De kern van de zaak Bodem van Duitsland bevat een gevaarlijk arsenaal Honderdduizenden blindgangers zijn nog niet ontdekt i BEN ESSING organiseert een vierdaags festival Louis Armstrong, Victor Silvester en vele Nederlandse artiesten naar Blokker Katholiek grote Thuisfront begint ledenwerfactie A Prins Bernhard ziek Eert drieling in Middelburg Verrottingsproces doet risico toenemen Bommenruimers hebben nog vijf jaar werk Bij de buren Inbreker van bed gelicht Intocht op hooiwagens en huifkarren Loterij om reisprijzen maakt actie attractief Op zijn best: een tovenaar Christelijk sociaal beleid Reis met anderhalve dag vertraagd Erinses Irene opent textiel j aarbeurs Verdacht van minstens dertig diefstallen Boudewijn en Beatrix skiën samen Adolf Rijkens ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 CARILLON VOOR VALKENSWAARD „Ik heb de strijkbout maar meegenomen, dan hoeven we niet terug om te gaan kijken of je de stekker wel hebt uitgetrokken." d» e?«' vu» eert (Vervolg van pagina 1) Het overgrote deel van de socialis tische vertegenwoordigers in de Tweede ■Kamer komt uit de z.g. middengroe pen en intellectuele kringen. Wie daar tegenover de samenstelling van de KVP- tractie beziet, kan onmiddellijk de agrarische vertegenwoordigers aanwij zen, die vanuit de praktijk weten, wat iet betekent, een boerderij te beheren. Voorts, zoals boven gezegd, minstens tien arbeiders, minstens drie werkge vers, en een aantal uitgesproken spe cialisten op het gebied van midden standsaangelegenheden. Daarnaast zijn natuurlijk, evenals in elke andere paftij, de aangewezen specialisten voor "jternationale zaken, onderwijs, finan cien enz. Deze samenstelling is geen verschijn sel van vandaag of gisteren, maar een sterk gemengde samenstel- kng is altijd het kenmerk geweest van 06 fractie van de Katholieke Staats partij en thans van de Katholieke Volks partij. Eén verschuiving is heel duide- hjk daarbij te constateren n.l. de sterke toeneming van het aantal leden, die ty pisch kunnen worden aangemerkt als volksvertegenwoordigers, voortgekomen tut de arbeiderswereld. Deze veelzijdige samenstelling van de tractie is de grote kracht van de KVP. Het is tevens het punt, waarop de aanvallen van de PvdA worden ge richt. Zulk een samenstelling biedt im- tners een verleidelijke kans, om in de cgen van het publiek de indruk te wek ken, dat er in de KVP hopeloze ver deeldheid moet bestaan. Men gaat daar bij kennelijk uit van de gedachte, dat tverkgevers en werknemers b.v. zulke historische tegenstellingen hebben, dat slechts met de grootste moeite een so ciaal compromis zal zijn tot stand te brengen. Nu zou het dwaas zijn te stellen, dat ar geen belangentegenstellingen of be- langenverschillen zijn tussen de onder scheiden maatschappelijke groepen. Die zijn er niet alleen altijd geweest, die Zullen er blijven, hoe perfect we ook het maatschappelijk leven weten te organi seren, hoezeer we ook christelijk her- Vormend hebben kunnen inwerken op het gedachtenleven van alle mensen. Er zal toch ook geen socialist ter wereld te vinden zijn, althans geen socialist in de Nederlandse zin van dat onduidelijke Woord, die de marxistische fantasie van een gelijkgeschakelde wereld nog aanhangt. Maar indien we het blijven voortbe staan van belangenverschillen en be langentegenstellingen als een feitelijk gegeven aanvaarden, dan spreekt het Vanzelf, dat het staatkundig handelen Zich moet richten op het bereiken van een zo sterK mogelijke harmonie tussen de verschillende groepen. Daarvoor is op de allereerste plaats nodig een gelijk heid van uitgangspunt