Centrale Coöperatie L.T.B. had gunstig jaar Nederlandse bedrijven kunnen zekere garanties niet missen Kruisers en vliegkamp schip géén franje Garagehouder tot een forse boete veroordeeld K ru iswoord raadse l Verrassingen van Muiderslot Moeilijkheden rond „Amigoe Praag ontketent campagne tegen de Kerk, Een verdere daling van de rentevoet is te verwachten m m m Minister Staf in Tweede Kamer: Ook ir. Staf betreurt de levering van wapens aan Indonesië Verdediger: „Hij is verslaafd aan soneryl-tabletten Carlo Schmid is bereid Heuss op te volgen ERIC DE NOORMAN pagina i Langere vergunning aart hoofdredacteur geweigerd In Drente Twee doden bij auto ongeval Jaarvergadering Amsterdamsche Bank Goede tijd in Milaan Nationaal record van Corrie Schimmel op 400 m vrije slag Zijn vrouw met een mes bedreigd Dronken achter het stuur? Bondspresident VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 Stortingen r y V :5 ^Chauffeur veroordeeld Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 27Er gaat een luid protest op, als Bolan Erics voorstel aan de krijgers mededeeltgeen van hen voelt er wat voor tot de achterblijvers te horen. Liever riskeren zij de tocht in de overvolle boten en zuchtend stemt de Noorman toe. Met verdubbelde ijver duwen de mannen de boten vlot, de wind pakt de zeilen en schuimspattend scheren de schepen over het water. De jacht op Thore de Deen en zijn bende is begonnen. Óm zo min mogelijk kans te lopen op een ontmoeting met zeeschuimers blijft Eric een flink eind uit de kust. De zee is kalm en de wind gunstig. Met een frons glijdt Erics blik echter af en toe langs de westelijke kim, waar zich donkere wolken be ginnen te vertonen. De schepen liggen weliswaar niet zo laag in het water, als hij heeft gedacht, maar ze konden toch wel eens benauwde ogenblikken meerpaken, als het kwaad weer zou worden. Voortdurend spiedt de uitkijk boven-in de mast de horizon af naar zeilen. Van de vloot van Thore de Deen is niets meer te bekennen en Eric hoopt vurig, dat de rovers niet ergens aan de kust een wijkplaats hebben, want dan zijn zij er misschien al laflï voorbij. „Het waren Ieren," houdt hij zich steeds voor, als om zijn twijf^ weg te redeneren. „Ze voerden Svein als gevangene met zich mee. Waar schijnlijk is het dus, dat Thore de Deen meent een belangrijke vangst ge* daan te hebben, Anders had hij de Sakser wel overboord gegooid. Dat moet hij dan van een der Ieren gehoord hebben. En als deze hem dan ook nog verteld heeft, in wiens dienst zij voeren kan Thore nu dus op weg zijn daarheen om Svein tegen een losgeld uit te leveren." Een schrille schreeuw van de uitkijk doet hem opzien. Ook op Bolans schuit ontstaat beweging- De schipper komt haastig op hem toe. „Hebt ge ze gezien, Heer?" „Sche pen, ja," knikt de Noorman, fronsend, „roeischepen als ik het wel heb- „We kunnen maar beterbegint de schipper, doch Eric valt hem kort in de rede„Zij kunnen ons vertellen, of Thore de Deen met zijn vloot voor ons uit is. Wend de steven, roerganger, we gaan er recht op af!" De Centrale Coöperatie van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond heeft in heit boekjaar 1957-1958' gunstige resulta ten bereikt. De belangstelling voor het werk blijft zleh gunstig ontwikkelen. Daarvan getuigden de tevredenheids uitingen van de leden en afnemers, de stijgende vraag naar vele produkten, vooral naar de bestrijdingsmiddelen, en de belangstelling voor de nieuwe vee voederfabriek. Men krjjgt het gevoel, dat men een eigen instelling heeft en men gaat zich realiseren, dat de hui dige vorm toch iets anders is dan de vroegere N.V.