Natuurbescherming vóór aanleg Scheldehaven Industriespreiding en kolen- politiek in Eerste Kamer Britse defensie gebaseerd op „Blue Streak"-raket Stijging in 1959 verwacht van 7.5 miljoen ton Pooloefeningen voor K.L.M.-ers Nederlandse planologie schiet te kort Schiphol kan de Boeing aan Kamer verwerpt P.v.d.A.-motie Minister over Soesterberg Hildo Krop wordt 75 jaar ij industrialisatie onderscheid tussen noord en zuid nodig Witboek over de Britse defensie Engeland niet langer aangewezen op raketten van de F.S. Khroesjtsjev naar Scandinavië Drie jaar wegens poring tot moord ERIC DE NOORMAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 PAGINA 2 Platform en startbaan sterk genoeg Kortere iverktijd Lawaai-probleem Regering doet alles wat moi Beg, Oosteuropees aanbod verstoort Europese ijzermarkt roting van circa 16 miljard gulden verwacht Hoge autoriteit over de kolenvoorraden Experimenteel concert in Amsterdam Reorganisatie Frans belastingstelsel Begrafenis Ignace Neumark Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 25 Al heeft de Ier de ogen gesloten, toch blijkt hij Erics woorden verstaan te hebben. „SveinLangtand," herhaalt hij nauwelijks hoor baar, „als dat dede Saksische reus is, die in het ruim gevangen zat„Is hij dood?" vraagt de Noorman hees. „Is hij in het ruim achter gebleven ofDe Ier schudt het hoofd. „Gij, Vorst der Noren, verge ving," stamelt hij. „Het is een vreselijke vergissing geweest. Wij dachten, dat„Ja ik weet precies, wat je dacht. Svein Langtand, waar is hij?" stoot de Noorman in onverdraaglijke spanning uit. „Zeg het ons." Een flauwe blos overtrekt het gezicht van de Ier. Zijn ademhaling gaat opeens veel sneller en zijn ogen zoeken de Noorman. „Aan boord van het schip, het schip van de piraat," komt het nauwelijks hoorbaar over zijn lippen. „Thore de Deen." „Dus hij leeft nog," stoot Eric opgewonden uit. Dodelijk ver moeid knikt de gewonde met het hoofd. „Aan boord van de Deenge brachtEric denkt razendsnel na. Als de piraten de moeite hebben genomen Svein aan boord te nemen, moeten ze daar wat mee voor hebben. Waarschijnlijk hopen ze een losgeld voor hem te kunnen krijgen. „Waar gingen jullie naar toe? Waar kwamen jullie vandaan?" zegt hij, terwijl hij de Ier poogt wakker te schudden. „Wie in Ierland heeft losgeld over voor een man van Fergus?" Opeens richt de Noorman zich half op en staart naar het wasbleke gezicht van de Ier. Hij zal nimmer een antwoord op deze vragen krijgen, de man is dood. Zwijgend kijken Eric en Bolan elkaar een ogenblik aan. „Arme Svein mompelt Eric dan. „Hoe vinden we hem ooit terug? Geen enkel aanknopingspunt, niets dan alleen de naam van de pi raat, Thore de Deen. En de hemel mag weten, waarheen die op het ogen blik op weg is." Het bestuur van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescher ming spreekt zich in het juist versche nen jaarverslag 1957-1958 uit voor een beleid dat gericht is op decentra lisatie van de randstad Holland. Het is duidelijk, dat decentralisatie van eco nomische activiteiten naar gebieden buiten de randstad stellig elders aan tastingen van natuurgebieden tot gevolg zal hebben, maar deze risico's zullen moeten worden aanvaard om te voor komen, dat de natuurbescherming in het westen des lands geheel onder de voet wordt gelopen, zo zegt de contact commissie. De mogelijkheden van spreiding van de grote bronnen van werkgelegenheid zijn uiteraard beperkt. Zo kunnen de specifieke voordelen van het mondings- febied der grote rivieren moeilijk over et gehele land worden uitgesmeerd. Toch zou op dit terrein nog wel iets kunnen gebeuren. Men denkt daarbij aan de verdere ontplooiing van het ge bied der Westerschelde, die