bedrijfsautomobielen Gaat Spanje bemiddelen in het Algerijnse conflict? Als U weet AFLUKIN-C Felle rede van minister Klompé Pleidooi voor een Katholiek Verbond van de Arbeid Vers van Pasternak over Nobelprijs EEN OUDE DROOM VAN MADRID Ferhat Abbas zoekt steun in Madrid Malle mensen dwaze dingen 0 Overleg in Cairo VOORZITTER ST.-ADEt BERTVERENIGING De bezwaren bij de K.A.B. liggen in de gevoelssfeer m Bij het schaatsen verdronken A.N.W.B. acht stadslichten van auto's onvoldoende In bebouwde kom liever gedimd groot licht Pasternak Ik ben ontdaan over publicatie dat het over twee dagen met li ook mis is, als U aangeproest bent en U daar niets tegen doet, bent U iemand waarvoor een uitkomst is. Huwelijk in Lelystad 4 Dr. W. Berghuis lid van Eerste Kamer Radio-activiteit in Nederland Gevaar nihil Woning uitgebrand in Groningen Handen er> Li ppen ruw?PUROL Indonesische tabak naar- West-Duitsland VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 6 t/m 15 februari 10-17 u en 19.30-22.30 u zondag van 10-18 u entree f2.50 E. Aflukin-C tegen verkoudheid en griep Onverantwoord geschrijf Correctie noodzakelijk Drijvend boordok naar Afrika mmp Examens Advertentie l0 ."at Abbas, de leider van de voor- eenu Algerijnse regering, die onlangs bezoek heeft gebracht aan Madrid. Öe oorsprong van overbekende En gelse gezegdes zoals „gone west", hetgeen „dood gaan" betekent, ,etl „in the cart", dat wil zeggen dat jftnand in een hopeloze situatie ver- *eert. is onlangs in een BBC-program- over „The Old Bailey", het ge rechtsgebouw, uitvoerig uit de doeken Eedaan. „Gone west" betekent, dat 'emand op weg was naar Tyburn Tree waar misdadigers werden opgehangen. Op weg naar het schavot stopte men tnet de terdood veroordeelde bij de o?a Roun St--Sephylchre vlakbij The ?e klokken van deze kerk rwo m ^et bekende kinderliedje "i i^Ses and lemons" bezongen als de „klokken van de Old Bailey". In de kerk maande de priester de misdadi ger berouw te tonen over ztJn zonden dan kreeg de man een bosje bloemen, Waarmee hü zijn laatste tocht voort- zette, gezeten „in the cart", de doden- Wagen, met zijn eigen doodskist naast zich. Te Randers in Denemarken heeft een zakenman, die voor de plaat selijke rechtbank moest verschij- hcn wegens het besturen van een auto bnder invloed van sterke drank, de he- J"en rechters even achter de oren doen krabben, toen hij zei: Als ik drink Hjk ik op een tijdbom, waarmee hij be- doelde te beweren, dat dronkenschap d'j hem vertraagd optreedt. Aangezien ?e artsen een groot deel van mijn maag hebben weggenomen, zo zei hij, word Ik anders dronken dan andere mensen. ~k ben nog nuchter als andere mensen •h mijn gezelschap reeds in kennelijke staat verkeren en ik word pas dronken jds de anderen aan hun kater toe zijn. H? zakenman was betrokken geweest hi.) een verkeersongeluk. Er was een bloedproef van hem genomen waarbij ?leek, dat de man een hoog percen tage alcohol in zijn bloed had. Maar •jhoe dan ook" zo verklaarde hij „Toen *k thuis wegreed was ik zo nuchter als vat". Artsen deskundigen gaven als hhn mening te kennen, dat de zaken man best wel gelijk kon hebben. De rechtbank heeft de uitspraak toen een Paar weken uitgesteld. 4; Dank zij de collectieve arbeid van componisten en dansleraren rt heeft Oost-Duitsland nu een eigen aans, de „lipsi", zo meldt het oost- I-h'tse persbureau ADN. Lipsi-muziek gebaseerd op Latijns-Amerikaanse ritmen maar heeft verder ook „ty- {isch Duits nationale" karaktertrek- eh. Dezer dagen is in Lauchhammer h het Oostduitse mijnengebied d dans o°r het eerst gedemonstreerd tijdens „„h bijeenkomst van componisten en Schrijvers en advocaat in Philadelphia heeft namens een groep die voorlopig onbekend wenst te blijven het be- whr van de universiteit van Prince- aangeboden een naar de gangster b6jCapone te noemen leerstoel in het >0,i stingrecht in te stellen. Het doel jas zijn de naam Al Capone, die acht typ1, gevangenisstraf heeft uitgezeten Va„ns belastingontduiking te zuiveren en i Wat de groep „onverdiende blaam ?j' laster" noemt. De universiteit heeft vA? van commentaar onthouden ter- tena e hoofdredacteur van het studen- zLb^gblad de aanbieding als een ven- echt kwalificeerde. De advocaat heeft klaaü n°S eens nadrukkelijk ver- dat i?'