Dulles in Europa om te luisteren Geen nieuwe voorstellen inzake de Duitse kwestie meegebracht IJS BEDREIGT DE WILDE ZWANEN Koninklijke Marine wil vloot en apparaat over enige havens spreiden Russen laten Amerikaans convooi na oponthoud van 56 uur door Aantal minst draagkrachtigen van ontstellende omvang" Groeiend realiteitsbesef gas— tas» Eerste bezoek aan Engeland Baby in wieg gestikt Het weer Ook IJ muiden als basis genoemd „Krachtig protestvan de Verenigde Staten naar het Kremlin Halve „Nyon" naar Rotterdam ÉS®? Drie gevallen van opzettelijke brandstichting „K.L.M. krijgt een zeer waardevol eindpunt Aperte achterstand in de lonen op bijzondere werhobjecten Prinsessen Beatrix en Irene naar de wintersport ZONNIG WEER ^let weer in Europa Pyromaan aan het werk in Wychen Verwarmde plaveisels in Stockholm Zwanikken in de Tweede Kamer Drie doodvonnissen in Bagdad LONDEN, hedenmorgen. De heer Foster Dulles, Amerika's minister van buiten landse zaken, is gistermiddag op het Londense vliegveld aangekomen. Hij verklaarde daar dat hij geen nieuwe Voorstellen kwam brengen voor een mogelijke oplossing van de Duitse kwestie; dat hij tijdens zijn besprekingen te Lon den, Parijs en Bonn waarschijnlijk meer zou luisteren dan spreken; en dat hij verwachtte dat het Westen gedurende de komende weken enige belangrijke beslissingen zou moe ten nemen „welke ons zijn opgedrongen door Rusland". Dit laatste doelt vanzelfsprekend op Khroesjtsjevs ultimatum over Berlijn, hetwelk men in* het Westen zo zorgvuldig ver lijdt bij zijn ware naam te noemen. De heer Dulles voerde Jn de loop van de middag gedurende twee uren besprekingen roet de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, en had gisteravond een bespreking van eendere lengte Piet Macmillan in Downingstreet nr. 10. Scooter/Bromfietskleding Weinig wind De vier Amerikaanse vrachtauto's, die op de autoweg naar Berlijn bij de grenspost Marienborn werden vastge houden, zijn gisteravond vrijgegeven, aldus meldt Reuter. De Russen hebben de vijf Amerikaanse soldaten, die in de vrachtauto's reden in totaal 56 uur lang belet West-Duits- land binnen te rijden. Britse minister: Oude man door auto overreden DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 82ste JAARGANG No. 30131 (Van onze Londense correspondent) H Hoofdpunt van bespreking was de Duitse kwestie en het ultimatum van Khroesjtsjev, doch ook andere wernen. waaronder Egypte, het Nabije Oosten in het algemeen, en ontwape ning. werden besproken. Het program van heden omvat weder om een bespreking tussen Selwyn Lloyd en Dulles in de morgen, gevolgd door een gesprek met Macmillan. Vanmid- Hopr vertrekt D. lles naar Parijs. r de andere personen met wie Dulles gis teren in Londen besprekingen voerde, bevond zich generaal Norstad, de ge allieerde opperbevelhebber, die voor dit doel uit Frankrijk was overgekomen. Er is gisteren geen communiqué gepubliceerd over de besprekingen, maar men mag als vaststaande aan nemen dat Macmillan eveneens met Dulles van gedachten wisselde over zijn voorgenomen bezoek aan Moskou. Er wordt namelijk verwacht dat de Britse premier hedenmiddag in het Lagerhuis bekend zal maken dat hij aan het eind van de maand naar Moskou zal gaan op grond van een uit staande uitnodiging van Russische zijde. Deze uitnodiging dateert van april 1956. toen Khroesjtsjev en de bekende en destijr" gevierde Russische staats man Boelganin Brittannië met een be zoek vereerden. Er wordt verwacht, dat het bezoek aan Rusland ongeveer tien dagen za. duren; dat Selwyn Lloyd Macmillan zal vergezellen; en dat het bezoek niet beperkt zal blijven tot Mos kou, maar dat Macmillan, het voor beeld volgend van de heer Mikojan in de Verenigde Staten, op tournee zal gaan. E wordt niet verwacht dat Boel ganin zich onder de gastheren zal be vinden. Het is duidelijk dat Macmillan niet naar Moskou gaat om te onderhandelen, doch slechts om te trachten te achter halen wat precies het Russische stand punt is met betrekking tot het ultima tum over Berlijn en met betrekking tot de mogelijkheid van eventuele Duitse hereniging. JOHN FOSTER DULLES Wllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililllllll Woensdagochtend is te Zandvoort de hog geen twee maanden oude baby van de familie J. van der P. dood in het Wiegje aangetroffen. Het bleek dat het Meisje in een losgewoeld dekentje was gestikt. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer. in de nacht en ochtend hier en daar Wist. Zwakke oostelijke wind. Van nacht overwegend lichte vorst, mor gen overdag temperaturen oplopend '°t enkele graden boven het vries punt. Zon: 8.14-17.35. Maan: 6.58-16.32. Prinses Beatrix wordt aanstaande za terdag in Sankt Anton am Arlberg in de Oostenrijkse Alpen verwacht voor haaf jaarlijkse ski-vakantie. Zoals ge woonlijk logeert zij, met drie vriendin nen, in hotel Post. De prinses blijft tot 17 februari. Op 22 februari wordt prin ses Irene in Sankt Anton verwacht. Naar het dagblad Trouw meldt wordt binnenkort de bekendmaking ver wacht van een besluit van de hoogste marineleiding met betrekking tot een ver doorgevoerde decentralisatie van de oorlogsvloot en het apparaat van de Koninklijke Marine. Naast Den Helder en Vlissingen zal de marine ook IJmuiden en Hellevoetsluis als thuishavens krijgen. Ondanks de hoge kos ten, die verbonden zijn aan de overplaatsing van omvangrijke marine-een heden en het overbrengen van vele schepen naar nieuwe havens, die daar voor ingericht moeten worden, wil men een einde maken aan de kwetsbare situatie van de gehele vloot in één haven, Den Helder. Het zou in de bedoe ling liggen de fregatten, onderzeebootjagers en mijnenvegers, die thans in Den Helder in conservatie liggen, de zogenaamde „mottenballen-vloot", over te brengen naar IJmuiden, Vlissingen en Hellevoetsluis. Het gevolg hiervan zou zijn, dat ook een groot deel van het marinepersoneel naar deze havens moet vertrekken. De wilde zwanen op het IJsselmeer hebben het moeilijk. Er ontstaat steeds meer drijfijs en als zij niet in beweging blijven, lopen de vogels kans in te vriezen. Desgevraagd vernamen wij bij de Marine-voorlichtingsdienst, dat over sen marine-basis in IJmuiden niets bekend is. In IJmuiden was, noch bij de rijks waterstaat, noch bij de gemeentelijke overheid, een bevestiging van dit bericht te krijgen. De rijkswaterstaat wist van niets en de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, verklaarde evenmin van iets te weten. Wel zei burgemees ter Kwint ons, dat IJmuiden marine haven altijd een ideaal van hem is ge weest. Voorts is ons bekend, dat de rijkswaterstaat bij de bestudering van Findlay Burns, de officier van de Amerikaanse militaire missie in Berlijn, die belast is met politieke aangelegenheden, was eerder op de middag in het nabijgelegen Helmstedt aangekomen voor besprekingen met de politieke adviseur van de Russische commandant in Berlijn. Om zeven uur zei hjj tot een groot aantal verslaggevers; „Ik denk dat als u een paar minuten wacht, het convooi is doorgelaten". Enkele minuten later passeerde het convooi. Volgens geallieerde functionaris' is de normale gang van zaken, dat chauf feurs van legervoertuigen een reisver gunning aan de Russische grensbewa kmg tonen. De grenswacht heeft niet het recht de lading te inspecteren of om andere papieren te vragen. De Ameri kanen hebben hun lading dan ook niet laten onderzoeken, -wel de R ssen dit wel eisten. De Amerikaanse regering had gis teren een nota aan Moskou gezon den, aarin het vasthouden van het convooi „een schending van h<-' 'op- gangsrecht" tot Berlijn wordt ge noemd. President Eisenhower ver klaarde op zijn persconferentie dat „ec krr ig protest" tegen het vast houden van het