Belangrijke lijnen lagen vanmorgen stil ELEKTRICITEITSSTORING BIJ N.S. Stagnatie in het Oosten en Zuiden Ontploffing in huiskamer BEDREIGD ZWITSERS DORPJE Proefkonvooi naar Berlijn op 27 mei? Partij v. d. Arbeid gooit Nieuw-Guinea-beleid van dr. Drees overboord Bode ex-ministers nu met andere leuzen op oorlogspad Makarios stemt in met Grieks-Turkse plan voor Cyprus Engeland slaat zucht van verlichting Gsfaad verwelkomt de Koningin Subandrio polst de Australische regering Geheimzinnige dood van Duitse douanier Afbetaling vergemakkelijkt Stropers op de Yeluwe gepakt Het weer. Premie weduwen- en wezenwet en A.O.W. A.O.W.-premie 0,44 te hoog Tijdens carnaval 5.000 verdwenen Dodelijk ongeval bij P.E.N.-centrale Jongen bij scheikunde- proef ernstig gewond Debré uit Algerije vertrokken Chicago Sun onthult geheim plan KORTHALS (VVD) IN KAMER: Studenten in arrest gesteld te Dresden Oostelijke wind Strop voor caféhouder Mgr. J. Theunissen bij de H. Vader DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 82ste JAARGANG No. 30137 CYPRUS Nederlander verongelukt in Ethiopië De heer Korthals heeft woensdag in de Tweede Kamer herinnerd aan het standpunt dat dr. Drees bij de algemene politieke beschouwingen t.o.v. Nieuw-Guinea heeft ingeno- De minister-president had daarbij gezegd, dat het men. mogelijk moet worden dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea te sturen. Wanneer de socialistische ministers nu ineens met andere leuzen het oorlogspad opgaan, dan is dit onbegrijpe lijk, aldus de liberale woordvoerder. Scooter/Bromf ietskleding MORGEN VRIJDAG geboden vasten- en onthoudingsdag G :rizokarpaso: J Overigen ■LA PI TH OSAKANT HOU< Y R E NIA Nicosia r ^,,1 w», QLEFKA i v. r.> i TOTAAL W 511.000 inw. IPAPHOS EPISKOPI/l,,..!^ CYPRUS \KRCTA Woensdag is bij de P.E.N.-centrale te Velsen de 38-jarige M. Koorn uit Amster dam-Noord bekneld geraakt tussen een vrachtwagen en een kraanwagen. De man werd ernstig gewond naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overge bracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Een storing in het koppelingsnet van enkele provinciale elektriciteits bedrijven heeft vanochtend om tien over vijf het spoorwegverkeer op eni- £e belangrijke lijnen stilgelegd. Geen treinverkeer vond plaats op de lijnen Maastricht Eindhoven Utrecht, MaastrichtNijmegen, Nijmegen Zutfen, ZutfenApeldoorn, Utrecht Zwolle, Utrecht—Arnhem en Nij megenDen Bosch. De ontwrichting van het spoorweg verkeer werd in de loop van de dag Weer opgeheven. De Nederlandsche Spoorwegen hadden tijdelijk bussen ingelegd tus sen Venray en Venlo en tussen Hel mond en Venlo. Op het traject EindhovenWeert ^erd met verminderde spanning ge- teden. Men heeft een hoogspanningskabel van het provinciaal elektriciteitsbe drijf, die nabij Blerick op de rails lag, Verwijderd. De draadbreuk in de hoogspannings lijn bij Blerick, welke oorzaak werd van een ingrijpende storing in de elek triciteitsvoorziening in een groot ge deelte van oost- en zuid-Nederland, bleek het gevolg te zijn van ijzel- en vuilafzet op de isolatoren. Twee dra den van een der circuits van de 150.000 Volt-lijn Blerick-Ni'megen zijn vannacht gebroken en op de spoor verbindingen Venlo-Eindhoven en Venlo-Nijmegen terecht gekomen. Het verkeer werd korte tijd onderbroken, doch persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. 915 "W kon de eerste trein uit Venlo naar Nijmegen vertrekken en om half «ut vertrok de eerste trein naar Eind hoven. Op de lijn Venlo-Eindhoven kon Voorlopig slechts op enkel spoor worden gereden, doch vertragingen deden zich niet meer voor. Ook de stroomvoorziening in Gelder land en een gedeelte van Noord-Lim burg was gedurende korte tijd onder broken. In Gelderland was reeds 's mor gens tegen acht uur weer stroom op het net van de PGEM en in Noord-Lim burg heeft de PLEM door met man en macht te werken de stroomlevenng tan alle aangeslotenen wat later op de morgen kunnen herstellen, zij het in Sommige gevallen provisorisch. De 17-jarige Eduard van der Vlist, Wonende in Utrecht is woensdagavond ernstig aan hoofd en handen gewond, toen zich tijdens