SMAKELIJK VOEDZAAM VERWARMEND MAGGI DIKKE. ITALIAANSE GROENTESOEP Moorman trekt fel van leer tegen de socialisten -Met eigen opdracht- van ƒ7.500,- Ziekenfondscoupons afgeschaft v Het vlootplan verdedigd met swaar geschut Boerenknecht gebruikt auto als een stormram Acht maanden geëist wegens poging tot doodslag Loterij wijst weg naar de kunstenaar Twee doden in het verkeer Verdacht van verduistering Werknemers hebben „korte werkgeversverklaring" gekregen V oorschotbetaling Bij de buren Nederlands schip op eerste reis op de rotsen VORRINK TEN VOORBEELD GESTELD Socialistische bezuini gingen kloppen niet Ignace Neumark begraven JteetK, 2 'ASPRO's U&rtttieeb fit/ Tweemaal in zes weken een vrije zondag V ertegenwoordiger aangehouden LONDEN VRAAGT DJAKARTA OM OPHELDERING Nog witter, stralend wit... Bemanning gered EXPO-GEIT NAAR MARKELO VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Onmogelijk, aldus Horecaf Geen audiëntie KOUD? Advertentie MINESTRONE (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris vice-admiraal Moorman heeft donderdag in de Tweede amer de socialisten uitgedaagd hem direct naar huis te sturen als het ^aar zou zijn, dat hij het invoeren van geleide projectielen zou hebben uit gesteld tot de kruisers gereed waren en zodoende de marine zou hebben "evoordeeld ten nadele van de luchtmacht. De staatssecretaris sprak na het geharnast betoog van minister Staf en verdedigde het vlootplan met zwaar Reschut. Hij toonde aan dat de heren Schouwenaar en Wierda (P.v.d.A.) j®et belachelijke berekeningen waren gekomen. Zo ontzenuwde hij het hele betoog, dat verschuiving van beroepspersoneel van de marine naar de lucht macht bezuinigingen van 50 miljoen en een winst van 3000 man zou op beren. „Denkt u dat de technici van de marine zich laten verschuiven? "ij leven hier in een vrij land. Men zou deze mensen eerst in een dure Wachtgeldregeling moeten plaatsen en ze dan onder druk zettenals ge niet b^rgaat volgt ontslag. De technici kunnen echter overal betrekkingen *rÜgen, omdat het specialisten zijn. Uw plan zou op niets uitlopen." ^'an de 50 miljoen bleef, zelfs wan neer met dit paardenmiddel zou wor- Ren gewerkt, in de berekening van de beer Moorman hoogstens 16 miljoen over. Ook rekende hij de socialisten voor, bat de uitgaven voor de marine in tien jaar tijd gedaald zijn van 2,2 tot 1,1 Rot. van het nationaal inkomen. „Daar *'t voor u wenkend perspektief in", al- bus de heer Moorman. De vice-admiraal toonde aan, dat het bij het handhaven van deze sche pen niet om heilige huisjes gaat. Hij wees op het enorme belang van deze eenheden bij de beveiliging van de veroindingswegen over de Atlanti sche Oceaan wanneer de vijand ooit met zijn enorme onderzeebootvloot zou komen opdagen en hij haalde be oordelingen aan van Amerikaanse en Franse deskundigen, waaruit blijkt hoe men daar de Nederlandse sche pen als de beste van de gehele NATO- vloot weet te waarderen. Voorts herinnerde hij eraan, dat de huidige socialisten ver zijn afgedwaald van de koers van hun voorganger Vor- 'ink, die in 1949 over zijn bezwaren te- Ren deze schepen heenstapte en het i'lootplan accepteerde, omdat hij onze taak in de Westelijke verdediging be- Rreep. „In een tijd waarin heel Euro- ha zijn tong inslikte van angst vanwe- Ke het dreigende gevaar, heeft Vorrink Re doorslag gegeven. Er waren toen hoepen politici, die zelfs het korps hiariniers wilden afschaffen, de onder zeeërs en de torpedobootjagers. Als wij daaraan destijds hadden toegegeven, Ran waren wij nu nog op het nulpunt," uidus de heer Moorman. De heer Schouwenaar, zelf oud-mari- he-officier en eerst