Clochards en gouden schoentjes Hausse op aandelenmarkt werd later onderbroken Lichte muziek op zwarte schijven Vakorganisaties en politiek J i 1 TEGENSTELLINGEN IN PARIJS I Eert sierlijke zeemeermin voor één seizoen Uit de pers De beurs van 9-14 februari Christelijk sociaal beleid. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 PAGINA 8 De brede basis Mantovani en Kunz Militaire marsen lnstrumentals Crooners en zangers Nederlandse liedjes Apart plaatje Mr. H. A. M. v. d. Kallef» Diocesaan commissaris verkenners in het bisdom Rotterdam J~\e Seine stroomt op het ogen- J blik onder de mooie en ma- j estueuze Parijse bruggen met het echte temperament van een bergstroom die driftig het smeltwater van de verre bergen wegvoert. Waar zijn de clochards gebleven toen de lage kaden diep onder het water stonden en hun bi vak hadden overstroomd? De vo rige week zondag had het boze wa ter zich weer zo ver teruggetrok ken, dat de beneden-kaden in de buurt van de Notre Dame in de zon die overdadig scheen, opdroog den. Op de traptreden lag nog het achtergebleven laagje leem te ver harden, de vruchteloze vruchtbaar heid van een rivier, die in de stad buiten haar oevers treedt en slib rondstrooit. En aan de rand van het nat stonden alweer de vissers, de gestalten van geduld, hun geluk beproevend met hun starre hengel. Ook de clochards doken overal weer op en namen, kennelijk met vreugde, hun leef grond opnieuw in bezit. Van boven af, overbuigend over de borstwering bij de boeken stalletjes, hebben we de zondag ochtend van een klein groepje clochards meegeleefd. Zonder ech ter inbreuk te maken op hun „pri vacy", de teruggetrokkenheid van het eigen bestaan, waar elk mens recht op heeft, ook al heeft hij zich uit nood in het openbaar moeten vestigen. Ze konden ons niet zien. Altijd en overal zijn de clochards, met geen ander huisraad dan een gammele kinderwagen, immens triest en meelijwekkend. Maar hoe komt het toch dat men ook altijd nog geneigd is, ze enigszins roman tisch te vinden? Op die koude, zon nige ochtend langs de Seine was er iets heel aandoenlijks in de wijze waarop een der drie mannen zich stond te scheren voor de zondag. Naast het vlammend vuurtje dat. zijn kameraad stookte van oude si naasappelkratten. stond hij. ter wijl hij met een hand een spiegel scherf vasthield, met de andere hand zorgvuldig zijn kin te bewer ken. Zijn scheerwater was een groenteblïk gevuld met Seinewater. gewarmd op het vuur. Het enige meubelstuk was het houten onder stel men vergeve het ons maar het stond er werkelijk van een bidet, en daarnaast zat zijn maat dik ingepakt in een voddige jas en bouffanten, zijn krantje te lezen. Zwervers van Onze Lieve Heer, daklozen die Abbé Pierre mis schien wel kennen, maar die niet anders meer kunnen. In de schrij nende tragiek van hun bestaan zonder honk, kan men zich, goed gevoed en gekleed en met de vari' zelfsprekende veilige toevlueht van een huis, echter nauwelijks hele maal inleven. En het is of de schreiende armoe de en de volstrekte bezitloosheid van die zwervers die bij het stads- Hij stond zich heel ernstig te scheren voor de zondag. beeld horen de overdadige luxe en rijkdom van de wereldmodestad Parijs nog accentueren. Geen kilo meter verder liggen de meest ver fijnde winkeltjes vol geraffineerde en luxueuze zaken, waarmee vrou wen zich mooi maken, met een variatie en een overdaad en uitge lezen keuze, die heus niet zal ver dwijnen omdat iedereen nu de mond vol heeft over versobering. Maar misschien is ons daarom dit maal die adembenemende luxe in schoenen, in accessoires, in bijoux, in de meest verfijnde lingerie des te meer opgevallen. Het is de zin voor het hyperverzorgde détail, die de Parijse winkels zoals ze zich in de Faubourg Saint Honoré aaneen rijen, dat aanzien van superverfij ning geeft. Naar verhouding moe ten de Fransen zeer rijk zijn, want als dit alles niet door