Flamingo's wendt direct degradatiegevaar af De Bil i Nederlandse visserij krijgt een fabriekschip N OF M ZcrjfMjêwbijkmtl D.W.T. behoudt tweede plaats in N.K.S.-zwemvierkamp BHmmI BIJ DE MARINE BEN JE HOC door Punch uitgeschakeld Lustrumprijzen uitgereikt ERIC DE NOORMAN Rotterdamin juli in de vaart BASKETBALCOMPETITIE DANK ZIJ PARTICULIER INITIATIEF N.V.A. zakt naar de vierde plaats MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 PAGINA 1 ièïl WIELERNIEUWTJES Damnieuws van V.K.D. W. L. de Zwager zilveren bestuurslid r.-k. Grafische Bond Kunstenaarsverzet J. de Nieuwe 25 jaar bij de P.T.T. V.Z.V.-dames in twee de bekerronde Heren van D.W.T. stranden in Alkmaar Wielrennen Haarlem étappeplaats in „Olympiads Tour Russisch kerkkoor naar Haarlem 23 In ademloze stilte wachten de mannen af. Om hen heen klinken zacht en onheilspellend voetstappen van de vijand. „Als ongedierte in een hoek gedreven om afgemaakt te worden," mompelt Eric bitter. „Wat is dit voor een einde? Een zinloos sterven„Ik sterf voor mijn koning, dat is toch zeker niet zinloos," zegt de Noorse krijger met een grimas, die een grijns moet verbeelden. „Ik wed, dat mijn krijgsmakkers me zouden be nijden, als ze het wisten." De krijger doet zijn best nonchalant en koel bloedig te zijn, maar het mislukt jammerlijk. „Als ze het wisten, daar in Noorwegenmompelt Eric en dan springt hij naar voren, waar enkele gebogen gestalten uit het donker nader sluipen. Met vlammende ogen en wapperende haren laat hij het scherp van zijn zwaard neerdalen en de drie donkere dwergen wijken uiteen. Een gillend gekrijs barst los en opeens is de vijand overal tegelijk. De vijf Noren en Ieren vechten zwijgend, rug aan rug in een kring en plotseling verlaat de angst hen. Wat meer hebben ztJ te vrezen dan de dood? De dood, die reeds in hun midden staatMenig tegenstander laat daar op die plek het leven tegen de vijf gedoemden, voor- dat de eerste van hen valt. Eric ziet het in een flits gebeuren, het is een der Ieren. En het volgend ogenblik wordt iets met grote kracht, tegen zijn schouder geslingerd. Het lijkt of alle lucht uit zijn longen geperst wordt. Wanhopig vecht hij tegen de bewusteloosheid, die hem dreigt te overman* nen. Zijn strijdmakkers slaken een jammerende kreet, als de Noorman lang zaam door de knieën gaat. Hij ziet een der donkere krijgers op zich toe- sluipen. Vaag hoort hij een woest schallend krijgsgehuil en het laatste, wat hij zich bewust is, is het geluid van stampende voetstappen, dat op hem toe komt, nadernader Wachtverboden in Haarlem Jubileumconcert van „Em" verkoudheid? ER IS GEEN A QN ASPIRIN ZONDER (Ö^VY££>) BAYERKRUIS V J door AGATHA CHRISTIE ZEND DEZE BON AAN: z INKLIJKE MARINE risv Flamingo's is er in geslaagd het di recte degradatiegevaar wat af te wen den door medegegadigde voor de laatste plaats Fortuna te kloppen. ZBVS is echter de goede koers kwijt; nu werd wederom en met ruim verschil van Herly verloren. De HOC-heren zijn voor de bovenste plaats definitief uitgescha keld; tegen Punch 2 werd een aan dui delijkheid'niets te wensen overlatende nederlaag geleden. De HOC-dames de den het tegen Te Werve ditmaal be scheiden, maar de overwinning was desondanks duidelijk genoeg. ZBVSHerly was een wedstrijd tus sen twee volkomen verschillend ge aarde ploegen. Herly fel en enthousiast als steeds, liet er geen twijfel over be staan dat het naar Haarlem was ge komen om een wedstrijd te winnen. De ZBVS-ers daarentegen vestigden geen enkele maal de indruk, dat het eind resultaat hen iets interesseerde. Dit ge voegd bij het technisch overwicht der Amsterdammers zorgde er voor dat de wedstrijd een tamelijk eenzijdig karak ter droeg. Wel begon ZBVS met een voorsprong (94), maar dit bleek slechts een strovuurtje te zijn geweest. Herly nam het heft in handen en trok snel combinerend de ZBVS ploeg vol komen uit elkaar. ZBVS stond in deze periode volkomen stil en zag zich al spoedig voor een 209 achterstand ge plaatst. Het inzetten