- dat het hem hoge ernst is en Prinn wanneer de universiteit van ander1011 weigert hij het wel bij een re universiteit zal proberen. (Van een correspondent in Spanje) Senor Don Fernando Maria Castiel- la, de Spaanse minister van bui tenlandse zaken is in Madrid te ruggekeerd van een goodwill-reis naar Egypte. Bij zjjn aankomst heeft hü op de gebruikelijke wijze verklaard dat zijn reis van het allergrootste belang is geweest voor de versterking van de banden tussen Spanje en de Arabische wereld, vooral nu de Arabische staten meer contact zoeken met het westen. Hü zeide zeer vruchtdragende bespre kingen te hebben gevoerd met zijn iimiiiiiiiiiniiiimiiiiimiiiiiiiiminiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiii iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiimiiiiiiiiiivitiiiiiiniiiiiiimii Egyptische collega Fauzi en en passant ook met zijn Griekse ambtgenoot Aver- off. Senor Castiella heeft de werkzaam heden aan de stuwdam van Assoean bezocht en heeft de pyramiden van Cheops bekeken. Een Pyramiden-kam- pioen heeft hem iaten zien hoe snel hij tegen de Grote Pyramide kon opklim men. Het verhaal vertelt er niet bij of hij daar, tussen de bizarre rustplaat sen van de Egyptische koningen, mis schien toevallig een delegatie van de voorlopige Algerijnse regering, of mijn heer Ferhat Abbas persoonlijk heeft ontmoet. Spaanse officiële communi qués zijn over het algemeen nogal kort van stof en munten uit door vaagheid. Bevoegde waarnemers achtten de mo gelijkheid van een dergelijke ontmoe ting echter niet uitgesloten. Het is er Spanje namelijk alles aan gelegen het complex van problemen in Noord-Afrika zo spoedig mogelijk te helpen oplossen. De voortdurende on rust in dat gebied als gevolg van de slepende Algerijnse kwestie de di recte oorzaak van de blijvende moeilijk heden in Marokko vormt een bedrei ging voor de Spaanse protectoraten aan de kust. Voorts droomt Spanje nog steeds een rol te kunnen spelen in de relaties tussen de Arabische wereld en het westen. Het land schijnt heel ge makkelijk te kunnen vergeten dat het nauwelijks vijftien jaar geleden met eenzelfde volharding droomde de opper heerschappij in geheel Noord-Afrika te kunnen uitoefenen als vrucht van de collaboratie met de As-mogendheden. Thans wil het vrederechter zijn. Vandaar dat men aanneemt dat Se nor Castiella bij zijn pogingen om dq betrekkingen tussen de Arabische we reld en Spanje te verbeteren de voor lopige Algerijnse regering niet heeft vergeten. Dit brengt een bezoek in her innering dat de leider van deze rege ring, Ferhat Abbas nog niet zo lang geleden aan Madrid heeft gebracht Bij die gelegenheid heeft hij een inter view toegestaan aan de Madrileense Falangistische pers. Hoewel dat inter view zonder enig commentaar werd af gedrukt. mag men uit het feit dat de gehele Spaanse pers de volgende dag dit onderhoud zonder meer overnam, concluderen dat de Spaanse regering er volledig mee instemt. Van Franse zijde heeft men op dit onderhoud niet gerea geerd, maar daar had men toen te veel elektorale besognes. Ferhat Abbas heeft bij die gelegen heid verklaard dat Spanje het meest aangewezen land is om de FLN te helpen bij de overgang van de staat van oorlog naar die van vreedzaam onderhandelen. En de heer Abbas verzekerde dat met de l.ulp van Span je deze overgang zeer goed te berei ken zal zijn. Voor Ferhat Abbas zijn het Spaanse volk en zijn leiders de beste vrienden van de Arabische we reld. De redacteur van het Falangistische blad heeft Ferhat Abbas ook de vraag gesteld