-vorm. Dat zei donder dagochtend de voorzitter van de coöpe ratie, de heer H. A. Giessen, in zijn openingswoord bij de algemene leden- raadsvergadering, die, in Haarlem werd gehouden. Door de gunstige conjunctuur van het bedrijf kon in het afgelopen jaar ge reserveerd worden» De post dubieuze debiteuren kon met ƒ100.000 worden op gevoerd: Een bedrag van ruim ƒ188.000 kon vervroegd wórden afgeschreven en voorgesteld werd ruim 102.000 op de le. denrekening bij te schrijven. Het on- kostencijfër stijgt met meer in zo'n mate dat het omzëtpercentage wordt Overtrof fen. Binnen niet al te lange tjjd zal dat een prjjsverlagende invloed hebben. Wanneer bovendien de concentratie van de produktie in Koudekerk zijn beslag heeft gekregen en- daar beter en effi ciënter gewerkt kan worden, kan men tot een ruimere kostenverlaging gera ken. Voorlopige calculaties geven de verwachting, dat goedkoper kan worden gewerkt en dat de prijzen daaraan kun nen worden aangepast- De wijzigingen die zich voltrekken buiten het L.T.B.-gebied nu de Euro- markt op gang komt, roepen nieuwe problemen op, doch openen ook nieuwe perspectieven. Samenwerking van de economische eenheden ook bij de af zet en produktie van landbouw-artikelen zal. meer dan in het verleden moeten worden nagestreefd. Op sommig terrein wordt gedacht aan samenwerking met Centraal Bureau en de Belgische Boe renbond. Behoud van zekere garanties zullen de Nederlandsebedrijven echter niet kunen missen. De heer Giessen deelde mede, dat de bouw van het complex in Koudekerk gestaag vordert.' De kunstmestloods is al in gebruik, de veevoederfabriek na dert zijn voltooiing. Begonnen is met de bouw van een kantoor en een cantine. Men verwacht dat omstreeks juni het gehele complex gereed is. Het le dental van de coöperatieblijft stijgen. Dit jaar zal waarschijnlijk het vier- duizendste lid kunnen worden gere gistreerd. 99 yui: »t90'c ttflv Kerkelijke autoriteiten in de. Neder landse Antillen maken zich ernstige ■orgen over het katholieke dagblad „Amigoe di Curasao". De bisschop van Willemstad, mgr. Michael Holterman, overweegt eèn herderlijk schrijven uit te vaardigen om de gelovigen aan te spo ren trouw te blijven aan hun krant. De „Amigoe di Curasao" werkt reeds hijna 9 maanden zonder hoofdredactionele lei ding en er is weinig uitzicht op een op lossing. De Antilliaanse regering heeft tot drie keer toe geweigerd een vergun ning tot toelating af te geven voor de Nederlandse journalist F. Oudejans, die per 1 juni 1958 tot hoofdredacteur is be noemd. De heer Oudejans heeft zjjn post dus niet kunnen betrekken. De reden van de weigering der Antil liaanse regering ligt in de principiële kwestie over het recht tot uitzetting van beroepsjournalisten. De minister van Justitie, mr. S. van der Meer, heeft de directie van de „Amigoe di Curasao" doen weten, voor de heer Oudejans een vergunning voor ten hoogste drie maan den te willen verstrekken, telkens met eenzelfde termijn te verlengen. Zodra de hoofdredacteur dus iets zou schrijven dat de regering onwelgevallig is, zou men. hem kunnen uitwijzen. De directie noch de heer Oudejans zijn bereid onder deze voorwaarden te werken. De „Ami goe di Curagao" is het enige katholieke dagblad van de Nederlandse Antillen en sinds twee weken tevens de enige krant die niet in handen is van de regerings partij. De „Amigoe di Curagao" heeft onlangs zijn 75-jarig bestaan gevierd. De meerderheid der Antilliaanse bevolking is katholiek. Bjj de behandeling van de pre-ad- viezen werd op voorstel van verschillen