van Poll bracht aanvankelijk een opleving, welke er toe leidde, dat de stand bij rust een dragelijk aanzien had. Rust 2736. De tweede helft diende nog slechts om de Herly-meerderheid definitief in een zege om te zetten. Eindstand: 4865. Topscorers: ZBVS: Hennis (76), Poll (69). Herly: De Vries (511), J. Bur gert (82, Visser (102), Peik 213. Het belang van de wedstrijd Flamin go'sFortuna, kwam ook in het spel tot uiting. Het was vooral in de beginfase van weerszijden een nerveus spelletje zonder veel lijn. Flamingo's slaagde er in het eerst de rust te vinden, hetgeen na 7 min. resulteerde in een 114 voor sprong. Fortuna verweerde zich echter stug en werd door aanvoerder Jan Ko ning ook gevaarlijker. Het inzetten van debutant Van der Gevel verleende de Flamingo-aanval de nodige produktivi- teit hetgeen het feit dat Lagerweij slechts op halve kracht speelde com penseerde. Ruststand 3115. In de tweede helft was de strijd meer ge- lijkopgaand, hetgeen in een evenwich tiger score tot uitdrukking kwam. De gebroeders Koning bleven bij Fortuna voortdurend aandacht opeisen, doch door Van der Gevel en Van Wijk slaag de Flamingo's er steeds in de voor sprong te behouden. De wedstrijd kreeg allengs het karakter van een slijtage- Het Halfwegse „De Bataaf" houdt woensdag 18 febr. in gebouw „Tiyoli te Zwanenburg een sport voorlichtings avond, waarbij de oud-wereldkampioe- nen wielrennen Arie van Vliet en Ge rard Peters een en ander over hun wielerloopbaan zullen vertellen en sa men met sportdokter Rolink een praatje over de wielersport zullen houden. De heer L. Buis, de oud-amateurwegkam- pioen van Nederland, zal daarbij als gesprekleider optreden. Aanvang acht uur. De Tourclub van „De Bataaf die verleden jaar werd opgericht, heeft plannen om in mei een grote „Sterrit" voor toeristen te organiseren. De deel nemers aan een „Sterrit" mogen zelf hun route kiezen. Zij dienen evenwel een bepaalde minimum afstand af te leggen en in dezelfde plaats samen te komen. De Sassenheimer Bert Zoet, die vorig jaar de mees* succesvolle Nederlandse aspirant was, zal .n het komende sei zoen bij de nieuwelingen debuteren. Wielerkenners zien in hem een opvol ger van zijn plaatsgenoten Arend van 't Hof. Arie van Houwelingen en Piet v. d. Lans. De Haarlemmer Hans van Steyn gaat zijn geluk deze zomer weer hoofdzakelijk in België beproeven. De amateur Mauk Bakker uit Badhoeve dorp, die zo'n acht jaar aan de ver schillende wielerrondes heeft deelgeno men, hoeft de actieve wielersportbe- oefening vaarwel gezegd. Ook de Haar lemmer Henk van Weeren schijnt met afscheidsplannen rond te lopen. Voor de onderlinge competitie van VKD werden gespeeld: Th. v. Wort-H. Sassen afgebr., F. Visser-A. Masteling afgebr., V. Andringa-A. v.d. Vorst 0-2, J. v. Rooden-A. Andringa 1-1, G. Hes- selman-J. Lucas 1-1. Het opmerkelijke feit is de remise die Van Rooden tegen de teruggekeer de oud-kampioen Andringa Jr. wist te bevecnten. Zelfs het verlies van een schijf in de loop van de party kon hem niet op de knieën kryeen, omdat An dringa geen mogelijkheid zag die extra schyf produktief in te schakelen. Hes- selman mag over zyn remise niet on tevreden zijn, want Lucas zag in het laatste stadium van de partij een voort- zetting-naar-winst over het hoofd. V. Andringa ontpopte zich als vurig sup porter van van Speyk, de man die lie ver de lucht in vloog. In plaats van op het juiste ogenblik het toch noodzake lijke schtjf-offer te brengen, met de re delijke kans op remise via een losge wrikte sterke linkervleugel, verkoos hy de complete vernietiging van zyn rech- terwing zonder daar enige compensa tie voor terug te ontvangen. De heer W. L. de Zwager, Ternate- straat 29 iq Haarlem, zal donder dag 12 februari vijfentwintig jaar vrij gesteld bestuurder zijn van de Neder landse Katholieke Grafische Bond. Ter gelegenheid van zön jubileum zal de heer de Zwager zaterdagmiddag 14 fe bruari recipiëren in het Carlton Hotel aan de Vijzelstraat in Amsterdam. Het