Rede van Paus Pius XI posthuum gepubliceerd Geruchten over onnatuurlijke dood ontzenuwd mTTlMw Tussenspel bij kaarslicht Geen nieuwe beslissingen in competitie van de N.H.S.B. Radio en TV Aardige pantomime uit Den Haag N or M Toverachtige film van Charles van der Linden Zwarte week voor IJmuider Kijk Uit Jan Moedwil overleden In één nacht Uw handen gaaf en zacht DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Toen paus Joannes XXIII zaterdag j.I. wederom het Romeinse groot seminarie bezocht, heeft hij in zijn toespraak tot de studenten gezegd, dat 'J een dezer dagen in de Osservatore Romano de inhoud zouden kunnen ezen van de redevoering die paus Pius XI had voorbereid om die uit te Preken op een grote bijeenkomst te Rome der Italiaanse bisschoppen op P en 11 februari 1939. Deze bijeenkomst bij gelegenheid van de tiende ver jaardag der Lateraanse Verdragen (welke een einde maakten aan de zgn. |t°ï?.®®nse kwestie) was aangekondigd als „van groot belang niet alleen voor talië". Pius XI overleed echter vrij plotseling in de vroege morgen van 10 Poruari. Niemand heeft ooit meer iets vernomen van hetgeen de H. Vader ®ad willen zeggen. Maar des te meer geruchten deden de ronde: de paus ou van plan geweest zijn om plechtig verdrag en concordaat op te zeggen. Russen helpen Djakarta voor Aziatische Spelen ^erb Elliot gaat in ^hgeland studeren speelt de baas in pindakaas Dagelijks bestuur N.S.F. Franse ruitertriomf in Santiago Amateurelftal naar Olympische Spelen Gourowitch verliest in Cannes Nog goed genoeg. Wereldkampioenschap Amerikaanse bridgers passeren Italianen Kortebaan wedstr ij den At je Deelstra trekt profijt van Martha's afwezigheid Gelders kampioenschap voor Kloosterziel Om Russische schaaktitel Petrosian nog altijd ongeslagen Tien jaar kunst voor Haagse jeugd Sigge Eriksson weer in schaatsinterlands Artiestencafé Vanavond door AGATHA CHRISTIE 5.000 boete voor onjuiste belastingaangifte René Vingerhoedt behaalt Belgische driebandentitel Ultimatum aan Goddet? Examens Pet fascistische regime immers was de loop der jaren hoe langer hoe eer in conflict gekomen met de Kerk jj verschillende malen had de paus f«V p*ote8t doen horen, o.a. in de be aamde zendbrief ..Non ahhiamn biso- ie zendbrief „Non abbiamo biso- 5"° Sommigen hielden de dood van Paus voor „providentieel", de JJJ®e*t fantasierijke en sensationele praatjes insinueerden, dat Pius XI ea natuurlijke dood gestorven was dü concept van zijn rede zou ver- "nkeremaand zijn. tii?®* concePt dier rede echter lag rus- '6 m de archieven van het staatsse- hot en de regerende Paus heeft onlangs bestudeerd. Bij de twintig- til ,sterfdag van Pius XT en de der- 'gste verjaardag van het Pact van La- tl-Pen, heeft Zijne Heiligheid in een rief aan de Italiaanse bisschoppen nu r? stem van zijn grote voorganger op- Jj'euw doen horen. De brief werd, ge- ,Uk te doen gebruikelijk, vandaag in i Vaticaanse blad gepubliceerd, j. toen Zuster Dood, aldus Joannes pXIII. Pius XI naderde, was hij zijn '?espraak nog aan het schrijven en ?y.n moede hand werd krachteloos voor "0 de rede had kunnen voltooien. Pius IS1 bad op de tiende februari, nu twin- jg jaren terug, de bisschoppen van •talië en van de gehele wereld willen Jwzen op twee hunner hoogste verant woordelijkheden: de zorg voor de se ctaries en hun bisschoppelijk woord, "ttnze bedoeling is u, eerbiedwaardi- Se broeders in het episcopaat, te bid jan ons altijd te hulp te komen voor S- £roter welzijn dier seminaries". t'Us XL vroeg de bisschoppen daar FUlrn offers voor te brengen en de Jestuurders bij te staan, er wel om denkende, dat op hen een bijzondere, een geweldige verantwoordelijkheid rUst. Over het woord der bisschoppen schreef Pius XI: Gij weet hoe het Woord van de paus vaak behandeld wordt. Niet slechts in Italië geeft men naar dikwijls een valse uitleg aan, tot de meest absurde toe. Er bestaat een Pprs, die alles tegen ons en onze zaken mag zeggen, de jongste en de vroege re geschiedenis der Kerk in valse en perverse zin uitleggen, tot aan de hard nekkig volgehouden bewering, dat er ln Duitsland m het geheel geen kerk vervolging bestaat. U kunt niet ver wachten dat uw woord beter behandeld zal worden. Vaak zijn er waarnemers onder uw gehoor (spionnen is het juis te woord), die u willen aanbrengen ter wijl zu niets, maar dan ook niets van het gehoorde begrepen hebben. Erger is het, wanneer deze lieden