Plan tot moord op Guillaume toch voor de rechter Maité hoopt spoedig voor de film te kunnen spelen WVBERT Malle mensen dwaze dingen DRIE TURVEN HOOG Een helder verkeersfilmpje Socialist Vrolijk helpt K.V.P. bij politieke uitzendingen Uitgebreide botersmokkel in huurauto's Honderd kg boter verstopt in de spatborden ïiifraphil Zeiss^planetar iunr .1 VS, - ZAAK-LACAZE ROLT DOOR Prinses Beatrix groot deel van de dag op de ski's Vrolijke muziek bij televisie uitzendingen toegestaan Bij de buren Origineel adres 29.T5 Aantal inwoners: 11.278.700 Roetplaag in Loosduinen KUNSTHANDELAAR BLIJFT IN ARREST i WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 fAGINA 3 Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Waterman helpt in nood verkerend schip Varen Vervult Velerlei Verlangens Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid..., PHILIPS Type 7529 f 37.50 Waar warmte helpt, helpt Philips Infraphilbeter Een derde woont in de grote steden Minder sterfte door t.b.c. PRINS BERNHARD IN PARAGUAY American Express Company 1 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. M *?'sterm'ddaS heeft maïtre René Flo- ;°t namens zijn cliënt dr. Lacour offi- leel tegen commandant Camille Rayon aanklacht wegens laster ingediend, «ie vorige week reeds in uitzicht werd inh aanklacht is gebareerd op de j houd van de interviews die comman dant Rayon sinds het uitbreken van de aak Jean Pierre Guillaume-Lacaze aan ™e redacties van een groot aantal bladen ®eeft toegestaan. Deze interviews zijn posso modo alle uitvoerige en gedetail- erde herhalingen geweest van de door "em in februari vorig jaar tegenover de rechter van instructie, Batigne, afgeleg- verklaringen, die terecht kwamen in "et dossier „aanklacht (door Jean Pierre Guillaume) tegen X. wegens poging tot «oord". Zij hielden, zoals men zich her- '«neren zal, het relaas in hoe hij, Rayon, "oor dr. Lacour op patriottische gronden was aangezocht om Jean Pierre Guillau- ?e> „schande van zijn familie en het ranse leger", uit de weg te ruimen, resp. ,e doen ruimen. In bedoelde interviews eeft commandant Rayon volkomen taande gehouden dat zijn relaas de vol- edige waarheid was, dat de rechter van 'hstructie, Batigne, hiervan volkomen vertuigd was en dat hij bewijzen had. e lezing, die dr. Lacour van deze con tacten met commandant Rayon geeft, dat zij uitsluitend betrekking had- «en gehad op een eventuele verkoop "°or de onder schulden gebukt gaande ommandant van diens restaurant te antibes-Juan-les-Pins. Qe gistermiddag wegens laster inge- Advertentie Onlangs werden de posterijen van het Engelse dorpje Hemyock, een plaatsje van grote schoon heid aan de grens van het graafschap Somerset, geplaagd door grote aan tallen slakken, die zich in de brieven bussen ophielden en de briefpost ern stig beschadigden. De posterijen moes ten een paar man extra in dienst ne men, die op iedere brief, waaraan een slak zich tegoed had gedaan, een brief je plakten waarop de posterijen offici eel verklaarden, dat een slak aan de Post had gekauwd. De heer Denis F. Owen, medewer ker van het Edward Grey insti tuut voor vogelkunde te Oxford houdt zich voornamelijk bezig met het Wel en wee van de reigers. Laatst ver telde hij via de televisie, dat hij er nog; sl wat voor over moet hebben als hij "e vogels van nabij wil observeren. De feiger is buiten het broedseizoen een Jeer schuwe vogel, zo vertelde mijn heer Owen. In Engeland nestelen ze gewoonlijk hoog in de bomen, dikwijls °P een hoogte van een en twintig tot Vijf en twintig meter. Dit betekent, dat *k, om de benodigde gegevens te ver sameien, ieder jaar in het broedsei- S°en in bomen moet klimmen om de hesten te bekijken. Ik schat dat ik bij s'kaar ieder jaar ongeveer negendui- 2end meter klim en dat is dan alleen hog maar naar boven; ik moet ook nog haar beneden. Een schilder uit Nasaker in Zwe