H. G. M. LEEFLANG,50 jaar koster in de Paterskerk VICTOR HUGO mm Uitstekende vertolking van G. F. Handels „Israel in Egypt" voor Haarlem Pater Symphronius gaat terug naar zijn Dajaks God kapt zich een weg door de hossen' NAAIMACHINES Representabele figuur met een vol- komen persoonlijke stijl I Door „Zang en Vriendschap onder jubilerende Jack P- Loory Matige voorstelling van Goud en Antiek rar f! BHEIWOL NECCHI af! v. Empelen VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 Feest aan de Groenmarkt Voorvechter Carnaval voor K.A.B. in Heemstede Werkloosheidscijfer in Noord-Holland ^Urgeriijke Stand Haarlem U hoeft niet meer te zoeken met de dag meer in trek Ontploffing in riool in Haarlem Ketel mastiek in brand; drie kisten appelen verloren gegaan Films: Toneel Muziek Diversen Tentoonstellingen KUIPERS, Kleine Houtsfr. 112 Haarlem Telefoon 11142 F. Filippo in Haarlem overleden „Uw baby en U" Zwemmende redders Prins Bernhard opent Chileens concours Kieviten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Tijftig jaar geleden, op 9 februari y 1909, trad de toen bijna twintig jarige heer H. G. M. Leeflang £'s koster in dienst van de parochie- kerk van Sint Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt in Haar lem. Maandag viert koster Leejlang aus - al is het hem niet aan te zien zijn gouden ambtsjubileum. Te zijner intentie zal die dag om half tien een plechtige H. Mis worden op gedragen en na afloop daarvan zal de heer Leejlang in de pastorie het Middelpunt zijn van een huldigings- Teeeptie. Aan belangstelling en waar- dering zal het hem niet ontbreken. let alleen wegens het zeldzame en v?.or menigeen nogal verrassende van *}Jn jubileum, maar meer nog omdat de heer Leejlang als koster van de naar bouwtrant en sfeer merkwaar digste, wellicht daardoor drukstbe- zochte, parochiekerk van Haarlem en omstreken met recht een interparo- ddiële populariteit en sympatie ge- met. pe Paterskerk en de markante, energieke koster zijn beide echt- Haarlemse begrippen, die onafschei delijk verbonden lijken. Toch zal de erk aan de Groenmarkt het over anige weken zonder haar gouden koster moeten stellen. Met ingang van j april zal hij van een welver diende rust gaan genieten. Het kosterschap van de heer Leeflang s van een eigen persoonlijke stijl. Zon- °e.r vertoon, niet stuitend-profaan, even- ain overdreven of kwezelachtig, maar j;ge\voon". Hij is er de man niet naar, religieuze aspect van zijn ambt te onderstrepen door het dragen van een j°°g, maar hij verklaart nadrukkelijk, vaar geenszins tegen te zijn. „Het is rjel netjes bij het altaar. Maar je moet 5ls koster ook plaatsengeld ophalen in j.® kerk en dan kan een toog hinder- JJk zijn". En een koster, als de heer J^eflang, die het geheim van het juiste Sleden kent, heeft ook geen toog nodig. hoeft niet spectaculair te wezen, "fhdat de resultaten van zijn werk dat ?'Jn. Ten dele althans, en voor wie er joevallig aan denkt. De gelovigen kun- aeh in de kerk feestelijke versieringen °P hoogtijdagen bewonderen en dan con stateren, dat de koster weer goed zijn nest heeft gedaan. Ze kunnen ook de vaardigheid bewonderen, waarmee hij fet plaatsengeld ophaalt en wisselgeld Hanteert. Maar dat de koster behalve Plaatsengeld, kaarsen en feestversierin- gen >-ok nog talrijke andere kerkelijke 5°rSen heeft, dat realiseert men zich bleestal niet. „Als je je werk goed wilt ?°en. is het niet alleen c_n beroep, maar eigenlijk ook een roeping", zegt koster Leeflang ervan. Bij gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum, tien jaar geleden, hebben we biedegedeeld, dat koster Leeflang toen in de Paterskerk 200.000 kaarsen opge stoken moest hebben, 1500 trouwtjes verzorgd en 1600 uitvaarten. Dat alles is sindsdien uiteraard aangegroeid, waar- ,'1 bos komt, dat de genoemde werk zaamheden maar een gering onderdeel V zijn van de taak eens kosters, die vrij wel van alle markten thuis moet zijn. Dat alles heeft de heer Leeflang tien tallen jaren geheel alleen behartigd Op een manier, die aller bewondering Wegdroeg. Vijfenwintig jaar geleden Schreef pastoor J. Reynenberg O.F.M. Van de Paterskerk over de jubilerende koster, dat andere pastoors hem daar- biee voortdurend complimenteerden en dat