Teegelaar en Popeyus zijn titelkandidaten Jété é£TT^ÊÊÊ I Schulte s koppel wint de Antwerpse Zesdaagse Peter Post trekt profijt van Belgische inzinking Paus Joannes XXIII Aambeien^ Martha Wierenga zonder inspanning kampioene Badmintonkampioenschappen met zeer sterke bezetting Vleugellamme arenden op het strand Goede serie van De Ruyter in zijn partij tegen Baay HEMOTABS Boele de Vries is in Drente de sterkste kortebaanrijder Ereklasse driebanden 'AKKERTJES" Belg Vingerhoedt naar Hilversum Gerard Maarse militair schaatskampioen Volleybalploegen tegen België Poolse architect vraagt asyl Belgische cracks onder toeschouwers Gelderse kampioen Lourens de sterkste in Dodewaard Titels schoonrijden Geen kampioenschap voor winnaars MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET EEN LEVENSVERHAAL ZATERDAG EN ZONDAG IN HAARLEM Denen zijn favoriet op vele onderdelen VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 PAGINA 9 Europese titel driebanden Voor Olympische Spelen Duitsers krijgen uitstel van militaire dienst Nederlandse plbeg in Ronde van Sardinië Langebaanwedstrijden Rie Meyer ongenaak baar in eigen omgeving Duits dameshockeyteam tegen Nederland B eênm 111 Mm neem Hemotabs de nieuwe behande ling van binnen uit. Judokampioenschappen in Haarlem Nederland organiseert Marine-vijfkamp Standbeeld voor paard van Thiedeman Het toernooi om het wereldkampioenschap bridge Advertentie Deze maand geen "verloren" dagen "Die" dagen kunnen zo zwaar wegen maar er zijn toch ("Akkertjes"! met geneeskrachtig tnicro-poeder, die nare dagen minder naar maken, hoofdpijn, vermoeidheid en loom gevoel verdrijven. Ja, voor verstandige Vrouwen zijn er alleen nog maar "gewone" dagen met "Akker tjes", die snellere pijnverdrijvers. flitsen uw klachten weg! .Het staat vast dat de Belgische kam pioen René Vingerhoedt zal deelnemen aan het Europese kampioenschap drie banden, dat van 11 t.m. 15 maart in 'Hilversum zal worden gehouden. Voorts is ingeschreven de houder van <Je Europese titel, Scherz (Oostenrijk). De Oostenrijker werd onlangs drieban denkampioen van zijn land met een al gemeen gemiddelde van 1.079; een par ticulier gemiddelde van 1.30Q en een hoogste serie van 12.- In Duitsland is het voor sportlieden, die in training zijn voor de Olympische spelen 1960 te Rome, mogelijk, uitstel voor de militaire dienstplicht, te krij gen. Het betreft hier tot nu oe twee ge vallen van roeiers die door bemidde ling van de Duitse roeibond gelegen heid kregen, zich, ondanks een oproep voor de militaire dienst, toch voor te bereiden op de spelen te Rome. Albrecht Wehselau, slag van de vier met stuurman, die het Europees kam pioenschap behaalde en Horst Effertz hebben een brief van de minister van oorlog, Strauss, ontvangen, waarin werd medegedeeld dat op verzoek van hun bond beide dienstplichtigen vrijstel ling genieten zolang de training voor en de Olympiade zelf dit nodig maakt. Op de banen van de ijsvereniging Zut- phen zyn donderdag de schaatswedstry- den om 't militaire kampioenschap van Nederland gehouden. In het eindklasse ment over 500 en 1500 m bezette Ge rard Maarse de eerste plaats met 101.700 pnt. De winnaar ontving1 eèn wisselbeker, die beschikbaar was ge steld door het gemeentebestuur van Zntphen. Uitslagen: 500 m: 1. Maarse 48.5 sec;. 