den neemt het niet, dat in het plaatsje waar hij woont en waar •en prachtige waterval de schilderach- "ge streek accentueert, vanwege de Jegering een waterkrachtfabriek is ge jouwd, die het schone uitzicht heeft belemmerd en de schilder, zoals deze ïey zegt, ernstig hindert in zijn inspi ntie. Dg man heeft, ook al omdat hij kilometers ver moet reizen om een k °rtgelijk landschap als dat bij Nasa- te vinden, een bedrag van 50.000 hen schadevergoeding geëist. BÜ Wherstad in Engeland is de Britse vereniging van dierenbe- 0 scherming druk bezig met een onderzoek naar een zeldzaam geval uan hondse gehoorzaamheid. Toen het ?6Wuste hondje, dat in de omgeving van Wherstad over de weg kuierde, van een voorbijganger het bevel kreeg i® gaan zitten, ging het beest zitten, -h-n het bleef zitten. Langer dan vier entwintig uur. Als een arbeider, die ?e hond des avonds had zien zitten en «et beest de volgende dag nog dood- «m °P dezelfde plaats aantrof, de po- ""e niet had gewaarschuwd zat het «ttne dier er nu misschien nog wel. Advertentie Prinses Beatrix brengt het grootste gedeelte van de dag in gezelschap van haar skileraar op de bergen rond Sankt Anton door. De prinses legt elke dag vele tientallen kilometers op de ski's af. Tegen de middag keert zij terug naar het hotel voor een korte lunch en gaat opnieuw skiën. Na de theetijd ver zorgt de prinses haar correspondentie, leest een boek of bladert in een krant die zjj elke dag in de dorpsboekhandel haalt. Met de andere toeristen vermaakte de prinses zich dinsdag zeer met de traditionele carnavalsoptocht op ski's van grotesk gemaskerde en gecostu- meerde skiërs. Koning Boudewijn en zijn zuster Char lotte van Luxemburg trekken er elke dag op uit om, genietend van het gun stige weer, een aantal afdalingen op de ski's te maken. Zij gaan daarbij het moeilijkste parcours niet uit de weg. Volgens deskundigen kan dat voor hen geen gevaar daar zij bijna even goed de ski-kunst meester zijn als hun le raar Albert Funder, die ook koningin Juliana in Sankt Anton heeft begeleid. De koning heeft aller harten voor zich gewonnen door zijn eenvoudige en onop vallende optreden. Hij luncht in een drukbezocht restaurant of gebruikt er gens een hapje in een broodjeswinkel. Hij praat ongedwongen met journalis ten en laat fotografen hun gang gaan. diende aanklacht van dr. Lacour zal lo gischerwijze tot gevolg moeten hebben, dat de affaire „poging tot moord" zij het indirect, zij het rechtstreeks, in ieder geval in openbare behandeling moet ko men. Hetgeen belangwekkend mag heten, omdat het als zeer twijfelachtig geldt of er nog grond zou zijn voor een recht streekse behandeling van deze affaire, wanneer eenmaal in de aanklacht om koping van getuigen, ingediend door Jean Pierre Guillaume tegen zijn aan genomen oom Jean Lacaze, tot niet-ont- vankelijkheid zou worden geconcludeerd. Inmiddels heeft de rechter van instruc tie, Batigne, in deze zaak maandag het getuigenverhoor hervat. Een zekere mej. Maschetta heeft daarbij de omstandig heden bevestigd, waaronder zij de 2 mil joen francs, die zij overeenkomstig een verzoek van madame Richard, secreta resse van Jean Lacaze, ter hand had moeten stellen aan de call-girl Maité, tenslotte noodgedwongen ter hand heeft gesteld aan de agenten van politie, die zich te haren huize hadden gepresen teerd. De inspecteur van politie Mascabo aanvankelijk door Maité „herkend" als ,,de man met de pijp" totdat zij ten slotte moest toegeven dat „de man met de pijp" een verzinsel was geweest schijnt in het bijzonder nog eens aan de tand te zijn gevoeld in verband met de particuliere diensten door hem bewezen aan de heer Lacaze en diens familie en waartoe het vorig jaar ook reeds het voeren van een enquête zou hebben behoord naar gedrag, situatie en persoonlijkheid van commandant Rayon. En middelerwijl heeft een van de meest