Denk sportpark, na de oorlog AANLEG VAN SPORTCOMPLEX BI] ORIONWEG BEGINT BINNENKORT Terreinen misschien in 1961 bespeelbaar Ongelijke uitvoering door ,,De Stem des Volks" WW .'■Dy. .;A De Boekenweek in Haarlem Agenda voor Haarlei en omgeving B. en W. zullen pre-adviseren over de route van lijn 11 NAAIMACHINES Tekort is er nog altijd Uitstekende Handelvertolking Nieuwe directeur van de Stadsbibliotheek Beslissing over requesten aan gehouden JgJïJSA: !:;T SS VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 f '/T\- 4 M BIJZALEN VAN CONCERTGEBOUW WORDEN VERBETERD Accommodatie voor congressen Tennispark 'm J am Sintelbaan Collecte voor Unicum Salzburger Marionetten theater in Heemstede B. en W. stellen C. van Dijk uit Hengelo kandidaat Vijf kinderen in Haar lem door het ijs gezakt Afgelaste wedstrijden Films Toneel Muziek Diversen Tentoonstellingen GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Gemeenschappelijke tuinen voor ivoningen van Patrimonium in Delftwijk Weer avondverkoop op de Voorjaarsbeurs Voorwedstrijden eerste klas kader in Haarlem Faillissementen Geen nivellering van duinen in Bentveld Beurs van Amsterdam Beurs van Nev Vork Al enige jaren staat een groot plan op stapel, naar welks realisatie heel Haarlem en vooral het sportminnend deel van de bevolking verlangend uit liet het imposante sportcomplex, dat in het noord-westen van de Spaarne- stad zal worden aangelegd. Het strekt zich uit van de Verlengde Orionweg Voorlangs het Mendel College tot aan de gemeentegrens Haarlem-Velsen, en Van de Delft langs de Delftlaan tot aan de spoorbaan Haarlem-Alkmaar. Bij het uitblijven van onverwachte obstakels begint men over drie of vier weken biet de voorbereidende grondwerken; volgend jaar hoopt men het gras in te saaien en de beplanting aan te brengen, waarna het complex in 1962 en misschien al in 1961 bespeelbaar is. Aan de accommodatie zal dan nog een en ander ontbreken. Vooralsnog beschikt de gemeentekas over onvoldoende middelen om het project ineens uit te voeren. Voorlopig heeft men de be schikking over f 300.000 voor het eerste grondwerk. Daarna is f 150.000 nodig voor het verdere bespeelbaar maken van de terreinen. De raad voteerde in 1956 een bedrag van f 530.000, dat in gedeelten beschikbaar wordt gesteld. In sportkringen is men geweldig enthousiast over het gemeentelijke plan. Nog steeds kampt men in Haar lem met een groot tekort aan sport velden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers maakte daarover in zijn nieuwjaarsrede van dit jaar een op merking. Hij zei daarbij, dat het niet onmogelijk is, dat enkele velden wor den gesloten. Tot een dergelijke maatregel wordt men wel gedwon gen door het intensieve gebruik van de terreinen, ook door scholen die bij gebrek aan eigen velden de gemeen telijke sportaccommodatie benutten voor een onderdeel van het gymnas tiekonderwijs. Het sportcomplex, welks totstandkoming op het punt staat te beginnen, zal tezamen met enkele andere de nood verzachten. Maar door de grote toevloed van sportbeoefenaren zal de situatie geen ingrijpende wijzigingen ondergaan. Het sportpark in Haarlem-noord-west is het derde gemeentelijke Complex dat na de oorlog tot stand komt. En kele jaren na de bevrijding werden de velden aan de Schalkwijkerweg geopend en in 1957 werd het complex Noord- Akendam later Van der Aart-sport park in gebruik genomen. Er zijn nog terreinen geprojecteerd in Haar lem-oost, en in Eindenhout voor het Coornhert-lyceum en Sancta Maria. Het complex aan de Orionweg krijgt een totale oppervlakte van ongeveer dertien hectare 440 meter lang en 300 meter breed. Wanneer men binnen kort met het grondwerk begint, moet eerst de grond worden omgespoten, d.w.z. het onder de veenlaag liggende zand moet omhoog gebracht worden, levens moet de Delft zodanig verlegd, dat de bocht in het water verdwijnt. Daarna dient het terrein opgehoogd en ingezaaid te worden. Het plan is een ontwerp van de adjunct-directeur van de dienst van Openbare Werken, ir. J. J. Fuyk- schot, en de eerste definitieve teke ning verscheen in februari 1956 (voor de duidelijkheid hebben wij die hier bij afgedrukt). De ingang zal komen te liggen even over de brug van de Orionweg. Vlak daarachter komt V i