en een gelijk heid van principieel denken. Nu brach ten bij de laatste statenverkiezingen 1.898.114 kiezers hun stem uit op de KVP.Het zou dwaasheid zijn te veron derstellen, dat dit groot aantal kiezers volkomen gelijkvormig denkt. Maar dat iets gemeenschappelijks dit grote leger kiezers kenmerkt, staat eveneens buiten -kijf. En dat gemeenschappelijke is het vertrekpunt, n.l de overtuiging, dat ons katholiek-zijn iets te maken heeft met het yoeren van een sociaal beleid, zo wel in de staatkunde als in het econo misch leven en in het sociale leven. Dat iets, dat is het uitgesproken ver langen naar een katholiek-staatkundige eenheid, naar een katholiek sociale eendracht. Dat vertrekpunt is de over tuiging, dat een goed geordende samen leving pas kan worden opgebouwd door mensen van alle rang en stand. Dat kan op twee manieren. Men kan in de politiek zeggen: Wij arbeiders, of: wij, werkgevers, of: wij, boeren, wij zullen ieder voor ons een standpunt bepalen en vechten tot het bittere eind. Misschien kunnen we zelfs zeggen: daarnaast zullen we het wel proberen «ens te worden. Misschien kunnen we zelfs zeggen: het kan me niet schelen hoe een ander er over denkt; de wij- Ze waarop het algemeen belang wordt bepaald zal ik, grootste groep wel uit maken. Maar er is toch niet veel rede- heervermogen voor nodig om te begrij pen, dat we dan misschien op korte ter mijn voor die grootste groep wel iets kunnen bereiken, maar dat van een harmonische behartiging van aller be langen weinig terecht zal komen. En dat is toch de kern van de zaak, im mers de kern van een op het algemeen Welzijn gerichte politiek. Prins Bernhard heeft sinds donderdag last van een in het warme klimaat vaak Voorkomende lichte maagdarminfectie. De behandelende geneesheer heeft me degedeeld, dat de prins zo gunstig op de medicijnen heeft gereageerd, dat kan Worden verwacht, dat het vertrek naar Brazilië niet meer dan anderhalve dag behoeft te worden uitgesteld. He laas houdt dit in, dat het bezoek aan enkele Nederlandse emigrantencentra moet komen te vervallen. Nader wordt door A.F.P. gemeld: Prins Bernhard zal zaterdag om 16.00 Neder landse tijd naar Rio de Janeiro vertrek ken, aldus een bekendmaking van het ministerie van buitenlandse zaken van Paraguay. Volgens deze bekendmaking heeft de prins vrijdag de gehele dag in verband met een lichte ongesteldheid zÜn kamer gehouden. De prins gaf te Asuncion een verklaring uit, waarin hij Zegt het te betreuren dat hij tengevolge van de lichte ongesteldheid niet aan wezig heeft kunnen zijn op een receptie me hij heeft aangeboden aan de presi dent van Paraguay, generaal Alfredo "troessner. In de bekendmaking van het ministe rs van buitenlandse zaken van Paraguay jvordt verder gezegd, dat de prins na een Snge vlucht, waarop hijzelf het toestel heeft bestuurd, hoge koorts heeft gekre gen. De vlucht werd donderdag gemaakt, r"? dokter van de prins, prof. Carlos Ra- jnrez Boettner, heeft vrijdagavond mee- de ?eld, dat de prins zaterdag naar Rio Janeiro kan vertrekken zonder vrees complicaties, lp vliegtuig van de Braziliaanse ^htmacht, waarmee de prins naar Rio Janeiro zal gaan, is vrijdag te Asun- l0h geland. H.K.H. Prinses Irene is voornemens de 'ciële opening te verrichten van de e rlandse textielj aarbeurs te Utrecht P maandag 9 maart a.s. Een idyllisch meer in West-Duitsland leverde de manschappen van de oprui mingsdienst een buit van ongeveer 800 ton aan fosforbommen op. Duikers zochten de bodem grondig af, de stapel bommen werd, elders onschadelijk gemaakt en nu is het meer weer een riant watersportcentrum. In het Gasthuis te Middelburg heeft mevrouw Lenselink jr. uit Middelburg het leven geschonken aan een drieling: twee jongens en een meisje. Het gezin heeft reeds twee meisjes van respectie velijk vier en twee jaar. Het meisje, Pieternella Adriana, weegt evenals haar broertje Arie Leen- dert 1.850 gram. Het tweede jongetje, Jan Simon, weegt 2100 gram. Valkenswaard is een carillon rijk ge worden, dat binnen afzienbare tijd in de toren van de dekenale St.