en voor ver wende vrouwen werd gekocht dan was het er ook niet. En het zijn heus niet alleen de Amerikanen, die hier overgeperfectioneerde schoenmodellen en handtas en hon dehalsband van hetzelfde kostbare krokodillenleer komen zoeken! Of allersierlijkste puntige lakschoen tjes ingelegd met een smalle rand van petit point en eenzelfde petit point tas. Er is hoegenaamd geen einde aan de verfijning. rij zijn hier in Nederland al heel tevreden met de ont wikkeling in elegantere richting die de sneeuwlaarsjes de laatste jaren hebben ondergaan. Maar als men in de Parijse etala ges al die ranke fijne gekleurde hoge schoentjes ziet, dan ervaart men hoe betrekkelijk alles is. Er zijn schoentjes bij, zo soepel van bovenleer, dat ze met een elastiek bijeengehaald om de enkel sluiten. Lekker warm. Men ziet ze de meis jes op kantoor dragen. In elke eta lage aan de Champs Elysées en de Faubourg Saint Honoré ziet men ook laarsjes in glanzend goudleer. Dat is wel echt voor Amerika! Het feit, dat er winkeltjes zijn, van die piepkleine ruimtetjes, zo als Parijs er honderden heeft, waar bijvoorbeeld louter zakdoeken met initialen verkocht worden, bewijst trouwens al zonder veel woorden hoe veel waarde er hier wordt ge hecht aan een détail. Maar is dat niet juist die verzorging tot in de „puntjes", de geacheveerdheid, die het geheim is van de Franse smaak? Mét de hartstochtelijke liefde voor het handwerk. In de Rue d'Anjou, dicht bij de Concor de is een klein donker zaakje, waar, als men er binnenkomt, ken oud vrouwtje naar voren sloft, dat franje en knoopjes en tierelantijn tjes maakt met de hand van elk materiaal, in elke kleur, dat men haar geeft. Neen, in Parijs hoef je echt nooit te klagen, dat je, welk onderdeel ook, niet in de bij passende kleur kunt krijgen. Hoe lang zal het handwerk het echter nog uithouden in de eeuw van de griezelig toenemende tech niek, waarin robots zelfs boeken vertalen? Of zal de creativiteit blij ven bestaan zolang er Fransen be staan, die nu eenmaal geschapen zijn met een onuitroeibare creati viteit in hun vingers? Bij de ontwerper Pierre Balmain in de Rue Frangois I staat aan de ingang van zijn modehuis een sier lijke zeemeermin die een kleuren- fontein van verse voorjaarsbloe men laat ontspringen uit een schelp die ze in de armen geklemd houdt. Haar schone gestalte is opgebouwd uit louter paarlemoeren schelpen en schelpjes. Het is een meesterlijk stuk handwerk. Voor de vluchtig heid van één seizoen! Omdat deze collectie is gewijd aan de schoon heid van de zee! En in deze stad vindt men het dan ook niet vreemd, als men in de schemering, in de weidse ruimte van de Place de la Concorde lo pend, waar de auto's als donkere torren rondschuiven, een lantaarn opsteker ziet, die met zijn lange stok de gaslampjes aansteekt in de vorige-eeuwse lantaarns, die de bijoux zijn van dit magnifieke plein. Want het zachte gaslicht is veel mooier dan het moderne harde neonlicht. Gaskousjes aansteken is nog altijd handwerk! ANNE B1EGEL Onder invloed van buitenlandse vraag, zowel van de zijde van New York als van de Duitse beleggers, zette de hausse op de aandelenmarkt zich nog verder voort, waardoor nieuwe hoogterecords, vooral bij de internationale aandelen, werden bereikt. Zoals ook in de vorige weken het ge val was, stonden ook nu aandelen Phi lips aan de spits. Nu voortdurend grote bedragen 5% converteerbare Philips in aandelen worden geconverteerd, mag men aannemen, dat het tijdstip waarop het restant der converteerbare aandelen aflosbaar wordt gesteld, gestadig nader komt en op datzelfde moment wordt ook de agio-reserve zodanig versterkt, dat een bonus-uitgifte tot de mogelijk heden gaat behoren. Men dient daarbij echter tevens in acht te nemen, dat ook het verzadigingspunt van het opname vermogen van de Philips-apparaten na der komt, ook al schijnt de buitenland se kooplust voor Philips nog niet haar