MET TUINKERS Kopergieter vrijgesproken van brandstichting door Amsterdams Gerechtshof Voor velen is een goede plaats te verwerven IJslands schip brengt Britse treiler op ■EH IJWEG TE ZWANENBURG WORDT VERBREED K ru iswoordraa SHNWIIl JONGE Het huwelijk van het jaar in Nijmegen Grammofoonplaten NAAIMACHINES I Pokken-inenting geweigerd Eenden winnen het van tractor De Haarlemse rechtbank had hem 15 maanden opgelegd Deskundige en welbewuste selectie in Nederland Gemeenteraad Haarlemmermeer Hoofddorp krijgt een stamriool nodig Perzië blijft het Westen trouw ERIC DE NOORMAN Op vaderlijk gezag Symbolische straf VAN DEN BERG Indische Nederlanders naar de V.S. Schipper ging na opdracht van reders vrijwillig mee KAMPERMAN Frans disconto verlaagd tot 4% (4V2) Nieuw-Guinea Zandvoortse scholiere vijf dagen naar Londen Biljarten, tweede klas district Haarlem Geen zaterdagvoetbal in de H.V.B. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 PAGINA 2 (Cresson a I'oeuf) I Zijlstraat 87 - Tel. 11110 I HHmB Veer 'n BETERE BONTMANTEL Terug naar gesticht Mag. Stokman stelt de minister vragen Als klaprooscollectante Speelautomaten V olleybalprogramma voor maandag de meest gewilde jonge jenever 8.15 Pl"r Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 21 „Terug!" bijt Eric de mannen toe en dicht op elkaar duiken ze weg in de wirwar van dode takken onder de overhangende klippen. Er is nog een mogelijkheid dat ze hier hun achtervolgers kwijt kunnen raken. Maar voor ze honderd meter afgelegd hebben, staat de voorste Ier opnieuw stil en wijst met trillende vinger vooruitOok daar zijn de kleine don kere krijgers. „Luistert," zegt de Noorman kort tot het vijftal Ieren. „Mis schien valt er met die kerels te onderhandelen, al geloof ik er zelf niet erg in. Vrienden zijn we niet, maar het is beter dat nu te vergeten. Mijn krijger en ik zullen onze wapens verdelen; zeven man zijn altijd meer waard dan twee." De Ieren knikken verheugd; vier van hen krijgen de speren en bo gen van Eric en zijn krijger, voor de vijfde is er slechts nog een dolk, maa^ gebonden aan een stevige tak vormt ook dit een aardig wapen. De Noor man zet Sveins helm op, en terwijl de twee boogschutters de vijand on(re. schot nemen, stapt Eric onbevreesd naar voren. Zijn plotselinge verschij ning brengt nogal wat ontsteltenis teweeg bij de kleine krijgers maar z J herstellen zich gauw, als ze zien, dat de Noorman de hand opheft in h vredesteken. „Wij zijn vredelievende lieden," zegt hij luide, „en afgedwaa Zegt ons slechtsEen gillende kreet onderbreekt zijn woorden. Net öij tijds kan hij de speer ontwijken, die op hem toesuist. En het volgend iw ment stort de troep met een woest gekrijs naar voren Advertentie fliis» Op vaderlijk gezag heeft de zeemili cien marinier der 3e klasse geweigerd zich door een marine-arts tegen pok ken te laten inenten. Enkele maanden lang poogde men hem ervan te over tuigen, dat deze inenting wettelijk is voorgeschreven. De jongeman zelf was er zo langzamerhand wel van over tuigd geraakt, dat hij het moest laten doen, maar zijn vader bleef zich ver zetten. Tenslotte kwam het kritieke ogenblik, dat een marine-arts in de ziekenboeg te Doorn het bevel gaf „stroop je linkermouw op, ik ga je te gen pokken vaccineren". De marinier durfde zich niet tegen het vaderlijk be vel te verzetten. Dit bevel was ten de le gegrond op de mening van zijn va der, dat een zusje vele jaren geleden aan hersenvlies-ontsteking als