Men moet politieke taak van de vrouw niet eenzijdig zien 1 Gebruik gedistilleerd is twee maal zo hoog als voor de oorlog Paus Joannes roept op gebed, tucht en boete tot Paus Joannes XXIII Minister Klompé: Misleidende voor lichting heel gevaarlijk voor de democratie Prof. Bellefroid f Tito in de, Soedan In Nederland 40.000 alcoholisten Vliegtuig boven schip verkozen DE VROUW IN DE K.V.P. Kort voor zijn 90ste verjaardag Pater Bemulphus Cuyten A. A. f Van 15 dec, tot 15 jan. Kosten levensonder houd vrijwel gelijk Uitnodiging aan Pasternak TEGEN HET ALCOHOLISME Noordatlantische rout6 LOURDESFEESTEN GESLOTEN Waar gehakt wordt. EEN LEVENSVERHAAL MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 PAGINA 4 Groot ijveraar voor Maria van Fatima Examens 542ste STAATSLOTERIJ 4e kias ie \i\$t (Van onze parlementaire redacteur) Onder de vele initiatieven die in de huidige politieke stroomversnel ling opkomen, is er een uitgegaan van de vrouwen in de K.V.P., die za terdag voor een kaderdag te Utrecht bij een waren om zich met het oog op de verkiezingen op haar taak in de politiek te bezinnen. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, heeft ter inleiding een uit eenzetting gegeven, waarin zij met al het idealisme dat in haar voor het politieke werk leeft, de medeverant woordelijkheid van de vrouw als on misbaar stelde voor het grote doel van de politiek: het geluk van de mens. Als een van de gevaarlijke ontwikke lingen in onze tijd ziet zij een te sterk centralisme, waarbij de staat te veel zelf gaat doen en vergeet dat hij min der taken moet aantrekken dan wel stimuleren wat het particulier initiatief wil en kan uitvoeren. Zij ziet de me deverantwoordelijkheid van de vrouw temidden van deze moeilijke problemen verre van eenzijdig. Deze ligt volgens haar even goed op het gebied van het onderwijs, de woningbouw, de bezits vorming en de ruimtelijke ordening als op dat van het sociale werk. dat de vaak alleen als het aangewezen ter rein voor de vrouw wordt beschouwd. Dr. Klompé gaf het vormen van kleine groepen, die de vrouw om zich heen verzamelt, als het middel voor hen die geen tijd hebben voor aanhou dende vergaderingen. In die groepjes moet een alzijdige belangstelling wor den gewekt voor dat waar het om gaat: de redding van de mens, die in onze snel evoluerende wereld dreigt te worden ontworteld. Dit moet ons allen aangaan, aldus minister Klompé, want Zaterdagmiddag, kort voor zijn ne gentigste verjaardag, welke hij zon dag hoopte te gedenken, is te Nijme gen overleden prof. mr. J. H. P. Belle froid. oud-hoogleraar in de inleiding tot rechtswetenschap aan de r.-k. univer siteit. Prof. Bellefroid werd op 18 februari 1869 te Hasselt in België geboren, stu deerde rechtswetenschap te Leuven en Utrecht, doceerde van 1896 tot 1918 aan de Hogeschool van Luik en was van 1920 tot 1923 advocaat en procureur te Utrecht. In 1923 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de r.-k. universiteit van Nijmegen. Tal van belangrijke publika- ties op het terrein van de rechtsweten schap staan op zijn naam. De uitvaart is woensdag a.s., de re- quimmis om elf uur in de dekenale kerk aan de Groesbeekseweg, de be grafenis omstreeks twaalf uur op het kerkhof Jonkerbos. Vrijdag is in het r.-k. ziekenhuis te Boxtel overleden pater Bemulphus Cuy ten, Assumptionist. Hij werd te 's Her togenbosch geboren op 31 juli 1906. Na zijn priesterwijding was hij als leraar achtereenvolgens werkzaam op de se minaria te Zepperen, Bergeyk en te Boxtel. Daarna is hij benoemd als secre taris-penningmeester van de vereniging Fatima in Nederland, welke functie hij een tiental jaren tot aan zijn dood heeft vervuld. In deze taak is hij meermalen op bedevaart naar Fatima geweest, waarover hij alom in Nederland lezin gen en conferenties hield. Ook had hij een groot aandeel in de bloemenactie, waarmee Mariavereerders ieder jaar op 13 mei uit Nederland Maria te Fatima huldigen. Door zijn toedoen zorgden de veilingen in Aalsmeer en omstreken voor de levering van de bloemen, de K.L.M. bracht deze per vliegtuig naar Fatima, waar zij boven de plaats waar Maria verscheen werden uitgestrooid. Sinds het Mariajaar 1954 maakte de pa ter propaganda voor de Erewacht van het Onbevlekt Hart van Maria, waarbij de leden zich verplichten iedere dag een wachtuur te houden, dat zij Maria opdragen tot liefde, dank en eerherstel. Momenteel telt de Erewacht in Neder land