hoogtepunt te hebben bereikt. Dat blijkt ook wel uit de omzet-opgaven. Ook deze week bleven aand. Philips in dit op zicht onbetwist aan de kop staan, want de weekomzet in de gewone aandelen bereikte met f2.118.000 aandelen nomi naal een nieuw hoogterecord. Het koersverloop sloot zich daarbij aan. Na 499 werd een hoogste koers be reikt met een notering van 535, maar toen later, mede door de wat lusteloze houding van de Amerikaanse fondsen- markten, de vraag van de overzijde van de oceaan terugliep, terwijl van Neder landse zijde het aanbod verdere voort gang vond, liepen de koersen bij in krimpende handel wat terug. Het slot kwam op 519%, hetgeen wel 15% Punt onder de hoogste koers lag, maar toch altijd nog 20% punt boven de slotkoers van de vorige week. Opmerkelijk was daarbij dat in de teruglopende tendens der laatste hasen ook de dagomzetten inkrompen. Werd maandag j.l. nog een omzet van f 869.0UU geregistreerd, donderdag was dit cljiei tot f 461 000 teruggelopen, hoewel ook dit nog een respectabele omvang van reëel bijna f2,4 miljoen vertegenwoor digde. Hoewel ook cert. Unilever in de gunst bleven staan, waren hier zowel 3%% Stall. '47 3% Inv. crt. N. 3% Ned. 1962-6. 8% Won bw '57 A'dam Rubb. H.V.A. A.K.U. Ver Dell Mljer Van Gelder Z Hoogovens Müller Co. Ned Kaheii Philips Unllevei Wilt f'uenrd Kon Petr KX.M. Hol] Am Lijn K.NS.M Van Ommeren N Scheepv u koers koers 91% 92% 96(J 97% 96% 96% 111'/. 112% 90% 98 148% 153 289 302% 150 50 154 223 224% 349 354 309 313 335 340 508 538% 473 483% 208 212% 175.80 181 113.90 120 165 168 158% 163 242% 247% 143% 145% 30 jan 92'i 112ft - ft 97% 8Vi 150% 2% 296% +12% 152.80 0.25 223 2% 349 5 309 1 335 3 519% +20?i 474% 9% 208 4% 176.20 6.50 1X6 7 165% 2% 161% 2% 242% 5% 143% 'I. Omzetten (nominaal) Vorige week (det.) Aandelen 22.645.213. Obligaties I 23.836.457. Deze week (voorl.) Aandelen 22.567.523. Obligaties 26.975.114. de omzetten als de koersfluctuaties be langrijk kleiner, ook al doordat de Amerikaanse beleggers zich meer tot Philips aangetrokken gevoelen dan tot Unilevers, terwijl daartegenover de Duitse markten juist Unilever meer hebben gefavoriseerd. De weekomzet in cert. Unilever bereikte een cijfer van f977.000. In de eerste 4 dagen liep de notering op van 465 !4 tot 483, maar men eindigde hier op 474%, dus met een saldo koerswinst van 9 punten. Daarbij vergeleken deden zelfs aand. A.K.U. het nog beter. Daar liep de no tering van 283% tot 303 op, maar het uitblijven van verdere vraag bracht de koers weer tot 295% terug. De buitenlandse vraag bleef hier ook overheersen en voor het eerst sinds geruime tijd liep de weekomzet op tot boven f 1 miljoen nominaal met f 1.108.000. Zoals ook de vorige week het geval was, moest men ook nu aandelen Kon. Petroleum als de zwakste broeder op de markt der internationale aandelen aanmerken, want gestadig aan terug lopend werd een koersverlies van f 6,50 geleden op de slotkoers van f 176,20. Hoezeer de gang er hier uit was, blijkt wel uit het omzetcijfer voor de afge- Tijd fin. 2 lopen week, dat met f 185.000 nominaal wel zeer ver onder de overige inter nationale waarden bleef. Aand. K.L.M. ondervonden hier slechts zijdelings ge durende de laatste weken de betere in dicaties van New York, maar nu in Amerika de kooplust verflauwde, volg de men hier het verloop op de voet, zodat met een verlies van ruim Ï9 op ongeveer f 113,50 de week werd beëin digd. Bij de locale industrie-aandelen is voor de meeste soorten wel grotendeels aan de herbeleggingsvraag voldaan, al konden over het algemeen de koersen zich nog vrij goed handhaven. Men ziet ook hier echter de handel wat trager gaan en verschillende soorten gaven zelfs kleine nadelige koersverschillen te zien. Cert. Calvé Delft, dochtermaatschappij der Unilever, blonk evenwel uit door een a vans te boeken van 25 punt op 476. Het feit, dat men niet nauwkeurig weet hoeveel aandelen