gevolg van pokken-inenting was gestorven. Dit is achteraf onjuist gebleken. De jonge man weigerde dus het dienstbevel op te volgen. Na de weigering kwam hij in het huis van bewaring te Den Haag te zit ten en dertien dagen later stond hij, begin december, voor de krijgsraad voor de zeemacht terecht. Daar werd het hem duidelijk, dat in dit geval de wet voor het vaderlijk gezag ging. Hij stemde toen in de inenting toe. Deze geschiedde in de ziekenboeg te Den Haag. Drie weken lang bleef hij onder medische controle. Hij ondervond geen nadelige gevolgen. De zeekrijgsraad zette donderdag de behandeling van de strafvervolging tegen de marinier voort. De advocaat-fiscaal meende, dat in dit geval van tweestrijd met dertien dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest kon worden volstaan. Dat zou betekenen, dat de weigering geen verdere gevolgen voor hem zou heb ben. De zeekrijgsraad wees conform vonnis. Het gerechtshof te Arnhem heeft een zestigjarige landbouwer uit Dreumel veroordeeld tot een geldboete van 1.- of één dag hechtenis, omdat volgens het hof het bewijs is geleverd, dat verdach te het ten laste gelegde zonder nood zaak heeft begaan. De boer was over treding van de jachtwet ten laste ge legd. Hij had 5 februari 1957 een land bouwmachine gebruikt binnen het afpa- hngsgebied van een eendenkooi, zodat de rust in deze kooi werd verstoord. De boer voerde werk uit in opdracht van de Nederlandse Heidemaatschappij. De kantonrechter te Tiel had de boer deswege tot 12.50 of 6 dagen veroor deeld. De officier van justitie had bevesti ging van dit vonnis gerequireerd. De rechtbank gaf daarentegen de boer ge lijk en achtte de overtreding van de jachtwet niet wettig en overtuigd be wezen. De boer verrichtte noodzakelijk werk met gebruikmaking van mecha nische „geruismakende" hulpmiddelen. .De Hoge Raad vernietigde dit von nis en verwees de zaak naar het ge rechtshof. De procureur-generaal bjj het hof kwam tot dezelfde conclusie als de kantonrechter en officier van justitie. Het gerechtshof heeft aan deze inge wikkelde zaak twee zittingen moeten wijden. 20 november verdaagde het hof het proces, 22 januari werd het ver der behandeld. Het aanhoren van des kundige getuigen, onder wie prof. ir. W. J. Dewez uit Wageningen en het be studeren van een maquette van en een film over het eendenkooikersbedrijf bleek voor het vormen van zijn eind oordeel noodzakelijk. Een 36-jarige kopergieter heeft voor het gerechtshof te Amsterdam terecht gestaan beschuldigd van het opzettelijk in brand steken van zijn eigen huis in de Korte Begijnstraat te Haarlem, voor welk feit hij door de Haarlemse recht bank tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. Hij was in hoger beroep gegaan, omdat hij bleef volhouden onschuldig te zijn. De procureur-generaal meende dat ver dachte wel schuldig was en eiste be vestiging van het vonnis der Haarlem se rechtbank. „Verdachte heeft de brandstichting weliswaar steeds ontkend maar bij de behandeling van zijn echt scheidingsprocedure, n.b. een dag voor de brand, heeft hij zich voor de recht bank laten ontvallen, dat hij de hele boel in de brand zou steken als hij tot alimentatie zou worden veroordeeld. „Dit is voor mij een feit van monu mentale betekenis", zo merkte de pro cureur-generaal op. Bovendien wordt de verdenking op verdachte nog sterker door het feit, dat hij op het ogenblik van het uitbreken van de brand op 15 mei van het vorig jaar even na midder