-Nicolaas- kerk, de oudste kerk in Valkenswaard, zal worden geplaatst. De burgemeester van Valkenswaard, mr. A. Hellenberg Hubar, heeft het klokkenspel vrijdag aanvaard in de symbolische vorm van een klokje, dat hem werd aangeboden op de viering van de veertigjarige echtvereniging van de heer en mevrouw J. van Best in Valkenswaard. De schenker van het carillon, de heer van Best, is de grond legger van de sigarenindustrie in Val kenswaard. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, februari. De recente vondst van drie vijftons „Tall Boy"-bómmen der R.A.F. in de stuwzee achter de Sorpedam nabij Amsberg in Westfalen, heeft nog eens de aandacht gevestigd op het feit, dat als gevolg van de tweede wereldoorlog de Duitse bodem nog vol zit met gevaarlijke explosieven, deels blindgangers (granaten uit de kanonnen van beide partijen en geal lieerde bommen), deels nazi-oorlogs materiaal dat haastiglijk werd be graven toen de Duitse legers op de vlucht sloegen voor de oprukkende geallieerde troepen. De Westduitse autoriteiten sommi gen er van tenminste willen daar niet altijd rond vóór uitkomen, omdat het met het oog op het eventuele toeris tenverkeer nu eenmaal geen goede re- klame is. Het is nog niet zo lang gele den, dat B. en W. van de stad Aken het lokale bommenruim-commando ontsloe gen, omdat z(j van oordeel waren dat de grond, waarop de herstelde Keizers- stad is herrezen nu wel grondig genoeg van blindgangers is gezuiverd. Alle bommenruimers accepteerden dit ontslag met uitzondering van de chef, die voor het Ambtenarengerecht zijn standpunt handhaafde, dat er nog voor jaren werk aan de winkel is, niet alleen in en om Aken, maar ook elders in West ten waarschijnlijk ook wel Oost-) Duits land. Kort daarop werd dit wat de om geving van Aken betreft bevestigd, doordat in de buurt van een soldaten- kerkhof een blindganger explodeerde. Berichten en verhalen omtrent ge vonden, onverwachts ontplofte en geluk kig zeer vaak met succes gedemonteerde blindgangers behoren tot de geregelde lektuur in de Westduitse bladen. De bondsrepublikeinse pers heeft er her haaldelijk op gewezen, dat er bij het bouwklaar maken van gronden eigen lijk nog lang niet intensief wordt gezocht naar de eventuele aanwezigheid van diep in de grond geslagen bom men en granaten, die niet tot ontplof fing zijn gekomen. Er zijn bladen ge weest, die het zelfs zo scherp hebben geslepen, dat het verkrijgen van een bouwvergunning in West-Duitsland on geveer gelijk staat met een doodvonnis, omdat de wet adspirantbouwers niet verplicht om de bouwgrond op de aan wezigheid van blindgangers te onder zoeken. De adspirant-bouwers die die moeite wèl nemen, gaan meestal niet erg diep, ook al omdat een grondig on derzoek een kostbare aangelegenheid zou worden. En dan te weten, dat het „Luftgau- kommando 6", waarvan het hoofd kwartier zich in Münster bevond, eens heeft becijferd, dat er tussen 1940 en 1945 rond 10 miljoen bommen van uit eenlopend kaliber op Duitse bodem zijn gevallen. Daarvan zou ongeveer 1 miljoen niet tot ontploffing zijn ge komen. Daarvan weer heeft men sinds 1945 er 500.000 gevonden en ge