zal de jubilaris, die een sympathieke en harde werker is. stellig niet aan be langstelling ontbreken. In Haarlem is de heer de Zwager geen onbekende. Voordat hp zijn loop baan in de vakbeweging begon was hp zeer populair in de sportbeweging, voor. al op het gebied van gymnastiek en tur nen en van de voetbal. Wekelijks schrijft hij nog voor T.IJ.B.B, ..Het lied van de Week." Als graficus was hij lange ja ren werkzaam bij het Sint Jacobs Gods huis. Gedurende twintig jaar was hij bondsseoretaris van de Katholieke Gra fische Bond. Later werd hij bondsvoor zitter en geniet als zodanig het ver trouwen van alle leden. slag, want aan beide zijden moesten enkele spelers met vijf persoonlijke fouten het veld ruimen. Daar ook Otte in de slotfase nog enkele malen doel puntte kwam de Flamingozege niet meer in gevaar. Topscorers: Flamingo's: V. d. Gevel 713, Lagerweij 92, Van Wijk 64, Fortuna: Jan Koning 214, Joop Koning 08, Freek Koning 45. HOC stelde bij de districtsklassers wederom ernstig teleur en verspeelde haar kans op de titel volledig. Via 1818 bij de rust, zag de slecht schie tende HOC-ploeg zich na de hervatting door een technisch zowel als tactisch beter Punch 2 met 3548 geklopt. De HOC-dames blijven in het goede spoor. Te Werve was niet in staat de kampioenen een strobreed in de weg te leggen. Rust (275). In de tweede helft was de Haagse tegenstand iets groter, maar een bedreiging vormde zij nooit (5122). Janny Huigen had er met 1210 weer goed het oog in. Bij de tweede klassers heren leverde White Stars 2 een prima prestatie door volkomen verrassend Flamingo's 2 te kloppen, 43—39. Hierdoor is de weg naar de titel voor Typhoons 2 volko men vrij. De overige uitslagen zijn: Dames: Typhoons 2Aurora 645, HOC 2Typhoons 2918, HCK—Rapi- ditas 1325, SC HaarlemIHJ 20. Heren: CibabaZBVS 2 2636, Anti lopen 4—Typhoons 4729. HCKHOC 3 2—0. Antilopen 2—IHJ 2 55—26, ZBVS 3—SC Haarlem 3 19—21. (Van onze verslaggeefster) Met een rede „Een dracht ontkracht" door de schrijver J. B. Charles, waarin een beeld werd gegeven van de huidige Duitse samenleving, werd zaterdag middag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de prijsuitreiking van de Stichting Kunstenaarsverzet besloten. Tal van nabestaanden van in het verzet omgekomen kunstenaars en uiteraard vele genodigden gaven blijk van hun belangstelling, toen de prijzen groot f 1000 en een penning van de stichting werden uitgereikt. De prijs voor beeldende kunst was voor de schilder Willem Oepts, die vanuit Frankrijk, waar hij al sinds jaren verblijft, deel nam aan de strijd tegen de bezetter; in de oorlogsjaren vluchtte hij via Portu gal naar Engeland, landde als lid van de Irene-brigade in Normandië en nam daarna deel aan de bevrijding van ons land. Het juryrapport, dat werd voor gelezen door Bob Bruyn, legde vooral de nadruk op de geheel eigen harmonie, die Oepts zich op de verscheurdheid van deze tijd veroverd heeft. De literatuurprijs ging naar Maurits Mok, „vanwege het woord van zijn dichterschap en de stem van zyn men selijkheid. Zijn poëzie die getuigt van een lange adem in een kort ademige tijd is een zeer ingehouden, maar ook zeer aangehouden protest, een roep om recht, een vraag naar gerechtig heid". Hier was het prof. Donkersloot, die het juryrapport voorlas. Het was dit jaar vanwege het twee de lustrum voor het eerst dat aan de twee bestaande prijzen een derde was toegevoegd: een prijs voor muziek, die werd toegekend aan prof. Hendrik An- driessen. In het juryrapport, dat wegens ziekte van mevrouw Hélène Nolthenius werd voorgelezen door Guillaume Lan- dré, werd Hendrik Andriessens compo sitorische arbeid belicht. Mevrouw An- driessen nam voor haar echtgenoot de prijs in ontvangst. Aan het begin van de bijeenkomst, die geopend werd door prof. Wieger Bruin, voorzitter van de Stichting Kunstenaars verzet, werden de in de strijd tegen de bezetter gevallen kunstenaars staande herdacht. De heer J. L. de Nieuwe, expediteur I by de P.T.T. in Haarlem heeft zater dag zyn zilveren jubileum by dit staatsbedryf gevierd. Tijdens een recep tie ten huize van de jubilaris sprak de heer L. W. M. van Beeck, adjunct-di recteur van het postdistrict Haarlem, die er op wees, dat de heer de Nieuwe in vrij korte tijd zich een bijzonder goede naam heeft verworven bij de Haarlemse P.T.T.