Unilever in het bezit der Calvé Delft zijn, maakt een meer concrete beoordeling van dit fonds uiterst moeilijk, maar de vraag bleef hier voornamelijk overheersen door de overweging, dat het aandelenbezit aan cert. Unilever door de bonusuitgifte met 25% is verhoogd. Aandelen Lucas Bols onderscheidden zich door een verdere koersverbetering van 12 punten tot 425, aand. Heemaf stegen 13% punt tot 293% en aand. Zwanenberg Organon 5 punten tot 385. Daartegenover verloor een tamelijk groot aantal aandelen 2 3 punten, terwijl aand. De Bijenkorf 11% punt terugliepen tot 304%. Scheepvaartaandelen tamelijk sterk verdeeld; tegenover een koerswinst van 4% punt tot 138% voor Paketvaart nu opnieuw een aantal harer werkeloze schepen vanuit Singapore naar Indone sië worden verkocht, stonden koersver liezen van vrijwel even grote certifi caten van Nievelt Goudriaan van 3% punt op 132% en van aand. Holland Amerika Lijn van 2% punt op 165%. Cert. van Ommeren verloren een vijftal punten op 242% voor de oude en op Opneming in deze rubriek ta niet noodzakelijk een bewijs van in stemming Uit een interview van Elseviers Weekblad met prof. Romme lichten wij de volgende passages: Onlangs hebt u zich in een radio toespraak wederom voor een brede- basiskabinet uitgesproken. Waarom acht u een dergelijke brede basis nu de politieke tegenstellingen scherper zijn geworden nog gewenst? ,,Ik vind de brede basis nog altijd nuttig. Een dergelijke samenwerking heeft natuurlijk haar grenzen. Op een onredelijke manier wil ik niet betalen voor een brede basis. Na de verkiezin gen van 12 maart stel ik mij op pre cies hetzelfde standpunt als op de 11e december, toen de crisis uitbrak. De voornaamste reden waarom ik voor de brede-basispolitiek ben is, dat ik het in het landsbelang acht, dat in de maatschappelijke verhoudingen over een aantal scheidslijnen wordt heengestapt. In het bijzonder in het so ciaal-economische vlak. De overbrug ging van die scheidingen wordt bevor derd als het volk vertrouwen heeft in een regering, die uit zoveel mogelijk constructieve partijen is opgebouwd. Ik ben van mening, dat de maatrege len, die nodig waren voor de beste dingsbeperking, zonder brede-basispoli- tiek niet op een dergelijke manier tot stand hadden kunnen komen. Dan had de overheid nooit zoveel medewerking van de maatschappelijke groeperingen gekregen, als nu het geval is geweest. Een tweede belangrijke reden waar om ik de brede basis prefereer, heeft betrekking op de defensie. De defensie politiek moet door een zo groot moge lijk gedeelte van het volk gedragen worden. Ik geloof dat men de tot nog toe gevoerde politiek op den duur in gevaar brengt, wanneer de brede ba sis niet meer kan worden verwezen lijkt. De Pacifistisch Socialistische Partij moet primair gezien worden als een reactie op de P.v.d.A.-houding inzake ons defensiebeleid. Ik ben bang, dat als de P.v.d.A. na de verkiezingen niet aan een regering zal deelnemen, de P.S.P. een sterke zuigkracht op de P.v.d.A. zal gaan uitoefenen. Ik meen dat dit voor het landsbelang niet gun stig zou zijn. Een voorbeeld van dergelijke geva ren kan men vinden in W.-Duitsland. Het verzwakt de positie van dit land, dat de socialisten daar niet met de de fensiepolitiek van dr. Adenauer instemmen. De twee redenen die ik ten gunste van een brede basis noemde, wegen echter niet op tegen het bezwaar dat ik moet maken, als er een brede basis is, waai; geen gelijkgerechtigdheid be staat en waar de principes van de deelnemende partijen geweld wordt aangedaan. Als dit het geval is, heb ik liever geen brede basis." 