demonteerd en er zouden dus nog on geveer 500.000 bommen in de bodem liggen te „slapen", laten we zeggen de helft, doch vermoedelijk méér, in het westelijke deel van het land. Nog dagelijks wordt de vondst van dergelijke blindgangers aan de ste delijke autoriteiten gemeld. In West- Duitsland zjjn de „critieke" gebieden het in de oorlog zo zwaar gebombar deerde Roergebied en voorts de Eifel, waar de lanceerbases van Hitler's laat ste „geheime wapen", de V-l en de V-2 lagen, en het Hürtgenwald tussen Aken en Keulen, waar Hitier een desperate poging deed om de geallieerde legers van Duitse bodem en uit de buurt van de Rijn te houden. In het Hürtgenwald zijn in het laatste stadium van de oor log de zwaarste gevechten op Duitse bodem geleverd, die tenslotte eindigden met de vlucht der Duitse legers en de geallieerde opmars naar de Rijn. De voltooiing van de „Autobahn"-ver- binding tussen Keulen en Aken duurt o.m. zo lang, omdat het tracé gedeelte lijk door het Hürtgenwald loopt en men de bodem daar metertje voor me- tertje op blindgangers heeft onderzocht teneinde het risico te vermijden, dat op een goede dag de splinternieuwe „Auto- nenlandse zaken van de deelstaat Noord- rijnland-Westfalen, nog een jaar of vijf werk hebben om de grond systematisch te onderzoeken, de blindgangers bloot te leggen en te demonteren. Maar Aken heeft zijn bommenruimers de laan uitgestuurd.... De bommenruimers in West-Duitsland hebben dus, ondanks het heftig becri- tiseerde besluit van B. en W. van Aken, nog jaren werk, d.w.z. als zij lang ge noeg blijven leven om de zuivering van de Westduitse bodem nog mee te ma ken. Sinds de oorlog hebben meer dan 500 bommenruimers in West-Duits land bij hun gevaarlijke werk het leven gelaten. Bij de 24 bommenruim-groe- pen in de deelstaat Noordrijnland-West- falen waren tot dusverre 112 doden te betreuren. Van de bommenruimers, die vlak na de oorlog in de deelstaat begonnen met het zoeken naar en demonteren van blindgangers, zijn er nog maar 4 over. Een hunner is de chef-bommenruimer van Noordrtjnland-Westfalen, Walter Mitzke, die in het begin van het jaar de eerste „Tall Boy"-bom aan de voet van de Sorpestuwdam demonteerde. bahn" met alle auto's erop in de lucht zou vliegen. Er zijn tonnen blind gangers, granaten, pantser vuisten, hand granaten en begraven munitie uit de bodem van het Hürtgenwald en dus onder de toekomstige „Autobahn" Keulen-Aken vandaan gehaald en on schadelijk gemaakt. Alleen al aan het Roergebied, de Eifel en het Hürtgenwald zullen de bommen ruimers, volgens het ministerie van bin- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiii! Ook in ons land zijn na de oorlog enkele blindgangers uit de grond gehaald, zoals deze onontplofte bom van 250 pond, die onder een openbare parkeerplaats bij Schiphol te voorschijn kwam. Zoals de foto laat zien kwam bij het onschadelijk maken van het gevaarlijke souvenir ook een emmer water te pas. Het aantal in ons land aangetroffen blindgangers zinkt evenwel in het niet bij het ware arse naal, dat de Westduitse bodem nu nog bevat. daarbij geholpen door de Britse luite nant-vlieger Waters en met behulp ver der van de constructietekeningen van deze vijftonner, die het Britse ministe rie van oorlog ter beschikking had ge steld. B_Box_6_Co^enhagen 'iiiiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiimmiiHiiiimttiiiHHimiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiiitiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimi De „Tall Boy" werd door de R.A.F. gebruikt tegen stuwdammen, viadukten en duikboot-bunkers. Walter Mitzke