HILTONGARANTIES vóór 12 maart in de Kamer Du Pont de Nemours komt naar Dordrecht Werk voor 400 man personeel in orlon-fabriek Elfde Tulpenrallye is geen sterrit 77lc77lMm Kruiswoordraadsel Geert precedentwel steun in studie voor recreatiegebieden Onderwijzers naar universiteit „Opera" en „Lage Landen" samen Brits protest in Djakarta Nog meer wapens van V.S. voor Indonesië Baanveger op wielen Na algemene startplaats Parijs wach' ten vele moeilijkheden Bob de Lange naar Den Haag? Roos met voile Produktie levensverzekeringen 1958 bereikte nieuw record ERIC DE NOORMAN §p |jp! DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 PAGINA 2 Onze hotellerie heeft achterstand (Van een verslaggever) De regering heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend voor de ga rantie van de twee leningen van elk 12 miljoen, die moeten worden aan gegaan voor de financiering .an de Hiltonhotels resp. in Amsterdam en Rotterdam. Ondanks de situatie in verband met de verkiezingen hoopt men de zaak nog voor maart behandeld te hebben. De bouw van de hotels kan niet langer worden uitgesteld, omdat voor de vervoersmaatschappijen grote belangen met deze zaak zijn gemoeid. In het bijzonder de K.L.M. moet tegen de tijd 4at de straalverkeersvliegtuigen grotere aantallen Amerikaanse toe risten op Schiphol zullen afleveren, kunnen rekenen op ruimere hotelcapa citeit in het eigen land dan nu het geval is. Adres van A.N.O.F. Balletconcentratie in Amsterdam Geringe toewijzing op emissie De Boer Investering van ettelijke miljoenen LUCHTAANVALLEN OP CERAM Kamerlid stelt vragen <a»£ speelt de baas in pindakaas Nieuw plan van Kleine Comedie Noury en Van der Lande niet naar Ierland World Assembly of Youth naar Brussel Teleurstelling voor Amsterdam Intrekking van mijn- concessies in Indonesië Verschuiving in de richting van de kapitaalverzekering Wijsmuller sleept dok naar Amsterdam Hefvermogen: 4500 ton Aanzienlijk verlies bij Chrysler in 1958 8 9 10 11 Oplossing van woensdag 26 „Waarheen ze ook gaan, ontlopen zullen ze ons niet," zegt Bolan bemoedigend. „Wat zegt ge er eigenlijk van, dat twee van onze schepen weer terecht zijn?" Eric kijkt verrast op. Pas nu realiseert hij zich hoe groot het aantal krijgers is, dat Bolan bij zich had. „Twee schepen wisten te ont komen," knikt Bolan glimlachend, „verscholen zich ergens in een diepe kreek en de bemanning is over land naar Mochs burcht gegaan. Toen het gevaar geweken was, hebben ze de schepen weer opgehaald." Een vleug van een glimlach verheldert even Erics gezicht. „Dan telt onze troep nu dus..." „Zesentachtig man, op de kop af," grijnst Bolan voldaan, „allen gezonde, wakkere kerels, voor geen kleintje vervaard." Inmiddels is verzamelen ge blazen en de troep keert terug naar de kust waar een luid gejuich opgaat onder de achtergeblevenen, als ze Eric ongedeerd terug zien. „Het derde schip is bij Moch achtergelaten, hij heeft beloofd het in orde te maken," vervolgt Bolan. Eric knikt peinzend. „Die Ieren wilden Svein natuurlijk uit horen over zijn betrekkingen met Fergus," zegt hij, „hij is de slimste niet en waarschijnlijk hebben de Ieren gemeend, hem wel aan het praten kunnen krijgenArme Sveinhet ergste is, dat hij zijn helm kwijt is» dat betekent voor hem zowat het einde van alle dingen. En als we nu roaa^ wisten, wie de opdrachtgever van de Ieren is, die Svein ontvoerden!" Zwij gend glijden Erics ogen van de twee sierlijke schepen, gaaf en sterk, naa de troep krijgers. Bolan schijnt zijn gedachten geraden te hebben. „Ge kun beter wachten tot het derde schip klaar is," zegt hij bedenkelijk, „de sche pen zijn overbemand