menen en zeggen wel onderlegd te zijn, maar in feite niet weten wat de Kerk is, de Paus, een bisschop, wat de band is van geloof en liefde, die allen bindt in de liefde en dienst van Jezus, onze Ko- hing en Heer. Er zijn pseudo-katholie- ken, die gelukkig schijnen, wanneer zij tnenen een verschil, een discrepantie gevonden te hebben tussen de ene bis schop en de andere en meer nog tussen een bisschop en de paus. Hier werd het handschrift van de stervende paus onduidelijk en bevend. Het motto van zijn rede was geweest ••Grati Estote", Ztjt dankbaar. Onge- jWjjfeld had Pius XI op deze plaats wil jan aanknopen aan de actualiteit van de verjaardag van de Lateraanse ver mogen en zijn rede verder willen uit kerken voor de elfde februari in de St.- "leter. Maar die dag lag zijn ontzield hchaam reeds in de Sixtijnse kapel, "oog opgebaard voor Michelangelo's •■Laatste Oordeel". In het moeizaam geschreven hand- Schrift staan nog enkele woorden die, Sldus paus Joannes XXIII, de uitdruk king zijn der laatste brandende wen sen" van deze grootmoedige geest. "Juicht, glorierijk gebeente der apos- telvorsten, op deze gedenkwaardige PAUS PIUS XI Rusland zal de Indonesische regering ftuip verlenen bij de bouw van een er°°t stadion voor de Aziatische Spelen ^an 1962, die te Djakarta zullen wor- en gehouden. Het is nog niet bekend- in welke vorm deze Russische D zal worden verstrekt, doch ver- cr6rt^elyk zal de steun komen uit het Sov;)"1 van 100 miljoen dollar, dat de heett^hie kort geleden beschikbaar §esteld. Wei-li Australische atleet Herb Elliot, 1500 ml ecordhoude rop de mijl en de de pmeter, gaat het volgend jaar aan studero dge-universiteit in Engeland rnaato zUn werkgeefster, een olie- beuri aPPÜ. verstrekte Elliot een de sb.'Aaard00r hU een drie Jaar duren- Vo'gen ln de wis" en natuurkunde kan dag, die eraan herinnert, hoe God aan Italië en Italië aan God werd terugge geven. Profeteert de vasthoudendheid van Italië aan het geloof dat gij pre dikte en bezegelde met uw bloed. Pro feteert, eerbiedwaardig gebeente, de komst of de terugkeer tot het geloof van Christus van alle volkeren, alle naties, alle stammen. Profeteert ten slotte, apostolisch gebeente, de orde, de rust, de vrede, de vrede, de vrede aan heel deze wereld, die hoewel schijn baar bezeten door een moorddadige waanzin van bewapening, tot elke prijs de vrede wil en met Ons deze de God van de vrede afsmeekt". Met deze laatste aanhaling, aldus paus Joannes, is het mysterieuze ge heim van de redevoering van Pius XI onthuld. En in de mening dat het we zenlijke en de woorden van Pius XI niets aan actualiteit hebben verloren, heeft de huidige paus deze aan Ita lië en de wereld voorgehouden. Het herderlijk schrijven eindigt met de hoop uit te spreken, dat de dertig jaar geleden tot stand gekomen verzoening tussen de Kerk en Italië door mag gaan vruchten van welzijn ,en vrede af te werpen. Een van de marionetten in de film „Tussenspel by kaarslicht" van Charles van der Linden. Tussenspel bij kaarslicht is een film van veertien minuten, die wederom de aandacht vestigt op de bekwaamheid van onze Nederlandse documentaire fil mers. Charles van der Linden is er de maker van; zijn materiaal zijn de pop pen van Harry van Tussenbroek, een naam waar de titel op schijnt te zin spelen. Dit betekent niet dat Van der Lin den een of ander aardig spelletje speelt met de poppen van Van Tussenbroek. Hij doet veel meer: hij voert een dra- ma'tje op dat geheel schijnt te stroken met de macabere atmosfeer, die de pop pen oproepen. Er komt een soort ballet van marionetten tevoorschijn, die luis teren naar namen als Noodlot, Onheil, Vuur, Maanlicht, Nacht en IJdelheid, Danse macabre enz. Zij ontmoeten el kaar als het middernachtelijk uur gesla gen is, voeren een spel op, dat eindigt Er hebben zich in de afgelopen week in de competitie van de Noordholland- sche Schaakbond geen nieuwe kampi oenen aangemeld ten ook de teams in de bedreigde zone lieten zich niet aan de laatste plaats nagelen. Toch waren de resultaten in vele gevallen belang rijk. In de overgangsklasse verzuimde het IJmuider Kijk Uit het kampioen schap te grijpen. Op bezoek in Bever wijk bij Pat Mat werd een stevige 6143J4 nederlaag geïncasseerd. Daar ook het protest van de IJmuidenaren inzake de ontmoeting met Zaandam 2 in hoger beroep werd afgewezen was het wel een zeer slechte week voor Blok c.s. Een overwinning