Als congresstad heeft Haarlem onvoldoende accommodatie Bouw modern congresgebouw net hotelaccommodatie is het overwegen waard Vier maanden geëist tegen man, die kraak wilde zetten Gérard van den Eerenbeemt debuteert in 't Goede Uur Celebes wint in slechte strijd van Die Raeckse SMYRNA WOL KAAN Agenda voor Nieuw lyceum start op 1 september Tekeningen van pessimisme en vlucht MHBS vergroot de voorsprong lüL BRYNNER HAARLEMSE RECHTBANK In Badhoevedorp: SIMON KOSTER over het verkeer in de V.S. VOLLEYBALCOMPETITIE MET ZEER VEEL TAM-TAM Uitspraken Haarlemse rechtbank DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 Congresruimte Haarlem e.o. Films: Diversen: Films Diversen Uitstel Paarlaarsteeg nu ook voor fietsers verboden Causerie voor vereniging Bescherming Voet gangers Schaatswedstrijden voor kinderen bij „Christiania" JUBILEUM AANBIEDINGEN GROTE HOUTSTRAAT 49 30 jaar ervaring Telefunken Radioverkoop en Reparatie Voorwedstrijden eerste klasse libre Haarlem Op worstenroof Burgerlijke Stand Haarlem Exposities in Bloemen- heuvel Verkeer sonderwijs- examen in Bloemendaal Kleptomane ALLEEN HEDENAVOND 8 UUR A. L. Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Blijkens een aankondiging van de stichting „Haarlems Bloei" zullen in tie loop van dit jaar elt congressen in Haarlem worden gehouden. Oppervlak kig beschouwd betekent dit, dat Haar- iem een zekere renommee geniet als congresstad. Inderdaad is het waar, dat een stad als Haarlem tal van aantrek kelijke aspecten heelt, die organiseren de instanties in de verleiding zouden kunnen brengen om Haarlem als con- Sresstad uit te kiezen. „Haarlems Bloei" doet zijn uiterste best om die aantrekkelijkheden te propageren. Een andere vraag is echter, of Haarlem als congresstad wel over de nodige accom modatie beschikt. Een feit is, dat 3 or ganisaties die van plan waren hun con- fres in Haarlem te houden, besloten ebben naar elders te gaan, omdat de accommodatie in Haarlem onvoldoende is- De Dickens Fellowship, wier Ne derlandse branche in Haarlem ontstaan is, besloot het gjrote congres naar Am sterdam te dirigeren, omdat Haarlem hiet in staat bleek om rond 17 mei* de vele congresgangers te ontvangen. Als compensatie staat nu op het congres- program een Haarlemse dag. De Broederschap van Candidaatnotarissen zag evenmin kans zijn congres in Haar lem onder te brengen. De Bond van Veehandelaren besloot naar Hilversum te gaan in plaats van naar Haarlem, omdat de congresaccommodatie onvol doende was. De bezwaren tegen Haarlem als congresstad zijn tweeërlei: op de eer ste plaats beschikt Haarlem niet over voldoende hotelbedden om vele bezoe kers tegelijk te kunnen ontvangen. Twee grote hotels zijn gedurende de laatste i'aren aan hun bestemming onttrokken. 'Jannen voor een nieuw groot hotel zijn nog slechts in voorbereiding. Men is aangewezen op een aantal kleinere ho tels en grotere pensions, maar dat aan tal is onvoldoende. In het jaarverslag over 1958 schrijft de directeur van „Haarlems Bloei", de heer W. van Wil lige, ,,een modern hotel met een groot aantal kamers blijft een vereiste voor de vijfde stad des lands. Naar onze overtuiging kan daardoor de gehele ho- tellerie gediend zijn, ondanks het vraag stuk der bezetting in de wintermaan den, dat overal bestaat." En hij ver volgt: „Herhaaldelijk moeten thans congressen, ook buiten de seizoentjjd, worden afgewezen omdat onderbrenging van een paar honderd bezoekers van een congres, wat de logies betreft, niet bevredigend kan worden opgelost." De congressen, die men heeft weten aan te trekken, moeten wat de logies betreft, worden ondergebracht in klei- Haarlemse hotels en in hotels en peJ\sl0ns in de omliggende ge meenten. Ideaal