nacht alleen thuis wa~. Zelf verklaar de verdachte, dat hij bjj zijn thuiskomst zag, dat zijn huis in brand stond. „Hij heeft niet eens getracht iets te redden, maar heeft rechtsomkeert gemaakt en is naar Amsterdam vertrokken", aldus de procureur-generaal. Er verscheen een hele rij getuigen, die zich na zo'n lange tijd niet meer precies konden herinneren wat zich die nacht allemaal had afgespeeld. Zij had den als omwonenden lleen de brand vlak na middernacht ontdekt. De verdediger, mr. B. W. Stomps, zei niet zeker te zijn van de schuld van verdachte. Hij achtte de feiten niet overtuigend bewezen. Van de uitlatin gen over de plannen tot brandstichting, waarop de procureur-generaal gezin speeld had, zei mr. Stomps dat men zijn drift wel eens vaker onverantwoor de dingen zegt. „Verdachte is wanho pig over de verhouding tot zijn vrouw, daarom was hjj ook helemaal de kluts kwijt toen hij zijn huis in brand zag staan", aldus de verdediger. Hij vroeg om vrijspraak. Gistermiddag heeft het Gerechtshof de kopergieter, die 814 maand in voorar rest heeft doorgebracht, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde opzettelijke brandstichting en zjin onmiddellijke in vrijheidstelling gelast. De Haarlemse rechtbank, waarvoor de kopergieter zich in augustus j.l. moest verantwoorden, had hem tot 1 jaar en 3 maanden met aftrek van het voorarrest veroordeeld. Op 30 oktober Advertentie j.l. stond de Haarlemmer, die hoger be roep aantekende, voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. Reeds vóór de getuigen werden gehoord, rees zoveel twijfel omtrent het door de rechtbank aangenomen bewijs, dat het hof besloot de zaak aan te houden en een nader voorbereidend onderzoek te gelasten over de rol, die een zekere K. mogelijk in deze zaak gespeeld heeft. Deze K. had volgens de verklaringen van de verdachte bij hem gelogeerd en hoewel verdachte zelf zei deze man ze- ker niet van de brandstichting te ver denken, leek het mogelijk, dat K. in de nacht van de 15e mei, toen de raadsel achtige brand in het onverzekerde huis van verdachte uitbrak, boven lag te sla pen. Niemand had hem zien vertrek ken. Sinds 30 oktober, toen de zaak werd aangehouden, is er intensief naar deze K. gezocht en hoewel ook enkele getui gen van zijn bestaan afweten en hij dus niet het befaamde mannetje in de maan. is, heeft men hem niet kunnen vinden. Gedurende dit hernieuwde onderzoek werd de verdachte in voorlopige hech tenis gehouden. Het IJslands marinevaartuig Thor heeft de Engelse treiler „Valafel" naar de haven Seydisfjord opgebracht, aldus meldt U.P.I. Reeds maandag trachtte de Thor de Valafell op te brengen, om dat het schip tussen drie a vier mijl buiten de kust viste. Zoals bekend heeft de IJslandse regering de territo- j dergronds wordt een riool aangelegd, riale wateren tot twaalf mijl buiten de j)e gemeenteraad trok gisteren een be- kust uitgebreid, een besluit dat echter drag van 468.000 uit voor het project, door Engeland niet wordt erkend. En- gelse vissers vissen dan ook onder ma- Ook de Friedalaan in Zwanenburg rine-escorte. Toen de Thor de Valafell wordt verbeterd. Het betreft het ge- trachtte te enteren kwamen twee En- deelte tussen de IJtochtkade en de Lin- gelse visserü-beschermingsvaartuigen denlaan, waarvan het wegdek in een tussenbeide. Gisteren gaven de reders van de Valafell, Consolidated Fisheries Ltd. te Grimsby, de schipper opdracht zich vrijwillig in arrest te begeven. Dit geschiedde