centrale personages in deze ge rechtelijke warboel, Jean Pierre Guil laume, bij weer twee andere rechters van instructie op het matje moeten ko men, nu in de kwaliteit van aangeklaag de. Bij de rechter van instructie Dau- verge wegens uitgifte van ongedekte chèques en bij de rechter van instructie Sacotte wegens koppelarij, dit laatste op grond van de door Maité ingediende klacht, die zij later zelf herriep, en die Jean Pierre bewoog zijn oom te beschul digen wegens „omkoping van getuigen". Het totaal van de ongedekte chèques die Jean Pierre uitschreef, gaat de 150.000 francs niet te boven en voor het groot ste deel zijn de „begunstigden" inmid dels reeds schadeloos gesteld. Er is naar voren gebracht, dat Jean Pierres ongedekte chèques hem mogelijk nog weer te stade zullen komen voor zijn verdediging tegen de aanklacht wegens koppelarij. Zouden die ongedekte chèques er immers geweest zijn, indien het waar is, zoals in de aanklacht wegens koppe larij staat, dat Guillaume Maité geprest zou hebben hem de helft van haar dage lijks „inkomen" (plm. 30.000 francs) af te staan? En wat Maité aangaat, zaterdag j.l. vernam krantenlezend Parijs, dat zij een bezoek had gebracht bij een belangrijke couturière voor een aanvulling van haar garderobe; het kon er af na wat de af faire haar aan de verkoop van foto's had opgeleverd. Het bericht was zelfs weer geïllustreerd met foto's van Maité, jur ken passend en voor de spiégel staande. Het heet dat zij nu ook serieus hoopt spoedig haar debuut te zullen kunnen maken bij de filmnijverheid. En zo gek is ook dat zeker niet. Toen de Waterman, die uit Australië in ballast op thuisreis is naar Rotter dam, dezer dagen ongeveer 150 mijl ten zuidoosten van Guardafui voer, werd op een morgen een zogenaamde dhow, een Arabisch zeilend kustvaartuig, ont dekt, dat met gestreken zeilen voer en noodseinen gaf. De gezagvoerder van de Waterman, kapitein B. Blok uit Den Haag, gaf order tot bijdraaien. Toen het zeilschip, Takisir geheten, langszij gebracht was, bleek het 26 mensen aan boord te hebben en op thuisreis te zjjn van Ras Hafun naar Makallah. De zeil- boom van het vrachtscheepje bleek in een zware oost-moesson te zijn gebro ken. Men was nu al vijftien dagen op zee en had gebrek aan eten en drinken. Behalve touwwerk om de zeilboom te repareren, gaf de Waterman ook drinkwater, brood, rijst, sigaretten en een kist met sinaasappelen aan de op varenden. Nadat men zich ervan had overtuigd dat alles aan boord van het zeilscheepje in orde was, vervolgde de Waterman zijn weg. Toen kapitein Blok bij het wegvaren drie lange stoten op de fluit liet geven, stonden alle 26 opvarenden van de Takisir ten afscheid met opgeheven armen aan dek. Nieuw-Guinea De Australische ber- gingsdeskundige Lavell heeft een optie genomen op de berging van 38 schepen, die in de oorlog in de wateren rond Nieuw-Guinea zijn gezonken. In de Geel vinkbaai hoopt Lavell een scheepsla ding ter waarde van 4% miljoen dollar te lichten. mMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiii Mijn ken niet een groot zeeschip. wiS nu HOLLAND-AMERIKA n/3" de Amerika gevaren w naar verrukkelijk. Wijhihl varende vakantie 'fcT WenS' vervulllnhlerm s «egaan. iV.: v'-"' MU VAART ER WEL BIJ" Joop van Essen van Mirrorfilm heeft met „Drie turven hoog" zijn acht ste verkeersfilm gemaakt, door de Verkadefabrieken aangeboden aan het Verbond voor veilig verkeer. Het is een film van zestien minuten gewor den over de kennismaking van de kleu ter met het verkeer. De kleuter, drie turven hoog, is onze grootste imita tor. Wat een kind doet, doet het op voorbeeld van de grote mensen. Van dit standpunt, dat wel niemand zal aanvechten, is de maker van de film uitgegaan. En zo ziet men in het be gin de baby de box verlaten om te gaan rondkruipen in de kamer en zijn eerste botsingen te incasseren. Het verkeer