men wanneer de koster ziek was (hetgeen vrijwel nooit voorkwam) pas 8°ed merkte „dat de bij-de-hande Hen drik Leeflang niet bij de hand is". Koster Leeflang is de initiatiefnemer *n grote voorvechter geweest van de kostersorganisatie „Sint Willibrordus", Waarvan hij thans ere-voorzitter is. i>Voor ons kosters is „Leeflang" een begrip en een voorbeeld van koster- *Ün", schrijft het bestuur. Dat er na de oorlog een landelijke kostersorgani satie kwam is voor een belangrijk deel ®an het ijveren van de heer Leeflang De afdeling Heemstede van de K.A.B. heeft haar carnavalsfeest voor dit jaar ®1 weer achter de rug. En het is een Sezellig carnavalsfeest geweest, het- feen wel vanzelfsprekend is als daar- ij een zo bekende gezellige gast op bezoek is als de Tante van Charlie, de eeuwig-potsierlijke Don Lucia uit Bra zilië. Ze kwam niet alleen want in haar Uitgebreide gevolg liepen ook The Ed "hllians mee, zo iets als haar hofkapel ?b met dit bonte gezelschap heeft de K.A.B.-gemeenschap zich best kunnen Shiuseren. Het is „St.-Genesius" wel toever trouwd van de genoemde klucht een vlot spelletje te maken waaraan publiek en spelers hun plezier konden beleven. lb de opperbeste stemming gingen de Aanwezigen daarna tot eigen activiteit °ver op de gladde dansvloer. Tot aan een nieuwe dag hielden „The Ed Wil- üans" het vol de muziek te laten klin ken en onvermoeid hielden ook de K-A.B.-ers en huisgenoten het vol goede maat getrouw te blijven. Blijkens het provinciaal overzicht van oord-Holland is 't aantal werklozen ge- burende de afgelopen maand van 15.500 gestegen tot 16.300. De stijging van de ^registreerde arbeidsreserve moet vrij- J;el geheel worden toegeschreven aan normale seizoeninvloeden. De vraag totArbeidskrachten liep op van 2790 Waf In de kledingindustrie viel voor e at de vrouwelijke werknemers betreft Hef daling in het aanbod te constateren. aantal werklozen in de bouwnijver- d& d steeg van 2317 tot 2587, terwijl in het etaalbranche een lichte daling van aanbod van 1490 tot 1290 werd AfUstreerd. In de landbouw kwamen abonderd man werkloos. ®3 LEDEN: M. van der Schaaf, ij.-' Populierstraat; M. H. Pouleijn, kap,Kamperlaan; S. Warmer-Vene- W. 62 jr., Korte Margarethastr.J. W6j-. agenaar-de Jong, 84 jr., Wagen- J. g A- N. Koehorst, 53 jr., Kerklaan; l^rgh®^,,76 jr-> Schoterweg; F. H. NrgS^dt. 68 jr., Maerten van Heems- aan- D. Dibbets, 81 jr., Kamper straat.'"-Koning, 82 jr., van Egmond- laan- t Hogeveen, 72 jr., Kamper- tersii» P' A- Brandt, 57 jr., Hazepa- 69 ir aiJ> M. H. Voorhaar-Bartelsman, «ntfA,C°bb- vd' Lijnln; H. M. H. Sisl ^0utlaan Nachenius, 85 jr., Ooster- 1 te danken. In 1918 trachtte hij reeds een organisatie op te richten. Mgr. Cal- lier, de toenmalige bisschop van Haar lem, was er erg voor. maar het lukte voorshands niet. De kostersbond streeft thans doeltreffend naar sociale verbe teringen. Zo bestaan er thans cursussen en examens voor kosters, terwijl men vroeger het „vak" in de praktijk maar moest zien te leren. De kostersbond ge niet thans de volle belangstelling van het Episcopaat, getuige de tegenwoor digheid van mgr. A. Bekkers op het in september van het vorige jaar in Nij megen gehouden eerste nationale kos terscongres. Ere-president van de Ne derlandse kosters-organisatie is de hoog ste koster, mgr. P. C. van Lierde, cus tos van de Paus. Behalve koster en organisator is de heer Leeflang ook nog een klein beetje „zakenman", maar dan wel in de inge togen en gewijde sfeer van zijn kerke lijk ambt. Hij is een van de zeven Haar lemse kosters, die tevens „uitvaartver zorger" (de benaming „begrafenisonder nemer" gebruiken de kosters liever niet) zijn en de betere organisatie en on derlinge samenwerking in dat „vak" is ook voor een belangrijk deel aan de heer Leeflang te danken. Er wordt in of om Haarlem bijna geen katholiek begraven, of koster Leeflang is er bij aanwezig, nu eens als „ceremoniemees ter", of als stemmige drager, en ook hierbij weet hij weer het „juiste mid den". In de loop van een halve eeuw is er vanzelfsprekend een en ander veran derd in de Paterskerk, maar dat alles lijkt ongemerkt voorbijgegaan te zijn aan koster Leeflang, die, nuchter en zakelijk, zich niet verliest in bespiege lingen. „Per