Positie van de Hongaarse primaat weer in het geding Endre Sik slaat diplomatiek beleg voor legatie der Ver. Staten te Boedapest Kampbeulen Schubert en Sorge krijgen levenslang J R a diopr o gramma's bevredigend „Royaal en loyaal vertrouwen in de omroeporganisaties" Eisen voor nieuwe niet licht zijn organisaties gesteld Prof. Romrae op verkiezingspad TIEN JAAR NA HET „PROCES" MINISTERIËLE UITSPRAAK GEWDZIGD ONTWERF OMROEPWET Bij automatische transmissie ook een rijbewijs Ook Spierpijn Memisa-collecte éclatant succes Trein botst bij Echt tegen een dorsmachine op Fietser gedood onder vrachtauto Bij de buren De sociale politiek van de K.V.P. blijft onveranderd \Z1*2 Opbrengst meer dan een kwart miljoen Wagenvoerder ernstig gewond ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Onderzoek naar het aantal minst draagkrachtigen noodzakelijk 152 49% (Van onze Haagse redacteur) Staatssecretaris Höppener heeft er naar gestreefd in de nieuwe Omroep wet een oplossing te ontwerpen, die ligt tussen de uitersten van ongebon den autonomie en overdreven staats inmenging. Aldus wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord bij dit Kamerstuk. Enerzijds wordt een na tionale omroep afgewezen ge noemd wordt in dit verband het plan van de V.P.R.O. en anderzijds wil de wet aan nieuwe organisaties de mogelijkheid bieden toegang tot de microfoon te krijgen. De regeling voor de toelating van nieuwe omroeporganisaties is als volgt: Binnenkort verruiming van de mogelijkheden „Laat het ze zelf toch uitmaken" „Onverantwoordelijkheid" Officieren van de Hongaarse tanktroepen slaagden er tijdens de opstand van oktober/november 1956 in kardinaal Minds- kenty te bevrijdenDe primaat werd vastgehouden te Felsöpe teny. Zeventien leden van de geheime politie waren met zijn bewaking belast. Morgen is het tien jaar geleden, dat Joseph kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije..en aarts bisschop van Esztergóm, door een z.g. „volksrechtbank" in Boedapest werd veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf, verbeurdverklaring van zijn overigens niet bestaand persoonlijk Vermogen en tot verlies van zjjn burger lijke en politieke rechten. De aanklacht tegen hem luidde, dat hij tijdens een be zoek aan de Verenigde Staten, eind 1947, met kardinaal Spellman en aarts hertog Otto van Habsburg een samen zwering tot omverwerping van de Hon gaarse volkrepubliek zou hebben ge smeed; dat hij zich, door bij de Ameri kaanse gezant in Boedapest, Selden Chapin (later ambassadeur in Neder land), te informeren naar de mogelijk heid van een internationale regeling, op grond waarvan de Russische troepen zich uit Hongarije zouden kunnen terug trekken, aan spionage had schuldig ge maakt; en verder, dat hij door het ac cepteren van giften van Amerikaanse katholieken ten bate van de Hongaarse Caritas deviezensmokkel zou hebben bedreven. Voorzitter van de „volks rechtbank" was Vilmos Olti, .iemand van „volksdeutsche" afstamming, tij dens de oorlog secretaris van de Duitse „Volksbund" in Hongarije en pas na de oorlog overgelopen naar net ooitimu- nisme. Als openbaar aanklager trad op Gyula Alapi, die in het verleden actief lid van de Pijlkruisersbeweging is ge weest. Hij had tegen de kardinaal de Hongaarse minister van buitenlandse dood door de strop geëist. De beklaag- zak Endre Sik, was ten tijde van het de werd tenslotte „verdedigd door ceg tegen kardinaal Mindszenty ge- Kalman Kiczko, die na de Eerste We- uan de Hongaarse volksrepubliek reldoorlog een van Bela Kuns „rode Washington. Hij genoot speciale scherprechters" is