in Teheran Hoge Sovjet-diplomaat keert met lege handen in Moskou terug Het levensverhaal van Paus Joannes XXIII Russen lijden nederlaag Felle kritiek op de voorlichting van de P.v.d. A. In 1962 mogelijk verkiesingen voor Europese parlement Volgende week gesprek over staatkundige toekomst van Cyprus? ONDERHANDELINGEN BLEVEN NIET GEHEIM Vijf jaar met aftrek voor het „Goede Heertje" weer Perzië weigert Pact van Bagdad te verlaten Scheepvaart op Nieuwe Waterweg gestremd Mr. Van Doorn terughoudend over samengaan Makarios neemt mogelijk aan het overleg deel Vakantie in Gstaad Aanhoudend winter weer SIGNAAL Dit weekeinde geen hockey Vrouw gestikt door kolendampvergiftiging Havenarbeiders door mist werkloos Gedurende IV2 uur Liberiaans schip aan de grond gelopen In Hoek van Holland BRAND IN HET ENGELSE KAMP Enige barakken verwoest Exclusieve publicatie in ons blad MINISTER KLOMPÉ VERONTWAARDIGD Het weer in Europa BrittenGrieken, Turken en Cyprioten bijeen Amerikaanse lening voor Indonesië VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 o 82ste JAARGANG No. 30138 ITALIAANSE SPORTTRUIEN TECHNISCH SPEELGOED Een van de hoogste diplomaten van de Sovjet-Unie, de eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Alexander Semjonov, heeft in Teheran een nederlaag gele den, die thans door de officiële Russische propaganda als een belediging, de Unie van Socialistische Sovjet-republie ken aangedaan, wordt voorgesteld. Een door Semjonov geleide delegatie heeft in de afgelopen dagen moeite gedaan f*erzië ertoe te bewegen het Pact van Bagdad te verlaten en in ruil daarvoor een niet-aanvalsverdrag met de Sovjet- Linie te sluiten voor de tijd van vijftig jaar en op grote schaal Eussische economische hulp te aanvaarden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en voor namelijk in het noordoosten van het land kans op enkele opklaringen. Vannacht lichte en hier en daar ma tige vorst. Morgen temperaturen over het algemeen even beneden het vriespunt. Zwakke wind. Zon: 7.59-17.50. Maan: 10.32-0.19. met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTR. 6 Tel. 121« Het was de bedoeling, dat er in het geheim zou worden onderhandeld, 'haar Perzië's bondgenoten in het Pact van Bagdad, Groot-Brittannië, Tur kije en Pakistan, alsmede de Verenigde Staten, die geen lid zijn, kregen literaard kennis van hetgeen er gaande was en het gevolg is geweest, dat •1® sjah van Perzië eind vorige week persoonlijke boodschappen heeft ont- Vangen van. president Eisenhower, premier Macmillan, president Celal Bayar (Turkije) en president Mohammed Ajoeb Khan (Pakistan), waarin hij ge waarschuwd werd tegen de Russische bedoelingen. Naar nu blijkt zijn de Kussisch-Perzische onderhandelingen toen in een impasse geraakt en woens dag heeft Semjonov c.s. in een bepaald niet vriendelijke stemming de terug reis naar Moskou aanvaard. De achtergrond van dit alles schijnt te zjjn, dat de Perzische regering onder leiding van premier Eghbal het gevoel neert van alle leden van het Pact van hsagdad het meest aan Russische be dreigingen bloot te staan. Vorige maand heeft de Amerikaanse minister van defensie. Neil McElroy, een bezoek aan de Perzische hoofdstad gebracht, en ofschoon Moskou toen on middellijk reageerde met dreigementen voor het geval, dat Perzië het zou wa gen een bilateraal defensie-akkoord met de Verenigde Staten te sluiten, scheen het tussen Amerikanen en Per zen niet geheel en al tot overeenstem ming te kunnen komen over de mate, waarin Perzië's „extra risico's" be hoorden te worden gehonoreerd. Een van de dreigementen, waarvan de Sovjet-Unie zich bediende, was een teruggrijpen op bepaalde clausu les uit het Russisch-Perzische ver drag van 1921, die aan de Sovjet- Unie het recht zouden verschaffen Perzisch grondgebied binnen te ruk ken, indierPdaar buitenlandse troepen gelegerd zouden worden, die een aan val op de U.S.S.R. in de zin hadden. Neutrale waarnemers hebben ver klaard, dat Perzië in steeds toenemen de mate werd onderworpen aan Russi sche diplomatieke druk en dat hier ge sproken mocht worden van een in ge