2. Pfrommer 49.2 sec.; 3. Wester 49.8 sec. 1500 m: 1. Maarse 2.39.7; 2. Pfrommer 2.40.5; 3. Wester 2.41.8; Eindklassement: 1. Maarse 101.700; 3. Pfrommer 102.667 3. Wester 103.700. Aan de Ronde van Sardinië, die van 22 t/m 27 februari wordt gehouden, zal een Nederlandse ploeg, bestaande uit Hein van Breenen, Jef Coone, Jan Hq- zelendoorn, Koos Zieleman en Ben Teu- nisse deelnemen. Henk Lakeman zal als ploegleider fungeren. Het Nederlandse gezelschap vertrekt maandag 16 febru ari van Amsterdam naar Italië. In to taal zullen tien équipes van 5 man uit Frankrijk, België. Spanje, Zwitserland, Nederland en Italië in deze ronde uit komen. Het rittenschema ziet er als volgt uit: 22 februari: Rome-Civita Vec- chia (152 km). 23 februari: Olbia-Alghe- ro (156 km), 24 februari: Alghero-Oris- tano (165 km). 25 februari: Onstano- Cagliari (108 km), 26 februari: Caglia- ri-Nuoro (205 km), 27 februari: Nuoro- Sassari (153 km). Voor de landenwedstrijden volleybal tussen de dames- en herenploegen van Nederland en België, die zaterdag in Leeuwarden worden gespeeld, zijn de Nederlandse teams als volgt samenge steld: Dames: Nel Smit-Barzilay en Anneke van Beelen (beiden Celebes Den Haag), Corrie Blijleven en Gerda Van Zweeden (beiden RVC Rijswijk), Tilly Boer en Hetty Kok (beiden Boe merang Amsterdam), Ine Hoff (Concor- dia-Rotterdam)Riet van den Heuvel (Befair-Groningen), Corrie van der Horst van Daalen (TOG-Hoorn), Toos Buchner (VC-Den Bosch), en Bep den Hoed <ZVC-Rotterdam). Heren- Nico! Zimmerman en Jelle Hoogland (beiden DES-Voorburg)Ri- hus Tuinman (RVC-Rijswijk), Hidde van der Ploeg en Herman Maas (beiden REVA-Den Haag), Rudi en Hans van wijnen (beiden SOS-Utrecht)Dinco van <?Ter Stoep (Sportcentrum-Hilversum) en ttans Jansen (AMVJ-Amsterdam). Hen official van het Poclse rodel- o am dat in de Franse Alpen deelnam v?11 het wereldkampioenschap, Jan 5tsler, heeft besloten niet naar zijn va lland terug te keren. Steler, een architect, die vice-presi- ?®nt is van de Poolse bobslee- en rodel- mderatie hoopt dat hij naar Oostenrijk fal kunnen gaan, waar zijn vrienden em verwachten. (Van onze sportcorrespondent) Op de eerste dag van het toernooi om het kampioenschap van Nederland drie banden, uitstekend georganiseerd door het districtsbestuur Breda, hebben twee spelers hun visitekaartje zeer uitdruk kelijk gepresenteerd: Teegelaar, die in 64 beurten won van Heinsman en later op de avond in een overigens heel wat mindere partij de taaie verde diger Baay de baas bleef, en Popeyus, die Van Bommel en Van Oosterhout aan zijn zegekar bond. Na één dag zijn zij beiden de enige spelers die nog geen verlies boekten en tevens zijn Baay (die ook nog van De Ruyter verloor) en Van Oosterhout (die in de 68-jarige nestor van het toernooi, Broekhuizen, nog zijn meerdere moest erkennen) de enigen die nog geen winst veroverden. Er zit dus al meteen spanning in. Tot de favorieten mag men ongetwijfeld ook Henny de Ruyter rekenen, die zijn partij tegen Baay met een bijzonder gave serie van 8 besloot. Zo'n zelfde hoge serie noteerde ook Popeyus in zijn partij tegen Van Oosterhout, de laatste van deze dag, die lang een sen sationeel verloop dreigde te nemen. Na 57 beurten was de stand precies gelijk 3636. Na 66 beurten leidde Van Oos terhout met 4742, maar met een fikse 6 repliceerde Popeyus, die daardoor het zelfvertrouwen van Van Oosterhout had aangetast. De beste partij was, zoals gememoreerd, die van Tegelaar tegen Heinsman, die het vorig seizoen promo veerde, de slechtste die tussen Heins man en De Ruyter, een slopend gevecht over 89 caramboles, waarin