een door hem verrich te scheikundige proef een ontploffing Voordeed. De jongeman was in de woonkamer doende enkele chemische stoffen te mengen, en zijn vader en zuster keken bierbij 'belangstellend toe. Plotseling deed zich een enorme ontploffing voor. Verscheidene ruiten van het huis sprongen en de jongeman viel bloedend hp de grond. Naast een diepe, wond boven het linkeroog liep hij in zijn mond grote verwondingen op, alsme de dubbele fracturen aan zijn rechter band. Hij werd door de G.G.D. naar bet Stads- en Academisch ziekenhuis gebracht. De brandweer behoefde geen dienst m doen. Geen van de familieleden van de jongen liepen verwondingen op. ,De Franse premier, Michel Debré, Is gjsteren na zijn driedaags bezoek aan oord-Af rika per vliegtuig naar Parijs Vertrokken, aldus bericht Beuter. Hij ïai vandaag verslag uitbrengen aan president De Gaulle en het Franse ka binet. Volgens de „Chicago Sun" heeft Ame rika met instemming van de bondgeno ten een geheim plan opgesteld om op 27 mei een proefkonvooi naar Berlijn te sturen, bestaande uit Amerikaanse, Brit- se en Franse vrachtauto's. Op genoemde i datum loopt het Russische ultimatum voor het terugtrekken van de geallieerde troepen uit de stad af. Als de Oostduit sers het konvooi willen inspecteren, al dus het blad, zal het naar West-Duits- land terugkeren, waarna de geallieer den de kwestie aan de Verenigde Naties zouden voorleggen. Als de openbare me ning in de wereld ten gunste van het Westen zou blijken te zijn, zou er een nieuw konvooi naar Berlijn gaan, dit maal gewapend. De 28-jarige Ter Horst, afkomstig uit Almelo, is in Ethiopië tijdens een jacht partij om het leven gekomen. De heer Ter Horst was twee jaar geleden door de n.v. Stork te Hengelo uitgezonden als lasser. Hij werkte op de H.V.A.- onderneming in Wonji. (Van onze paiTementaire redacteur) Een overzichtsfoto van het dorpje Herbriggen in het zuidwesten van Zwit serland, dat geheel is geëvacueerd, om dat het door een enorme massa ge steente, aarde en ijs, welke langzaam de helling van de berg Nadelhorn af glijdt, dreigt te worden bedolven. Hoe wel tussen de berghelling en het dorp muren ter bescherming tegen sneeuw- lawines opgetrokken zijn, zullen deze naar alle waarschijnlijkheid de steen- en aardemassa niet kunnen keren. iiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Subandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, tracht zich tij dens zijn bezoek van vijf dagen aan Australië op de hoogte te stellen van de houding, die Australië zou aanne men als de Nederlanders zich uit wes telijk Nieuw Guinea zouden terugtrek ken, aldus heeft Reuter gisteravond uit diplomatieke kringen te Canberra ver nomen. Aangenomen wordt, dat Indo nesië in dat geval bereid zou zijn tot een formele samenwerking tussen In donesië en Australië op het eiland. Hoe Australië hierop heeft gereageerd, is niet bekend. Regeringspersonen be schreven de situatie als „zeer deli caat". Op korte afstand van de Nederlands- Duitse grens ter hoogte van Enschede werd in de nacht van dinsdag op woens dag in de directe nabijheid van zijn wo ning aan de Enschedesestraat het stof felijk overschot gevonden van de 24- jarige Duitse douanebeambte U. G. uit Gronau. De man bleek door schoten uit zijn eigen pistool om het leven te zijn gebracht. Ook zijn speurhond was door een pistoolschot gedood. De Duitse politie, die in het onderzoek ook de politie-instanties in Twente heeft be trokken, heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld dat tot nu toe nog geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Bij haar aankomst in Gstaad, waar zij een wintersportvakantie doorbrengt, overhandigden twee kinderen in kleder dracht Koningin Juliana een echte boerenkaas. De Koningin toonde zich zeer verheugd over de hartelijke ont vangst, die haar en haar gezelschap ten deel viel. 0eie7lielT?bré van Frankrijk heeft tijdens zijn bezoek aan Algiers een krans ya °y het monument der gevallenen. Na de kranslegging drukte de Franse premier de hand van een moslem-oorlogsveteraan. Over de mogelijkheden om te be zuinigen op de organisatie van leger en vloot is