Leids hoogleraar onder zoekt atherosclerose (managersziekte) m Ignace Neumark overleden De moord in de kathedraal" In memoriam H. J. J. Wachters Oud-Leiden is verheugd over het nieuwe wegenplan w. K ru iswoo rd raadse l Twee schepen worden „uitgerekt" I r ERIC DE NOORMAN De meest voorkomende doodsoorzaak in de Westerse landen Coentunnel kost 45 miljoen Treinbotsing in ;ië, 3 doden |j|h Él Zesendertig jaar dirigent van het Residentie-Orkest Belgi Historicus met eigen stijl Verwondering over nota van B. en SUBSIDIE VAN TNO EN ZWO Vijftig gewonden Lijfarts van de Paus benoemd BESTELWAGEN BOTST OP AUTO Een dode en drie gewonden Emigrant failliet verklaard mmm Oud KLB.S.-directeur overleden TONEEL OP HAGEVELD Tijgers doden tien mensen DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 PAGINA 2 MiilP Bij oversteken door auto gegrepen Intieme sfeer Indonesisch dekkings percentage tot 7.59 gedaald Wettelijk minimum 20 De schrootfraude Duitse zaken moeten extra heffing betalen De kolensituatie in Nederland Acht kolenmijnen in de Borinage moeten sluiten Spaaroverschot in januari bij boerenleenbanken - - - - - - - - - - - <-> - - - - 9 10 11 24 Met ijzeren zelfbeheersing dringt de Noorman de duizeling, die zijn geest dreigt te benevelen, terug, als hij de voetstappen bij hem hoort stilstaan. Het klinkt alles als in een verre bange droom, de kreten, het ge jammer om hem heen. Hij moet bij kennis blijven, zijn strijdmakkers helpen. Hij poogt zich op te richten op de ellebogen en ineens grijpt een sterke hand hem beet en trekt hem omhoog. Noorse handen, Noorse kleding, Noorse stemmen, het gezicht /an Bolan de Gotenkrijger, de verweerde kop pen van de krijgers, zijn krijgers. „Als ooit de redding op het nippertje is geweest, dan is het nu," klinkt de stem van Bolan ontroerd en verheugd tegelijk. De Noorman kan slechts knikken. Hij staart om zich heen. Doden, Ieren, talloze donkere krijgers, lelijk als dwergen. Dan vinden zijn ogen het stille lichaam van de Noorse krijger, die hem vergezelde. „Niet zinloos is het, sterven voor de koning," zei hij. „We ontdekten het wrak van Ierenschip," begint Bolan weer. „Gelukkig, dat ik besloot aan land te ga» De Noorman klemt de lippen opeen en strekt zijn rug. Zijn schouder, w de zware strijdknots hem raakte, doet ondraaglijke pijn, maar hij w {t amper op. „Zijn ze allen dood, de Ieren?" vraagt hij gespannem „Een i haalt Bolan onverschillig de schouders op. „DaarZn de passen begeeft de Noorman zich naar de plaats, waar enkele krijgers u roerloze gestalte van de Ier heenstaan. De man ademt zwaar en kijK per op, als Eric hem zacht op de schouder klopt. „Hij moet blijven 1'^ zegt de Noorman gejaagd. „Het moet. Hij is de enige, die ons mis kan vertellen wat er van Svein Langtand geworden is." De gezondheidsorganisatie Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek en de Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek subsi diëren sinds 1 januari 1958 gezamenlijk het onderzoek dat prof. dr. C. J. F. Böttcher met een twaalftal medewer kers verricht naar de samenstelling van atherosclerotische afzettingen in de slagaderwanden, speciaal naar de hierin voorkomende vetachtige stoffen. Prof. Böttcher is hoogleraar in de fy sische chemie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Atherosclerose niet te verwarren met arteriosclerose of (slag) aderver kalking is een degeneratie! proces in de binnenwand (intima) van de slagaderen, dat vooral gekenmerkt wordt door het ophopen van vetachti ge stoffen in deze wand. Door het atherosclerotische proces kan de slag ader dermate vernauwd worden, dat