saldo is er eigenlijk steeds meer verbeterd". Hij weet te vertellen, dat de verlichting van de Paterskerk vier keer veranderd en telkens beter geworden is. Het begon met „vleermui zen", een soort gaslampen, en naar de eisen des tijds werd de verlichting aan gepast. Niemand kan nu in de Paters kerk zijn ogen nog bederven. De kerk aan de Groenmarkt was ook de eerste waar de gelovigen zo maar zelf kaar sen mochten aansteken en een vijfen dertig jaar geleden één der eerste ker ken, die verwarmd werden. Tevoren konden de dames er 's winters stoven huren. De koster had daar uiteraard geen bemoeienis mee, al thans niet met het plaatsen van de verwarminkjes aan de voeten der da mes. Daarvoor wa ren er speciale sto- venzetsters. De Paterskerk I is, zolang de heer Leeflang er koster is, altijd de drukst- bezochte van Haar lem geweest. Vijf- |1 tig jaar geleden Wi waren de Hoogmis- m sen er van een lan- gpr Tk. delijke faam, dank «BMI zij het zangkoor Benedicamus Domi no, dat toen onder leiding van Philip Loots stond. Ver- schillende beroem- 1 de solisten, zoals Louis van Tulder, traden toen op in de Paterskerk, die toen. om het oneer biedig te zeggen, nog meer dan thans op een concertzaal geleken moet heb ben. Sindsdien is er blijkbaar „de loop in gebleven". Er waren vroeger minder Missen op zondag, maar daar staat tegenover, dat de vroegmis 's zo mers om vijf uur en 's winters om half zes was. De koster moest toen wel erg vroeg uit de veren zijn, en de onver moeibare heer Leef lang is dat al thans figuurlijk sindsdien gebleven. Tot glorie van de Paterskerk. Advertentie SSftSSfCtSJiSüSfi naar de lucifer waarmee U zo'n voortreffelijke, geurige VICTOR HUGO Bolknak-sigaar aan steekt. In de doosjes VICTOR HUGO „Surprise" (5 St. a 27 ct) en „Inclusief" (5 st. a 22 ct) zijn nl. Uw lucifers bijgesloten. Profiteer van deze service en geniet van de met zorg uitgekozen melange uit de aller fijnste tabaksoorten. De bewoners van de huizen aan de Acaciastraat in Haarlem zijn gister avond omstreeks half zeven opge schrikt door een doffe knal. In het riool van de straat ter hoogte van de Lau rierstraat had zich een ontploffing voor gedaan, waardoor zelfs het deksel van een put van zijn plaats werd gebracht. Bij onderzoek bleek, dat een gasbuis die vlak bij het riool ligt, was gespron gen. Door het lek stroomde gas in de riolering. Wellicht is een vonk ontstaan, doordat het putdeksel over de eronder liggende ijzeren rand is geschoven. De vonk deed het gas ontploffen. Het lek in de gasbuis is gisteren voorlopig ge dicht. De weg, die gedeeltelijk opge broken moest worden werd afgezet. Vandaag zou men de schade definitief herstellen. Gistermiddag is op het trottoir van de Spaansevaartstraat in Haarlem een ketel mastiek in brand gevlogen. Een 18-jarige hulploodgieter wierp een stuk mastiek-in-vaste-vorm in de ketel. Er spatte enig mastiek weg, dat in brand vloog. De vlammen sloegen in de ketel en zetten het hele geval in lichter laaie. Drie kisten met appelen, die in de na bijheid stonden vielen ten prooi aan de vlammen. De koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap onder Jack P. Loorij heeft gisteravond in de concertzaal een in drukwekkende uitvoering gegeven van het machtige, voor dubbel koor geschre ven oratorium „Israel in Egypt" van Georg Friedrich Handel, dit in het kader van het Handelf estival 1959 (tweehon derd jaar geleden overleed de compo nist) en ter gelegenheid van het twaalf en halfjarig jubileum van de dirigent. Medewerking verleenden: de „Neder landse Hdndelvereniging"Bussum; de „Utrechtse Oratoriumvereniging"; het versterkte „Kunstmaandorkest"; Albert de Klerk, orgel, en de vocale solisten Heieen Verkley, sopraanWilhelmina Matthès, alt (die Aafje Heynis verving), en de tenor Arjan Blanken. „Israel in Egypt", dat oorspronkelijk uit drie delen bestond, doch later door de componist tot tweedelige vorm werd gereduceerd, neemt onder 's meesters oratoria een bijzondere plaats in. Het is van een zeldzaam koninklijke allure, doch valt bovendien op door een vol strekte afwijking van de als norm aan genomen indeling betreffende de afwis seling koor - solisten. In de „Messiah" is deze alternatie konsekwent doorgevoerd, in „Jeptha" minder, daar