slechts bij sporadische vlagen De Ruyter z'n echte klasse gepaard aan een meesterlijke keuvoering demonstreerde. Tegen de vechtlustige Heinsman baatte dat ech ter niet. Van Bommel revancheerde zich voor het verlies tegen Popeyus door een overwinning op Broekhuizen, waar enkele fameuze doorschieters (waar v. Bommel nu eenmaal bekend om is) te bewonderen waren. Al met al een zeer geslaagde ouverture, die het beste be looft voor de komende dagen en de biljartliefhebbers van wijd en zijd o.m. behoorden Vingerhoedt en René Gabriëls tot de kritische toeschouwers ongetwijfeld zal boeien. Uitslagen: Baay (Rotterdam) 38 75 4 0,506 Henny de Ruyter (Waalwqk) 60 75 8 0,800 Broekhuizen (Arnhem) 60 83 5 0,722 Van Oosterhout (Breda) 46 83 4 0,554 Heinsman 60 89 5 0,674 De Ruyter 52 89 5 0,584 Broekhuizen 55 85 7 0,647 Van Bommel 60 85 5 0,705 Teegelaar 60 64 5 0,937 Heinsman 40 64 4 0,625 Van Bommel 49 74 6 0,662 Popeyus 60 74 6 0.810 Van Oosterhout 52 80 4 0.650 Popeyus 60 80 8 0.750 60 81 7 0.740 Baay 52 81 5 0.641 Na de eerste dag luidt de stand: 1. Teegelaar, 4 punten, algemeen gemid delde 0.827; 2. Popeyus, 4-0.779; 3. Van Bommel, 2-0.685; 4. Broekhuizen, 2-0.684; 5. De Ruyter. 2-0.682; 6. Heinsman, 2- 0.653; 7. Van Oosterhout, 0-601; 8. Baay, 0-0.576. De Gelderse kampioen Lourens uit Zutphen is donderdag winnaar gewor den van de nationale wedstrijden, die op de voortreffelijke baan van het Be- tuwse plaatsje Dodewaard werden ge houden. Hij triomfeerde op alle afstan den. Winnares bq de dames werd de Friezin K. Duivestein. Aan de wedstrij den namen 36 rijders en rijdsters deel. Eveneens zijn in Elburg de lange- baankampioenschappen van Nederland voor junioren gehouden. Winnaar in de leeftijdsgroep 15 tot en met 17 jaar werd H. Hulst uit Elburg, in de groep van 18 en 19 jaar legde W. Bros uit Pijnacker beslag op de eerste plaats. Chris Meeuwisse uit Voorburg heeft de langebaanwedstrijd te Balkenbrug gewonnen. Hij zegevierde op de 1500 en 3000 meter in respectievelijk 2.31 sec. en 5.20.1 sec. Vogels uit Wassenaar won de 500 m. in 48 sec. Arie Zee was op de ijsbaan te Mid- wolda ongenaakbaar. Hij zegevierde op alle drie afstanden met duidelijk ver schil. Het kampioenschap lange baan van de Noordoostpolder, dat de Nagele is gehouden, eindigde in een overwinning voor Rabbinge uit Nagele. Rie Meyer uit Wormer won de lange baanwedstrijd voor vrouwen in West- zaan. Zij zegevierde zowel op de 500 als de 1000 m. De 1500 meter werd in verband met bet slechte ijs niet meer verreden. Mej. A. Waayboer is sinds donder dag kampioene schoonrijden van het district Noord-HoIIand-Utrecht van de K.N.S.B., ondanks het feit, dat zij by de wedstryden om het kampioenschap als tweede eindigde achter mevr. Romme- laeT-Timmerman uit Enschede. De winnares van deze wedstryden mag zich namelijk volgens een „bepaling" van de K.N.S.B. geen kampioene noe men, aangezien zq dit seizoen reeds kampioene van een ander district is ge worden. Hetzelfde geval deed zich voor by de heren, waar de heer Visser kampioen werd, hoewel de heer Hazelberg op de eerste plaats eindigde. De uitslagen wa ren: Heren A: 1. Hazelberg (Gouda), 2. Visser (Schagen), kampioen van het district Noord-Holland-Utrecht, 3. Nico- lai (Oude Sluis). Dames A: 1. Mevr. Bommelaer-Tim- merman (Enschede), 2. Mej. Waay boer (Bergen N.H.) kampioene van het district Noord-Holland-Utrecht, 3. Mej. Schipper (Zaandam). Tevens werd nog een nationale