y y'? In een toelichting op een desbetref fend voorstel aan de gemeenteraad, de len B. en W. van Haarlem mee, dat de bijzalen van het gemeentelijk Concert gebouw de koffiekamer en de Tuin- zaal in een deplorabele toestand ver keren en dringend verbeteringen behoe ven. Dit is nodig, omdat de bijzalen de laatste jaren steeds meer gebruikt wor den voor het houden van congressen. Het gebruik als ruimte waar feest- en openbare amusementsavonden worden gegeven, neemt de laatste jaren steeds meer af, waarschijnlijk mede als ge volg van de invloed der televisie. De vloerbedekking van de bijzalen moet dringen'' worden vernieuwd, evenals het schilderwerk en de stoffe ring, terwijl er bovendien een nieuwe verlichting nodig is. De kosten van deze algehele opknap bedragen 35.500 en B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Meege deeld wordt, dat deze algemene op knap past in de plannen tot verdere ont wikkeling en reorganisatie van het Con certgebouw, die in voorbereiding zijn. Men wil ingrijpende verbeteringen aan brengen om het Concertgebouw geschikt te maken voor het houden van grote congressen. B. en W. stellen zich voor binnen afzienbare tijd met deze ver men. omgeven door een haag een rij wielstalling voor ongeveer 1500 fiet sen. Vervolgens komt men op een circa 5000 vierkante meter groot par keerterrein, dat ook dienst zal doen als openbare speelgelegenheid. Een weg in de richting van de spoorbaan leidt naar een voetbalstadion; overi gens het laatste onderdeel van het complex, dat aangelegd zal worden. Het speelveld wordt 105 meter lang en 70 meter breed. Er omheen zullen mettertijd tribunes worden opgetrok ken. Bij het ontwerpen van het plan rekende men met een capaciteit van 12.000 personen. Aan de zuid-zijde van het terrein komt een overdekte tri bune met eronder en erachter kleed kamers. Het ligt in de bedoeling, dat E.D.O. het hoofdterrein gaat bespe len. Het veld krijgt vier ingangen, waarvan er een tien meter breed wordt ten behoeve van grote groepen sportslieden die in formatie aantre den. Wanneer dit grootste deel van het sportpark gereed zal komen, is nog niet bekend. Als tweede belangrijk onderdeel geldt een terrein, dat verder van de ingang langs de Delft ligt. Er omheen wordt een vierhonderd meter lange sintelbaan gelegd. Daarmee wordt aan een lang gekoesterde wens voldaan. Tot nog toe beschikten de athleten in Haarlem niet over een dergelijke baan. Er ligt er slechts één achter het Triniteits Ly ceum aan de Zijlweg, doch die is be stemd voor interne doeleinden. De baan krijgt een breedte van tien meter. Aan de west-zijde is een tri bune geprojecteerd die mogelijk 1600 toeschouwers een plaats kan bieden. Door die opstal wordt de sintelbaan ui termate geschikt voor hardloopwed strijden daar de wind praktisch wordt uitgeschakeld. Achter de tribune komt een kleedhuis, waarvoor gerekend is met een aantal van 150 sportlieden. Op het middenveld kunnen voetballers, hockey-ers en beoefenaren van andere balspelen terecht. Het veld krijgt een afmeting van 64x95 meter. Er is een ruimte vrijgelaten voor vèr- en hoog springen en andere takken van athle- tiek. Ten noordenvan het stadion, langs de spoorbaan tot aan de gemeentegrens, komt een grasmat ter grootte van 3,5 hectare250 meter lang en deels 150 deels 90 meter breed. Bij het ontwerp dacht men aan vier velden, twee naast elkaar en evenwijdig aan de spoor baan en twee dwars op de spoorbaan liggend. Er blijft dan nog een klein stuk grond over. De verwachting is echter, dat de velden van tijd tot tijd verlegd worden, ook al doordat zij voor verschillende takken van sport gebruikt gaan worden. Een voetbalveld heeft nu eenmaal andere afmetingen dan een korfbal- hockey- of honkbalterrein. Dit gedeelte van het complex zal waarschijnlijk het eerst geheel voltooid zijn. Er behoeven namelijk geen grote en kostbare accommodaties als tribu nes te worden aangebracht. Het kleedhuis, dat gedacht is aan de zuid zijde van de velden, het verst van de spoorbaan verwijderd, hoopt men tege lijk met het zaaien van het gras te kunnen bouwen. Dat hangt echter af van de financiële mogelijkheden. Het is overigens de bedoeling ook de ingang en het parkeerterrein tegelijk met de eerste grondwerken