het orgaan dat er door gevoed moet worden, onvoldoende bloedtoevoer krijgt. Vooral bij het hart, de hersenen en de nieren kan dit tot zeer ernstige leiden, zoals thrombose in de gevolgen kransslag ransslagaderen, hartinfarct enz. Atherosclerose met haar gevolgen is in de westerse landen de meest voorkomende doodsoorzaak; zij maakt meer slachtoffers dan kanker en alle andere ziekten tezamen. In 1947 stierven hier te lande per 100.000 zielen 154,8 aan hart- en vaatziekten en 69,5 aan hersenaandoening, ver oorzaakt door vaatziekten. In 1957 bedroegen deze cijfers al respectie velijk 187,1 en 99,3. Blijkbaar komt in Nederland, evenals in vrijwel al le andere westerse landen atheroscle rose steeds frequenter voor. Dit is vooral ook het geval in de Verenigde Staten, waar men atherosclerose en de gevolgen ervan ten onrechte wel aanduidt als „managersziekte". Drie factoren zijn waarschijnlijk van in vloed: voeding, psychische druk en constitutie. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde prof. Böttcher, dat het uit gangspunt van het onderzoek, dat hi] en zijn medewerkers verrichten, is dat grote behoefte bestaat aan het ver meerderen van kennis van de chemi sche samenstelling der lipiden (vetach tige stoffen) in de atherosclerotische afzettingen in slagaderwanden. Dit kan immers tot een beter begrip omtrent het ontstaan ervan en dus tot preven tieve en-of curatieve maatregelen lei- den. Ongeveer vijftig jaar geleden, begon men reeds de afzettingen in de aorta- wanden chemisch te analyseren. Daar bij vonden Duitse onderzoekers, als Aschoff en Windaus, die op dit gebied een bekende naam kregen, vrij veel vetachtige stoffen. Helaas kon men met de toenmalige hulpmiddelen en onderzoekmethoden slechts weinig ge gevens verkrijgen omtrent de talrijke componenten, waaruit die vetachtige stoffen zijn opgebouwd. Wel vonden de genoemde onderzoekers dat er veel cholesterol in voorkomt. Verband leggend tussen vetten en voeding kwam men reeds enige tien tallen jaren geleden tot het vermoe den, dat bepaalde voedingsvetten in vloed zouden kunnen hebben bij de ont wikkeling van atherosclerose. Met na me waarschuwde men wel tegen cho- lesterolrijke bestanddelen, zoals eidooi ers. Dit laatste bleek echter voorbarig te zijn, want meer recente onderzoekin gen toonden aan dat de hoeveelheid cholesterol, die door middel van de voeding wordt opgenomen klein is ten opzichte van de produktie van choles terol in het lichaam. Proeven in de Velser tunnel en ook in andere tunnels in het buitenland hebben aangetoond, dat bij tunnels, die geheel recht zijn en waarvan het ge sloten deel niet langer is dan 650 meter, volstaan kan worden met een simpel en goedkoop ventilatiesysteem. Men kan daar namelijk de zgn. langsventilatie toepassen in plaats van de veel duur dere dwarsventilatie. Bij een tunnel als de thans in ontwerp zijnde Coentunnel zou dit een besparing kunnen betekenen van niet minder dan 13 miljoen, waar door de gezamenlijke kosten zouden kun nen worden teruggebracht tot 45 mil joen. De hoofdingenieur-directeur der di rectie sluizen en stuwen, ir. A. Eggink, heeft in het jongste nummer van de „Ingenieur" deze opmerkelijke feiten het licht doen zien, al heeft hij de Coen tunnel niet met name genoemd. Uit de beschrijving van het project mag echter wel worden geconcludeerd, dat het hier de tunnel betreft, die met de IJ-tunnel in Den Haag om de voorrang vecht. De Coentunnel zou, door de vereen voudiging van de ventilatie, tien meter smaller kunnen worden. Langsventilatie houdt in dat de verse lucht aan een toegang wordt ingeblazen en aan de