de aria's enigs zins domineren, doch „Israel in Egypt" moet beschouwd worden als een uitge sproken koororatorium, daar tegenover de 28 koornummers slechts 4 recitatie ven. 4 aria's en 3 duetten staan. Handel heeft het oratorium losge maakt van de katholieke eredienst, doch het niet overgebracht op de protestantse. Een vrije kunst ontstond, die wel zeer religieus was, doch buiten kerkelijk ver band stond. In „Israël" heeft hij - zoals meer klassieke toondichters - wel eens teruggegrepen naar vroeger werk, zekere reminiscenties vallen in ieder ge val op. Ook schijnt hij Stradella aange wend te hebben (in het beroemde („Ha- gelkoor"), benevens het „Magnificat" van Dionigi Erba. (S. Ochs: „Der deutsche Gesangverein") Dit is echter niet zo erg als het schijnt. Shakespeare bijvoorbeeld heeft zich meermalen laten inspireren door Hel leense en Latijnse schrijvers, zijn „The Comedy of Errors" is kennelijk geba seerd op de „Menaechmi" van Plautus. De bekende Amerikaanse essayist Emer son heeft eens beweerd, dat juist het genie het meest in de schuld staat, hij wendt dingen aan van betrekkelijke» waarde die onder zijn handen onsterfe lijk worden. Jack P. Loorij heeft vooral met dit concert bewezen, dat hij een respectabel koorleider is, die tevens het orkest ste vig in zijn macht heeft. Dit laatste kan niet van iedere dirigent gezegd worden. Het gigantische vocale en instrumentale apparaat, dat wij op driehonderdvijftig Advertentie d;DÓ Gratis patroon en onderricht. Tempeliersstraat 68 CINEMA PALACE: De reis om de wereld m tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Palais de danse, a. 1.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: De wraak van Frankenstein, str. T volw.; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: The bravados, 18 j.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ■R?.-i..Th.e Kin« and f. a- bi 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Haar eerste liefde, alle leeft. Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. Lm. wo.: Mon Oncle, a. 1.; 8.15 uur. Do.: Die Drei Groschen Oper, volw.: 8.15 uur. REMBRANDT: Endstation Liebe, volw.; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Sluiers van Bagdad, 14 Jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Met geheime instructies, 14 j 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Woman in dressing-gown, 18 J.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 6 februari Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette met: Zwei Herzen ïm Dreivierteltakt; mu ziek van Robert Stolz. Mendel-college, 8 uur: Opvoering van „De onschuldige". Zaterdag 7 februari Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette met: Zwei Herzen im Dreivierteltakt; mu ziek van Robert Stolz. Prlncehof, De Glip: Nut en Genoegen speelt: Een grote zwarte poes. Mendel-college, 8 uur: Opvoering van „De onschuldige". Zondag 8 februari Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette met: Zwei Herzen im Dreivierteltakt; mu ziek van Robert Stolz. Mendel-college, 8 uur: Opvoering van „De onschuldige". Maandag 9 februari Schouwburg, 8 uur: Die Haagsche Come- die met: De Rechter van Zalamea, van Pedro Caldèron de la Barca. Regie: Joris Diels. Concertgebouw, 7.30 uur: Alberdingk Thijm speelt „Strikt zakelijk" voor r.-k. Commissie De Vrije Tijd. Dinsdag 10 februari Schouwburg, 2 uur: Toneelgroep Das Sehauspiel met: Der zerbrochene Krug". Schouwburg, 8.15 uur: Optreden van Char lotte Kohier: „Hooglied, prediker en psalm". Woensdag 11 februari Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel in een voorstelling van „Mercadet" van Honoré de Balzac. Donderdag 12 februari Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel in een voorstelling van „Mercadet" van Honoré de Balzac. Dinsdag 10 februari Concertgebouw, 8 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Donderdag 12 februari Concertgebouw, 12.40 uur: Pauzeconcert door Piet Kee, orgel. Concertgebouw, 8 uur: Gem. Arb. Zang vereniging ,,De Stem des Volks" - Concert o.l.v. Dik Dekker. Vrijdag 6 februari Frans Halsmuseum, 8 uur: Prof. dr. G. Stuiveling spreekt voor de VU over Mar- nix Gijzen. Minerva-theater, 8.15 uur: Van Woestijn naar Eeuwig ijs, lezing voor