de kringen besloten de mogelijkheid te openen stortingen bij de eigen centrale coöperatie te doen. De afnemers kunnen gelden storten tegen een vergoeding van een half procent boven het promes se-disconto van de Nederlandsche Bank, dat op het ogenblik 3,25 percent is. De stortingen worden alleen gebruikt voor automatische afschrijving van eventueel openstaande posten of als een vooruit betaling op nog te leveren goederen. Het bestuur overweegt nog een nieuwe obligatielening uit te schrijven. Dat op verzoek van de kring Hazerswoude. Enige beroering bracht ëen pre-ad- vies teweeg betreffende de aansprake-, ijjkheid van de afnemers. Statutair is bepaald, dat elke afnemer verantwoor delijk is voor een bedrag gelijk aan vijf percent van dë gemiddelde jaarlijkse afname te berekenen ovër de laatste vijf boekjaren. Enkele kringen wilden een in geld uitgedrukt plafond vaststellen. Volgens het bestuur was een oplossing zonder zeer bezwarende voorwaarden niet mogelijk. Zonder meer stelde de vergadering zich achter een pre-advies betreffende de concurrentie met veevoeders. In de kring Schermer maakte men het be zwaar dat in vergelijking met andere leveranciers de prijsverschillen te groot zijn. De leden zijn uit zelfbehoud ge dwongen de prijzen te vergelijken en ko men tot de slotsom dat het reeds en kele jaren beloven van prijsverlagin gen niet wordt nagevolgd. Het bestuur stelde daartegenover, dat een reorgani satie. en moderniseringsplan in uitvoe ring is, dat in verband met de finan ciële mogelijkheden eerst geleidelijk ge realiseerd kan worden. Het grootste pro ject bereikt binnenkort een zekere af ronding, waarvan bjj algeheel ge bruik een corrigerende werking zal uitgaan. Eerder op de vergadering werd een bestuursverkiezing gehouden. De voor zitter H. A. Giessen werd herkozen. De heer Jac. Weel werd opnieuw gekozen in de raad van toezicht. De balans en resultatenrekening van het afgelopen boekjaar werden zonder meer goedge- f59.325.4ETA TAO AO RI RFA FARR keurd. Het voordelig saldo van 59.325.47 op de balans werd in zijn ge heel aan de reserve toegevoegd. Men zal verder besprekingen voeren met de kring Leiden om de kring te splitsen in één voor het gebied ten westen en één voor het gebied ten oosten van de stad. Volgens „II Quotidiano", het blad van de Italiaanse Katholieke Actie, is thans in Tsjechoslowakije een campagne te gen de Kerk gaande, die feller is dan al les wat men in de communistische satel- lietlanden tot dusver heeft meegemaakt. Met lange citaten uit radio-uitzendingen en kranten staaft het blad zijn bericht. De meest vulgaire methoden worden ge bruikt om geestelijker in discrediet te brengen. Er worden schandaalprocessen op touw gezet, anti-godsdienstige artike len in de kranten gepubliceerd en afval lige priesters worden ten tonele gevoerd om de gelovigen aan het twijfelen te brengen. De minister van gezondheid, de afval lige priester Plojhar, heeft een reeks maatregelen afgekondigd, die erop. ge richt zijn de crematie meer toepassing te doen vinden. Vooral het katholieke onderwijs moet het ontgelden, aldus „11 Quotidiano". Het officiële onderwijzers blad „Oetsjitelske Novini" nodigde on langs onderwijzers „met gdsdienstige vooroordelen" uit ander werk te gaan zoeken. Op de weg Assen-Rolde is woensdag avond door de gladheid van de weg een personenauto tegen ea:i lom gebotst. De bestuurder van de wagen, de heer C. Bakker, bedrijfsleider van Scholten's aardappelmeelfabrieken te Smilde, was op slag dood, evenals zij., bij hem in de auto zittende moeder, mevrouw Bakker- Mulder. De