heeft tot op heden over de 2000 blind gangers gedemonteerd. Maar elke vol gende onontplofte bom kan tevens voor hem de laatste zijn. Bijna alle bommen ruimers in West-Duitsland zijn met het .Bundesverdienstkreuz" onderscheiden. Voor meer dan duizend Westduitsers zijn ze echter te laat gekomen. Zij werden, niets vermoedend, in de loop der na oorlogse jaren het slachtoffer van ex ploderende blindgangers. Hoe langer de blindgangers in de grond blijven, hoe gevaarlijker zij worden. Doorroesten en verrotting kunnen de ontstekingsmecha nismen in werking stellen. Ook veertien jaren na de oorlog staan de Westduit sers nog aan grote gevaren bloot. De Eindhovense politie heeft een 55- jarige inwoner van Woensel gearres teerd, die ervan wordt verdacht de laatste maanden minstens dertig dief stallen in Eindhoven en verscheidene andere elders te hebben gepleegd. De man heeft reeds enkele veroordelingen achter de rug. Hij wisselde nogal eens van verblijfplaats. Toen hij gearresteerd werd lag hij in bed met een aantal bij inbraken buitgemaakte voorwerpen. Ben Essing, zoon van de burgemees ter van de landelijke gemeente Blok ker bij Hoorn, kan het eenvoudig niet laten en is dus samen met z'n trouwe medewerkers alweer druk bezig het vierde Festival-Blokker te organiseren. Bestonden de vorige festivals slechts uit één goedgevulde avond, waarop o.a. het orkest van Benny Goodman te be luisteren viel, het vierde festival zal duren van 7 tot en met 10 mei a.s. en weer plaats vinden in de enorme, met bloesemtakken versierde veilinghal van de veilingvereniging Op Hoop van Zegen in Blokker. Het programma, dat zich overwegend in de avonden zal af spelen, ziet er voor de liefhebbers van het lichte amusement en de jazz veelbelovend uit. Het festival zal beginnen op 7 mei (Hemelvaartsdag) met een dansavond, waarbij de muziek verzorgd zal worden door het bekende ballroom-orkest van Victor Silvester. Ben Essing, die Silves ter ontmoette, toen hij in Engeland was om z'n Engels goed onder de knie te krijgen, heeft al eens getracht Victor naar Blokker te krijgen, maar toen ge lukte dit hem niet. Op 8 mei zal een Nederlandse avond worden gehouden, waarbij een keur van Nederlandse artiesten zal optreden, t.w.: Mieke Telkamp, het trio Pim Ja cobs met zang van Rita Reys, Frans Popti en zijn Swing Specials met zang van Greetje Kauffeld. Voorts de zange res van het Franse chanson Sacha Da- nisent, terwijl Cees de Lange de num mers aan elkaar zal praten, zoals dat heet. Verder is men nog bezig niemand minder dan Wim Kan naar Blokker te krijgen, maar de onderhandelingen dienaangaande zijn nog niet geheel BEN ESSING rond. Op deze avond zijn de inwoners van het bejaardencentrum in Blokker gast van de organisatoren. Op 9 mei staan een tweetal evene menten op het programma, n.l. een gratis matinée voor zo ongeveer 8000 Westfriese kinderen, die men met bus sen zal ophalen en die ongetwijfeld een gevarieerd programma te zien zullen krijgen. (Van onze Haagse redactie) Driehonderdzevenentwintigduizend gulden ongeveer heeft het Nationaal Katholiek Thuisfront in 1958 uitgege ven om het werk van de aalmoe zeniers bij leger, luchtmacht en vloot mogelijk te maken. Honderdduizend gulden werd besteed aan de uitgave van het soldatenblad Salvo, vijftig duizend aan het vormingscentrum Westerhelling, vele tienduizenden aan de Katholieke Militaire Tehuizen en de rest aan kerst- en paasviering en an dere bijzondere acties. Al deze uit gaven werden bekostigd uit inciden tele inkomsten, die men zich verwierf door middel van collectes, loterijen en andere activiteiten. Deze