mogelijk een alternatief kan bieden voor een deel van de activiteiten -die thans in het gebied van de Nieuwe Waterweg drei gen plaats te vinden en aldaar de plano logische problemen onoplosbaar zuilen maken. Voorts moet het mogelijk zijn, door middel van industriespreiding de problemen van het westen te verlichten. Deze visie stemt volkomen overeen met die van het rapport Noord-Brabant in het nieuwe westen, waarin de ont wikkeling van een Scheldehaven bij Woensdrecht wordt aangekondigd en waarin voorts wordt uitgegaan van een industriespreiding die zich op de eerste plaats op Brabant zal richten. De contactcommissie memoreert, dat ook de zesde industrialisatienota zich in positieve zin over de industriesprei ding heeft uitgesproken, hoewel de fei telijke mogelijkheden om een dergelijk 1 De Boeing 707-321, het intercontinen tale straalverkeersvliegtuig waarmee de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Pan American" zoals elders wordt ge meld met ingang van september a.s. de luchthaven Schiphol zal aandoen, is uiteraard ook met half gevulde brand stoftanks een der „gewichtigste" vlieg tuigen van de tegenwoordige tijd. Maar desondanks kan Schiphol tegen het najaar de Boeing aan, al zal de nieuwe startbaan dan nog niet gereed zijn. De lengte en de breedte van de start banen 19 en 23 en de sterkte van het beton zijn voldoende om de luchtreus voor vluchten over korte afstanden, zoals Amsterdam-Londen, of Amsterdam -Frankfort, te laten starten. Ook op het platform voor het stationsgebouw zijn de opstelplaatsen, waar de straal- verkeersvliegtuigen tijdens hun kort stondig verblijf op Schiphol worden geparkeerd, inmiddels reeds voldoende versterkt om de toestellen straks te kunnen dragen. Degegevens die men op Schiphol heeft ontvangen over de geluiddemper, die Boeing voor de straalmotoren van de 707-321 heeft ontworpen, zijn voldoende hoopgevend, om de komst van dit straalverkeersvliegtuig op de Amster damse luchthaven ook op dit punt met vertrouwen tegemoet te zien. Het weg- taxiën en de start van de 707-321 zal straks ongetwijfeld aan niemand op Schiphol ongemerkt voorbijgaan, maar het zal niet met zoveel lawaai gepaard gaan als men aanvankeliik vreesde. Het motorgeronk van de DC-7C, die de K.L.M. al geruime tijd in gebruik heeft, zal er waarschijnlijk slechts in geringe mate door overtroffen worden. (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische motie over de ar beidstijdverkorting, waarin werd uitge sproken dat reeds aanstonds met de in voering daarvan een begin zou moeten worden gemaakt en dat dus een nader sdvies van de S.E.R., dat minister Bee) heeft aangevraagd, overbodig zou zijn dinsdag in de Tweede Kamer _met 7248 stemmen verworpen. Vóór de mo tie stemden alleen de P.v.d.A en de bei de communistische groeperingen. Bij de korte verklaringen die werden sfgelegd door verschillende fracties om hun standpunt te motiveren, wees de heer Zwanikken (K.V.P.) op wat de oud staatssecretaris van sociale zaken, de socialist dr. Van Hhijn de dag tevoren In een radiorede over deze zaak heeft gezegd. De socialistische spreker stel de zich daarbij geheel achter de wens van minister Beel, dat eerst tot ar- beidsverkorting zal worden overgegaan, wanneer een prioriteitenschema is vast gesteld. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft i een schrijven aan de burge meester van Zeist over de kwestie van de op Soesterberg gestationeerde straal jagers verklaard dat is besloten „de reeds bestaande plannen tot het over plaatsen van squadron 700", dat is uit gerust met de luidruchtige Sabre-nacht- jagers van bet type F-86-K, te bespoe digen. Voorts wordt In de brief gezegd, dat na verlenging van de startbanen speciale veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. Daarmee wordt volgens de mi nister aangetoond, dat de regering alles doet wat mogelijk is om Soesterberg, dat in een dicht bevolkte streek ligt, te ontlasten. Het lidmaatschap van de NATO maakt het evenwel noodzakelijk, dat ook op Soesterberg een aantal squa drons straaljagers blijft gestationeerd, zo wordt in het schrijven van minister Staf betoogd. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, heeft tijdens de gister middag gehouden raadsvergadering me dedeling gedaan over dit schrijven van de minister, dat een antwoord vormt op de brief van de burgemeester aan het ministerie over het gevaar dat de op Soesterberg gestationeerde straaljagers voor de burgerbevolking opleveren. beleid ten uitvoer te brengen, uiterst beperkt blijven. Dit is trouwens de voor naamste bedenking die volgens de com missie tegen het werk van de planolo gie in Nederland kan worden aange voerd. Het ontbreekt ons niet aan fraaie en uitstekend gedocumenteerde rappor ten, maar het overheidsbeleid t.a.v. de ruimtelijke ordening schiet te enen male te kort, zo zegt de commissie. Het tekortschieten van de ruimtelijke ordening in ons land wordt alleen al ge demonstreerd door het feit, dat de aan leg van de grote nieuwe rijkswegen niet een onderwerp vormt voor een gecoör dineerd planologisch overleg. De com missie meent, dat over het rjjkswegen- plan en over de hoofdlijnen van de voornaamste nieuwe verbindingen niet eenzijdig door de minister van verkeer en waterstaat moet worden beslist, zo als thans het geval is. Het nieuwe landbouwbeleid, dat zich richt op het opvoeren van de arbeids- produktiviteit bij een gelijk blijvende produktie, biedt de natuurbescherming hoopvolle perspectieven. Het logische gevolg van dit beleid zal immers zjjn, dat geen medewerking meer kan wor den verleend aan verdere ontginnin- van potentieel toch maar matige land bouwgronden. Men zou zelfs kunnen overwegen, of gedeelten van econo misch ten onrechte ontgonnen gronden niet weer aan de landbouwproduktie moeten worden onttrokken om b.v. be bost te worden. De Beer nog niet opgegeven Namens de georganiseerde Neder landse Natuurbescherming blijft de contactcommissie zich verzetten tegen de vestiging van een tweede basisin dustrie op het terrein van het natuur monument De Beer. Het is nl. zo, dat de nieuwe havens, die thans in aan leg zijn, van het vogelterrein De Beer een gedeelte intact zullen laten. Wan neer echter ook een grote staalindus trie in de directe omgeving ontstaat, hoeft men zich over het behoud van het vogelreservaat geen illusies meer te maken. T.a.v. de Biesbosch is de contactcom missie optimistisch. Hoewel de door de minister van verkeer en waterstaat aan de Tweede Kamer toegezegde nota over het Biesboschvraagstuk nog niet is verschenen het interdepartemen tale overleg over dit vraagstuk heeft blijkbaar nog niet tot een resultaat ge leid meent de natuurbescherming op goede gronden, dat in de afgelopen ja ren meer begrip is ontstaan voor haar standpunt. De K.L.M. is de enige Europese luchtvaartmaatschappij die voor haar be manningsleden die op de lijn Amsterdam-Tokio via de Noordpool vliegen, oefenkampen inricht in Alaska waar de vliegtuigbemanrtingen leren wat zij in geval van een noodlanding in het poolgebied te doen hebben. Ongeveer 40 km buiten Anchorage komen geregeld de volledige bemanningen van de vliegtuigen op de poolroute onder leiding van een Amerikaanse instructeur zich bekwamen in het leven in de ijzige poolstreken- Gekleed in speciale parka-pakken de temperatuur is er min 30 tot min 40 graden Celsius wordt er geoefend in het lopen op