is een dergelijke situ atie allerminst, maar het kan. De ver voersmogelijkheden zijn van dien aard, dat iedere congresganger in Haarlem binnen redelijke tijd na afloop van het congres zijn bed kan bereiken. Ook voor de hotel- en pensionhouders is de situatie niet prettig. Congresgangers zijn doorgaans de hele dag van huis en eten gemeenschappelijk. De hotel- en pensionhouder kan dan alleen logies en ontbijt in rekening brengen, terwijl hij vooral in het seizoen gemak kelijk gasten kan krijgen, die volledig pension wensen. Een tweede punt is echter, dat het Haarlem ontbreekt aan werkelijk ge schikte congresruimte. Een congres eist meestal meerdere grote zalen, alsme de enige kleinere vertrekken. De maal tijden moeten er gemeenschappelijk ge bruikt kunnen worden. Haarlem beschikt over geen enkel gebouw, dat deze accom modatie biedt. De meest gebruikte ge bouwen zijn de Concertzaal en het Kre- lagehuis. Voor beide zijn modemise- ringsplannen in voorbereiding, maar die plannen zullen voorlopig nog wel niet gerealiseerd kunnen worden. Men wil de Concertzaal gaan uitbreiden met een zaal in de tuin, terwijl ook verdere mo dernisering overwogen wordt. Maar Zelfs als deze plannen al gerealiseerd worden, is er nog geen modern, goed- geaccommodeerd congresgebouw ont staan. De situatie met het Krelagehuis is zo mogelijk nog onduidelijker. De Vereni ging voor Bloembollencultuur zoekt een nieuwe zetel. Sommigen willen een heel nieuw gebouw, maar de c.tarvoor gemaakte plannen zijn in eerste instan tie afgewezen. Binnen afzienbare tijd zal het bestuur met nieuwe plannen ko men. Het is niet onmogelijk, dat dan voorgesteld zal worden het Krelagehuis te moderniseren en uit te breiden. Maar de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Mag ik mij voorstellen.... mijn naam is Cox; 2.30, 7, 9.15 uur. UDO: De wraak van Frankenstein, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: The King and I, a. 1.; 8 uur. MINERVADie Drei Groschen Oper, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Eindstation Liebe, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Met geheime instructies, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Woman in dressing-gown, 18 J.; 2.15, 7. 9.15 uur. Donderdag 12 februari Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel in een voorstelling van „Mercadet" van Honoré de Balzac. Concertgebouw, 8 uur: Gem. Arb. Zang vereniging „De Stem des Volks" - Concert o.l.v. Dik Dekker. Geb. Jacobstraat 6, 8 uur: Vlaanderens stedeschoon, lezing Ver. Weten en Werken. De weg van het geweld, 14 jaar; f,2.30. 7.15, 9.15 uur jASINO: Rooney, a 1.; 2.30, 7, 9.15 uur. „ODe dag der vergelding, 14 j.; 2.30, Tt". 9.15 uur. '-UXOR: De tien geboden, a. 1.; 2.30, 7.30 Uur. Donderdag 12 februari Gehoorzaal, 8 uur: Rotterdamsch Phil- garmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse i1Su: Bela Siki, piano. ^^•chouwburg, 8 uur: Schooltoneelvoor- ^eihng „Der zerbrochene Krug", A. H. van Nispen tot Pannerden, is van oordeel dat ook wanneer dat gebeurt, nog geen congresgebouw ontstaan zal zijn zoals Haarlem eigenlijk nodig heeft. Verschillende organisaties hebben dit als de voornaamste reden aange wezen waarom men Haarlem niet als congresstad heeft uitgekozen. Er is dus alle reden om na te gaan of de bouw van een modern congresge bouw, dat aan alle tegenwoordig te stellen eisen voldoet, niet dringend nodig is. Wanneer men nog lang al lerlei congressen naar Haarlem haalt zonder ze een voldoende accommoda tie te bieden, zal de stad op de duur een bar slechte naam gaan krijgen op dit gebied, hetgeen het vreem delingenverkeer uiteindelijk wel eens op een beslissende wijze zou kunnen beïnvloeden. En waar hotel- en