van Het Oosten op Heemstede zou de Haarlemmers kam pioen kunnen maken. Om de spanning echter volledig te maken faalde Het Oosten. De winst ging met 4-6 naar Heemstede dat hierdo<pr nog een theo retische kans op de titel behield. Ook Zaandam 2, Pat Mat en Kijk Uit heb ben nog kans. Waarschijnlijk zal het wel op een beslissingswedstrijd uit draaien tussen de zusterverenigingen Pat Mat en Kijk Uit. De belangrijke wedstrijd Zaandam 2-Rolland moest we gens een verbouwing van het Zaanse clublokaal tot 18 februari worden uit gesteld. Schaakmat boekte in IA een resolute zege op M.S.C. en zal daardoor ver moedelijk de tweede plaats in de eind rangschikking gaan innemen. Voor de schaakclub Bloemendaal is het verloop van de competitie in de eerste klasse 6 toch wel wat teleurstellend geweest. De Bloemendalers hadden een uitstekende start en schenen hun degradatie uit de overgangsklasse aanvankelijk in één seizoen weer ongedaan te zullen ma ken. Alles wees in deze richting totdat Santpoort een spaak in het wiel stak. Tot overmaat van de Bloemendaalse ramp ging het nu ook nog met mini maal verschil tegen Halfweg ten on der. De kampioen zal men nu in Sant poort of Halfweg moeten zoeken. Wee- nink en VHS 3 streden in Beverwijk een fel gevecht voor lijfsbehoud. Hoe wel de voorlopige uitslag gunstig voor de Haarlemmers is, staat het nog te bezien of er werkelijk een overwinning van zal komen. In de tweede klasse C kwamen HWP en KSC nog niet tot een definitief resultaat. Wel liep de uitslag op tot 4-4 maar de beslissing viel nog niet. Opnieuw boekte Sant poort 2 in 4B een grandioze overwin ning. Ditmaal werd Weenink 3 het on willig slachtoffer. Het Oosten 4 deed hier door een voortreffelijke overwin ning op VW 4 de laatste plaats aan de Alkmaarse club over. Tijdens de eerste vergadering van het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie, welke te Den Haag is ge houden, is een dagelijks bestuur sa mengesteld. Het wordt gevormd door K. J. J. Lotsy, voorzitter, p. C. van Houten, vice-voorzitter en tevens ver tegenwoordiger van het N.O.C., H. J. L. Thien, vice-voorzitter en tevens ver tegenwoordiger van de Nederlandse Katholieke Sportbond, drs. S. C. Bak kenist, penningmeester en Th. W. Aal- bers, lid. Dr. W. van Zijll, secretaris van de N.S.F.treedt uiteraard tevens als se cretaris van het dagelijks bestuur op. Het laatste onderdeel van het interna tionaal concours hippique te Santiago, een springconcours waarbij de ruiters vier maal het parcours steeds met een ander paard moesten afleggen, is ge wonnen door de Franse deelnemer Pier re d'Oriola. Hij maakte in totaal 12,5 fout. Op de tweede plaats eindigde de Engelsman Blacker met 16 fouten en de Argentijn Arrambide werd derde Overgangsklasse: Pat MatKijk Uit 6)4-3)4; Zaandam IIKijk Uit 5)4-4)4 (na afgewezen hoger beroep van Kijk Uit); Zaandam IIRolland uitgesteld; Het OostenHeemstede 4-6; Rolland- Heemstede 3)4-2)4. IA: SchaakmatM.S.C. 7-3. 1B: WeeninkV.H.S. 2-4 voorlopig; HalfwegBloemendaal 5)4-4)4. 2A: CaïssaSchaakmat II 6)4-3)4 K-T.V.Castricum 4)4-4)4 voorlopig. 2C: Het Oosten IIKijk Uit II 5-5; H.W.P.K.S.G. 4-4 voorlopig. 2D: Kijk Uit III—Heemstede II 3)4-6)4. 3B: Witte PaardZaandam V 8)4-1)4. 3C: Aalsmeer IIBloemendaal II uit gesteld. 3D: Zandvoort II—V.H.S. V 6-4; Bloe mendaal IIIHeemstede III 7-3. 4B: Weenink IIISantpoort II 1-9; Het Oosten IV—V.V.V. IV 5)4-4 U; Pat Mat IV—Bergen 5-5. 4C: Castricum IIDe Pion II uitge steld tot 13 febr. 1959; Witte Paard II— Westzaan niet bekend; AssendelftPur- merend III 4)4-3)4 voorlopig. 4D: HalfwegIII—ZandvoortIII 6)4-3)4; K.S.G. II—Het Oude Slot 3)4-6)4. In 2D werd een partij vooruit gespeeld voor de belangrijke wedstrijd H.W.P. Kijk Uit II tussen de heren Spek en Warnez. De laatste wist dg partij te winnen daarmee Kijk Uit aan een 0-1 voorsprong helpend. De betreffende ont moeting tussen beide teams zal beslis sen over het kampioenschap. H.W.P- heeft twee winstpunten meer en derhalve voldoende aan een gelijk spel. Advertentie ROWN7REE N V AMSTERDAM Medicinale handcreme in de ondergang der boze geesten, dank zjj het zonlicht. Dat is dan het mo ment waarop de tovenaar, Van Tussen broek, de mysterieuze kamer verlaat en de film eindigt. Maar aan die dansen en bewegingen in fantastische kleuren is een inlei ding vooraf gegaan, waarin we een klein mannetje in de verte langs het strand en door de duinen zien scharrelen