breke blijven van de Amerikaanse poli tieke strategie. Volgens radio-Moskou heeft Perzië na inleidende besprekingen °p 27 januari verzocht om geheime on derhandelingen in Teheran. Reeds op 29 januari arriveerde de Russische de legatie onder leiding van Semjonov in de Perzische hoofdstad. Aan Perzische *ijde werden de onderhandelingen ge boerd door de minister van buitenland- Se zaken, Ali Asghar Hikmat. Het officiële Russische persbureau ~ass heeft gisteren de tekst gepubli ceerd van een verklaring, die Semjo- hov tegenover Hikmat heeft afgelegd, toen het hem duidelijk werd, dat zijn missie op een mislukking zou uitlopen. Daarin zegt Semjonov o.m., dat de Per- *ische regering heeft gepoogd de twee clausules uit het verdrag van 1921 te laten schrappen en dat zjj vervolgens ■•°P instigatie van de Amerikanen" de onderhandelingen heeft doen misluk ken. Semjonov beschuldigt Perzië ervan, •lat het „vjjandige stappen" onder neemt tegen de Sovjet-linie door open lijk te verklaren, dat het een bilateraal l'erdrag met de V. S. zal sluiten, en dat bet daardoor de weg van de „Ameri kaanse agressieve politiek" opgaat. De Russische onderminister verklaarde verder, dat de besluiten van de Perzi sche regering een „keerpunt" vormen •n de wederzijdse betrekkingen. had Perzi sche voorstellen aanvaard, doch later W'as de Perzische delegatie met nieuwe foorstellen gekomen, waaronder de eis bat de Sovjet-Unie ermee zou instem den dat Perzië lid van het pact van Ragdad blijft. De Sovjet-Unie had even- Wel een vriendschapsverdrag voorge steld, gebaseerd op de beginselen van Randoeng, waarin het toelaten van bui tenlandse militaire bases en buitenland se troepen op het grondgebied van de W'ee partijen werd verboden. Volgens A.F.P. zou Amerika zich nu Pereid hebben verklaard tegemoet te *°men aan zekere Perzische bezwaren ®8en de tekst van het nieuwe econo- *"sche en militaire akkoord. Hierdoor de overeenkomst, waarover eigen- al sinds vorige zomer wordt on- (W.andeld, spoedig kunnen worden on tkend. jw®. Koninklijke Nederlandsche Hockey com beeft bekend gemaakt, dat alle 2oj\Petitiewedstrijden voor zaterdag en heiri g a s' in vel'band met de gesteld- de be terreinen zijn afgelast. Ook hove bbctshockeywedstrijd. die te Eind- door n Z0U worden gespeeld, gaat niet Volgens de Russische verklaring de Sovjet-Unie de aanvankelijke Pe IIIIMIIIIIIIIIIIIM1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII1IIIMIII Te Ternaard in Friesland is vannacht de 72-jarige alleenwonende weduwe G. M.-G. door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Een buurman vond de vrouw vanmorgen op de vloer in de kamer van haar woning liggen. De lamp in de kamer brandde nog en de buiten deur was niet op slot, zodat het ver moeden bestaat, dat de vrouw reeds gis teravond bewusteloos is geraakt en niet naar bed is geweest. Pogingen om door kunstmatige ademhaling de levensgees ten weer op te wekken hadden geen resultaat. Als gevolg van de mist van de af gelopen dagen, die tal van schepen ver hinderde de Rotterdamse haven binnen te komen, zijn vele honderden Rotter damse havenarbeiders zonder werk ge weest. Hun aantal varieerde van 1.00 tot 1.500 met een uitschieter op een bepaalde dag van 1.700. Gecurende deze periode is aan deze arbeiders, die niet tot het vaste personeel van de verschillende haven bedrijven behoren maar tot de centrale voor arbeidsvoorziening (Vroeger haven arbeidsreserve geheten), hun zg. im- produktieve loon doorbetaald. Illllllllll Donderdagavond half acht Is als ge volg van het feit, dat de tanker Olym pic. Sky, varend onder Liberiaanse vlag, op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Poortershaven aan de grond liep, het scheepvaartverkeer ge durende anderhalf uur gestremd ge weest. Het schip, dat eigendom is van de Griekse reder Onassis, kwam kort daarna vlot, doch kwam toen dwars op de rivier te liggen. Hierdoor konden geen andere schepen passeren. Door deze manoeuvre kwam een an dere tanker, de Livanos, in een moeilij ke situatie te verkeren. Diverse sche pen moesten het anker uitwerpen en twintig