in het verkeer is voor hem begonnen. Daarna gaat hjj met zijn moeder op stap, die hem beschermt maar hem ook wel eens in gevaar brengt, als ze zondigt tegen de ver keersregels. En als hjj door het raam zjjn vader krankzinnige sprongen ziet maken om de bus te kunnen halen, terwijl hjj met zijn leven speelt, wordt het de toeschouwer duidelijk, dat ook hier het goede voorbeeld de enige op lossing is. Daar voegt dan de school juffrouw, die door dik en dun door de kinderen geloofd wordt, haar wijsheid aan toe en zo ontstaat langzamerhand een kleine staatsburger, die zich weet te gedragen in de drukte op straat. Duidelijk blijkt, dat deze film niet voor kinderen is bedoeld maar voor (Van onze parlementaire redacteur) De Vastenavond heeft het Neder landse parlement kennelijk niet on beroerd gelaten. Het debat over de zendtijd voor politieke partijen in ver band met de komende verkiezingen werd in de TweedeKamer althans met ongewone fantasie gevoerd. Zo kon men het beleven dat een socialist het voor de KVP opnam. Wan neer deze partij eens een televisie-uit zending wil geven, die ,,Romme"-lig zou zijn, waarom moet de staatssecretaris van O. K. en W. ons dan met zijn bedil- m Copyright P. I. B. Bo» 6 Cocxnhoqen /06 iiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zucht de wet voorschrijven? zo vroeg mr. Vrolijk (PvdA). Mr. Höppener had in een besluit vastgelegd, dat er voor het beeldscherm slechts alleen of in samenspraak over politiek mocht wor den gesproken. De heer Vrolijk vond dat voor een televisie-uitzending al heel schriel en vroeg wat er op tegen kon zijn dat er dat er bijv. wat gezang aan zou worden toegevoegd. Dat zou dan wel eens een „Romme"- lige uitzending kunnen worden, aldus mr. Höppener, die mededeelde dat de politieke uitzendingen maar van één enkele camera en een bescheiden studio gebruik zouden kunnen maken. Laat het voor een bepaalde partij gerust „Romme"-lig worden, maar blijf met uw overheidsbemoeiing af van wat de partijen zelf moeten rege len, aldus het socialistische Kamerlid. Mr. Höppener kon hem gerust stellen. Hij had nader met de radioraad over legd en het wordt nu wat beter: er komen althans twee camera's en er zal ook een regisseur aan te pas komen. Voorts zal men gerust wat vrolijke muziek mogen maken, foto's en grafieken voor het beeldscherm tonen en zo meer. De fantasie van freule Wttewaall van Stoetwegen (CH) was door dit laatste opgewekt. Zij vroeg of het mogelijk zou zijn dat prof. Oud bijv. met een trom pettist samen zou optreden, terwijl een zangkoortje er op los zou dreunen: „Wij leven vrij, wij leven blij op VVD'se grond ontworsteld aan de slavernij zijn wij van socialisten vrij De freule had behalve gevoel voor humor ook politiek feeling. Zij snoepte de socialisten de kans af bij deze interpellatie met een motie te komen over de televisiekwestie en vroeg, of men op 11 maart de dag van de bidstond voor de oogst ten plat- telande alle uitzendingen wilde na laten. Dit had ook mr. Vrolijk gevraagd maar hij had nagelaten dit in een motie vast te leggen. Mr. Höppener zegde dit toe, zodat de motie nog voor zij in stemming kon komen, haar werk reeds had gedaan. de grote mensen, die er veel te weinig aan denken, dat hun gedrag in het verkeer navolging vindt bij de kleintjes en veel méér navolging dan men door gaans schijnt te veronderstellen. Met andere woorden: wie zich slecht ge draagt in het verk er, geeft een slecht voorbeeld aan de kleinen. Het filmpje van Joop van Essen is helder en kan niet misverstaan wor den. Het is voor alles instructief, zoals het hoort, maar hier en daar gaat de suggestie boven de instructie uit, met name ter plaatse waar de kleuter, door zijn moeder in een wagentje voortge duwd, de eerste verkeersgeruchten langs zich heen hoort razen. Daar wordt het verkeer van het standpunt van het kind gezien en gehoord. Een