heer Bakker laat twee kin deren na. De auto moest worden wegge sleept. Het ziet er op het ogenblik naar uit dat de daling van de rentevoet zich nog verder zal voortzetten, aldus werd in de algemene vergadering van aan deelhouders van de Amsterdamsche Bank medegedeeld. Dit werd gezegd naar aanleiding van een opmerking van een dér aandeelhouders, die in de winst en verliesrekening over1958 een ver schuiving van de winstbronnen had ge constateerd. De directie bevestigde de le opmerking. In het afgelopen jaar heefteer een grote activiteit op de emissiemarkt ge heerst. Sinds '1945- al 'heeft de rente zich in dalende lijn bewogen door ver ordeningen in de samenstelling van de activa. In het voorafgaande jaar kon de verschuiving nog gecompenseerd ■worden door de rente-ontwikkeling. Sinds in 1958 de geldmarkt verruimd is en daardoor de rente weer is ge daald. komt de veranderde situatie dui delijker tot uiting. Ondanks de grotere omzetten zijn de onkosten 'niet zo erg gestegen (van f39.068.828 tot f 39,073.389) door de gunstige gevolgen van de ge perfectioneerde administratie. Wat betreft de persoonlijke leningen, antwoordde de directie dat de groei hiervan beantwoordt aan de verwach tingen, die echter niet hoog gespannen waren. Verwacht wordt een rustig voortgaande ontwikkeling hiervan, maar niet op een zodanige - manier als in de Verenigde Staten. •In de, vereadéring werd uitvoerig ge discussieerd over de algemene con juncturele beschouwingen in het jaar verslag. In dit verband gaf de voorzit ter, de heer prof. dr. G. M. Verrijn Stuart als zijn mening te kennen, dat het zwaartepunt van de conjunctuur ontwikkeling voor de wereld nog steeds in de Verenigde Staten ligt. Weliswaar zal het voor Nederland van groot be lang zijn ook de ontwikkeling van West- Duitsland, onze belangrijkste handels partner in het oog te houden. Een be langrijke factor voor 'de bestrijding van een nieuwe recessie is volgens de di rectie een belangrijke verhoging van de spaarquote van de gehele weste lijke wereld. Het zal moeilijk zijn middelen te blijven vinden om de inflatoire ontwikkeling te bestrijden, aldus de directie. Een aandeelhouder meende dat bij het uitkeren van een dividend te weinig rekening wordt ge houden met de muntontwaarding en vond dat het dividend hoger zou moe ten worden. De jaarstukken werden goedgekeurd. Als commissarissen werden herbenoemd de heren mr: L. C. van Eeghen, M. P. Voute, J. Olyslager, J. G. A. Fontèin, mr. dr. L. F. H. Regout, H. A. A. de Vos, J.. M. Fentener van Vlissingen en dr. E. A. Doedes Breuning ten Cate. Aan de heer mr. A. Diemer Kool werd op dieiis verzoek eervol Ontslag ver leend als directeur, ingaande per 30 juni a.s. De 'heer' mr. A. Diemer Kool werd bij acclamatie tot commissaris benoemd. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft in de Tweede Ka mer scherp stelling genomen tegen de suggestie van de P.v.d.A., dat de krui sers en het vliegkampschip van onze vloot maar franje zouden zijn en naar verhouding te duur. Minister Staf zei, dat in de NATO-verdediging onze maritieme bijdrage niet alleen belangrijk, maar zelfs onmisbaar is. De becijferingen, die de heer Schouwenaar had gemaakt om aan te tonen, dat Nederland relatief te veel voor zijn marine zou opbrengen, werden door de minister volkomen opzij geschoven. „Er is altiji, wel een redene ring te maken om tot een bepaald re sultaat te komen", o zei hij. Wanneer wij de twee kruisers en de Karei Doorman aan de NATO zouden onttrekken, dan scheppen wij een va cuum,., aldus de heer i>ta.. Ook de rede nering,. dat