Grootscheepse hulpactie in Duitsland tijdens de vastentijd Produktie en export van Westduitse automobielindustrie weer hoger Ook voor het jaar 1959gunstige vooruitzichten Schitterende handschoenen en De Gruyter betaalt! PICNICREPEN STUKKEN BADZEEP i iakjes erwtensoep X 2 PAKKEN kindermeel 2 POTTEN APPELMOES een gulden een gulden EEN GULDEN EEN GULDEN een GULDEN KRISTALLEN BOLLEN HET SNOEPJE VAN DE WEEK S. Om de onnoemelijke nood van miljoenen in Afrika en Azië te helpen lenigen Expeditie uit Rijs wijk vertrokken Am. Congresleden in Nederland 3 ./V VASTENBRIEF VAN DUITS EPISCOPAAT Algemene spaaractie voor collecte op Passiezondag Naar de Ararat Duitsland tweede automobielproducent ter wereld In 4 maanden tijds kreeg ik 20 gulden voor mijn kassabons van De Gruyter. Daar heb ik fijn van geprofiteerd 1 Geef mij maar De Gruyter altijd die gratis kassabons, daar heb je als huisvrouw wat aan. ...„.enrnCM van 135 voor Ctrl van 110 voor van ZONDER KOKEN van 110 voor van 106 voor L_sn h WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 PAGINA 4 Katholieke Illustratie mmmM A «lil,.. M 9 116 voor ï@1 Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. Voor de kinderen steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij. DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE Lieve Memelwat 'n geluk', 'k droomdeDe wind heeft plotseling 't venster opengeslagen 1 ft tl?f Heemt niet weg, 't was 'n akelige nachtmerrie! HELP De stem yan de kapitein Sinds de wijziging van de kerkelijke vastenwet de traditionele beper kingen in eten en drinken tot nog maar enkele dagen heeft gereduceerd, is het accent der vastenbeleving verlegd naar de geest van deze veer- tigdaagse boetetijd. Men kan zich daarover oprecht verheugen. Niet alleen, omdat het louter uitwendig onderhouden der vroegere vastenvoor- schriften licht in een onvruchtbaar formalisme ontaardde, maar ook en vooral, omdat de nieuwe regeling de nadruk legt op de grote waarde van een persoonlijk en vrij gekozen boetehouding. Dat dit laatste een levend geloof veronderstelt, is wel zonder meer duidelijk. Het ligt dan ook voor de hand, dat de beschouwingen over de veranderde vastenwet alle wijzen op de noodzaak van een verdiept geloofsleven. Het Nederlands Episcopaat heeft zijn laatste vastenbrieven geheel en al daarop afgestemd. Dit jaar onderricht het gezamenlijk schrijven der bisschoppen ons over de Kerk als een mystieke gemeenschap, die wij in onderlinge liefde moeten uit bouwen tot het goddelijk heilsinstituut voor zoveel mogelijk medemensen. Dat de praktische uitvoering van deze opdracht slechts met vrucht kan geschieden in een geest van zelfbeheersing, nederigheid en zuivere naasten liefde behoeft geen betoog. De Duitse bisschoppen gaan in hun herderlijk vastenschrjjven uit van de zelfde grondgedachte. Een katholiek, die zijn geloof oprecht beleeft, weet zich solidair met en medeverantwoor delijk voor de hele mensheid. Daarom kan hij niet werkeloos toezien bij de onvoorstelbare nood, die in de huidige wereld heerst. Deze medemenselijke nood heeft de Duitse bisschoppen geïn spireerd tot het organiseren van een zeer concrete hulpactie gedurende de vasten van dit jaar: zij roepen alle gelovigen op door een direct persoonlij ke offervaardigheid op de grootst mo gelijke schaal de onnoemelijke nood te helpen lenigen van de miljoenen, die, vooral in Afrika en Azië, te gronde dreigen te gaan aan honger en melaats heid. In feite is