convooi bij het minis terie van buitenlandse zaken in Mos kou is ingediend. Ook het Britse militaire opperbevel in Berlijn heeft gisteren geprotesteerd en wel bij de Sovjet-overhei in Ber lijn. De reden was het aanhouden door een Sovjet-ambtenaar van een Britse legervrachtauto op de weg van West- Berlijn naar West-Duitsland. De Britse vrachtauto is bij Helmstedt door de Rus geïnspecteerd. De chauffeur die alleen in de auto zat, had dit niet n- nen verhinderen. Het oponthoud had slechts enkele minuten geduurd. Maar voortaan zullen chauffeurs niet meer alleen in militaire vrachtwagens tussen West-Berlijn en West-Duitsland mogen rijden, aldus een bekendmaking van het ministerie van buitenlandse zaker in Londen. Het incident is maandag ge beurd. .-Het hogedrukgebied dat het weer in "'est-Europa bepaalt strekt zich uit van uid-Noorwegen tot de Balkan, maar "et begint langzaam in omvang af te ernen. Daardoor worden ook de lucht- yrukverschillen kleiner en wordt de 'nd zwakker. De komende vierentwin- lurhUur wor(H de droge continentale vop L nog steeds uit Duitsland aange- genn rmet 's nachts opnieuw overwe lf nchte vorst en overdag temperatu- l0p "le tot enkele graden boven nul op- to-J!' Het weer behoudt overigens een mS karakter. station 0&kh<"» ParnmburS §««tln JÜrich ?enève Innsbruck min neersl Weei temp afgel gisteren 24 uur onbewolkt -3 0 onbewolkt -12 0 geheel bew. -1 0 onbewolkt -2 0 onbewolkt -5 0 onbewolkt -3 0 onbewolkt -2 0 geheel bew. 14 0 geheel bew. -1 0 onbewolkt -4 0 mist -12 0 licht bew. -6 0 half bew. -3 0 motregen 2 0.1 onbewolkt -5 0 onVawolkt -1 0 geheel bew. 13 0 Een zware H-34-helikopter van het Amerikaanse leger in het zuiden van Europa heeft als kraan-vliegtuiggefungeerd voor een tweepersoons sportvliegtuigje, dat met twee mensen aan boord wegens motorpech een noodlanding had moeten maken in het berggebied bij de Italiaanse stad Verona. Met stevige kabels werd het defecte toestelletje bevestigd onder de helikopter. Daarna werd het naar een vliegveld gevlogen met een snelheid van 60 kilometer per uur. Een kleine helikopter vloog naast het vreemde transport om de inzittenden van de grote wentelwiek op de hoogte te houden van de gedragingen van de „sleep". In een week tijds zijn te Wychen bij i,i me go n een drietal gevallen van op zettelijke brandstichting voorgekomen. De brand werd gesticht in een wagen, geladen met stro, die naast een boer derij stond, in een transformatorgebouw tje van de provinciaal Gelderse elektri- citeits maatschappij en in een garage, verbonden aan een villa van een apo- theekhoudende huisarts. Doordat omwonenden en de plaatse lijke brandweer aanstonds hulp ver leenden, bleef de schade beperkt. Ingezetenen van Wychen zijn er toe aangespoord medewerking te verle nen bij het opsporen van de dader(s) door de politie te waarschuwen, indien verdachte personen op een erf worden gesignaleerd. De Britse minister van verkeer en burgerluchtvaart, Harold Watkinson, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een door het Labourlid John Rankin gestelde vraag volgens Reuter gezegd, I dat de Britse regering probeert edel- moedig te zijn tegenover de K.L.M. wat betreft de dienst op Singapore. Rankin had gevraagd waarom de re gering besloten had het aanta' K.L.M.