en liggen diep in het water. Voor een korte tocht m goed weer gaat het wel, maar„Dan laten we de helft terugkeren naa Moch," valt Eric in. „Dan zijn de schepen lichter en schieten we ook snelle op." „Twee tegen zeven," mompelt Bolan, „een handvol mannen tegen ee hele bende." „Al had Thore zéventig schepen, Heer Bolan, we gaan er ac teraan," zegt de Noorman met een grimmig lachje. „En ik zal niet eerd rusten voor ik Svein zijn helm teruggegeven heb." Men leest in de Memorie van Toe lichting van de Staatssecretaris van Economische Zaken en de Minister van Financiën a.i. dat vooral Amsterdam gedurende het toeristenseizoen een te kort heeft aan eerste klas hotelaccomo- datie, dat reeds leidt tot het afbestel len van reizen naar Nederland door buitenlandse verkeersbureaus. Men geeft nu steun aan het Hilton- project om de Nederlandse vervoers maatschappijen in staat te stellen hun aandeel in het transatlantische lucht en zeeverkeer te behouden. Men heeft bovendien het vertrouwen dat de eigen activiteiten van het Hilton-concern een geheel nieuwe stroom toeristen naar ons land zal brengen. De beide Hilton hotels zijn eigendom van Nederlandse maatschappijen. Hilton wordt huurder exploitant en brengt zijn „know how" in. Uit de exploitatiebegroting der ho tels blijkt, dat reeds bij een jaarlijkse kamerbezetting van 50 pet. de maat schappij zijn verplichtingen kan nako men. De ervaring leert dat deze bezet ting in de Hilton-hotels hoger ligt. Nader vernemen wij nog dat de Hil- ton-garantie geen enkel precedent schept voor andere hotelplannen, hoe wel elk plan zal worden bestudeerd. Er is reeds geruime tijd een studie gaan de van de mogelijkheid van Rijkssteun by de ontwikkeling van nieuwe recre atiegebieden aan de waddenkust en in het deltagebied. Daarbij wordt ook aan steun bij hotelbouw gedacht. In verband met de kritiek, die herhaalde malen uit horecakringen over de Rijkshulp aan de „Amerikaanse concurrenten" is geuit, vernemen wij uit dezelfde bron, dat buiten de Hiltonplannen de laatste ze- Het bestuur van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie (omvat tend het KOV, NOV en het PCOV) heeft in een adres aan de Tweede Ka mer met klem verzocht het wetsvoor stel tot wijziging van de Hoger Onder wijswet, betreffende de toelating^ van onderwijzers en bezitters van middel bare akten tot universitaire examens te aanvaarden. Desondanks geeft de ANOF ln het adres te kennen in ernstige mate te leurgesteld te zijn door het aanhangige wetsontwerp. De ANOF sluit zich volledig aan bij de kritiek, die in het voorlopig verslag wordt uitgeoefend op ,,de wijze, waarop het beginsel, om ook aan onderwijzers de universitaire studie mogelijk te ma ken, in dit ontwerp vorm is gegeven". Het ANOF-bestuur meent, dat het on juist is de kweekschoolopleiding uitslui tend te zien als een vakopleiding. De ze opleiding heeft een aanwijsbaar twee ledig karakter. De eerste leerkring geeft de leerlingen een algemene opleiding, die gelijkwaardig kan worden geacht aan die, welke wordt gegeven op de in richtingen van VHMO, die wel toegang geeft tot de universiteit, terwijl de 2e en-Se leerkring meer een gerichte vak opleiding bieden. In het adres wordt op grond van de opleiding in de eerste leer kring en op grond van het feit, dat de leerplans van de 2e en 3e leerkring de zelfstandige bestudering van speciale on derwerpen moeten bevatten, de toelating van de onderwijzers tot de universitaire examens in nog andere fakulteiten be pleit. Met name denkt het bestuur aan de zevende fakulteit en aan de studie in geschiedenis, aardrijkskunde en so ciologie. Nog beter ware het