VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN „DE VOORZORG" Wethouder Schippers bepleit zelf standigheid der woningbouw- verenigingen r Uitslaande brand in kopergieterij Lij densmeditaties voor jongeren IJSPRET in stad en streek Elfde parochie in Haarlem onder patronage van de H. Pastoor van Ars Ontwerp van prof. G. H. M. Holt voor nieuwe kerk in Parkwijk Zandvoortse Hanze bezint zich op de moraal in zaken Interscholaire expositie in het Van Looy-Museum Pro Ecclesia voor H. G. M. Leeflang Uit STA»j ien STREEK' JAN WIEGMAN 75 JAAR afl v. Empelen MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 °p een zolder aan de achterzijde van de Oud Hollandse Kopergieterij Brink en van Keulen aan de Lange Marga- rethastraat 34 zwart in Haarlem, is vanmorgen omstreeks kwart over elf een uitslaande brand uitgebroken. De brandweer, die binnen veertig secon den na de melding uitrukte en luttele minuten later ter plaatse was, had het vuur direct in bedwang. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in het feit dat de schoorsteen van een kachel in een polijstvertrek oververhit was, waardoor de dikke op de zolder liggende laag stof en afval vlam vatte. Zeer apart bruidswerk Bloemsierkunst Haarlem e.o. Haarlemmers door list gedupeerd fHR m SU lk£*,rf R. H tl M Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Zesde concert serie V van het N.Ph.O. Heemsteedse r.-k. Middenstand vierde carnaval Gespreksavond K.V.P. Carnavalfeesten in Oud-Schoten Carnavalskermis Jaarvergadering H.V.G.B. jaar koster Veertigjarig jubileum bij de Spaarnestad Loonsverhoging gevraagd voor G.S.W.-ers Serietocht wandelsport vereniging Jan Passtoors Jan Passtoors bekroont wandelboekjes Kamermuziekavond Beurs van Amsterdam Met een feestelijke receptie van het bestuur heeft de protestants-christelij ke woningbouwvereniging „De Voor borg" zaterdagmiddag haar veertigja rig bestaan officieel herdacht in de Kroonzaal van Brinkmann aan de Groo- te Markt. Bij die gelegenheid heeft wet houder J. A. Schippers van Volkshuis- Vesting namens het gemeentebestuur bijn oprechte gelukwensen aangeboden, waarbij hij de nadruk legde op de nood- baak om de woningbouwverenigingen hun zelfstandigheid terug te geven. Na de oorlog is de zelfstandigheid der wo ningbouwverenigingen steeds meer be knot, aldus de wethouder. Veel van hun Zelfstandige activiteiten hebben zij moe ten prijsgeven. De heer Schippers merkte op, dat de Woningbouwverenigingen werkzaam zijn in het algemeen belang van de burgerij belt. Hij was van oordeel, dat men zul ke waardevolle krachten beslist niet niocht buitensluiten. Hij sprak dan ook de wens uit, dat de onafhankelijkheid der woningbouwverenigingen spoedig hersteld zal mogen worden. De wet houder sprak ook nog over het contin gent van 500 woningwetwoningen, dat Haarlem jaarlijks bouwen mag. Dat con tingent is veel te klein. De zeer vele bejaarden kunnen daardoor niet vol doende aan hun trekken komen. Hij merkte op, dat een kwart van de in Haarlem gebouwde woningen in han den is van woningbouwverenigingen, die in het algemeen belang en vooral in het belang van de arbeiders werkzaam zijn. De wethouder achtte dit een gelukkig Aanvankelijk werd gemeld, dat in de kopergieterij een schoorsteenbrand woedde. Later kreeg men te horen dat de vlammen door het dak heen sloe gen. Terstond vertrok uit de brand weerkazerne een motorspuitwagen. Employé's van de kopergieterij wa ren inmiddels nadat een van hen alarm had geslagen met brandblus- apparaten het vuur gaan bestrijden. Het bleek niet afdoende, want allengs breidde de brand zich uit. De vurige tongen vonden voldoende voedsel in het stof en in het droge hout van de zol dering. De brandweer richtte een hoge- en een lagedrukstraal op de vlam menzee. Meteen was een verbetering van de situatie merkbaar. Doordat de rook veel door de gaten In het dak wegtrok, kon men juist daar spuiten waar het het meest nodig was. Uitbreiding kon worden voorko men en binnen zeer korte tijd waren slechts smeulende hopen vuil en afval over. In het polijsthok zijn brandweer lieden nog geruime tijd bezig geweest met. het nablussen. Door gaten in het plafond schepten anderen het vuil naar beneden. Advertentie en niet zo kostbaar. HEEMSTEDE TELEF. 