op zoek naar bizarre voorwerpen, waaruit hij poppen "kan maken: rare stukken hout, een wonderlijk gevormde steen, een wortel, een vogelkarkas, allerlei zonderlinge zaken, die een gewoon mens laat liggen maar die de tove naar onmiddellijk inspireren tot de wonderlijkste fantasieën, die in de ma rionetten tot leven komen. Er ontstaan dan magnifieke exemplaren, schitterend materiaal voor de filmer, die er zjjn grillig spel mee bedrijft. Van der Lin den maakt hier gebruik van zeer fraaie kleuren, maar laat het daar niet bi): zijn kleuren spelen dramatisch mee in de handeling en verwekken een lu gubere atmosfeer, die er zonder de kleur niet zou zijn. Een uitzondering dus (zij het een van de reeds vrij tal rijke uitzonderingen) die tal van do cumentaires nog eens nadrukkelijk tot middelmatigheden stempelt. Maar het mooiste stuk van de film lijkt ons toch de inleiding waar dat mannetje zijn griezelige vondsten doet, en waar ieder gebaar van handen of armen, het vallen van een overjas reeds de sfeer oproept, die komen gaat. Dat is voortreffelijk filmwerk van de beste soort, omdat het ln al zijn een voud helder vertelt en feilloos sug gereert. Het enige bezwaar tegen de film lijkt ons de iets te pathetisch geschre ven en gesproken tekst, maar dit mag men bij zoveel moois wel door de vin gers zien. Er staat trouwens ooK te genover dat de muziek van Tom Dis- sevelt goed gecomponeerd en vooral goed gebruikt is al meespelende fac tor. Een zeer mooi filmpje dus, dat de burger weer moed geeft. Dbg. Het bestuur van de K.N.V.B. zal aan het Nederlandsch Olympisch Comité voorstellen het Nederlandse amateur elftal in te schrijven voor het Olym pisch voetbaltornooi, dat in augustus en september 1960 in Rome en omgeving wordt gehouden. Indien zoals aangenomen mag worden het N.O.C. dit voorstel van de K.N.V.B. zal overnemen, is Neder land het tiende land dat inschrijft voor dit tornooi. Eerder meldden zich reeds aan: Noorwegen, Denemarken, Oosten rijk, Indië, Italië, Finland, Amerika, Polen en Luxemburg. De Nederlander Rob Bourowitch, die tezamen met de Belgische Nadine Janssens een dubbel vormde in het in ternationale wintertennis-toernooi te Cannes, is maandag in de finale van het gemengd dubbelspel verslagen door het Franse duo René BertrandNicole Huve. De cijfers waren: 3-6, 10-8, 4-6. „In Rusland is men niet gewoon sportlieden te kopen, zoals dat in de kapitalistische wereld het geval is. Het Russische voetbal is, ondanks de minder gunstige resultaten van de laatste tijd, nog steeds van wereld klasse. Er zal zelfs een tijd komen, dat het beste voetbal ter wereld in Rusland wordt gespeeld. En dat sta dium kunnen wij bereiken zonder de hulp van buitenlanders." Dat was het niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijnde commentaar, van het Russische blad „Komsomolskaya Pravda" op het bericht, dat de be roemde Braziliaanse binnenspeler Didi naar Rusland zou komen om de nationale ploeg te gaan trainen. Het Amerikaanse team dat in New York deelneemt aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap bridge heeft zondag met 37 tegen 35 matchpunten de leiding genomen en zo Italië, dat za terdag in de eerste ronde de Ameri kanen verslagen had, naar de tweede plaats gedrukt. Het toernooi duurt negen dagen en de drie teams die eraan deelnemen Ita lië, de verdedigende wereldkampioen, Amerika en Argentinië zullen ieder 156 hands of bridge moeten spelen. Na 32 spellen is de stand van de ont moeting Verenigde Staten-Argentinië 48-38. De leden van het Amerikaanse team zijn Sam Fry jr., Harry Fishbein, Leonard B. Harmon, Lee Hazen, Ivar Stakgold en Sidney Lazard. Italië wordt vertegenwoordigd door Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Eugenio Chiaradia, Massimo d'Alelio, Pietro Forquet en Guglielmo Sisnicalco. De Argentijnse equipe bestaat uit Al berto Berisso, Ricardo Calvente, Ale jandro Castro, Carlos Dibar, Arturo Jacques en Egisto Rocci. De gunstige ommekeer voor de Ame rikanen kwam zondagmiddag, toen Sid ney Lazard een zwakke twee harten van zijn partner Sam Fry jr. verhoogde tot vier harten. Dit contract ging 150 punten down, maar de Italianen had den een kwetsbare manche in sans atout kunnen maken. Op het zelfde spel bereikten de Amerikanen Lee Hazen en Harry Fishbein het sans atout contract, hefgeen 600 punten en dus een netto winst van 450 punten voor de Amerika nen opleverde. De winst