dit een belangrijke bespa ring aan personeel op zou brengen, Ver wierp hij. Deze besparing is geen voor deel, .maar een nadeel. Immers, geoefend personeel kar) even belangrijk zijn als een schip. De minister zei, dat wij beslist het Amerikaanse aanbod moeten aan vaarden om deze f hepen van geleide projectielen te voorzien. Het feit, dat wij op die manier deze projectielen ter beschikking krijgen, terwijl wij boven dien de juiste schepen hebben om ze te plaatsen, is van bijzondere betekenis. De heer Staf zei, dat de heer Schouwenaar een volkomen verkeerde voorstelling van zaken gaf door te zeggen dat nu in eens de marine met dit nieuwe geschut zou worden voorgetrokken boven de luchtmacht. „Wij zijn oij de luchtmacht al jaren bezig met de opleiding van per soneel. Er is geen sprake van, dat nu juist bij de marine zo'n haast wordt ge maakt", aldus, de heer Staf. De heer Schouwenaar, die, zoals de heer Staf het uitdrukte, een „pathetisch beroep" op de minister had gedaan om niet langer vliegtuigen op Soesterberg te stationeren, kreeg van ir. Staf te ho ren, dat hij ook de zaken van de lucht verdediging geheel verkeerd bekijkt. Wij kunnen op het ogenblik niet anders doen dan al onze vliegtuigen op sterkte hou den, aldus de heer Staf. Vervanging door geleide projectielen is uitgesloten. De minister vond de beschouwingen van de heer Schouwenaar niet reëel en dus geen basis voor een objectieve ge- dachtenwisseling, waar deze socialisti sche woordvoerder op had aangedron gen. De minister deelde voorts mede, dat onze Hunters en F 86-jagers binnenkort zullen worden vervangen door één type supersonische all weather jagers. Het aantal daarvan kan lager zijn dan dat van eerstgenoemde types. Onze jagers, aldus ir. Staf, zijn in snelheid en hoogte- bereik vergelijkbaar met de Russische jagers die thans operationeel zijn. Wat de bestellingen in Europa voor de uitrusting met geleide projectielen be treft heeft de minister onthuld, dat Ne derland met andere landen zitting zal hebben in een soort „board of directors" die de opdrachten zal geven aan de in dustrie. Iedere deelnemer krijgt volle dige inzage van produktie, kostprijs enz. Om de specialisatie te bevorderen zul len de orders aan de gezamenlijke in dustrie worden gegeven. De minister zei, dat het „Hawk"-projectiel de voorkeur verdient. Wat de verdediging van Nieuw-Gul- nea betreft zei de heer Staf, dat hij met de verschillende Kamerleden betreur de, dat de V.S. aan Indonesië wapens leveren. Na overleg met zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken kon hij 'de Ka mer echter mededelen, dat het Ameri kaanse standpunt sinds oktober geen wijziging heeft ondergaan. „De regering rekent erop", aldus Ir. Staf, „dat de V.S. niet lijdelijk zullen toezien wanneer Nieuw-Guinea door Indonesië eenzijdig zou worden aangetast". De minister was van mening, dat de regering op het ogenblik niets nalaat ter bescherming van dat Rijksdeel. Naar zijn mening zal de nieuwe regering, die na 12 maart optreedt, inderdaad het gehele probleem van de beveiliging van Nieuw- Guinèa opnieuw moeten bezien, maar zij kan op de thans gelegde basis verder gaan» De bezwaren van de P.v.d.A. tegen uit zending van landmachtdienstplichtigen naar Nieuw-Guinea beantwoordde mi nister Staf met een wedervraag: „Ik zie niet in waarom geen dienstplichtigen van de landmacht zouden mogen wor den uitgezonden en van du marine wel". De minister ging ook nog even in op de toekomstige organisatie van zijn depar tementen. Hij meende dat er in de toekomst één minister van defensie dient te