Overheid miskennen parlement betekenis en de van het wegvervoer Valutabank zou een rente geven vctn 100 a 150 pet. Jean Lacaze eist thans rehabilitatie WYBERT Een Britse verkenning N H Venus, Mars en Uranus zijn zichtbaar T Opgroeiende kinderen krijgen (40 a 60 pet.) te weinig melk OF M siemens STOFZUIGER STANDARD SLEDE Vst 201 Voorzitter van de R.A.I.: Dr. Kortenhorst opent expositie Stoker hoort wegens oplichting 15 maanden tegen zich eisen Is Jean-Pierre Guillaume inderdaad te goeder trouw De sterrenhemel in februari Pleidooi voor de verkoop van in papier verpakte melk rIM Ouderraden en ouder commissies Mijnheer Pitlo nergens te vinden Op korte termijn Interpellatie over de schrootfraude Anti-partij groep niet uitgestoten Prof. dr. den Hartog op Veehouderij dag: VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 Vive le Vin de France.' Felle brand boven café in Vlaardingen nieuwe Krachtige Kost voor het Kind! Iedereen roept om het volle licht Dodelijk verkeersongeval Grote zuigkracht f. 148.- Gering gewicht Vraag Uw leverancier Harïhjnty°r door AGATHA CHRISTIE Advertentie Prankrijk biedt U een keur van Wijnen wit, rosé en rood Copyright. Sucbting^Wijnpropagaoda Wij delen de inzichten van de over heid en de volksvertegenwoordiging ten aanzien van het wegverkeer en al wat daarmee samenhangt niet. Zo sprak hedenmorgen namens de voorzitter van de R.A.I., de heer Egon Eriksson, die zijn rede wegens een stemaandoening niet zelf kon uitspreken, mr. Th. v. d. Meer, algemeen secretaris van de R.A.I. en directeur van R.A.I.-gebouw N.V., bij de opening van de veertigste R.A.I.- tentoonstelling, die van bedrijfsauto mobielen. Onder de vele autoriteiten bevond zich dr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer, die de opening van de tentoonstelling heeft verricht. Het lijstje van meningsverschillen met parlement en overheid, dat de heer Eriksson opsomde, kwam hierop neer, dat de overheid de betekenis van het wegvervoer in onze economie niet vol doende tot zijn recht doet komen. Aan de hand van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek toonde de heer Eriksson aan, dat het bedrijfs- vervoer op de weg verreweg het groot ste deel van de totale geleverde presta tie op dit terrein voor zijn rekening neemt. Desondanks, aldus de voorzit ter van de R.A.I.en ondanks waar schuwingen van deskundigen, wordt de achterstand in de verkeersvoorzienin- gen steeds groter. Daarbij komt,, dat het parlement deze zaken op te inciden- tel# wijze behandelt, zonder dat aan de ontwikkeling van het wegverkeer in zijn geheel voldoende aandacht wordt ge schonken. Zonder ernstige schade te doen aan onze gehele economie kan de staat niet voortgaan met het keer op keer verhogen van de lasten van het wegverkeer. Vol lof was de heer Eriks son over een vrij recent besluit van de Friese Staten, om de faciliteiten op een groot aantal provinciale wegen uit te breiden. Friesland bewees, dat deze noodzakelijke aanpassing aan het mo derne verkeer zonder grote bezwaren te realiseren is. De heer Eriksson moest tot zijn spijt ook constateren, dat partners in de E.E.G. en zelfs België, waarmee Nederland al meer dan tien jaar nauw samenwerkt, onder het mom van verkeerspolitiek een vervoerspo- litiek voeren, waardoor onder andere het Nederlandse aandeel in het inter nationale wegverkeer aanmerkelijk kleiner is, dan het had kunnen zijn. Als voorzitter der Tweede Kamer, die per definitie een onpartijdig, zelfs bo ven de partijen staande figuur is, moet ik mij onthouden van applaus zowel als van enig teken van afkeuring. Ik kan al leen verklaren, dat er weinig deskundi gen in ons