3-80 80 verschijnsel. Hij complimenteerde „De Voorzorg" als een der oudste corpora ties met haar jubileum. Voorzitter R. G. Oppelaar had de bij eenkomst geopend met een uitvoerige schets van het wel en wee der vereni ging, waarbij hij vooral aandacht schonk aan de moeilijke beginjaren, toen het eerste complex woningen 214 jaar op realisering moest wachten, omdat vijf aannemers achtereenvolgens failliet gin gen. De voorzitter herdacht de oud-be stuursleden, die zich voor de vereni ging op zo bijzondere wijze hebben in gezet. Onder de honderden die de recep- tie bezochten, bevonden zich o.m. de heer Th. van Beek, directeur van het Huisvestingsbureau, de heer W. van Kampen, voorzitter van de federatie van woningbouwverenigingen en de heer J. B. Veltman, voorzitter van Sint Ba- vo-noord. Ook dit jaar zullen voor de jonge ren uit Haarlem weer speciale lijdens meditaties worden gehouden. Iedere zaterdagavond, te beginnen 14 februari, zal pater G. C. Wiegers, franciscaan, het lijden van Christus bemediteren. De meditaties zjjn te beluisteren in de St. Josephkerk aan de Jansstraat en beginnen om half negen. Drie Haarlemmers zijn zaterdag avond het slachtoffer geworden van de listen van een onbekende. Bij een 25-ja- rige gemeenteambtenaar verscheen hij in gezelschap van een 67-jarige kolen- werker. De ambtenaar had per adver tentie een bromfiets te koop aangebo den en de onbekende vroeg of hij, voor hij de koop zou sluiten, een proefritje mocht maken. Hij verdween en keerde niet terug. Tevoren had hij bij de kolen- werker geprobeerd een bromfiets los te krijgen maar het voertuig wilde niet starten. Om kwart voor elf kwam een 25-ja- rige koopman de politie vertellen, dat iemand hem 37,50 lichter had ge maakt. Deze had hem gezegd voor een koopje honderd pakjes sigaretten te kunnen krijgen. De koopman had daar wel oren naar en gaf de man 37,50. Als onderpand ontving hij een brom fiets. Een uur later werd een taxichauf feur de dupe van de onbekende. Bij het station was zijn passagier uitge stapt en had verzocht even te wach ten. De taxi kon blijven wachten, want de passagier kwam niet terug. Inmid dels was komen vast te staan, dat de bromfiets, die als onderpand voor de f 37,50 diénde, toebehoorde aan een ge meenteambtenaar. ■&rf L tjAf De winter heeft zich in al zijn pracht ontplooid in Haarlems om geving. Vooral in Bloemendaal bo den de met rijp overladen bomen en de witbeijzelde vlakten en duin toppen een verrukkelijke aanblik. Het was wat heiig, maar dat belette vele duizenden niet een wandeling te maken door Haarlems schone omstreken. Men kon met volle teu gen genieten van wat de natuur de mens gaf haar grilligheid was volmaakt en was vol romantiek. Voor de schaatsliefhebbers was er ook een en ander te belevenHet ijs op de grachten en plassen zo wel in Haarlem, als in Heemstede, Bloemendaal en andere omliggende gemeenten was nog onbetrouwbaar, maar op de smalle slootjes kon men zich met een gerust hart de ijzers onderbinden. Speciaal op de speel vijver tegenover de watertoren in de Kennemerduinen was het een vreugde om over het bevroren water rond te rijden. Het ijs was goed en de omgeving was sprookjesachtig. Zeker anderhalf duizend mensen hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt. In Haarlem en Heemstede kon men alleen terecht op de ijs banen. Eindenhout aan de Wagen weg trok in het weekeinde enkele duizenden bezoekersDe Volhar ding aan de Wagnerka.de in Heem stede kon duizend leden de win terse behoeften bevredigen. Zondag was het echter mis. In Spaarndam waren vijfhonderd schaatsliefheb bers aan het werk op „Nova Zem- bla". Waar mogelijk worden de ba nen voor vandaag in orde gemaakt. Wanneer de vorst doorzet zal men dus vanavond nog de benen kunnen uitslaan. Zelfs op de speelvijver in Bloemendaal probeert men door op spuiting de scheuren te dichten. Bovenstaande foto geeft een beeld van „Klein Zwitserland" in het landgoed Elswout. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Heimlich, still und leise, alle leeft.; 2.30, 7, 9.15 uur. V.a. di.: Mag Ik mij voorstellenmijn naam is Cox; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: De wraak van Frankenstein, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: The bravados, 18 j.; 2, 7, 9.15 uur. Do.: The King and I, a. 1.; 2 en 8 uur. MINERVA: Mon Oncle, a. 1.; 8.15 uur. Do.: Die Drei Groschen Oper, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Endstation Liebe, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYMet geheime instructies, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Woman in dressing-gown, 18 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag 9 februari Schouwburg, 8 uur: Die Haagsche Come- die met: De Rechter van Zalamea, van Pedro Caldèron de la Barca. Regie: Joris Diels. Concertgebouw, 7.30 uur: Alberdingk Thijm speelt Strikt zakelijk" voor r.