sneeuwschoenen, koken op spiritus, houtkappen, signalen geven, dieren vangen enz. Overnacht wordt er in tentjes of onder omgekeerde reddingboten. De beeldhouwer Hildo Krop zal donderdag 26 februari a.s. zijn 75ste verjaardag vierenMen ziet hem hier aan het werk in zijn Amsterdamse atelier. (Van onze parlementaire redactie) Alleen op de punten industrialisatie" en „kolenpolitiek" is het dinsdag in de Eerste Kamer gekomen tot een afge ronde gedachtenwisseling. Vrijwel al le fracties in de Senaat, waar de be groting van economische zaken in be handeling was hebben rekening gehou den met de bijzondere positie van prof. Zijlstra als bewindsman in een inter mezzo-kabinet. De enige uitzondering, ir Vos (P.v.d.A.) vreesde wel dat het maar een „eenzijdig prevelement" zou worden maar heeft toch nog een po ging gedaan de minister een aantal oude socialistische gedachten voor te houden. Over de structuurwerkloosheid, voor al in het noorden van het land zei hij echter hetzelfde als de andere sprekers: „Die kan alleen worden opgelost door meer aandacht en een gerichte indus- trialisatiepolitiek." Dr. Thurlings (K.V.P.) vond de voor regionale industrialisatie uitgetrokken bedragen te gering. Hij zei ook dat prof. Zijlstra zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat moet trachten te overtuigen van het grote belang van de juiste water- weg- en railverbindingen. De gebieden met structuurwerkloos heid kunnen alleen op die manier rijp worden gemaakt voor industrialisatie. Hoewel dr. Thurlings de opvatting van prof. Zijlstra deelt dat de beschik bare gelden moeten worden geconcen treerd in enkele kernen, meende hij toch dat onderscheid moet worden gemaakt tussen de noordelijke en de zuidelijke provincies. Het zuiden biedt veel meer directe mogelijkheden uit te groeien tot een ge ïndustrialiseerd gebied. Als daar in de ontwikkeling van een kern vaart is ge komen moet de aandacht worden ver plaatst naar een ander gebied. De zuidelijke provincies zijn gelegen langs de zwaarte-as van Europa (van de randstad Holland zuid-oost voor de industriegebieden in Duitsland en het gebied rond Lnik). Het noorden is ge legen buiten de goederenstroom en is minder geschikt voor zware industrie. Daar zal de stimulering meer blijvend op een bepaalde kern dienen te zijn ge richt. De heer Rottinghuis K.V.P. voegde hier nog aan toe dat het beleid soepel dient te zijn en dat de minister zich niet al te streng moet houden aan de vast gestelde grenzen van zo'n ontwikkeiings- kern. De heer Delprat (V.V.D.) drong aan op nauw contact met provincie- en gemeentebesturen. De bespreking van de kolenpolitiek sloot aan bjj de behandeling van de be groting van de staatsmijnen. Algemeen was men van oordeel dat door de jong ste Duitse maatregelen (beperking van de invoer) de zorgen van dat land dreigen te worden afgewenteld op de schouders van de andere KSG-partners. Wat gebeurt er met de Amerikaanse kolen, die nu min of meer „zwevend" zjjn geworden nu Duitsland als afnemer is weggevallen, zo vroeg de heer Mae- nen (K.V.P.) Worden die soms tegen afbraakprijzen elders in Europa inge voerd? In dat geval dient de minister onmiddellijk maatregelen te nemen. De heer Delprat vroeg maatregelen als de nog beperkt toegelaten invoer in Duits land buiten onze havens om dreigt te gaan. Mr. van Campen (K.V.P.) en de heer Maenen drongen aan op de spoedige totstandkoming van een gecoördineerd energiebeleid. In vergelijking met de andere energiehronnen mogen de kolen niet worden achtergesteld, zei de heer Maenen nog. Volgens de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) wordt de markt voor ruw ijzer en ferro-mangaan in de K.S.G. verstoord door invoer van