en de schipper zal zich nu moeten verantwoorden voor vissen i binnen de territoriale wateren. I Een Engelse regeringswoordvoerder heeft meegedeeld dat het besluit de Va lafell te laten opbrengen uitsluitend door de reders is genomen. Overigens zag hij hierin „een voorbeeld van de goodwill van de Engelse treiler-industrie de bestaande geschillen vriendschappe lijk op te lossen". De Engelse regering erkent niet het recht van arrestatie van schepen die tot drie m\jl buiten de kust van IJsland vis sen. De gezagvoerder van de Thor heeft de Engelse torpedoboten die de Valafell escorteerden, de Agincourt en de Coruna, uitgenodigd éveneens naar Seydisfjord te komen. Deze uitnodiging is aanvaard. In Nijmegen is Maria Sprengers donder dagochtend in het huwelijk getreden met de Amerikaan Varick Tunney, de zoon van de Amerikaanse oud-wereld kampioen boksen zwaargewicht, Gene Tunney. Men ziet hier net bruidspaar met de beroemde vader in vrolijke stemming op het bordes voor het stad huis te Nijmegen na de sluiting van het burgerlijk huwelijk. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft donderdagmiddag besloten de IJweg te Zwanenburg belangrijk te verbeteren. De weg wordt 16,80 meter breed. Om dat te bereiken zullen de sloten worden gedempt. De rijbaan, die iets in oostelijke richting wordt ver legd, krijgt een breedte van zeven me ter. Aan de westzijde wordt een plant- soenstrook aangelegd, waarin een lei ding komt voor de. watervoorziening van Amsterdam. Aan weerszijden ko men trottoirs. De bruggetjes zullen bij de verbetering worden verwijderd. On- De heer T. Cnossen, ondervoorzitter van het emigratiebestuur, heeft een oriënterende reis gemaakt in de Ver. Staten ten behoeve van de plaatsing van Indische Nederlanders. Zoals bekend heeft de V.S. een spe ciaal immigratie-quotum ten behoeve van gerepatrieerden uit Indonesië opengesteld. Uit de onderzoekingen van de heer Cnossen, neergelegd in een rapport, blijkt, dat het verwezenlijken van het program ten volle verantwoord en betrekkelijk eenvoudig zal zijn. Ker ken en vrijwilligers bieden voldoende hulp. Zeer velen, die nog nauwelijks twee jaar geleden naar de V.S. emi greerden, hebben merendeels een re delijk tot zeer redelijk welvaartspeil. Er is een klein aantal minder gun stige gevallen, doch deze vinden hun oorzaken in persoonlijkheid, karakter, gezinsharmonie, ongeschiktheid of heimwee en ziekte. De omstandighe den, waaronder de mensen leven, zijn, wat klimaat, huisvesting, sociaal mi lieu, economisch vooruitzicht en de Advertentie Wagenweg tt - Haarlem - Tel. 12924 De Banque de France heeft het offi ciële disconto verlaagd van 4'/f tot 4% procent. Deze maatregel wordt te Parijs be schouwd als een poging het krediet te verruimen met het doel de huidige re cessie te bestrijden. In oktober j.l. werd het disconto verlaagd van 5 tot 4 !4 In bankierskringen te Parijs had mee verwacht, dat het disconto met een haif procent zou worden verlaagd, waardoor het gelijk zou zijn geworden aan het discontotalief van de Bank cf England, land. toekomst der kinderen betreft, gunstig, aldus de heer Cnossen. De emigratie van 8-9000 personen, voornamelijk naar Californië, Oregon, Washington alsmede Arizona en Colo rado, zal vrij eenvoudig zijn. In ons land moet er naar de. mening van de heer Cnossen echter een deskundige en welbewuste selectie zijn. De leef tijdsgrens moet op 40-45 jaar worden gesteld. Voor mensen, die niet ge schikt zijn voor harde