geweest; z«n piel- bescherming van de Amerikaanse politie, dooi leek veel op een tweede requisi- omdat men na de bekendmaking van het toir. Tien jaar is het geleden, dat deze vonnis tegen de kardinaal een aanslag rechtsparodie zich in Boedapest afspeel- sik'S ieven vreesde. de en opnieuw is nu de positie van de Hongaarse primaat in het geding. De Stormachtige gebeurtenissen, waarvan Hongarije in de afgelopen tien jaren het toneel is geweest, maken het vrtf zinloos het frauduleuze karak ter van het tegen kardinaal Mindszenty gevoerde proces nogmaals aan te to llen. De opzet was in wezen zo duidelijk als wat. De vorst-primaat van Honga rije zou in ieder geval en door elke com munistische leider zijn ervaren als een saboteur en een spelbreker. Nu met de ze waardigheid iemand was bekleed met het formidabele karakter van een Joseph Mindszenty, was een dramati sche botsing onvermijdelijk. De kardi naal verzette zich met alle macht tegen de gelijkschakeling van de katholieke scholen, tegen de opvoeding van de jeugd in marxistische geest en tegen de Pogingen om het katholicisme te maken tot de horige van het communisme. Er zijn berichten geweest, dat de toenmalige communistische leider in Hongarije, Matyas Rakosi, eerst nog geprobeerd heeft kardinaal Mindszen ty het land uit te krijgen. Hij zou via zijn diplomatieke vertegenwoordi gers in Rome de kardinaal zelfs een eigen vliegtuig hebben aangeboden. Maar uiteraard liet de herder zich niet scheiden van zijn kudde. Zo kwam het, dat de primaat op de Tweede Kerstdag van het jaar 1948 in 2ijn bisschoppelijke residentie te Eszter góm werd gearresteerd en prijsgegeven aan de duistere methoden van de Hon gaarse geheime politie. De gevangen- heming van de kardinaal en de lugube re regie van zijn „proces" deden de ge hele vrjje wereld opeens beseffen, welk een tragedie zich in Oost-Europa af speelde. De protest-motie, die Jos Ser pens nog op 8 februari in de Tweede Kamer indiende, kreeg de steun van de artjj van de Arbeid. C.H.U., en V.V.D. Minister Stikker gaf uiting aan de '•afschuw", waarmee de Nederlandse agering kennis had genomen .van het t?hnis van kardinaal Mindszenty. Paus Hls XIX besprak de veroordeling van kardinaal en de vervolging van de Kevf ln Hongarije tijdens een Buiten- ari °0n Consistorie, dat hi. op 14 febru- bijeenriep. In Amsterdam be- stejph de katholieken protestbijeenkom- ge(j lh het Concertgebouw en het R.A.I.- nga> hty. Wat er sindsdien met de kardi- lcstld2elf is gebeurd, is algemeen be- In zijn kerker te Vacz heeft hij ver scheidene aanbiedingen ontvangen Wora afgewezen) om in vrijheid te af» gesteld, mits hij er slechts van iherig zïch 'n „politieke kwesties" te Wac n' Volgens sommige berichten *tar>rt0en aaóere voorwaarde, dat hij af- juri h Z0U doen van zijn bisschoppelijke Uien ictie' Merkwaardig genoeg kwa- n deze aanbiedingen meestal van de mocht gaan om deel te nemen aan de verkiezingen van een nieuwe paus, wees de Hongaarse minister van buitenland se zaken, Endre Sik, dit verzoek op 22 oktober j.l. af. Hij is inmiddels op dit pad voortgegaan en hij voert thans een campagne, die erop gericht is het le ven van de Amerikaanse diplomaten in Boedapest zo zuur mogelijk te maken. Of het nu zijn bedoeling is het ver trek van de kardinaal af te dwingen dan wel de verlening van het asylrecht aan hem te doen beëindigen, is niet duidelijk. Indien het Reuterbericht van enkele da gen geleden over onderhandelingen tus sen Sik en het Vaticaan juist is, zullen we spoedig meer weten. In ieder geval heeft