aan match-pun ten met dit spel was 5 voor de Amerika nen. Het was maandag zo rustig op de noordelijke banen, dat het erop leek, dat de jjsbeeturen met lege kassen za ten. Zij gaven echter prompt een ant woord en kwamen voor dinsdag geza menlijk aan ongeveer 100 grote en klei ne wedstrijden toe, met zeker 8000 aan prijzen. Alleen de vrouwen kwamen maandag aan bod. Martha Wieringa kon in Tjalleberd niet starten, omdat haar blessure nog niet genezen was. Atje Deelstra uit Irnsum kreeg daardoor de kans 100 te winnen door Elske van Dam uit Hoornsterzwaag in de eind strijd te kloppen. Atje had in de tweede omloop vijf ritten nodig gehad om de strijdlustige Gooitske de Jong te be dwingen. In Buinerveen voegde Jantje Tien kamp 75 aan haar prijzentotaal toe. Daarvoor moest ze de geduchte Arina Struik in de eindstrijd kloppen. 1. Jan tje Tienkamp 75, 2. Arina Struik, Odoorn, ƒ40, 3. Jantje Bathoorn, Don deren, 25. De belangrijkste evenemen ten die het Noorden in de komende da gen te wachten staan zijn: Nationaal kampioenschap mannen korte baan za terdag 14 februari in Groningen; Drents kampioenschap korte baan donderdag 12 februari. De mannen in Een, de vrou wen in Zuidlaren. Friesland kampioen schap korte baan woensdag 11 februari Huizum, mannen, donderdag 12 febru ari Heerenveen, vrouwen. Groningen kampioenschap korte baan woensdag 11 febr. Usquert, mannen, donderdag 12 febr. Veendam, vrouwen. Maandag werd bij het Veluwse plaats je Wapenveld de kortebaanwedstrijd gehouden om het gewestelijke kam pioenschap van Gelderland mannen. Na felle strijd werd E. Kloosterziel uit Hattemerbroek winnaar voor J. Kracht (Doornspijk), die slechts 0.1 sec. later finishte. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door ruim 30 rijders. De uitslag: 1 en kampioen: E. Klooster ziel 47,5 sec., 2. J. Kracht 47,6 sec., 3. S. Laverman jr (Wezep) 47,9 sec. Een Westduitse selectie zal woens dag 13 mei uitkomen tegen het semi- profteam van Oost-Nederland. De ont moeting zal waarschijnlijk in Nijmegen worden gespeeld. Verti Dixon, de T.V.-omroepster van de V.P.R.O. heeft ons gisteravond voor het begin van de uitzending namens de N.T.S. uit de doeken gedaan waarom zondag de reportage uit Davos plotse ling afknapte. Het Duitse „Fernsehen"- wezen is er de schuld van geweest, zo bleek. Na aldus onze handen in on schuld te hebben gewassen, konden wij dus nu met zijn allen naar Den Haag, met name naar het Grotius-ly- ceum, waar de heren M. P. Nijsse en P. Kok uitlegden hoe zij een nieuwe on- derwijs-methode om muziek „visueel" te leren „begrijpen" hadden bedoeld. Het leek ons een nogal argeloze methode, maar niemand minder dan dr. Anthon v. d. Horst kwam haar in gepaste be woordingen prijzen; en dan doen wij er liever het zwijgen toe. Later op de avond waren wij nog eens in het Grotius-lyceum, nu om een pan tomime van de groep „Carrousel" te aanschouwen. „Wielerwedstrijd" heette zij; en wij moeten zeggen dat wij ons met het overigens wat kinderlijk geval letje wel hebben geamuseerd. Panto mime is uit de aard van de zaak ook bijzonder geschikt voor de T.V. Tussen de bedrijven door hadden wij nog Simon van Collem met zijn „oude draaidoos" kunnen waarnemen. Hij ont ketende enige verwarring door dwars door een „interview" heen de kijkers te overrompelen met de mededeling dat zij maar eens moesten afstemmen op Hilversum I; daar konden zij Cora Canne Meyer horen zingen. Dat was zo, zo mochten wij constateren; maar met Michael Tal is, door zijn nederlaag in de voorlaatste ronde van het Rus sisch schaakkampioenschap tegen Korchnoi, vrijwel kansloos geworden om de titel voor de derde achtereen volgende maal op zijn naam te bren gen. De kampioen van 1957 en 1958 staat namelijk met nog slechts een ronde te spelen een heel punt achter op Petro sian, die nog geen enkele nederlaag heeft geleden. De stand na de 18e ronde luidt: 1. Petrosian 13 pnt.; 2-3 Tal en Spassky beiden 12 pnt.; 4-5 Taimanov en Khol- mov beiden 11.5 pnt. De viering van het tweede lustrum van de „Haagse Kunststichting voor de Jeugd" is maandag in de Koninklijke Schouwburg gevierd met een voorstel ling door het pantomime-jeugdtheater „Caroussel" onder leiding van Jan Bronk. Gisteren is voor de middelbare scholieren, een spectacle coupé ge geven van voordracht, muziek en bal let, waaraan Nel Oosthout en leerlin gen van de Amsterdamse Toneelschool en het Haags Koninklijk