pensionbedrijven niet eens zo heel erg gesteld zijn op congresgasten, zou het de overweging waard zijn een dergelijk congresgebouw uit te rusten met hotelaccommodatie. Dat zou betekenen, dat Haarlem het •gehele jaar door congressen zou kun nen ontvangen. De stad is het waard en heeft er aantrekkelijkheden te over voor. Thans moeten gedurende het sei zoen de congressen geweerd worden. „Haarlems Bloei" heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten moeten verzoeken haar congres, dat dit jaar in Haarlem gehouden zou worden, veertien dagen later te doen aanvan gen, omdat men anders juist midden in de bollentijd zou zitten. Logies zou er dan niet te krijgen zijn geweest. Men moet met deze dingen oppassen. Er heerst onder de gemeenten een ge drang om vreemdelingen te trekken en ook om congressen naar zich toe te ha len. In die concurrentiestrijd kan Haar- le een goed figuur slaan, omdat het tal van historische en landschappelij ke aantrekkelijkheden kan bieden. Een goede accommodatie is echter nodig en men kan de voorbereidingen tot het verschaffen van een dergelijke accomo date niet eindeloos rekken. In Haarlem zijn er zeker mogelijkheden om zulk een congresgebouw neer te zetten. Het nieuwe Stationsplein, het terrein aan de Raaks, waar het nieuwe politiebu reau geprojecteerd was. Er zullen on getwijfeld nog meer mogelijkheden zijn, wanneer men bereid is om doortastend op te treden. Men wachte niet tot het te laat is. Vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest eiste de offi cier van justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen tegen de 32-jarige oliestookmonteur uit Haarlem, die we gens diefstal en een poging daartoe mid dels braak terecht stond. De verdach te had in de nacht van 23 november kort na sluitingstijd van een nachtge legenheid in de Koningstraat een ruit ingeslagen van een kledingmagazijn. Hjj werd door een surveillerende agent van politie betrapt op het moment, dat hij met zijn bovenlichaam gestoken door het gat in de ruit, het geëtaleerde bjjeengaarde. De agent zette een ach tervolging in, die tenslotte tot* de aan houding van de verdachte leidde. Te voren had de man nog een plaid weg genomen uit een garage in de Smede- straat. Hij had, zo voerde hij aan, „domweg" gehandeld en onder invloed van drank. Van het gebeurde kon hij zich niets meer herinneren. De verbalisant deel de echter mede, dat de oliestook monteur, ofschoon onder invloed van drank, toch niet in kennelijke staat was. „Een tragisch geval, te meer daar de verdachte zelf het onhoudbare van zijn toestand inziet", zei de officier van justitie over een 39-jarige kantoorbe diende, tegen wie hij vier maanden ge vangenisstraf eiste wegens diefstal van een fiets. De verdachte had dit ge daan om aan geld te komen voor drank. Hjj had, naar de president van de recht- FIETSEN KIJKEN Zaterdagmid dag kunnen vermiste fietsen, die de po litie van de openbare weg heeft mee genomen, worden afgehaald aan het bu reau aan dë Smedeslraat te Haarlem tussen negen en vijf uur. Advertentie in 56 tinten GAAS in breedten van 60 t/m 200 cm. Gen. Cronjéstr. 129 Haarlem. Het nieuwe gemeentelijke lyceum van Haarlemmermeer, tot de oprich ting waarvan de gemeenteraad van Haarlemmermeer verleden iaar beslo ten heeft, zal naar alle waarschijnlijk heid op I september van dit jaar star ten met een eerste leerjaar. Het ly ceum wordt ingevolge een raadsbesluit gevestigd in Badhoevedorp, ten westen van de Sloterweg in het nieuwe uit breidingsplan. Het zal nog wel geruime tijd du ren, eer men een definitief schoolge bouw kan neerzetten. Voorlopig wil men zich behelpen met houten gebou wen, die in de omgeving van de defi nitieve vestigingsplaats