de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, Lincoln White, nog op 23 oktober 1958 verklaard, dat Amerika vastbeslo ten is Joseph kardinaal Mindszenty zo nodig asyl te blijven verlenen. H.J.N. Zij beiden spelen sinds vorig jaar september weer een bescheiden rol in het Hongaarse openbare leven. (Van onze parlementaire redacteur) Op de eerste verkiezingsvergadering van de K.V.P. in Druten heeft de heer Joh. Zwanikken gewezen op de valse voorstelling in de propaganda van de P.v.d.A., als zou de K.V.P. geen rechte koers varen in haar sociale politiek. Hp toonde aan, dat de socialisten zo wel op het gebied van de kinderbij slag, het scheppen van werkgelegen heid, de bezitsvorming, de P.B.O. als de sociale wetgeving, zwenkingen heb ben gemaakt die in vergelijking met hun verleden op reuzenzwaaien gelij ken. Daarentegen is de christelijke po litiek van de K.V.P. steeds hecht ge fundeerd geweest. Vanaf Schaepman hebben katholieke partijleiders en mi nisters deze lijn steeds volgehouden. Hij betoogde voorts, dat een diep gaand onderzoek nodig zal zijn om het aantal minst draagkrachtigen in ons land vast te stellen. In tegenstelling tot de gegevens, waarover oud-minister Suurhoff zegt te beschikken, is de heer Zwanikken ervan overtuigd, dat het aantal „minimumlijders", die minder dan zestig gulden per week verdienen, zeer groot is. Het is hem gebleken uit de praktijk en het is hem beves tigd door tal van andere deskundigen uit de vakvereniging. (Van onze correspondent in Bonn) In het proces is duidelijk geworden, dat voor de misdaden in de concentra tiekampen alleen de N.S.D.A.P. en haar aanhangers verantwoordelijk waren", aldus sprak eind vorige maand de ad vocaat van de 41-jarige bewaker in het concentratiekamp Sachsenhausen-Ora- niënburg Wilhelm Schubert, mr. De gen, in zijn pleidooi voor zijn cliënt. Hij deed daarbij geen poging de tien duizenden moorden en gruweldaden te bagatelliseren. Hetzelfde geldt voor mr. Schumacher, die de eveneens on dankbare taak had Schuberts handlan ger, de 47-jarige Gustav Sorge te ver dedigen. De tw.ee openbare aanklagers hadden tegen Sorge 102 maal en tegen Schubert 57 maal levenslang geëist. Gistermiddag heeft het Gerechtshof in Bonn de beide kampbeulen veroor deeld: Sorge (bijgenaamd „IJzeren Guss") kreeg 67 maal levenslang plus 15 jaren, Schubert" omdat hij zo graag Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met (Van onze Haagse redacteur) Hanteren degenen, die in ongunstige zin oordelen over het peil van de radio-uitzendingen in ons land, niet te zeer een maatstaf, die ontleend is aan de smaak en behoefte van een kleine, selecte groep? Deze vraag wordt gesteld in de Memorie van Antwoord inzake de Omroepwet. Staatssecretaris Höppener en de ministers Van Aartsen en Zijlstra zijn van mening, dat het peil der programma's over het algemeen bevredigend genoemd mag worden. De kwaliteit kan wel voor verbetering vatbaar zijn, maar het is onjuist te stellen, dat slechts weinig uitzendingen de moeite van het aanhoren waard zijn. Overigens is verhoging van het peil der uitzendingen primair een zaak, die de omroepen zelf regardeert. Zoals alle opvoeding is ook deze taak van culturele verheffing van ons volk er een van lange termijn. Men moet hierbij enerzijds een te vergaande aanpassing aan de bestaande smaak en verlangens vermijden, doch anderzijds moet men ook waken tegen een overmatig optrekken van het niveau, aldus de genoemde bewindslieden. Ter vergelijking van het peil der Nederlandse programma's met dat van buitenlandse zendstations geeft de Memorie van Antwoord een staatje, waarin naast het aantal zenduren per week een percentsgewijze verdeling van de verschillende programma-categorieën is opgenomen. Nederl. (2 zendei Belg.