zijn met een of meer staatssecretarissen, die binnen hun, taakomschrijving zelfstandig kunnen werken. Het gaat niet aan, aldus ir. Staf, dat een staatssecretaris, zodra hij als hij met een ander onderdeel van de krijgsmacht te maken heeft, dat al leen zou kunnen doen via de minister. Hij herinnerde eraan, dat in de beginperiode van Zijn ministerschap er ook een der gelijke „horizontale" constructie heeft bestaan met staatssecretaris Moorman, die voor alle krijgsmachtonderdelen het personeelsbeleid behandelde. Over de duur van de diensttijd kon ir. Staf niets anders mededelen, dan, dat de commissie van Voorst tot Voorst met haar rapport hierover nog niet gereed is. Het is een zeer omvangrijk probleem. Het directe verband met de parate sterk te speelt er een grote rol in. De defensiekosten besprekende, zei ir. Staf aan het adres van de beide socialisten, die hadden gesuggereerd dat er wel heilige huisjes en stok paardjes konden worden afgesfchalt, dat vergelijkingen'niet anderè landen maken altijd gevaarlijk is. „Wij heb ben in de NATO een deugdelijk over leg over de defensieplannen. Wij moeten voldoen aan onze eigen ver plichtingen, die wij uit hoofde van on ze buitenlandse politiek op ons heb ben genomen. Dat is een eigen verant woordelijkheid van Nederland en wij kunnen dat niet van ons afschuiven omdat andere landen minder doen". De heer Staf zei, dat vermindering van het defensieplafond, zoals de heer Wierda wil, niet mogelijk is. Zeker kunnen wij de marine niet uit deze verplichting weghalen. Wij zouden ons aan onze bondgenootschappelijke plicht onttrekken. De vraag of het budget voor oorlog en marine in de toekomst zal moeten stij gen, is een zaak die het volgende kabi net moet beantwoorden. De heer Staf kon alleen zeggen, dat dit zal afhangen van de snelheid en de intensiteit waar mede men verschillende taken zal willen realiseren. Hij zei dat de exploitatiekos ten van 1350 miljoen eerder zullen stij gen dan dalen. Met bezuinigingen kan men hoogstens het niveau op dit peil houden. Er moet rekening worden ge- houd met stijgende salarislasten. Nog be langrijker dan het begrotingsbedrag achtte hij de kasuitgaven. Aanvankelijk zullen deze boven 1700 miljoen moeten uitlopen. Later zou dan dit niveau kun nen worden behouden. Ir. Staf eindigde zijn betoog met de verzekering, dat in samenwerking met volksvertegenwoor diging en regering ons land een krijgs macht heeft opgebouwd, die in het bondgenootschap van de NATO zeer wordt gewaardeerd. Het grootste deel van het parlement heeft ons gesteund en gestuwd voor het bewaren van de vrede en de beveili ging van de vrije wereld. Minister Staf bracht hulde aan het plichtsbesef van militairen en burgers, die daaraan heb ben medegewerkt. Bij de grote inwendige restauratie van het Muiderslot is men, behalve op ver rotte eiken balken en vergane muur- gedeelten, ook gestuit op diverse ver rassingen. Op verschillende plaatsen zijn bouwkundige bijzonderheden aan het licht gekomen, welke door latere verbouwingen aan het oog waren ont trokken. De slotvoogd, de heer Ton Koot uit Amsterdam, is vrijwel dage lijks aanwezig om het herstel van zijn geliefde slot op de voet te volgen en kennis te nemen van de interessante nieuwe gegevens. Foto links: boven een raam in de keuken, dat grondig wordt nagezien, is bij de restauratie de toog van een 18de eeuws raam te voorschijn gekomen, dat door de heer Koot (links op de ladder) wordt onderzocht. Rechts: in de dikke muur tussen keuken en bisschopskamer is een soort primitieve liftkoker ontdekt, waardoor vroeger de