- vluchten naar Singapore van twee op een per week te brengen. Minister Watkinson zei dat de K.L.M., wat er ook gebeurt, „een eindpunt zal krijgen dat zeer waardevol is, iets wat zjj nim mer tevoren heeft gehad". De Zweedse hoofdstad zal worden voorzien van verwarmde plaveisels. En kele zijn reeds voltooid, terwijl arbei ders in andere landen druk bezig zijn met het leggen van koperen buiz» op de plaveisels, waarna beton op de bui zen wordt gestort. De verwarmde plavei sels zullen het euvel van de zware sneeuwval, waaronder Stockholm in de winter gebukt gaat, aanzienlijk verhel pen. New York In de diamantbeurs te New York heeft gisteren een brand ge woed, als gevolg waarvan edelstenen ter waarde van een miljoen dollar zijn zoekgeraakt tussen puin en brandende voorwerpen. Zo ploeterde het halve Zwitserse vrachtschip „Nyon", getrokken door een sleep boot, naar de Nieuwe Waterweg. In Bolnes zal het schip, dat bij een stranding aan de Engelse kust het voorste deel verloor, een nieuwe verlengde boeg krijgen. Het schip is hier gefotografeerd ter hoogte van de Doggersbank. (Luchtfoto A.N.P.) (Van onze Haagse redactie) De heer Zwanikken (K.V.P.) heeft woensdag in de Tweede Kamer om een verbetering in de lonen op de aanvul lende werken en de gemeentelijke sociale werkplaatsen gevraagd. Tijdens de behandeling van de begroting van so ciale zaken een debat kon het nau welijks worden genoemd zei de ka tholieke spreker dat volgens een on derzoek van de K.A.B. het aantal minst draagkrachtigen in onze „welvaarts staat een ontstellende omvang heeft. De arbeiders op de bijzondere werkobjec- ten vormen daarvan een belangrijk deel. Zij hebben een ..aperte achter stand". De heer Zwanikken sprak ook van „onevenwichtigheid in de natio nale werkgelegenheid", waarmee de Kamer bij recente bezoeken aan de ont wikkelingsgebieden opnieuw was gecon fronteerd. Hij vroeg om bij de aandacht voor de noordelijke provincies ook west- Brabant en Zeeland niet te vergeten. De socialistische woordvoerder Baart had gedreigd met een motie, wanneer het antwoord van de minister van so ciale zaken a.i. prof. Beel, over de ar beidstijdverkorting hem niet zou bevre digen. „Arbeidstijdverkorting heeft een hoge plaats op onze verlanglijst," zei de heer Zwanikken. Maar hij was het eens met het principiële standpunt van de bewindsman, dat dit intermezzokabinet hier geen beleidsbeslissingen kan ne men en wilde geen steun geven aan ver klaringen die „kennelijk zijn afgelegd onder de druk van de politieke situa tie." De gemeenteklassificatie dient vol gens de K.y.P. geleidelijk te worden afgeschaft. iiiiiiimiiiiitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Iraakse revolutionaire krijgsraad heeft de vroegere minister van binnen landse zaken Said Gazzaz, de vroegere gouverneur van Bagdad Badoel Jabbar Fehmi en de vroegere leider van de staatsveiligheidsdienst Bahjat Attiah ter dood veroordeeld, aldus meldt radio- Bagdad. Gazzaz is er o.a. van beschuldigd, dat hij in 1953 bevel had gegeven om op stakers in Basra te schieten. Oud-gou verneur Fehmi zou tijdens de revolutie studenten, betogers en politieke ge vangenen in de gevangenis van Bagdad hebben laten ombrengen. Attiah zou bevel hebben gegeven op betogers te schieten en verscheidene mensen met martelingen tot valse bekentenissen heb ben gebracht. Tegen half zeven woensdagavond is te Valthermond de 74-jarige J. de Jonge door een auto overreden. Volgens verklaring van de chauffeur had deze wel iets op de weg zien liggen, maar hij had niet het vermoeden, dat het een mens was. Hij reed er over heen. Het slachtoffer blek te zijn over leden. Het staat nog niet vast of de man reeds gestorven was toen hij werd aangereden. de mogelijkheden tot vergroting van de havenmond van IJmuiden, daarin ook steeds de belangen van de marine heeft betrokken. In de jaren direct na de bevrijding is ook al eens sprake geweest van de centralisatie van de Nederlandse oor logsvloot. Er is toen een groot plan geweest om ten zuiden van de pieren van IJmuiden grote basins aan te leggen ten behoeve van de marine. De oorlogsschepen konden dan ge makkelijk in- en uitvaren zonder daar bij last te hebben van of hinder te ver oorzaken aan de handelsvaart. Dat plan heeft men toen echter laten va ren. Een marine-basis in IJmuiden schept ook een woonprobleem. De gemeente Velsen heeft voor zijn tekort aan wo ningen nog wel enig soulaas in het nieuw