land, politici zowel als niet- In Staatsblad nr. 17 is gepubliceerd het K B. van 24 januari 195S, houdende wijziging van het Koninklijk besluit van 24 oktober 1938, dat de regeling van de Inrichting, de wijze van verkiezing van de leden en de verdere bevoegd heden van de oudercommissies en van de ouderraden, bedoeld in artikel 20 der Lager-onderwijswet 1920, inhield. Door deze wijziging is de mogelijk heid geschapen de verkiesbaarheid van de leden van de ouderraad te verlen gen tot» uiterlijk twee jaren na het tijd stip, waarop hun kinderen de lagere school hebben verlaten. Voorts is het maximum aantal leden van 15 op 21 gebracht. Tenslotte is aan burgemees ter en wethouders de bevoegdheid ver leend een lid van zijn lidmaatschap ver vallen te verklaren, wanneer in rede lijkheid met hem geen verdere samen werking mogelijk is. \Vf!gpns oplichting M een pogini meermalen ge- g tot oplichting de officier van justitie bij de echtbank te Rotterdam een jaar en tJ Maanden gevangenisstraf met af- geëist tegen 26-jarige stoker uit teo- ®eze zou van a* gpa nover "verschillende mensen voor- ,lj aaan hebben als agent van een bank, tr» zo voordelig internationale valuta- da u at'ties verrichtte, dat degenen die -bank geld te leen gaven, het met rente van 100 a 150 pet per jaar ler«g kregen. gir?en van de mensen die hierop in- p Sen was een 55-jarige tuinder uit w^erdam-Hoogvliet, die als getuige ter ïL gehoord- Hij had verdachte 4000 «and gesteld. Toen de tuinder een Van °Peens 1500 nodig had, kreeg hij 3 Verdachte 1350 terug. Wegens tien roegcle terugbetaling" had hij get Pct van het gevraa^ie bedrag af- Okken- Van de rest van het geld et' de tuinder nooit meer iets gezien. Enkele getuigen a décharge kwa- kl61? vertellen, dat ze verdachte eerst leine bedragen gegeven hadden. Die regen ze dan inderdaad later met 3 v terug. Met vrij grote bedragen te tenslotte misgegaan. Verdach- Vo' die de oplichtingen ontkende, gaf hü ke* misgaan als reden op, dat Van u n 27.400 had verloren. Hier- bii rf d hij indertijd aangifte gedaan ziirte Amsterdamse politie. Van deze Was Werd verklaard dat dit waar inijj maar dat verdachte toen niet de kaart had gemaakt erdoor van de 1 zijn. Y®rhin^hte zei verder dat hij wel in oi Jets heeft gestaan met een bank P°k niet?eri?elijks. Hjj wist er verder Sern 3?. Van, want alles had volgens tlo. 3d gelopen via een zekere Jhaji (t,j r da« de naam van deze „jst hjj ook niet. Hij ontmoette «ij. Hit» uin cafd's, of op stations, zei Politje f|ehreide speurtochten van de VerriÓ yerden evenwel geen Pitlo op. *eer(j 5?}te werd tenslotte gearres- darn aa«at een koopman uit Rotter- lo' one°ordat deze hem geld gaf format, w,as zün plan), eerst eens in- litie hof de politie inwon. De po- Maakt 6 toen een bandopname ge- ttiet rioV?n een gesprek dat verdachte hield koopman over de transactie De officier van justitie richtte een woord van hulde aan het adres van de politie. Door een scherpzinnige wijze van onderzoek is het gelukt deze man te pakken te krijgen, zei hij. Alle verhalen van verdachte noemde de officier „praatjes". „Waar om komt die bank, komt die Pitlo nu niet te hulp? Verdachte heeft zich bediend van verdichtsels om zijn me demensen te plukken," aldus de of ficier. De verdediger zei het opmerkelijk te vinden, dat er vóór 31 december 1957 geen enkel geval was waarin verdach te niet heeft terugbetaald. Er moest dus iets of iemand zijn waar het geld vandaan kwam, concludeerde hij. Mis schien heeft verdachte zelf wel geloof gehecht aan mensen die dat niet ver dienen. Dan is hij in zoverre fout ge weest, dat hij mee heeft gedaan aan han del, die niet oirbaar is, aldus de ver dediger. Deze meende verder, dat zijn cliënt eigenlijk voor de faillissements kamer zou moeten staan, niet voor de strafkamer. Hij wees nog op het blanco strafregister van verdachte en vroeg vrijspraak. In zijn laatste woord zei verdachte o.a. nog, dat hij die valutabank ook niet helemaal serieus genomen had, „maar het geld kwam er." Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Gisteravond om kwart over negen brak een felle brand uit in café Centraal aan de Westhavenplaats te Vlaardingen. De brand ontstond in de keuken op de bovenetage, waar de vrouw van de caféhouder croquetten aan het berei den was en de vlam in de pan moet zijn geslagen. Toen de brandweer met groot materieel ter plaatse was, sloe gen de vlammen reeds uit het dak en ramen van de verdieping van het café. De brandweer pakte het vuur met tien stralen aan en kon ervoor zorgen dat de aangrenzende panden zo goed als geen schade opliepen. De etage boven het café echter, zowel als de zolderverdie ping, brandde geheel uit. Het café zelf kreeg grote waterschade. Pand en in boedel waren verzekerd. politici, te vinden zijn, die uw zakelijke opmerkingen over de aan het wegver voer te stellen eisen niet ernstig nemen. Zo sprak dr. Kortenhorst, voor hjj tot de opening van de tentoonstelling overging. Ondanks echter de verhoogde belas tingen, ondanks protectionistische maatregelen van buurlanden, ondanks het naar uw mening onvoldoende tem po van de aanleg en verbetering van wegen, tunnels en bruggen en ondanks de bestedingsbeperking, vertonen de cjj- fers zowel van het wagenpark als van de vervoerskwantiteit een aanmerkelij ke stijging. De palmboom groeit het best, wanneer men op hem zware las ten legt, zo lijkt het ook hier, aldus de heer Kortenhorst, een klassiek gezegde in herinnering brengend. Advertentie (Van onze Parijse correspondent) In de gisteren ontvangen aflevering van het feuilleton over de affaire La caze valt op de eerste plaats te rele veren, dat Jean-Pierre Guillaume te genover de rechter van instructie Ba- tigne als vermoedelijk motief van Maité's handelen, ook voor hem overi gens onbegrijpelijk, jaloezie heeft ge suggereerd, naijver omdat hij sinds enige tjjd ook ander vrouwelijk gezel schap frequenteerde. Jean-Pierre zou derhalve evenals zijn advocaten, onder wie maitre Maurice Gar?on, -.1 evenzeer slachtoffer zijn geworden van Maité's leugen dat zij ontboden was door de heer Jean Lacaze en vandaar zjjn aanklacht tegen de adoptief oom we gens „omkoping van getuigen". Alge meen wordt thans deze aanklacht als niet langer houdbaar beschouwd; het crediet gaat thans uit naar de oor spronkelijke versie, gegeven door Jean Lacaze en zjjn advocaten. Deze kwam er grosso modo op neer, dat Maité zich bij hem beklaagd had over het vele geld dat Jean-Pierre haar bereids gekost zou hebben (der tigduizend francs per dag, de helft van haar „dagelijks inkomen") en dat zij gedreigd zou hebben schandaal te ma ken en een aanklacht tegen Jean-Pierre in te dienen wegens proxénétisme, zo hjj, Lacaze, haar niet schadeloos stel de. Lacaze zou Maité tenslotte geens zins weerhouden hebben van, wellicht aangemoedigd hebben tot het indienen van een dergelijke aanklacht; haar twee miljoen francs schadeloosstelling voor direct hebben beloofd en nog eens twee miljoen, indien op haar aanklacht inderdaad een veroordeling van Jean- Pierre zou volgen. Het bedrag van de eerste twee miljoen is dan het bedrag geweest, dat de politie op aanwij zing van Maité of aan de hand van de afgeluisterde telefoongesprekken? in derdaad aangetroffen heeft in het be zit van een vriendin van de secreta resse van