arbeid en b.v. alleen kantooropleiding hebben, is het moeilijk een positie te vinden. Voor vrouwen met kantoorervaring wel, mits de kennis van het Engels voldoen de is. Personen met technische aanleg, speciaal op elektrotechnisch en elek tronisch gebied, kunnen met weinig moeite aan de slag komen. In de land bouw is weinig of geen plaats. Vaklie den als kleermakers, schoenmakers en timmerlieden zijn gemakkelijk te plaat sen. Hoe sterker het contact met oud- Nederlanders of met een der kerken is, hoe gemakkelijker men slaagt, al dus het rapport van de heer Cnossen. De Perzische regering heeft een Sov jet-voorstel om in ruil voor zekere Russische waarborgen af te zien van de sluiting van een economisch en mi litair akkoord met de V.S., van de hand gewezen, aldus hebben A.F.P. en Reuter gisteren in welingelichte krin gen te Teheran vernomen. Er bevindt zich op het ogenblik een Russische mis sie in de Perzische hoofdstad. De rege ring te Teheran heeft eveneens een Russische suggestie afgewezen, dat Perzië zich uit het Verdrag van Bag dad terugtrekt. In eèn toilet in een trein op weg naar Alkmaar, is aangehouden C. P., af komstig uit Den Helder, die zonder gel dig plaatsbewijs was. Bij onderzoek bleek hij ontvlucht te z\jn uit het rijks opvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem. Door de Rijkspolitie te Uitgeest is hij naar deze inrichting overgebracht. Het lid van de Tweede Kamer, mag. dr. J. G. Stokman O.F.M. heeft de mi nister van zaken overzee de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister in zijn antwoord van 3 februari 1959 op de derde vraag van de heer Stufkens (P.v.d.A., red.) wel voldoende rekening gehouden met het feit, dat de terecht door de min. voorge stane spreiding van primaire middelba re scholen over het hele gebied van Nieuw-Guinea, gezien tegen de achter grond van de ontwikkeling van het daaraan voorafgaande onderwijs tot de conclusie moet voeren, dat twee katho lieke primaire middelbare scholen noodzakelijk zjjn, waarvoor zowel in het apostolisch vicariaat van Merauke als in dat van Hollandia voldoende voe- dingsscholen aanwezig zijn? 2. Is door de regering en het gouver nement van Hollandia overwogen of opneming van deze beide primaire mid delbare scholen in de begroting van Nieuw-Guinea juist met het oog op de spreiding in dit schooltype en in ver band met de aanwezige voedingsscho- len niet verre de voorkeur verdiende boven de toekenning van een P.M.S. aan de r.-k. missie en de oprichting van één openbare P.M.S. in Sorong, voor welke laatste nauwelijks van voedings- scholen van gelijke richting sprake kan zijn? 3. Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen op welke gronden aan de sub. 2 bedoelde overweging geen uit voering is gegeven? De 16-jarige ulo-scholiere mejuffrouw G. C. Voetelink, wonende aan de Ooster parkstraat 44 te Zandvoort, mag op uit nodiging van het Nederl. oorlogsgraven- comité in de Paasvakantie gratis een vijfdaagse reis naar Londen maken. Mejuffrouw Voetelink heeft meermalen als collectante aan de klaproos-collecte meegewerkt. Dé Engelse organisatie van oud-strij ders stelt jaarlijks 22 gratis reizen naar Londen beschikbaar voor Nederlandse collectanten voor de klaproos-collecte. Bij een donderdag te Amsterdam gehou den loterij bleek mejuffrouw Voetelink tot de gelukkigen te behoren. slechte toestand verkeert. Ten dele is dat een gevolg vaji het feit, dat de keien op een zandbed van veertig