230 voor de nieuwe certificaten. Indonesische waarden bleven goed op prijs. Aand. H.V.A. stonden daarbij aan de spits met af en toe grote omzetten, die op sommige dagen de f 250.000 be naderden. De publicatie van het divi dend van 8% tegen 6% over 1957 bleef daarbij stimuleren, al werden op on geveer 150% na 147 zeer grote winst nemingen uitgevoerd. Aand. Senembah 1% punt beter op 129%. (Vervolg van pagina 1) ment dit op kan brengen. Menen on dernemers, dat er belastingverlaging moet komen, omdat zij hun bedrijfs winsten nodig hebben voor uitbreiding van de onderneming, dan moet bezien worden, of dat met het oog op 's rijks begroting wel kan. Het is duidelijk, alles hangt steeds sa men, heeft een onderling verband. Voor zover er uit deze verlangens, deze eisen, of hoe men het verder ook wil noemen, maatregelen nodig zijn, die slechts bij wet kunnen worden vastge steld, lopen al deze wenselijkheden uit in de politieke sector. De Staten-Gene- raal spreekt het laatste woord. Dat is het autonome „wettenmakende" li chaam. N" u spreekt het vanzelf, dat er dus ergens een verbinding moet be staan tussen de politieke en de sociale organisaties. Deze verbinding kan een zeer straffe zijn, zoals b.v. tussen het N.V.V. en de Partij van de Arbeid. Men ziet in de praktijk een an dere, zowel mentale als praktische in stelling, bij de ene groep zowel als bij de andere, wanneer in één van die beide sectoren ,,iets aan de hand is." Heel merkbaar is het geweest, met de kwes tie van de arbeidstijdverkorting, die, zoals een spreker in de Tweede Kamer van de week zei, plotseling meer poli tiek dan sociaal-actueel is geworden door de protestbrief van het N.V.V. aan minister Beel. Zijn we jmst geo riënteerd, dan lag het aanvankelijk ne- lemaal niet in het voornemen van de drie vakcentralen iets publiek te on dernemen. Maar het kwam in de kraam van de Partij van de Arbeid te pas dat het N.V.V. wel iets zou doen en dus ge beurde het. Dit is een verbinding tussen politieke en sociale activiteit, die ons veel te ver gaat. Het is namelijk een vermenging. En dientengevolge is het noch de een noch de ander mogelijk, zich vrij tegen over elkaar te kunnen opstellen. Het is nu eenmaal zo, dat niet elke sociale wens politiek bereikbaar is. Voor eik wetsvoorstel, voor elke wettelijke maat regel moet een meerderheid worden ge vonden. En men kan als politieke par tij er nog' zo van overtuigd zijn, dat een of andere wens gerealiseerd moet wor den, als andere politieke partijen weige ren mee te werken, kan er in een de mocratie niets van terecht komen. Onze katholieke sociale organisaties zijn zelfstandige lichamen, die hun so ciale wensen zelfstandig bepalen. Na tuurlijk zijn ze niet zo dom, om in het wilde weg met eisen en wensen te gaan strooien en onmogelijke dingen op hun verlanglijst te plaatsen. Maar zowel on ze werkgevers als onze boeren, de ar beiders als de middenstanders trekken zich in principe niets aan van de politieke situatie. Zij stellen objectief vast, wat zjj menen dat moet gebeuren. Zelfstandig neemt dan de politieke par tij kennis van de gestelde eisen, voegt daaraan eigen inzichten toe en probeert dan in de politiek te realiseren, wat maar enigszins mogelijk is. Zo hebben we de twee manifesten te zien, die de laatste veertien dagen zijn verschenen: een urgentieprogram van de K.A.B. met een twaalftal hoogst actuele pro blemen, het verkiezingsprogram van de K.V.P., hetwelk natuurlijk naast de sociale problemen nog tal van andere Twee sprankelende ouvertures, die van „Die Fledermaus" en die van „Der Zigeunerbaron", en twee feestelijke walsen, namelijk Künstler- leben en Frühlingsstimmen vormen de verrukkelijk charmante en verkwikkend muzikale inhoud van de 33 toeren langspeelplaat ACL 24 van Decca, welke onder de titel „A night in Vienna", een avondje in Wenen, weer eens de klankenweelde van Johann Strauss' composities tentoonspreidt en de luisteraar doet wegmijmeren naar het Wenen van die dagen, waar het le ven op muziek en zang gedragen werd. Clemens Krauss, die gerekend wordt tot de meest befaamde Straussvertolkers, di rigeert het Weens Hhilharmonisch Or kest en inspireert het tot een brillante uitvoering, zwierig, romantisch