kort in de Kamer, kreeg van de vice-admiraal te horen, Rat de overgang van de marine naar Se politiek niet zo'n eenvoudige zaak is. tie heer Moorman had dat zelf ook er varen. In gesprekken met Vorrink had hij veel geleerd, o.a. dat men van zijn hobbies af moet stappen. Hij kwam tot Re uitspraak, dat wat de P.v.d.A. thans R?et, Vorrink, die de socialisten des- HJds op het goede spoor heeft gebracht, h'et eert. „Laat u de eer van Vorrink maar aan ons over," klonk het uit de socia- hstische banken. Het debat kreeg een zure en verbe- hn toon, toen de heer Schouwenaar te rugkaatste met opmerkingen over sla- paloze nachten, die de staatssecretaris "lijkbaar had doorgebracht om zijn re- e in het parlement voor te bereiden. De heer Wierda suggereerde, dat ook Re heer Moorman hier in de Kamer Wel zijn laatste rede zou hebben gehou den. Ir. Staf kwam wrevelig tussenbei de en zei, dat van alles wat er met ministers of staatssecretarissen na de verkiezingen gaat gebeuren, nog totaal mets bekend is. He heer Moorman vroeg niet meer dupliek. Hij zei alleen, dat hij het laatste woord in dit geval gaarne aan •Jh „jongere collega" wilde laten Minister Staf kreeg er bij de replie den meer dan genoeg van. De heren schouwenaar en Wierda kwamen naar J'.°ren dringen en vroegen bij interrup- V® of de minister hen één brief uit Re archieven van het Pentagon of uit Re marinearchieven van de Haagse Vij verberg kon laten zien, waarin om de- *e drie schepen was gevraagd. -In de NATO zijn wij niet gewend te 'fagen. Wij maken in onderling overleg ™'t Wat ieder land aan defensiebijdrage al leveren," antwoordde de minister en J liet er op volgen: „U kunt met dat Xra8en naar brieven ook de beide divi- e* op losse schroeven zetten. Zo door- .cR.enerend kunt u ook zeggen, dat die ,visies zijn ontstaan omdat een minis- r van oorlog onderdak moest...." J^aatssecretaris Moorman herhaalde bef ?ens: regering en parlement heb- Op:! 'n tien jaar een militair apparaat °uwd dat internationaal aan de staat. -Dat hebben wij alleen kun- en R'°en, omdat we eensgezind waren hiei,^6 liefhebberijen onder de tafel zicj, nu afspeelt, is, door NATO- ),Tbekeken, niets anders, dan dat er 0nd and ernstige pogingen worden aan .rnonien on1 zich aan de eenmaal J;j'arde verplichtingen te onttrekken. Ijj. aat terwijl op 350 km afstand de Ooit n e militaire macht die de wereld OD "eelt gezien gereed staat, om de te beginnen wanneer onze krjjgs- zou k .gemillimeterd zou worden. Dat me Retekenen dat er dan geen beletsel 1 is voor het wereldcommunisme." De meeste fracties hebben zich reeds tegen een amendement verklaard, dat de heer Schouwenaar heeft ingediend, om de eerste bijdrage van 1,5 miljoen als bijdrage voor de kruisers te schrap pen. Over de begroting zal eerste de vol gende week worden gestemd. Dan komt ook de hoofdelijke stemming over een begrotingspost aan de orde, die door de heer Schurer is aangevraagd. In een weloverwogen betoog heeft de heer Schurer de redenen uiteengezet, waarom hij de Kamer vroeg, opleiding en onderzoek van de begroting te schrappen. Het is een symbolisch verzet tegen alles wat zou kunnen leiden tot een totalitaire vernietiging door de atoomwapens. De heer Schurer sprak namens enige leden van zijn fractie en in overleg met deze fractie. Hjj leg de er de nadruk op, dat dit laatste mo gelijk was zonder dat de socialisten hun eenheid loslaten. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag is donderdag de dirigent Ignace Neumark ter aarde besteld. Deze foto toont op de begraafplaats, staande achter de met bloemen bedekte kist v.l.n.r.: een neef van de overledene, mevrouw Nettie Brussie, mr. A. Adema Zijlstra, en de heer W. F. Brederode, directeur van het Residentie Orkest. De procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof heeft acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist te gen een 22-jarige landbouwersknecht Advertentie 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn Een notaris en het. lot hebben de zer dagen achttien mensen tot mae- cenas gemaakt. Alle achttien kunnen zij een kunstenaar naar eigen keuze een opdracht voor een kunstwerk ge ven. Het gaat daarbij weliswaar niet om bedragen zoals voetbalpools die soms opleveren daar wordt de win naar eerder een Croesus maar een eerste prijs van vijfhonderd gulden biedt voor een particuliere opdracht aantrekkelijke mogelijkheden. Er is hier sprake van de derde trek king in de verlotingen van opdracht schilderijen, waartoe enkele jaren ge leden de Holtense arts J. P. Nagel hout het initiatief heeft genomen. Na tuurlijk zou iedereen ook zo maar, zon der dat hij een bepaalde prijs ge wonnen heeft, op een goede dag een bepaald bedrag kunnen uittrekken om een portret van zich zelf, zijn vrouw of zijn kinderen te laten schilderen of tekenen. Dit komt ook voor, maar minder dan mogelijk zou zijn. Het idee lijkt niet meer zo voor de hand te liggen sinds de fotografie zo ont zettend langs de weg timmert. Het aantrekkelijke van de Holtense actie is nu niet alleen, dat zij voor een lot van twee vijftig de kans levert op een geschilderd of getekend portret, maar ook, dat zij enig inzicht geeft in de honoraria, waaraan men moet denken, wanneer men op geheel eigen initiatief te werk wil gaan. Bij de jongste verloting waren niet alleen acht hoofdprijzen van vüfhon- Een portret dat W. G. Hofker te Amsterdam in opdracht van een der prijswinnaars vervaardigd heeft. derd tot tweehonderd gulden beschik baar, maar ook kleinere prijzen van honderdvijftig en honderd gulden, sa men achttien prijzen. Voor deze klei nere bedragen zijn de meeste schil ders bereid een portrettekening te ma ken, wordt daarbij aangetekend. De bedoeling van de initiatiefnemer is overigens vooral geweest contact tussen de kunstenaars en „het publiek" tot stand te brengen. Een der prijs winnaars bij 'n vorige trekking schrijft dan ook: „Het contact met een zo veelzijdig kunstenaar als Hofker was bijzonder prettig en leerzaam, zodat de uren, die ik in zijn atelier heb mo gen doorbrengen, steeds een aange name herinnering zullen blijven. Eigenlijk vonden wij het allebei jam mer toen het schilderij gereed was. Ik geloof dan ook, dat juist in dit con tact met de kunstenaar de grote waar de van uw streven gelegen is. Het heeft mijn volle sympathie". Het comité, dat met de initiatieLne- mer deze actie voert, mengt zich overigens niet in dat contact: „Onze goede wil is aanmerkelijk groter dan onze bevoegdheid tot oordeel en ad vies. Daarom worden de winnen de deelnemers zoveel mogelijk vrij ge laten in hun keuze. Kent de winnaar geen schilder, dan wordt hem geadviseerd hij schildersbon den namen en adressen van kunstenaars die bij hem in de buurt wonen en die de gewenste opdracht zouden kunnen uitvoeren, op te vragen. Zij kunnen dan die schilders op hun ateliers bezoeken en kiezen van wie zij een werk willen bezitten". Dat de gehele ac tie een ideëele opzet heeft kan ook blij ken uit de gepubli ceerde verantwoor ding. De inkomsten worden aan prijzen besteed en aan enig drukwerk, zo als een verslag van de actie, waarin re producties zijn op genomen van wer ken, die door de actie tot stand zijn gekomen. Het cor respondentie-adres is: J. P. Nagelhout, arts, Holten. Hij heeft deze weg