Lacaze en bestemd ter over handiging aan Maité. Men mag na tuurlijk vinden, dat het er ook in deze versie allemaal nogal vrij louche uitziet, maar een werkelijke poging tot omkoping van getuigen kan men er voorzeker moeilijk in aantreffen. Twee merkwaardige feiten in het gedrag van Maité vragen hierbij alsnog eveneens om opheldering: waarom keerde zij al liegend terug op handen van Jean-Pierre Guillaume en waarom heeft zij uiteindelijk de miljoenen van Lacaze niet gewild? Berouw? De af faire steekt overigens vol met raad sels van psychologische en andere aard: ook kwesties van milieu, waarin we ons hier niet zullen ver diepen. Wanneer uitgemaakt zal zijn dat Jean-Pierre, de aanklager in de af faire van subornation de témoins, in derdaad te goeder trouw was, ontvalt de tegenpartij een waardevol argument voor haar stelling, dat zowel deze af faire als die van de „aanklacht tegen X wegens moord" tezamen te herlei den zijn tot een en dezelfde „boosaar dige machinatie", gericht tegen de heer Lacaze, diens zuster mevrouw de weduwe Walter, de adoptief-moeder van Jean-Pierre, en tegen dr. Lacour. Afwachten is het evenwel, of misschien niet het tegendeel zal worden uitge maakt. Inmiddels heeft gisteren de heer Jean Lacaze, op het moment nog niet ont slagen van rechtsvervolging, via de bladen bereids doen weten, dat hij een „eclatante rehabilitatie" verlangt en een volledig onderzoek en dat hjj een daartoe strekkende procedure zal in leiden. Terwijl ook dr. Laceur, die op de eerste plaats beoogd wordt in de „aanklacht tegen X", verklaard heeft, dat hjj zijnerzijds eveneens zijn advo caten opdracht heeft gegeven een aan klacht in te dienen. Doch ook Maitre Gambier, een ander van Jean-Pierre Guillaume's advocaten, geeft de zaak nog niet als „bekeken" en hjj ver moedt onder meer, dat Maité gema noeuvreerd is geworden. Kortom: alle betrokkenen roepen om het hardst om het volle licht. Er heerst „suspense", suspense en schemering en niet onaan nemelijk is het, dat daaruit binnenkort vooral de figuur van „Commandant Rayon" weer naar voren zal moeten ko men. In welk gezelschap? Advertentie Bij guur weer kunt U verkoudheid - voorkomen met De 56-jarige mej. H. Niemeijer uit Hattemerbroek (gemeente Oldebroek) is gistermiddag, toen zjj bij de IJssel- brug bij Zwolle per fiets de Nieuwe Rijksweg overstak, door een uit de rich ting Amersfoort komende vrachtauto gegrepen. Zij was op slag dood. Advertentie (Vervolg van pagina 1) u heeft Macmillan aangekondigd, dat hij in Moskou met Khroesjt- sjev wil gaan praten. De onmid dellijke aanleiding tot dit plan wordt ge vormd door de kwesties Berlijn en Duitsland, die door de Sovjet-nota's van 27 nov. 1957 en 10 jan. 1958 opnieuw in het centrum van de wereldpolitiek zijn geplaatst. In de eerstgenoemde no ta werd voorgesteld van West-Berlijn „een vrije, gedemilitariseerde stad" te maken, en in de tweede boodschap deed Khroesjtsjev het voorstel om bih- nen twee maanden een monsterconfe rentie te organiseren voor het sluiten van een vredesverdrag. (De premier sloot voor het gemak een ontwerpvre- desverdrag in). Intussen hebben de Westerse mogendheden op de eerste Sovjet-nota geantwoord, dat de Berlijn- se kwestie alleen behandeld kon wor den in besprekingen over de Duitse her eniging en de Europese veiligheid, en aan het Westerse antwoord op de twee de Sovjet-nota wordt op het ogenblik in Washington gewerkt door een interna tionale studiecommissie, samengesteld uit regeringsvertegenwoordigers van Amerika. Engeland, Frankrijk en West- Duitsland. Macmillan hoopt in de Sovjet-Unie de gelegenheid te krijgen de gedachten te peilen van de