-diensten. Namens de directie dankte de heer van Beeck de jubilaris voor alles. Hij overhandigde hem het zilveren draaginsigne en de daarbij behorende gratificatie. De heer Ch. A. L. Trommelen sprak als chef van het postgebouw aan de Baljuwslaan. Hy prees de heer de Nieuwe als een harde werker, die van veel studiezin heeft blijk gegeven. Voorts spraken nog de heren B. Hei mig, chef van de expeditie, J. Bakker namens de collega's van de heer de Nieuwe op die afdeling en H. Plant als voorzitter van het jubileumfonds, die hun woorden vergezeld deden gaan van feestgeschenken. Het Velsense VZV heeft de tweede ronde bereikt van de bekercompetitie van de KNZB bij de dames. ZCG uit Groningen moest met vier-drie het onderspit delven. VZV begon met een numerieke meerderheid en buitte die uit door een doelpunt van Marijke van Koten. Toen de Groningse ploeg volledig was, liet de schoonspring-kampioene Greet Lugthart zien, dat zij ook met een bal goed overweg kan; zij bracht de rust stand op een-een, en bezorgde haar team in de tweede helft de leiding. Nini Sel- derijk-Kint zorgde echter weer voor het evenwicht. Een strafworp kwam VZV op een derde tegenpunt te staan, maar nu kon Nel Toon gelijk maken. In de laatste minuut kwam eindelijk de zege Nel Toon zorgde voor de winnende goal. De heren van DWT hebben het in de bekercompetitie niet verder kunnen brengen dan de tweede ronde. Zij moesten de eer laten aan het Alkmaarse DAW, dat met vijf-vier won. De snelheid van de Alkmaarders speelde DWT par ten. Voordat Van Driel voor de Haar lemmers kon scoren, hadden de DAW-ers al tweemaal gedoelpunt. Het werd voor rust drie-een en na de hervatting werden aan de Alkmaarse score nog twee tref fers toegevoegd. Eerst toen kwam DWT los, maar het bleef bij doelpunten van Luttikhuizen, Eichhorn en Van Driel. Voor de eerste klasse van de compe titie in Noordholland ontmoetten de dames van HPC die' van Haarlem. Corry Holm (2x), Thea Hölsken (2x) en Nel Goedhart hielpen Haarlem voor rust aan vijf-nul. In de tweede helft zorgden Hennie Band en Marleen Smit er voor dat de uitslag nog enigszins draaglyk was: vijf-twee. De heren van Hillegom kwamen voor de vierde klasse bij de Haarlem-reser ves op bezoek. Set Hillegomse team werd geheel overspeeld en verloor met niet minder dan elf-nul. Haarlem 3 moest in de vijfde klasse de eer aan HPC 3 laten (twee-nul) en VZV 3 bleef het derde zevental van DWR de baas (drie-twee). In de afdeling AM werden gespeeld DWT-Haarlem 1-2 en VZV- DWR 2-8. Haarlem zal voor het eerst in de nog jonge geschiedenis van de „Tour door Nederland" van „Olynipia" de enige meerdaagse étappewedstrijd voor ama teurs en onafhankelijken in ons land, als étappeplaats fungeren. Op de voorlaatste dag, zaterdag 30 mei, finishen de ren ners namelijk in het „Van der Aartsport park" en op de laatste dag, zondag 30 mei, zullen zij vanuit Haarlem vertrek ken voor de slotrit naar Amsterdam. De start van de voorlaatste etappe, waarvan de finish in Haarlem is, vindt plaats in Goes. Voordat de deelnemers waaronder weer een ploeg van „De Kampioen" zaterdagsmiddags in het „Van der Aartsportpark" zullen arri veren, zal er door de Haarlemse wieler club een aantrekkelijk afwachtingspro- gramma verzorgd worden. Hoogstwaarschijnlyk vindt de start van de laatste etappe, welke als een' tijdrit gereden wordt, plaats op de Schip- holweg in Haarlem. De plannen daartoe moeten echter nog verdey uitgewerkt worden. Voor belangstellenden is er maan dagavond 16 februari gelegenheid om vast een beetje in de Toursfeer te ge raken, want dan wordt er in „Kenne- merland" aan de Ryksstraatweg een filmpje gedraaid