die hem het meest op het hart lag: „Heeft de FLN relaties met het communisme?" De Algerijnse leider heeft daarop geantwoord: De oorlog in Algiers duurt nu al vier jaar. Deze is een zaak van de Algerijnen en geen enkele buitenlandse invloed kan druk op dit historische gebeuren uitoefenen. De leiders van de Algerijnse revolutie zijn nationalisten en behoren tot geen en kele buiten hun land zetelende politie ke partij. Wanneer echter deze oorlog lang zou voortduren, dan zullen wij ons opnieuw tot de wereld richten om steun. Indien wij die steun niet uit het westen zouden ontvangen, moeten wij ons tot elders richten. Ferhat Abbas heeft als zijn overtui ging uitgesproken dat alle volkeren ge schapen zijn om elkaar te verstaan en broederlijk naast elkaar te leven, maar dat de toekomstige wereld verdeeld zal zijn in twee groepen: van hen die in God geloven en hen die niet geloven. Hij meent dat al degenen die in God gelo ven zich moeten verenigen rond de Kerk, de Moskee of de Synagoge, wil len zij de grote verwachting, die het geloof voor de mensheid biedt, bescher men. Men brengt deze verklaring in ver band met het bezoek van Castiella aan Egypte en in zekere zin ook met dat aan Griekenland. Spanje heeft zich opgeworpen als de grote promotor van een conferentie van de landen rond de Middellandse Zee. Die conferentie zou de meest geëigende zijn om, zoals eer tijds ook door het Franse ministerie van buitenlandse zaken is voorgesteld, een soort Middellandse-Zeepact te slui ten, waarin de relaties tussen Noord- Afrika en Europa geregeld kunnen wor den. Bij die gelegenheid zou Franco met een plan voor geheel Noord-Afri ka ter tafel willen komen. En het is niet onwaarschijnlijk dat senor Castiel la reeds de Egyptische, de Griekse en de in ballingschap levende Algerijnse au toriteiten Jiierover heeft gepolst. Het plan zou voorzien in de vorming van een soort Noordafrikaanse statenbond onder opperheerschappij van Moham med V, welke bond in economische coöperatie met de vroegere heersers Frankrijk, Italië en Spanje zou wor den geholpen bij "ijn opbouw. Advertentie (Vervolg van pagina 1) „Het is triest te zien hoe ook oud ministers, lijsttrekkers, het ten on rechte doen voorkomen alsof zij door een onwillige Kamermeerderheid zijn weggestuurd," sprak mej. Klompé. „Een staaltje van 's heren Hofstra's objectieve voorlichting," riep mej. Klompé uit: „Sprekend in Amster dam op de partij-kadervergadering meende hij de volgende insinuerende opmerking te moeten maken. Ik ci teer Het Vrije Volk: In de tijd van de zogenaamde christelijke naasten liefde betekende oud ook arm en het is dus niet toevallig dat de namen van twee socialistische ministers Drees en Suurhoff aan de wetgeving voor ouderdomsvoorziening zijn ver bonden." Mej. Klompé noemde dit meer dan onbehoorlijk. Nog krassere bewoordingen van haar lokte het geschrijf van de heer De Kadt uit. Die wist te vertellen dat Romme tijdens een lunch K.V.P.-minlsters on der druk had gezet en instructies had gegeven. Romme zou er een systeem voor het verbreken van bindingen en verantwoordelijkheid op na houden. De heer De Kadt schreef ook dat een overheersende positie van de K.V.P. de vrijheid van het Nederlandse volk in gevaar zou brengen. Met alle vuur dat in haar was, zo riep mej. Klompé uit, protesteerde zij tegen deze laster lijke beledigingen. Onder de voortdu rende bijvalsbetuigingen van haar ge hoor voegde zij eraan toe dat de an dere partijen er stichtelijk voor zullen bedanken samen te regeren met lie den die in de verkiezingstijd hebben ge toond het niet nauw te nemen met de waarheid. Een campagne die in uit gangspunt en opzet bewust de bevol king misleidt, is onaanvaardbaar. Mr. Van Doorn had het een en an der op zijn hart aangaande de liberale partij, „die alleen maar geschitterd heeft door negativiteit." De omzwenkin gen in het socialistische kamp noop ten mr. Van Doorn tot het maken van enige kanttekeningen. Wat zei dr. Drees als minister-president over verkorting van de arbeidstijd, over Nieuw-Guinea, en wat beweert hij thans als partijpro pagandist? De heer Van Doorn zou graag een eerlijke mening van dr. Drees horen. De P.v.d.A.