VU, Heem stede. Maandag 9 februari Brinkmann, 8 uur: De betekenis van Marx in de hedendaagse wereld, lezing G. en W. Brinkmann, 9 uur: De actuele wereldpo litiek, lezing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: De rol van de hormonen in de organisatie van het lichaam, lezing VU. Dinsdag 10 februari Concertgebouw, 8 uur: Lezing over Afghanistan voor Kon. Ver. Oost en West. Woensdag 11 februari Frans Halsmuseum, 8 uur: De functie van de Amsterdamse effectenbeurs en de tech niek van de beurshandel, lezing VU. Geb. Vestestraat 1, 8 uur: De bescher ming van de voetganger in Amerika, lezing voor de Ned. Ver. Bescherming Voetgan gers. Donderdag 12 februari Geb. Jacobstraat 6, 8 uur: Vlaanderens stedeschoon, lezing Ver. Weten en Werken. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnti- verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden 'om. Hals- meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—15 Uur; op zon en feestdagen van 1315 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Tekenin gen van Gérard van den Eerenbeemt. Geop. dag. v. 10—22 uur (t.m. 1 mrt.). Vishal, Gr. Markt: Beroepententoonsteliing. Geop. op wo.-middag van 14—16 uur (tot 21 fcbr.). Huis Van Looy, KI. Houtweg: Tentoonstel ling van het Interscholair Jeugdtoernooi. Geop. van 10—13 uur en van 14—17 uur; 's av. v. 1922 uur; zo. van 14—17 uur (t.m. 1 mrt.). man (en vrouw) schatten, werd met vaste hand geleid. Sommige koren had den misschien met wat zachtere tinten nog mooier kunnen klinken; het orkest was door zijn relatief kleine bezetting nogal eens aan de zwakke kant. Prachtig klonken op een kleine uitzondering na de glansrijke mannenstemmen, die een juist evenwicht vormden tegenover het stralende vrouwenkoor. De sopraan Heieen Verkley excelleer de met haar fraaie stemmiddelen en doorleefde voordracht zowel in de soli als in de duetten. Een voortreffelijk partner vond zij in de alt Wilhelmina Matthès, die met haar donker en gevoe lig timbre een grote expressiviteit aan haar aria's wist te verlenen. Verdienste lijk zong de tenor Arjan Blanken. De avond werd geopend met het Orgel concert in d, opus 7, no. IV, waarin Al- bert de Klerk solieerde. (Handel liet bij zijn oratoriumuitvoeringen ook meerma len een orgelconcert voorafgaan.) Onno dig te vermelden dat zijn spel. evenals zijn begeleidingen, op het hoogste plan stonden. De jubilerende dirigent ontving naast een welverdiende ovatie een lauwer krans. T. de Vr. Advertentie Fritz Steiner rechtsen Otto Aurich in een scène van de operette „Zwei Herzen im Dreivierteltakt", waarmee de Hoofdstad Operette vandaag, morgen en zondag in de Haarlemse stadsschouw burg komt. Voor haar donateurs heeft de r.-k. toneelvereniging Rokato gisteravond in gebouw Sint Bavo te Haarlem een ma tige voorstelling gegeven van „Goud en antiek", een thriller van Edward Per cy. Drie bedrijven lang sleepte het stuk zich zonder hoogtepunten over de plan ken voort. Nergens viel er een tikkel tje glans te bespeuren, nergens ook was er een vleugje antiquarische ro mantiek, de aroma van dit stuk, waar in destijds John Gobau excellent heeft geglorieerd. En al past het niet de prestaties van amateurs te beoordelen naar de voor beroepsgezelschappen aan te leggen maatstaven, toch dient ook een regisseur van amateurtonelis ten te streven naar een zo goed mo gelijke schets van de sfeer in het stuk. Daarin is Co Piek naar onze mening niet geslaagd: daarvoor was op de al lereerste plaats de montage van het ge heel te arm en waren vervolgens de prestaties van de tonelisten aan de ma gere kant. De oude heer Descius Heiss houdt tegenover zijn dochter, die een ver maard musicienne is, de schijn op, dat hij een eerzaam handelaar is. In wer kelijkheid is hij een man met een duis ter verleden, die gouden sieraden en juwelen heelt van Gorden Morris. De bediende Archie Fellowes komt dat te weten en pleegt op de oude heer fors en ferm chantage. Op een goede dag vermoordt Heiss de jongeman en weet heel listigjes Scotland Yard om de tuin te ieiden. Zijn aanstaande schoonzoon en een vriendin van zijn dochter heb ben inmiddels ontdekt wie Archie Fel lowes heeft vermoord. Wanneer de in specteur van Scotland Yard opnieuw ten huize van de