deze produk- ten uit Oosteuropese landen. Bijzonder sterk doet de invloed van deze invoer zich gevoelen in Italië. De Hoge Auto riteit deelde dit mede in antwoord op een desbetreffende vraag van het Ita liaanse lid van het Europese parlement Roselli. De Britse regering zegt in haar van middag bekend gemaakte jaarverslag over de defensie, dat zij haar raketpro gram i.v.m. de technische ontwikkeling in Engeland en de V.S., opnieuw bezien heeft en daarbij tot de conclusie is ge komen dat de „Blue Streak" het type raket is dat het meeste aan de Britse behoeften beantwoordt. Dit wapen wordt dan ook verder ontwikkeld, aldus het verslag. De raket heeft een reik wijdte van circa 3500 km en zal, naar men verwacht, een waterstofbom kun nen vervoeren. In het verslag, dat de eerste twee jaar van het vijfjarenplan voor kerndefensie behandelt, wordt rekening gehouden met een defensiebegroting voor 1959/1960 van circa 16 miljard gulden. De Britse regering merkt voorts in i.et verslag op dat Engelands produktie van waterstofbommen met een explosieve kracht van een miljoen ton t.n.t. gestaag voortgang vindt. Ook de voorraad bom men van een kiloton (duizend ton) neemt steeds toe. De Britse regering zegt dat de resultaten van de jongste Britse kernproeven en de gegevens van de V.S. belangrijk zullen bijdragen tot opvoering van de produktie. Ook met de vervol making van de bommen, die op grote afstand van het doel door vliegtuigen worden afgeworpen, vordert men ge staag en dit zal de kwetsbaarheid van deze vliegtuigen belangrijk verminde ren, aldus het verslag. De verdediging van de Britse bases zal in de toekomst steeds meer steunen op raketten, die van de grond af naar een doel in de lucht worden afgescho ten. Met de „bloedhond" een raket met een stuwstraalmotor is men zo ver gevorderd dat deze voor operatio neel gebruik gereed is. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren verscheen het jaarlijks wit boek over de Britse defensie. Het voor naamste punt in het hierin uiteenge zette defensiebeleid is het besluit van de Britse regering om het Britse pro jectiel „Blue Streak" de raket te ma ken van de Britse defensie. Voorlopig blijft deze rol evenwel toevertrouwd aan de V-bommenwerpers, maar op den duur zuilen laatstgenoemde vlieg tuigen plaats maken voor de „Blue Streak", een projectiel met een draag wijdte van ongeveer 3500 km en een snelheid van ruim 25000 km per uur. De motor van het projectiel is reeds getest. Er wordt verwacht, dat de eer ste „Blue Streak" tegen het eind van het huidige jaar zal worden afgevuurd in Australië. De bedoeling is dit defen siewapen ondergronds te stationeren, in het oosten van Engeland. Brittannië heeft derhalve nu beslo ten zich ook ten aanzien van zijn voornaamste defensieprojectiel onaf hankelijk te maken van Amerika. Naar verluidt, zou de Amerikaanse regering instemmen met de keuze van de Britse „Blue Streak" als voor naamste afweerwapen. De produktie van het projectiel zal Engeland in de eerstkomende jaren twee miljard gulden kosten. De totale raming voor de defensie begroting in het komende financiële jaar is 15.200.000.000, vijfhonderd mil joen gulden boven de raming voor het ten einde lopende financiële jaar, maar slechts tweehonderd miljoen gulden bo ven de werkelijke uitgaven. Gezien de stijging van het nationaal inkomen, be tekent dit in feite een kleine „bezuini ging". Er is 3.900.000.000 uitgetrok ken voor de vloot, 4.600.000.00 voor het leger, en 5.150.000.000 voor de luchtmacht. Er wordt medegedeeld, dat aan stonds begonnen zal worden met de bouw van twee kruisers, welke bewa- In het raadgevend comité van de K.S.G., dat dinsdag te Luxemburg bij eengekomen is onder