communistische macht hebbers, zoals de Russische vice- premier Mikojan, die onlangs in de Ver enigde Staten de opvattingen gepeild heeft van enige leidende Westerse staatslieden. Eisenhower heeft vorige maand met Mikojan geen onderhande lingen gevoerd. De spanningen tussen Oost en West kunnen niet opgelost wor den in bilaterale besprekingen van de Grote Twee. Althans de voornaamste bondgenoten van de Verenigde Staten zouden in eventuele onderhandelingen met het communistische blok moeten worden betrokken. -In het gesprek tus sen de Amerikaanse president en de Russische vice-premier zijn wederzijds de bekende standpunten uiteengezet, en zo zullen ook de besprekingen van Macmillan en Khroesjtsjev niet het ka rakter kunnen hebben van onderhande lingen, maar van een wederzijds aftas ten van het terrein. et Britse Liberale dagblad de Manchester Guardian" heeft de insinuatie geuit, dat Macmillans verlangen om nu naar Moskou te gaan moet zijn ingegeven door „binnenland se electorale overwegingen". Ook eni ge andere Britse bladen hebben ge suggereerd, dat bij eventueel spoedig te houden algemene verkiezingen de Conservatieve partij politieke munt zou kunnen slaan uit Macmillans spectacu laire bijdrage tot de vermindering van de spanningen tussen Oost en West. Maar de „politieke correspondent" van de Londense „Times" heeft deze veronderstellingen gisteren met ver ontwaardiging van de hand gewezen. Macmillan was er volgens hem de man niet naar om zich in dit soort ern stige kwesties door partijbelangen te laten leiden. Macmillan zal in Moskou overigens niet slechts moeten optreden als ver tegenwoordiger van het hele Britse volk, maar hij zal, tot op zekere hoogte, de woordvoerder moeten zijn van het Westen. Hij kan dat echter alleen zijn als hjj de morele steun krijgt van de voornaamste NATO-partners van Ame rika en Engeland. In Frankrijk en West-Duitsland heeft men de laatste tijd enig wantrouwen gekoesterd tegen de Britse buitenlandse politiek ten aanzien van de kwesties Berlijn en Duitsland, en dit wantrouwen zou weg genomen moeten zjjn vóór Macmillan zijn reis begint. Het zal voor een be langrijk deel afhangen van het resul taat van de besprekingen van Dulles met De Gaulle en Adenauer of Amerika, Engeland. Frankrijk en West-Duitsland hun politiek ten aanzien van de Sov jet-Unie op korte termijn kunnen co- ordineren. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft donderdag besloten de interpellatie over de schroot- fraude en het regeringsbeleid te dien aanzien op korte termijn te houden. Het verzoek daartoe is uitgegaan vr" de heer v. d. Goes v. Naters (P.v.d.A.). Deze heeft zich bereid verklaard de be perking in acht te nemen geen zaken ter sprake te brengen waarover de rechter nog geen uitspraak heef' ~e- daan. De heer v. d. Goes was van mening dat er geen aanleiding kan zjjn om hoofddader, die na veroordeling in eer ste instantie het land heeft verlaten, en de rol die hjj heeft gespeeld nog buiten beschouwing te laten. Dit alles kan los blijven van de beoordeling door de rechter. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Hét 21ste partijcongres te slotresolutie niet g Moskou heeft in zijn slotresolutie niet geëist, dat de leden van de „anti-partij-groep" (Malenkov, Molotov, Kaganovitsj, Boel- ganin en Sjepilov) uit de partij worden gestoten, aldus meldt A.F.P. Het con gres beperkte zich tot goedkeuring van de disciplinaire maatregelen die tegen hen genomen zijn. PERSEU Om de kaart te richten, moet men ze boven het hoofd houden en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 februari tussen 17 u. en 19 u. Voor vroegere waarnemingen