wed- strijd voor paren gehouden. De uitslag wat de a-klasse betreft: 1. Mevr. Rom- melaer-Timmerman (Ensch.)Hazel berg (Gouda) 2. Mej. Waayboer (Ber gen); Visser (Schagen) 3. Mej. Schip per; de Ruiter (Zaandam). Voor de dames-hockeywedstrijd tussen de B-ploegen van Duitsland en Neder land, die op 12 april in een nog nader te bepalen plaats in Noordryn-Westfa- len wordt gespeeld, is het Duitse team als volgt samengesteld: doel: Tjaden (Hannover 78); achter: Sudeck (Har- vestehuder) en Kirberg (Keulen); mid den: Schamvogel (Harvestehuder, Kuck (Wiesbaden) en Schumacher (Harveste huder); voor: Schmidt (Essen), Rei- necke (Hamburg), Aïchinger Stutt gart), Hoffmann (Berlqn) en Harting (Hamburg). Eens waren zij trotse heersers in de lucht en nu vormen dete twee verval len vliegboten alleen nog maar gigan tisch speelgoed voor de kinderen op het strand van Hamworthy in het Engelse graafschap Dorset. Een harde wind, die de vliegboten „Solway" cn „City of Liverpool" van de boeien sloeg en op het strand wierp, maakte een einde aan het plan er woonboten van te maken. Advertentie De jubileum-zesdaagse van Antwer pen is gewonnen door het Nederlands- Duitse koppel Gerrit Schulte-Peter Post-Klaus Bugdahl. Het was de vier de zege van Schulte in de Antwerpse zesdaagse. De eerste behaalde hq in 1940 met Boeyen, de tweede in 1949 precies tien jaar geleden dus, met de zelfde partner en de derde in 1954, toen hy Gerard Peters als ploegge noot had. De beslissing viel in de voor avond tijdens de beide ritten achter derny-motoren, elk over een half uur. In de eerste kon het favoriete Bel gische koppel van Steenbergen-Seve- reyns-Louwers zich nog handhaven van Steenbergen won voor Schulte, Ar nold en Lykke, echter zonder belang rijke voorsprong maar in de tweede rit werd het definitief uitgeschakeld. Reeds na 13m inuten kwam name lijk de grote sensatie van deze zes daagse: Willy „Rupske" Lauwers staakte, oververmoeid, de strqd. On- middellqk verkreeg de Belgische for matie een fatale achterstand, ondanks de dappere pogingen van Severeyns om het kwaad te herstellen. Peter Post, die om zeven uur reeds als tweede was geëindigd in een afvalrit (achter Terruzi), buitte de tegenslag der Bel gen volkomen uit en won met een ron de voorsprong op Proost, Depaepe en Wagtmans, drie ronden voorsprong op Van Est en Bover, terwql Severeyns vier ronden moest prijsgeven. De slotfase werd onverwachts toch nog spannend. Tijdens de sprints slaag den van Steenbergen en Severeyns er in een ronde van hun achterstand weg te werken en in het laatste uur, achter derny-motoren, hebben zij de Neder landse-Duitse formatie zelfs nog ems- stig bedreigd. Binnen een half uur kwa men zijn nameiyk tot op een ronde van Schulte-Post-Bugdahl, welke for matie de ronde voorsprong op Arnold- Terruzzi-Depaepe kranig had verde digd. Opgezweept door de 20.000 geest driftige toeschouwers poogden de beide Belgen daarna ook hun laatste ronde achterstand te nivelleren. Maar toen verhoogde Schulte het tempo en was de strijd gestreden. De winnaars legden in 145 uur 3249,605 km af. Uitslag: 1. Schulte, Post, Bugdahl (Ned., Ned., Did.) 1298 p. (op een r.); 2. Arnold, Terruzzi, Depaepe (Austr., It., Belg.) 1572 p.; 3. Van Steenber gen, Severeyns (Belg.) 1261 p. (op 2 r.); 4. Derksen, Wagtmans, Voorting (Ned.) 866 p. (op 3 r.) 5. Debakker, Brankart, Proost (Belg.) 899 p. (op 6 r.); 6. Wim van Est, Plantaz, Damen (Ned-) 606 p. op 8 r.); 7. Debaere Decorte, Bover (Belg., Belg., Sp.) 465 p. (qr 13 r.); 8- De Beuckelaer, Ver- achtert, Peeters (Belg.) 501 p. De navolgende koppels namen niet aan de finale-ritten achter demy-moto- ren deel: 9. Nielsen, Lykke, Roth. (Den. den., Zwits.) 