geprojecteerde Zeewijk. Maar daar zullen op zijn hoogst een tweedui zend gezinnen een woning kunnen vin den Velsen heeft dat voor zijn eigen woningzoekenden al nodig en heeft bo vendien nog een voortgaande bevol kingsaanwas op te vangen als gevolg van de industrialisatie. Wil men dus ook nog kunnen zorgen voor de huisves ting van marinepersoneel, dan zal daar voor extra bouw-volume nodig zijn en zal aan uitbreiding van het voor woning bouw aangewezen gebied niet te ontko men zijn. Er is van de afgetreden socialis tische ministers enige matiging uit gegaan op het verkiezingscongres van de P.v.d.A. Dit blijkt niet alleen uit enige gematigde formuleringen („als wij als minister terugkomen, kunnen wij dit niet waar maken"), maar ook uit de afwezigheid van een nieuwe verklaring, dat de partij verlangend is naar de oppositie. Men heeft wel licht ingezien, dat men na de kabi netsformatie bezwaarlijk het veron gelijkte en verschopte jongetje kan uithangen, wanneer men van te vo ren reeds heeft doen weten geen zin te hebben om mee te spelen. Wie immers toch niet wilde meedoen, kan niet uitgestoten zijn. Deze keer was er bij de P.v.d.A. een zekere gereser veerde bereidheid tot deelneming aan een volgende regering te beluisteren, zij het op bepaalde socialistische voor waarden. Komt de partij dan in de oppositie te zitten, dan hebben de anderen de schuld, die zich niet heb ben willen binden aan de beloften, die de P.v.d.A. haar kiezers zo grif heeft kunnen geven. Een redelijk standpunt, dunkt ons. Is socialistische deelneming aan een volgende regering derhalve niet be paald uitgesloten, gemakkelijk is zij niet gemaakt. De prijs blijft hoog, naar goeo koopmanschap. Wij bedoe len nu niet de eis van opheffing van de bestedingsbeperking op het gebied van de lonen, want deze eis is vaag genoeg om veler'ei interpretatie toe te laten Ook niet de eis van waarde vaste pensioenen, want tenslotte zou men die ook kunnen nastreven door het gèld eens waardevast te maken. Neteliger is bijvoorbeeld de blijvende prijsbeheersing van landbouwgron den, welke kwestie in de afgelopen herfst voor de P.v.d.A. reeds aanlei ding is geweest het mes op tafel te leggen. Doch een compromis op dit punt is niet uitgesloten. Een waar struikelblok echter lijkt ons de para graaf over Nieuw-Guinea. Tegen een belangrijke minderheid in, welke wel aegel'jk een nationale verplichting tegenover de Papoea-bevolking zag, is besloten tot „een Nieuw-Guinea- beleid, gericht op een internationale regeling van dit vraagstuk. Geen uit zending van dienstplichtigen van de landmacht en de luchtmacht onder de gegeven omstandigheden". Deze formulering, rechtstreeks inaruisende tegen de recente opvattingen van de afgetreden minister-president dr Drees is hij thans bekeerd tot de richting In 't Veld? maakt het de andere partijen wel oijzonder lastig om te komen tot een aanvaardbaar regermgsprogram, waarin ook hun inzichten worden neergelegd, name lijk, dat een internationale regeling met te verwachten valt en dat daar- om Nederland zijn taak ten opzichte van Nieuw-Guinea, ook militair, zal moeten voortzetten. De uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea was een punt, waarover het oude kabinet waarschijnlijk zou zijn gestruikeld, ware het niet, dat het zich voortijdig opzettelijk had laten vallen. De totstandkoming van een brede basis-kabinet zou voor deze hinderpaal wel eens kunnen blijven steken. Een winstpunt is echter, dat van achter de bestuurstafel aan een veel eisende zaal op een gegeven ogenblik de opmerking werd gericht wij so cialisten vormen de meerderheid niet Het is aan de kiezers dit groeiende realiteitsbesef een handje te helpen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Oirectle: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A, M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1