naar het inzicht van hef ANOF-bestuur de volledig be voegde onderwijzer op grond van zijn gehele opleiding die vijf jaar duurt na het behalen van het mulodiploma gelijk te stellen met de abituriën van de HBS-A. Het ANOF-bestuur vraagt eveneens lid B van het enig artikel van het wets ontwerp zodanig te willen aanvullen, dat ook toelating tot het afleggen van examens in bepaalde studierichtingen kan worden verleend aan hen, die in het bezit zijn van de akte van be kwaamheid als volledig bevoegd on derwijzer of van de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer plus een MO- A-akte voor Nederlands, Frans, Duits, Engels enz. De reeds vele male besproken nood zaak van concentratie der twee Amster damse balletgezelschappen, het „Ballet der Lage Landen" en het „Operaballet", heeft thans een definitief stadium be reikt. B. en W. van Amsterdam hebben de raad gevraagd zijn goedkeuring te verlenen aan de oprichting van een nieuw balletgezelschap van 50 a 55 dansers en danseressen, dat onder lei ding zal komen van de leiders der con stituerende gezelschappen, mevr. Mascha ter Weeme van de „Lage Landen" en Johan Verdoner van de „Opera". Naast deze beide artistieke leiders zal een zakelijk leider worden benoemd. Mr. M. A. van Schaik, die een belangrijke rol heeft gespeeld by de voorberei dingen, zal voorlopig het voorzitter schap van het bestuur op zich nemen. Het nieuwe gezelschap zal met ingang van het nieuwe speelseizoen, 1959/60 zelfstandige voorstellingen geven en tevens, zonder er organisatorisch mee verbonden te zijn, balletten in opera voorstellingen van de Nederlandse Opera verzorgen. Het laat zich aanzien dat het exploitatietekort van het nieuwe gezelschap tussen de 350.000 en de 400.000 per jaar zal liggen, ongeacht de 100.000 die het gezelschap van de Nederlandse Opera zal betrekken. ven Jaren geen enkel hotelbouwplan aan het Rijk voor steun is voorgelegd. Een verzoek van de staatssecretaris van economische zaken in 1955 aan het Be drijfschap Horeca gericht om advies over een wetsontwerp ter financiering van nieuwe hotelruimte en over de toe komst van de hotellerie, is tot op heden niet beantwoord. Het Hiltonproject is aanvankelijk af gewezen omdat de initiatiefnemers de gehele „onrendabele top" door het Rijk wilden laten financieren. De vorm die thans gevonden is, samenwerking van Rijk, gemeente, vervoersmaatschap pijen en lokaal bedrijfsleven acht men veel gelukkiger. Hoewel de garantievoorwaarden zeer scherp zijn omschreven, verwacht men bij het Rijk niet dat het Hiltonhotel lang zonder winst zal blijven. Men heeft Integendeel de verwachting dat de komst van deze grote hotels het begin zal vor men van een broodnodige uitbreiding en modernisering van de Nederlandse hotellerie. De achterstand bij het bui tenland is aanzienlijk. De Britse ambassade in Djakarta heeft geprotesteerd tegen het onder beheer stellen van drie Britse rubberonderne mingen in Noord-Sumatra. Volgens Reu ter zyn de rubberondernemingen het af gelopen weekeinde door de Indonesische maatregel getroffen. Het is de eerste stap in een campagne om ook niet-Neder- landse ondernemingen onder Indonesisch beheer, te plaatsen. Vertegenwoordigers van de onderne mingen hebben verklaard, dat de Indo nesische autoriteiten van de administra teurs eisten de ondernemingen aan door hen gekozen mensen over te dragen. Zij voegden hier aan toe, dat deze maatre gel niet in strijd is met de wet. Toen de Britse eigenaren twee jaar geleden ver zoeken indienden voor verlenging van de concessies werd medegedeeld, dat zou moeten worden gewacht totdat het In donesische parlement de