andere zijde wordt afgevoerd. Bij de dwarsventilatie is een ingewik keld systeem van buizen noodzakelijk voor het inblazen van verse lucht en het afvoeren van verbruikte lucht op verschillende plaatsen in de tunnel. Bij de lange IJ-tunnel is dwarsventilatie geprojecteerd. Maandagmorgen zijn even buiten het sta tion van Veruiers in België bij mistig weer twee treinen op elkaar ingereden. Drie personen (twee machinisten en een stoker) werden op slag gedood. Er zijn vijftig gewonden. Enkele passagiers lie pen zware verwondingen op. De ene trein reed in de richting van Luik, de andere kwam uit Spa. Het on geluk gebeurde aan de ingang van een tunnel. De opruimingswerkzaamheden zullen dagen in beslag nemen. Voor 't internationale treinverkeer kon 'n spoor worden vrijgemaakt, aldus meldt Belga. De 59-jarige professor Filippo Rocchi is benoemd tot lijfarts van de Paus, al dus meldt Reuter. Hij behoort al sinds 1925 tot de medische dienst van het Va- ticaan. Enige tijd geleden werd zijn naam al genoemd in verband met zijn nieuwe functie. In de afgelopen tien jaren werden vooral in de Verenigde Staten voe- dingsproeven uitgevoerd met verschil lende voedingsvetten. Aanvankelijk was de belangstelling daarbij vooral gericht op een vergelijking tussen plantaardige en dierlijke vetten, daar cholesterol slechts in dierlijke vetten voorkomt. Al spoedig bleek echter dat de plantaar dige of dierlijke herkomst van het vet niet essentieel is, doch dat er wel grote onderlinge verschillen tussen de wer king der vetten gevonden werden, waarbij als criterium gebruikt werd of een bepaalde vetsoort een verlagende dan wel juist een verhogende werking op het cholesterolgehalte van het bloed heeft. Een complicatie in dit verband is trouwens dat het nog geenszins een uitgemaakte zaak is, of dit criterium betrouwbaar is, d.w.z. of er wel een eenduidige relatie bestaat tussen athe rosclerose en het cholesterolgehalte van het bloed. Men trachtte verband te leggen tussen de vetzurensamenstelling van de geconsumeerde vetten en hun in vloed op de vorming van atheroscle rotische afzettingen. In 1956 heerste bij de onderzoekers op dit gebied als communis opinio dat de zogenaamde verzadigde vetzuren nadelig zouden zjjn in tegenstelling tot de onverzadig de. Opzienbarend was in dit opzicht de publikatie, welke dr. Sinclair (Ox ford) toen in „The Lancet" deed en waarin hij als zijn mening uitsprak dat de oorzaak der atherosclerose be stond uit een tekort aan bepaalde on verzadigde vetzuren in de voe ding met als gevolg dat de esters van verzadigde vetzuren met cho lesterol zich in de slagaderwand zou den afzetten. Sinclairs publikatie kwam uit, enige maanden nadat prof. Böttcher zijn onderzoek begonnen was. Eén resultaat van het onderzoek der Leidse groep staat thans wel vast: de hypothese van Sinclair wordt niet be vestigd. Bij toenemende graad van atherosclerose neemt het gehalte aan onverzadigde vetzuren in de lipiden der slagaderwanden zelfs iets toe. Ver der werd gevonden dat men ten onrech te altijd heeft aangenomen dat de in de aorta optredende afzettingen in chemi sche samenstelling overeenstemmen met de afzettingen in andere slagade ren. Met name worden interessan te verschillen gevonden t.a.v. de krans slagaderen. Hier treden de gewone vet ten (glycerolesters) meer op de voor grond dan cholesterol. Enige publikaties over de eerste re sultaten van het onderzoek zijn onlangs verschenen in „The Lancet" en in „Na ture". Op rijksweg 26 tussen Deil en Waar denburg is maandag een bestelwagen geslipt, over de middenberm heenge- schoten en op de andere rijbaan in bot sing gekomen met een personenauto. De bestuurder van de personenauto, de heer C. T. uit Den Haag, was op slag dood. Zijn vrouw en een mede-inzitten de werden zeer ernstig gewond, even als de beide inzittenden van de bestel wagen, die afkomstig waren uit Bakel (N.