-k. Commissie De Vrije Tijd. Brinkmann, 8 uur: De betekenis van Marx in de hedendaagse wereld, lezing G. W. Frans Halsmuseum, 8 uur: De rol van de hormonen in de organisatie van het lichaam, lezing VU. T.m. dinsdag 10 februari Jongens- en Meisjesstad, Zoetestraat: Car- navalskermis. Geop. 1923 uur. Dinsdag 10 februari Schouwburg, 2 uur: Toneelgroep Das Schauspiel met: Der zerbrochene Krug Schouwburg, 8.15 uur: Optreden van Char lotte Kohier„Hooglied, prediker en psalm". Concertgebouw, li uur: Orgelconcert door Piet Kee. Concertgebouw, 8 uur: Lezing over Afghanistan voor Kon. Ven Oost en West. BEVALLEN van een zoon: T. H. Me- su-Veenstra, van een dochter: A. M. 5. Tol-van Mil, T. van der Vlies-Terp stra, J. Meijer-Koelemijer, D. A. Dei hum-Borst, J. W. Houweling-Boerée, J. Elferink-Schuurman, E. R. Verdegaal- Bennik. OVERLEDEN: C. A. M. Nederkoorn- Rujjter, 54 jr., Orionweg; G. Lots- Elinkhamer, 90 jr., Leidsestraat; G. Baart-Tauber, 73 jr., Engelszstraat; A. J- de Pagter, 77 jr., Kampersingel; B. J. Jansen-Jagt, 75 jr.. Klooster straat; C. Spithoven-van Damme, 61 ir„ Gr. Heiligland: G. J. Steenkist, ®3 jr., Haarlemmerliedestraat. GETROUWD: H. J. J. M. Renne en N. Harthoorn; H, M. Boot en J. van «en Berge. In de pastorie van Sint Jan aan de Amsterdamstraat zou kapelaan J. Breedveld onder hoogspanning moeten leven, ware het niet, dat hij nogal nuch ter en in ieder geval "ustig de proble men aanpakt, waarvoor hij sinds enke le weken plotseling geplaatst is. Eind december namelijk kreeg hij van zijn bisschop, mgr. J. P. Huibers, opdracht de stichting voor te bereiden van een nieuwe parochie in Haarlem-oost, na der aangeduid: in het uitbreidingsplan Parkwijk. Ruim twee jaar is deze 48- jarige priester reeds werkzaam in de Sint Jansparochie en vooral heeft hij de zorg voor die parochianen, die in de nabije toekomst, althans een groot ge deelte van hen, onder de nieuwe paro chie zullen komen. Hij heeft dus het grote voordeel, dat hij zijn mensen reeds kent. Bovendien bestond er reeds geruime tijd een bouw commissie, bestaande uit de heren C. J. Oomen, S. A. Vestering en N. Th. Vink, welke nu op volle toeren kan gaan draaien. Een ander voordeel is, dat kapelaan Breedveld geen lijdensweg van jaren zal hoeven doormaken, eer hij met zijn parochianen de nieuwe kerk in gebruik zal kunnen nemen. Over de kerk zelf valt in dit stadium nog weinig te melden. De architect, prof. G. H. M. Holt, is vrijwel klaar met zijn ontwerp, dat in zekere zin een experimenteel ka rakter heeft. De kerk zal plaats bieden aan ongeveer zeshonderd mensen, zij wordt een klein en intiem godshuis, het geen er op zou duiden, dat het bisdom gaat streven naar kleine kerken voor kleine gemeenschappen. Voor wat Parkwijk betreft, zal onze conclusie er niet ver naast zijn, want de nieuwe parochie van kapelaan Breedveld, welke onder de schutse is gesteld van de H. Pastoor van Ars, zal slechts drieduizend zielen tellen. De toekomstige pastoor is daar blij om. Het contact tussen hem en de paro chianen en tussen de parochianen on derling zal steviger kunnen zjjn dan in vele andere parochies in de grote ste den, die soms tienduizend zielen of nog meer tellen. Van de huidige parochie van Sint Jan zal een gedeelte worden afgenomen, dat samen met de nieuwbouw in Park wijk de nieuwe parochie gaat vormen. De oude parochie zal daardoor onge veer dertienhonderd parochianen ver liezen. De parochiegrenzen zijn nog niet officieel vastgesteld, maar vermoe delijk zullen tot de pastorie behoren de bewonbrs binnen de ring Amsterdamse vaart-Bakhuizen van den Brinkstraat- Vosmaerstraat- Van Zeggelenstraat Jac van Looij straat-Prins Bernhard- laan tot aan Zomervaart-Zomerweg en tenslotte de grens van Haarlemmerlie- de. Vrijwel zeker zal de kerk met pas torie gebouwd worden ten oosten van de Prins Bernhardlaan tussen het ver lengde van de Dr. Schaepmanstraat en het verlengde van het Van Zeggelen- plein. Nabij <Je kerk zullen nog een kleuterschool en een lagere school ge bouwd worden. De nieuwe parochianen, voor zover zij reeds in het omschreven gebied wonen, hebben zich verheugd zowel over de benoeming van kapelaan Breedveld tot hun toekomstige pas toor als over de hopelijk spoedige tot standkoming van hun kerk. Hun nieuwe pastoor kennen zij reeds vol doende, de bouw van de kerk zal een oplossing betekenen. De afstand van hun huidige parochiekerk is zo groot geworden, dat het in de jonge ge zinnen iedere keer weer een hele re- kenpartij is om elkaar te kunnen ,,af- beurten". Bovendien "iet men de gro te voordelen, die een keine parochie gemeenschap voor iedereen zal bren gen. Kapelaan Breedveld blijkt enthou siast te zijn over de medewerking, die hij nu reeds van zijn toekomstige paro- chiinanen