schepen moesten buitengaats worden vastgehouden. De sleepboot Schelde heeft met drie hulp-sleepboten de Olympic Sky „rond" getrokken, zodat na anderhalf uur de Nieuwe Waterweg „vrij" was. Direct was er een druk, zij het enigszins onre gelmatig, verkeer op de rivier. De Texelse post- en passagiersboot De Dageraad is donderdagmiddag vijf uur ten noorden van de haven van Oude Schild op de Waddenzee tengevolge van de mist en de zeer lage waterstand aan de grond gelopen. Twee uur later, bij hoog water, is de boot vlot gekomen. Een kleiner reserve-voertuig De Voorwaarts, dat uit Oude Schild was uitgevaren om de passagiers en de post over te nemen, behoefde geen dienst te doen. Vanochtend om half zeven was de brandweer van Hoek van Holland nog bezig met de brand die vannacht tegen half vier was uitgebroken in het Engel se kamp waarbij enige barakken, be horend tot de medische afdeling, geheel uitbrandden. Toen de brandweer het alarm kreeg rukte zij meteen uit. Ter plaatse bleken de vlammen reeds uit de barakken, zo genaamde nissenhutten, te slaan. De brand ontstond, zo neemt men aan, in de kleine operatiekamer, die dag en nacht verwarmd wordt door een elek trische kachel; vermoed wordt dat zich nierin kortsluiting heeft voorgedaan, of dat het apparaat is omgevallen. Spoedig stonden nog enkele barakken in brand, die waarin de dokterskamer zich be vindt en de onderkomens waar het ver plegend personeel en patiënten zijn ge vestigd. Twee patiënten en vier ver plegers werden door de uitslaande vlammen gewekt en konden tijdig in veiligheid komen, zodat er zich geen persoonlijke ongevallen hebben voor gedaan. Het vuur vond voedsel in de binnenbetimmeringen, die van hard board zijn en het meubilair, waaronder bedden. Het blussen werd bemoeilijkt omdat het bluswater naderhand be vroor en de grond in de omgeving spiegelglad werd. De politie wist nog niet precies te vertellen of er vier of vijf barakken waren uitgebrand, daar het vuur nogal een ravage heeft aan gericht. T)AUS JOANNES XXIII heeft in kdfte tijd de sympathie ge- ■*- wonnen van katholieken en niet-katholieken. Wellicht schuilt in de eenvoud, de openheid en directheid van zijn wezen en zijn hele optreden het geheim waarom hij ons zo nabij staat. En het is opvallend, hoe verlangend men er naar is meer over hem te weten dan hetgeen vlak na de pauskeuze over hem is gepubliceerd. Een vol ledig en gedocumenteerd levens verhaal bestond er uiteraard niet over hem. Thans is er echter een verschenen. Het is geschreven door mgr. ALBERTO GlOVANETTl, die verbonden is aan het staats secretariaat te Rome, en het is daarom zo aantrekkelijk, omdat het ons de mens Roncalli toont van zijn jongste jaren af in zijn bescheiden familiaal milieu tot aan zijn uitverkiezing tot vader van de christenheid. Wij prijzen ons gelukkig, de publicatierechten te hebben verworven van het door mgr. Giovanetti geschreven, zojuist bij de uitgeverij Paul Brand te Bus- sum verschenen boek. Met ingang van vandaag zullen wij het in af leveringen en verlucht met foto's publiceren op de plaats waar tot nu toe ons feuilleton kon worden aangetroffen. Wij veronderstellen, dat de lezer het zal waarderen, dat wij deze zinvolle, ook om haar ac tualiteit belangrijke, afwisseling brengen in de reeks van de ge bruikelijke gefingeerde verhalen die onderwerp van onze feuille tons plachten te zijn. bureau SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmulden. Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Olrectle: W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drt. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hef recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 f 2.65 per maand, I 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uui 's avonds tel. 21544. „De P.v.d.A. wil woningwetwonin gen. Maar de K.V.P. wil woningen, vooral ook uit de particuliere sector, desnoods met premie van het rijk. Als ze niet te duur worden, zijn de particuliere woningen ons minstens zo lief." De toon van haar toespraak verkeer de plotseling in een van heftige ver ontwaardiging toen zjj sprak over een verkiezingscampagne van de P.v.d.A. die niet alleen met een misleidende, maar een apert onjuiste voorlichting de gewone kiezer op een dwaalspoor brengt. Dr. Klompé haalde enige voor beelden aan van de politieke manoeu vres van de socialistische heren Bur ger en Vermeer. Zjj wees op de we zenlijke veranderingen die de P.v.d.A. sinds het kabinet-Drees ten behoeve van haar verkiezingspropaganda heeft ondergaan. Dat gold het Nieuw-Guinea- beieid en het sociale beleid, waarin nu verhoging van lonen, salarissen en so ciale uitkeringen wordt geëist, terwijl enige maanden geleden de socialisti sche ministers van mening waren dat een dergelijke verhoging in 1959 niet mocht worden doorgevoerd. Ze noemde het wijzigen van inzichten het goed recht van een partij, evenzeer als de poging om een nieuwe basis te schep pen. Maar het is onjuist het volk voor te spiegelen dat men de vroegere po litiek niet heeft gewild en dat de Ka mermeerderheid geen gelden voor be langrijke zaken wilde uittrekken. (Vervolg op pag. 7) „Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek." Aldus luidde het vonnis, dat de presi dent van de Amsterdamse rechtbank mr, J. Coninck Liefsting vanmorgen uitsprak over een 50-jarige boekhouder C. G. van H„ alias het „Goede Heertje". In de overwegingen werd gesteld, dat het goede heertje zich had schuldig ge maakt aan verduistering en valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd. De rechtbank achtte dit bewezen op grond van verklaringen van de verdachte, van de getuigen-deskundigen en de directie van het bedrijf waar de boekhouder werkzaam was. Bij het bepalen van het /onnis hield de rechtbank rekening met de schrome lijke wijze waarop het „Goede Heertje" van het grote vertrouwen, dat hij bij zijn directeur genoot, misbruik maakte, van de grote vormen van het delict, alsmede de omstandigheden en de per soon van de boekhouder. De rechtbank gelastte dat tien briefjes van honderd gulden, een aantal kostbare beauty cases, enige gouden munten, kasboeken en andere bescheiden aan de directeur van Berger en Co. worden teruggege ven. Het „Goede Heertje" heeft reeds een jaar in voorarrest doorgebracht. In werkelijkheid wacht hem dus nog vier jaar gevangenisstraf. Station Weer Stockholm geheel bew. Oslo ijzel Kopenhagen geheel bew. Londen mist Amsterdam mist Brussel mist Luxemburg onbewolkt Parijs geheel bew. Nice onbewolkt Berlijn onbewolkt Frankfort onbewolkt München onbewolkt Zünch geheel bew. ^enéve geheel bew. Locarno onbewolkt Wenen zwaar bew. Innsbruck onbewolkt Rome onbewolkt min neersi. temp af gel. gisteren 24 uur -4 0 -4 0.1 -3 0 1 0 -2 0 -3 0 -4 0 1 0 4 0 -9 0 -9 0 -13 0 -1 0 0 0 -4 0 -5 0 -8 0 1 0 Advertent'e (Van een verslaggever) Het in het Zermattdal gelegen Zwitserse dorp WeiLer Herbriggen wordt bedreigd door een reusachtige lawine van 150000 m3, die zich op een hoogte van 2800 m van de „Gugla" heeft losgemaakt en afglijdt naar hel 200 inwoners tellende dorpje Weiier Herbriggen. Alle inwoners moesten evacueren, onder dwang van de politie (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zette gisteren zijn besprekingen over Cyprus voort met zijn collega's van Griekenland ~n Turkije. De besprekingen worden heden hervat, nadat Selwyn Lloyd verslag heeft uitgebracht aan het kabinet. De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft opdracht ontvangen zich onmiddellijk naar Londen te begeven. Hij wordt heden verwacht. De huidige diplomatieke activiteit maakt het waarschijnlijk, dat men het ijzer wil smeden, nu het heet is. Het is derhalve zeer wel mogelijk dat besloten zal worden de volgende week opnieuw be sprekingen te houden over de staatkundige toekomst van Cyprus, waaraan zal worden deelgenomen door Brittannië, Griekenland, Turkije en vertegen woordigers van de Griekse en Turkse Cyprioten. De mogelijkheid bestaat eveneens, dat aartsbisschop Makarios aan dergelijke besprekingen deel zal nemen. Na van achter een fleurig bloemstuk van forsytia, witte hyacinten en anjers in treffende, soms ontroerende be woordingen over de bedreigde waar digheid van de mens te hebben gesproken, voer minister Klompé donderdagavond met groeiende ver ontwaardiging uit tegen de bedrieg lijke voorlichting van de Partij van de Arbeid. Ze protesteerde tegen de lasterlijke leugens en beledigingen van bet socialistische Kamerlid De Kadt jegens prof. Romme. over onbe hoorlijke opmerkingen (en dit is dan een „understatement zei ze) van minister Hofstra met wie ze twee jaar in bet kabinet beeft gezeten, een misleidende verkiezingscampagne en over een politiek die niet recht door zee wil. Dit alles boorden ruim twee honderd Amsterdamse K.V.P.