-verkiezingspolitiek kan ook zijn bewondering niet wegdragen. We willen de kansen voor brede sa menwerking open houden, zei hij, maar als de P.v.d.A. het niet te gek maakt Als de beschuldigingen van de heer De Kadt echter niet door gezaghebben de socialistische personen wordt gecor rigeerd, dan voelen wij voor samen werking met deze mensen niets. Maar mr. Van Doorn meende te mogen ver wachten dat deze uitlatingen wel voor de verkiezingsdag zullen worden terug genomen. De voorzitter van het centraal stem- bureau heeft in de vacature van wijlen i prof. dr. W. Rip benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer dr. W. P. Berg huis, voorzitter van het centraal comité der A.R.-partij en burgemeester van Kampen. Het ligt in de bedoeling van dr. Berghuis zijn benoeming aan te nemen. De sleepboot „Nestor" van Wijsmul ler te IJmuiden is gistermiddag uit Schiedam vertrokken met een drijvend boordok, waarop een hoge boortoren staat van enige tientallen meters. Het dok is voor de B.P.M. gebouwd bij de N.V. Bouw- en Montagebedrijf te Rot terdam. De „Nestor" zal het dok naar de zuidkust van Engeland brengen, vanwaar het door de sleepboot „Nöord- Holland" naar Nigeria in West Afrika wordt gebracht. De volgende week zal de sleepboot „Zeeland" een drijvend machinehuis, dat bij dit dok hoort, eveneens naar Nigeria slepen. Het gaat hier om het eerste boordok waarover de Koninklijke/Shellgroep de beschikking krijgt. „Het streven naar een Katholiek Ver bond van de Arbeid heeft allereerst een katholieke achtergrond, die hierin be staat dat wij werkers van hoog tot laag een positieve inbreng kunnen leveren tot welzijn van allen", aldus pleitte de algemeen voorzitter van de St. Adel- bertvereniging, mr. F. baron van Voorst tot Voorst, donderdagavond voor de Bossche afdeling van de A.R.K.A. voor een nieuwe katholieke organisatie structuur. „Waarom wordt in katholiek Nederland sinds tien jaar in positieve zin gedacht aan een verandering van deze structuur? Bepaald niet omdat we de K.A.B. in de wielen zouden wil len rjjden en evenmin uit ressentiment. Dat zou dateren uit de tijd dat de K.A.B. de in nood verkerende midden groepen in de steek liet. Maar wel om de positieve waarde van de mediale en leiding gevende groepen te behouden. Indien de K.A.B. de belangen van deze werkers kon behartigen en ook daadwerkelijk behartigde, en als deze groeperingen in de overlegorganen van de P.B.O. meespeelden, zouden wij er vrede mee hebben. Maar juist dat mee spelen houdt de K.A.B. met het C.N.V. en het N.V.V. tegen, evenals dit in de Stichting van de Arbeid het geval is ge weest. Dit terugdrukken van de intel lectuele en culturele arbeid berokkent schade aan het gehele volk en ook aan de uitvoerende arbeid, aldus mr. v. Voorst, die erop wees dat de machts verhoudingen niet altijd een weerspie geling zijn van de verschillende dien sten die door de mediale en leiding gevende groepen worden vervuld en waarvoor nog onvoldoende oog is. De afwijzing van het Katholiek Verbond van de Arbeid is daarvan het beste be wijs: men zou dankbaar moeten zijn voor wat deze groepen in samenwer king met de uitvoerende arbeid willen geven". Mr. Van Voorst verklaarde zich per soonlijk bereid in het toporgaan van een Katholiek Verbond van de Arbeid een meerderheid van vertegenwoordigers uit de K.A.B.