oude, stiekeme schurk verschijnt meent deze, dat hij verlo ren is en pleegt zelfmoord. Voordat.hij sterft hoort hij nog net, dat de Inspec teur een fraai antiek kastje had willen kopen. Van de heren speelde Ben Erkens als Descius Heiss nog het beste. Zijn inter pretatie was wel zonder allure, maar had niettemin iets sympathieks. Wim Heeren als Gorden Morris, Casper Ar- net als inspecteur Elliott en Joop van der Ham als Robert Graham, de ver loofde van Heiss' dochter, waren be slist onder de maat. Hun optreden kan slechts gekwalificeerd worden als een lofwaardig pogen. Dan deed Nic van der Erf jr. als Archie Fellowes het stuk ken beter. Verreweg de beste prestatie leverde Toke van der Erf als Margaret Heiss. Zij toonde gevoel voor situaties, sprak zonder accent en speelde toneel. Kitty van Vliet was een heerlijke zeur kous van een dienstmeid, Bep van der Zwan een gevoelloze zuster van Des cius Heiss en Truus Piek een lieve vriendin van Margaret. Joop Lascaris liet zich in het derde bedrijf enkele malen zien als de nieuwe winkelbedien de Steve Hubbard. Hns. In de afgelopen nacht is op 70-jarige leeftijd overleden de heer F. Filippo, directeur van F. Filippo's bouwmate- rialenhandel N.V. in Haarlem. De over ledene was voorts commissaris van de beton- en tegelfabriek De Cruquius in Haarlemmermeer bij Heemstede en eigenaar van een steenfabriek in Rand wijk (Gld.) In het verenigingsleven nam de heer Filippo een belangrijke plaats in. Hij was lid van de vereni ging va i handelaren in bouwmateria len in Nederland en penningmeester van de afdeling Haarlem dier organi satie. Sedert de oprichting was hij be stuurslid van het steunfonds van de vereniging, dat ten doel heeft onder steuning te geven aan in moeilijkheden verkerende leden en het verstrekken van een bijdrage in het levensonderhoud van weduwen en wezen van overleden leden. „Huizen, zoals wij die hebben In Djemongko, een plaats in de onderafde ling Sanggau op West-Borneo, die zou den de mensen in Holland nog niet als kippenhok willen hebben. Maar de Da- jak staat er met open mond naar te kijken. Hij gluurt naar binnen en als je hem dan vraagt wat er is, dan zegt-ie "Niks". Maar hij staat zeker een kwartier vol bewondering alles in zich op te nemen en verzucht dan einde lijk: ,,'t Is hier zo mooi. 't Lijkt wel de hemel." Deze bewondering voor een naar Hollandse begrippen onbewoonbaar kippenhok gold het huig, dat pater Symphronius, de Santpoortse Capucijn, zichzelf in Djemongko heeft gebouwd. In 1947 kwam hij als missionaris in Sanggau aan en vandaaruit heeft hij zijn nieuwe statie gesticht op een af stand van 130 kilometer, waar toen zegge 14 katholieken woonden. In 1958 is hij naar ons land gekomen voor ver lof en binnenkort vertrekt deze 44-jarige missionaris opnieuw naar zijn Dajaks. De Dajaks zijn hem niet vergeten. Zij hebben hem tijdens zijn verlof brieven geschreven en hem bezworen toch asje blieft terug te komen. En niet met lege handen. Hij moet een luiklok meebren gen voor de kerk „De Goede Herder", die hij naast de kampong heeft gebouwd aan de rivier de Sekajam, dicht tegen de grens van Engels Borneo. Pater Sym phronius gaat over enkele weken aan de terugreis beginnen. En wat die klok betreft, een cadeutje van pakweg dui zend gulden, daarvoor heeft hij zijn hoop gevestigd op de parochianen van IJmui- den-oost, bij wie hij zondag 15 februari zijn bedelpreek komt houden. Er is tussen Sanggau en het 130 ki lometer verder weg gelegen Djemongko geen andere verbinding dan alleen over een wild kronkelende rivier en verder te voet door de bossen. Drie dagen lo pen staat er voor. Zo trok hij van 1947 tot 1950 heen en weer, tot hij zich met terwoon in Djemongko vestigde. Hij be schikte er nu ook over een prauw met een buitenboordmotor. Dat betekent, dat de reis tussen beide plaatsen stroomopwaarts nog maar twee dagen duurt en dat je er stroomafwaarts in één dag kunt komen. De Dajaks wonen er in lange huizen op palen, die men het best familiewo ningen zou kunnen noemen en waarin ieder gezin niet meer heeft dan één eigen kamer. De mensen huizen er dan ook bijna de gehele dag op een veran da. Het is er smerig en van een ge zinsleven komt niets terecht. Bovendien zijn deze bouwsels