Conservato' rium meewerkten. In de foyers van de Koninklijke Schouwburg werden tekeningen naar aanleiding van het 200ste jeugdconcert, welke tekeningen aan Willem van Ot- terloo werden aangeboden, tentoonge steld. Wethouder J. van Zwijndrecht, voorzitter van de stichting heeft de prijswinnaars onderscheiden. De eerste prijzen vielen toe aan Joost de la Rive Box bij de leerlingen tot 13 jaar en Adri Hoek bij de leerlingen boven de 13 jaar. De Haagse Kunststichting voor de Jeugd werd in 1948 opgericht als bundeling van de reeds sinds 1923 be staande commissies voor de jeugdcon- certen en voor andere kunstvoorstel lingen. In tien jaar tjjds werden 586.000 leerlingen bij ruim 800 voorstellingen en concerten geteld. De Zweedse schaatsbond heeft de vol gende teams aangewezen voor de inter nationale schaatswedstrijden in februa ri en maart. Op 21 en 22 februari gaan Sigge Erics son, Gunnar Sjoelin, P. O. Brogren, Bertil Eng, Bo Karenius en Sven An- dersson naar Eskilstuna (Zweden). Daar wordt die dagen een zevenlanden- ontmoeting georganiseerd. Christina Scherling en Elsa Einars- son zullen naar Sverdlovsk worden af gevaardigd, waar de wereldkampioen schappen op de schaats voor dames worden georganiseerd. Voor de „interland" Zweden-Duits- land, van 28 februari en 1 maart, zijn Sigge Eriksson, Gunnar Sjoelin, Bertil Eng, Bo Karenius en Sven Andersson aangewezen. Een zesde man wordt nog gezocht. dat al waren wij wel prijsgegeven aan de chaos van een tegelijk ingeschakeld radio- en T.V.-toestel. Onnodig ech ter; want al spoedig bleek dat Van Collem ons alleen maar attent wilde ma ken op het feit dat Cora Canne Meyer tien minuten na haar radio-optreden bi) hem in de T.V.-studio aanwezig was. De discussie die hij daarna met de zange res ontketende naar aanleiding van de film „Een avond in mei" leed aan een grote mate van overbodigheid. Tenslotte zagen wij „Gaslight-revue", een kleine show uit het „Amerika-van- toen". Een vlot gepresenteerd program maatje wel, waarin beter werd gedanst dan gezongen. Wij zouden zeggen het werd „fris", maar nogal amateuristisch gebracht; het laatste kwam bijvoorbeeld tot uiting in een lelijke uitspraak van de toch al niet zo mooie Amerikaanse taal. Het enthousiasme kon echter een gebrek aan weloverwogen vakwerk niet helemaal vergoeden. H. Hn. Ter vervanging van de succesvolle „Familie Doorsnee" heeft de V.A.R.A. op de maandagavond een „Artiestenca fé" opgericht. Het etablissement wordt geleid door Simon Carmiggelt. Er is een kellner in de persoon van Donald Jones, de vestiaire-juffrouw is Enny Mols-de Leeuwe. Het is een cabaretpro gramma waar weinig lijn in zit, maar dat bijzonder genoeglijk voortkabbelt vooral dank zjj het ironisch badinerende gebabbel van de „waard". Zijn beide secondanten zijn 'veelzijdig genoeg om hem aan te vullen en bovendien wordt er nog muziek gemaakt. Er zijn ook gasten die optreden. Zo had men gis teravond de operazangeres Cora Canne Mëyer bereid gevonden twee songs uit Amerikaanse musicals te vertolken. Het is natuurlijk aardig dat bekende figuren aan zulke grapjes willen meewerken. Maar zij stellen zich wel aan gevaren bloot: de begeleiding was bepaald niet vlekkeloos. De opnamen voor dit programma worden gemaakt in het Amsterdamse Minerva-paviljoen. De zaal is dan in gericht als een artiestencafé. Voor de bezoekers daar is dat waarschijnlijk een attractie, de uitzending wordt er echter te rumoerig door. Een conference als van Carmiggelt heeft zeker een achter grond nodig, maar het is verkeerd dat deze meestal nadrukkelijker is dan zijn grapjes verdragen. Vooraf is er een „refrein-festijn", een non-stop programma van bekende me lodieën, uitgevoerd door een aantal zan geressen en zangers. Een belangrijk pluspunt van deze uitzending is de de gelijke voorbereiding. J. v. S. 65 „Ik ben blij, dat Carl er niet bij betrokken was," zei Tommy. „Hü is toch niet doodgeschoten?" vroeg Tuppence bezored, die de in de verleden tijd geplaatste woor den opmerkte. Mr. Grant schudde het hoofd. zei hij. „Wat dat „En Boer, wat zeg je van m'n kippen?" vroeg Tuppence. Mr. Grant zei: „Behandeld met de geschikte rea gens bevat het boek, met onzichtbare inkt geschre ven, een volledige lijst van alle prominente per soonlijkheden, die zich plechtig verbonden hebben bij een invasie in dit land hulp te verlenen. Er zijn onder hen twee provinciale politie-commissarissen, een