emmers kokende olie ter bestrijding van de vijand, van de bakkerij in de kelder naar de weergang bij het dak werdén gehesen. Tijdens wedstrijden te Milaan heeft Corrie Schimmel ('t Gooi) de 400 meter vrije slag gewonnen in 4 minuten 55,8 sec. Dit is 0,1 Sec. beneden het Neder lands record 25 meterbaan, dat sinds 1 maart van het vorige jaar (Wuppertal) op naam staat van Mary Kok (Robben). Hoewel Corrie Schimmel- haar presta tie op een 33 meterbaan leverde, is het te verwachten dat haar tijd als Ne derlands record 25 meterbaan zal wor den erkend. De sportcommissie van de K.N.Z.B. heeft echter over de kwestie van de 33Ys meterbanen nog geen beslissing geno men. Behalve Corrie Schimmel, namen ook Jans Koster, Cockie Gastelaars en Jan Jiskoot deel aan de wedstrijden in het Cozzi-zwemstadion. Jan Jiskoot zorgde voor een dubbele overwinning. De Mer- wedezwemmer won zowel de 100 meter rugslag als de 100 meter vrije slag. Op de 100 meter vrije slag dames be zetten de Nederlandse meisjes de eerste drie plaatsen. De uitslag was: 1. Cockie Gastelaars (RDZ) 1 min. 4.2 sec.; 2. Corrie Schimmel ('t Gooi) 1 min. 7.4 sec.; 3. Jans Koster ('t Gooi) 1 min. 11,2 sec. Le Rotterdamse rechtbank heeft een 32-jarige chauffeur uit Rotterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De ten laste gelegde poging tot doodslag achtte de rechtbank niet bewe zen, vel bedreiging met enig misdrijf te gen het leven van zijn vrouw gericht. Hij was op 11 november van het vorig jaar dronken het huis binnengekomen en had Zijn vrouw met een mes be dreigd. Zij wist hem te ontwijken, maar' werd nog in een hand geraakt. Toen ze de straat op vluchtte, had hij getracht zijn zoontje, dat in bed lag, te steken, doch het kind verd niet getroffen. Er was een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek geëist. (Van onze verslaggever) De 49-jarige garagehouder, die zich vanmorgen voor de Amsterdamse rechtbank had te verantwoorden, ort- kende: „Ik was niet dronken, toen ik met mijn- auto naar Weesp reed." De officier van justitie mr. W. Tonckens geloofde hem niet. Hij wees op de ver klaringen van getuigen, die de man slingerend over de weg hadden zien rjj- den. Een week gevangenisstraf en twee jaar ontzegging luidde de eis. De rechtbank, die vervroegd uitspraak deed, bepaalde het vonnis op drie we ken voorwaardelijk, achttien maanden ontzegging, waarvan vijftien voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en duizend gulden boete subsidiair hon derd dagen hechtenis. De man had inderdaad slingerend over de weg gereden en de politie con stateerde ook tekenen van spraakbe- lemmering. Kwam dat door de vier gla zen bier die hij gedronken had, of door een gelijk aantal soneryl-tabletten? De verdediger mr. B. Stoppelsteen hield het op dit laatste. „Deze man is ver slaafd aan soneryl. Zo gauw als hij zich niet prettig voelt, neemt hij een handvol van deze tabletten in. Hij raakt dan in de z.g. „soneryl-roes". Mjjn cliënt is momenteel aan een kuur bezig, om van deze verslaafdheid af te ko men" sprak de verdediger, terwijl hij president mr. J. Knottenbelt een schrif telijke bevestiging van dit laatste gaf. Op de zitting bleek dat de garagehou der op 9 november j.l. een vergeefse tocht maakte naar het stadion van Ajax, waar de „sterrenploeg" Feijen- oord op bezoek kwam. Alle kaarten hiervoor waren uitverkocht. Teleurge steld droop de man af naar een café, waar hü troost zocht bij een hoeveel heid bier, die naar zijn zeggen niet gro ter was dan vier glazen. Tevens nam hij vier soneryl-tabletten in. „Dit was de oorzaak van