zullen worden opgetrokken. Wanneer in april van dit jaar een rector zal zijn benoemd van de nieuwe school, kan een begin wor den gemaakt met het aantrekken van leerkrachten. Daarna kunnen nadere mededelingen worden vastgesteld om trent de inschrijving van leerlingen en over het toelatingsexamen. De Paarlaarsteeg zal voortaan ook voor fietsers verboden zijn. B. en W. hebben daartoe besloten, omdat geble ken is dat het intensieve fietsersverkeer in dit straatje, dat Grote Houtstraat en Koningstraat ter hoogte van de Jaco- bijnestraat verbindt, de voetgangers ernstig hindert. Voor de voetgangers is de Paarlaarsteeg van het grootste be lang. De grote zaal van het Krelagehuis wordt regelmatig gebruikt voor bij eenkomsten van groter formaat. Congressen kunnen er echter nau welijks gehouden worden. De accom modatie is daarvoor volkomen on toereikend, hetgeen begrijpelijk is omdat de zaal met een heel ander doel gebouwd is. Andere geschikte gelegenheden voor het houden van congressen heeft Haarlem evenmin. IJSBANEN Zowel op de ijsbaan aan de Kleverlaan in Haarlem als op de baan Nova Zembla in Spaarndam is gisteren een ongeval gebeurt. Aan de Kleverlaan kwam een i7-jarig Over- veens meisje te vallen en in Spaarn dam viel een 16-jarig Haarlems meis je. Het eerste kreeg een hoofdwonde en een hersenschudding, het andere een snijwond aan haar linkerknie. De Haarlemse schilder Gérard van den Eerenbeemt die enige tijd aan de Rijksacademie heeft gestudeerd debu teert min of meer in zijn woonstad met een tentoonstelling van zijn tekeningen in 't Goede Uur. Hjj heeft een bijzon dere techniek gecultiveerd die men, zonder dat men precies beseft waarom, aanvaardt. Het is namelijk wel wonder lijk een net van ruitjes opgenomen te zien in de tekening die daarmee ten dele wordt opgebouwd, zoals in het vroege cubisme wel gebeurde, maar die tegelijkertijd het beeld negeert, zoals in een voor vergroting gereedliggende schets van een schilder uit de Italiaan se renaissance. Men ziet het beeld als in de vertekening van een mozaïekach tige spiegel. Het beeld is deel van een voorstellingswereld die buiten het foto grafisch waarneembare ligt, ofschoon het is opgebouwd uit herkenbare zaken: als zodanig een vorm van surrealisme. Deze beschrijving wordt echter meer ingegeven door onze behoefte aan ana lyse met het doel verslag te doen van het geziene dan dat wij zouden willen suggereren dat Van den Eerenbeemt stijlcomponenten samenvoegt. Integen deel. De levendig gehanteerde techniek vormt een zodanige vanzelfsprekende eenheid met de voorstelling dat ze er „Ontmoetingen", tekening van Gérard van den Eerenbeemt. niet van te scheiden is: Zij draagt en stuwt het beeld en geeft het de span ning van het onwerkelijke. De dichtge- werkte tekeningen zijn veelal verdiept met een toon en op de juiste plaats wordt een open kleur of sterk wit toe gepast. De materie waarmee de tekenaar zich bezig houdt is het tijdsbeeld van een wereld waarin de mens zich pant sert tegen vertechniekt onheil, van sol daten en van het landschap na de zond vloed. Zijn positie ligt tussen het pes simisme over de onleefbare wereld, het begaan zijn met de mens en de vlucht in de kosmos. De documentatie van zijn visie is theatraal noch aan klagend, eerder bitter aanvaardend en soms haast nuchter constaterend. Het werk van Van den Eerenbeemt doet als geheel verfijnd en ongedwon gen aan, is sterk van beeldkracht, overtuigt en boeit de toeschouwer. Het heeft zijn kracht èn in de over tuiging waarmee het is gemaakt èn in de verzorgde bewuste doorwerking van zijn beeldende taal welke bij al haar subjectiviteit niettemin ver staanbaar is. L.T. Het is voor Amerikaanse begrippen onvoorstelbaar, dat de