dit plan een voortbou wen op het initiatief van de Katholieke Arbeiders Beweging, de jeugd- en de Pax-Christi-Beweging, die door hun wer ken voor hetzelfde doel verleden jaar twee miljoen D.M. hebben bijeenge bracht. Dit jaar roepen de bisschoppen onder het motto: „Misereor super turban" alle katholieken op om heel de vasten tijd door te brengen in bewuste, daad werkelijke naastenliefde. Daaraan is hun vastenbrief gewijd. Na erop gewezen te hebben, dat Christus mens geworden is om ons van de grootste nood: de zonde, te verlos sen, maar dat Hij daarnaast ook afdoen de hulp bood in lichamelijk lijden, geeft het herderlijk schrijven een overzicht van de ontstellende hulpbehoevendheid vdn miljoenen medemensen. De Kerk hdeft steeds gedaan wat zij kon, maar de omvang van het lijden dwingt tot een hulpactie-o p-grote-schaal. ,,De Duitse bisschoppen," aldus de brief, „roepen nu al hun gelovigen op om op echt grootmoedige wijze zich ge durende de komende vastentijd beper kingen op te leggen in een mate, die ver uitgaat boven het gebruikelijke en op Passiezondag te offeren, wat zij van Aswoensdag tot dan toe voor dit doel gereserveerd hebben, resp. wat zij van Passiezondag tot Pasen daarvoor nog zullen reserveren." Zij stellen vervolgens vast, dat het Duitse volk, materieel gezien, in goeden doen verkeert, maar deze op zichzelf toe te juichen welstand leidt in feite tot een afkeurenswaardige, materialis tische levenshouding, een „aanbidding van het gouden kalf." Opmerkelijk, hoewel in dit verband volkomen begrij pelijk, is de motivering, aie de bisschop pen voor deze hulpactie geven. „Wanneer wij, bisschoppen, nu de ge lovigen aansporen de Heer na te zeg gen: „Ik heb medelijden met het volk, want het komt om van honger," dan moeten wij toegeven, dat niet alleen medelijden met de hongerigen, zieken en melaatsen ons daartoe aanzet, maar ook de bezorgdheid voor de zielen van onze gelovigen, die zich geheel aan de dingen dezer wereld dreigen over te ge ven en God, ziel en eeuwigheid te ver geten. Daarom moet onze grote vasten- hulpactie voor on„e broeders in Afrika en Azië ons tevens leren, hoe wij kunnen afzien van een overdadig genie ten van de dingen dezer wereld en het praktisch materialisme metterdaad be teugelen. Bijgevolg vragen wij u niet alleen om een aalmoes, maar om een verregaande offervaardigheid. Ter lief de Gods! Ter wille van de uitermate grote nood! Maar ook omwille van on ze eigen ziel!" Er worden vervolgens zeer concrete voorstellen gedaan voor ieder afzonder lijk, elk gezin, elke vriendenkring en el ke vereniging om zodoende in elk mi lieu tot een algemene spaaractie te ko men voor de collecte op Passiezondag. De bisschoppen aarzelen niet om bij de ernst van de zaak grote bedragen te vragen. Niemand zonderen zij uit, noch de jeugdige, die zich het zien van een film of het roken van enkele siga retten meer kan ontzeggen om het geld daarvoor opzij te leggen, noch de rijke, die mogelijk tienduizend D.M. kan of feren door een minder luxe wagen te kopen. „Hoe zullen wij eenmaal Gods oor deel doorstaan, wanneer wij grote be dragen hebben uitgegeven voor ons persoonlijk genoegen, voor overdreven lichaamsverzorging, cosmetica, luxueu ze artikelen, kleding, reizen en auto's, terwijl wij toch met dat geld talrijke medemensen-in-nood hulp hadden kun nen bieden?Voorwaar Ik zeg U: Wat gij de geringsten van Mijn broe ders hebt geweigerd, weigert ge Mij." „Wij bisschoppen, richten ons