in orde te ma ken. Zeker is, dat langs de Verlengde Orionweg een sloot wordt gegraven voor de afwatering. Voor de tennissers is in het plan in ruime mate gezorgd. Geheel omgeven door een dichte beplanting worden niet minder dan dertien tennisbanen aange legd, elk met een lengte van 35 en een breedte van twintig meter. Het tennis park ligt afgescheiden van de rest van het sportcomplex. Het is te bereiken over een speciaal daarvoor aan te leg gen pad evenwijdig aan een groenstrook langs de Delft. Er wordt gezorgd voor een aparterijwielstalling en een eigen accomodatie. Midden tussen de zuidelijk gelegen banen wordt een restaurant ge bouwd met ervoor een terras. Achter de restauratie, die tevens als clubhuis dient, komen de kleedkamers. In het hart van het complex wil men nog een dienstwoning bouwen, omdat De uitvoering die ,,De Stem Des Volks" in combinatie met het Amster damse koor „Kunst en Strijd" gister avond onder leiding van Dick Dekker in het Concertgebouw gaf, bood twee aspecten: een gedegen kunnen een een betrekkelijk kunnen. De ,,Ode on St.-Ce cilia's Day" van Handel bevatte qua Weergave voortreffelijke momenten, technisch konden de koren het volko- *nen aan, de barokke stijl werd goed aangevoeld evenals de geestelijke waar den die het werk bevat. Van de verklan king van Fauré's „Requiem" kan dit hiet gezegd worden, en dan doelen we niet in de eerste plaats op het meerma len zeer onzuivere zingen van de so pranen. De dirigent (die meermalen bewezen heeft dat hij een rasmusicus is), heeft hiet de juiste opvatting van deze Ber ceuse van de dood. Hij laat het koor ingetogen zingen en dat zou heel mooi 2jJn als het niet zo vlak en weinig spi ritueel had geklonken. De religieuze- hteermalen angelieke ontroeringen van de componist werden schoorvoetend benaderd, betast, doch slechts ten dele begrepen, in iedergeval ten dele gestal te gegeven. Het „Requiem" van Ver di zal koor en dirigent zeker goed lig gen. doch de verpuurde sfeer van Fau- ré, die hier de taal der engelen en der mensen spreekt, vereist diepe bezin ning. Annette de la Bije zong naar sopraan solo's in Handel subliem, ii. Fauré soms diep aangrijpend. Reinier Schweppe, tenor was van verdienstelijk formaat, de bas Jan van der Ree zal een zanger van betekenis kunnen zijn, als hij zijn te sterk vibrato meester weet te wor den De begeleidingen van het Noord- hollands Philharmonisch orkest waren, behoudens enige schommelingen met het koor, goed verzorgd, evenals het orgelspel van Simon C. Jansen en de klavecimbelaanvulling van Jaap Spigt. De organist gaf tevens een knappe re gistratie in het Concert no. 7 in Bes van Handel, met vermijding van ro mantische stemmen, in zoverre dit op het Cavaillé-Coll-orgel mogelijk is. T. de Vr. t -V /V->' V 'exru,'*** ■txes&'v##*** *t' /z i exrtA h-tr t trtc het wenselijk is, dat vooral in de tij den, dat de velden buiten gebruik zijn er enig toezicht wordt uitgeoefend. Vlak daarbij denkt men nog een loods op te trekken voor het opbergen van materia len. Over het algemeen is er voor ge zorgd, dat ieder onderdeel van het com plex een besloten karakter krijgt. Daartoe werken in de eerste plaats de hekken en de hagen mee, maar daar naast ook de verschillende toegangswe gen. Er is één ingang, boven de dui ker, die wordt aangebracht voor de af- wateringssloot langs de Verlengde Orionweg. De paden naar de verschil lende delen splitsen zich al dra. Het stadion is slechts langs de zuid-zijde te bereiken. De toegangsweg naar de ter reinen in het noordwestelijk deel van het complex loopt achter de rijwielstal ling en het parkeerterrein om en voor langs het stadion. Via dezelfde weg be reikt men het complex, waarin de sin telbaan ligt, maar verder is dit geheel afgesloten. De tennissers hebben na de ingang een geheel eigen weg. Zo ligt een project ter tafel, dat in totaal ongevere tweeëneenhalf miljoen gulden zal kosten. Voorlopig heeft men de beschikking over slechts een zeer gering deel van dat bedrag, maar het is juist voldoende om het meest noodzakelijke werk te doen het be speelbaar maken van de terreinen en zo mogeljjk het bouwen van de kleed huizen. De rest van de accommodatie vergt veel geld, maar men hoopt daarmee zo spoedig mogelijk te be