overheid verbiedt verkeerslichten aan te brengen bij de kruising van de Leidsevaart niet de westelijke randweg. De voetgangers zijn daar nu geheel onbeschermd. Provin ciale Staten geven de automobilist op de Zandvoorterweg een besparing van 41 seconden nu zij het ongeveer twee kilometer lange deel tussen de Vier sprong en de Bentveldseweg met een snelheid van 70 in plaats van 50 km-u. mogen afleggen. „Ik heb uitgerekend dat deze afstand nu in 103 seconden kan worden afgelegd: anders zijn er 144 se conden voor nodig. Maar het gaat ten koste, van de veiligheid van de voetgan gers voor wie het oversteken nu levens- vaarlijk is". Deze woorden sprak woensdagavond op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereni ging Bescherming Voetgangers de heer Simon Koster uit Bentveld, hoofdredac teur van Haarlems Dagblad - Oprechte Haarlemsche Courant. Onder zijn gehoor bevonden zich de heren J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, I. B. Brauckmann, hoofdinspecteur van de verkeerspolitie, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, de onlangs af getreden president van de Haarlemse rechtbank, de raadsleden J. Prikkel en F. Vink en vertegenwoordigers van het onderwijs. De heer Koster zeide zijn beschou wing niet als deskundige, maar als be langstellende leek te houden. Hij kon digde zich niet aan als een gezworen voetganger, maar als een automobilist die tevens een enthousiast wandelaar is. Verder zei hij. dat het klakkeloos na volgen van Amerika, waar alles alleen maar goed zou zijn, zeker niet zijn standpunt was. De positie van de voet ganger hangt nauw samen met het ge hele verkeer. In Amerika draait al les om de auto. De 27 miljoen wagens in 1939 werden er 40 miljoen in 1949 en 60 miljoen in 1959, steeds een vermeer dering met vijftig procent in tien jaar. Op een bevolking van 160 miljoen zie len betekent dit een bezit van meer dan een auto per gezin. In Nederland is het probleem nog groter omdat behalve met automobilisten en voetgangers ook rekening gehouden moet worden met wielrijders en bromfietsers. Rjj-examens worden in Amerika afgenomen door mensen uit de praktijk (bijvoorbeeld verkeerspolitie). Er wordt vooral gelet op de egards jegens de voetganger, die zich op zijn beurt ook aan zijn plichten moet houden. En die plichten worden in veel sterkere mate de voetganger in geprent dan hier in ons land gebeurt, zei de heer Koster. De verkeerslichten in Amerika bran den dag en nacht. Er ontstaat niet zo'n chaos, als bijvoorbeeld in de Leidse- straat te Amsterdam waar de lichten maar tot een uur na het uitgaan van de kantoren branden. Aan de hand van cij fers maakte de heer Koster duidelijk, dat het aantal dodelijke ongevallen daar het laagst is, waar de toegelaten snel heid het kleinst is. Ook in Amerika be staat snelheidsbeperking en er is bo vendien veel meer controle op het weg verkeer dan in ons land waarschijnlijk mogelijk zou zijn. Tenslotte hekelde spre ker de slecht aangeduide oversteek plaatsen voor wielrijders op de Zand- voortselaan nabij de Bentveldseweg in Aerdenhout. Onder grote belangstelling hield de IJsvereniging „Christiana" uit Zuid- Schalkwijk bij Haarlem wedstrijden voor de kinderen van de leden op de zoge heten „Molensloot". Na een spannende strijd kwamen de volgende winnaars naar voren. Bij de meisjes bereikten Rina Wempe en Anneke Horstman de beste prestaties en bij de jongens wa ren Pim van den Berg en Hans Hulse bosch de gelukkigen. Alle kinderen wer den op koek getracteerd. Het was gisteravond in het Krelage huis niet te merken dat tegenover Die Raeckse de nationale volleybalkampioe ne Celebes stond. Het spel van de Haag se dames was zwak, maar niettemin sterk genoeg