de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk; voor latere waar nemingen in tegenovergestelde richting. Voor de maan is de volle maan aangegeven; het cijfer duidt de dag van de maand aan. De zichtbare planeten zijn Venus (V); Mars (Ma) en Uranus (U). De bewegingsrichting wordt aangegeven van punt 1 (le dag) naar punt 28 (laatste dag van de maand). ijdens de februari-avond, na zonsondergang, schittert de planeet Venus. Gedurende de eerste helft van de nacht is Mars zichtbaar en gedurende de tweede helft kunnen Jupiter en Saturnus worden opgezocht. Neptunus is de gehele nacht zichtbaar. Na zonson dergang, in het begin van de maand, is het interessant de planeet Venus op te zoeken tijdens de ma- neschjjnloze avonden, want dan is ook de sterrenhemel op zijn mooist, Deze planeet vindt men gemakkelij ker terug, vertrekkende van de Poolster, via Cassiopeia en Pegasus. Mars vindt men 's avonds en in het begin van de nacht terug in de om geving van de Pleiaden en de Stier. Met een kijker kan men zich oefe nen Uranus op te zoeken en men zal hiervoor zoveel mogelijk van de ma- neschijnloze nachten gebruik maken. Deze planeet situeert zich tussen de Kreeft en de Leeuw. Wie vroeg op staat kan in de omgeving van de Schutter Saturnus opsporen en bij de Schorpioen Jupiter. (Die beide planeten worden niet op de kaart vermeld aangezien de waarnemings uren met de afgedrukte kaart met overeenstemmen). Maar tijdens de februari-nachten raden wij u aan «ven de streek tussen Cassiopeia en Pegasus waar te nemen, want daar vindt men de Andromedanevel. De ze nevel is niets anders dan een ex- Van 31 januari tot 28 februari lengen de dagen met 1.35 u. tra-galactisch stelsel met spiraal vormige structuur. Deze nevel werd reeds in de negende eeuw beschre ven door een Perzisch astronoom. Het extra-galactisch stelsel heeft de vorm van ons melkwegstelsel, maar is veel groter. De afstand van onze aarde, volgens de laatste on derzoekingen, bedraagt 2,2 miljoen lichtjaren. De diameter van de An dromedanevel is ongeveer 200.000 lichtjaren groot. De opbouw ervan is net zoals ons melkwegstelsel, want in de spiraalarmen vinden wij lichtende nevels en stofwolken. De ze Andromedanevel schijnt ons te naderen. Onze zon beweegt er zich naar toe. Deze nevel wordt ook nog Messier 31 genoemd, daar Messier zulke bedrieglijke schijnsels opzocht om zo geen verwarring te stichten met de kometen. In 1612 herontdekte Simon Marius deze nevel, na de uitvinding van de kijker. In 1749 ontdekte De Gentil een kleinere nevel onder de grote en deze werd in de lijst van Mes sier opgenomen als Nr. 32. Boven de grote Andromedanevel ontdekte Messier zelf een derde nevel. Pas vanaf 1924 weet men met zekerheid dat deze Andromedanevel (Messier 32) in werkelijkheid drie zelfstandi ge nevels, ver buiten ons melkweg stelsel is. Op de plaats waar het woord nevel staat aangeduid, zijn niet minder dan drie melkwegstel sels die in de ruimte zweven. Data Opkomst Ondergang 8.20 u. 17.33 u. 28 7.31 u. 18.21 u. 9.15 u. 19.17 u. 21 8.38 u. 20.21 u. 11.41 u. 3.32 u. ?1 10.41 u. 3.01 u. 3.24 u. 12.11 u. 21 2.16 u. 10.59 u. 6.09 u. 14.13 u. 21 4.59 u. 13.04 u. 17.33 u. 8.41 u. 16 16.30 u. 7.41 u. Maan: Nieuwe maan op 7 februari te 20.22 u. Eerste kwartier op 15 februari te 20.20 u. Volle maan op 23 februari te 9.54 u. 510° Noorderbreedte, 4" Ooserlengte. Voor meer naar het oosten gelegen landen komt de zon iets eerder op, maar gaat ook iets eerder onder. Op de Groningse veehouderijdag heeft de voorzitter van de Groninger Maat schappij van landbouw, de heer H. J. Muntinga in zijn openingswoord beklem toond dat er in het noordelijk gewest