en zon nig licht weshalve deze LP alleszins begerenswaard is. Hetzelfde mag gezegd worden van de twee MMS-publikaties die wij voor u beluisteren, namelijk nr. 167 (33 toeren) met een concertuit voering van de operette „Eine Nacht in Venedig" van Joh. Strauss en nr. 134-D, ook een 33 toerenplaat, met een soortgelijke uitvoering van Lehar's „Das Land des Lachelns", twee platen boorde vol vriendelijke, bruisen de en poëtische instru mentale en vocale operet teklanken, waarbij zowel de orkesten als de zangers en zangeressen zich met zorg en met de nodige bezieling van hun taak hebben gekweten. De rechtgeaarde operette liefhebber kan er zijn hart aan op halen; de anderen zullen er evenzeer door bekoord worden. Mantovani presenteert intussen, via de LP 4253 Decca een selectie van „parade"-melodieën van ver scheidene componisten, die in de sector van de populaire muziek op enig niveau hun sporen hebben verdiend. Melodieën met titels als: AU the things you are, True love, I could have danced all night, A woman in love, Summertime, An affair to remember en Hey there, stuk voor stuk muziekjes, die vaak al jaar en dag plezierig in het gehoor liggen, maar door de aparte arrange menten van Mantovani weer als nieuw klinken. Natuurlijk is het weer de be faamde violensectie van Mantovani, die een overwegende rol speelt. Charlie Kunz is niet meer, maar dank zij de grammofoonplaat leven zijn in nemend en technisch knap en soepel en helder pianospel en zijn exclusieve re pertoires van met zorg gekozen melo dieën voort. Bij Decca is het 45 toerenplaatje DFE 6490 herdrukt. Het bevat „Old Time Music Hall songs" zoals: Let the great big world keep tur ning. Daddy would 't buy me a bow wow, The galloping major, Darling Mabel, Hold your hand out naughty boy en I was a good girl till I met you. Eén kwartiertje elegante pianomuziek, uitermate beschaafd maar intussen even blijgeestig geserveerd. En dan zijn we weer beland bij de typische amusementsmuziek in haar veelsoortige genre, ter in luiding waarvan twee marsplaatjes voor een opgewekte stemming kunnen zor gen. Het zijn het 45 toeren Deccaplaatje nr. 264219 FM met de marsen „Semper Fidelis" en „Anchors aweigh", die door de Johan Willem Friso Kapel uit Assen met muzikale elan en militaire pit ten gehore worden gebracht - en het 45 toerenplaatje 266024 van Fon- tana, dat respectievelijk laat horen de mars „Them Basses" in een uitvoering van de 33ste Army Band uit de States en aan de andere kant van het schijfje de mars „Imperial Echoes", die voor rekening komt van The Princess Patricias Canadian Light Infantry Band. Het geluid van deze militaire kapellen is, men zou kunnen zeggen, voller en ook donkerder van tint dan dat van de Friso-kapel maar er bepaald niet minder fraai om. In tegendeel; qua uitvoering klinken deze marsen meer „volwassen" en doortraind ofschoon daarnaast minder pittig en strak als die uit Assen. dans- Amusementsmuziek dus nu. Edmundo Ros opent de rij van orkesten en vokalisten met kittigwarme Latijns- a.„ei'ikaanse klanken op twee plaatjes, namelijk „Love is a many splendored thing" en „The Harry Lime Thema", beide in een Cha-Cha-uitvoering op Decca 45 toeren FM 235112 en dé werkjes „Bahia Bamboree" en het gearrangeerde „The Pansy" op Decca 45 toeren FM 235092. Van de twee nummers op beide plaatjes is er steeds een beter en sterker dan de ander. „The Harry Lime Thema" doet het als cha-cha uitstekend - de instru mentatie is pakkend - terwijl „The Pansy" bekoort om de gezel lige zang van Edmun- do-himself en zijn vriendelijke melodie. Apart is ook de klankkleur van het orkest van Billy Vaughn, welke vooral bepaald wordt door een mooi getinte saxofoonsectie. Geen schreeuwende geluiden, waartoe veel saxofoonspelers zo vaak geneigd zijn, maar fraaie ronde sonore klanken, die een- en meerstemmig de melodieën reliëf geven en dan worden omlijst door de gevarieerde geluiden van de andere instrumenten. Via London 45 toeren nr. RE-D 7042 presenteert Billy Vaughn vier „standaardwerkjes" nl.: Sweet Georgia Brown, Sentimental journey, I'm getting sentimental over you, en Sleepy time gal, de buitenste twee in een vlug, de andere in een wat stelt, eenvoudig omdat het werkterrein van een politieke partij veel universe ler is dan van een belangengroepering als een sociale organisatie. Wel moge hier worden opgemerkt, dat het sociale program van de K/y.P. vrijwel parallel ligt aan de twaalf K.A.B.