ginnen. Voordat de financiën er ech ter komen, zullen wij wel een paar jaar verder zijn. Van 16 tot en met 21 februari zal in Haarlem, Spaarndam, Heemstede, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang en Bennebroek een col lecte worden gehouden ten bate van de Stichting Herstellings- en Verplegings- oord „Unicum" voor chronisch zieken en invaliden te Heemstede. Tot en met 20 februari zal er een inzameling met intekenlijsten en zaterdag 21 februari een inzameling met bussen plaatsvin den. Over drie of vier weken hoopt men te beginnen met de aanleg van een imposant sportcomplex in het noordwesten van Haar lem. Het wordt (beneden op de tekening) omsloten door de Ver lengde Orionweg voorlangs het Mendel College, de Delft langs de Delftlaan (rechts), de ge meentegrens tussen Haarlem en Velsen (boven) en de spoorbaan Haarlem-Alkmaar (links). Het complex krijgt behoudens drie voetbalvelden een voetbalsta dion, een sintelbaan en een ten nispark. Wellicht zijn de velden in 1961 bespeelbaar. De accomo datie, zoals tribunes, zal later worden aangebracht. Het totale project kost ongeveer tweeën eenhalf miljoen gulden. Donderdag 19 februari komt het Salz burger Marionetten Theater van pro fessor Hermann Aicher in het Miner- va-theater met een voorstelling van W. A. Mozarts opera „Die Zauberflöte". De muziek is op de band opgenomen bij de Salzburger Festspiele in 1954. Men hoort de stemmen van Wilma Lipp, Anton Dermota, Anneliese Kup- per en Josef Greindl. Verder werken mee 't koor van de Weense Staatsopera en het Weens Philharmonisch Orkest. Het poppentheater wordt door acht mensen gespeeld. Het maakte kort ge leden een toernee door de Verenigde Staten en door het Verre Oosten. Het is nu weer terug in Europa. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de heer C. van Dijk te benoemen tot directeur van de stads bibliotheek en -leeszaal. De heer Van Dijk, thans directeur van de openbare leeszaal en bibliotheek te Hengelo, staat als eerste op de voordracht ver meld. Tweede staat de naam van de heer H. W. J. Groenenberg, bibliothe caris bij het centraal bureau voor sta tistiek te 's Gravenhage. De te benoemen directeur zal in Haar lem de heer P. V. de Wit opvolgen, die in 1956 de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt en per 1 mei 1959 zijn ontslag heeft gevraagd. Ter gelegenheid van de Boekenweek, die dit jaar van 27 februari tot 6 maart wordt gehouden en waarover elders in ons blad van vandaag wordt bericht, zullen in Haarlem enige literaire mani festaties plaatsvinden onder auspiciën van de Vereniging van boekverkopers voor Haarlem en omgeving. Maandag 2 maart komt Belcampo (pseudonieum van H. Schönfeldt Wi- chers), die vooral bekendheid geniet als schrijver van korte verhalen, ver tellen over en voorlezen uit eigen werk. Woensdag 4 maart houdt Charles B. Timmer, vertaler van enkele werken van de Russische klassieken, een voor dracht over het oeuvre van Boris Pas ternak. Donderdag 5 maart zal het woord zijn aan de zich kortelings als literator ontpopt hebbende M. Wert- heim, die zal vertellen over eigen leven en werk. De eerste en laatste bijeen komst wordt belegd in de Kroonzaal van Brinkmann op de Grote Markt, de tweede in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Op dinsdag 3 maart zal de R.-K. Openbare Leeszaal met een eigen ma nifestatie present zjjn in de Vleeshal. De bekende Amsterdamse journalist en auteur Fred Thomas zal vertellen over eigen werk onder de titel: „De droom achter de schrijfmachine". In de loop van donderdag zijn in Haar lem vijf kinderen door het ijs gezakt. Op de Delft reden een elf- en een twaalf jarige jongen, de een op zijn fiets, de an der op zijn schaatsen. Ter hoogte van de Karei Doormanstraat zakten zij plotse ling door het ijs. De jongens konden zelf nit hun benarde positie komen. De poli tie heeft nog getracht de fiets terug te vinden. Doordat de dreg stuk ging, moest men die pogingen opgeven. Op de Jan Gijzenvaart gingen drie kinderen door het ijs. De politie moest later een groot aantal kinderen van het ijs jagen. De politie wijst er nogmaals op, dat het ijs in Haarlem zeer onbetrouwbaar is. De gladheid heeft velen inmiddels ook parten gespeeld. Op de Spaarndamseweg