-B.). De gewonden zijn naar zieken huizen te 's-Hertogenbosch en Zaltbom- mel overgebracht. De rechtbank te Utrecht heeft het faillissement uitgesproken van een in gezetene uit Barneveld, die onlangs in alle stilte met zijn gezin naar Australië emigreerde met achterlating van grote '/j Bij de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes worden twee schepen van de Oranjelijn verbouwd. Het zijn de Prins Willem George Frederik en het m.s. Prins Willem V. Deze schepen, die op de route tussen de Europese havens en Chicago worden gebruikt, zullen met 14.26 m verlengd worden. Dit gebeurt omdat er op de route Montreal- Chicago een nieuw kanalen- en sluizencomplex in het voorjaar wordt opengesteld. De schepen kunnen dan een grotere afmeting hebben. De schepen zullen voor de midscheeps a.h.w. dwars doormidden worden gezaagd, waarna een sectie tussen de delen geplaatst zal worden. Men ziet hier de „uitgerekte" Prins Willem George Frederik op de werf te Bolnes, waar men bezig is het open stuk op te vullen. Maandagmorgen is na een kortstondige ziekte in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag overleden de dirigent Ignace Neumark, die sinds 1922 een bijzonder werkzaam aandeel heeft gehad in het Nederlands muziekleven, en in 't zomer se muziekleven van Scheveningen in het bqzonder. Hij was 70 jaar. Hoewel er van meet af aan weinig hoop op beter schap bestond, kwam het einde nog tameljjk onverwacht. Ignace Neumark werd op 27 juli 1888 te Plock in Polen geboren. Hij kreeg z\jn eerste muziekonderwijs in War schau en studeerde daarna aan het con servatorium te Leipzig. Tot 1914 trad hij op als dirigent bü verschillende Duitse operagezelschap pen. Na de eerste wereldoorlog bouw de hij het filharmonisch orkest van Oslo op. In 1922 kwam hij voor het eerst naar Scheveningen. Met Schnee- voigt deelde hg in de twintiger jaren het Kurhausseizöen en dirigeerde vier van de zeven concerten per week. De ze werkzaamheid hield hij na Schnee- voigts vertrek vol tot het begin van de tweede wereldoorlog. Toen was het voor hem zaak naar de Verenigde Staten te gaan, waar hij de laatste oorlogsjaren in opdracht van de uitgeweken Poolse regering propagandafilms van muzikale begeleidingen voorzag. Terstond na de oorlog keerde hij te rug naar Scheveningen. Met de persoon lijke titel van „Kurhaus-dirigent" stelde Neumark zich opnieuw aan het hoofd van het Residentie-Orkest, dat hij tussen 1946 en 1953 in hoofdzaak tijdens de maandagavondconcerten leidde. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd legde hij zijn vaste zomerfunctie in het Kur- haus neer om zich voortaan te Scheve ningen slechts als gastdirigent te doen horen. Zijn laatste optreden aldaar viel in het seizoen 1958. Neumark zich metterwoon in Neder land, waar hjj in februari 1951 het Ne derlandse staatsburgerschap verwierf. Neumark heeft alle grote Nederland se symfonie-orkesten voor kortere of langere erioden gedirigeerd. Het Con certgebouworkest, het Residentie-Or kest en het Utrechts Stedelijk Or kest hebben het meest van al van zijn diensten gebruik gemaakt. Hij stierf in het vooruitzicht van een nieuwe concerttournee naar Scandina vië, o.a. naar Oslo, waar hij als bou wer en eerste dirigent van het filhar monisch orkest was uitgenodigd het ju bileumconcert van dit ensemble ter ge legenheid van zfln 