grote belangen gemoeid zijn met een goed functioneren van de veehouderij. Hij was van mening dat de produktie niet beperkt moest worden, maar in tegendeel uitgebreid diende te worden, maal verraden hebt? Nu is 't afgelopen met jeken te krijgengeen aangename middelen. Ten 62 Hij boog zich voorover. „Het zal uit zijn met domheid en krachteloosheid. Met omkoperij en corruptie. Met egoïsme en geld- woede in deze nieuwe Staat hebben we mensen als U en Uw echtgenoot nodig: moedige mensen, op wie we kunnen rekenen; die vijanden zijn ge weest, doch vrienden zullen zjjn. U zou verbaasd zijn, als U wist hoe velen er in dit land en in andere landen zijn, die achter onze doelstelling staan en er in geloven. Met ons allen zullen we een nieuw Euro pa scheppeneen vooruitstrevend Europa, dat leven zal in vrede. Tracht het zo te zienom dat, ik verzeker het U, omdat 't zo is...." Zijn stem klonk dwingend en ascinerend. Hij zat voorover geleund en leek de belichaming van een rondborstige Britse zeeman. Tuppence zag hem aan en zocht bij zichzelf naar een toepasselijke zin. Ze kon er alleen maar een vinden, die tegelijk kinderachtig en grof was. „Boer, wat zeg je van m'n kippen, boer, wat zeg je van m'n haan?" De uitwerking van die woorden was zo toverach tig, dal ze geheel van haar stuk werd gebracht. Haydock sprong overeind, zijn gezicht werd pur perrood van woede en in één ogenblik was elke ge lijkenis met een stoere Engelse zeeman verdwenen. Zc zag. wat Tommy eenmaal gezien had: een woe lende Pruis. Hij vloekte in vloeiend Duits, Daarna, overgaand in Engels, schreeuwde hjj: „Jij stomme idioot! Be sef je dan niet, dat je jezelf door dit antwoord heie met ]ou en die mooie echtgenoot van je." En zjjn stem verheffend riep hij: „Anna!" De vrouw, die Tuppence had binnengelaten, kwam de kamer in. Haydock duwde haar het pistool in de hand. „Let op haar. Schiet zo nodig!" Hij stormde de kamer uit. Tuppence keek Anna, die met een onbewogen ge zicht voor haar stond, smekend aan. „Zou je me heus doodschieten?" vroeg ze. Rustig zei Anna: „U hoeft niet te proberen me in te palmen.' In de vorige oorlog hebben ze mijn zoon gedood, mijn Otto! Ik was toen achtendertig jaar nu ben ik twee en zestig maar ik heb 't nooit vergeten." Tuppence keek naar het brede, onbewogen gezicht. Het deed haar denken aan die Poolse vrouw, Vanda Polenska. Ze bezat die zelfde angstwekkende hef tigheid en dezelfde geconcentreerdheid van wil om haar doel te bereiken. Moederschap... meedogenloos! Zo voelden zich on getwijfeld veel rustige vrouwen in geheel Engeland. Daarover viel met het vrouwelijk geslacht niet te twisten: over de moeder, die van haar jongen be roofd was Ergens in de schuilhoeken van Tuppence's brein bewoog iets: het was de een of andere 'cwellende herinnering, iets, dat ze altijd geweten had, maar dat ze zich nooit bewust had kunnen maken. Salomo Salomo had er iets mee te maken De deur ging open. Overste Haydock kwam weer de kamer binnen. Buiten zichzelf van woede schreeuwde hij: „Waar is 't? Waar heb je 't verborgen?" Tuppence staarde hem "an. Ze was helemaal van haar stuk gebracht. Ze begreep in de verste verte niet wat hij bedoelde. Tot Anna zei hij: „Verdwijn!" De vrouw overhandigde hem het pistool en verliet onmiddellijk de kamer. Haydock viel in een stoel en scheen zjjn uiterste best te doen om kalm te blijven. „Je ontkomt er niet aan, zie je. Ik heb je te pak kenen ik heb middelen om mensen aan 't spre- slotte zal je me de waarheid moeten vertellen. Wel nu, wat heb je er mee gedaan?" Tuppence besefte direct, dat er nu ten minste iets was, dat haar een mogelijkheid tot onderhandelen