landbouwv^et heeft goedgekeurd. Dit is nog steeds niet gebeurd. Admiraal B. D. Feit, bevelhebber van de Amerikaanse strydkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, is gisteren in Djakarta aangekomen, waar hij be sprekingen zal voeren met Indonesische militairen en politici. BU zijn aankomst maakte de admiraal volgens U.PA te genover journalisten de opmerking, dat zijn besprekingen in Djakarta misschien zullen leiden tot een aanbeveling om nog meer Amerikaanse wapens naar Indo nesië te zenden. Naar wij vernemen is op de uitgifte van 700 aandelen aan toonder, elk groot f 1000 nominaal, in de Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Hilversum dusdanig ingeschreven, dat de toewijzing slechts zeer gering zal zijn. (Van onze Haagse redactie) De leiding van het Amerikaanse che mische bedryf Du Pont de Nemours heeft besloten in Dordrecht een dochter bedrijf te stichten. In deze fabriek zal men orlon gaan produceren. Het nieuwe bedrijf zal gevestigd worden op een ongeveer 49 hectare groot terrein, ge legen op de Staart, het Dordtse industrie gebied. Alvorens de nieuwe fabriek, die in verschillende fasen zal worden opge bouwd, op de Staat gevestigd kan wor den, zal eerst een gedeelte van het ter rein nog in gereedheid moeten worden gebracht. De Amerikaanse onderneming, waar van het hoofdbedrijf gevestigd is in Wilmington in de Amerikaanse staat Delaware, werkt met een bedrijfskapi taal van twee miljard dollar en het ge hele concern heeft 90.000 werknemers in dienst. Een studiegroep van het con cern heeft, nadat men het besluit had genomen de nieuwe orlonfabriek in Europa te vestigen, zulks in verband met het in werking treden van de Euromarkt, een onderzoek ingesteld in Luxemburg, België en Nederland. Na dat in eerste instantie Luxemburg als land van vestiging was afgevallen, heeft de studiegroep in tal van plaatsen een onderzoek ingesteld. Zo had men bij voorbeeld in Nederland alleen al het oog laten vallen op een zevental plaat sen. In laatste instantie ging het echter tussen de Belgische plaats Mechelen en Dordrecht. Het besluit om het bedrijf in Dor drecht te vestigen is ongetwijfeld ge nomen omdat het in Dordrecht ter be schikking staande terrein uitstekend voldoet. Het is namelijk gelegen aan de Merwede en in de onmiddellijke na bijheid bevindt zich de elektriciteitscen trale Merwedehaven, welke de stroom, die voor de vervaardiging van kunst vezels in grote hoeveelheden nodig is, kan leveren. Bovendien zal het bedrijf ^aar kunnen beschikken over grote hoe veelheden koelwater en bestaat er een goede mogelijkheid tot lozing van afval water. Het besluit om het bedrijf in Dor drecht te vestigen heeft voor deze ge meente verstrekkende consequenties. Hierdoor is bijvoorbeeld het gehele areaal aan industrieterrein in het noor den van de gemeente uitgegeven. De gemeente zal dus moeten gaan uitzien naar nieuw industrieterrein. Dit brengt de kwestie van de grenswijziging tus sen Dordt en Dubbeldam, die in Dor drecht toch al een onbevredigende op lossing werd geacht, in een acuut stadium. Ettelijke miljoenen guldens zal de Het Tweede-Kamerlid de heer Cal- meijer (C.-H.) heeft aan de minister president schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de regering kennis genomen van het communiqué van het hoofd kwartier van de Indonesische lucht macht in Djakarta alhier bekend ge worden op 9 februari 1959 waarin is bekendgemaakt, dat vliegtuigen van deze luchtmacht aanvallen hebben ge daan op het eiland Ceram, waarbij een vijftal plaatsen met name zijn ge noemd? 