40-jarig bestaan te dirigeren. Neumark was ridder in de orde van Oranje Nassau en in de orde Polonia Restituta. Nog geen week na zijn zeventigste verjaardag is in Santpoort plotseling overleden ir. J. A. Spruyt, oud-direc teur van de rijks H.B.S. te Velsen. De overledene, die in begin 1917 zijn di ploma elektrotechnisch ingenieur in Delft haalde, begon zijn docentenloop baan als leraar mechanica aan de H.B.S. in Hoorn. Na de H.B.S. in Oost burg als directeur geleid te hebben, kwam hij in deze functie in 1930 naar Velsen. Toen hij in 1954 de pensioen gerechtigde leeftijd had bereikt kon fit) niet alleen terugzien op een werk zaam arbeidsveld, maar tevens op het feit, dat hij zich vele vrienden had ge maakt. Het betekende voor hem ove rigens niet het einde van het doceren. In Hoom werd hij tijdelijk leraar aan het Westfries lyceum en het is nog maar enkele dagen geleden, dat hij daar voor de klas stond. Donderdag middag wordt zijn stoffelijk overschot op Westerveld naar zijn laatste rust plaats gebracht. Naast zijn werkzaamheden in de Sche- veningse muziekzomer, die hem gedu rende 36 jaren aan het hoofd van een en hetzelfde ensemble stelden een record in Nederland, waarin Neumark slechts te vergelijken valt met Willem Mengelberg en diens werkzaamheden schulden. De juiste schatting van de C^cei-tg^Qtivvörkest - vervul- passiva en activa is nog niet te geven, De vorderingen van verschillende debi- 1 gastdirecties in het buitenland. teuren zijn nog niet alle binnen. Na de tweede wereldoorlog vestigde nissenkring wist, dat de populai re priester H. J. J. Wachters te Hilversum lijdende was aan een onge neselijke kwaal en dat het niet lang meer kon duren, of God zou zjjn die naar tot zich roepen, was het toch zoals altijd even een slag, toen op zondagavond tegen middernacht de biechtvader aan de deken van Hilver sum de boodschap overbracht: Oom Harrie is ter ziele; wij hebben hem zo juist uitgebeden." In de laatste weken mocht hij tot grote troost nog bezoe ken ontvangen van de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem en Groningen. Van Utrecht, omdat hfl oud-leraar was van het se minarie te Culemborg, van Haarlem, omdat bij zijn overgang naar het nieu we bisdom hij aanstonds een toegewijde en meelevende vriend vond in mgr. Huibers, en van Groningen, omdat hij één der beste zonen dezer stad was. Wie was H. J. J. Wachters? Te Gro ningen in 1884 geboren doorliep hij al daar de H.B.S., waarna hij te Culem borg zjjn humaniora en filosofie vol tooide, te Rijsenburg theologie studeer de en in 1911 de priesterwijding ont ving. Een lezing, die hg tijdens zijn ka pelaansjaren te Arnhem voor „Geloof en Wetenschap" hield over Maarten Lu ther, groeide naderhand uit tot zijn be kendste biografie, welke hij in latere ja ren persoonlijk aan paus Pius XI mocht overhandigen. Heeft deze geestesarbeid naast zijn werk in de directe zielzorg te veel van hem gevraagd? Hoe dan ook, niet lang daarna kon hij wegens toenemende doofheid dit laatste niet meer behartigen en werd hij tot eco noom aangesteld van het seminarie Cu lemborg. Naast deze taak, die hij ern stig opnam, gaf hij wekelijks nog enkele lessen, die, ontdaan van alle schools heid, een genot waren voor zijn jeug dig gehoor, evenals zijn preken, die door een gezonde retoriek de jongeren wisten te boeien. Zijn steeds belagende levensvtjand zijn doofheid, maakte echter ook deze taak voor hem onmogelijk, zodat hem niets anders overbleef dan met emeri taat te gaan. HU was toen juist de vijf tig gepasseerd en vestigde zich te Hil- versum. Hoewel hij in de oorlogsjaren Elf jaar geleden