centimeter onvoldoende bestand zijn tegen verkeer met autobussen. Men zal vijftien centi meter zand uitgraven en daarvoor in de plaats zestien centimeter hoogovenslak ken storten. Daarop kunnen de klinkers worden gelegd. De trottoirs krijgen ook een beurt. Voor dit project stelde de rad een bedrag van bijna 15.000 be schikbaar. Nadat in november van het vorig jaar de gemeenteraad een crediet beschik baar had gesteld voor de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie in Hoofddorp, besloot zij donderdag 167.000 uit te trekken voor de aanleg van een stam riool van het Marktplein in het dorp naar de voormalige spoorbaan. Daarin is begrepen de verbetering van het be trokken gedeelte van de Hoofdweg en de weg achter het polderhuis langs. Het profiel van het gedeelte van de Hoofdweg moet op zes meter worden gebracht. De weg achter het polderhuis behoort 5.50 meter breed te worden. Langs de Hoofdvaart is een trottoir ge projecteerd van drie meter breed, ten einde daaronder de riolen te kunnen leggen. De achter de polderhuis gelegen weg krijgt, aan weerszijden trottoirs van 2.40 meter. Voorts wordt bij de oprit van de voormalige spoorbrug een grotere overzichtelijkheid voor het ver keer verkregen door de oprit 1.27 m tê verlagen. Voor Zwanenburg is een voorstel aan genomen tot voorbereiding van de aan leg van een tweede stamriool met het oog op de ontwikkeling in zuidelijke en zuidwestelijke richting. De kosten van de voorbereidende werkzaamheden be lopen 8500. De raad had daartegen wel enig bezwaar, maar verklaarde zich uiteindelijk akkoord met het prae- advies van B. en W. Geopperd werd het plan er de voorbereidingen in eigen be heer uit te voeren, maar van achter de college-tafel werd medegedeeld, dat het aantrekken van deskundig perso neel de kosten nog veel hoger zou ma ken. De gemeenteraad verklaarde zich gis teren tevens akkoord met een voor stel tot wijziging en aanvulling van de algemene politieverordening, betreffen de het bezit van speelautomaten. Het was tot voor kort verboden „op of aan de openbare weg, of op of aan voor het publiek toegankelijke plaatsen, automa ten of toestellen, bestemd voor spel ter plaatse, ook ander dan hazardspel, aanwezig te hebben" zonder enige ontheffingsmogelijkheid. Volgens B. en W. was dat een te ver gaand ingrij pen. In een nieuw artikel wórdt be paald, dat het verboden is „in of op voor het publiek toegankelijke plaatsen, winkels daaronder begrepen, een voor een ander dan hazard- of biljartspel bestemd instrument aanwezig te heb ben, ter beoefening ter plaatse". De burgemeester is volgens het tweede lid van het artikel bevoegd van de bepa ling ontheffing te verlenen. Voor ha zard- of biljartspel is de strekking van het tweede lid niet van toepassing, om dat het eerste spel bij de wet verboden ls en het tweede met name wordt ge noemd. Tén behoeve van het onderwijs wer den credieten beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van leermidde len voor het verkeersonderwijs ten behoeve van de r.-k. scholen te Nieuw-Vennep, het aanschaffen van meubilair, ontwikkelingsmateriaal en buitenspelmateriaal ten behoeve van de christelijke kleuterscholen te Hoofddorp, het uitbreiden van de rij wielstalling der christelijke lagere school in Vijfhuizen en het in stand houden van de openbare kleuterschool In Nieuw-Vennep. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In café Van Trigt aan de Rijksstraat weg in Haarlem-noord is donderdag avond het toernooi voortgezet om. - biljartkampioenschap libre tweede se van het district Haarlem. R. Bloemen" daal verrichtte een knappe prestatie I» zijn partij tegen A. van Heusden. 1® vijftien beurten bracht hij de 150 caram boles op tafel. Hij behaalde daarmee e?" gemiddelde van 10.00, het hoogste dat m het toernooi tot nog toe is behaald. De uislagen van gisteren waren: R. Bloemendaal 150 24 24 6.25 A. Samson 141 24 23 J. Handgraaf 150 31 29 P. Kaandorp 119 31 29 3.^ R. Bloemendaal 150 15 31 IJ?; A. van Heusden 34 15 7 2.ij| J. Drayer 150 28 43 5.4» P. Kaandorp 78 28 14 2.7» De wedstrijden worden vanavond otd zeven uur in dezelfde lokaliteit voort gezet. Maandagavond wordt in het Krelag®' huis de volleybalcompetitie met he volgende programma voortgezet: - Heren, eerste klasse: Eclecta—F® CB (aanvang 7 uur). Tweede en derde klasse: HBC 3-—" HVS 4, Rapiditas—HBC 2. HVS 3—Se' up, De Blinkert 3—DSS 2, PWN 2-- WIK 3, OVRA 2—CIOS 2, WIK 2-- OSS 2, CJMV—Spaarnestad. - Dames, eerste klasse: VeloxHBL (7 uur.)Gios—OSS (8, uur), De Blin kertDie Raeckse 2. Tweede en derde klasse: De Blin kert 2Die Raeckse 4, OSS 2HBC HVS 2JBS, Die Raeckse 3Gios 2, DSS 3—De Blinkert 5, AVC 2—HBC 2. SpaarnestadAVC 3 en O.G.-Vesnu» 2. De competitie-leiding van de Haar lemse Voetbalbond heeft in verband met de toestand van de terreinen all® wedstrijden afgelast, die zaterdag zou den worden gespeeld. Voor de wedstrij den van zondag is nog geen beslissing genomen. Morgen zal men bezien eventueel nog wedstrijden kunnen wor den gespeeld. Advertentie Horizontaal; 1 stuk hout, 4 vernis, 6 haarkrul, 8 zangnoot, 10 soort onder wijs (afk.), 11 vrouwelijk zoogdier, 12 bijbelse figuur, 13 klein beetje, 15 ijzer houdende aarde, 17 biljartstok, 19 vorm van spinnen, 21 glazen zuigbuisje, 23 muurholte, 24 waterroofdier, 26 klaar voor actie, 28 voor, 29 ontkenning, 31 gemeenschappelijk stuk grond, 32 vogel ziekte, 33 treiter, 35 zelfkant, 37 boom, 38 grootvader, 40 meubel, 41 elektrisch geladen deeltje, 43 deel v. e. bijenkorf, 45 dun, 47 tijdperk, 49 deel v. d. mond, 50 huid, 51 vreemde munt, 53 jong var ken, 54 heerlijk, 56 boos, 58 bedorven, 59 herkauwer, 61 weg met bomen, 63 teerprodukt, 65 meisjesnaam, 66 tooi, 68 Frans lidwoord, 69 zangstem, 70 de somma van, 72 bekende motorraces (afk.), 73 meisjesnaam, 74 tocht, 75 land in Europa. Verticaal: 1 te zijner plaatse (Lat. afk.), 2 sier, 3 Aziatisch schiereiland, 4 die- renliefkozing, 5 klont, 6 verbinding, 7 plaats in Japan, 8 heilige (afk.), 9 zij rivier van de Donau, 14 klein takje, 16 moesplant, 18 reus, 20 huidmondje, 21 schrijfgerei, 22 deel v. e. trap, 2' eerste vrouw, 27 bang, 28 toeschouwers. 30 boom, 33 wintersportartikel, 34 ri vier in Nederland, 36 Spaanse titel, 3# lofdicht, 39 vogel, 42 deel v. h. hoofd, 44 meisjesnaam, 46 iedere, 48 onbehouwen, 50 twist, 51 plaats in Noord-Afrika, 52 gelofte, 53 plaats in Utrecht, 54 stuk v. h. schaakspel, 55 keurtroep, 56 ver pakking, 57 drank, 60 onaangenaam. 62 niets, 64 huisdier, 67 Engels lidwoord. 71 lidwoord Horizontaal: 1 impasse, kop; 2 Moldahj albe; 3 klomp, KRO; 4 mi, eland; reprise, tob; 6 Alpen ue; 7 Duval. draad; 8 zwaluw, urne; 9 via, sijs, mee.' 10 gréintje; 11 geste, arend. Verticaal: 1 imker, DZV; 2 mol. eeuwige; 3 plomp, vaars; 4 admiraal, et; 5 sap, illusie; 6 SU, esp, wijn; kleed, sta; 8 ara, NRU, jr;9 klont, ar' mee; 10 Ob, douane; 11 pel, bedeesd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2