-sector toe te laten. Hij dacht bij een aantal van zeven leden aan een verhouding van 4-2-1 voor resp. uitvoerende, mediale en leidinggevende groepen, en bij een totaal van negen aan een verhouding van 5-2-2. „Het gaat er niet om dat de medialen en leiding gevenden een beslissende stem hebben, maar dat we samenspreken. Zou in een dergelijke organisatie geen slag vaardig beleid mogelijk zijn? Spr. was van het tegendeel overtuigd mits de fi guren uit de drie sectoren op eigen ver antwoordelijkheid, als vertrouwenslie den, kunnen handelen zonder rugge spraak te houden, zoals dat ook bij de huidige K.A.B. het geval is. Hoewel slagvaardigheid wat uit de tijd is het gaat niet meer om te slaan verklaarde de voorzitter van St.-Adelbert zich bereid om de structuur van het Katholiek Verbond van de Ar beid zodanig te maken dat de slagvaar digheid even groot zal zijn als die van de K.A.B. Naar zijn mening liggen de be zwaren bi) de K.A.B. in de gevoelssfeer, waar het sentiment van de klassenstrijd nog voortleeft. Mr. Van Voorst wees op de bestaande bundeling van de leidinggevenden in de beroepscentrale van katholieke be oefenaren van intellectuele en culturele beroepen en sprak de hoop uit dat het ook in de mediale sector tot een vak centrale zal komen. De drie vakcentra- len kunnen dan gaan samenwerken in een „statenbond of een bondsstaat". Hij prefereerde de laatste vorm, maar achtte de eerste bruikbaar voor een overgangsfase ofschoon hierbij het ge vaar bestaat, dat de federatieve vorm blijvend wordt. „Het Katholiek Verbond van de Arbeid breekt met het verleden, maar de vakcentralen zijn van strijd groepen opbouworganen geworden: waarom zouden we dan wel wat de vormgeving betreft aan het verleden vasthouden? Moge het gesprek aan de ronde tafel opnieuw worden gevoerd, ik ben ervan overtuigd dat uit een fris open gesprek het Katholiek Verbond van de Arbeid zal voortkomen", aldus baron van Voorst tot Voorst. In de dichte mist scheen oostelijk Flevoland donderdag een land zonder begin en zonder eind en zonder horizon. Twee mensen waren er in deze polder die toch beiden horizonten en perspectieven zagen: mej. E. Peereboom en de heer A. P. de Jong. die in het stuurhuis van Lelystad in het huwelijk werden verbon den en daarbij niet alleen een nieuw leven binnentraden maar bovendien in de schijnwerpers van de publiciteit stapten. Want mej. Peereboom en de heer De Jong vormden het eerste paar dat in deze polder in de echt werd verbonden. Waar eens vissers hun beste palinggronden van de Zuiderzee wisten, ligt nu Lelystad precies op de rand van wat zee blijft en van wat land aan het worden is. Voor het stuurhuis, dat bijna op de dijk staat, sprongen lange barsten in het ijs. Achter het stuurhuis lag de wijde polder verloren in de mist. Maar in het stuurhuis zijn stellig tot nu toe nimmer mensen geweest die blijmoediger waren dan mej. Peereboom en de heer De Jong. Zij werden in de echt verbonden door de heer G. Bosch, ambtenaar van de burgerlijke stand te Emmeloord. Ook voor hem was deze gebeurtenis bijzonder want het was het eerste huwelijk dat hij in zijn loopbaan mocht voltrekken. Hij heeft namens de landdrost als blijvende herinnering het fotoboek Land uit Zee aangeboden. Het twaalfjarig zoontje van de familie Demmes uit Vaassen is bij het schaat senrijden in een wak terechtgekomen en verdronken. Toen de jongen woens dagavond op de gewone tijd niet thuis kwam waarschuwden zijn ouders de po litie. Bij het zoeken vond deze zijn fiets bij het Apeldoorn-Dierenskanaal, zodat het vermoeden rees, dat de jongen zich hier op het ijs had begeven. De gehele nacht en een gedeelte van de morgen heeft men in het kanaal gedregd. Ten slotte werd donderdagmorgen het stof felijk overschot opgehaald. In het buitenland zijn berichten ver schenen over verhoogde radioactiviteit van de lucht, neerslag en het opper vlaktewater. Dit verschijnsel is ook hier te lande geconstateerd, doch de gevon den waarden over de laatste maanden bedragen nog niet een 25ste deel van hetgeen in wetenschappelijke en me dische kringen bij permanente bloot stelling maximaal toelaatbaar wordt geacht voor grote bevolkingsgroepen, zo vernemen wij