ontvangt, en van vele ande ren uit zijn „oude" parochie. Die hulp heeft hij, ook financieel, heel hard no dig. Want het moge gelukkig zijn, dat de kerk op betrekkelijk korte termijn klaar is (de aanbesteding zou zelfs in het voorjaar kunnen geschieden, de consecratie dit of in ieder geval het volgend jaar), die spoed betekent ook, dat kapelaan Breedveld binnen een jaar bijvoorbeeld klaar moet komen met de „aankleding" van de kerk. Om van vele andere zaken, op organisato risch terrein, maar niet te spreken. Het abonnementsconcert van 't N.Ph.O. op vrijdag 13 februari zal onder leiding staan van Marinus Adam. De oorspron kelijk aangekondigde solist Anne Bijlsma heeft toestemming gevraagd van zijn engagement te worden onthe ven om deel te kunnen nemen aan een concours in Mexico; inmiddels is be richt ontvangen, dat Anne Bijlsma op dit concours de eerste prijs behaald heeft. De jonge celliste Annie Laffra is bereid gevonden het concert in Haar lem over te nemen. Zij zal het Cello concert in D van Haydn uitvoeren. Het N.Ph.O. opent het concert met de Wa- terrnusic van Handel. Het programma wordt besloten met de Symfonie in d van Franck. Annie Laffra, geboren te Parijs, ont ving haar eerste muzieklessen van haar vader, leraar aan het conservatorium te Nantes. Zij vervolgde haar studie aan het conservatorium te Parijs bij Mau rice Maréchal; zij slaagde in 1949 voor het eindexamen en ontving hierbij de eerste prijs. In 1950 behaalde zij de eer ste prijs op het concours te Praag. Se dertdien treedt zij regelmatig op in Frankrijk. België, Denemarken en Ne derland (in 1954 te Haarlem met het N.Ph.O.) De afdeling Zand voort van „De Han ze" hield zondag een zeer goed ge slaagde bezinningsmorgen. In de paro chiekerk van St.-Agatha droeg de bondsadviseur pater Rembertus O.M. Cap. een H. Mis op tot intentie van de leden. Daarna zetten de deelnemers en hun echtgenoten, alsmede de geestelijk adviseur kapelaan Groot, zich aan een keurig verzorgd ontbijt in „Meijer's Hof". Toen de inwendige mens voldoende versterkt was, hield pater Rembertus een causerie over het geweten en de zakenmoraal. In het spraakgebruik kent men uitdrukkingen als: „het ge weten begon te spreken" en „hij bracht zijn geweten tot zwijgen". Als het ge weten functioneert dan spreekt men van de stem van het geweten. Sinds onze jeugd zjjn we in kennis gebracht met allerlei wetten en ver plichtingen in het dagelijks leven. Dit zijn de geboden van God, de H. Kerk en de -zeer belangrijke verplich tingen van onze levensstaat. Dit is een complex van normen waaraan wij ons in het algemeen moeten houden. Het geweten zegt ons nu, wat deze normen ons in elk concreet geval voorschrij ven. Hef geweten is dus als het ware een precisie-instrument dat automa tisch werkt en de afwijkingen van de gestelde algemene normen registreert. Men hoede zich dus voor een scrupu leus, maar ook voor een al te ruim geweten. Dan dienen correcties op de werking van het geweten te worden aangebracht en daarvoor behoeft men de hulp van een geestelijk leidsman. Men moet waken tegen misvorming van het geweten. Men gaat anders niet leven zoals men gelooft, doch geloven zoals men leeft! Pater Rembertus zei, dat men moest zorgen dat het geweten blijft spreken. Dit is ook van belang voor de zaken moraal. In de afgelopen decennia heb ben wij onze gewetensbeslissingen al tijd gebaseerd op uitspraken van de biechtvader, de bisschop en de Paus. Men dient echter vóór alles de vraag te stellen: wat zegt het eigen geweten in dit geval? Men moet in het zaken leven zijn eigen geweten vormen. Ouderwetse zakenlieden paarden soms een goed zakelijk inzicht aan een juiste opvatting van de moraal. De zakenmo raal wordt in sterkere mate door in siders dan door biechtvaders gevormd. De geestelijk leidsman kan de situaties in het zakenleven niet beoordelen; daarvoor behoeft hij het oordeel van een vakman. De spreker besloot zijn met grote aandacht gevolgd betoog met de op wekking, het geweten eerlijk te laten spreken en volgens zijn geweten te handelen. Dan zal ook de zakenman leven zoals het een Christen betaamt. De tentoonstelling, georganiseerd door het Comité voor het Interscholai- re Jeugdtournooi, is zaterdagmiddag in het van Looymuseum onder grote be langstelling geopend. Wethouder D. J. A. Geluk van Haarlem begroette o.m. de burgemeester van Bloemendaal en mevr. Peereboom-Voller, de voorzitter van het comité van toezicht op het v.h. m.o., ir. G. A. Rosenthal, voorts de Rijksinspecteur voor het l.o. H. J. M. Bouchette, raadsleden, hoofden van scholen, directeuren en rectoren. Hij toonde zich verheugd over