882.; 10. Bucher, Platt- ner, Armin von Bueren (Zwits.) 733 p.; 11. Forlini, Brun, Godeau (Fr.) 641 p. Advertentie Het Motorcross-seizoen 1959 zal zon- 22 februari te Gemert geopend wor sen met o.a. een officiële landenwed- Nederland-België. De ploegen be- m«n u't internationale rijders, senio- n en junioren. door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) BERGAMO EN ROME Sotto il Monte al op het gebied van het gods dienstonderricht, pers en sociale activiteit. Volgens de statistieken staat het bisdom Bergamo in Ita- Angelo Giuseppe Roncalli werd lië aan de spits met priester- en geboren op 25 november 1881 kloosterroepingen, ja zelfs zo, dat aan de rand van Sotto il het priesters kan afstaan aan min- Monte, een dorpje in de provincie en het bisdom Bergamo. Deze klei ne gemeente in Noord-Italië ligt te gen een heuvel in een schilderach tige streek, beplant met wijngaar- der bedeelde bisdommen. Een aardige anekdote: Daags na de pauskeuze ontmoette iemand bij de dorpskerk Giuseppe Roncalli, en feliciteerde hem met de uitver- den, ongeveer 15 km van de stad kiezing van zijn broer Angelo^ tot Bergamo. Het is gelegen tussen de paus, En het antwoord luidde: „Ja, ja, Bergamo heeft zoveel priesters. Het werd tijd, dat er laatste uitlopers van de Alpen en de vlakte waar de rivier de Adda kronkelt. Tegenwoordig telt het eens ééntje paus werd." dorp ongeveer 2000 inwoners, maar De plattelandsbevolking toen paus Joannes geboren werd, waren er veel minder. Het was een oord met een patriarchaal karak ter zonder enige communicatiemid- emi- greert graag naar andere landen, vooral voor seizoenwerk in Euro pa. Monseigneur Roncalli zocht al tijd overal zijn Bergamasken op. delen. Eerlijk gezegd was Sotto il Het was voor hem een feest, bij Monte alles bij elkaar een wegge- tje met bijna geen verkeer. Ook nu nog geeft het een beeld van primitieve eenvoud: simpele boerenhuisjes contrasteren met en kele moderne huizen, die na de oorlog gebouwd zijn. Daartussen de afgedankte oude parochiekerk van Sint Jan, een kerkje van mid deleeuwse structuur, wrak, bepleis terd, beschimmeld en altijd geslo ten, behalve op de eerste oktober, het feest van de kerkconsecratie. Wat hoger op een heuvelrug staat de nieuwe parochiekerk, toegewijd aan de Moeder Gods. Zij werd ge- heid, gehecht aan de bodem, dat consacreerd in 1929 door mon- een groot en gezond gezin heeft, seigneur Roncalli, die toen titulair het opvoedt in de praktische bele hen te zijn. Zij die thuis blijven, zijn meest landarbeiders of kleine boertjes. Deze mensen zijn van na ture bescheiden, sobere lieden, conservatief en zeer gehecht aan bestaande situaties. Ook de harde arbeid, vaak met een karige op brengst, heeft hen zo gemaakt. Zijn familie Zijn ouders, Giovanni Battista Roncalli en Marianna Mazzola, be hoorden tot het soort volk, dat be kend isom zijn eenvoud en taai aartsbisschop was en apostolisch visitator van Bulgarije. Men komt er langs een weggetje, geflankeerd door cypressen. Maar vooral het kerkhof heeft de sfeer bewaard ving van de godsdienst en tevre den is met de levensomstandighe den, waarin het is geplaatst. Bei den waren zij afkomstig uit een sterk geslacht. Zijn