reeds ruim vierduizend leden. Het landelijk prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, onderging van 15 december 1958 tot 15 januari 1959 slechts een geringe wijzi ging. Het indexcijfer exclusief a.o.w. daalde in verband met afronding van 117 medio december tot 116 medio januari. Het index- cijrer inclusief a.o.w. bleef onveranderd staan op 121. In- de sector voeding steeg het index- Cijfer voor aardappelen en fruit, terwijl het indexcijfer voor groenten een daling ver toonde. Voorts werd een prijsdaling gere gistreerd voor eieren en een kleine prijs stijging voor vlees. Buiten de voedings sector vertoonde het indexcijfer voor bloe men een stijging, als gevolg van de uitver koop daalden de prijzen voor kleding- ertikelen, terwijl het indexcijfer voor zie kenfondsverzekering (zowel verplicht als vrijwillig) opliep als gevolg van een pre mieverhoging. De Spaanse schrijver Jose-Luis de Vilallonga en zijn Britse echtgenote Priscilla Scott-Ellis hopen komende woensdag naar Moskou te vertrekken om daar de Russische Nobelprijswin naar Boris Pasternak te verzoeken een lezing-tournee door Europa en de Ver enigde Staten te maken. Verenigde Staten Tijdens afwezig heid van de ouders is in een woning te South Bend in de Amerikaanse staat Indiana brand uitgebroken. Zes van de zeven kinderen, en de grootmoeder die op ze paste, werden slachtoffers van de vlammen. Alleen een meisje van zes jaar kon uit het brandende huis ont snappen en buren waarschuwen. het gaat om het geluk van ons en onze kinderen. Tot ieder prijs moet worden vermeden dat men vlucht voor deze verantwoordelijkheid, omdat men van mening is dat het terrein van de poli tiek niet meer te overzien zou zijn. Over de wijze waarop de vrouw deze i taak moet uitoefenen is in deze bijeen- i komst nader gediscussieerd. De heer j W. Perquin, directeur van het partij- i bureau, vroeg de aandacht voor de I werkgroepen, die in de K.V.P. reeds een soort succes zijn geworden. Rap- j porten, daar gemaakt, worden door het I bestuur en de fracties nauwlettend be- studeerd, omdat zij de stem van het volk weergeven en zo stroomt er ge zond leven door de partijgelederen, waaraan gemakkelijk ieder lid kan deelnemen. De minister heeft waarschuwingen gericht tot degenen die vooral thans misleidende voorlichting geven en in sinuerend optreden, zoals onlangs op de bijeenkomst, waar oud-minister Hofstra zijn socialistische partijge noten van voorlichting heeft menen te moeten dienen over de K.V.P. Uit dit soort insinuaties komt teleurstel ling bij het volk voort, die zo spoe dig omslaat in défaitisme, omdat men dan de wijze waarop sommigen po litiek bedrijven gaat verwarren inet de eigenlijke politiek en alles maal ais een „vuil zaakje" van zich af schuift. Zij noemde dit levensgevaar lijk voor de democratie. Mej. Klompé wees op het eigenaar dige verschijnsel, dat degenen die van achter het IJzeren Gordijn naar het vrije westen vluchten hier vaak het ge voel krijgen minder vrij te zijn dan in het land waar zij zich hun totaal ver lies van de vrijheid niet meer bewust zijn geweest. Temidden van de onder linge concurrentie, het tegen elkaar op bieden en de strijd tussen groeperin gen in onze wereld voelt men zich dan niet meer op zijn gemak. „Wij zelf zien vaak niet wat er zich bij ons allemaal verkeerd ontwikkelt", aldus minister Klompé, die daarbij ook het nationa lisme en het gebrek aan integratie in Europa op het oog had. Mevr. Luijckx-Sleijfer heeft, als be wijs dat de vrouw bij de wetgeving ten nauwste betrokken is, gewezen op het feit, dat de invoering van vele wetten juist door haar geschiedt. Zij vroeg ook om meer onderling contact tussen de afdelingen der partij om tot een meer gecoördineerd beleid te komen. Mej. Agneg Nolte heeft een uiteen zetting gegeven omtrent de groei van de invloed van de vrouw in de K.V.P., die zü nog zeer onvoldoende vindt, al is het aantal vrouwelijke leden in de gemeenteraden in ons land dan na de verkiezingen van 1958 van 56 op 99 ge klommen. Het totaal aantal gemeente raadsleden is nog altijd 4600. Een van de vraagstukken, waarop men zich in het vrouwelijk kader be zint is de stelling van mr. Derks, on langs in het boek „Menselijke Verhou dingen" verkondigd, waarin hij zegt dat de liefde zich op politiek terrein soms het best kan bewijzen door wat de schijn heeft liefdeloos te zijn. Mej. Nol- te vroeg zich af. of dit een „sterk man nelijke