slipte omstreeks half tien een auto en botste tegen een geparkeerd staande per sonenwagen. Beide wagens werden ern stig beschadigd, doch de bestuurder van de eerste auto reed door. Via de con ferentie-schakeling slaagde de politie er een uur later in de chauffeur op te spo ren. Het bleek een 22-jarige Amsterdam se koopman te zijn. Een 42-jarige werkster kwam op het Klokhuisplein met haar fiets te vallen. Met een hersenschudding werd zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Op de Leidsevaart viel een 16-jarige kapster met haar hoofd tegen de trottoirband en op het Leidseplein sloeg een tienjarig meisje tegen de grond. Ook alle voor dit weekeinde vastge stelde competitiewedstrijden voor korf bal zijn afgelast. De wedstrijden, die waren vastgesteld door de regionale bonden gaan eveneens niet door. De KNVB heeft alle voor de zater dagcompetitie van de KNVB vastge stelde wedstrijden voor morgen afge last. De nationale kampioenschappen lange baan voor dames en de Friese kampi oenschappen lange baan voor heren, die respectievelijk dit weekeinde en zon dag te Heerenveen zouden worden ge houden, zullen in verband met de slechte toestand van het ijs op dezelfde dagen in Gorredijk plaats vinden. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Complot met de duivel, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7. 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Adam en Eva, 18 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 u. Za.-avond: Schurken gaan naar de hel, str. volw.; 11.30 uur. LUXOR: Als een verre glimlach, 18 J. Vr. en za.: 2, 1, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma., di. en wo. 2 en 8 uur. Do.: Het lied van Bernadette, a. 1.; 1 en 8 uur. MINERVA: T.m. zo.: Eine Nacht in Vene- dig, a. 1. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Zet je zorgen opzij, 14 jaar. Za. 2.30 uur; zo. 2 en 4.15 uur. Ma.: Het spook van de opera, 14 j.; 8.15 u. REMBRANDT: Gods little Acre, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Onder kruisvuur, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Duivels van de weg, a. 1.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Rooney, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 13 februari Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Mercadet" van Honoré de Balzac. Regie: George Vitaly. Zaterdag 14 februari Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Mercadet" van Honoré de Balzac. Regie: George Vitaly. Zondag 15 februari Schouwburg, 8 uur: „Wie trouwt de we duwe?", blijspel van Carlo Goldini, te spe len door het Rotterdams Toneel onder regie van Ton Lutz. Maandag 16 februari Schouwburg, 8 uur: De Haagsche Come- die met John Osborne's „De humorist" onder regie van Paul Steenbergen. Dinsdag 17 februari Schouwburg, 10.30 en 2 uur: Schoolvoor stelling voor lagere scholen van het Pan tomime-theater. Schouwburg, 8 uur: De Haagsche Come- die speelt „De humorist" van John Osbor ne. Regie: Paul Steenbergen. Woensdag 18 februari Schouwburg, 8 uur: „De rechter van Za- lamea" van Pedro Calderon de la Barca door de Haagsche Comedie onder regie van Joris Diels. Donderdag 19 februari Schouwburg, 8 uur: „Een meisje om te stelen", blijspel van Jack Popplewell, te spelen door de Letterlievende Verenignig J. J. Cremer. Vrijdag 13 februari Concertgebouw, 8.15 uur: Concert serie V van het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. Marinus Adam met solistische medewerking van Annie Laffra, violoncel. Programma: Werken van Handel, Haydn en Franck. Woensdag 18 februari Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Recital viool en piano door Gabriella en Atty Lengyel. Programma: werken van Locatelli, Handel en Ravel. Donderdag 19 februari Minerva-theater, 8.15 uur: Salzburger Marionetten-theater met „Die Zauberflöte", opera van W. A. Mozart. Zaterdag 14 februari Concertgebouw, 7.30 uur: Nationale judo- Kampioenschappen gewichtsklassen. Krelagehuis, 14 uur: Internationale Bad mintonkampioenschappen. Zondag 15 februari Krelagehuis, 9—18 uur: Internationale Badmintonkampioenschappen. Maandag 16 februari Brinkmann, 9 uur: Mensen in nood, le zing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: De rol der hormonen in de