-eisen. En dat is het verheugen de in deze zaak. De K.V.P. toont hier mee, dat zij, evenzeer als onze sociale organisaties, zich heeft laten inspireren door de katholiek-sociale leer. Er valt uit dit merkwaardig samengaan de les te trekken, dat iedereen, arbeider of niet, zijn belangen rustig kan toever trouwen aan een staatkundige organi satie, die direct als vertrekpunt neemt de katholieke sociologie, maar direct ook de toepassing ervan plaatst in het kader van het volkse geheel. Zo'n groe pering kennen we uitsluitend in de K.V.P. langzamer tempo. Luister en plaatje van betere kwaliteit. Artone laat „at the casino" een Ita liaans ensemble horen, dat onder de naam „Righi Saitto" achtereen volgens speelt: La Paloma - de bekende tango, maar dan nu in een gematigde rock and rollversie - L'autumno non e triste, een soort ballade, welke bij een monotoon hamerend ritme wat senti- menteel-melodieus klinkt; vervolgens het frisse Italiaanse liedje „Maliziusella" en het met smaak gezongen en ge speelde werkje „Domenica"; de twee laatstgenoemde nummers komen het best uit de verf. Het vijftal muzi kanten toont zich intussen uitstekende instrumentalis ten. Dit Artoneplaatje draagt het bestelnummer EPD 6700. Nog meer cha-cha-dansen, gezongen en gespeeld dit keer door twee door gewinterde Mexicaanse orkesten, name lijk die van Pepe Luis en van, doodge woon, Frankie. De muziek is levendig, gevarieerd van instrumentatie; de melo dieën zijn gezellig, liggen precies-pas in het gehoor, terwijl het ritme de: dansgrage benen zonder veel moeite zal aanzetten. Het repertoire: Las seeretarias, El muneco de la ciudad, El bodeguero en Une chica con impacto. De zang klinkt ronduit mannelijk en royaal en levert vaak stemmige con trasten op bij hooggetinte fluitpas- sages, (Fontana 45 toeren 462060). De zangers zijn ook dit keer weer te verdelen in twee groepen, de lieden namelijk, die het moeten hebben van allerhande croon-maniertjes en de anderen, die met een goed en beter natuurlijk stemgeluid en een on- of minder gekunstelde manier van voor dragen evengoed - wellicht beter - en in ieder geval op langere termijn aan hun trekken komen. De lawaaischoppers doen het een paar plaatjes goed, maar zijn dan doorgaans wel uitgecrooned. Ze teren meestentijds op de grillen van de teenagers, de paardenstaarten en de spijkerbroeken, die om de haverklap iets anders willen. Rock and roll"erige en ritme-en- bluesachtige muziekjes komen intussen nog steeds aan de lopende band van de persen. Via London 45 toeren RE S 7040 naar de smachtende en hikkende en puf fende Jerry Lee Lewis, die er ter ac centuering van zijn duidelijk op commer cialiteit gerichte stemgeluid een „pum ping piano" bij gesleept heeft. Het kla vier heeft het hard te verduren, evenals de oren het zullen hebben van eenieder, die muziek zou willen horen. Repertoire: Breathless, Mean woman blues Break up, en I'll make it all up for you, welk laatste nummer, in een slow tempo, beter te verdragen is dan de andere. The Ellis Brothers (op Artone 45 toeren 22043) willen nog „schorrer" zijn dan Louis Armstrong, waarbij Belford Hendricks er met zijn orkest, waarvan de saxofonist door het dolle heen is, nog een schepje aan opzwepende klan ken en ritmen bovenop doet. Ons portie maar aan fikkie. De teksten van de songs, die „Sneaky Alligator" en „Wow baby" tot titel