inkomsten zijn van vele factoren afhankelijk. Het Thuisfront heeft nu het plan ge maakt een grote bron van vaste in komsten te vormen, waardoor men min der afhankelijk wordt van de al dan niet goede afloop van incidentele geld inzamelingen. Maandag begin het Thuis front een grote ledenwerfactie waaraan een loterij is gekoppeld. Het voorlopige einddoel van deze actie is een leden tal van honderdvijftigduizend. Als prij zen voor de loterij zijn buitenlandse rei zen tot een totaal bedrag van zestien- eneenhalfduizend gulden uitgeloofd. De stichting Nationaal Katholiek Thuisfront bestaat 29 maart twaalfen- eenhalf jaar. Werd het tienjarig be staan indertijd met grote luister naar buiten gevierd, voor het koperen jubi leum heeft men het hierboven beschre ven werkprogramma opgesteld. Er is veel geld nodig om het werk van de aalmoezeniers, de zielzorg onder de jon ge mensen in militaire dienst, mogelijk te maken. Voor de bouw van acht nieu we katholieke militaire tehuizen is een bedrag nodig van achthonderdduizend gulden. De helft wordt door de over heid als subsidie beschikbaar gesteld, de andere vierhonderdduizend moe ten komen van het Thuisfront. Twee ton is door de jongste loterij van de stichting al bijeen gebracht. Maar twee honderdduizend gulden moet er dus nog komen. Met een vaste bron van inkom sten van honderdvijftigduizend maal eenguldentwintig honderdtachtigdui zend gulden per jaar staat het Thuisfront sterk. De contributie be draagt immers eenguldentwintig per jaar. Als het doel van de ledewerfac- tie wordt bereikt en men is daar over niet pessimistisch, te meer daar het Thuisfront al enkele tienduizenden le den heeft, kan men beschikken over een goed werkkapitaal. Het werk van het Thuisfront heeft onlangs, door een reorganisatie van de samenwerking tussen aalmoezeniers, de centrale van katholieke militaire tehuizen, de mensen van het vormings werk, en het Thuisfront zelf, een nieu we basis gekregen. Het werk zal moe ten blijven voortgaan. Er zjjn nu eenen vijftig katholieke militaire tehuizen in Nederland en tien dergelijke centra op vliegbases. De vormingscursussen op Waalheuvel en Westerhelling worden jaarlijks door negenduizend militairen gevolgd. Voor de ledenwerfactie rekent het Thuisfront op de medewerking van de parochiële afdelingen. De actie zal tot 6 april duren en wordt gevoerd onder het motto „Wilt u dit jaar eens op reis, wint dan eerst een Thuisfrontprijs." Er Profiterend van de afwezigheid van de fotografen die naar Zuers waren ge gaan waar de laatste band werd gelegd aan de film met de Olympische skikam. pioen Toni Sailer, hebben koning Boude wijn en prinses Beatrix soms alleen, soms samen skitochten gemaakt. Bij het vallen van de avond zaten koning en prinses lange tijd met hun gevolg in gesprek bijeen aan een tafel in de bar van hun hotel. zijn zevenenvijftig reisprijzen, de eerste ter waarde van vijftienhonderd gulden, de laatste ter waarde van honderd gul den. Het karakter van de reizen kun nen de winnaars, in samenwerking met de Nederlandse reisvereniging voor ka tholieken, zelf bepalen. De trekking van de loterij zal 22 april geschieden, ten overstaan van notaris A. Kropman uit Delft. Jan de Cler en Tom Bóuws brengen 20 maart acht uur 's avonds een Thuisfront-ballade in de ether, waarin het werk van het Thuis front, ook in reportagevorm, zal wor den geschetst. Wim Bary maakt een film over het werk van het Thuisfront, die donderdag 23 april voor de televisie zal worden vertoond. 