-Vl. (1 zendei Belg.-Fr. (1 zendei Frankr. (3 zendei Engeland (3 zenders) w CO Ernstige muziek 49 21% 24 23% 23 23% 77 25% 49 19% Lichte muziek Bonte programma's 64 27% 12 5% 53 52% (62 20% '38 12% 76 29% 19 7% Gesproken woord 89 37% 27 26% 25 24% 118 39% 97 37% Godsdienstige progr.'s 18 8% 2 2% 1 1% 2 1% 7 3% Andere programma's 4 2% 8 3% 14 5% 236 100% 105 100% 102 100% 305 100% 262 100% doctrinaire Matyas Rékosi, wanneer deze gevaar voor zjjn eigen positie duchtte, en niet van Imre Nagy tijdens diens kortstondige eerste regerings periode. In juli 1955 werd de kardinaal, aan de vooravond van de conferentie van Genève, uit de gevangenis gehaald en overgebracht naar het zomerverblijf van de bisschop van Pees te Püspök Szentlaszló (zuid-Hongarije)waar hy onder zware bewaking kwam te staan. Toen hij evenwel standvastig bleef weigeren een „loyaliteitsverklaring" jegens het communistische regime te tekenen, werd h\j op 31 mei 1956 naar de gevangenis teruggebracht. Precies zes dagen is de kardinaal tij dens de Hongaarse opstand op vrije voeten geweest. De 30 oktober 1956 werd hij bevrijd te Felsöpeteny, noordelijk van Boedapest. Ditmaal kwam Imre Nagy, opnieuw premier geworden, wel dege lijk in actie. Hij ondertekende een de creet, waarin verklaard werd, dat al le aanklachten tegen kardinaal Mind szenty van nul en gener waarde waren geweest en dat zijn veroordeling elke ju ridische basis had gemist. Opmerkelijk is in dit verband, dat ook de regering- Nagy nu aanstuurde op de terugtrek king van de Russische troepen, precies zoals de kardinaal in 1947. Een delegatie van ministers onder leiding van Zoltan Tildy kwam de pri maat in zijn paleis te Boeda opzoeken en Tildy verklaarde, dat de kardinaal misschien gevraagd zou worden „een belangrijke rol" in de nieuwe Hongaar se staat te spelen. Omstreeks deze tijd kozen de vroegere rechter van de kar dinaal, Olti, en zijn aanklager, Alapi, de vlucht naar de Sovjet-Unie. Zondag 4 nov., toen Russische tanks en vliegtuigen de Hongaarse hoofdstad in vuur en vlam zetten, vroeg en verkreeg kardinaal Mindszenty asyl op de Amerikaanse le gatie aan de Szabadsag Tèr, waar hfj tot op de huidige dag verblijft. Herhaaldelijk heeft, de Hongaarse regering intussen de indruk trachten te wekken, dat de kardinaal niets lie ver zou wensen dan Hongarije te ver laten. Zowel Janos Kadar (persconfe rentie van 3 april 1957) als president Istvan Dobi (rede in het parlement op 26 september 1958) hebben be weerd, dat zij „verscheidene verzoe ken" van deze aard van de primaat hebben ontvangen. Het Vaticaan heeft daarop steeds geantwoord, dat deze beweringen op niets steunen en dat de kardinaal nooit opgehouden heeft primaat van Hongarije te zijn. Harrison Salisbury van de New York Times heeft op 2 oktober 1957 een on derhoud gehad met Ferenc Münnich, die thans premier is en destijds vice- premier was van Hongarije. Munnich liet toen doorschemeren, dat de Hon gaarse regering onder bepaalde voor waarden wel bereid was de primaat naar het buitenland te laten vertrekken. Maar toen de Amerikaanse legatie na het overlijden van paus Pius XII op ver zoek van het Heilige College van Kardi nalen aan de Hongaarse regering vroeg, of kardinaal Mindszenty naar Rome Nieuwe organisaties Wanneer een organisatie 2 pet. van het aantal luisteraars telt, krijgt zij om te beginnen maximaal een uur zendtijd per week. Als na twee jaar bljjkt, dat