organisatie van het lichaam, lezing VU. Dinsdag 17 februari Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: P. Suasso de Lima de Prado over „Worste lend Afrika", lezing Wereldreizigersserie. Griffie, Dreef, 10 uur: Zitting der Provin ciale Staten van Noord-Holland. Frans Halsmuseum, 8 uur: De mythologie als spiegel van de Griekse Geest, lezing VU. Lorentzlyceum, 7.45 uur: Nieuwe resul taten in de Radio-Astronomie, lezing Haar lemse Weer- en Sterrenkundige Kring. Brinkmann, 13 uur: „Een wereld vol spanning, een analyse van de politieke toe stand op het ogenblik", lezing Mij voor Nijverheid en Handel. Brinkman, 8 uur: Lezing voor de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Woensdag 18 februari Stadhuis, 2 uur: Openbare raadsvergade ring gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: Dierenleven ln de vrije natuur en ln de dierentuinen, le zing VU. Telsterbant, 8.30 uur: Lezing over het Bolsjoi-Ballet. Donderdag 19 februari Frans Halsmuseum, 7.30 uur: Modeshow in het kader van het Interscholair Jeugd- toernooi. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken) Geopend op werkdagen van 1015 uur; op zon en feestdagen van 13—15 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 912 uur Teylers Museum: Tekeningen Hollandse. Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge Instrumenten mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur ln 't Goede Uur, KI. Houtstraat; Tekenin gen van Gerard van den Eerenbeemt. Geop. dag. v. 1022 uur (t.m. 1 mrt.). Vlshal, Gr. Markt: Beroepententoonstelling. Geop. op wo.-middag van 1416 uur (tot 21 fcbr.). Huis Van Looy, KI. Houtweg: Tentoonstel ling van het Interscholair Jeugdtoernooi. Geop. van 1013 uur en van 1417 uur; 's av. v. 19—22 uur; zo. van 1417 uur (t.m. 1 mrt.). Schouwburg, benedengangen: Werken van de schilderes mevrouw Vis. Ruim een uur is donderdagmiddag in de raadsvergadering van Bloemen daal gediscussieerd over de route en haitepiaatsen van buslijn 11 in Aerden hout. Aanleiding daartoe was een adres van bewoners van de Distellaan aan de raad, houdende een verzoek tot wijzi ging van de route van deze lijn van de N.Z.H. B. en W. hadden voorgesteld dit adres om prae-advies in hun I han den te stellen en dat geschiedde ten slotte ook. Ir. P. C. TIRION (V.V.D.), zelf woon achtig in een der lanen waar doorheen de bus rijdt, gooide de knuppel in het hoenderhok. Hij vond het een droevig verschijnsel dat er zoveel onenigheid ls over iets, dat met de beste bedoelingen is geschied. Spreker meende dat de ontevredenheid bij de bewoners in het Rijnegomkwartier een gevolg was van het niet tijdig voorzien van de konse- kwenties. In een landelijke gemeente heeft de bewoner natuurlijk verbindin gen nodig, maar ook de nodige rust, want juist daarvoor komt hjj in de lan delijke gemeente wonen. Men weet wat men te wachten staat als men een huis verkiest aan een verkeersweg, maar hier gaat het om een specifieke woon wijk, die bovendien zo dicht bij de grote weg is gelegen, dat er geen noodzaak is een buslijn door de nauwe straten van de woonwijk te leiden. Als in een der lanen een brede Amerikaanse wa gen geparkeerd is, heeft de bus moeite de smalle laan door te rijden, en bre ken aan de andere kant van de weg de takken van de bomen af. In de Rijne- gomlaan moesten de allermooiste mei doorns worden gesnoeid om de bus ruimte te verschaffen. Dit alles be treurde ir. Tirion, evenals het instellen van éénrichting verkeer. Bij het komen tot nieuwe busroutes zou hij daarvan graag tevoren in de raad of een raads commissie willen worden ingelicht. Tevens wees hij op het gevaar dat jon ge kinderen lopen tegen de kant van de weg te worden gedrukt als zij met de fiets gaan en door een bus worden ge passeerd. De heer mr. A. A. K. M. POVEL (K.V.P.) betreurde het dat de moeilijk heden met bus 11 in een emotionele sfeer waren begonnen. Hij onderschreef de in een request genoemde bezwaren van de bewoners van de Clematislaan. De heer P.J. KAPTEYN (Arb.) vroeg namens zijn fractie een onderzoek naar de belangen van degenen, die displezier aan het busverkeer beleven. Ook hij wees op het gevaar voor spelende en naar school gaande kinderen. In zijn antwoord zei de VOORZITTER, burgemeester