2. Acht de regering het niet gewenst op grond van de RTC-overeen- komst een beroep te doen op de Vei ligheidsraad, in dezelfde geest als het beroep, dat ter zake werd gedaan op 5 oktober 1950 en waaraan was vooraf gegaan de correspondentie met de UNCI, welke door dit college is gepu bliceerd in zijn rapport van 13 april 1951? 3. Is de regering bereid na te gaan of het internationale Rode Kruis maatregelen heeft genomen om hulp te bieden aan de getroffen gebieden van Ceram, welke sinds 1950 zijn ver stoken van elke aanvoer van verband middelen en medicamenten, en om, zo dit niet het geval mocht zijn, een ini tiatief te nemen om dit internationale orgaan tot onverwijlde hulpverlening te bewegen? -4<>i -"V >r SVmêm Zal straks ook de baanveger tot het verleden behoren? In Diemen demonstreer den men met dit wagentje, waarin een rolbezem was gemonteerdHet ging vlugger. Niemand werd koud, en het was ook nog goedkoper. Is het dus beter? De elfde internationale Tulpenrallye is geen sterrit meer. Dat was het sensa tionele nieuws dat Piet Nortier, de be kwame wedstrijdleider woensdag tydens een persconferentie bekendmaakte. Kon den de meer dan 200 inschrijvers voor het grootste Nederlandse autosporteve nement verleden jaar nog kiezen uit zes startplaatsen, dit jaar is er maar een mogelijkheid voor de rallye-rijders. Toch zullen de deelnemers aan deze elfde Tulpenrallye, die van 27 april t/m 2 mei wordt gehouden, stellig niet ontevreden zyn, want die ene startplaats van 1959 isParijs. De stryd kan dus onmiddellqk begin nen en er behoeven niet eerst 600 lange kilometers te worden gereden over aan loop-routes, die weinig meer dan een formaliteit zyn. Het mag dan betekenen dat, onder de druk der omstandigheden, het aantal nacht-trajecten van drie op twee werd teruggebracht, het zal ook wel betekenen om het met Piet Nor- tlers eigen woorden te zeggen „kor ter, maar ook heviger..." Parijs als startplaats opent weidse per spectieven voor de organisatoren van deze sterrit-die-geen-sterrit-meer-is. Im mers, op amper 200 km van de lichtstad wat Advertentie bouw van de Orlon-fabriek in Dor drecht vergen. Dit heeft de directeur van de Nederlandse dochtermaatschap pij van Du Pont. die gevormd zal wor den om de fabriek te bouwen en te ex ploiteren, Arthur H. Geil, woensdag middag in Den Haag meegedeeld. De produktie-capaciteit van de nieuwe fa briek zal ongeveer zeven miljoen kilo vezel per jaar bedragen. Men zal dit jaar een aanvang maken met de con structie van de nieuwe fabriek. In het laatste kwartaal van 1961 hoopt men te beginnen met de produktie. De bouw van de fabriek zal ongeveer negenhon derd arbeiders werk verschaffen. De fabriek zelf zal werk bieden aan onge veer vierhonderd man personeel. Het overgrote deel van het personeel zal in Nederland worden aangeworven. De heer Geil deelde verder mee dat de eerste fabriek voor synthetische tex- tielvezels in het Euromarkt-gebied wordt gebouwd om in de snel groeiende behoefte aan deze vezel in heel Europa te voorzien. Du Pont bouwt verder nog fabrieken in Mechelen, voor verfstoffen en bij Londonderry in Noord-Ierland voor synthetische rubber. Het bedrijf heeft verder nog dochtermaatschappyen in Argentinië, Brazilië, Canada, Chili, Cuba, Mexico en Venezuela. Du Pont heeft eenentachtig fabrieken in de Ver enigde Staten. Het produkt dat m de Nederlandse fabriek zal worden vervaardigd, Orlon, wordt verwerkt in sweaters, gebreide jurken en damesrokken, in allerlei stof fen voor de vervaardiging van kleding, dekens, sokken, ondergoed, breigarens en bontachtige stoffen. Momenteel wordt orlon vanuit Amerika geëxpor teerd. (Van onze Haagse redactie) De directie van de Kleine Comedie In