de organisatie 3 pet. van het aantal luisteraars achter zich heeft, krijgt ze in de twee volgende jaren maximaal drie uur zendtijd per week. Bij 5 pet van het aantal luisteraars wordt de toewij zing maximaal vfjf uur per week. Om versplintering te voorkomen zijn de eisen niet licht gesteld. De verplichte uitwis seling van de programma-aankondigin gen gaat naar de kant van de aspirant- omroepen eerst na twee jaar in. Een nieuwe omroeporganisatie heeft dus nog niet een eigen volledig programmablad. De aanhangers van zo'n omroep, die ook maar, weinig zendtijd heeft, zullen hun steun aan de nieuwe organisatie moeten geven tegen de concurrentie in van de grote omroepen, die circa 50 uur zendtijd per week hebben en die wel een volledig programmablad uitgeven. Staatssecretaris Höppener stelt, dat er dus alleen nieuwe omroepen zullen ont staan wanneer daaraan werkelijk be hoefte is. Lidmaatschap Een van de eisen voor erkenning van een nieuwe organisatie is, dat zij als hoofddoel „het doen van uitzendingen" heeft; een organisatie als de K.N.V.B. zou ondanks haar grote ledental dus niet als een nieuwe omroep kunnen optre den, zo heeft de staatssecretaris des gevraagd op een persconferentie gesti puleerd. De scheiding tussen het lidmaatschap van een omroep en het abonnement ontwerp een overgangsbepaling, volgens op het programmablad van die om roep wordt verantwoord geacht om dat er mensen zjjn, die zich niet bjj een omroep willen aansluiten en ande ren, die zich stellen achter een aspi rant-omroeporganisatie, welke nog geen volledige gids kan uitgeven. Het eigenlijke lidmaatschap van een om roep moet minimaal 4 kosten. Om het systeem van de ledentelling te vereenvoudigen is in het gewijzigde wetsontwerp vervallen de bepaling, dat dubbele lidmaatschappen niet mee zouden worden geteld. De luisteraars die bij meer dan één omroep zjjn aan gesloten, zullen dus bij elke omroep worden meegeteld. N.R.U. en Nozema Staatssecretaris Höppener wil de vrij willige samenwerking tussen de om roepen voorop stellen als een essentieel element in het radiobestel. Aangezien het werk van de Nederlandse Radio Unie op een breed terrein tot bevredi gende resultaten heeft geleid, aldus de Memorie van Antwoord, wordt de N.R.U. aangewezen als het orgaan van samenwerking. Slechts een aanhaken bü de bestaande situatie kan de samen werking; in de toekomst vergroten. De mogelijkheid blijft open, dat er in de toe komst voor de radio en wellicht ook voor de televisie een zekere publiekrechtelij ke organisatie ontstaat. Een ontwikke ling in die richting moet echter niet ge forceerd worden. De aanleg en exploitatie van zendin- richtingen is in 1935 toevertrouwd aan de N.V. NOZEMA, een vennootschap, waarin de overheid (P.T.T.) 60 pet. der aandelen bezit en de vier grote omroe pen 40 pet. De minister van Verkeer en Waterstaat is ambtshalve voorzitter van de jaarlijkse vergadering van aandeel houders. Minister Cals wilde in zijn ontwerp-Omroepwet de NOZEMA ont binden en de exploitatie der zendinrich- tingen door de minister van O. K. en W. laten opdragen aan de P.T.T. Staats secretaris Höppener heeft zich ontvan kelijk getoond voor de bezwaren, die te gen dit plan zijn ingebracht. Volgens het gewijzigd ontwerp blijft de NOZEMA be staan. Er is beraad gaande over een reorganisatie met het doel de minister van O. K. en W. in de NOZEMA een ge lijkwaardige invloed te geven als zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat en in de Raad van Beheer ook die ge bruikers van het zenderpark op te ne men, die thans buiten deze raad