om Die Raeckse in dertig Advertentie worden U zgn. met cadeaux gedaan. Voor hetzelfde geld koopt U bij ons een veel beter horloge, waar U plezier van beleefd. U weet dan bij wie U koopt en wat U koopt. Onze collectie omvat de meest vooraanstaande merken, als: OMEGA - ETERNA - ZENTRA UNION - INDUS - REMOVA CAZAL - JUNGHANS. U vindt bij ons alleen de nieuwste modellen. U weet het: heeft het! BRAND. Vanmorgen om ongeveer tien over zeven is brand uitgebroken in een schaftlokaal van het Heemsteeds Kolenbedrijf aan de Cruquiusweg te Heemstede. Er vloog een schot in brand. De brandweer bluste met één straal water het vuur. De schade is gering. Advertentie KR OUWELS - Koninginneweg 6 In café restaurant „Suise" worden op het ogenblik voorwedstrijden gespeeld voor de eerste klasse libre. klein biljart, district Haarlem K.N.B.B. De stand na de eerste avond: H. Dekker 2 400 57 52 7.00 4 H. Bertholée 2 400 60 43 6.66 4 M. Heiligenberg 2 395 55 52 7.18 2 N. Broers 2 349 60 30 5.81 2 H. Meeuwenoord 2 333 55 38 6.00 0 H. Schrijver 2 339 57 48 5.94 0 De resterende partijen worden vrijdag avond 13 en dinsdag 17 februari gespeeld. De Haarlemse recherche heeft vier employés aangehouden van een vlees- warenfabriek aan de Lange Herenvest in Haarlem. Dinsdag bemerkte een be drijfsleider van de fabriek, dat een van de werknemers, een worstmaker, twee rookworsten mee naar huis wilde rie men. De recherche werd gewaar schuwd en de man werd gearresteerd. Bp een nader onderzoek kwam vast te staan, dat nog drie andere arbei ders rookworsten mee naar huis na men. Er werden acht worsten gevon den. Onder een hoop tarwe vond men er nog zeventien, die kennelijk be stemd waren mee genomen te worden. BEVALLEN van een zoon: J. Seijse- ner-SeverjjnseT. B. De Mijttenaere- Schrage; J. C. Meijdam-Donker; M. C. T. Floris-Van Egmond; E. M. H. van der Schoot-van de Poll; J. J. Gierstberg. Oosterop. van een dochter: L. J. Pos-De Gast; R. Horsmeier-Meslier; T. Heijblom- Jonkheer. ONDERTROUWD: H. P. M. Teeuwen en A. Knaven; A. F. C. Melchior en G. E. J. de Zwaan; R. Hoedt en C. G. van Schagen; W. J. Zandstra en J. W. Hut- tinga; B. Heiliegex-s en H. Bos; J. C. Handgraaf en M. A. J. Verkujjlen; C. F. van Zutphen en G. Groeneveld; A. H. Blom en A. M. Houkes; G. K. P. van den Haak en M. Uittenbogaard; H. A. Veringa en J. E. M. Wassenaar; A. J. van de Klashorst en E. N. Hodde; A. Vermeer en J. M. Pardoen; W. L. Jas persen en A. J. J. van Poeteren. GEHUWD: A. Mulder en T. van de Steege; J. van der Meulen en N. de Klerk. OVERLEDEN: J. C. Witte-Smakman, 96 j., Ged. Oudegracht; J. Koek, 3 w., Floresstraat; H. Wijdeveld-Sweers, 86 j., Kinderhuissingel; J. de Boer, 73 j„ Ro- zenhagenstraat; J. C. Cromjongh, 63 j-, Hannie Schaftstraat. minuten te vellen. Die Raeckse speelde te week. Vrij eenvoudig verkreeg Cele bes een voorsprong (10-3) die even te niet dreigde te gaan (10-8) maar weer snel tot 13-8 werd opgevoerd, waarna Ce lebes ten slotte met 15-11 een bedroe vende eerste set afsloot. In de tweede set werden wij er even aan herinnerd dat wij een hoofdklasse wedstrijd zagen. Een aanvankelijke voorsprong van de Haagse dames ging door goed opvangen van de roodwitten verloren. Helaas duurde deze periode van aantrekkelijk volleybal maar kort en moest zij plaats maken voor een tiental minuten waarin van constructief spel van Haarlemse zijde geen sprake was, maar waarin Ce lebes de tweede set met 15-10 en de derde set met 15-5 in haar voordeel be sliste. De leiding van de dames- en heren overgangsklasse west I is stevig in Haarlemse handen. Na HVS heelt MHBS door een verdienstelijke overwin ning op rivale TOG de voorsprong be langrijk vergroot. De „witten" hebben zich in Hoorn