van een vorige „Tour door Nederland". Het gesproken woord daarbij is van Barend Barend- se. Na de vertoning zal Gerard Peters een en ander nader toelichten. De aanvang is om acht uur. In één van de buitenwijken van Pa rijs ligt een stukje Rusland. Daar staat het Orthodox Theologisch Instituut, dat priesters opleidt voor de Russische kerk buiten Rusland. De studenten leven daar onder bijzonder armoedige omstandigheden. Om in hun levensbe hoeften te voorzien en hun studie te kunnen voortzetten, houdt hun Kerk koor meermalen concerttournees door allerlei landen en bezoekt nu Neder land. In Haarlem zal dit koor zingen op za terdagavond 21 februari om 20 uur in de Bakenesserkerk. Toegangsprijs 1. Door te komen, kan men genieten van de liederen, die opvallen door schoon heid en oprechtheid en, wat nog be langrijker is, men helpt bannelingen in nood. De Nederlandse vissersvloot wordt dit jaar verrijkt met een fabrieksschip. Dank zij een initiatief van de IJniui- dense reder, de heer D. J. Krüger, die in de na-oorlogse jaren al meerdere malen blijk heeft gegeven initiatieven te durven nemen, ligt in Rotterdam een in 1941 gebouwde Duitse treiler, de „Van Ronzelen", een schip van 60 me ter lengte, dat in juli van dit jaar als „Rotterdam" in de vaart zal komen. Een fabriekschip. Dat wil zeggen, dat het zal worden uitgerust met een diepvriesintallatie en met een installa tie voor de bereiding van vismeel en vis-olie. Ontbreekt nog een fileer-ma- chine, maar daarvoor is op het werk- dek een ruimte uitgespaard, zodat een dergeiyke machine er in de toekomst altijd nog bij kan komen. De „Van Ronzelen" werd in 1941 ge bouwd bij Jos L. Meyer te Papenburg. Sedert 1952 was het schip eigendom van de Hanseatische Hochseefischerei te Bremerhaven, maar het moeilijke vis- serijjaar 1958 heeft de rederij genoopt het schip af te stoten. De heer Krijger is voornemens de stoommachine te laten vervangen door een motor van 1200 pk, die het schip een snelheid zal kunnen geven van met minder dan 14 zeemijlen per uur. De „Rotterdam" moet een schip worden, dat onder alle omstandigheden ook onder moeilijke omstandigheden dus, de visserij zal kunnen uitoe fenen. Het schip wordt geschikt ge maakt voor de verre visserij, dus in de buurt van IJsland en in de Barendszee, maar het zal ook gaan deelnemen aan de normale haring- en makreelvissery. Het zal zelfs de zandspieringvisserij niet ongemoeid laten. Nu moeten de kotters de zandspiering, een snel beder vend visje, naar de wal brengen. Di rect na de vangst opzee verwerken geeft echter een veel waardevoller vis meel. Het nieuwe schip van de Neder landse visserijvloot zal niet minder dan 5000 kisten vis kunnen aanvoeren. Er komt een diepvriesruim voor 980 kisten en verder een koelruim waar ruim 4000 kisten vis in kunnen staan. Voorts wordt gerekend op de ber ging van 56 ton visolie en 60 ton vis meel. De vismeel-instaliatie, op dit schip uiteraard zeer belangrijk, zal een capaciteit hebben van 20 ton per dag. Voor de bediening van deze in stallatie is slechts één man nodig. De scheepstekenaar A. Borghart te IJmuiden maakte de tekeningen voor de verbouwing van de „Van Ronzelen" tot „Rotterdam". Het schip wbrdt aan bakboordskant geheel dichtgebouwd. De bemanning krijgt één- en twee-per soonshutten met een aparte ruimte voor het opbergen van het oliegoed. Verder vermeldt het bouwprogramma drie douche-cellen, drie toiletten, een droog- kamer en een ruime messroom. Het schip zal worden uitgerust met de mo dernste navigatiemiddelen en daarby is ook radar. De „Rotterdam" zal 35 dagen, dus als het moet ruim een maand op zee kunnen blijven. Het schip zal reizen kunnen maken naar de IJslandse wate ren. maar ook naar Groenland en La brador, dus tot onder de Amerikaan se oostkust. Ondernemingsgeest is een belangrijk kenmerk van de heer D. J. Kryger. Hy had enige jaren geleden het leeuwen aandeel in de pogingen om de verre vissery weer op gang te krygen. Hij blijft in de mogelykheden van