uiterst brandgevaar lijk. Werk was er dus genoeg te doen. In de loop der jaren heeft pater Symphro nius er acht lagere scholen geopend. Er zijn nu 1.400 katholieken met 700 800 katechumenen. Het lijkt heel wat, maar De firma Gerzon te Haarlem orga niseerde gisteren een modeshow onder de titel „Uw baby en U", bedoeld voor de aanstaande moeders, die bezig zjjn hun luiermand klaar te maken. Op de eerste plaats denkt men bij dit woord aan de luier, de tetra- en oogjesluier en de wollen omslagluier. Tegenwoor dig kan men baby's uitzet nog uitbrei den met een huidbeschermer. Dit is een luier, uitgevoerd in een soort wol met nylon dat men baby op het blote lijfje aangeeft waardoor de huid be schermd wordt tegen het vocht. De huidbeschermer neemt heel veel vocht op, is gemakkelijk uit te wassen en direct droog. Voor de kinderwagen zijn er iakentjes en sloopjes in allerlei variaties en zelfs in kleuren die heel licht in gewicht zijn en heel zacht aan voelen. Evenzo zijn de dekens van dra- Ion heel licht, zacht en warm en ge makkelijk wasbaar. Als nieuwe snuf jes zagen wij een „slapie en slobbie". Het eerste is een soort trappelzak, on deraan en bovenaan gesloten door elastiek. Deze is van onder af aan te trekken. Een „slobbie" is voorzien van „benen" en „voetjes", wat in de box een uitkomst kan zijn. Zo was er ook een pyama met anti slip. Onder de voetjes, die aan de broek vastzaten, waren rubber dopjes gemaakt, die het uitglijden voorkomen. Er zijn voorts zgn. „promenets" in de handel, een soort draagstoeltje, die flatbewoners van dienst kunnen zijn bij het dragen van hun baby naar boven. De kinderwagens ontbraken ook niet. Ze werden door de mannequins met veel „vakmanschap" rondgereden en getoond. Ook aan de aanstaande moeders was veel zorg besteed. Pakjes en jakjes in velerlei kleur, veelal van tinneroy of linnen. Hieronder een rok in kangoe roe-model, met verstelbare kleps of elastieken baan. In het Sportfondsenbad Haarlem werd door de examencommissie district Noord-West van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Dren kelingen examen afgenomen voor diplo ma A en B van de Bond. Voor alle drie de onderdelen van di ploma A slaagden. De heren: E. B. Bouckaert; W. C. 't Hoen; M. v. d. Wielen; F. de Gelder en de dames: W. ter Wal; T. v. d. Meulen; W. Hoogen- dijk. Voor diploma B. de heer N. Hes- selman. De heer P. Wayer kon wegens ziekte het water niet in maar slaagde voor het medisch en theoretisch gedeel. te. De heer Th. Kuypers deed een her examen voor theorie en legde de overi ge onderdelen met goed gevolg af. Dit zijn allen leden van de Haarlemse Red dingsbrigade voor Drenkelingen. Mej. B. Redeker, lid van de Heem- steedse Reddingsbrigade deed voor het examen tot het behalen van diploma B het theoretisch en praktisch gedeel te goed, zij moet nu nog op voor het examen tot het behalen van het Een heidsdiploma voor EHBO. AANRIJDING Gistermiddag om drie uur is een verkeersongeval ge beurd op het Z.B. Spaarne te Haarlem, toen een melkhandelaar met zijn gemo toriseerde handwagen zonder op te let ten naar het midden van de weg stuur de. Een motorrijder viel toen hij rem- le. Hij werd overgebracht naar het Gro te Gasthuis. De politie verzoekt een ge tuige, die met de melkhandeiaar heeft gesproken, zich te melden. In zijn kwaliteit van voorzitter van de internationale hippische sportfede ratie heeft prins Bernhard woensdag avond het internationaal concours-hip- pique in de Chileense stad Vina del Mar geopend. De eerste wedstrijd, over 12 hinder nissen, werd gewonnen door de Itali aan Piero d'Inzeo, op het Chileense paard Maiten. De Britse amazone Pat Smithe werd tweede op het Argentijn se paard Simbad. De bekende Duitser Winkler bracht het niet verder dan de negende plaats. de parochie is ongeveer zo groot als de provincie Noord-Brabant. En er zijn geen wegen, zodat je er b.v. aan een fiets niets hebt. Hier geldt terecht de titel, die pater Gentilis gebruikte voor zjjn boek over het missiewerk op Bor neo „God kapt zich een weg door de bossen". Trekkend door zijn „parochie" kan pater Symphronius gerust zeggen, dat in welke tijd van het jaar ook je er op uit gaat, je komt nooit met droge voeten thuis. Aan schoenen heb je er dan ook