van hun beste zijde laten een wat aarzelend begin werd in de der de set behoorlijk gesmasht, terwijl men er bovendien in slaagde Corry v. d. Horst voor een goed deel uit te schake len. Setstanden: 15-13 9-15 15-12 en 15-10. Ook de herenploeg van Die Raeckse reisde naar Hoorn maar kreeg hier van de Westfriezen een lesje dat in de set standen duidelijk tot uiting komt: 15-9 15-7 en 15-12. Leider HVS had gister avond in het Krelagehuis niet de minste moeite met Madjoe dat met gedecideer de setstanden (15-6 15-7 15-7) naar Enk huizen werd teruggezonden. De Enk- huizense dames hadden, hoewel met drie invalsters, meer succes. Zij versloegen AVC, dat beter speelde dan- vorige week maar niet in de oude vorm stak, 15-7 15-11 en 15-10. OVRA is in de afdeling tegen Eclecta niet verder dan een gelijk spel gekomen. Beide ploegen speelden met invallers. Setstanden: (Ecl.-O) 15-17 15-9 15-13 en 11-15. De Blinkert gaf tegen Die Raeckse 2 de toon aan. In de laatste set hield het enthousiaste Die Raeckse lang het vuur brandend (6-6) maar moest ten slotte het hoofd buigen voor De Blinkert; 15-0 14-16 15-5 15-10. Bij de dames moest HVS de kracht er kennen van Vesmia dat met 14-16 15-5 15-4 en 15-13 het pleit beslechtte. In de tweede klasse leverden WIK eu Gios een verbeten strijd. Gios nam met 15-13 en 15-5 een voor sprong, waarna WIK met 15-11 een mo gelijkheid op een gelijk spel open hield, In de laatste set namen de volgelingen van Van Tiel met liefst 13-5 de leiding, maar een enthousiaste spur van de „wit- ten" had succes en met 15-13 kreeg WIK de eerste nederlaag te incasseren. De ri valiteit tussen PWN en WIK is hersteld. De uitslagen luiden: HEREN: Eclecta- OVRA 2-2, De Blinkert-Die Raeckse 2 3-1 HVS-Madjoe 3-0, Gios 3-Hepol 0-3, PSVH-Velox 1-3, Gios-WIK 3-1, TOG- Die Raeckse 3-0. DAMES: HVS-Vesmia 1-3, AVC-Madjoe 0-3, Die Raeckse-Ce- lebes 0-3, Set Up-HBC 3 0-3, SSO-MHBS 2 3-1, Santpoort-Velox 2 0-3, Eclecta 2- OVRA 2 3-1, Eclecta 3-De Blinkert 4 3-0, HBC 4-DSS 4 3-1, O.G. 2-PWN 2-2, Gios 3-De Blinkert 3 3-1, OVRA 3-Vesmia 3 0-3 DSS 2-Topscore 2 2-2, DSS-Topscore 0-3! WIK-O.G. 3 0-3, TOG-MHBS 1-3. In de villa Bloemenheuvel aan de Bloemedaalseweg te B'daal worden in de komende maanden verschillende tentoonstellingen gehouden van werken van Bloemendaalse kunstenaars en stukken uit het archief van de gemeen te. De nestor van de beroepskunste naars, de heer Simon de Heer, expo seert van 23 februari tot 7 maart. De officiële opening van deze tentoonstel ling geschiedt zaterdag 21 februari door de burgemeester van Bloemen- daal dr. D. H. Peereboom Voller. Hjj zal eveneens op 14 maart een expositie openen die van 15 maart tot en met 28 maart wordt gehouden door de ama teurkunstenaars. Op initiatief van de ge meentesecretaris de heer G. van Eek volgt in april een tentoonstelling van ge meentelijke archivaria zoals prenten, foto's en ansichtkaarten. Deze expo sitie zal zich voornamelijk richten op het landgoed Elswout en de nabij gele gen vroegere bezittingen van de Erven Van der Vliet. Het ligt bovendien in de bedoeling op een of meer avonden ge durende de tentoonstelling over het ten toongestelde lantaarnplaatjes te verto nen. Ook deze expositie zal door de burgemeester worden geopend. In Bloemendaal zal het schriftelijk deel van het verkeersonderwijsexamen worden gehouden op dinsdag 10 maart. Het praktisch deel volgt in mei of juni. De deelnemers aan het volledige exa men waarbij een rijwiel en voetgangers- proef moet worden afgelegd zijn door het Verbond voor Veilig Verkeer tegen ongevallen verzekerd. bank, mr. E. W. J. Top, opmerkte, een bewogen leven achter de rug. In de oorlog verdienstelijk en moedig ille gaal werker, daarna vrijwilliger