verheviging van geluiden en bewegin gen is er het gevolg, van, een chaos, waaruit de kleine nooit heelhuids te voorschijn zou komen, als hij aan zijn lot werd overgelaten en als hij het zon der het goede voorbeeld van de vol wassenen zou moeten stellen. Een aar dig, en vooral nuttig filmpje is Drie turven hoog. Dbg. De N.V. Kon. Ned. gist- en spiritus fabriek te Delft ontving kortgeleden een brief van een zakenman te Pa peete op Tahiti. Deze brief was als volgt geadresseerd: Nederlands fabri kaat, gebruiksaanwijzing ingesloten, handelsmerk. Holland. De enveloppe werd geopend op het districtskantoor der PTT in 's-Gra- venhage waar bleek, dat de brief bestemd was voor de Delftse fabriek. Met slechts één dag vertraging werd de brief bezorgd. Het bleek, dat de zakenman op Tahiti het „adres" had ontleend aan wat hij gelezen had op een busje dat een produkt van de fabriek bevatte De douane van Tilburg heeft in de afgelopen dagen arrestaties verricht waardoor zij een eind hoopt te hebben gemaakt aan een uitgebreide smok kelhandel in boter. De smokkelaars maakten gebruik van huurauto's. ZjJ reden bij voorkeur in Opel-Rekords, maar ook andere typen werden niet versmaad. Twee wagens zijn in beslag genomen. De velddienst van de Tilburgse douane is thans nog bezig met het onderzoek. Men verwacht dat het aantal arrestaties nog zal stijgen. De smokkelaars huurden hun wagens in Rotterdam, Breda en Amsterdam. In de Maasstad waren twee Opel-Rekords en drie wagens van ander fabrikaat bij de botersmokkel betrokken. De smokkelaars gebruikten bij voor keur het Opel-type omdat zij de be schikking hadden over gereedschap waarmee met geringe moeite de sier- strip op het voorspatbord kon worden verwijderd. Door de kleine gaatjes in het staal bevestigden zij in het spat bord een soort bagagenetje, waarna de sierstrip op zijn oude plaats werd ge monteerd. Het bagagenetje werd volge stouwd met pakken boter door de kop lamp van de auto tijdelijk weg te ne men. De smokkel is aan het licht getreden toen 19 januari aan de grens ten zuiden van Tilburg twee Opel-Rekords werden gevisiteerd. Het bleek dat de wagens honderd kg boter in de spatborden en vijftig kg in de zijwanden vervoerden. Van de ongeveer tien personen die in verband met deze affaire werden aangehouden, bevinden zich nog twee achter slot en grendel. De overigen wer den na verhoor vrijgelaten. Alle be trokkenen kwamen uit Tilburg of de om- Advertentie „In de afgelopen oorlog telden wij veel bezoekers. 'De steden waren in die jaren verduisterd en veel stede lingen hebben toen voor het eerst ont dekt dat er sterren aan de hemel staan". Deze woorden mogen een beetje overdreven klinken, dr. J. J. Raimond jr., directeur van het Zeiss- Planetarium Haagsche Courant, de man die ze sprak ter gelegenheid van het komende jubileum van dit plane tarium, kan zijn woorden met bezoe kersstaatjes staven. Een miljoen men sen hebben, in de vijfentwintig jaar van het bestaan van dit planetarium, met interesse op een „plaatsje nek kramp" de kunstmatige sterrenhemel zitten te bekijken in een koepel die gebouwd werd op de hoek van het gebouw van de Haagsche Courant aan de Groote Marktstraat in Den Haag. Wie zegt dat eentiende van de Neder landse bevolking dus in dit plane tarium is geweest, heeft het mis. Want het totaal aantal bezoekers is samengesteld uit Nederlanders en bui tenlanders. En er zijn nogal wat men sen die meer dan eens in deze Haagse sterrentempel een offer aan de ster renkunde hebben gebracht. Prins Hendrik was er bij toen 20 februari 1934 het Zeiss-planetarium door de stichter, de niet meer in leven zijnde heer A. W. Sijthoff, werd ge opend. Den Haag was de negentiende stad ter wereld waar een dergelijk planetarium werd ingericht. De naam Zeiss was door prof. dr. ing. W. Bau- ersfeld, lid van de directie van Carl Zeiss, aan zijn schepping