van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. In de Agricolastraat te Groningen ls donderdagmiddag brand uitgebroken, waardoor een bovenwoning geheel is uitgebrand. De brandweer wist in korte tjjd het vuur te blussen en kon uitbrei ding naar de aangrenzende percelen in dit oude stadsgedeelte voorkomen. De woning werd bewoond door de schillenophaler W. Laurens met vrouw en twee kinderen: een meisje van tien en een jongetje van zes jaar. Het jon getje was alleen in huis toen de brand uitbrak. Hü wist zich tijdig in veiligheid te stellen. Advertentie De eisen waaraan de stadslichten van auto's moeten voldoen zijn onjuist, al dus heeft de A.N.W.B. in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat geschreven. Het wegenverkeersregle ment schrijft voor, dat de stadslichten van een motorrijtuig een maximaal stroomverbruik van vier watt mogen hebben. De A.N.W.B. stelt, dat niet het stroomverbruik van de stadslich ten belangrpk is, maar dat er een mi nimale zichtbaarheid als eis dient te worden gesteld. Een lampje van vier watt geeft in ons land waar stads lichten van vele uiteenlopende typen in gebruik zün onvoldoende garantie voor de zichtbaarheid van een voer tuig, meent de bond. De A.N.W.B. heeft deze zienswijze ter kennis van de minister gebracht en hem gevraagd het wegenverkeersreglement dienover eenkomstig te wüzigen Ook het verschil in helderheid tus sen de stadslichten en de gedimde koplichten maakt volgens de A.N.W.B. het verkeer bjj avond hoogst onoverzichtelijk. Vooral op de verlichte wegen binnen de bebouw de kom, waar de weggebruikers de vrüe keuze hebben tussen het ge- De Indonesische minister van Land bouw, Sadjarwo, heeft bekendgemaakt dat tussen Indonesië en vier Westduitse handelshuizen een overeenkomst is ge tekend waarbij de exclusieve rechten van deze firma's op afname van de In donesische tabaksproduktie geregeld worden. Tegen eind februari zal de eerste la ding Indonesische tabak naar West- Duitsland verscheept worden. Minister Sadjarwo verklaarde dat de keus op de Westduitse firma's gevallen was uit hoofde van de gunstige plaats, en vanwege het feit dat, waar anderen dat niet wilden, West-Duitsland bereid was risico's te nemen. Bovendien hebben de betrokken firma's veel ervaring in de tabakshandel, aldus de minister. AMSTERDAM, 12 febr. Doet. Frans J. Bedner (Amsterdam). AMSTERDAM, 12 febr. Kand. En gelse taal en letterkunde mej. E. C. M. Schreuder, Amsterdam., kand. theolo gie A. J .Vermeek, Den Haag. ROTTERDAM, 12 febr. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Semi-arts- examen mevr. F. Hoeter-N etinga, Rot terdam, W. J. van Best, de Bilt, E. J. de Boer, Langbroek, H. S. Hesllnga, Leeuwarden, A. C. Voskamp, Rotter dam en J. D. de Vries, Beekbergen. Artsexamen mej. J. M. Bruin, Am sterdam, H. S. Cohen, Venlo, P. C. de Jong, Dordrecht en A. Schuur Rotter dam. West-Duitsland Sinds 1 oktober jl. zün in Sleeswük-Holstein minstens 11 mensen wegens spionage ten gunste van Oost-Duitsland of de Sovjet-Unie gearresteerd. (U.P.I.) Boris Pasternak heeft zich tegenover de chef-correspondent van United Press te Moskou verontwaardigd beklaagd over de publicatie van een züner jong ste gedichten in de Daily Mail van woensdag j.I. Hü had zo gaf hij in een ondertekende verklaring te verstaan, dit gedicht met nog enkele andere op een aanbod van de correspondent zelf aan de man meegegeven om het ter hand te stellen aan zijn vriendin, Jac queline de Proyart, conservatrice van het Tolstoi-museum te Parijs. Pasternak, zo bericht U.P.I. verder, was duidelijk ontdaan over de publica tie van zijn gedicht. Ook de vrouw van Pasternak was er zeer boos over. „Hoe dikwijls heb ik je al niet tegen jour nalisten gewaarschuwd", zei zü- „Zij exploiteren je alleen maar uit winstbe jag." Pasternak zelf sprak van „onethi sche journalistieke praktyken". „Het gedicht, dat ik hem meegaf, was er een van verscheidene, die