staan. Aangaande de financiering van de We reldomroep bevat het gewijzigde wets- welke de Wereldomroep nog een jaar voor 70 pet. en een volgend jaar voor 35 pet. betaald moet worden uit het luistergeld. De financiering van de We reldomroep is primair een staatstaak, maar de schatkist kan die taak niet in één slag overnemen. Politieke uitzendingen Staatsecretaris Höppener en de mi nisters Van Aartsen en Zijlstra, die met hem de Memorie van Antwoord onder tekend hebben, spreken uit, dat zij een royaal en loyaal vertrouwen hebben in de omroeporganisaties en dat hun ge dachten niet gaan in de richting van een staatsbedrijf. De wettelijke regeling van de omroep dient gedragen te wor den door een aan beide zijden levende geest van vertrouwen. Deze gedachte wordt met name ge concretiseerd bij de politieke uitzendin gen. Voorop staat, dat men politiek en staatkundige vraagstukken mede onder het culturele terrein van de omroepor ganisaties wil laten vallen. Het is echter zeer moeilijk in de wet vast te leggen aan welke voorwaarden politieke uitzendin gen moeten voldoen. De bewindslieden geven er dan ook de voorkeur aan, dat op dit punt een erecode tot stand komt. Het gaat derhalve om een vrijwillige afspraak tussen de omroeporganisaties en de politieke partijen. De bewindslie den menen de totstandkoming van een dergelijke afspraak te moeten bevorde ren. Het wetsontwerp houdt de mogelijk heid open, dat voor de microfoon pro paganda wordt gemaakt ten bate van liefdadige instellingen en ook voor de eigen activiteiten van de omroepen. Ten aanzien van de reclame zegt artikel A 16: „De uitzendingen mogen behoudens toestemming van Onze minister geen re clame bevatten. Onze minister kan aan de toestemming voorwaarden verbin den". De staatssecretaris heeft op een persconferentie gepreciseerd, dat die toestemming bijvoorbeeld gegeven zou kunnen worden bij reclame voor een be paald geneesmiddel wanneer het belang van de volksgezondheid overweegt. Regeringsuitzendingen blijven ook in de toekomst mogelijk. De Regering zal er naar streven een zo spaarzaam moge lijk gebruik te maken van de radio. Aan de kerkgenootschappen wordt zendtijd gegeven voor het uitzenden van kerk diensten met eventueel een omlijsting van nietkerkelijke strekking. Het Huma nistisch Verbond is geen kerkgenoot schap, het houdt dus, naar het oordeel van de bewindslieden, geen kerkdien sten en krijgt uit dien hoofde geen zend tijd. op de weerloze gevangenen der nazies schoot) 57 maal levenslang plus 15 jaar. Sorge en Schubert zijn tot levens lang veroordeeld voor elke moord, die men hen heeft kunnen bewijzen. De overige elfduizend moorden (daaronder op 10.800 Russische krijgsgevangenen) werden bestraft met 15 jaren voor elk van beiden. Het is onder deze omstan digheden ondenkbaar, dat Sorge of Schu bert nog ooit van hun leven weer vrij zullen komen. Het zijn de langdurigste tuchthuis- en gevangenisstraffen, die in het naoor logse Duitsland ooit zijn uitgesproken. Het proces, dat werd voorgezet door mr. Schroder, dezelfde rechter die en kele weken geleden ook de pseudo- chefpsycholoog der Bundeswehr Robert Schneider veroordeelde, heeft vier maanden geduurd. De Memisa-kerkdeurcollecte is een éclatant succes geworden. Deze week is het kwart miljoen bereikt, aanzienlijk meer dan het streefgetal van f 175.000,-. Em nog is alles niet binnen. De voorzitter van het bestuur, deken B. G. Henning van Rotterdam, wijst er in zijn in hartelijke bewoordingen ge steld dankwoord op, dat al wat is ge offerd zuiver en alleen is gegeven voor de medemens in nood, zonder