verre vis sery geloven. Het is niet zyn schuld, dat de pogingen toen moesten worden gestaakt. Hy is het ook, die al jaren denkt over en experimenteert met me chanische lossing. Het juiste antwoord is hier nog steeds niet gevonden. Maar als het gevonden wordt, zullen ook an deren- hiervan gaan profiteren. Andere landen beoefenen de verre visserij en maken grote vangsten. De heer Kryger is ervan overtuigd, dat Nederland, wil het zijn visserij kuniieh handhaven, noodzakelyk tot verre vis serij zal moeten overgaan. Met gewone treilers is het niet gelukt. Thans hoopt hy in de „Rotterdam" het type schip gevonden te hebben, waarmee wel suc cesvol gevist kan worden, een type schip, dat ook in andere seizoenen en op andere visgronden rendabel gemaakt zal kunnen worden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten in het belang van de verkeersveiligheid wachtverbo den in te stellen voor het gedeelte van de Kinderhuissingel vanaf de scheiding der percelen 18 en 20 tot de Johan van Vlietstraat, voor het Nieuw Heiligland en voor de zuidzijde van de rybaan van het gedeelte van de Kloosterstraat tus sen de Generaal Cronjéstraat en de Schoterweg. Het Spoorwegmannenkoor „Em" te Haarlem organiseert ter gelegenheid van zyn 25-jarige bestaan woensdag avond 25 februari in het gemeentelyk concertgebouw van Haarlem een jubi leum-concert, dat om acht uur zal aan vangen. Medewerking daaraan verlenen de bariton Jan Voogt en het Sympho- nie Orkest „Haerlem" onder leiding van Marinus Adam. Advertentie 64 Mi. Grant had me verteld, dat de mensen van de Vijfde Colonne overal zatenop de gekste plaatsen Waarom zou er dus niet een van hen op Deborah's departement kunnen werken? Ik was wel niet overtuigd, maar ik had genoeg verdenking tegen hem om een val voor 'm uit te zetten. Ik vertelde hem, dat Tommy en ik een ver- Dindinescode hadden afgesproken. Natuurlyk was onze echte code een Bonzoprentbriefkaart, maar ik vertelde Antony een sprookje over het gezegde:'t Is niet allemaal goud wat er blinkt. Zoals ik had gehoopt, vloog hy er prachtig in: ik kreeg vanmorgen een brief, die hem volkomen verried. Alle voorbereidingen waren tot in details uitge werkt. A'les wat ik te doen had, was een naaister opbellen en een afspraak om te passen afzeggen. Dat waj een wenk, dat de vis had gehapt." „Sjonge!" zei Albert. „Ik maakte me helemaal niet van streek. Ik reed "oor met een bakkersbe- stelwauen en we smeten een hoop van dat goedje net voor het hek. Anijszaad was 't't -ook er al thans naar." „En toen" Tuppence nam het verhaal weer over ben ik naar buiten gekomen en trapte er m De bakkerswagen kon me natuurlijk makkelijk naar 't station volgen, waar iemand achter me kwam staan en me een kaartje naar Yarrow hoorde nemen Nadien had 't wei eens wat moeilijker kun nen worden." „De honden nebben het spoor goed gevolgd," zei Mr. Grant. „Ze vonden het by het station in Yarrow én zagen 't aan de afdruk, die de band had ge maakt, nadat u uw schoen er tegen aan gewreven bad. 't Bracht ons naar het kreupelbos en vervol gens naar het stenen kruis en op uw spoor waar u over het open veld had gelopen. De vyand had er geen idee van, dat we u zo gemakkelijk konden vol gen, nadat ze u op pad hadden zien gaan en zelf weggereden waren." „Niettemin," zei Albert, „bezorgde 't me kippe- vel. We wisten, dat u in dat huis zat, maar niet, wat u zou kunnen overkomen. We kropen door een raam aan de achterkant naar binnen, waarachtig, en pik ten die buitenlandse juffrouw toen ze naar beneden kwam. We waren warempel net op 't nippertje." „Ik wist, dat u komen zou," zei Tuppence. „Voor mij was 't zaak het zo lang te rekken als ik maar kon. Ik zou het een of andere verhaaltje verzonnen hebben, als ik de deur niet had '.ien opengaan. Wat werkeUik reuze opwindend is geweest, was, dat ik opeens het hele zaakje dóór bad en dat ik zo dom was geweest." „Hoe kreeg je het door?" vroeg Tommy. „Boer. wat zeg je van n'n kippen," zei Tuppence prompt. .Toen