verbonden. Het Zeiss-instrument het apparaat waarmee de sterrenhemel op het uit spansel van de koepel wordt gepro jecteerd is een fijn samenstel van projectie-toestellen, ieder voor zich een proeve van instrumentmakers- kunst. Duizenden lichtstralen uit die toestellen toveren op het plafond, dat door de halve-bolvormige koepel wordt gevormd, de sterren, de pla neten, de zon, de maan en de Melk weg te voorschijn. Vóór Den Haag hadden twaalf Duitse steden, Rome, Moskou, Wenen, Stockholm, Milaan en Philadelphia een Zeiss-planetarium. Na Den Haag kregen ook Los Angeles, Brussel, New York, Osaka, Parijs, Tokio, Pittsburg en Londen eenzelfde instituut. Tijdens de tweede wereld oorlog werden zeven planetaria in Duitsland en een in Tokio verwoest. Het planetarium van Stockholm werd tien jaar geleden verplaatst naar Chapel Hill in North Carolina. Muziek speelt in het Haagse plane tarium een belangrijke rol. Want met „Clair de lune" van Debussy, het Adagio uit de Vijfde Symfonie van Tschaikowsky of een gedeelte uit het Tweede Brandenburgs Concert van Bach wordt de bezoeker van het planetarium in de stemming gebracht, die wordt vereist om op klaarlichte dag het kunstmatig snel vallen van de avond of de nacht te ondergaan. Het is een bijna romantische ervaring een demonstratie in het planetarium mee te maken. Op het ogenblik wordt de wintersterrenhemel getoond, in de maand maart wordt de Dierenriem behandeld, april geeft de lentesterren hemel te zien en in mei wordt aan dacht geschonken aan Jupiter en Sa- turnus. Het schouwspel dat in het planetarium wordt geprojecteerd is elke maand anders, maar altijd heeft het de schitterende sterrenhemel, die de stedeling inderdaad zo slecht kent, tot onderwerp. Dr. Raimond heeft de mogelijkheden van het planetarium in de afgelopen jaren nauwkeurig onder zocht. Zo zou het mogelijk zijn de sterrenhemel te projecteren die er tijdens de geboorte van Christus ge weest moet zijn. En ook kan de toe komst op de planetarium-hemel in sterren worden getekend. Er komen wat technische kunstgrepen bij te pas en het vergt wat tijd, maar het kan. Niet veel is onmogelijk met dit kost bare Zeiss-instrument. Een uur kan in tien tellen, maar ook in één tel ver lopen. Men zou ook de baan van kunstmanen kunnen laten zien. „Maar planeten zijn handelbaarder en inte ressanter dan kunstmanen", zegt dr. Raimond. Het New Yorkse planetarium is het enige dat meer geld opbrengt dan het kost. Dat is mede te danken aan de nieuwe directeur van dat instituut, Joe Chamerlain. Deze man heeft het initiatief genomen tot het beleggen van een internationale bijeenkomst van planetarium-directeuren. Deze bij eenkomst zal in mei in New York worden gehouden. Dr. Raimond gaat er naar toe. Wellicht hoort hij er dingen, die voor zijn planetarium van belang zijn. Want een instituut dat een centrum wil zijn voor de popu laire en de populair-wetenschappelijke beoefening van de sterrenkunde, ook ten behoeve van de schooljeugd, zee lieden, piloten en artilleristen, heeft er groot belang bij volledig geïnfor meerd te zijn. Ook over de nieuwste resultaten van de sterrenkunde. geving van deze stad. Een aantal figu ren is nog voortvluchtig, doch de justitie kan niet meedelen of er een vermoeden bestaat omtrent hun ver blijfplaats. Bij huiszoekingen zijn voorts bijzonder bruikbare gegevens aan het licht geko men, die er op wijzen, dat er nog tal van nieuwe ontwikkelingen kunnen wor den verwacht. De centrale velddienst van de douane in Tilburg heeft de zaak in onderzoek en kan in het belang van het onderzoek geen mededelingen meer verstrekken. Het centraal bureau van de statistiek heeft het aantal inwoners van Neder land op 1 januari 1959 voorlopig vastge steld op 11.278.700. Dit betekent, dat de bevolking van ons land in 1958 is toe genomen met ongeveer 183.000 personen. Dit is ruim 44.000 