vader stierf op van vervlogen tijden. Heel sugges- 28 juli 1935 op éénentachtig jarige tief ligt het als een gesloten hof leeftijd; zijn moeder werd vier- aan de rand van de provinciale tachtig en stierf op 20 februari weg van Ponte San Pietro naar 1939. Zij hadden tien kinderen, van Calusco. Men klimt er naar toe wie de paus de derde was. langs een rustiek romantisch trap- Hij was de oudste jongen, je, met aan beide zijden donkere 'groene sparren Het geboortehuis van de paus te Sotto il Monte, Bergamo. Behalve een zus, die stierf toen ze 25 was, bereikten ze allen een Er zijn weinig graftomben, maar eerbiedwaardige leeftijd. Nu leven veel grafstenen, eenvoudige graf stenen, enkel met een naam en een datum. Het graf van de Roncalli's ligt rechts, achter in de hoek. Sotto il Monte behoort tot één van de best georganiseerde er nog drie broers en één zus. 1) Verder telt de familie heden nog achttien neven en nichten. Een neef is pastoor te Fusignano in het bisdom Ravenna. Twee nichten zijn in het klooster; zuster Anna bisdommen van Italië, traditioneel is in de missie van Asmara, en innig verknocht aan de hiërarchie, zuster Angelica is verpleegster in De geestelijkheid van Bergamo een ziekenhuis te Rome. munt uit door zijn ijver, weten- De familie Roncalli is geworteld schap en ondernemingsgeest voor- in de grond van hun afstamming. Volgens Stoppani moeten zij naar Sotto gekomen zijn in 1420, toen hun stamvader Martinus Roncalli van de vallei Imagna, „de mopiste van de Lombardijse valleien", hierheen verhuisde. Maar ook zijn er aanwijzingen, die pleitten voor verwantschap met de Roncalli's van Bergamo, een geslacht met adellijke titels. Volgens berichten uit Barcelona moet de paus oor spronkelijk van Spaanse afkomst zijn. 2) Maar paus Joannes glim lacht spottend met deze ijverige snuffelaars naar een illuster voor geslacht. Om zijn mening hierover te kennen, is het voldoende te her inneren aan zijn woorden gespro ken tot de Venetianen bij zijn en tree als patriarch: „ik ben van ne derige afkomst en opgevoed tot een gezegende armoede, die weinig eisen stelt." (Wordt vervolgd) 1) De nog in leven zijnden heten: Zaverio, getrouwd, maar kinderloos. Al fredo, vrijgezel. Giuseppe, weduwnaar met 5 zoons en 5 dochters. Assunta Marchesi, weduwe met 4 zoons. In 1957 stierf de jongste broer Giovanni, die 8 zoons achterliet. 2) Volgens een K.R.O.-uitzending van 14 nov. 1958 (vertaler). Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een glas water is alles wat nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit. doen Hemotabs de zwellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. •n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. In Het Concertgebouw te Haarlem zul len op zaterdag 14 februari de beste Nederlandse judoka's strijden om de Ne derlandse titels in de drie gewichtsklas sen. De deelnemers zijn de finalisten van de selectie-wedstrijden in de vfjf districten. In het zwaargewicht komt o.a. uit de vijfde dan Anton Geesink, kampioen van Europa en titelhouder alle catego rieën. Ook de kampioen in het midden gewicht Hein Essink (3e dan) zal weer van de party zijn. Hq krijgt onder meer concurrentie van de Amsterdammer Wagenaar, die vorig jaar tot de finale doordrong. Koos Bonte, die in 1957 Europees kam pioen in het lichtgewicht was, krqgt nu een kans de nationale titel op zqn naam te brengen. Vorig jaar werd hq verras send verslagen door de Amsterdammer