dr. D. H. Peereboom Vol ler, dat de klachten van voor. en te genstanders van de buslijn door het Rijnegomkwartier nagenoeg tegen el kaar opwegen. Ondanks alles blijkt de buslijn in een behoefte te voorzien want de bezetting is redelijk, meer dan bij de opgeheven lijn 9. Een nader be zien van het request heeft uitgewezen dat bezwaarden voor het grootste deel automobilisten zijn. Dit maakt het re- Nu de 25 woningen van „Patrimo nium" in Delftwijk bewoond worden, kan worden overgegaan tot de aanleg van de gemeenschappelijke tuinen en groen stroken bii dit complex. In het door Hout en Plantsoenen ontworpen plan zijn geen speeltuinen opgenomen, om dat ten zuiden van het complex een vrije speelplaats van grotere afmetin gen en ten oosten van de woningen een gesloten speeltuin zijn geprojecteerd. Deze behoren tot het Marianne Philips plantsoen. Het plan van Hout en Plantsoenen kost 14.400 en B. en W. vragen de raad een dergelijk krediet ter beschikking te willen stellen. De grond blijft eigen dom van de gemeente en de gemeen schappelijke tuinen en groenstroken worden aangelegd en onderhouden door Hout en Plantsoenen. Dit laatste om dat deze groenvoorziening één geheel vormt met het openbaar plantsoen. De bewoners zullen boven hun normale huur 2.60 per maand extra moeten be talen om naar deze groenvoorziening te kijken. Voorts vragen B. en W. de raad om 20.000.- voor de aanleg van een open bare speelgelegenheid in het Henriëtte Roland Holstplantsoen in Sinnevelt. Het speelgedeelte is middels een laag muur tje afgescheiden van de wandelpaden. Binnen deze begrenzing is een tegel pleintje ontworpen ter plaatse waar de Van Nouhuysstraat aansluit op de speel gelegenheid. Ook zullen er enige speel toestellen worden geplaatst. De speel gelegenheid is speciaal voor jongere kinderen bestemd. De groteren kunnen gaan rolschaatsen op het Plesmanplein of gaan spelen in de Noorderhout. De verharding van de openbare speelgele genheid zal bestaan uit grijze beton- tegels, terwijl er ten gerieve van oud en jong enige banken geplaatst zullen worden. Overeenkomstig de gedragslijn die vorige jaren gevolgd is, stellen B. en W. de gemeenteraad voor ook dit jaar weer de mogelijkheid te scheppen tot verkoop op de Haarlemse Voorjaars beurs voor de Vrouw, iedere dag be halve op zondag, tot 11 uur 's avonds. De Voorjaarsbeurs wordt gehouden van 26 februari tot en met 6 maart in het Krelagehuis. Onder leiding van de B.C. Selecta werden in hotel ,,'t Hof van Holland te Haarlem de> voorwedstrijden le klas kader van Nederland verspeeld. De eer ste avond werden reeds enige series van boven de honderd gemaakt, de tweede avond werd het nog iets erger. De resul taten zijn als volgt: Agema 350 10 82 35.00 2 Doves 97 10 42 9.70 0 Sneekes 316 26 105 12.15 0 Van *t Hof 350 26 108 13.46 2 Stolp 350 22 63 15.90 2 Sneekes 253 22 38 11.50 0 Van 't Hof 192 19 67 10.10 0 v. d. Pijl 350 19 80 18.42 2 2e dag: Overdijk 288 30 47 9.60 0 Van 't Hof 350 30 88 11.66 2 v. d. Pijl 350 12 129 29.16 2 Agema 224 12 87 18.66 0 Overdijk 85 13 26 6.53 0 v. d. Pijl 350 13 147 26.92 2 Doves 350 24 70 14.58 2 Van 't Hof 263 24 74 10.95 0 Vrijdag, zaterdag en dinsdag voort zetting van deze wedstrijden. quest zeer kleurrijk, aldus de burge meester. Hij deelde mee, dat het vol tallige college met de hoofdinspecteur van politie en een directielid van de NZH twee uur lang door het betrokken gebied per bus hebben gereden om de moeilijkheden te bezien. Na twee uur heeft het college zich wel een idee ge vormd, maar nog geen oplossing ge vonden. Bezwaren zullen er altijd blij- veM. Ervaring heeft geleerd, dat men de bus wel vlak in de buurt wil maar niet door de laan waar iemand zelf woont, en met een halte voor het huis van de buurman. De klachten ebben vanzelf weg als men eenmaal aan de situatie is gewend, zei hij. Spreker zei voorts tijdens de rit te hebben onderzocht of het mogelijk was de bus via Spiegelenburghlaan, De Waal Malefijtlaan en Oosterduinweg naar de Bilderdijklaan te leiden. Op de hoek van de Oosterduinweg en De Waal Malefijtlaan werd gestopt en kreeg het college contact met daar wo nende ingezetenen. De ene familie juichte een busroute langs deze weg toe en vroeg een halte voor de eigen