vice-luchtmaarschalk, twee generaals, het hoofd van een wapenfabriek, een minister, veel politie-in- specteurs, commandanten van Plaatselijke Vrjjwilli- gersdiensten en uit de lagere rangen verschillende militairen van leger en vloot en bovendien leden van onze eigen geheime dienst." Tommy en Tuppence keken verbaasd. „Ongelofelijk!" zei de eerste. Grant schudde zijn hoofd. „U kent de kracht van de Duitse propaganda niet. Het spreekt tot iets in de mens, tot een zeker ver langen naar of een zucht tot macht. Die mensen waren bereid om hun vaderland te verraden, niet „Alles is in orde met hem, betreft heb ik voor U nog een aardige verrassing om geld, maar uit een soort ziekelijke trots geboren in petto uit grootheidswaanzin om wat zij, zijzelf voor dit - - 1 J J is in ieder land het- Tuppence's gelaat klaarde op. „Ik ben verschrikke- land zouden volbrengen. Dat kijk blijterwille van Sheila! We zijn natuurlijk zelfde geweest. Het is de ere ji. i\/rT7„„>\vivin +rt imyJonlron T unifar rl a -r.„ J n n/r^.» zou kunnen vertellenachteraf bleek hij lid van de Vijfde Colonne te zijn. Hij praatte ook altijd zo eigen aardig: over hoe alles precies hetzelfde zou zijn, of misschien wel beter, als Hitier zou winnen." „Vond jeehhem eigenlijk wel aardig?" „Tony? O, neeik heb 'm altijd een vrij ver velende jongen gevonden. Nu moet ik gaan dansen." Ze zwierde weg in de armen van een jongeman met blond haar. tot wie ze lief glimlachend opkeek. Tuppence volgde haar een poosje met de ogen en liet toen haar blik rusten op een stevige jonge Ke rel in luchtmacht-uniform, die met een bi slank meisje danste. „Ik geloof heus, Tommy," zei Tuppence, „dat on ze kinderen erg lief zijn." „Daar is Sheila," zei Tommy. Hij stond op, toen Sheila Perenna naar hun ta feltje toekwam. Ze droeg een smaragd-groene avond jurk, die haar donkere schoonheid goed deed uitko men. 't Was vanavond een droefgeestige schoonheid; ze groette haar gastheer en gastvrouw ietwat onvrien delijk. „Hier ben ik, zoals U ziet," zei ze, „zoals ik be- dom geweest om Mrs. Perenna te verdenken. „Ze was op de een of andere manier betrokken bij de Ierse Vrijheids Beweging, maar dat was dan ook alles," zei Mr. Grant. „Ik heb Mrs. O'Rourke soms verdacht.en soms de Cayleys „En ik heb Bletchley verdacht," kwam Tommy tussenbeide „En al die tijd is 't dat sentimentele schepsel geweest, dat we alleen maar alsBetty's moe der hebben beschouwd." „Je kunt haar nauwelijks sentimenteel noemen, zei Mr Grant. „Een zeer gevaarlijke vrouw en een zeer knappe actrice. En't spijt me te moeten zeggen. Engelse van geboorte." Tuppence zei: „Dan heb ik geen medelijden of hewondering voor haar; ze werkte niet eens voor haar eigen land." Ze keek Mr Grant weer nieuwsgierig aan. „Hebt U gevonden, wat U zocht?" Mr. Giant knikte. „Het stond allemaal in dat stel verfomfaaide prentenboeken." „In de exemplaren, die Betty stout vond," riep Tuppence uit. „Ze waren stout," zei Mr. Grant droog. „Schip per, mag ik overvaren bevatte de volledige bijzon derheden van de samenstelling van onze vloot. Jan tje, die wou vliegen vertelde hetzelfde over de lucht strijdkrachten en militaire aangelegenheden waren dienovereenkomstig opgenomen in Er was eens een klein jongetje, dat 'n geweertje had." Lucifer, de Zoon van de Morgen. Trots en een verlangen naar persoonlijke roem!" „En," voegde hij er aan toe: „U kunt 't zich voorstellen: terwijl deze mensen tegenstrijdige be velen zouden uitgeven en de krijgsverrichtingen in verwarring zouden brengen, zou de dreigende inva sie alle kans van slagen hebben." „En nu?" vroeg Tuppence. Mi. Grant glimlachte. „En nu," zei hij, „laat ze maar komen! We zul len ze warm ontvangen!" HOOFDSTUK XVI. „Schat." zei Deborah, „weet je wel, dat ik bijna de meest verschrikkelijke dingen van je gedacht heb?" „Heus?' zei Tuppence. „Wanneer?" Met een liefdevolle blik Keek ze haar dochter aan. „In die tijd, dat je opeens naar Schotland ver dween om naar vader te gaan en toen ik meende, dat jij bij tante Gracie was. Ik heb bijna gedacht, dat je een verhouding met iemand had." „O, maar Deb, heus?" „Nie* echt, natuurlijk. Niet op jouw leeftijd. Ik weet immers, dat Peenhaar en jij zo vreselijk op elkaar gesteld zijn. 