Worm, die ook nu weer van de party is. Jan de Waal, de lichtgewichtkam pioen 1958 verdedigt zqn titel niet. Verder wordt de strijd interessant doordat in het zwaargewicht deelnemen W. Adema (Hilversum), J. Slijpen (Roermond) en L. Ratten (Rotterdam). De beide eersten kwamen uit in de Ne derlandse ploeg tegen Frankrijk, terwijl L. Ratten wel gekozen was, maar toen door ziekte niet kon uitkomen. De wed strijden zullen worden afgewisseld met judo- en jiu jitsu-demonstraties. Het Conseil International du Sport Militaire heeft Nederland de organisa tie van de internationale Marine-vijf kamp toegewezen. Ook de internationa le militaire zeil- en roeikampioenschap pen zullen in Nederland worden ver werkt. De internationale marine-vijfkamp wordt van 14 tot en met 16 juli bij Den Helder gehouden; de roei- en zeiltitel worden van 14 tot en met 17 juli bjj Medemblik op het IJsselmeer betwist. Voor de roeiwedstrijden is de inter nationale viermans jol met stuurman aangewezen: voor de zeilwedstrqden de internationale drakenklasse.' De roeiers komen in 3 manches uit, voor de zei lers staan acht races op het program ma. Nederland moet in deze wedstry den de internationale militaire zeiltitel verdedigen. Het paard van Fritz Thiedeman, de 16-jarige „Wallach Meteor", zal een bij zondere eer te beurt vallen. Voor het nieuw te bouwen ministerie van land bouw en voedselvoorziening zal een le vensgroot standbeeld van Meteor op gericht worden. Tijdens het internatio naal concours hippique te Kiel wordt het beeld onthuld. Meteor is met 134 overwinningen het beste springpaard ter wereld. Tijdens de Olympische spelen 1952 in Helsinki won Thiedeman met Meteor een bron zen medaille, vier jaar later in Stock holm maakte de combinatie deel uit van de Duitse equipe die een gouden medaille in de Prix des Nations ver overde. In 1958 werd de combinatie Europees kampioen. (Van onze sportcorrespondent) Vier provinciale titels waren er gis teren in het Noorden te verdienen. Met uitzondering van het kampioenschap voor vrouwen van de provincie Gronin gen Grietje Dieterman-Schuur werd in Uithuizen verrassend geklopt de den zich geen schokkende verrassingen voor. Martha Wierenga werd in Hee renveen zonder overdreven krachtsin spanning kampioene. Zy won alle rit ten van de deelneemsters die met haar by de laatste vier waren gekomen. 1. en kampioene Martha de Vries-Wieren- ga, 100, 2. Gooitske de Jong, Jub- begaf 80, 3. Atje Deelstra, Irnsum, 40, 4. Annie v. d. Steeg-v. d. Meer, Leeuwarden, ƒ20. Er werd volgens het prestatiesysteem gereden. Veel spannender ging het toe in Zuidlaren waar Jantje Tienkamp haar titel verdedigde. Eerst kapituleerde haar nicht slechts na heftige stryd en in de beslissende rit tegen Arina Struik moest de fenomenale eindspurt van Jantje Tienkamp de doorslag geven Jantje Tienkamp, Donderen, totaal- tqd over 3 finaleritten 45,3 sec., ƒ60, 2, Arina Struik, Osdoom, 45,4, 40, 3 Jantje Bathoorn, Donderen, 45,5, 20, 4. Hennie Zantinge, Wapserveen, 48,8 10. In Uithuizen werd niet Grietje Dieterman-Schuur kampioene van Gro ningen maar de altijd vinnig strijden de Riekje Tuinema-Ruben uit Engel- bert. Met een halve meter verschil werd Grietje in de laatste en door de vele valse starts zenuwslopende rit ge klopt. 