druk gediscussieerd door socialisten die daar voorstanders van zijn en liberalen, die ernstige waar schuwingen hebben laten horen. Ter wijl de heer Schouwenaar (P.v.d.A.) meende een bedrag van 50 miljoen te kunnen bezuinigen door verkoop van de Karei Doorman en het af schaffen van de Marine Luchtvaart dienst, zonder dat wij onze essentie- Ie defensietaak in Natoverband zou den verwaarlozen, heeft de heer Rit meester (VVD) de marine krachtig verdedigd tegen dergelijke afbraakpo gingen. Hij zei dat Nederland altpd een zeevarend volk is geweest en dat wij dus deze eigenschap ten nutte moeten maken, ook voor de Nato. De heer Schouwenaar had eigenlijk nog veel verder willen gaan en in totaal voor 140 miljoen willen bezuinigen. Hjj nam daarbij Noorwegen als voorbeeld, maar vond toch dat dit een te ernstige ingreep zou zijn. Zijn partijgenoot Wier- da maakte een rekensommetje, waar bij 7000 man minder nodig zouden zijn voor de landmacht. Dat kan worden be reikt door de opleiding van dienstplich tigen bij zee- en luchtmacht te bekor ten. Komt men tot dat aantal van 7000, dan kan op deze manier de dienst tijd worden verkort zo meende de socia listische woordvoerder. De heer Korthals (VVD) liet kritiek op de organisatie van departement en leger horen. Hij vroeg om een andere opzet van de ambtelijke top en trok ver gelijkingen met België. Hij is van me ning, dat door het opvoeren van de sterkte van het beroepspersoneel mogelijk verkorting van de diensttijd kan worden bereikt. De minister en zijn staatssecretaris zouden vandaag een en ander van het standpunt der regering bezien. Minis ter Staf heeft nog slechts zeer kort ge sproken. De grote problemen als het Nieuw-Guineabeleid en de levering van wapens aan Indonesië moeten nog ter sprake komen. De Oostduitse staatsveiligheidsdienst heeft bekendgemaakt dat aan de tech nische hogeschool van Dresden een groep contra-revolutionaire studenten is gearresteerd, aldus meldt Reuter. De groep stond in verbinding met Westberlijnse organisaties en streefde naar „systematische ondermijning" van het socialisme in Oost-Duitsland. Verscheidene gearresteerden hadden wapens, radiozenders en explosieven in hun bezit. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Na de langdurige besprekingen in Ziirich, waaraan werd deelgenomen door de premiers en ministers van binnenlandse zaken van Griekenland en Turkije, arriveerden gisteren de beide ministers van buitenlandse zaken van de twee landen, de heren Averoff en Zorloe, in Londen om de Britse rege ring op de hoogte te stellen van het compromis over Cyprus, dat het resul taat vormt van de besprekingen in Zwitserland. De beide ministers, die zich zeer optimistisch toonden, dineerden gisteravond met Seiwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, in diens ambtswoning, en verlieten hem eerst te middernacht. Het lijkt erop, dat na vier en een half jaar van bloedvergieten, van Grieks-Cypriotisch terrorisme, burgertwist en Britse onhandigheden (de i Britse minister van Koloniën verklaarde enige jaren geleden, dat Cyprus nooit onafhankelijkheid zou verwerven)vrede in zicht is. De voornaamste reden om dit te geloven is te zoeken in de omstandigheid dat aartsbisschop Makarios, de onbuigzame en door Brittannië uit zijn aartsdiocees verbannen primaat van Cyprus, gisteren na op de hoogte gesteld te zijn door de Griek se premier, verklaarde dat het te Zürich bereikte compromis de grondslag heeft gelegd voor een onmiddellijke en definitieve oplossing. In Engeland is het vooruitzicht op een oplossing voor Cyprus en op het eind van de geweldpleging, welke honderden het leven heeft gekost onder wie 142 Britten, met een zucht van opluchting ontvangen. Het is niet uitgesloten dat de hardnekkig- sten onder de conservatieven verzet zullen plegen tegen elke poging van de Britse regering om Cyprus af te staan aan de Cyprioten. Deze con servatieven, die zich hebben neer gelegd bjj de noodzaak onafhankelijk heid te verlenen aan veelal achterlij ke Afrikaanse gebieden, willen zich met alle geweld verzetten tegen het verlenen van onafhankelijkheid aan een Europese kolonie. NATIONALITEITEN (°/o dar bevolking) jfE '"I JlrSV m; i,l Griektn m - I 1 H J r I lil a TURKU! (Van onze Haagse redactie) In de staatscourant van vandaag zal een wijziging van de afbeta lingsbeschikking 1956 worden gepubli ceerd. De voorgeschreven maximum- contractduur voor de artikelen die on der de afbetalingsbeschikking vallen, zal komen te vervallen. Voor motor fietsen en scooters zal het aanbetalings bedrag worden verlaagd van vijfentwin tig procent tot vijftien procent. Dit laat ste percentage geldt onder meer al voor fietsen en bromfietsen. Het kopen op afbetaling wordt door de af te kondi gen maatregelen weer iets gemakke lijker. De staatssecretaris van Economische Zaken acht de huidige conjuncturele omstandigheden van dien aard, dat op grond daarvan een beperking van de maximumduur der afbetalingsovereen komsten niet meer noodzakelijk wordt geacht. Aangenomen wordt, dat van de vrijheid om voortaan zelfstandig op dit punt het bedrijfsbeleid te bepalen, een zodanig gebruik zal worden gemaakt, dat opnieuw ingrijpen kan worden voor komen. Het Veluwse stropersgilde legt de laatste tijd een verhoogde activiteit aan de dag. In Scherpenzeel betrapte een jachtopziener, die bij een reeënstrik enige dagen lang in de ijzige koude had postgevat, een Scherpenzeelse stroper. Ook elders op de Veluwe hebben jacht opzieners in de laatste weken de hand i op stropers weten te leggen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking, maar mogelijk ook plaatselijk opklarin gen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Zwakke tot matige oostelijke wind. Zon: 8.01-17.48. Maan: 10.05— Het weer in Nederland blijft onder in vloed van het hogedrukgebied. Doordat de oostelijke stroming wat in kracht gaat toenemen, kan er iets drogere lucht uit Duitsland worden aangevoerd. In verband daarmee neemt de kans op op klaringen wat toe, vooral in het oosten van het land. min neersi Station Weei temp afgeJ gtsterer >A u ui Stockholm geheel bew. -6 0 Oslo geheel bew. -6 0 Kopenhagen geheel bew. -2 0 Londen geheel bew. 2 0 Amsterdam mist -1 0 Brussel motregen -0 0.1 Luxemburg onbewolkt -3 0 Parijs mist 0 0 Nice onbewolkt 4 0 Berlijn poolsneeuw -9 0.1 frankfort onbewolkt -5 0 München mist -9 0 Zürich motregen -1 0.1 Genéve zwaar bew. 2 0 Locarno onbewolkt -2 0 Maar zij zullen er weinig aan kunnen doen. De Britse regering heeft herhaal delijk verklaard dat geen oplossing mo gelijk was voor Cyprus, zolang Grieken land en Turkije het niet met elkaar eens konden worden. De beide landen zijn het evenwel tegen alle verwachting in deze keer eens geworden, en Engeland kan moeilijk de schuld op zich willen laden het enige struikelblok te zijn voor het beëindigen van de huidige onmoge lijke toestanden op Cyprus. Er is één bevolkingsgroep, welke zich heden bezorgd zal afvragen wat hun toekomst zal zijn indien Cyprus onaf hankelijkheid verwerft. Dit zijn de 70.000 Cyprioten, die een bestaan heb ben gezocht en gevonden in Groot-Brit- tannië, waarheen z(j zich, krachtens hun Brits staatsburgerschap, hebben kunnen begeven zonder een arbeids vergunning te hoeven aanvragen. Makarios, die in Athene verblijft omdat hij door de Engelse autoritei ten van Cyprus is verbannen, ver klaarde zich akkoord met het jongste Grieks-Turkse plan in een communi qué, nadat hij besprekingen met de Griekse premier, Karamanlis, had gevoerd. Tot op heden had de aarts bisschop zich van commentaar op de besprekingen in Zürich onthouden. Zonder de zegen van Makarios zou den de Grieks-Cyprioten nimmer hebben ingestemd met de overeen komst die Karamanlis en zijn Turkse ambtgenoot. Menderes, hebben be reikt. Bij zijn terugkeer in de Griekse hoofdstad is Karamanlis een uitbundige ontvangst ten deel gevallen. Het gehe le Griekse kabinet, parlementsleden en ongeveer vierduizend mensen waren in de barre koude naar het vliegveld ge komen om de premier te verwelkomen. Muziekkorpsen speelden vaderlandse liederen en op de spandoeken was te lezen: „Welkom aan de overwinnaar". Aartsbisschop Makarios was niet op het vliegveld aanwezig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiimii Zoals bekend is