tot de welgestelden en rijken, maar wij richten ons tevens tot allen die mis schien op kapitalisten afgeven en niet inzien, dat zij zelf, vergeleken met de armoede van andere volkeren, óók „kapitalisten" zijn. Wij richten ons tot de vele jongeren en volwassenen, die een behoorlijk inkomen hebben dat zij geheel voor zichzelf kunnen be steden. Er blijft in het leven van de chris ten ruimte voor de vreugde.maar naast het geoorloofde en tot dank aan God verplichtende benutten der aardse goederen staat de plicht der christelijke liefde. Moge de vastentijd voor ons al len een tijd worden, waarin wij tonen echte christenen te zijn. Wij hebben medelijden met de hongerigen, de zie ken en de melaatsen, maar bij God, noch méér met de verzadigden en ge- notzuchtigen, die hun heil en de vrede met God dreigen te verliezen." Tenslotte maken de bisschoppen be kend, dat zij een apart comité hebben benoemd, dat opdracht heeft ervoor te zorgen, dat de opbrengst dezer groot scheepse vastenactie zo spoedig moge lijk ter beschikking wordt gesteld van hen wier nood en lijden het grootst zijn en het dringendst hulp behoeven. (Van een verslaggever) Dinsdagavond is vol goede moed de eerste Nederlandse expeditie naar het Araratgebergte in Turkije vertrokken, voornamelijk uit nieuwsgierigheid of er inderdaad iets is te vinden van resten van de bijbelse Arke Noachs. De leider, Richard Gütlich, een dertigja rige publicist uit Rijswijk, gelooft zelf niet dat zijn tocht in dit opzicht met succes zal worden bekroond. Maar hij wordt door wat hij noemt journalistie ke weetgierigheid gedreven. Daarnaast zal de expeditie in elk geval trachten iets meer aan het licht te brengen van het Araratgebergte zelf, van eventuele kloosters uit de middeleeuwen of vroe ger en van andere omstandigheden in dit gebied, waarover nog zeer weinig bekend is. Dr. A. A. Kampman, conservator van het instituut voor het Nabije Oosten; zal, zo is de bedoeling, later de beschikking krijgen over een film die de activitei ten van de Nederlandse Araratexpedi tie in beeld brengt. De heer Kamp man heeft ook voor de nodige con tacten gezorgd met Turkije, zodat de vier Nederlanders in ieder geval al ver zekerd zijn van de medewerking van de Nederlandse consul in Ankara en van de Turkse autoriteiten. De expeditie zal geschieden onder het wakend oog van een militaire gids, want men wenst geen moeilijkheden met buurman Rusland, waarvan de grens gelegen is op slechts 600 meter van de plaats waar de heer Gütlich en de zijnen wensen te opereren. Zoals al eerder is bericht zal de ex peditie gebruik maken van twee auto's, beide volgeladen met proviand voor ruim 2 maanden. Een groot deel van deze voedselvoorraad is beschikbaar gesteld door Nederlandse bedrijven die in deze vorm de onderneming willen steunen. Anderen hebben financieel bij gedragen. (Van onze Haagse redactie) Een subcommissie van vier leden van de juridische commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden is vandaag uit Nederland vertrokken na besprekingen tehebben gevoerd over aangelegenheden die betrekking hadden op het Internationale Gerechtshof en Interpol. De vier jlirlementsleden heb ben onder andere gesproken met de president van het Internationale Hof van Justitie, rechter M. H. Klaestad, en met het hoofd van Interpol-Ne derland, de heer W. M. Rehorst. Vol gens officiële berichten had de sub commissie allereerst tot taak de wen selijkheid te bestuderen van de ver sterking