1. Riekje Tuinema-Ruben, Engel- bert. totaaltqd 49, 100, 2. Grietje Die terman-Schuur, Finsterwolde, 49,20, 60, 3. Anneke Veldhuis, Stadskanaal, 49.39, 40, 4. Ieke Hoekstra-Seinstra, Groningen, 49.88, ƒ20. Na Bakker en. Heitstra mag ook Boele de Vries zich kortebaankampioen van de mannen noemen. In Een verdedigde hq zqn titel met succes. Zyn voornaamste tegen stander was Ate Brink, die tenslotte kracht tekort kwam. 1. Boele de Vries, Rolde, totaaltyd 47.6, 100, 2. Ate Brink Vries, 47.85, 60,3. Ep Oosting, Em- men, 48, 30, 4. Lucas Fidder, Annen, 48.70, 15. Naast de kampioenschap pen werd nog gereden in Noordbroek, waar Kramer 100 won, in Oosterzee, waar Geert Dijkstra uit Nqbeets het zelfde deed en in Hardegarqp, waar de voetballer Bauke Heitstra uit Zwaagwesteinde 80 rqker werd. Zaterdag en zondag worden in het Krelagehuis in Haarlem de internatio nale badmintonkampioenschappen ge houden. Het toernooi telt drieënvijftig deelnemers onder wie vertegenwoordig gers uit Denemarken, Engeland, Schotland, België en Indonesië. Voor al de Denen zqn met veertien spelers en speelsters zowel kwalitatief als kwantitatief uitstekend vertegenwoor digd. Zaterdag wordt van twee tot elf uur op zeven banen gespeeld, zondag wordt er nog een tribune aan de accom modatie toegevoegd en wordt op zes banen gespeeld van negen tot zes uur. De Indonesiër F. Sonniville verde digt in het heren enkelspel zqn titel. Mogeiyk zal hq in de finale de Deen B. Albertsen ontmoeten, een voortref- felqk speler van het Deense nationale team. Sonneville heeft alleen voor de heren single ingeschreven, zodat men uiteraard een eindstryd op hoog niveau mag verwachten. We noemen voorts de Engelsen E. Timperley en H. Find- lay en de Denen Arne Rasmussen, Ger Dresholdt, Jprgen Hageman, Eskild Trolle en Erik Paunub. Bij de Neder landers treffen wy de finalisten van de nationale kampioenschappen Rob de Wit en P. Seth-Paul, maar zy zullen in dit selecte gezelschap niet op de voor grond treden. In het toernooi om de titel dames en kelspel zal mevrouw E. Robbé, de Haarlemse nationale kampioene, de kracht moeten erkennen van speelsters als de Deense I. Kjaergaard, interna tionaal kampioen van Duitsland, K. Rasmussen, jeugdkampioene van Dene marken en de Engelsen Holborn en S. M. Ryder. Verder behoren nog tot de sterken J. Marcussen, A. Schmidt, B. Nielsen en L. Hagen Olsen, allen Dene marken. In het herendubbelspel zullen het Engelse dubbel Findlay-Timperley en het Deense duo Albertsen en de captain Olie Mertz een rol van betekenis spe len. Om tot de eindstrijd door te drin gen zullen Findlay en Timperley A. Rasmussen en J. Hageman moeten pas seren. Het sterkste Nederlandse dubbel gevormd door de gebroeders De Wit heeft niet ongunstig geloot maar zal niet veel verder dan de kwart-eind strijden kunnen komen. Voor het dames-dubbelspel verschij nen enkele in ons land onbekende bui tenlandse speelsters op de banen Zon der twqfel zullen de Deense dames Kjaergaard-Nielsen en L Olsen- Schmidt van zich doen spreken. Het toernooi om de titel in het ge- mengddubbelspel is bqzonder goed be zet en zal een Deense aangelegenheid worden omdat de Engelsen in het dub belspel minder bedreven zqn dan in het enkelspel. De dubbels Kjaergaard- Mertz en Olsen-Hageman tippen wy hier als favorieten. Aan het einde van de zesde dag van het toernooi om het wereldkampioen schap bridge leidde Italië met 147-148 punten in de wedstrijd tegen Amerika en met 159-118 in de match tegen Argen tinië. De stand in de wedstrqd Amerika- Argentinië is 175-121 in het voordeel van Amerika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9