naar het atelier van de kunstenaar ge- effend. uit Brummen wegens poging tot dood slag op 10 augustus 1958 te Baak. De Zutphense rechtbank had verdachte veroordeeld tot twaalf maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, zowel wegens poging tot doodslag als wegens het veroorzaken van een aanrijding, waar bij een mens werd gekwetst en wegens het doorrijden voordat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Verdachte dong naar de hand van de dochter van een kastelein te Baak, aan de overzijde van de IJssel, waartegen de rijpere jeugd van Baak bezwaren had. Toen hij 's zondagsavonds in het café verscheen, ontstond er ruzie. Ver dachte reed in een auto naar Zutphen waar hij enige vrienden trof, die met hem naar Baak wilden terugrijden. Onderweg zou hij een poging hebben gedaan met zijn wagen een auto waarin Baakse jongelui zaten, te ram men. Daarna zaaide hij verwarring door wilde manoeuvres in de buurt van het café van zijn Dulcinea uit te voeren. Tenslotte reed hij een jongeman aan, die op de linkerweghelft stond, nadat een andere inwoner van Baak slechts door middel van een tijgersprong de op hem afstormende auto had kunnen ont wijken. De aangeredene werd met een zware hersenschudding naar het zieken huis te Zutphen vervoerd. Later kon hij zich van het gehele geval niets meer herinneren. Verdachte zei voor het hof, dat hij ge tracht had zijn auto tot stilstand te bren gen, hetgeen bleek uit remsporen. Hij had alleen zijn belagers maar schrik willen aanjagen. Na de aanrijding durf de hij niet terug te keren, omdat men met stenen gooide. De procureur-generaal gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de auto geen rem- doch wringsporen heeft achter gelaten. Als hij heeft geremd, heeft hij dat onbewust gedaan. De kwade inten tie, de dood van een ander te veroor zaken, bleef bestaan. De raadsman, mr. D. P. Dirkzwager, legde er de nadruk op, dat verdachte door te remmen geen gevolg heeft ge geven aan eventuele voorwaardelijke opzet. Pleiter verwees naar het zeer gunstige reclasseringsrapport van ver dachte en vroeg onmiddellijke invrij heidstelling, daar hij reeds zes maan den in voorarrest verblijft. Het gerechtshof ging na raadkamer op het verzoek van de verdediger in. Uitspraak 26 februari. De zesjarige jongen W. Beekom uit Rotterdam is vanmiddag bij het over steken aangereden door een vracht auto. Hij werd ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis Bergweg, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Bij het oversteken van de weg is donderdagmiddag de 66-jarige brom fietser J. W. Aafjes uit Assendelft door een auto gegrepen en op slag gedood. In Utrecht is donderdag de algemene ledenvergadering gehouden van de Ne derlandse bond van werkgevers in ho tel-, restaurant, café- en aanverwante bedrijven. Zoals bekend, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid de werkgevers in de Horecafbedrijven met ingang van 1 januari verplicht het per soneel tweemaal in de zes weken een vrije zondag te geven. De vergadering sprak zich uit tegen deze maatregel en besloot alle middelen aan te wenden, om het publiek en de overheid van de on uitvoerbaarheid ervan te overtuigen. Over het kredietkaartsysteem, waar tegen de Horecaf zich verweert indien daarvoor van de zijde der hotels pro visie wordt gevraagd, werd opnieuw af keuring uitgesproken. Men conformeer de zien aan het afwijzende standpunt, dat vrijwel alle Europese hotelbedrjjven inzake deze kwestie innemen. De Apeldoornse politie heeft een 31- jarige vertegenwoordiger uit Kaatsheu vel aangehouden, die rayonvertegen woordiger in Brabant is voor een Apel doornse iirma en die er van wordt ver dacht in ongeveer een jaar een bedrag van circa 7500.