niet veel. Die rotten weg. Het handigst zijn gymnastiekschoen- tjes. Je verslijt er wel veel, maar ze zjjn niet duur en als ze op zijn, koop je andere. In de natte tijd van het jaar is het op sommige plaatsen zo slecht, dat je tot je knieën door het water moet, soms zelfs tot je hals, zo dat je er alleen maar zwemmend ver der kunt komen. Het is vaak moeizaam werk. Het kost allemaal zo ontzettend veel. Niet alle scholen, die hij geopend heeft, worden gesubsidieerd. Bovendien kost iedere uitbreiding geld. En de onderwijzers moeten ook betaald worden. Maar de oogst staat te velde. De Dajaks schrij ven dringende brieven. Pater Symphro nius heeft tijdens zijn verlof kennis ge maakt met vele nieuwe dingen, b.v. de televisie, waar hij in zjjn missiegebied weer van verstoken zal zijn. Maar zijn hart is eigenlijk nooit met verlof ge weest. Het is bij de Dajaks gebleven. De Dajaks, die hopen, dat hij straks in Djemongko zal terugkeren met een klok voor de kerk. En al zullen de Da jaks misschien nooit te weten komen waar IJmuiden-oost op de aardbol ligt, voor pater Symphronius zal, telkens als hij de klok luidt, de herinnering le vendig worden aan de maanden, die hij hier doorbracht en aan de offervaardig heid, waarop hij vol vertrouwen zijn hoop heeft gevestigd. v X -j' fw,., ggS ji ■"■V (De in deze rubriek, geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoord delijkheid der Redactie Anoniem ingezonr den brieven worden terzijde gelegd.) Met verbazing las ik een bericht in de N.H. Courant van zaterdag 31 ja nuari 1959, getiteld „Honderden kievi ten reeds in ons land." Er stond o.m. in te lezen: „Het is een zeldzaamheid dat om deze tijd van het jaar een kievit wordt gezien." Degene van wie het bericht afkomstig is heeft zeker een winterslaap gehou den, want wie een klein beetje op de hoogte is weet toch dat juist bijv. in de omgeving van de weg Amsterdam- Utrecht en vooral ook in de omgeving van Haarlem (Spaarndam en Waarder- polder) niet honderden maar vele dui zenden kieviten de winter doorbrengen. Treinreizigers zouden dit kunnen be amen. Men houde echter in het oog, dat we hier te doen hebben met vogels uit noordelijke streken (Skandinavië). Onze eigen broedvogels trekken al in zomer en nazomer weg naar Zuid- Europa of Engeland. Alleen bij sterke vorst of sneeuw, wanneer de vogels dus geen voedsel meer kunnen vinden, trekken de gas ten uit noordelijke streken weg. Dit jaar was dit mooi waar te nemen toen na de sneeuwval van 10 januari enor me troepen naar het zuid-zuid-westen vlogen. In enkele uren telden we er 10.000 (op één plaats). Er is dus geen sprake van een zeld zaamheid om in deze tijd een kievit te zien, maar het is daarbij de vraag of onze eigen broedvogels al terug ge komen zijn. Zeer waarschijnlijk had men bij de waarneming met noorde lijke vogels te doen. Haarlem. A. KOOIJ Advertentie Een origineel apart BLOEMSTUKJE is niet duurder dan wat U overal ziet. BLOEMSIERKUNST HEEMSTEDE - TELEF. 3-80-80 (Niet officiële 4% Ned 1958 33A Ned 1953 Staffel 1947 314 Ned 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned. 1955 G BJ4.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Ceri Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mlj A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli Mil Fokker v. Gelder Hoogovens Müiler Co. Philips Gem.bez. Unilever BUliton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn KXJM. Kon. Ned Stoomb Mij KPJVl. Ned. Stoomv Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam '56 2)4 Amsterdam '56 n 2)4 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obl. 4 koersen) Vorig opening Slot 6/2 100% 93% 92 Vb 92% 92% 833^ 89 90^ 90V2 112% 200% 93% 95 151% 148% 128% 129 298 294% 228 480 151.50 150.50 259 224 352 310 529 518 481 473 224% 179 175.90 166 166 113 160% 161 137% 168 245 144% 144 116% 104 89 96% 104 126 Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KL.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Stee) Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 4/2 ftQU 5/2 RQ «•'78 54s/s Da 5414 50% 50% 77% 77% 48% 48 107 107 30 30% 40% 41 45% 45 72% 72% 473,4 47% 85% 84)1 64% 65% 5"% 56 55%» 54% 24% 93% 92% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3