Den Haag heeft de acteur Bob de Lan ge aangezocht om op te treden als lei der van een gezelschap, dat hoofdbe- speler zou worden van de nieuw te bouwen Kleine Comedie. Reeds enige tijd geleden werd aangekondigd, dat Bob de Lange voor het volgend seizoen ontslag had gevraagd als directeur van het Rotterdams Toneel. De uitnodiging voor Den Haag heeft hjj thans nog in overweging. Naar wy van de directie van de Kleine Comedie vernemen, staat haar een opzet voor ogen zoals bijvoorbeeld de verbintenis, die Cor Ruys destijds had met het Centraal Theater in Am sterdam: een vaste band, die echter niet behoeft mee te brengen, dat het ge zelschap het gehele jaar door het thea ter bespeelt. De directie van de Kleine Comedie vertrouwt, dat er spoedig een beslis sing kan worden genomen over de her bouw van haar theater. Men heeft daarvoor thans het oog op een terrein tussen de Cornells de Wittlaan en het Stadhoudersplantsoen, dicht by het Haags Gemeentemuseum en by de plaats, waar men het congresgebouw hoopt op te richten. Over dit plan is thans in gemeentelijke kringen intern overleg gaande. Het plan is bij de ar chitect van het congresgebouw, dr. J. J. P. Oud, in studie. Het omvat de bouw van een semi-permanente, gepre fabriceerde theaterzaal met dakcafé. Dit café kan als foyer en als zonneter ras worden gebruikt. Voor de bouw is de financiële mede werking vereist van de gemeente. In verband hiermee zal er spoedig een raadsvoorstel moeten worden ingediend, wil men het theater inderdaad in sep tember in gebruik kunnen nemen. De Koninklijke Industriële Maat schappij v.h. Noury en Van der Lande te Deventer, die het voornemen had te Sligo in Ierland een chemische fabriek te vestigen, heeft meegedeeld, dat zij voorlopig van het plan heefi afgezien wegens „onverwachte ongunstige markt ontwikkelingen". De onderhandeüngên met le plaatselijke autoriteiten te Sligo zijn ongeveer anderhalf jaar geleden begonnen. Het plan is opgeschort tot een nader vast te stellen tijdstip. De organisatie die zich speciaal bezig houdt met jeugdvraagstukken op we reldniveau, de „World Assembly of Youth", waarbij ook de Nederlandse Jeugdgemeenschap is aangesloten, krygt haar zetel ln Brussel, aldus is op een dezer dagen te Londen gehouden ver gadering van het dagelyks bestuur be sloten. Het A.N.P. verneemt, dat dit besluit voor de Nederlandse Jeugdbeweging een ernstige teleurstelling is, aangezien men van die zijde had gehoopt op vestiging van het ongeveer 20 leden tellende secretariaat dezer organisatie te Amster dam, waar reeds een gebouw op een aantrekkelijk gelegen punt disponibel werd gehouden. Het dagelijks bestuur van de WAY gaf echter de voorkeur aan Brussel, mede vanwege de niet geringe facili teiten, die de Belgische overheid bij de vestiging in haar hoofdstad bood. <mmm Een Zweedse dame toonde tijdens een Londense modeshow een „hoedje", dat alleen bestond uit een witte zijden roos met „gevlekte" voile. Het ontwerp was van huize Mme Claude St. Cyr. De Indonesische regering heeft een besluit bekend gemaakt, dat bepaalt, dat alle mijnconcessies worden inge trokken, die vóór 1949 zijn verleend en welke sedertdien niet werden vernieuwd, dan wel waarvan de exploitatie zich nog in een aanvangsstadium bevindt. Blijkens de door het C.B.S. verzamelde voorlopige gegevens bétreffende de gang van zaken by het levensverzekering- bedrijf heeft de binnenlandse produktie aan nieuwe verzekeringen van de hier te lande werkzame maatschappyen in 1958 de grens van vier miljard gulden over- sc' reden, waarmee een nieuw record is bereikt. Aldus meldt de voorlichtings commissie uit het