van de jurisdictie en functies van het Internationale Hof. President Eisenhower had in zijn boodschap tot het Congres op 9 januari een dergelijk onderzoek aanbevolen. De subcommis sie is twee dagen in Nederland ge weest. In het nummer van deze week brengt J. W. Hofwijk een met vele foto's ge- illustreerde reportage over pater Weren- fried van Straaten, de bekende leider van de Oostpriesterhulp. Van de hand van dezelfde schrijver is er een met prachtige kleurenfoto's verluchte bij drage over de siervisfotograaf Van den Nieuwenhuizen. De karakteristiek der week is gewijd aan Michel Debré, van wie men, meer dan van welke andere Franse politicus ook, kan zeggen dat hij van het ene uiterste in het andere is gevallen. „Politiek van de kachel" heeft R. Kalkhoven zijn interessante bijdrage genoemd over de enorme kolenvoor- raden, welke in de landen van de Kolen- en Staalgemeenschap zijn opge slagen, omdat ze op het ogenblik al thans onverkoopbaar zijn. Drie pa gina's met foto's belichten de opleiding van rekruten op het eiland Bali, waar een schertsleger op de been is gebracht. Verder is er een met pakkende foto's geïllustreerd artikel over de vreselijke hongersnood, welke in de noodoosthoek van Brazilië heerst. Jan Cottaar schrijft over de consequentie van de schaats kampioenschappen. Het kort verhaal is dit keer van Hugh Michael Hogan. Joegoslavië De Albanese kellner Hafiz Hodzha is wegens spionage door een rechtbank in Belgrado veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. (Van onze financieel-economische correspondent in Bonn) Met 1.495 miljoen auto's van diverse „pluimage" stond de Westduitse Bondsrepubliek in 1958 op de tweede plaats onder de auto-produce rende landen ter wereld, achter de Verenigde Staten die onbedreigd met rond 5 miljoen eenheden de leidende positie bleef innemen (waarvan zij overigens in de eerstkomende jaren wel door geen enkel ander land zullen worden verdreven). In vergelijking met 1957 steeg in het afgelopen jaar de Westduitse automobielproduktie met 23.3 procent. Van de rond 1.5 miljoen geproduceerde auto's voerde de Bondsrepubliek bijna de helft 733.000 wagens uit, 25.5 procent meer dan in 1957. Daarmede behield West-Duitsland dan ook zijn plaats als de tweede auto-exporteur ter wereld, achter Amerika en wederom vóór Groot-Brittannië. De waarde der Westduitse automobielproduktie steeg in 1958 van 6.6 tot 7.9 miljard mark, die van de export van 2.9 op 3.6 miljard mark. uit de bevolkingslagen met de kleinere inkomens, die voor hun dienst- of per soonlijk gebruik afzien van de „open" motorvoertuigen en een dak boven hun hoofd willen hebben. Volgens de voorlopige produktiecij- fers stond ook in 1958 de Volkswagen fabriek in Wolfsburg met 553.399 een heden aan de top van de lijst van Westduitse automobielfabrikanten, ge volgd door de „Opel"-fabrieken in Rüsselsheim, die met hun „Rekord" een „Schlager" op de markt brachten, maar met hun nieuwe „Kapitan" be trekkelijk zo weinig succes hadden dat wordt overwogen reeds weer een nieuw model van deze grote wagen op de markt te brengen, die van zijn „Re- kord"-zuster sterker zal afwijken. De ,,Opel"-fabrieken produceerden in 1958 315.945 eenheden, gevolgd door Daim ler-Benz („Mercedes") met 153.956 wa gens en de Ford-fabrieken in Keulen Een conjunctureel gunstig jaar dus was 1958 voor de Westduitse automo biel-fabrikanten, die van jaar tot jaar nieuwe produktie- en export-records boeken. Reden tot