dat er voor wie ook enige aantrekkelijkheid aan de collecte was verbonden, noch voor de gevers, noch voor de collectan ten. Integendeel: het weer had praktisch niet slechter kunnen zijn, zodat menig een zich een extra offer heeft moeten getroosten om heel de morgen in kou en sneeuw op zijn post te blijven aan de kerkdeur. Advertentie huid? Babyderm-zeep (Van een verslaggever) Binnenkort zal het mogelijk zijn om in een auto zonder versneliingshandle of -pook het rijbewijs te halen. De eni ge voorwaarde is, dat het rijbewijs slechts, zoals dat in vaktermen heet, „op het kentekenbewijs" wordt afge geven. Dat wil zeggen, dat na een met goed gevolg afgelegd examen in een auto met automatische transmissie een rijbewijs met de volledige rijbe voegdheid voor de zogenaamde cate gorie B wordt afgegeven als men kan aantonen zich ook zo een auto aange schaft te hebben. Het gevolg is, dat men naderhand ook bevoegd is auto mobielen met een versnellingsappara- tuur te besturen. Op een onbewaakte overweg twee ki lometer ten noorden van Echt is vrij dagmiddag een trein tegen een dors machine opgebotst. De 54-jarige land bouwer Coenen uit Montfort, die met een tractor en een daaraan vastgekop pelde dorsmachine de spoorbaan Echt- Roermond wilde oversteken, merkte tengevolge van de dichte mist te laat een uit de richting Sittard komende trein op, die even na vieren van het station Echt was vertrokken. De trein greep de dorsmachine in de flank en sleurde deze honderd meter mee. De dorsmachine en het voorfront van de trein werden totaal vernield. De wagen voerder van de trein werd ernstig ge wond. Hij moest in het ziekenhuis te Roermond worden opgenomen. De trac torbestuurder, die de spoorbaan nog bijtijds gepasseerd was, werd slechts licht gewond, toen hij van schrik van de tractor viel. De treinreizigers wer den niet veel van het ongeluk gewaar. Na een vertraging van ongeveer een half uur kon de trein de reis naar Roermond voortzetten. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft aan prof. J. Wiegers, te Amsterdam, en aan R. J. Draijer, te 's-Gravenhage, op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van cfe rijksadviescommissie schilderkunst. In hun plaatsen zijn be noemd prof. O. B. de Kat, te Overveen, en J. J. van Heel, te 's-Gravenhage. (Vervolg van pagina 1) gaan hechten aan de verbeteringen in onze economische situatie. Prof. Rom- me herinnerde eraan, dat minister Suurhoff heeft gewezen op het gevaar, dat er weer overbesteding zou kunnen ontstaan en dat hij met evenveel woor den rust op loongebied als een nood zakelijkheid voorop heeft gesteld. De katholieke fractieleider zag in deze eisen van de P.v.d.A. een volkomen miskenning van de taak van de poli tiek. Op deze wijze gaat een politieke party „op ouderwetse manier vakbe weginkje spelen". Wanneer er ruimte in onze economie is. dan is de verdeling daarvan, aldus prof. Romme, niet pri mair ter beoordeling aan de overheid, maar aan het georganiseerde bedrijfs leven, waarin werkgevers en werkne mers dit in onderling overleg best kun nen uitmaken. Hij was verbaasd over de libera len. die al evenmin de maatschappe- ïyke ontwikkeling begrijpen. Zij maken zich biykens hun verkiezingsprogram ma zorg, dat er van overheidswege te veel aan de S.E.R. zou worden toe geschoven. „Wanneer iemand er ple zier in moest hebben, dat het maat- schappeiyk leven steeds meer zelf gaat doen, dan zouden het de vrijheidlie vende liberalen moeten zün." De K.VJP. wil van de eventuele ruimte op de eerste plaats de minst draagkrachtigen laten profiteren en van