introduceerde „Ha- nig te bezielen, dat zg schrijvers be- J doelingen naar beste vermogen en met een oprechte overgave op hun publiek wisten over te brengen. Een respecta bele prestatie, als men bedenkt, dat de louter mannelijke bezetting de vrouwen bepaald een te viriel karakter bezorg de. De voorstelling kreeg voorts op die momenten krachtiger allure, wanneer de dramatiek meer gelegenheid bood tot acteren. Dan bleek, hoe het reeds gesignaleerde enthousiasme tot boeien de scènes leidde. Hoewel een grote vrienden- en ken- meerdere malen ernstig overwoog om nissenkring wist, dat de populai- naar zgn geboorteplaats terug te keren, ti t t bleef hg Hilversum trouw, ongetwijfeld wegens zijn hechte vriendschap met velen, en het is zijn nadrukkelgke wil daar ook begraven te worden. Wie mocht menen, dat bij zgn ves tiging te Hilversum, zgn actief leven was afgesloten, vergiste zich deerlijk. Deze aan levensdrang en levensblij heid vervulde mens deed het enige, wat hij in zgn omstandigheden kon doen: hg keerde terug tot de studie en schafte alle moderne hulpmiddelen aan om de conversatie met zgn vrienden te onderhouden. Het was een kunst op zich dat in alle kringen waar hij kwam, hij vanzelfsprekend het middelpunt werd. Toen de tweede wereldoorlog zich reeds dreigend aankondigde, ontving hg een uitnodiging van de Zuid-Hollandse Uitg. Mij tot het schrijven van een we reldgeschiedenis der laatste decennia, dat hij naderhand de titel gaf van We- reldspiegel der 20e eeuw. Het werk zou aanvankelijk in een deel uitkomen. Het werden er vier en hij voltooide het eerst enkele jaren geleden. Het is zijn levenswerk en hij heeft zich met volle overgave er aan gegeven, voortgestuwd door de bemoediging van kardinaal de Jong, de prijzende besprekingen der professoren Scholten en Rogier en de welwillende medewerking van de uit gever de heer Ad. Stok. Boeiender lectuur over de behandelde periode kan men zich nauwelijks denken. Nu twee jaar na het verschijnen van het vierde en laatste deel is hij van ons heengegaan: een voorbeeldig priester, in wie het kind nooit opge houden heeft te bestaan, een blijmoedig drager van een hard lot, een ernstig historicus met eigen stijl en een har telijke, trouwe vriend. Hg werd op veler lei wijze aangesproken: met meneer, professor en rector. Zijn vele vrienden kenden slechts één naam: oom Harrie. Hij ruste in vrede. A. C. OOMES pr. geveld" Thomas Eliots „De moord in de kathedraal" op het Nederlandse to neel; gisteravond presenteerden de Ha- gevelders het stuk opnieuw in de aula van hun klein-seminarie te Heemstede. In zgn dankwoord stelde de regent, mgr. dr. C. J. Henning, terecht, dat met de keuze van dit spel zeer hoog gemikt was, omdat het zulke zware eisen stelt zowel aan spelers als aan pu bliek. Die opmerking was niet als ver wijt maar als compliment bedoeld. De regent maakte namelijk duidelijk, dat hg in dit „prachtige, diepgaande en ac tuele stuk" zoveel rijke gedachten ge vonden had, dat zijn seminaristen, naar hg hoopte, er nog lang, zo niet altijd, van zouden profiteren. Het verheugde hem bovendien, dat de spelers bleken te beschikken over een dosis enthou siasme, waar hun technisch kunnen te kort schoot. Dat enthousiasme bood gisteren in derdaad meer dan eens een gelukkige compensatie voor de onmacht, waarme de de jongelui kennelijk te kampen had den. „De moord in de kathedraal" vraagt een geestelgke volwassenheid, welke de intenties van Eliot waar moet maken. Niet alleen de lyrische bewoor dingen, waarmee de schrijver de figuur van Thomas van Kantelberg opnieuw tot leven brengt, maar ook de vaak bespiegelende