'Avonds zal een Beierse avond wor den gehouden, waarvoor de Beierse Ka pel van Mayer Hias speciaal uit Mün- chen zal overkomen. Als de stemming er goed in zit en het weer er zich voor leent zal men met z'n allen polka gaan lopen door een gedeelte van de gemeen te. Om de sfeer nog echter te maken zal men een wagen met onvervalste Beierse bierpullen, inhoud resp. een hal ve en een hele liter, uit München laten, aanrukken, waaruit het edele gerste nat zich des te smakelijker laar drin ken. De laatste avond, op 10 mei dus, zal dan het befaamde jazzorkest van Louis Armstrong and his All Stars, dat daartoe speciaal zijn toernee door Ialië onderbreekt, naar Blokker komen en een concert geven. Het orkest bestaat uit acht man, maar toch zal het gezel schap dat in Blokker arriveert uit der tien man bestaan, want Louis neemt be halve zjjn vrouw ook nog mee z'n pri vate-manager, z'n toneelmeester, z'n lijfarts enz'n kapper. Voorts is men nog in onderhandeling met een tweetal Nederlandse dixieland- bands, die zullen spelen in pauzes en die dansmuziek zullen verzorgen. Veel aandacht zal worden besteed aan het inhalen van de orkesten van Silvester en Armstrong. Het eerste zal, voorafgegaan door de kapel van de rijkspolitie, worden ingehaald in twaalf z.g. open huifkarren, die gemend zul len worden door pikeurs in Westfriese klederdracht. Het orkest van Louis Armstrong zal ingehaald worden op twee ouderwetse Westfriese hooiwagens, elk getrokken door zes ponies resp. zes witte en zes zwarte. Het geheel zal worden vooraf gegaan door de landelijke ruitervereni- ging Twisk, terwijl men er op rekent dat Louis Armstrong op z'n tocht door Blokker, de trompet nog al eens zal steken Aangezien men op alle avonden teza men zo'n 19000 bezoekers verwacht uit het gehele land, waaronder er velen zullen zijn die meerdere avonden zullen bijwonen, heeft men ter beschikking ge steld een camping-terrein, waarop plaats zal zijn voor 750 tenten en 250 ca ravans. Hoewel er tot nu toe nog nau welijks iet bekend was over het festival heeft men uit vele plaatsen in Neder land al aanvragen om kaarten gekre gen, zo bijv. uit het Friese plaatsje Ak- krum een aanvrage voor 200 kaarten. Men verwacht ook bezoekers uit het buitenland en daarom zijn een tiental Blokkerse schonen druk bezig Engels en Duits te leren of bij te leren. Het ligt in de bedoeling van het festi val, zoals het thans is opgezet, een jaar lijks terugkerend evenement te ma ken en dat alles in Blokker, dank zij het initiatief van een jongeman van 24 jaar, die het zo leuk vindt om „iets" te organiseren. De vorige festivals mogen dan al weinig of geen baten hebben opgele verd, men hoopt echter met de huidige opzet meer geluk te hebben, zodat de eventuele baten dan ten goede zullen komen aan de gymnastiekvereniging en het gemengde zangkoor van Blokker. angezien de gegevens van de burgerlijke stand zel den aan twijfel onder hevig zijn, moeten wij aanne men, dat de toneelspeler Adolf Rijkens volgende week vrijdag zestig jaar wordt. Dat zijn ge boortebewijs werkelijk het enig mogelijke houvast biedt om zijn leeftijd vast te stellen moge hiéruit blijken, dat Adolf Rij kens tot zijn 53-ste jaar gere geld de jeune-premierrollen voor zijn rekening nam en zonder moeite aannemelijk wist te maken. Zonder „premier" is het „jeune" echter gebleven, ook buiten de Bühne, waar hij een opmerkelijk jeugdige indruk maakt. Intussen kan dat alles niet wegnemen dat over enkele dagen inderdaad zijn zestigste jaar wordt afgesloten en er voor Adolf Rijkens aanleiding bestaat eens in zijn rijke toneel herinnering te duiken. Hij is verbonden geweest aan 'n groot aantal toneelgezelschappen, sinds 1947 aan het Rotterdams