- te hebben verduis terd. Zijn werkgever koesterde ai ge ruime tijd achterdocht over zijn optre den en was er al ongeveer een jaar geleden toe overgegaan zijn klanten in Brabant schriftelijk te verzoeken niet met zijn vertegenwoordiger af te reke nen. De klanten trokken zich hiervan echter weinig aan en de vertegenwoor diger moet geregeld gelden hebben ge ïnd, die hij niet aan zijn werkgever afdroeg. De malversaties kwamen aan het licht, toen in het bijzijn van de ver tegenwoordiger op het kantoor te Apel doorn de hoeken werden gecontroleerd. De man is overgebracht naar Kaats heuvel. Een woordvoerder van het „Foreign Office" in Londen heeft gisteren beves tigd, dat het ministerie de Britse zaak gelastigde in Djakarta heeft opgedragen aan de Indonesische regering „volle dige opheldering" te vragen over de onderbeheerstelling van drie Britse rub berplantages op Sumatra. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zal woensdag geen audiëntie verlenen. Advertentie SiiiiïSvi (Van een medewerker) Zo is dan de eerste maand ver streken, waarin de werknemers in plaats van een of meer zie kenfondscoupons een zgn. korte werk geversverklaring van hun werkgever hebben gekregen. De korte werkge versverklaring wordt waarschijnlijk zo genoemd ter onderscheiding van „de werkgeversverklaring", die de werkne mer bij indiensttreding krijgt om aan zijn ziekenfonds of de bode af te geven, Tegen het couponsysteem zijn jaren lang bezwaren geuit, zonder dat men erin slaagde, een beter stelsel voor te stellen. Men is thans tot een ander sys teem kunnen overgaan, doordat de om standigheden zijn veranderd. Vroeger moest de werkgever couponboekjes ko pen en, als zo'n boekje in een bepaald jaar was opgebruikt, leverde hij de om slag, het zgn. schutblad, dat de waarde vertegenwoordigde van de prijs die hij voor het boekje had betaald, bij zijn bedrijfsvereniging in, als hij de pre mie over dat jaar moest storten. Dié waarde werd dan van het verschuldig de bedrag afgetrokken. Overtrof de waarde der schutbladen het verschul digde bedrag, dan kreeg de werkgever het verschil terug. De prijs der coupon boekjes betaalde hij dus bij wijze van voorschot. Nu de bedrijfsverenigingen ten aanzien van de sociale verzekering en de ziekenfondsverzekering een be langrijke rol zijn gaan spelen en de Coördinatiewet sociale verzekering een zekere mate van uniformiteit heeft ge bracht, is het mogelijk geworden, de werkgevers de volledige ziekenfondspre mie op gelijke wijze als de premies der sociale verzekeringswetten aan de be drijfsverenigingen te laten afdragen. Het systeem van premieheffing, dat die bedrijfsverenigingen volgen, is veelal heffing van een voorschot per kwartaal vooraf. Verwacht mag worden, dat zij dat stelsel ook met betrekking tot de ziekenfondspremie zullen toepassen. (De Detam, de bedrijfsvereniging waarbij automatisch ook zij zijn aange sloten die huispersoneel hebben, heeft een voorschotbetaling per jaar inge voerd, met dien verstande, dat het voor schot, eenmaal betaald, voor alle vol gende jaren geldt, zolang men huis personeel in dienst heeft. Als men voor lopig geen huispersoneel meer zal heb ben zal op dat tijdstip definitieve ver rekening met het eenmaal gestorte voorschot plaats hebben). Waarom voorschot? Men kan vragen, waarom zo'n voor schot vroeger in de vorm van aan koop van couponboekjes, nu als voor schotheffing van de bedrijfsverenigin gen nodig is. De zaak is, dat het vereveningsfonds, waarin de opbrengst van de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering wordt gestort, niet met het ontvangen van het totale premiebedrag, dat over een bepaald jaar verschuldigd is, kan wachten tot dat jaar is verstreken en de bedrijfs verenigingen de premieaanslagen heb ben vastgesteld en geïnd. De zieken fondsen hebben kasmiddelen voor hun lopende uitgaven nodig en het vereve ningsfonds moet dus over een zekere liquiditeitsreserve beschikken om voor schotten op hun uitkeringen aan hen te kunnen geven. Het couponsysteem is ingevoerd te gelijk met de verplichte ziekenfondsver zekering zelf, op 1 november 1941. Dit stelsel heeft, al is erover geklaagd, ve le jaren in twee belangrijke behoeften voorzien. De eerste behoefte is die van de ziekenfondsen om geregeld en tij dig op de hoogte te worden gebracht van alle mutaties (in-, af- en over schrijvingen) onder de verplicht verze kerden. Daarvoor konden de zieken fondsboden zorgen, die de coupons, waaruit het verplicht verzekerd zjjn van de betrokkene bleek, bij de verzeker den aan huis gingen afhalen en van die mutaties dan kennis konden krijgen, ook wat de indirect verplicht verzeker! de gezinsleden betreft. De tweede be hoefte is die van het vereveningsfonds om terstond over de nodige middelen voor de financiering van de verplichte ziekenfondsverzekering te beschikken Dit werd mogelijk door de opbrengst der couponboekjes. Voordelen Nu de bedrijfsverenigingen ook ten aanzien van de ziekenfondspremie voorschotheffing zullen toepassen, zal het vereveningsfonds eerder beschikken over de gelden, die de ziekenfondsen voor hun uitgaven nodig hebben. De noodzakelijke liquiditeitsreserve van het vereveningsfonds kan aldus worden beperkt. En de uniformiteit, door de Coördinatiewet beoogd, wordt niet lan ger doorbroken, zoals vroeger het ge val was, toen de werkgevers de zieken- mimi» hl P. I. B. Box ^Gopenhogen opyric xxxxx 00000 oooooo „Pappie, wat vind je van moeders nieuwe hoed? llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIllllllllllllllllIllllllllllllllll fondspremie moesten storten gedeelte lijk als voorschot aan het verevenings fonds door aankoop van couponhoekje», gedeeltelijk door verrekening achteraf via de bedrijfsverenigingen. Voor de werkgevers biedt het nieu we systeem ook 'zekere voordelen. Vooreerst zijn zij af van de rompslomp, verbonden aan de administratie van de schutbladen der couponboekjes, die dienden als bewijs van betaling bij de periodieke afdracht van de verschuldig de ziekenfondspremie aan de bedrijfs verenigingen. Bovendien kan een werk gever nu ermee volstaan, aan een week- loner, die een volle maand in dienst is, één verklaring hij de laatste loon- betaling in die maand te geven. Vroe ger ontving nog ongeveer de helft der werknemers weekcoupons. Een verbetering is ook, dat de korte werkgeversverklaringen, die de zieken fondsboden voortaan in plaats van cou pons bij de verzekerden in ontvangst nemen, niet zoals vroeger met ce coupons het geval was alleen de naam van de werkgever moeten ver melden maar ook die van de werkne mer. Zo wordt het strikt persoonlijke karakter van het bewijsstuk van het verplicht verzekerd zijn beter gewaar borgd, waardoor veronachtzaming en misbruik worden tegengegaan. De voorzitter van de Ziekenfonds raad heeft, toen de nieuwe regeling in zicht was, met vaderlijke zorg aan de ruim 400.000 werkgevers in Ne derland een uiteenzetting daarvan in een circulaire gezonden. Hij heeft zelfs een vel korte werkgeversverkla ringen ten gebruike van de werkge vers erbij gevoegd. In zo'n verkla ring moeten nasm en woonplaats van de werkgever worden ingevuld, maar dit mag desgewenst ook in druk