deur. Maar de buurman van deze voor standers van een buslijn, trok een be denkelijk gezicht, „waar het request al op te lezen stond", zei de burge meester. Hij voegde er aan toe dat het college zich diep is bewust niet all* belangen te kunnen dienen en alle be zwaren te kunnen wegnemen. Wel zal getracht worden de knelpunten zo klein mogelijk te maken. Hij deelde tenslotte mee, dat B. en W. niet de route bepalen maar wel adviseren over de te maken halte plaatsen. In het plan Bovenweg, waar nog vele huizen worden gebouwd, heeft men veel belangstelling voor de nieuwe buslijn en kent men niet de bezwaren die de bewoners van het Rijnegomkwartier uitten. B. en W. hebben een brief doen uitgaan naar de buurtvereniging Buurtbelang Aer. denhout-Bentveld, zodat binnenkort ook van deze zijde een advies over de busroute kan worden verwacht. Het bestuur van het B.A.B. verga dert op 18 februari. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 10 februari 1959 in staat van faillissement ver klaard 1. F. van der Grtjn, reder, wonen de te IJmuiden, gem. Velsen, Kenne- merlaan 167. Rech ter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator; mr. O. J. Baron, advocaat en procureur, te Be verwijk. 2. C. J. Groen, aannemer, wonend» te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Sloterweg 693. Rechter-commlssaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. J. ColiJn, advocaat en procureur te Heem stede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 4 februari 1959 geëindigd het faillissement van: G. G. v. d. Weijden, glasbewerker, wo nende te Haarlem, Tuinlaantje 4a. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 9 februari 1959 geëindigd het faillissement van: P. J. Burggraaff, bouw-ondememer, gewoond hebbende te Halfweg, (ge meente Haarlemmerliede en Spaam- woude) in een woonschip aan de Lie- weg. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. Roggeveen, advocaat en procureur, te Haarlem. Dinsdag 10 februari 1959 werd be ëdigd als advocaat en procureur bi) de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, mr. C. J. Doorenbos, kan- toorhoudende te Wormerveer, Zaanweg 66. sprake van is, dat het terrein zal wor den geëgaliseerd en dat de daar groeien de zeedennen moeten verdwijnen. De zeer aantrekkelijke natuurlijke gesteld heid van het terrein zal zoveel moge lijk bewaard worden, aldus staat in de toelichting op het plan te lezen. Ver der zal langs de Duinrooslaan een zee meter brede wandel- en ruiterweg wor den aangelegd, terwijl in het plan ook een recreatiestrook van ongeveer veer tig meter is geprojecteerd langs de wa terleidingduinen. Naar aanleiding van protesten, wel ke bewoners van Bentveld hebben inge bracht tegen de voorgenomen bebou wing van een stukje duingebied ten zuiden van de Zandvoortselaan in de buurt van de in aanbouw zijnde Bo- daan stichting, heeft de eigenaar van de grond, waarop het plan betrekking heeft, ons medegedeeld, dat er geen (Niet officiële koersen) 4(4 Ned. 1958 3*4 Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1958 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 D BU.G Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij Ce- Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mfl A.K.U. Berke) Patent Caivé-Delft Cert Dell Md Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bei Unilever Bllllton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mn K.P.M. Ned. Stoomv Mij v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unn Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 i- 2(4 Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obi. 4 Vorig opening Slot 13/1 100ft 100(4 94(4 92ft 92(4 88(4 89(4 90(4 90(4 111(4 201(4 95(4 96(4 143(4 141 134 132 288(4 286 472 154 153.50 255 220 357 305 518 517 466 461% 216(4 171.70 168.10 162 159 117.50 158(4 157% 136(4 170 235(4 141(4 138 117(4 104(4 87(4 9774 104(4 126(4 Anaconda Copper Bethlehem Stee] Chrysler Corp General Electric General Motors Kenneeott Coppei KL.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 11/2 68(4 52 52(4 76(4 46(4 105 31% 41 45% 70(4 45% 81(4 65(4 55 53'4 23(4 89% 12/1 67(4 52 52". 76(4 45% (04(4 31 41 45% 80 65% 54 52 23 89'i Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3