vitesse, EVC-ZW. D.: Stichtse Boys-CDN,, Ce- leritudo-ADE. Wilskracht/SNL-DWSV. Vierde klasse A: VZV-Helder, Zwaag- dijk-JVC. B.: DWB-St.-George. RKAFC- Hollandia T. C.IJ-Boys-OFC, DRC- TWM. D.: Fokke-Kinheim, ASVA-Roda. E.: WMHO-Bloemendaal, De Meer- DVAV, WMS-Animo, Energia-EHS. F.: St. Martinus-Madjoe, de Germaan-Meer- boys, WV/HEDW-Muiderberg. G: Amers- foortse Boys-de Zebra's, WY-The Vic tory, Nijenrodes-Patria. H.: EMM-SVF, Zwaluwen Vooruit-Saestum, KDS-Mid- landia, DEV-Brederodes, Fortitudo-Bilt- hoven. West II: Derde klasse A: WSB-WP, RVC-Lugdunum Vierde klasse A: Concordia H-Geel Wit, ASC-Warmunda, Teylingen-Fore- holte. le ronde: DCG-DWS-A, Volendam- OSV, ZFC-TYBB, ADO-GDA, DCL-Sche- veningen-Holland Sport, Blauw Zwart- Haarlem, Wilhelmus-RCH, Fortuna (Vlaardingen)-VDL. DHC-DHL, ONA- Gouda, UVS-Moordrecht, FVC-Heeren- veen, Neptunia-Veendam. Be Quick-Eri- case Boys. 2e ronde: Ajax-Watergraafsmeer, Alk- maar-WSV, Hengelo-OÏdenzaal, PEC- DOS, NEC-TOP, Hulst-RBC. Rapid JC- Roda Sport, Helmondia-Wilhelmina. Heren. Eerste klasse. Westen: Kampong-Delftse Studenten, TOGO-HHIJC. Oosten: Bully-DKS. Noorden: GHBS-HVA, GCHC-LHC, HMC-Groninger Studenten, Meppel- Groningen. H.T.C.C.-Beker. 3e rondeAsvion-Push. Dames. Eerste klasse. Westen: Alliance-Gooi, BDHC-Be Fair, Kieviten-TOGO, Groen Geel-RBC. Ociten: Deventer-Quick, Zwolle-Wa- geningen, PW-Union. Noorden: GHBS-HVA, GCHC-LHC, Meppel-Groningen. In de hoofdklasse van de Koninklijke N ederlandsche Schaakbond ontwikkelt zich weer een strijd om de landstitel tussen de beide oude rivalen A.S.C. en V.A.S. (beiden Amsterdam). Beide clubs worden alleen bedreigd door de club van Donnet, het Haagse D.D. De Am sterdamse Schaak Club is de huidige kampioen, V.A.S. was het jaar ervoor drager van deze ere-titel. V.A.S. heeft zich inmiddels aan de kop genesteld door A.S.C. met 64 te verslaan. Nu de wedstrijd tussen D.D. en Phi- lidor (Leeuwarden) met 82 door D.D. is gewonnen wordt het voor de Friezen oppassen. Het gepromoveerde V.V.G.A. (A'dam) zal zich weten te handhaven. Voor de Haagse Christelijke Schaakver eniging ziet het er minder mooi uit. Dit temeer daar in alle afdelingen der K.N.S.B. twee verenigingen automatisch moeten degraderen. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: V.A.S4—8 A.S.C5—8+ D.D. 44 Rotterdam 45 V.V.G.A4—4+ Philidor 42 H. Chr. S.V3—0 Hilversum 40 afgebroken partij Bij de eerste klassers leidt in afdeling A de „eeuwige tweede", Staunton uit Groningen Het ondervindt echter ge duchte concurrentie van het gedegra deerde Utrecht. Het gepromoveerde S.M.B. (Nijmegen) doet het hier lang niet slecht. Het eveneens gepromoveer de A.S.V.U. (A'dam) kan ook aardig meekomen. De ranglijst luidt nu: Staunton Utrecht Bussum S.M.B. Arnhem 4—7 4—6 4—5 4—4 4—3 A.S.V.U4—3 V.A.S. II 4—2 Unitas 42 Het gedegradeerde Spangen (R'dam) doet in 1B een serieuze poging opnieuw intrede te doen in de hoogste afdeling. L.S.S. (Leiden), V.H.S. (Haarlem) en Dordrecht zijg echter geduchte rivalen. Het gepromoveerde Philips kan zich in dit gezelschap kennelijk niet handhaven. In deze afdeling is de wedstrijd Delft Eindhoven nog niet beslist. Eindhoven wenst bij de stand 41i4)4 winst in de laatste partij. Delft vraagt daarentegen een gelijk spel. L.S.G. heeft de ontmoe ting van V.H.S. met 46 gewonnen. In onderstaande ranglijst is de ontmoeting V.H.S.Res. S.C. op 5)44(4 ten gunste van de Haarlemmers geclaimd, een uit slag die