in In donesië en Korea en tenslotte aanpas singsmoeilijkheden, die reeds meerma len tot veroordelingen hebben geleid. De verdachte en zijn raadsman, mr. F. J. D. Theysse Jr., bepleitten clementie. Psychiatrische hulp zal wellicht nog veel ten goede kunnen veranderen. „Ik weet niet, waarom ik gap, maar ik heb er een vreselijke hekel aan", aldus merkte een andere tragische verdachte op. een vijftigjarige hulp in de huishouding, tegen wie de officier van justitie op grond van de gecon stateerde ontoerekeningsvatbaarheid ontslag van rechtsvervolging vorderde met plaatsing in een krankzinnigenge sticht en ter beschikking stelling van de regering. De verdachte was werk zaam in een pastorie en had daar ten nadele van haar pastoor diens elek trisch scheerapparaat, geld. en uit een lijkenhuisje enige kandelaars ont vreemd. Een typisch geval van klep- tomanie, aldus de raadsman, mr. L. Ali Cohen. De aard van het gestoler.e was absurd, maar de vrouw had reeds eerder dergelijke dingen gedaan. Met het requisitoir kon de verdediger zich verenigen. De Haarlemse rechtbank heeft van ochtend een 36-jarige groentehandelaar uit Velsen vrijgesproken, die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan onder verdenking van diefstal door mid del van braak. De officier had tegen hem een jaar gevangenisstraf geëist, omdat hjj op 28 november 1958 inge broken zou hebben en verschillende kostbaarheden zou hebben meegeno men. Een sorteerproef wees de groen tehandelaar als de dader aan, maar er klopte iets niet met de tijd waarop de inbraak vermoedelijk gepleegd was. Op dat ogenblik kon de groentehande laar daar moeilijk geweest zijn. De verdediger had dan ook vrijspraak ge vraagd. Een verzoek om onmiddellijke invrijheidsstelling werd afgewezen. Tien maanden met aftrek kreeg een 34-jarige Hoofddorper, die daags voor Kerstmis had ingebroken in een wo ning aan de Kruisweg in Hoofddorp, waar hij een doos sieraden wegnam, en in een huis aan de Sloterweg al daar, waar hij driehonderd gulden in contanten weghaalde. De man stal om aan drinkgeld te komen, terwijl zijn gezin thuis verkommerde. De officier had acht maanden met aftrek geëist. WATER OP STRAAT Gisteren is voor het bejaardentehuis aan de Kleine Houtweg te Haarlem een waterleiding buis gesprongen. Er lag ongeveer vijf entwintig centimeter water op straat. De dienst voor de waterleiding heeft het gat, vermoedelijk door de vorst ont staan, gedicht. (RECTIFICATIE) stomitomniurjnmmei WAT LDX0R BREMCT X IS ALT'JD GOED (Niet officiële Koersen) 4(4 Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1956 3(i Ned 1948 314 Ned 1950 314 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 U B.N.G Won.bouwl 6 Ned Handel Mb Cert Amsterdam Rubber H.V-A Senembab-Ml] A.K.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Mliller Co. Philips Gem.bez Unilever Blillton 2e Kon Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon Ned Stoomb Ml] K.P.M Ned. Stoomv Ml] v Ommeren Ned Scheepvaart Unit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 11 2M> Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obi. 4 Vorig opening Slot 12/1 100% 100% 94% 92A 92H 88% 89% 90% 90% 112fg 200% 95% 95% 144 143% 135% 134% 292 287 228% 474 154.30 153 252 218 360 306 528% 518 472 467 216 174.50 17L20 164% 162% 120 160 158% 137% 172% 239% 143% 143 117% 104% 87% 98% 126% Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Coppei K.L.M, Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel Stemming 10/2 68-4 53'4 51*4 76 46% 104% 31% 41% 45% 70% 46 81 65% 55% 53% 23% 90% goed prijshoudend 11/2 68% 52% 52% 76% 46% 105 31% 41 45% 70% 45% 81% 65% 55 53% 23% 89%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3