voorzitterschap van de heer Paul Baseilhac, directeur- generaal van de Franse kolenmijnen, heeft de heer Gardent, vertegenwoor diger van de kolenproducenten van de K.S.G., een verslag ingediend met be trekking tot de produktievooruitzichten der zes landen in 1959. In dit verslag wordt voorspeld, dat de kolenvoorraden bij de mijnen in 1959 met ongeveer 15 miljoen ton zullen stijgen, waarbij even wel uitgegaan wordt van de veronder stelling van volledige werkgelegenheid, die momenteel echter in de Belgische en in de Duitse kolenmijnen niet meer be staat. Voorts wordt uitgegaan van voortzetting van de invoer van Ameri kaanse kolen op het peil van 1958. Zo als bekend, heeft de Westduitse rege ring maatregelen tot beperking van deze invoer getroffen. Volgens de Hoge Autoriteit zullen de kolenvoorraden bjj de mijnen in 1959 ten hoogste met ongeveer 7,5 miljoen ton toenemen, waardoor de globale voorraden bjj de mijnen van de ge meenschap tegen het jaareinde onge veer 32,5 miljoen ton zullen bedragen. Deze schatting van de Hoge Autori teit, waarbij enerzijds rekening wordt gehouden met het huidige peil van de werkloosheid en anderzijds met de be perking van de invoer uit derde landen, werd door de Duitse en Belgische ko- De Nederlandse Vereniging voor He dendaagse Muziek houdt op vrijdag 20 maart a.s. in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam haar derde concert van experimentele mu ziek. Het programma vermeldt: „Le marteau sans maitre" voor een altstem, altfluit, altviool, vibrafoon, xylorim- ba en slagwerk van Pierre Boulez, de „Fünf Satze", opus 5 van Anton Webern, zowel in de oorspronkelijke zetting voor strijkkwartet, als in de latere bewer king van Webern zelf voor strijkorkest, „Frekvensen" voor 2 fluiten, gitaar, contrabas en slagwerk van Bo Nilsson de zes liederen opus 14 voor sopraan, 2 klarinetten, viool en cello van Anton Webern en „Pierrot Lunaire" van Ar nold Schönberg. lenproducenten, evenals door sommige vakbondsleiders als te optimistisch be schouwd. Deze laatsten verlangen van de Hoge Autoriteit, dat zij de zes rege ringen tracht te bewegen tot volledige opschorting van de invoer uit derde landen. De Hoge Autoriteit heeft dit voorstel van de hand gewezen, aanvoe rend, dat een opschorting zonder meer van de invoer van Amerikaanse kolen de Verenigde Staten zeker tot ver geldingsmaatregelen aanleiding zou ge ven, die onder meer zouden kunnen be helzen, dat sommige Europese produk- ten, zoals staal, staalprodukten en auto's niet meer ingevoerd mogen worden. Het vraagstuk van de werkloosheid in de K.S.G. zou hierdoor nog scherpere vor men aannemen. De Franse staatssecretaris voor finan ciën, Giscard d'Estaing, heeft op een persconferentie aangekondigd, dat het Franse belastingstelsel grondig gereor ganiseerd zal worden. Een uit 9 leden bestaande commissie van deskundigen zal morgen met het ontwerpen van de herzieningen beginnen en zal tegen 31 maart met haar aanbevelingen gereed moeten zijn. De staatssecretaris zei. dat de regering er naar streeft het belasting stelsel eenvoudiger en eerlijker voor de belastingbetaler te maken, alsmede be lastingontduikingen te verminderen, terwijl ook getracht wordt het belas tingstelsel te doen bijdragen tot de be vordering van de Franse economische expansie. Giscard d'Estaing zei verder, dat har monisering van. de Franse belastingen met die in andere landen van de Euro pese economische gemeenschap van es sentieel belang was en dat er delega ties deskundigen naar andere landen der E.E.G. zullen gaan om de belasting stelsels aldaar te bestuderen. De regering hoopt, dat de aanbeve lingen der deskundigen door behande ling in het parlement tijdig