pessimisme heeft de Westduitse automobiel-industrie dus in het geheel niet, want ook voor 1959 zijn de produktie-, afzet- en export vooruitzichten gunstig, zo meent het „V.D.A.", „Verband der Automobilin- dustrie" in de Bondsrepubliek. De cijfers, die het V.D.A. over het jaar 1958 heeft gepubliceerd, leveren interessant materiaal. Zo blijkt er o.m. uit, dat de produktie van automo bielen in de 1 tot 2-liter klasse de middelgrote personen-auto met 887.500 stuks wederom de grootste was. De produktie-stijging in de 0,5 tot 1- liter-klasse de z.g. „Kleinstwagen", die bromfiets, motorrijwiel, scooter en „Kabinenroller" langzamerhand ver dringt was evenwel met niet minder dan 77.9 procent net grootst. De „mo- toriseringsgolf" deint kennelijk dus nog voort. Zij komt „uit de diepte", d.w.z. met 128.532 stuks. Eerst op grote af stand volgen dan Auto Union (D.K.W.) met 67.966, B.M.W. met 50.226, Lloyd met 49.615, Glas (Goggomobil) met 43 845, Borgward met 36.527, N.S.U. (in twee fabrieken) met 35.934 en Go liath met 13.206 wagens. Alle andere 19 Westduitse automo bielfabrieken hadden een produktie, die onder de 10.000 eenheden bleef. Ten aanzien van de N.S.U.-produktie dient nog te worden opgemerkt, dat 16.000 wagens in gedemonteerde staat uit de „Fiat"-fabrieken in Italië wer den ingevoerd, die na assemblage in de produktie-statistieken der fabriek werden opgenomen. Daardoor is ook het beeld van de automobiel-import in West-Duitsland (in totaal 80.000 wa gens, in vergelijking met 45.000 in 1957) ietwat vertrokken. Daaronder zijn nl. on der het Italiaanse contingent van 66.000 wagens ook diezelfde 16.000 gedemon teerde „Fiat"-jes begrepen. Het V.D.A. verwacht dat de import nog toe zal nemen tengevolge van het herstel der convertibiliteit van het grootste deel der Westeuropese valu tas en ten aanzien van Frankrijk tot de gecorrigeerde en thans veel gunsti gere koers van de Franse franc ten opzichte van de Westduitse mark. Men kan thans veel goedkoper een wagen uit Frankrijk importeren. Anderzijds biedt het in werking treden van de E.E.G. de Westduitse automobiel-ex portmarkt ook veel grotere kansen. Zo zal b.v. onder de nieuwe quota in 1959 voor 55 miljoen mark aan per sonenwagens naar Frankrijk kunnen wc den geëxporteerd (tegen tot dus verre 2.2 miljoen mark) en voor 30 miljoen mark aan vrachtauto's (18 miljoen tot dusverre). Naar Italië mo gen van nu af aan voor 37 miljoen mark aan Westduitse personenauto's (tegenover 21 miljoen mark tot op heden) en voor 16 miljoen mark aan vrachtauto's (die de Bondsrepubliek tot dusverre niet naar Italië mocht expor teren). In de komende jaren zullen de ze quota overeenkomstig de verdragen van Rome nog worden verhoogd. Aan gezien West-Duitsland de invoer van auto's reeds lang heeft vrijgegeven, zal de E.E.G. op het gebied der in voer niet zoveel uitmaken, op dat der uitvoer de Bondsrepubliek echter nieuwe kansen bieden. Hierin ligt nog een aanvullende reden voor de West duitse automobielfabrikanten de be drijfsresultaten voor 1959 met groot optimisme tegemoet te zien. De gunstige automobiel-conjunctuur in West-Duitsland en voor Westduitse wagens op de Westeuropese markt zal, naar het zich laat aanzien, wel voort duren, ook ondanks de toenemende concurrentie van de Franse- en Ita liaanse automobiel-fabrieken. röhoeguloe met \7 »«bruarl 1959 590211 door HERGÉ 63 Is -jr* by Uitgeverij Casterman «e v»1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4