't Kwam eigenlijk, omdat die domkop, Tony Marsdon heette-ie, me op dat idee bracht. Weet je, moeder, ik geloof, dat ik 't je wel eredienst van Luciferloofd heb. Maar ik kan me niet voorstellen waar om U me gevraagd hebt." „Omdat we je graag mogen," zei Tommy glimla chend. „Werkelijk?" vroeg Shella. „Ik kan me niet inden ken waarom. Ik ben verschrikkelijk gemeen tegen U allebei geweest." Ze zweeg even en mompelde: „Maar ik ben U dankbaar." Tuppence zei: „We moeten een aardige partner voor je zoeken." „Ik heb helemaal geen zin in dansen. Ik heb er een grote hekel aan. Ik ben alleen maar gekomen om u beiden op te zoeken." „Je zult de partner, die we voor je gevraagd heb ben, wel aardig vinden," zei Tuppence glimlachend. „Ik.. begon Sheila. Ze hield opwant Carl von Deinim kwam over de dansvloer naar hen toe. Sheila keek als verdoofd naar hem. Ze mompelde: .,Jk „Ik in eigen persoon." Deze avond was er iets veranderd aan Carl von Deinim. Sheila staarde hem min of meer met stom heid geslagen aan. Er was kleur op haar wangen gekomen een kleur, die overging in diep gloeiend rood. Ietwat ademloos zei ze: „Ik wist, dat alles wel goed met je wasmaar ik dacht, dat ze je nog altijd geïnterneerd zouden houden." (Slot volgt) Vanavond film voor de T.V. De „Borneo Story", deel II en de hoofdfilm „Simba", in de greep van de Mau Mau, die, menen wij, niet direct ongecompli ceerd Vastenavond-amusement ople vert. Voor 18-jarigen zegt de K.F.C. Vastenavond-plezier vindt u wel over de radio. De K.R.O. zendt om 20.35 uur over Hilversum II een spel met muziek en zang, geschreven door Toon Ram melt uit. „Meer geluk dan wijsheid" heet het. Nand Geersens, die onder de schuil naam „Jan Moedwil" tijdens de twee de wereldoorlog de bekendste spreker in de Vlaamse uitzendingen van de Bel gische radio te Londen was, is in d* nacht van zondag op maandag op 64- jarige leeftijd overleden. Dit bericht Belga. Nand Geersens was sinds 1930 leraar in de typografie aan het hoger rijksin stituut voor bouw- en sierkunst. Voor de oorlog leidde hij ook de afdeling uit gaven van het N.I.R. Toen hij uit Lon den terugkeerde, werd hij directeur van de regionale zender Antwerpen. De spreekbeurten die hij voor de Lon- dense radio vervulde hadden hem grot» bekendheid gegeven. Een van zjjn be faamde slogans was: „We doen ons best zonder er op te poffen, maar we zullen ze krijgen, de Moffen." Bij zijn terug keer in België werd Geersens gevierd en hij kreeg talrijke onderscheidingen. De rechtbank te Alkmaar heeft een 52-jarige ingezetene van Wognum, in specteur bij een waarborgfonds voor de middenstand, veroordeeld tot een geld boete van 5000 gulden en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De in specteur had over de jaren 1953 en 1954 voor een bedrag van totaal 10.000 gulden zijn inkomen te laag opgegeven bij de belastingen. Het kampioenschap van België drie banden is gewonnen door René Vinger- hoedt met 12 matchpunten en een alge meen gemiddelde van 1.08. Fauconnier werd tweede met eveneens 12 match punten, maar met een lager algemeen gemiddelde, n.d. 0.875. Steylaert bezette de derde plaats met 10 matchpunten en een alg. gem. van 0.889. De bond van Italiaanse sportieve groeperingen heeft aan Jacques God det, directeur van de Tour de France, laten weten vast besloten te zjjn slechts aan de Tour deel te nemen wanneer de wedstrjjd volgens de formule van merkenploegen en niet volgens die van de landenteams zal worden gereden. De kwestie van de deelneming van de Italiaanse merken komt in een 2 maart a.s. te Parijs te houden bijeen komst aan de orde. AMSTERDAM, 9 febr. Kand. eco nomie: R. G. Knol, W. Back, J. K. Ro senblatt (Amsterdam) en L. C. J. Ane- ma (Haarlem). Kand. klass. lett.: P. Th. Vlaar (Am sterdam); kand. sociale aardrijkskunde: R. Beker (Hilversum), E. Bobbert (Sche- veningen) en A. C. Brouwer (Amster dam); doet. geneeskunde: H. J. Buiten huis en J. P. Koole (Amsterdam). UTRECHT, 9 febr. Kand. kunstgeschiede nis P H. Hefting te Nijmegen; dierenarts examen I. A. T. Rigter te Blaricum; kand. Nederlandse letteren A. J. Kamer te Hil versum; semi-arts examen mevr. G. Dun- newold-Minnema te Utrecht, J. Th. Kra mers te Schiedam en mej. G. C. van Wijhe te Utrecht. Artsexamen J. Geldof, Utrecht, en H. Poen, Utrecht. NIJMEGEN, 9 febr. Doet. Frans pater G. J. M. Notermans O.S.C. (Uden) en mei- A. M. Groothaert (zr. Anna Maria ODN) cum laude (Nijmegen). Artsexamen: mej. E. M. E. W. Marres (Maastricht) en J. M. van den Thillart (Den Bosch). Semi-artsexamen H. R. M. van Gasselt (Venlo).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7