levensveraekering- bedryf. In het afgelope» jaar kwam voor een bedrag van 4.11,5 miljoen aan nieuwe individuele en collectieve verzekeringen tot stand, hetgeen betekent, dat de in 1957 behaalde produktie van 3.933,9 min met 180,6 miljoen is overtroffen. In aanmerking nemende, dat halverwege 1958 de bruto-vooruitgang nog 14,2 min bij de stand medio 1957 ten achter lag, „Meeuw I" stond er op de wand van het dryvende droogdok, dat de sleep boten Zeeland en Hector van Bureau Wijsmuller te'IJmuiden uit Kiel heb ben gehaald voor Versehure en Co's scheepswerf en machinefabriek te Am sterdam. Het dok, dat eertijds toebe hoorde aan de Duitse marine en in Kiel werd gerepareerd en tevens vier meter breder werd gemaakt, moest deze naam aannemen, omdat het verboden is met een naamloos vaartuig op zee te va ren. Vanmorgen is de sleep behouden in IJmuiden aangekomen en vandaar doorgevaren naar Amsterdam. De vorige week lagen de beide sleep boten reeds klaar om met het dok, dat een lengte heeft van 130 meter en 27 meter breed is, te vertrekken. Kapi tein M. de Koe, die de leiding had van deze expeditie, kreeg echter pas maan dag toestemming om de reis te begin nen. Dagen moest er gewacht worden in verband met de mist op het Kieler Kanaal. Met de Zeeland als trekkende sleep boot stuurde de Hector, die op de an dere kant van het dok had vastgemaakt, achter bij. Ook nu noodzaakte de mist tot voorzichtig varen. Dinsdagmiddag half twef werd bij Brunsbuttel open zee bereikt. Hoewel de mist de reis niet gemakkelijk maakte, werd dank baar geprofiteerd van het windstille weer, dat de zee bijna als een spiegel maakte. Vanmorgen arriveerde het convooi voor IJmuiden. Behoedzaam werd het dok tussen de pieren door geloodst en naar de Noordersluis gevaren. Daar werd de „Meeuw I" overgenomen door de slepers van Goedkoop, die het dok naar Amsterdam brachten. Het dok heeft een hefvermogen van 4.500 ton. Het komt te liggen op de plaats, waar nu nog het kleine dok ligt, aan de in gang van het Johan van Hasseltkanaal bij het IJ. De Chrysler Corporation boekte over 1958 een saldo verlies van 33.825.000 te gen een nettowinst van 119.952.000 in 1957 (8 13.75 per aandeel). valt hieruit af te leiden, dat zich vooral in de tweede helft van 1958 bij het levensverzekeringbedrijf een sterk op gaande lyn heeft afgetekend. Van de t tale produktie heeft de kapitaalverzerkering 1.901,6 miljoen of 46,2% voor haar -ekening genomen, te gen 1.736,5 miljoen of 44,1% in 1957. Er heeft derhalve in 1958 een verschui ving heeft plaats gehad in de richting van de kapitaalverzekering. Dit is ten koste gegaan van de rente verzekering, waarvan de produktie wel iswaar in 1958 op ongeveer hetzelfde ni veau heeft gelegen als in 1957 (resp. ƒ1.952 miljoen en ƒ1.939,7 min), doch die procentueel iets is teruggelopen. Deze soort verzekering, waaronder talloze pensioenregelingen zijn begrepen, die op basis van de zg. collectieve tarieven door het bedryfsleven ten behoeve van personeelsleden en hun gezinnen bij het levensverzekeringbedrijf zijn onderge bracht, maakte in 1958 47,4% van de totale produktie uit, tegen 49,3 pet in 1957. In de volksverzekering, tot welke ru briek de kleine verzekeringen behoren, handhaafde de produktie zich op het peil van 1957 (260,9 miljoen in 1958 tegen 257,7 miljoen in 1957). Procentueel liep het produktie-aandeel echter iets terug, n.l. van 6,6% in 1957 tot 6,3% in 1958. bevindt zich het „missif central' en..,e( dat wil zeggen weet elke rallye-™ in Europa. Het is dus echt geen toei dat maandagmorgen 27 april de direct zuid is. Via Orleans en Montiu^ wordt Clermont Ferrand bereikt, en