men er bij de pre mievaststelling (1,15 procent) voor de weduwen- en wezenverzekering van uitgegaan, dat dit premiebedrag met gesloten beurs" zal kunnen wor den opgebracht. Oud-minister Suur- hoff is er namelijk van uitgegaan, dat de premie voor de A.O.W. te hoog is vastgesteld. Uit de reserves van dit fonds zou dus de premie voor de we duwen- en wezenverzekering betaald kunnen worden zonder dat iemand daar armer van wordt. De redenering heeft iets van een leugentje om bestwil. Het lijkt immers alleen maar of wij de weduwen- en wezenverzekering cadeau gaan krij gen, want in feite hébben wij haar al betaald en blijven wij haar betalen zolang de premie A.O.W. inderdaad te hoog blijft. Men zou zich echter met het oog op het goed van de weduwen- en wezenverzekering op zich met de meeste goedwillendheid bij de gang van zaken kunnen neerleggen. Inmiddels is de kwestie sinds de in diening van het wetsontwerp echter enigermate vertroebeld door een ge heel nieuw aspect. Uit actuariële be cijferingen van de Sociale Verzeke ringsbank is namelijk gebleken, dat de premie voor de A.O.W. voor de eerste vijfjaarlijkse periode, waarvoor zij is vastgesteld, geen overschot laat van 1,15 procent, doch hoogstens van 0,44 procent. Het gevolg daarvan zal dus kunnen zijn, dat in 1962, als de vijfjaarlijkse premie voor de A.O.W. opnieuw moet worden vastgesteld, het sprookje uit is. Er zal dan immers voor A.O.W. en weduwen- en wezen verzekering tezamen waarschijnlijk meer betaald moeten worden dan nu van oud-ministeriële zijde gesugge reerd is. Het is goed dat men zich deze waar schijnlijkheid terdege bewust is bij de aanvaarding van de algemene we duwen- en wezenwet. De kwestie mag nu dan geen pijn kosten, in 1962 zullen de beurzen open moeten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiniitiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Naar wij uit goed ingelichte kring vernemen zou de Sociale Verzekerings bank de minister van sociale zaken a.i., prof. Beel, hebben medegedeeld, dat de premie voor A.O.W. vermoedelijk 0.44 pet. te hoog is vastgesteld. De minister had de bank om advies gevraagd over de premiehoogte van A.O.W. en de on langs ingediende algemene weduwen- en wezenwet. Over de hoogte van de premie voor de A.O.W. heeft de bank zich nog niet uitgesproken. Wel schijnt men van mening te zijn, dat het per centage (1,15), dat door minister Suur- hoff is vastgesteld, nog onvoldoende ge fundeerd is. In het wetsontwerp op de algemene weduwen- en wezenwet wordt volgens de Bank gesuggereerd, dat de premie voor de A.O.W. door de Bank 1,15 pet. te hoog was vastgesteld. Zoals gezegd verzet de Bank zich nu tegen die ge dachte met de opmerking, dat het maar 0,44 pet. kan zijn. De oorzaak van de overschatting van dit zeer moeilijk vast te stellen premiepercentage schijnt te schuilen in een stijging van de loonsom, welke de schattingen van het Centraal Planbureau in de afgelopen jaren heeft overtroffen. Zoals bekend worden de premies voor de A.O.W. voor een vijf jaarlijkse periode geschat. De nieuwe premievaststelling moet geschieden voor 1 januari 1962. De carnavalsfeesten ln Oldenzaal hebben de caféhouder R. aldaar een flinke strop opgeleverd. De man had 's avonds laat zijn geld in een bureau- Iade in zijn woonkamer opgeborgen. Een onbekende verschafte zich toegang tot de woning en verdween met een bedrag van ongeveer f 5.000 Paus Joannes heeft woensdag de Ne derlandse apostolisch vicaris van Blan- tyre in het Britse middenafrikaanse protectoraat Nyassaland. mgr. dr. J- Theunissen van de Montfortanen, in audiëntie ontvangen. Na afloop van zijn particulier onder- houd met de Paus stelde mgr. ineu- nissen enkele paters van zijn orde aan de H. Vader voor. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM leiafoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwljr: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Omuiden: leeuweriklaan 30 ïelefoon 5790 Oirestie: W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredacties Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuï 's avond» tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1