gaf. Als ze nu maar kon ontdekken wat het was, dat ze in haar bezit moest hebben. Voorzichtig vroeg ze: „Hoe weet u, dat ik het heb?" „Uit wat je zei, ellendige domkop. Je hebt het niet bij je, dat weten we, omdat je je in deze ver- pleegstersuitrusting hebt gestoken". „En als ik 't nu eens op de bus gegooid heb?" vroeg Tuppence. „Wees niet dwaas. Alles wat je sedert gisteren hebt gepost, hebben we gecontroleerd. Je hebt het niet gepost. Nee, er blijft maar één ding over wat je zou hebben kunnen doen. Je kan het in Sans Souci verborgen hebben, voordat je vanmorgen weg ging. Ik geef je precies drie minuten om me te ver tellen waar je het verstopt hebt." Hij legde zjjn horloge op tafel. „Drie minuten, Mrs. Thomas Beresford." De klok op de schoorsteen tikte. Tuppence bleef doodstil zitten: haar gezicht was nietszeggend en onbewogen. Het verried niets van de gedachten, die door haar hoofd joegen. In een flits zag ze met ontstellende duidelijkheid alles: zag ze de hele zaak ontsluierd in woorden en uitdrukkingen van verblindende Klaarheid en besefte eindeljjk wie de centrale figuur en leider van de ge hele organisatie was. Met een schok drongen de woorden van Haydock tot haar door. „Nog tien seconden Als in een droom zag ze hem aan, zag ze de hand omhoog gaan, waarin hij het pistool had, hoorde hem tellen: „een, twee, drie, vier, vijf Hij was tot acht gekomen, toen het schot klonk en hii voorover in zijn stoel zakte, met een uitdrukking van algehele verbazing op zijn breed, rood gelaat. Zo volkomen was zjjn aandacht op zijn slachtoffer gevestigd geweest, dat hij er zich niet bewust van geweest was, dat de deur achter hem langzaam was opengegaan. (Wordt vervolgd) wil de veehouderij zich tenminste kun nen handhaven. Hij wees voorts op de noodzaak om de afzet niet alleen te ver groten door een grotere export, maar vooral ook door te pogen het eigen volk meer „melk-minded" te maken. De voorzitter van de veehouderij commissie de heer R. van Wijngaarden uitte kritiek op het beleid van de over heid. Hij drong aan op een verhoging van het vetpercentage en betreurde het, dat er in dit opzicht een achterstand be staat bij andere landen. Hij noemde het voorts ontstellend dat er in Groningen van de 300 scholen slechts één van schooimelk wordt voorzien. Een moge lijkheid tot het vergroten van de melk- afzet noemde hij het verkopen van in papier verpakte melk. Prof. C. den Hartog was in zijn inlei ding over „melk als voedingsmiddel" van oordeel dat melk een niet te ver vangen volksvoedsel is. Daarbij vertel de hij dat de mens een achtste van alle calorieën, die hij nodig heeft, betrekt uit de melk. De verzorging en voeding van zuigelingen was meestal wel goed, meen de de hoogleraar, maar de voeding "'an de opgroeiende kinderen laat vaak te wensen over. Deze groep krijgt bijvoor beeld 40 tot 60 pet te weinig melk. Hij achtte daarom het verstrekken van melk op de scholen van uitermate groot belang en meende dat het zwaartepunt van de propaganda bij de jeugd gelegd moest worden. Drs H. Schelhaas, economisch mede werker van de federatie van Neder landse Zuivelfabrieken, gewaagde van een gematigd optimisme voor de zuivel industrie in verband met de Euromarkt. Hij sprak echter als zijn mening uit dat de landbouwers zich wel zullen moe ten voorbereiden op een stijging van de veevoederprijzen en een snellere ver korting van de arbeidstijden. De Neder landse boeren waren echter in het voordeel door de levering van het goe de produkt en de lage kostprijs. Hij wees echter op de noodzaak voor de produkten goede afzetmogelijkheden te vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7