meer dan in 1957, toen de groei circa 139.000 heeft bedra gen. Dit belangrijk hogere accrès is gro tendeels het gevolg van de buitenland se migratie, welke over 1957 een ver- trekoverschot heeft opgeleverd van ruim 12.000 personen, doch over 1958 een bijna even groot vestigingssaldo (gevestigd bijna 68.000, vertrokken bij na 56.000). Het vestigingsoverschot van 12.000 is het gevolg van de massale re patriëring uit Indonesië. Als resultaat daarvan zijn gedurende 1958 bijna 38.000 landgenoten in de Nederlandse bevolkingsregisters opgenomen. Voorts zijn aan het einde van 1958 ruim 19.000 in woonoorden verblijvende Am bonezen In de Nederlandse bevolkings registers opgenomen en van 1 januari 1959 af is deze groep in het officiële be volkingscijfer begrepen. 1 januari woonde bijna de helft van de Nederlandse bevolking in de pro vincies Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land. Eenderde gedeelte van de totale be volking had zijn woonplaats in de grote steden boven 100.000 inwoners, waartoe in de loop van 1958 ook Apeldoorn en Hilversum zijn komen te behoren. Het totaal dezer gemeenten bedraagt thans veertien. (Van onze Haagse redactie) Den Haag-west zal spoedig een zwart gedeelte uitmaken in uw schone stad. Dat voorspelt een Loosduinse loodgieter in een adres aan de gemeenteraad van Den Haag als er niets wordt gedaan om een roetplaag, waaraan Loosduinen op het ogenblik blootstaat, te verhelpen. Volgens de loodgieter, die de kat de bel heeft aangebonden, wordt de roetplaag veroorzaakt door roet uit de schoorste nen van de stoomketels van de tuinde rijen en fabrieken in de omgeving van Loosduinen. De ketels worden gestookt met olie, en de schoorstenen worden schoongemaakt met stoomdruk, waar door een vette roetwolk de lucht in wordt geblazen. Alles wordt hierdoor besmeurd, zo zegt de loodgieter, was goed, gevels en ramen. De ambtenaar van de afdeling hinderwet heeft hem gezegd dat er weinig aan te doen is. De loodgieter wil het er echter niet bij laten zitten en vraagt nu de gemeente raad. Loosduinen af te helpen van de roetplaag. Loosduinen is lange tijd ge leden door Den Haag geannexeerd en sluit aan op de nieuwe wijken van Den Haag-west. De in verband met de Deense schilderijenaffaire gearresteerde Am sterdamse kunsthandelaar P. bRjft in voorarrest. Dit heeft de rechter-com- missaris besloten op vordering daartoe van de officier van justitie, die tegen P. een strafvervolging hegft ingesteld. Volgens cijfers van W.H.O. world health organization) is het aantal sterf gevallen onder tbc-patiënten met 50 pet. gedaald gedurende de jaren 1952- 1957. De W.H.O. schreef deze daling toe aan het gebruik van nieuwe geneesmid delen, zoals streptomycine. Een andere gunstige factor was het intensieve on derzoek naar ziekte-gevallen en inen tingscampagnes. Volgens het rapport had IJsland het kleinste aantal sterfgevallen geduren de de verslag-periode: in 1957 was het gemiddelde percentage sterfgevallen door tbc 4,3 per 100.000 inwoners. Hongkong had het grootste aantal, met in 1957 102,6 per 100.000 inwoners. Prins Bemhard is dinsdag in Asun cion, de hoofdstad van Paraguay, aan gekomen waar hij tot vrijdag de gast van de regering zal ztjn. De president, A. Stroessner, heeft dinsdagavond tijdens een staatsie-banket prins Bemhard met de keten van de orde van maarschalk Francisco Solano Lopez de nationale held van Para guay omhangen. Met ingang van 1 januari 1959 heeft de heer H. Wybrand de Jong wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie van vice-president en directeur-generaal van the American Express Company inc. neergelegd. HÓ zql alsnog werkzaam blijven als gedele geerd adviseur voor de Nederlandse kantoren der maatschappij, die gevestigd zijn in Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Enschede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3