-kader- leden en enkele kopstukken uit de K.V.P.-gelederen in regering en pro vinciebestuur aan in de verkiezings bijeenkomst die in Amsterdam werd gehouden. De sfeer was heel rustig toen dr. \V. Schuyt zjjn betoog begon over de toekomstige politieke Europese een heid. Hij vroeg aandacht voor de me ning van Frankrjjks leiders, die :en soort confederale regeringsvorm voor Europa voorstaan. Men ging er eens recht voor '.itten toen hij als lid van het Europese parlement aankondigde dat de rechtstreekse Europese verkie zingen in zicht zjjn. In het voorjaar van 1960 worden plannen daartoe in het Europese parlement ingediend. In '61 zullen de zes nationale parlemen ten zelf hierover hun oordeel vellen en het is heel goed mogelijk dat in '62 de rechtstreekse Europese verkiezin gen een feit zullen zjjn. „Het volk zal zich op deze nieuwe verantwoordelijk heid moeten voorbereiden. Straks zal er dus ook een christen-democratische fractie in liet Europese parlement moe ten verschijnen." De toespraak van dr. Klompé moet ve len hebben aangesproken. Zij toonde haar oprechte bezorgdheid over de gezapig heid waarmee men het gevaar voor het niet direct stoffelijke welzijn van de mens beziet. Zij bracht daarna o.a. de huisvestingsproblemen ter sprake. De waarschijnlijkheid dat men on middellijk tot een dergelijke conferen tie zal overgaan is des te groter, om dat zich na de volgende week geduren de lange tijd geen tweede gelegenheid zal voordoen voor het houden van der gelijke besprekingen. Morgen over een week vertrekken namelijk Macmillan en Selwyn Lloyd naar Moskou voor een tiendaags bezoek aan Rusland. Daar na volgt een drukke tijd van interna tionale besprekingen, met de mogelijk heid van een conferentie van grote mo gendheden over de Duitse kwestie aan het eind van april of het begin van mei. In het land is de stemming over de Cyprus-kwestie kalm. Men wil blijkbaar afwachten om te zien waar op de nieuwe voorstellen voor Cy prus precies neerkomen. Selwyn Lloyd droeg gisteren het zijne bij om de gemoederen, vooral van zijn ei gen rechter vleugel, te kalmeren door in antwoord op een hem van socia listische zijde gestelde vraag te ver klaren, dat een nieuwe oplossing voor de Cyprus-kwestie geen inbreuk zou maken op de Britse soevereiniteit over de Britse bases op Cyprus. De heer Bevan, die namens de op positie verklaarde, dat de Labourfrac- tie bijzonder verheugd was over de gro te mate van overeenkomst welke men bereikt schijnt te hebben in de onder handelingen over Cyprus, beloofde aan de minister van Buitenlandse Zaken de steun en bescherming van de op positie „tegen krankzinnige en onbe schaafde elementen" in diens eigen fractie, doelend op de rechter vleugel van de conservatieven, waar de Suez- rebellen wonen en allen die menen dat het verlenen van onafhankelijkheid aan voormalige koloniën neerkomt op het wegwerpen van „juwelen van de im periale kroon", zoals het in alle ernst heette in een van Lord Beaverbrook's kranten, toen hij in een huilerig hoofd artikel in dergelijke termen lamenteer de over Cyprus, waar zoveel bloed is vergoten. Indonesië zal een lening van zes miljoen dollar krijgen voor de ver betering van zijn haveninstallaties van het Amerikaanse fonds, dat gelden ter beschikking stelt voor de ontwikkelings doeleinden. De gelden zullen worden aan gewend voor de verbetering van de faci liteiten in zeven havens. H. de Koningin op vakantie in Gstaad. Met de skilift naar omhoog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1