misschien nog in 64 zou kun nen veranderen. Spangen 47 L.S.G4—6 V.H.S4—6 Dordrecht 46 Eindhoven 33+ Residentie s.c41 Delft 31+ Philips 40 In de tweede klasse B geldt de r.k. Amsterdamse schaakclub De Pion (ge degradeerd uit de eerste klasse) als een serieuze gegadigde voor het kampioen schap. Overigens zullen ook Zaandam, Amersfoort en het uit de Amsterdamse Schaakbond gepromoveerde Watergraafs meer nog wel een woordje meespreken. Onderaan zullen W.V. (Alkmaar) en V.H.S. I (Haarlem) zich weinig illusies meer maken degradatie te kunnen ont lopen, ook al blijkt V.H.S. zich iets te herstellen. De laatste uitslagen luiden: De Pion—V.V.G.A. II 42 voorlopig, BaarnV.H.S. II 4(45(4, Amersfoort— V.V.V.: 64, ZaandamWatergraafsmeer 4)44)4 voorlopig. De afgebroken par tijen worden luidt nu: uitgespeeld. De stand Amersfoort 5—7 De Pion46+ Zaandam 46+ Watergraafsmeer 45+ V.V.G.A. II 4—4+ Baarn 54 V.V.V5—2 V.H.S. II 5-2 afgebroken partij. Temidden van clubs uit Den Haag en Rotterdam wil het met de Leidse schaakclub Philidor in 2C niet al te best vlotten. Enkele rake nederlagen, 91/. tegen Vios en 8)4—1)4 tegen D.D. II, doen het ergste vrezen. Misschien dat de ontmoetingen tegen N.R.S.V. (in twee jaar afgezakt van de hoofdklasse naar de tweede klasse!) en D.D. III nog een wending ten gunste van de Leidse schakers zullen brengen. De laatste uit slagen luiden: PhilidorH.Chr.S.V. II 46, MoerwijkR.LA.C. 4(45(4 en Vios D.D. II 45 voorlopig. De ranglijst geeft hier het volgende beeld: D.D. n 5—8+ Spangen II 57 R.L.A.C67 H.Chr.S.V. II 5—6 Vios 45+ Moerwijk 53+ N.R.S.V5—3+ Philidor53 D.D. III 4—2+ afgebroken partij. Na de overwinning van de Noor Jo- hannesen in de Europese schaatskam pioenschappen te Gothenburg, is de gro te belangstelling die in Noorwegen reeds bestond voor de wereldkampioen schappen die op 14 en 15 februari in het Bislet-stadion te Oslo gehouden zul len worden, tot ongekende hoogte geste gen. Het stadion biedt aan 56.000 toe schouwers capaciteit voor deze kam pioenschappen, maar tienduizenden moe ten worden teleurgesteld. Uit de pro vincie zjjn ruim 70.000 bestellingen ont vangen. Daarvan zullen slechts 15.000 gehonoreerd worden. De overige toe gangskaarten worden op 10 februari 's ochtends aan de loketten verkocht. Om zeker te zjjn van een kaartje, zal men de gehele nacht in de rij moeten staan. De eerste équipe die in Oslo zal arri veren, is de Russische. De Russen wor den reeds komend weekeind verwacht. Hoeveel naties zullen meedoen is nog niet bekend. De inschrijving sluit vrij dagavond aanstaande. In elk geval doen de elf landen mee die in Gothenburg acte de présence gaven, plus Oost- Duitsland, Japan China en Australië. Er zullen geen directe TV-uitzendingen van deze kampioenschappen zijn. Aan het toernooi om het Europese kampioenschap 71/2, dat van 19 t/m 22 febr. in een zaal van het „Stadium" te Brussel wordt gehouden onder de auspiciën van de Europese Biljart Con federatie, zullen de volgende spelers deelnemen: Wafflard en Vervest (Belg.) Van de Pol en Wijnen (Ned.), Rudolph en Spielmann (Did.), Grivaud (Fr.) en Scherz (Oost.). België, Nederland en Duitsland hebben dus elk twee verte genwoordigers, wat te danken is aan het feit dat Portugal, Spanje en Zwit serland verstek laten gaan. Het program voor de eerste speel dag luidt: Van de Pol-Wijnen, Wafflard- Vervest, Rudolph-Spielmann en Gri- vaud-Scherz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7