de kwali teit van de belangstelling en bracht de ze in verband met de kwaliteit van de tentoonstelling, welke weer ver boven die van het vorige jaar uitsteekt in al le afdelingen. Een vergelijking met de eerste ten toonstellingen is nauwelijks meer moge lijk. Steeds meer scholen grijpen de ge legenheid aan om de persoonlijke mo gelijkheden m hun leerlingen te ontwik kelen; de resultaten daarvan komen o.m. tot uiting in de vooruitgang van de interscholaire tentoonstellingen waarvan de inzendingen steeds minder collectief worden. De organiserende commissie bracht de wethouder zijn hartelijke dank en noemde in de eerste plaats de heer Ewoud de Kat, Mej. C. F. A. Gregory die de modeshow verzorgt en de heer Den Haan die de afdeling foto's onder zijn berusting heeft. De tentoonstelling kan tot 1 maart be zocht worden. Temidden van guirlandes en vlaggetjes (lebben de katholieke middenstanders in Heemstede vergezeld van echt- en huisge noten zich zaterdagavond in het verver singshuis „Groenendaal" overgegeven aan een ongedwongen carnavalsvreugde. Behou dens het openingswoordje van voorzitter A. Verdonschot was er niets officieels deze avond en konden de medewerkers van het cabaretgezelschap AMARCO en de musici, die tezamen de band „The Sensations" vormden, de aanwezigen op de meest aan gename wijze bezig houden. Dat was de heren en dame wel toever trouwd, want het gezelschap Amarco bracht een vlot, afwisselend amusementsprogram ma, dat geleidelijk aan de lachspieren danig beroerde, terwijl de „Sensations" wel een goede kijk had op de smaak en de moge lijkheden van de danslustigen. De midden standers hebben in ieder geval weer genoeg „vitaminen" opgedaan om .de vasten in gepaste stijl te beleven. Hierna volgde nog een geanimeerde discussie. De heer C. Siegers, voorzitter van „De Hanze", dankte pater Rembertus voor zjjn zeer instructieve causerie. Daarna werd nog van gedachten ge wisseld over de regeling van de win kelsluiting te Zandvoort in het zomer seizoen. Dit onderwerp zal a.s. donder dag worden behandeld in een gecom bineerde ledenvergadering van „Han ze" en Zandv. Handelsvereniging. De aanvankelijk tegen vrijdag 20 fe bruari geannonceerde gespreksavond van de afdeling Zandvoort van de K.V.P. is vervroegd. Deze is thans bepaald op a.s. woensdag, 's avonds 8.15 uur in het parochiehuis. Alle leden van de K.V.P. zjjn welkom. Besproken zullen worden onderwerpen van lande lijke en gemeentepolitiek. Hoewel moet worden getuigd, dat het vieren van carnaval ons lang zo goed niet ligt als het zuiden, hebben we dit weekeinde toch veel pret beleefd bij de diverse organisaties in Oud-Schoten, die een carnavalsviering op touw hadden gezet. De K.A.V. zorgde voor de inzet. De goedlachsheid met de oliebollen bij de koffie en enkele echt leuke sketches zorgden voor een maximum aan leut. Zaterdagavond kwamen Romana en Jongensstad in aktie. In de carnava lesk uitgedoste zaal aan de Eemstraat dat het carnaval was daarvan ge tuigden de gekke aan muren en zolde ring opgehangen figuren troffen elkaar de gecostumeerde ouderen. Er was een berentemster met drie wit te beren, een Spoetnik, terwijl ook „Het Goede Heertje" van de partij was. „The Thornwoodplayers" zorgden voor pittige en goede dansmuziek. Ook de Kajotters vierden diezelfde avond carnaval. Oud-voorzitter Ben Handgraaf was met'zjjn helpers duch tig in de weer geweest om er iets bij zonders van te maken. „De dansende vingers", de eigen band, verzorgde de muziek. Spelletjes wisselden het dansen af en bergen confetti werden over de hoofden van de carnavalsvierders uitge strooid. Temidden van de feestelijkhe den presenteerde zich ook de jong- K.A.V. Jongensstad was zaterdagavond nog lang niet uitgefeest. Prins Mugjongro en zijn raad wisten de leut op hun aanhang over te dragen. Het is er die avond niet minder gezellig en geestdriftig aan toe gegaan dan de avond te voren. Zaterdagmiddag is in de Zoetestraat te Haarlem een gezellige Carnavais- kermis gaan draaien in Jongensstad op nummer 11 en in Meisjesstad op nummer 19. Men kan dus zijn geld wei weer kwijt. Dat is overigens ook de bedoeling, want de baten zijn bestemd voor de beide clubhuizen. Zaterdag middag tussen vier uur en half vijf marcheerde „De Spaarnebazuin" door Haarlems binnenstad om de Spaarne- stedelingen op de kermis opmerkzaam te maken. De kermis is er een in „zak-for- maat", vele attracties samengebracht in twee lokalen. Het geheel krijgt daar door een intiem karakter, dat de ge zelligheid zeer ten goede komt. De at tracties zijn van het gebruikelijke type Wie zijn geluk graag aan het toeval overlaat moet het maar