voor mijn vriendin bedoeld waren. Dat hü het somberste ervan voor publicatie uit koos bewüst wat voor motieven hü had." Pasternak legde uit, dat hp het ge publiceerde gedicht geschreven had in een donkere, pessimistische stemming, die nu voorbij was. De journalist, Brown, had dit gedicht, waarvan wij gisteren een vertaling uit het Engels publiceerden, van commen taar voorzien. Hij zag er bijvoorbeeld een bewijs in, dat Pasternak zijn strijd met de individuele leden van de Sovjet regering en de hele machtige vereniging van Sovjetschrüvers voortzette voor het recht van een vrüe meningsuiting in de U.S.S.R. Pasternak bestrijdt dit heftig. De Russische schrijver sprak tegen over U.P.I. ook over een ander mis bruik, dat er in het Westen van zün naam gemaakt wordt. Hü doelde daar- bü op de berichten, die de Spaanse edel man in ballingschap, José Villalonga de wereld ingestuurd heeft. Zü be troffen een reeks lezingen, die Paster nak buiten Rusland zou houden. Paster nak heeft hem het volgende telegram gestuurd: Ik ben vierkant tegen uw plannen. Laat mü er astublieft buiten. Betrek mü er niet in". Dit telegram had hij verzonden, nadat hü uit buiten landse persberichten van de plannen gehoord had. De journalist Anthony Brown, die voor de Londense Daily Mail het 21ste partijcongres van de Russische Communistische partij te Moskou bijwoon de, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om, een bezoek te brengen aan Boris Pasternak. De Nobelprijswinnaar, die in Rusland aan ernstige icritiek heeft blootgestaan nadat hem voor dr. Zjiwago de Nobelprijs voor letterkunde was toegekend, heeft Brown een vers meegegeven, dat geïn spireerd was op zijn ervaringen met die Nobelprijs. Dit vers wordt gepu bliceerd in de Daily Mail van woensdag. Een vertaling daarvan uit het Engels luidt: Ik ben verloren als een beest in een kooi, ergens zijn mensen, vrijheid en licht. Achter mij is het gerucht van een achtervolging En er is geen uitweg Donker woud by de oever van een meer, stronk van een gevallen denneboom, hier ben Ik afgesneden van alles, wat ook gebeuren zal, het is mij eender. Maar wat voor boze daad heb ik gedaan, ik, moordenaar en schurk, ik, die de wereld tot schreien bracht over de schoonheid van mijn land Maar in ieder geval ben ik dicht bij mijn graf En ik geloof dat de tijd nabij is dat de geest van het goede zal zegevieren over schande en verdorvenheid. bruik van stadslichten en gedimd groot licht, is de verkeerssituatie verwarrend. Op deze wegen is de aan dacht van de weggebruikers gericht op de auto's die gedimde koplichten voeren, waardoor, zegt de A.N.W.B., het gevaar ontstaan, dat de auto's die met stadslichten rüden, als bet ware over het hoofd worden gezien. Voor overstekende wielrijders en voetgangers is het 's avonds uiter mate moeilük de afstanden te schat ten waarop de verscheidene verlich te auto's zich bevinden. Tevens verzoekt de A.N.W.B. de mi nister te overwegen het instellen van een algemeen verbod tot bet voeren van stadslichten door 'ijdende voertui gen binnen de bebouwde kom, behalve op de wegen, waarop de borden „stads lichten verplicht" zijn geplaattst. Het doen plaatsen van dergelijke horden valt thans reeds, ook binnen de be bouwde kom, onder de bevoegdheid van het ministerie van verkeer en wa terstaat. De straat- en wegverlichting dient aan bepaalde eisen te voldoen wanneer het ministerie van verkeer en waterstaat aan de gemeentelijke over heid toestemming geeft tot het plaatsen van het bord „stadslichten verplicht" De bond meent daarom dat het gevolg van het voorgestelde „erbod zal zijn dat de gemeenten veelal genoodzaakt zullen zijn de openbare verlichting te verbeteren op die wegen waar het voeren van de, dan verplicht gestelde gedimde koplichten te hinderlijk is en de' behoefte aan een bord „stadslich ten verplicht" ontstaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7