dragen, zijn al even allerbelabberdst. Op zijn beurt zingt op London 45 toeren RE M 7043 Chuck Berry minder emotioneel ofschoon nog pittig genoeg. Zijn rock and rollerige liedjes hebben hier en daar wat prairie-geluidjes en hellen een andere keer over naar het ritme-en-bluesgenre. De muzikale be geleiding heeft niet veel om het lijf, al moet dan eerlijkheids halve wel worden gezegd, dat Chuck zijn gitaar wel weet te hanteren. Berry zingt en speelt achtereen volgens de liedjes: Sweet little sixteen, Around and around, Beautiful Delilah, en Carol. Wij prefereren de zang stijl van Benno Kusche, beschaafd, nochtans opgewekt, geba seerd op een goede, warme en ronde stem, die geen maniertjes behoeft om te boeien. Mogelijk interesseert het soort liedjes dat Benno op Heliodor 45 toeren 450187 zingt, het jongvolk niet zo zeer, maar dat is tenslotte een andere kwestie. Er zullen intussen genoeg liefhebbers te vinden zijn voor „Küssen ist keine Stind" en „Auch ich war einst ein junger Mann", twee operetteliedjes, die door Kusche bij een vrolijk muziekje door het orkest van Franz Marszalek, met smaak worden voorgedragen. De twee Nederlandse plaatjes komen er in vergelijking met de meeste hierboven genoemde publikaties dan wel bijzonder goed af. Decca 45 toeren nr. v 63039 laat een selectie horen van succesliedjes van „De Spel brekers", zoals Waarom kijk je toch zo kwaad Marianne, Zie de gij me gêre, Kwikzilver, Annemarie, Je ziet er leuker uit met een hoed, De spotvogel, Rijen in een jeep en zo verder, allemaal pretentieloze liedjes met pretentieloze tekstjes, maar toch wel aardige ge valletjes, beschaafd, zorgeloos en vrolijk. En „De Spelbrekers" zingen ze met zorg en met vaart en met plezierige stemmen, ter wijl de Poptiemisten o.l.v. Frans Poptie voor een uitstekende il lustratieve begeleiding zorg dragen. „Zing met ons mee", luidt de titel van het andere 45 toeren - plaatje van vaderlandse huize. Het is een Artone-publikatie, welke terecht op de markt verschijnt nu Carnaval voor de deur staat. Het re pertoire is van het „allemaal-insteken"- genre en bevat o.m. de liedjes: Koren bloemen blauw, Peerd van ome Loeks is dood, Geen geld en toch geen zorgen, Aurora, en Zeven zeven zeven. Een plaatje, dat in de Jazz-sfeer ligt, tot slot. Met daarbij de mededeling, dat ovèr veertien dagen een reekt platen aan de beurt komt, die de Jazz liefhebber zal interesseren. Bedoeld plaatje is het 45 toeren- schijfje, dat „Palette" tot merk draagt en als bestelnummer PZ 5005. Het laat in een uitvoering door het n orkest van Reg Owen een orkestrale Spiritual, de „Manhattan spiritual" en een blue, de „Ritual blues" y horen, twee vertolkingen die boeien om de aparte klankkleuren, de spanning daarin en de flitsende con trastwerking daarvan, zoals deze mede wordt bewerkstelligd door de keuze der instrumenten en de vaak zeer suggestieve intonaties. In de spi ritual ligt een gevoelvol accent van wijding, terwijl in de „Ritual blues" iets mysterieus in de klanktinten is ver weven, dat de aandacht geboeid houdt. Eert mooi-primitieve trompetpartij valt daadbij op. Een niet alledaagse publi- katie. FRÉDÉRIC (NADRUK VERBODEN) Tot diocesaan commissaris van Verkenners in het bisdom Rotterdam is benoemd de heer mr, H. A. NL v. d. Kallen uit Den Haag. De heer v, d. Kallen is momenteel tevens districtscommissaris K.J.B. het district Den Haag maar zal dez functie 1 maart neerleggen. Hij tra in 1930 toe tot de toenmalige Kathol) ke Verkenners en vervulde voor oorlog verschillende leidersfuncties, un der andere was hij van 1935 tot ljj* hoofdredacteur van het „Leidersbiao Mr. v. d. Kallen is hoofd van de ju""' dische afdeling van het ministerie va economische zaken. 7 maart zal hoofdcommissaris van de Verkenne in Nederland mr. F. B. I. M. Jan.ssL,« de heer v. d. Kallen in zijn nieu functie installeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 8