eens gaan pro beren bij het Rad van Avontuur of bij de touwtjestrekkraam. Wie de prijzen liever door eigen prestatie wenst te verwerven, doet er goed aan de buks ter hand te nemen of de spijker met een hamer te „mishandelen". Geduld is nodig om een fles spuitwater te win nen, maar daar heet het spel dan ook hengelen voor. Enfin, men kan er zijn hart ophalen, aan nog veel meer attracties, en voor wie zich dorstig voelt, is er altijd wel wat te drinken. Men richt dus zijn schreden naar de Zoetestraat, ener zijds ter amusering, anderzijds om het jeugdwerk te steunen. Vanavond en dins dagavond staan de deuren nog wagen wijd open van zeven tot elf uur 's avonds. De Haarlemse zwem- en poloclub H.V.G.B. hield in restaurant „Zijlhoe ve" de jaarlijkse algemene vergade ring. Daar de voorzitter en enkele an dere bestuursleden hun functie ter be schikking hadden gesteld, moest in en kele vacatures worden voorzien. Het bestuur werd als volgt gekozen: Fr. Meijer, voorzitter; A. J. van Ommeren, secretaris; L. Dekker, penningmeesteres- se; G. Marsman en D. Meulenberg, commissarissen. Tot voorzitster van de Technische Commissie koos de verga dering mevrouw A. Vreeken-Glatz; tot T.C.-secretaresse mej. Lieke Bijkerk en tot polo-secretaris de heer C. Dekker. Op voorstel van het bestuur werd met algemene instemming der vergadering mevrouw R. van Ommeren-v. d. Bran- de tot lid van verdienste benoemd. Met enige hartelijke woorden reikte de voor zitter aan mej. L. Bijkerk de prestatie- wisselbeker uit. De plannen tot viering van het zestigjarig bestaan werden aan het eind van de vergadering in het kort besproken. Ter gelegenheid van zijn 50-jarig ju bileum als koster van de parochiekerk van de H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem is de heer H.G.M. Leeflang door Z.H. de Paus onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice Koster Leeflang is vanmorgen een hartelijke huldiging bereid. Talrijke parochianen en andere katholieke Haarlemmers complimenteerden de gouden jubilaris tijdens de receptie, die na een plechtige, door pastoor K. J. No tenboom O.F.M. met assistentie van de kapelaans S. F. M. van Rijn O.F.M. en J. P. F. van der Wansen O.F.M. opge dragen H. Mis in de pastorie gehouden werd. Pastoor Notenboom reikte de hoge pauselijke onderscheiding uit tijdens een feestelijk ontbijt, dat na de receptie mede in de pastorie was aangericht. De pastoor schetste in een toespraak de stiptheid, toewijding en trouw, waar mede koster Leeflang zijn taak ver vuld heeft gedurende de halve eeuw, die hij honkvast aan de paterskerk verbonden was. „U zag het koster schap als een apart vak, dat u op een persoonlijke wijze hebt uitgeoefend en glans verleend. U bent een koster zon der zoetelijke devotie, maar met een juiste mannelijke vroomheid en fier heid". Koster Leeflang is, aldus de pas toor, de grote voorvechter van de kos terorganisatie en van betere beroeps opleiding voor het kosterschap. Zelf is h\j nooit op een kosterschool geweest. Des te meer heeft hij „school ge maakt". Aan het eind van zijn toespraak reik te pastoor Notenboom de jubilerende koster de pauselijke onderscheiding uit. Namens de Groenmarkt-parochie sprak kerkmeester J. J. Kimman ver volgens koster Leeflang toe. De heer Kimman schetste eveneens de vele verdiensten van de jubilaris en bood hem namens de parochie een geschenk onder couvert aan. Mevr. Leeflang, die mede in de hulde betrokken werd, ont ving bloemen uit handen van de kerk meester A. J. M. van Ós. Pater S. F. M. van Rijn O.F.M. sprak uit naam van de kapelaans en deed zijn woorden van sigaren vergezeld gaan. Tot slot dankte de heer Leeflang voor de vele blijken van belangstelling. K.A.B. KRING CENTRUM Voor de leden van de kring van de Haar lemse K.A.B. en de K.A.V. hield de heer W. L. de Zwager, hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Katholieke Gra fische Bond een rede over het onder werp: „Heerser of slaaf", de mens en de machine. Hij vergeleek de ge bruiksvoorwerpen van vroeger met de moderne. Ook het vervoer kwam ter sprake, voorheen per trekschuit of postkoets, thans mrt straalvliegtuigen en auto's. Doch vooral in de fabrieken wordt er steeds meer gebruik gemaakt van vol-automatische en elektronische machines. De mens als individu moet echter in het bedrijf op de eerste plaats komen. Hij moet de beheerser zijn van de machines niet de slaaf. Na de inleiding werd er gezellig gekiend om fraaie prijzen. 1 TOVERLANTAARN De Heem- steedse Dia-club „De Toverlantaarn" houdt vanavond een vergadering in ..Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein waarop de heer Th. Rabenberg een uiteenzetting zal geven over de zwart-wit en kleurendia-foto grafie. De vergadering begint om acht uur. SIGARETTENAUTOMATEN In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Haarlem drie sigarettenautomaten opengebroken. Aan de Rijksstraatweg werden uit het geldbakje veertig gul dens weggenomen, aan het Stations plein vijftien en aan de Jacobiinen- straat vijfendertig. CANTEMUS. Het Klein Vrouwen koor „Cantemus", dirigent Frits Mon driaan, zal 25 februari om acht uur 's avonds in de Begijnhofkapel te Haar lem zjjn tweede concert van dit seizoen geven. Medewerking verlenen de pianis te Bertha Davelaar, de alt Nel de Boer en de altviolist Jan Ay. EEN MEISJE OM TE STELEN. De Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" te Haarlem speelt donderdag 19 februari in de stadsschouwburg van Haarlem onder regie van Henk Bakker „Een meisje om te stelen", blijspel door Jack Popple well. GEEN SPREEKUUR. De Haar lemse wethouder J. Schippers is deze week verhinderd spreekuur te houden. De heer G. W. van Zanten vierde zaterdag 7 februari zijn veertigjarig jubileum bij de Nj V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem. Nadat hij door de directie ontvangen was, die hem, na afloop van het genoeglijke on derhoud, de gebruikelijke portefeuille met inhoud aanbood, begaf de heer Van Zanten zich naar de kantine van het bedrijf, waar hem een grootse hulde wachtte van zijn vele collega's en vrienden. Een vrolijk orkestje, bestaan de uit een accordeon en twee gitaren, hielp de feeststemming aanmerkelijk verhogen. De heer Marchant, een col lega van de jubilaris, heette hem van harte welkom en gaf het woord aan de bedrijfsleider, de heer Herber. Spreker behandelde het belangrijke werk dat de jubilaris in de afgelopen veertig jaar in de rotatie diepdruk verricht heeft en prees zijn vakmanschap en collegia liteit. Hij feliciteerde de heer Van Zanten en wenste hem toe, dat hij in goede gezondheid de resterende tien jaar tot zijn gouden jubileum zou mo gen doorbrengen. Vervolgens werd hij nog toegesproken door zjjn chefs, de heren Bunnik en Smelter, die meer in technische bewoordingen het werk van de jubilaris nagingen. Beide sprekers waren het er over eens, dat de heer Van Zanten de juiste man op de juis te plaats was en dat hij daarom inder tijd werd benoemd tot voorman en plaatsvervangend chef. Na afloop van de huldiging dankte de heer Van Zan ten allen voor deze spontane huldiging en kregen de collega's de gelegenheid om hem persoonlijk de hand te druk ken. Het feest werd daarna, ten huize van de jubilaris, voortgezet. De drie vakcentralen hebben de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid a.i. verzocht, de lonen van de in de gemeentelijke sociale werk voorzieningsregeling geplaatste werk nemers te verhogen. Reeds in 1957 hebben de vakcentralen een dergelijk verzoek gedaan. Met een beroep op de bestedingsbeperking, alsmede op de financiële toestand van 's rijks schat kist, werd dit verzoek door de toenma lige minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff af gewezen. Overmorgen, 11 februari, wordt d» bekende illustrator Jan Wiegman vijf en zeventig jaar. Wie hem ooit een» heeft ontmoet herinnert zich een sym pathieke en levenswijze man, die be dachtzaam spreekt vol hartelijkheid je gens de ander. In zijn woning te Heem stede troffen we hem dezer dagen wer kend aan. Het viel ons op dat hij, on danks enkele onmiskenbare kentekenen van een gevorderde leeftijd, geenszins een „oude man' is. Wel zijn zijn haren wit en is zijn (vrolijk) gezicht ge groefd, maar nij is recht van lijf en Leden en wat voor de persoonlijkheid het meest bepalend is, blijkt jong geble ven: zijn geest. Dat bemerkt men aan zijn illusies. Dat komt wellicht door enkel Frans woord, zijn maatschappe lijke belangstelling, zijn realisme en zijn illussies. Dat komt wellicht door dat hij zijn lange loopbaan van werkend kunstenaar in hoofdzaak heeft gei .jd aan het illustreren van voor de jeugd bestemde boeken. Daarin heeft hij zelfs een grote vermaardheid gekregen, die tot buiten de eigen landsgrenzen reikt. Toen de van Zwolle geboortige Wieg man als zevenentwintig] ange de des tijds befaamde kunsthandel Buffa in da Kalverstraat te Amsterdam verliet, be gon hij zijn al lang sluimerende teken gaven te cultiveren door lessen te ne men bij de toentertijd belangrijke illu strator Tjeerd Bottema. Goede vrien den als Jan Sluyters en Paul Brand in troduceerden hem bij grote Nederlandse en buitenlandse uitgeverijen van kin derboeken en jeugdlectuur. De roman tische Wiegman wist 't kind'te boeien: met een enkel