kan het feest beginnen. Geen won dus dat het rallyecomité de tcijdets Valence, dat maandag laat in de.aV st wordt bereikt, genadig een uurtje r heeft toegestaan. Want als de strij" het „massif" gestreden is volgt bijna middellijk het gevecht met de Fr® Alpen. Een gevecht dat pas eindigt w neer de rijders vroeg in de aio:rg Avignon, het meest zuidelijke Plaa?e. van de 2900 km lange route hebben reikt. Toch zal het ook daarna zeker niet g® makkelijk worden. De organisator hebben de laatste maanden ijverig n° nieuwe wegen gezocht in Zuid-Frank™ en men móg echt wel al bij voorD aannemen, dat zij daarin geslaagd ook. De weg van Avignon, via Gap j Grenoble, door de Jura naar Belfort dus wel een aaneenschakeling zijn y, bochten, al dan niet van het haarspet type. zal Nadat de Vogezen woensdagnacht zijn gepasseerd volgt het laatste de van de rallye. Over bekende wege langs Luxemburg, Luik, Eindhoven JL Utrecht wordt in de middag NoordWjJ bereikt. Aangezien door een kabine» crisis de toestemming om Luxemburg gebied te berijden nog steeds met 1 verkregen, bestaat de kans dat de w®? via de Nürburgring met mogelijk ee klassementsproef naar Noordwu zal lopen. Natuurlijk ondergaan de deemernej® onderweg weer een tiental gebruikelijk® klassementsproeven, waarin winstpun ten kunnen worden behaald. Ook wow* de rallye donderdag op Koninginne* dag dus op de traditionele wijze b®' ëindigd met de Zandvoort-races. De klassering zal zoals gebruikelijk geschieden aan de hand van de minst» strafpunten. Wanneer twee of me» deelnemers eenzelfde aantal strafpun ten hebben bepaalt het totaal van d® winstpunten de plaats in het klassement' Mocht ook dan nog geen beslissin» worden verkregen dan is het resultaat van de races op Zandvoort beslissend- De wagens worden gedeeld in twe® categorieën, namelijk: categorie 1: ci® normale en verbeterde serie-toerwa^ gens, categorie 2: de normale an var' beterde grand-tourismewagens, als mede de speciale serie-toerwagens. Dez® laatste groep werd verleden jaar uitge sloten voor deelneming. Dat deze elfde editie van dc inter' nationale tulpenrallye stellig niet Se' makkelijker, eerder moeilijker zal mof- den dan de voorgaande wedstrijden blijkt ook al uit de bepaling dat bet z.g. „basis-gemiddelde" verhoogd is 55 tot 60 km per uur. De coureurs V®' ten maar al te goed wat voor moeite het kan kosten om zo'n gemiddelde te halen, zeker op de wegen, die bij o® tulpenrallye bereden worden .i waar' van Piet Nortier zelf zo graag pleeffj te zeggen: „Er is geen 200 meter recht van pi ir> vO Horizontaal: 1. wegdek, nadeel; 2. model, voormiddag (Lat. afk.); 3. juiste, op dezelfde wijze; 4. eenheid elektr.**5 weerstand, de oudere, Lodewijk; 5. boom, aardsoort; 6. bloem, plaats in Overijssel; 7. heilige, houweel, waaronder; t» 8. eilandengroep bij Turkije; 9. rivier in ao Noord-Brabant, zeegod; 10. bof, O- garnizoens plaats; 0 11. holte, en dergelijke, voegwoord. Verticaal: 1. deel van kerkelijk jaar; 2. Perzisch vorst, kleine deeltjes; 3. Amerik. boer, streek op Sumatra; 4. bekend voet baller, geelzucht; 5. laatstleden, sportartikel; 6. rondrit, een republiek; 7. onder voor behoud, in elkaar; 8. huishoudelijk voorwerp; 9. Kerstmis (Fr.), meer (D.); 10. plaats in Zuid-Holland; 11. razernij, opgooien. Horizontaal: 1. Klaas; 5. pin das; 8. patriot; 11. ade; 14. groen; 15. pinda; 16. sie; 20. portiek; 24. le ger; 25. koran. Verticaal: 2. a.p.; 3. aa»! 4. st; 5. pi; 6. ionj 7. n.t.; 9. rad> 10. aga; 11. Ans! 12. Epe; 13. las! 17. iet; 18. toe; 1»- Leo; 20. p.g.; 21« r.r.; 22. ik; 23. K*- M u m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2