Toneel, Het moet al vreemd gaan als in een gesprek met een zestig jarige acteur het kleurrijke to neelverleden van ons land zich niet opnieuw gaat ontrollen, compleet met de beroemde namen die bij vrijwel geheel ons volk gemeengoed zijn geworden. Adolf Rijkens noemt ze met piëteit. Velen van hen heeft hij persoonlijk gekend en als zijn jrootste triomf beschouwt hij nog steeds het begin van zijn carrière, toen 'lij als twintigjarige student mocht optreden met Cor Ruys en Tilly Lus in het stuk Hans de Klokkenluider, waarin hij zelf(s) de titelrol speelde. Tilly Lus was toen zijn idool, en men kan zich dus de gevoelens van de jongeling voorstellen toen hij, zonder noemenswaardige toneelervaring, mocht optreden in gezelschap van deze grote actrice. Het gezin waar Adolf Rijkens uit stamt, steunde hem allerminst in zijn toneelaspiraties. Men was er van generatie op generatie aan gewend om in het leger carrière te maken, maar Adolf voelde weinig voor de gebruikelijke militaire academie en besloot, als er dan toch moest worden gestudeerd, zich op de medicijnen toe te leggen. Hij voltooide de stud,ie geheel en deed artsexamen, maar daarna kroop het bloed waar het niet gaan kon: het werd weer het toneel. Om enkele gezelschappen waarvan hij deel heeft uitgemaakt, op te sommen: het Haagse Odeontheater aan de Herengracht, het Nieuwe Rotterdamse Toneel, een Frans vaudeville theater, Nieuw Schouwtoneel, het Masker, de Rotterdamse Comedie en dan nu al weer een hele tijd het Rotterdams Toneel. De crisistijd, die in 1929 begon en vooral toneelspelers in grote moei lijkheden bracht, heeft Adolf Rijkens enkele jaren kunnen ontvluchten door zich als scheepsarts aan een Engelse maatschappij te verbinden. Hij zag de halve wereld en zou dit intermezzo niet graag hebben willen missen Later zou zijn artsdiploma hem nog eens van pas komen, en wel toen in de oorlog de cultuurkamer werd opgericht. Rijkens trad toen in dienst bij de Amsterdamse G.G.D., want het toneelleven lag toch stil. Hij is getrouwd met Jetty van DijkRiecker, moeder van Ko van Dijk jr. In tegenstelling tot Adolf heeft zij haar hart aan de televisie verpand. Een maand geleden nog trad zij voor de K.R.O. op in Bonaven- tura. Zij liet ons een pas teruggevonden foto zien, waar zij acteert naast mevrouw MannBouwmeester, een unieke prent, die zij echter wel spoedig zal moeten afstaan aan haar zoon Ko, want die is verzot op dergelijk historisch materiaal- Maar terzake. Wij schreven al dat Adolf Rijkens niet erg op televisie is gesteld. De reden daarvan is, dat hij zich zonder publiek niet op zijn gemak voelt. Hij wil de reacties horen van degenen voor wie hij optreedt, en dan liefst de verwachte reacties. Lacht het publiek niet op ogen blikken dat hij het naar die laoh had willen toebrengen, dan voelt hij zich onvoldaan, soms zelfs ontdaan. Stemmen de reacties evenwel overeen met debedoelingen, dan is Adolf Rijkens in gedachten een beetje een tovenaar, een magiër, die met zijn publiek in intens contact staat. Wij vroegen hem, uit welke rollen hij de meeste voldoening had geput. Hij begon met Hans de Klokkenluider, toen noemde hij de Oswaldrol in Spoken van Ibsen, en vervolgens somde hij zoveel stukken op waarin hij „beelden van rollen" had vervuld, dat wij die reeks maar achterwege zullen laten. Dit kan er wel uit geconcludeerd worden: Adolf Rijkens leeft zich in elke rol vol ledig in en vindt daarin zijn grootste geluk als acteur. Vanavond kan het Haarlemse publiek van zijn spel genieten in Mercadetvan Honoré de Balzac.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5