wetskracht zullen krijgen om er in de begroting 1960 rekening mede te kunnen houden, doch dat misschien enkele voorzienin gen slechts geleidelijk zouden kunnen worden ingevoerd. De Franse minister van financiën, Antoine Pinay, die de persconferentie bijwoonde, verklaarde, dat hij intussen zijn jacht op belastingontduikers zou voortzetten. Deze zullen voortaan te recht moeten staan, terwijl zij tot nu toe een regeling met de belastinginspecteur konden treffen. pend zullen worden met geleide Pr°" jectielen. Twee andere kruisers van hetzelfde soort zullen volgen. Men zal voortgaan met voorbereidende maatre gelen voor de bouw van een atoomon derzeeër. Het gezamenlijk personeel van de vloot zal 88.000 man omvatten. Als in 1962 de nationale dienstplicht eindigt, zal men het aantal manschap pen in het leger handhaven op een maximum van 180.000 man, vergeleken met het vroegere plan van 165.000. Vol gens vele militaire deskundigen is ook het nieuwe maximum te laag, en zou dit verhoogd moeten worden met nog maals 40.000. Wat de luchtvloot betref' zal men voorlopig voortgaan met o* produktie van de V-bommenwerpers, de Victor en de Vulcan. Het volgend jaar zullen de eerste Lightnings, su personische straaljagers, in gebruik genomen worden. Men zal geleidelijk overgaan tot het in gebruik nemen van de Bloodhound-raket ter vervanging van straaljagers voor de verdediging van lanceerbases. De Noorse premier Gerhardsen heeft verklaard, dat zijn regering bereid is dit jaar premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie te ontvangen. Er is over deze kwestie overleg met Zweden en Denemarken gepleegd. Al in 1956 is Khroesjtsjev naar Scan dinavië uitgenodigd. De drie premier! hebben toen Moskou bezocht. Er is na dien evenwel niet meer over de zaak gesproken. De Maastrichtse rechtbank heeft een 47-jarige uisknecht veroordeeld tol 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor- arre t wegens poging tot moord op een 4*.-jarige weduwe te Ubach over Worms. Op 25 oktober van het vorig jaar had hij do vrouw, nadat hij haar woning wa! binnengedrongen, met een zware beitel zo hard op het hoofd geslagen, dat de t-hedel gespleten zou zijn, als de vrouw niet een buitengewi i dik schedeldak had gehad. De begrafenis van het stoffelijk over schot van Ignace Neumark zal geschie den op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage op donderdag 12 februari, 's middags te 14.45 uur. De stoet vertrekt van de rouwkamer aan de Hooikade 46 te 's Gravenhage te 14.15 uur 's middags. In deze rouwkamer wordt gelegenheid gegeven tot rouwbezoek op woensdag 11 februari tussen 's middags 12.00 uur en 17 30 uur 1. jongensnaam; 5. soort schip; 8. natio nalist; 11. groet; 14. kleur; 15. aardnootje; 16. Duits pers. voornaamw.; 20. inspringende ingang; 24. weermacht; 25. Moh. Heilige Schrift. Vertikaal: 2. waterstand (afk.): 3. lokspijs; 4. heilige (afk.); 5. onmeetbaar getal; 6. elektrisch geladen deeltje: 7. deel v. d. bijbel (afk.): 9 wiel; 10. Oosterse titel; 11. meisjesnaam: 12. plaats o. d. Veluwe: 13. verbinding: 17. klein beetje; 18. gesloten; 19. jongens naam; 20. godsdienst (afk.); 21. het Ro meinse Rijk (afk.); 22. pers. voornaamw.; 23. vreemde munt (afk.). Horizontaal: 1. overleg - spa; 2. motief eter; 3. keu - efemeer; 4. olie - ex - ere; 5. p.e. - vaccin; 6. entente - bat; 7. enk - stola; 8. emelt - ikat; 9. gemeente - si; 10. agent - Ineke; 11. lans - ijl - ras. Vertikaal: 1. omkopen - gal; 2. voelen - eega; 3. etui - temmen; 4. R.I. - eveneens; 5. lee - ankiet; 6. effect - t.n.; 7. exces - til; 8. em. - tien; 9. steenbok - er; 10. peer - Alaska; 11. arrestaties.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2