geschieden en de werkgever mag de invulling van het formulier ook aan zijn werknemer overlaten. In zijn cir culaire geeft 's raads voorzitter te kennen, dat de werkgever de juist heid van de verklaring met zijn hand tekening moet bekrachtigen. Op het formulier der verklaring echter vin den wij niet vermeld, dat de werkge ver ergens zijn handtekening moet plaatsen. Is hier sprake van een omis sie? Vrijstelling Sedert enkele jaren kon reeds aan grotere bedrijven vrijstelling van cou ponverstrekking worden verleend. Zij moesten dan op andere wijze aan de ziekenfondsen de nodige gegevens ver schaffen betreffende aanvang en einde van de verzekeringsgerechtigdheid der werknemers. Dit gold vroeger alleen voor werkgevers met 100 of meer werk nemers. Eind vorig jaar maakten 650 werkgevers, met tezamen 350.000 werk nemers, van die regeling gebruik. Thans is dit vrijstellingssysteem uit gebreid. Voortaan kunnen werkgevers met ten minste 50 verzekeringsgerech- tigde werknemers op verzoek onder bepaalde voorwaarden worden vrijge steld van de maandelijkse verstrekking van korte werkgeversverklaringen. Als al die werkgevers zo'n verzoek indie nen, aan de voorwaarden voldoen en vrijstelling krijgen, zouden behalve de hierboven bedoelde 350.000 werkne mers nog 900.000 andere onder de ont heffingsregeling kunnen vallen. Ook werkgevers met minder dan 50 werknemers kunnen ontheffing vragen, maar bij hen stelt de Ziekenfondsraad, alvorens te beslissen, zich op de hoogte of de loonadministratie waarborgt, dat de ontheffingsvoorwaarden correct zul len worden nagekomen. Met de nieuwe regeling in het al- meen hebben niet alleen ruim 400.000 werkgevers maar ook ruim twee mil joen werknemers te maken. Zij is dus van belang voor een grote groep van ons volk. Daarom wordt er, nu de eer. ste ziekenfondscouponloze maand i» verlopen, hier nog eens de aandacht op gevestigd. Het 800 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Helemar-H" is vrijdagochtend vroeg in de buurt van Waterford (Zuid- Ierland) op de rotsen gelopen. Het schip, dat op zijn eerste reis op weg is van Amsterdam naar Waterford, seinde om onmiddellijke assistentie, ofschoon het geen water maakte. Het Panamese s.s. „Aguante" meldde om ongeveer 5 uur dat het zich op l',i mijl van het gestrande schip bevond, doch geen antwoord kreeg op lichtseinen. De sleepboot „Noord- Holland" spoedde zich onmiddellijk van uit Falmouth op volle kracht naar de plaats van de ramp. De machinekamer van de „Helemar-H" stond spoedig on der water. De reddingsboot van Dun- more lag naast het Nederlandse schip. Om negen uur werd gemeld dat de laatste drie bemanningsleden door de reddingsboot van boord waren gehaald. Het schip ligt half onder water. De meest vertroetelde en geaaide geit is ongetwijfeld Vania die ge durende ruim zes maanden 't Neder landse paviljoen op de wereldten toonstelling te Brussel heeft opge luisterd met haar aanwezigheid. De Expo-geit werd in Rijswijk ge boren en ging na haa/r successen in Brussel terug naar de eigenaar. Deze ad'. rteerde dit Expo-succes in een dagblad, waarop de directie van een etablissement in Markelo reflecteer de. Het gemeentebestuur van Mar kelo steunde dit initiatief, omdat men er daar wel wat in zag, een derge lijk populaire geit binnen de gemeen tegrenzen te hebben. En zo trok Vania donderdagmorgen van Rijswijk naar Markelo. Deze af stand legde zij evenwel niet in één stuk af. Het bestuur van de Utrecht se studentensociëteit bood haar sa men met haar begeleiders een lunch aan en omhing haar met tal van dure linten en medailles.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5