taal, waarin hg de ver houding van de mens tot God gestal te geeft, eisen een volledig begrip van en een door de eigen levenservaring gergpt inzicht in de strijd, die de mens bg het bepalen van zgn houding te voe ren heeft. Zo'n geestelijke instelling mocht van de spelers nog niet verwacht worden. Niettemin heeft hun leraar-regisseur C. P. van Dam, die het geheel uit le vendige en fleurige tafrelen had opge bouwd, kans gezien zijn mensen zoda- De bijval na afloop was groot van de vele belangstellenden, onder wie regent N. Ph. van Rug ven van „Stoutenburg" en talrijke andere priesters uit de bis dommen Haarlem en Rotterdam. De ovatie gold evenzeer de leraar-decora teur J. A. J. M. Verspaandonck, die met zgn mensen een voortreffelijk dé cor had opgebouwd. W. H. Op de rgksweg onder Santpoort is maandagmiddag omstreeks half zes de 20-jarige wielrijder F. E. v. d. L. uit Haarlem-Noord door een personenauto gegrepen en ernstig gewond. De man kwam van zgn werk op een bollenbe- dryf en wilde de Parallelweg opryden, toen van links de auto naderde. De wagen schepte hem, hy sloeg tegen de voorruit en viel toen op straat. Met een hersenschudding, een gebroken sleutelbeen en een shock is hg naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo in Haarlem overgebracht. (Van onze correspondent) De vereniging Oud-Leiden, naar wier stem in de sleutelstad gaarne geluis terd wordt ais het gaat om behoud van stadssehoon, heeft zich min of meer en thousiast betoond over het wegenplan, dat de dienst gemeentewerken van Leiden heeft ontworpen. Zg zegt, dat hier een eerlijke poging is gedaan om de verkeerstechnische eisen te combi neren met de verlangens van hen, die gaarne het aan de stad eigene willen bewaren. Met dit plan is men andere steden in Nederland, die van histori sche betekenis zgn, een slag voor. Het bestuur heeft een adres aan de raad gestuurd, waarin dit met nadruk wordt vastgesteld, vóór men enige kritische bemerkingen maakt over onderge schikte punten van het plan. In een toelichting op dit adres heeft het bestuur er zgn verwondering over uitgesproken, dat B. en W. van Leiden het plan van hun eigen dienst op vele punten hebben verloochend. De mening overheerst, dat hiermede een vlotte af handeling van de zaken niet wordt be vorderd. Nu immers zal in de raad een debat moeten worden gevoerd over plannen waarover twee gemeentelgke instanties in vele onderdelen afwijken de meningen hebben. Men vraagt zich af of het niet beter was geweest, als men de grootste ge mene deler van de meningen van het college, de gemeentelgke dienst en de verschillende commissies (verkeer, mo numenten en openbare werken) in één schema had vastgelegd, voor men het aan de raad en de burgerg ter discus sie had voorgelegd. Verwonderd is „Oud-Leiden" bgvoor- beeld over het standpunt van B. en W. van Leiden strgdig met het ontwor pen plan het laatste stukje Leven daal te dempen. Deze demping zou een dolkstoot zgn op het Rapenburg, omdat het verkeer naar deze gracht een uit weg zoekt en demping op den duur on- vermgdelgk zou blgken. Oud-Leiden wil dit schilderachtige stukje Leiden be houden. Ten aanzien van de doorbraken in de binnenstad is men het met B. én W. eens, dat het gebied te klein is om een binnenring aan te leggen langs In Indonesië zijn in het gebied van Palembang in een week tijd tien men sen, onder wie een moeder met haar kind, door tijgers gedood. Aanvallen van tijgers worden in steeds toenemende mate in deze omgeving gemeld, hetgeen een grote onrust onder de plaatselijke bevolking heeft doen ontstaan. De goud- en deviezenreserves van Indonesië