wat daarna overblijft de werkne mers een deel geven. Dat kan op ver schillende manieren, bijvoorbeeld door een deel van de winst voor hen te be leggen, door arbeidstijdverkorting, loonsverhoging of hoe dan ook. „Maar laat het ze toch zelf uitmaken en pro beer niet vader en grootvader tege lijk te zjjn en met je hele gewicht alle vrijheid van het maatschappelijke le ven weg te drukken," aldus prof. Rom me. In de houding van de Partij van de Arbeid, die een internationale re geling omtrent Nieuw Guinea wil en van geen uitzending van dienstplich tigen van de landmacht „onder de huidige omstandigheden" naar Nieuw Guinea wil weten, zag de ka tholieke fractieleider een kwaiyke afscheidsgroet aan Drees en een sal to naar het ïysttrekkerschap van de andere vier socialistische oud-minis ters. Dat een grote party een deel van ons Koninkryk, waarvoor wij nu eenmaal in feite verantwoordelijk heid dragen, met zyn inheemse en Nederlandse inwoners, onverdedigd wil laten, nog afgezien van de ge varen voor de honderdduizend Ne derlandse emigranten in 'Australië, had de verontwaardiging van prof. Romme gewekt. De oud-ministers van de P.v.d.A. hebben een „ongehoorde onverantwoor delijkheid" aan de dag gelegd door van hun zetels te verdwijnen, alleen omdat het parlement de vraag, of in 1960 de bestedingbeprekende belastingverho ging ook nog zou moeten voortduren, over een half jaar nog eens wilde be zien. Zij hebben gedaan alsof dit voor hen een ondraaglijke verantwoordelijk heid was, maar voor deze dienstplicht in Nieuw Guinea bleken zij niet de minste verantwoordelijkheid te voelen. Prof. Romme hoopte, dat de heren in de komende weken hun houding: „lie ver onze jongens uitzenden dan aftre den," nog eens flink uit de doeken zouden doen. Tenslotte stelde hij de vraag, waar het by de verkiezingen om gaat. De K.V.P. streeft naar een machtspositie, om de rechtmatige belangen van het katholieke volksdeel waar nodig te ver dedigen, maar vooral om de belangen van het gehele volk te dienen door toe passing van het katholieke beginsel, dat is gericht op ontplooiing van de eigen verantwoordelijkheid van de mens. In het byzonder gaat het nog om drie uitdagingen. Een van de socialisten, die, zoals weer is gebleken uit de fakkeldragerseisen, steeds anderen wil len overheersen, waarmee zij in decem ber in het parlement zijn vastgelopen. Het gaat voorts om de uitdaging van de liberalen, die ook katholieke en pro testantse stemmen willen winnen en die zeggen, dat er zomin een christeiyke staatkunde als een christeiyke wiskun de bestaat. Zij hebben bewezen niets te begrepen van staatkunde noch van het christendom, dat de politiek niet los kan zien van het op God gerichte doel van de ontplooiing van de mens. Tenslotte gaat het om de uitdaging van de katholieke socialist Willems, die voor het eerst voor de P.v.d.A. lyst- trekker heeft willen zijn en dat in het zuiden. „Wellicht is het een moedige daad, maar dan toch een die een psy chologische vergissing van de socialis ten zal blijken te zijn," aldus prof. Romme. De 54-jarige postbode F. Visser is vrijdagmiddag om twee uur by de krui sing Czaar Peterstraat-Oostenburger gracht te Amsterdam onder het achter wiel van een vrachtauto geraakt. Hij was op slag dood. Het ongeluk ge beurde toen hy, vermoedeiy'k door de gladheid, met zün fiets slipte en viel, juist toen de vrachtauto passeerde. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Copyrigh» P. I. B. Bo* 6 Copenhogen „Zeg Kees, de dokter zegtdat Mies je mazelen heeft"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5