beeld, een eenvoudige compositie kon hij een situatie raak typeren. Zijn silhouet-tekeningen ge maakt met een ongeëvenaard gevoel voor het detail werden het meest bekend. Zo illustreerde hij o.a. boeken uit da Zonnebibliotheek van Meulenhoff, boe ken die door de Belgische Abdij van Averbode werden uitgegeven, de „Ver halen uit de levens van Gods lieve hei ligen" en het boekje „Hoe Onze Lieve Heer leefde". Van de Amsterdamse uit geverij De Bussy kreeg hij opdracht il lustraties te maken, welke bestemd wa ren voor uitgaven in de Zuidafrikaan- se taal. Ook in leerboeken voor de mid delbare schooljeugd verscheen zijn werk. Een jaar geleden illustreerde hij voor een uitgeverij in Hilversum een jeugd- gebedenboekje, dat in vele talen het licht zag. Jan Wiegman hanteert de te- kenstift nog altijd. Men kan hem zien zitten op straat, in stationswachtkamers, restaurants en rechtzalen. Dan zijn het de mensen en hun onderlinge relaties, die hem boeien. Jan Wiegman, broer van Piet en van de Bergense schilder Matthieu Wieg man, is al meer dan veertig jaar lid van het Haarlemse kunstenaarsgenoot schap Kunst Zij Ons Doel, waarvan geruime tijd bestuurslid. Thans is hij ere-lid. Zijn actieve deelname aan het organiseren van feesten, die in de kring van KZOD een zekere vermaardheid genieten, is genoegzaam bekend. Dit weekeinde werd de derde van een serie van vier winterwandeltochten ge houden door de Haarlemse wandel sportvereniging „Jan Passtoors". Het parcours liep door de Haarlemmerhout en delen van Heemstede en Aerden- hout, waar behalve met rijp bedekte bomen ook ander natuurschoon was te beleven. Zaterdag liepen maar 25 wan delaars de tocht van tien kilometer, van wie 5 als dagtocht en 20 als serietocht. Zondag was het aantal deelnemers 118, te weten 76 op de tien en 42 op de vijf tien kilometer. Van de 76 wandelaars liepen 22 de tocht als dagtocht: op de 15 kilometer waren dit 8 wandelaars. De overige deelnemers liepen de tocht in serieverband. Aan het einde van de ze maand, zaterdag 28 februari en zon dag 1 maart, zal de laatste van de serie- tochten worden gehouden. Wandelsportverenigingen geven wan delboekjes uit, waaraan de wandelaar later een prettige herinnering behoudt, als hij door een route-beschrijving en het vermelden van bijzonderheden over de tocht dit boekje voor later een blij vend aandenken laat blijven. De belang stelling voor wandelboekjes komt er de laatste jaren steeds meer in. Om dit nog meer te bevorderen heeft de Haar lemse wandelsportvereniging „Jan Passtoors" prijzen beschikbaar gesteld voor het best verzorgde wandelboekje in haar vereniging. De ingezonden boekjes werden beoordeeld door een ju ry bestaande uit de heren J. H. de Vries, voorzitter van Jan Passtoors, M. A. Op meer, voorzitter van de C.W.S.V. ,,'t Spaarne" en H. Tollenaar. Hun beslis sing werd zaterdagavond tijdens een door Jan Passtoors in Cultura gehou den kienavond bekend gemaakt. De eerste prijs, een klein bekertje, werd uitgereikt aan de dertienjarige Ans Osinga uit de Timorstraat 18 in Heem stede. Tweede werd Wies Melker (13), Van 't Hoffstraat 5 in Haarlem en der de Loes van Andel (12), Sumatrastraat 1 in Heemstede. Het Haarlems Comité voor Kamermu ziek „Jonge Kunstenaars" organiseert donderdag 12 februari, mede onder auspiciën van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken en de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in sa menwerking met de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaars Vereniging een kamermuziekavond in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Me dewerking verlenen Tineke van Raalte, sopraan, Leendert Huges. begeleiding en Hans Osieck, piano. Het programma vermeldt werken van de laatste en van G. H. G. v. Brucken Fock. (Niet officiële koersen) Vorig 4% Ned. 1958 3V. Ned. 1953 Staffel 1947 314 Ned 1956 314 Ned. 1948 314 Ned 1950 3'4 Ned 1954 314 Ned. 1955 II B.N.G Won.bouwl 6 Ned Handel Mij Cert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembab-Mij A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij Fokker v Gelder Hoogovens MüUer Co. Philips Gem.bez Unilevei Billlton 2e Kon Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mil KP.M. Ned. Stoomv MIJ v Ommeren Ned Scheepvaart Cnle Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 O 2*4 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obl. 4 Slot 9/2 100% 93% 92* 901/4 90 H2A 2011/2 98 95 150/2 139 %e 129% 128% 296 289 476 152.50 223 349 309 519% 505% 474% 460 220 176.40 172.89 165% 164 161% 159% 138% 170 242% 144 142 117 104 89 97% 104 126%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3