ik dat tegen overste Haydock zei, werd-le lijkbleek. En niet alleen maar omdat het flauw en grof was. Neen, ik zag ogenblikkelijk, dat 't iets voor hem betekende. En dan de uitdrukking op het gezicht van dié vrouw, van die Anna; het leek on t gezicht van die Poolse vrouw, en natuur lijk dacht ik toen aan Salomo en doorzag ik alles." „Tuppence, als je dat log één keer zegt, schiet ik je dood. Wat heb je doorzien? En wat ter we reld heeft Salomo er mee te maken?" ..Herinner je je, dat er twee vrouwen bij Salomo kwamen met een klein kind en dat ze allebei zeiden, dat he+ bun kind was? Maar Salomo zei: „Uitste kend, hak 't maar in tweeën." En de valse moeder zei: „Goed." Maar de werkeiyke moeder zei „Neen, geef het dan maar aan haar." Zie je. ze kon 't niet aanzien, dat haar kind zou worden gedood Welnu, op die avond, dat Mrs. Sprot die andere vrouw doodschoot, hebben jullie a'lomaa' gezegd, dat 't een wonder was en hoe licht ze haar kind had kunnen raken. Vanzelfsprekend had bet toen al duidelijk moeten zijn! Als 't haar kind was geweest, zou ze dat risieo onder geen voor waarde hebben willen lopen. Het betekende, dat Bet ty haar kind niet wés. En daarom moest ze tot elke pryV die andere vrouw doden." „Waarom?" t t „Omdat die andere vrouw natuurlyk de 'echte moeder van het kind was." Tuppence's stem beef de liebt „Arme stakkerarm, opgejaagd wezen. Ze was, zonder één cent, ajs vluchteling hier gekomen en aanvaardde dankbaar het aanbod van Mrs. Sprot om haar kind als 't hare aan te nemen." „Waarom heeft Mrs. Sprot het kind willen adop teren?" „Camouflage! Sublieme psychologische camoufla ge. Je kunt je eenmaal geen leidster van een bende spionnen voorstellen, die haar kind in een dergelyke zaak betrekt. Dat is de voornaamste reden, waarom ik nooit serieus aan Mrs. Sprot gedacht heb. Alleen om het kindMaar Betty's werkeiyke moeder ver langde verschrikkelijk naar haar kind en ontdekte Mrs. Sprot's adres en is toen hierheen gekomen. Ze is hier in de buurt op haar kans blyven wach ten en tenslotte heeft ze die gekregen en is er met het kind van door gegaan. Mrs. Sprot was natuurlyk dol. Tegen elke prys moest de politie er buiten blijven Ze schreef dus die boodschap, wendde voor, dat ze die in haar slaapkamer gevonden had, en haal de overste Haydock er by om een handje te helpen. Toen we de arme stakker hadden opgespoord, heeft ze geen risico genomen en baar neergeschoten. Ver re van niets van vuurwapens af te weten, kon ze uitstekend schieten! Ja, ze heeft de stakker gedood... en daarom heb ik geen medelijden met haarZe was door en door slecht." Tuppence zweeg even en vervolgde toen: „Er was nog iets andeis, dat een aanwijzing voor my had moe ten ziin: de gelijkenis tussen Janda Polonska en Bet ty. De vrouw deed me steeds aan Betty denken. En dan de ongerymdheid van het gespeel van het kind met mhn schoenveters, 't Lag toch veel meer voor de hand dat ze dat haar zogenaamde moeder had zien doen en niet Carl von Deinim! Maar direct nadat Mrs Sprot zag wat het kind aan 't doen was, stapelde ze voor ons een massa bewijzen op in Carls kamer en voegde er - de klap op de vuur pijl' •- een schoenveter aan toe, die gedoopt was in onzichtbare inkt." (Wordt vervolgd). 1^4 De kans om wat van de wereld te zien - die krijg je bij de Marine. Het is als een toegift op de toch al goede arbeidsvoorwaarden, die zich moeilijk in geld laten uitdrukken. Het leren van verre landen en hun bewoners maakt het nóg aantrekkelijker bij de Marine te zijn dan het op zichzelf al is. Bij de Marine ben je beter-af! Wij hebben een uitvoerig en fraai uitge voerd inlichtingenboekje voor UI Het Hoofd Marinewerving. Bezuidenhoutseweg 423, Den Haag NAAM- LEEFTIJD- STRAAT PLAATS 2233-2 verzoekt toezending inlichtingenboekje. Bij de Koninklijke Marine is voor flink# jongemannen van 16 jaar en ouder weef plaats in vele dienstvakken als; matroos, elektromonteur, radio-radarmonteur, telegrafist, seiner, machinist, ziekenverpleger, marinier, vliegtuigmaker (-elektromonteur, -radio-radarmonteuk -fotograaf, -bekleder-parachute- pakker), vliegverkeersleider Zend voor nadere inlichtingen bovenstaande coupon in of, beter nog, kom eens pratett op een van de volgende adressen: HAARLEM, Gemeentehuis, Afd. Mil. Zaken, dinsd. v. 10.0012 uur, Politiebureau, Smedestraat 9, vrijd. v. 18.3021.00 uur. BEVERWIJK» Politiebureau, woensd. v. 12.00—14.00 uur. AMSTERDAM, Marinewerf Kattenburg, dag- v. 8.3017-00 uu£. zaterd. v. 8.3012.30 uur, buitendien maand. v. 19.3020.30 uur en te 's-Gravenhage, Hoofd Marinewerving, Bezuidenhoutseweg 123. O Zaterdagavond .erd in het Delftse Sportfondsenbad de tweede ontmoeting van de NKS-zwemvierkamp gehou den tussen de vier sterkste katholieke zwemverenigingen „it de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Na felle strijd wist het organiserende RAKET als eerste te eindigen. De ploeg van LGB uit Lei den deed het prima en had tot nummer 13 van het programma de leiding in de puntentelling. Toen l.jn raket deze pas overnemen door goede prestaties bij de vrije slag heren. DWT volgde een groot deel van de avond met een twintigtal punten ach terstand op de derde plaats, bij de es tafettes zakten de Haarlemmers iets af doordat hun jonaste groep verre van volledig was. NVA dat bij de eerste ontmoeting goed partij had gegeven verloor de aansluiting met de overige ploegen. De beste prestaties van de avond werden bereikt door Ria van Dam van NVA en Gé Luttikhuizen van DWT. Ria van Dam wist in keurigj stijl de 100 m schoolslag dames te winnen in de goede tijd van 1.29.5 voor het Delftse meisje Gouweleeuw met 1.31.1. Op de 100 m. wisselslag persoonlijk werd zij tweede in dezelfde tijd als op de school slag (1.29.5) doch nu achter deze Delftse zwemster, die de fraaie tijd van 1.23.- liet afdrukken. Gé Luttikhuizen zwom voor het eerst de 100 m vlinderslag. Met zijn forse slag trok hij baan na baan hard door en finishte in 1.15.9, ruim vier seconden voor op Van Wingerden van Raket. Het DWT-clubrecord werd met ruim 3 secon den verbeterd! Op de 100 m vrye slag kwam hij tot een tweede plaats in 1.05.9, nu ruim 3 seconden achter op Van Wingerden, die na 1.02.8 aantikte. Luttikhuizen legde ook de grondslag voor de DWT-overwinning op de 4* 100 m wisselslag estafette heren. Ge steund door Jan Eichhorn (rugslag)» F. Roozekrans (schoolslag) en Piet Meij er (vrije slag) kwam het team aan nationaal gezien redelijke tijd van 5.08.6. hetgeen ook een nieuw DWT-clubre cord inhield. De voorlopige stand na beide ont moetingen werd nu: 1. Raket Delf1 5.487.2 pt, 2. DWT Haarlem 5.703.2 P*> 3. LGB Leiden 5.733.2 pt en 4. NVA Hfearlem 6.024.7 pt. De voornaamste uitslagen waren: DAMES 100 m wissel persoonlij» 1 L. Gouweleeuw Raket 1.23.-, 2 Ria van Dam NVA 1.29.5, 3 A. Epskamp LGf 1.30.4, 4 Godelieve Bernink DWT 1.30> 100 m schoolslag 1 Ria van Dam NVA 1.29.5, 2 L. Gouweleeuw Raket 1.31-4; 3 Do Turkenburg DWT 1.33.6. 4x10» m vrije slag estafette 1. Raket 5.24. 2 LGB 5.40.7, 3 DWT 5.41.8. MEISJES 50 m vlinderslag 1 M. Tet- tero LGB 40.2, 2 H. Lupker Raket 42,2. 3 Ria Adelaar DWT 46.4. 100 m vrije slag 1 L. Hupker Raket l.l'-S 2 M. Tettero LGB 1.20.5, 3 J. Prins LG» 1.22.3. 5x50 m vrije slag estafette VJL LGB en Raket beide 33.10.- 3 Dwl 3.23.8. HEREN 100 m vlinderslag 1 Gé Lut tikhuizen DWT 1.15.9, 2 P. van Winger den Raket 1.20.4, 3 H. Dieben LGB 1.22.7. 4 Jan Eichhorn DWT 1.23.4. 100 m vrye slag 1. P. v. Wingerden Raket 1.02.8. Gó Luttikhuizen DWT 1.05.9. H. v. Leeu wen Raket 1.07.4, 4 F. Dellenbach NVA 1.07.8. 4x100 wisselslag estafette 1 D" 5.08.6, 2 Raket 5.10.5. 3 LGB 5.34è8. JONGENS 100 m vrije slag 1 Ro® van Gaale DWT 1.08.8, 2 J. Knijnenburg Raket 1.12.1, 3/4 M. Prins LGB en Steenvobrden Raket 1.15.- 50 m vlindei slag 1 J. Knijnenburg Raket 39.2, Rob van Gaale DWT en K. Pley beide 39.8, 4 Theo Cramer DWT 40 5x50 m vrije slag 1 DWT 2.49.3, 2 U*" 2.49.4, 3 Raket 2.53.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2