dalen nog steeds. Eind januari bedroegen zij ongeveer 2.035 miljoen roepiah, hetgeen een dekkingspercen tage van 7.59 vertegenwoordigde. Het door de Indonesische wet gestelde mini mum-dekkingspercentage bedraagt 20. Er is een parlementaire commissie van vijf leden benoemd, die een onderzoek moet instellen naar de omvang van buitenlandse kapitaalinvesteringen in In donesië, aldus meldt Antara. stadhuis en burcht, over de K°°ï® en door verschillende zeer oude L® stegen. Men wil deze doorbraken ter ook niet geheel afwgzen en enige suggesties ten aanzien van pa lel-doorbraken, die het mogelijk n>a de intieme sfeer van de Burcht, ae rakteristieke burchtpoort en het ko huis te sparen. De doorsnyding van het Van der Werfpark acht Oud-Leiden toelaatbaa Het plantsoen heeft weinig karakteri tieks en „Van der Werf" zou naar e nieuw aan te leggen plantsoen bg St.-Jacobsgracht kunnen verhuizen. Tien Duitse firma's hadden by het H<^ van Justitie van de Europese Gemee schappen een verzoek ingediend om W gedwongen te zijn per 1 februari ee bijkomend bedrag te betalen bij hetge zij al hadden betaald in de z.g. vere*,et ningskas voor schroot. Zoals men we heeft een aantal firma's geprofiteer van lage schrootprijzen voor schro°"> dat afkomstig heette te zijn van het si pen van schepen (de bekende schroo - fraude). Het hof van justitie heeft beroep van de 10 Duitse firma's af» wezen, zodat zij dit door de Hoge At» riteit gevorderde bedrag thans aan vereveningskas moeten betalen. Volgens opgave van het ministerie van economische zaken bedroeg de Neder* landse kolenproduktie in december 19% (volgens voorlopige gegevens) 911-°T ton bij 23 werkdagen tegen 971.062 tou (definitief) bij 23 werkdagen in novfl® ber. De totale invoer van kolen (e*" clusief bunkermateriaal) bedroeg J» december (eveneens voorlopig) 754.2?' ton tegen 612.659 ton in november. Ve invoer uit de Verenigde Staten bedroe» 310.963 (v.m. 226.501) en uit West-Dui»* land 217.411 (v.m. 203.223 ton). In no vember kwam in totaal beschikbaar voor binnenlands verbruik 1.138.021 toft waarvan voor de grootindustrie 719.481 ton en voor huisbrand en kleinindustri® 418.540 ton. Volgens een officiële bekendmaking zullen acht van de veertien kolenmijn6® in de Borinage in Zuid-België worde» gesloten daar hun exploitatie niet lonen» meer is. Ruim 6.000 mijnwerkers, waar bij ongeveer 3.000 Italianen, zullen hier door werkloos geworden. Voor de weder; inschakeling van deze mijnwerkers hulp worden verleend door de Hog* Autoriteit der K.S.G. Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij d« Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eind hoven en de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, hebben de stortingen en terugbetalingen in januari 1959 resp- 178.900.00 en 110.800.000 belopen, zodat er een spaaroverschot was van ƒ68.100.00. in december 1958 bedroeg het spaar overschot ƒ58.000.000. 1. beraadslaging tuingereedschap 2. beweeggrond gast 3. spelmateriaal één dag durend 4. brandstof <N1 gewezen lof 5. par exemple inentstof 6. verstandhouding slaghout 7. bouwland rf deel van pries terlijk gewaad 8. larve van lang tn pootmug Indisch vlechtwerk NO 9. stad noot 10. vertegen woordiger r» meisjesnaam 11. steekwapen dun soort 00 Vertikaal: 1. overhalen O vocht 2. tasten wederhelft 3. koker beteugelen 4. Rex Imperator I—» insgelijks 5. watering sok 6. waardepapier ten name 7. uitspatting - vogelhuis 8. eminentie - telwoord 9. sterrenbeeld - daar 10. vrucht - een staat van U. S. A. 11. aanhoudingen- er nog, uaau ---<=- nm uc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2