zijn slinge rend rijden" riep mr. Stoppelsteen uit. „Door toedoen van de soneryl-tablet ten heeft hij van die vier glazen bier last gehad." Uit een verklaring van de raadsman bleek dat er tegenwoordig in de vuilnisbakken meer lege doosjes neryl worden gevonden, dan vo?r„il0- oorlog omslagjes van een bekend colademérk. Mr. Stoppelsteen toonde een ar®fi van de zenuwarts H. C. Jelgersnw het Nederlandse Tijdschrift voor neeskunde, waarin allerlei vor m. van soneryl-verslaving worden verrtwj De z.g. „soneryl--oes" bijvoorte gaat gepaard met dysarthrie en e wankele gang. In het artikel stond 1 dat sommige apothekers soneryl 1 der recept verstrekken. De wijzig' van het wetsontwerp voor rijden on° invloed van verdovende geneesmw" len is nog in voorbereiding. Rijden der invloed van soneryl-verdoving dus nog niet strafbaar, aldus mr. Stov pelsteen. „Neem mijn rijbewijs niet af, waÏL het is mijn brood", zei verdachte 1 zijn laatste woord. „Zonder rijbewl ben ik als een timmerman zonder reedschap." De Westduitse socialisten hebbed gisteren prof. Carlo Schmid gevraag® zich kandidaat te stellen voor het Pra' sidentschap van de bondsrepubliek' Schmid heeft de kandidatuur aanvaard- President Heuss is thans aan zijn twee' de ambtsperiode van vijf jaar bezig. 10 de komende maand juli heeft de ver kiezing van een nieuwe president plaats- Voor een derde ambtstermijn va® Heuss zou een grondwetswijziging nood zakelijk zijn. Erich Ollenhauer heef' verklaard dat de socialisten zich daar tegen zullen verzetten. Dit meldt U.P" Horizontaal: 1. gedroogde halmen; 5. afsluiting; 7. staat der V.S.; 11. interest; 13. Bloem; 16. deel v. e. schip; 17. ruim; 19. Moh. geestelijke; 20. hoofddeksel; 22. meisjesnaam; 24. vreemde munt (afk.); 26. Europeaan; 28. riet (Eng.); 29. bevel; 30. jongensnaam; 32. godheid; 34. deel v. e. vogel; 36. bid (Lat.); 37. volksoverlevering; 40. vallei; 42. Euro pese vulkaan; 43. op een keer; 44. tocht; 45. naar voren brengen; 49. dierenlief- kozing; 50. vogel; 52. meisjesnaam; 53. gedachte, plan; 55. gewicht (afk.); 56. verharde huid; 58. veen; 60. bekende motorraces (afk.); 62. titel; 64. precies, juist; 66. positie; 67. volk; 70. vogel; 71. vooraan; 73. wetende, wijs (oude vorm); 75. Amerikaanse echtscheidings plaats; 76. masker; 77. bridgeterm. Verticaal: 1. lust, zin; 3. plaatsver vangend regeerder; 4. Frans onb. voor- naamw. 5. klein plantje; 6. inhoudsmaat: 7. deel v. d. bijbel (afk.); 8. dichtbij; 9. meisjesnaam; 10. kellner; 12. drietal; 14. plek; 15. meisjesnaam; 18. reeds; 21. einde der aardas; 23. droom (Fr.); 25. vuurwapen; 27. fijn weefsel; 28. deel v. e. kippenhok; 29. steensoort; 31. familielid; 33. sein; 35. nobele; 36. ijzer houdende aarde; 38. kostbare stof; 39- aanw. voornaamw.; 41. luchtstrijd krachten (afk.); 45. rivier in Duits land; 46. kern; 47. mannelijk zoogdier; 48. inwendig orgaan; 51. buigen; 54. werktuig; 55. strafwerktuig; 57. optiek; 59. kleurstof; 61. indische winkel; 62. wond; 63. Engels voorzetsel; 65. losplaats; 68. eenh. v. druk (afk.); 69. in verband met (afk.); 72. ambtshalve (Lat. afk.)! 74. herkauwer. Horizontaal: 1. asfalt - scha; 2. sjabloon - a.m.; 3. ware - evenzo; 4. ohm - sr. - Loek; 5. eik - oker; 6. narcis - Olst! 7. st. - pik - w.o.; 8. Dodekanesos; 9. Amer - Nereus; 10. gelukje - Ede; 11- nis - enz. - en. Verticaal: 1. aswoensdag; 2. sjah - atomen; 3. farmer - Deli; 4. Abe icterus; 5. 1.1. - ski; 6. toer - Spanje; T. o.v. - ineen; 8. snelkoker; 9. Noël See; 10. Hazerswoude; 11. amok tossen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2