visie" is. Zij merkte op, dat de vrouwen nogal wat bezwaren en grieven hebben ten aanzien van wat in de politiek gebruikelijk is, ook al zijn zij zich bewust dat prof. Buitendijk ge lijk heeft als hij zegt, dat de politiek in een mannelijke vorm is gegroeid en een werk is „van mannelijke weerstan den". Wanneer het de man eigen is de grote lijn te zien, dan wenst de vrouw zich te bezinnen over de vraag over wiens hoofd de strijd wordt uit gestreden. Uit de vergadering en ook door de partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn werd aan de commissie-Nolte hulde gebracht voor het pionierswerk dat zij heeft verricht. Ook de fractie leider van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme heeft een groot deel van deze kaderdag meegemaakt. Uit de gegevens, welke van de zijd* der luchtvaart- en scheepvaartmaat schappijen te verkrijgen waren, blijkt, Tito, die reeds enkele maanden op reis geweest is door een aantal Afrikaanse en Aziatische landen, is thans aan zijn laatste land bezig: de Soedan. Met een bloemenkrans om de nek loopt Tito hier met de eveneens met een krans getooide president van de Soedan, generaal Ibrahaim Abboed, naar het ere- platform op het vliegveld van Khartoem, om het voorbijmarcheren van de erewacht gade te slaan. Gisteren heeft de paus in de basiliek van Maria Maggiore te Rome de slui ting van de eeuwfeesten te Lourdes meegemaakt. In een toespraak wees de paus op de Maria-verering door de eeuwen heen, waarvan de eredienst aan en de devotie voor Jezus Christus de verlosser steeds in het centrum hebben gestaan. Een tweede gedachte, die de Heilige Vader en ook het hele christenvolk bij deze gelegenheid vervult is de verwij zing naar de praktische leiddraad voor het leven van de enkeling en voor de volkeren, die in het getuigenis van Ber- nadette Soubirous besloten ligt de verwijzing naar de oproep tot vertrou wensvol en nederig gebed, boetedoe ning, echte en onwankelbare vroomheid, aldus sprak de paus. Deze komen tot uitdrukking in bedevaarten naar het oord waar de Moeder een voetspoor heeft achtergelaten, niet om te voldoen aan een vaag onbepaald religieus ge- gevoel, maar ter bezinning op eeuwige waarheden ter zuivering der ziel, van de zonde en van elke andere onvol maaktheid, maar bovenal ter waarde ring van het eucharistisch geheim en van de eucharistische gemeenschap. De Heilige Vader zeide het zijn taak te achten, de oude woorden in herinne ring te roepen die sommigen weinig aangenaam zijn: tucht en boetedoe ning. Het is door discipline en boete doening dat het maatschappelijk wel zijn wordt bevorderd en de vrede ver zekerd. Dit is de feitelijke werkelijk heid. Zonder discipline zijn er geen mensen, zonder boetedoening geen christenen. Te Lourdes werd deze waar schuwing op verheven en heldere wijze door het profetische jonge meisje uitg- gesproken. Dierbare gelovigen, aldus de Heilige Vader, gelijk in andere historische tij den zich donkere wolken aan de hori zon samenpakten en de gemoederen, de gezinnen en de volkeren met bangheid vervulden, zo leeft men ook nu weer in angs» en vrees vooral de velen, die geloof noch hoop bezitten. Laat de rechtvaardigen daarom nooit ophou den te bidden dat het juiste inzicht terugkere en het geloof en de stand vastigheid niet verminderen. In Utrecht is zaterdag het jubileum congres gehouden van de stichting na tionale commissie tegen het alcoholis me, het overkoepelend orgaan van vrij wel alle organisaties, die zich in ons land bezig houden met de bestrijding van het alcoholisme en met de zorg voor alcoholisten, dat vijftig jaar be staat. Dr. W. Drees, minister van staat, hield de openingsrede. Hij wees er o.m. op, dat na de tweede wereldoorlog het alcoholisme in Nederland de verkeerde kant is opgegaan. Er viel na 1946 een versterkte drang naar ontspanning en genot te constateren en de borrel werd een normale drank in vele kringen, al dus dr. Drees. Het gebruik ligt belang rijk hoger dan vóór de oorlog Volgens hem neemt ook het aantal vrouwen en meisjes dat alcohol drinkt toe. Hij sprak er zijn verbazing over uit dat er zelfs huisvrouwenverenigingen zijn, die borrelavondjes organiseren. Dit noemde hij een typisch symptoom van de verzwakking van het normbesef, waarmee de drankbestrijding te wor stelen heeft. Prof. dr. P. J. Roscam Abbing, hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, constateerde, dat er vroeger in Nederland veel meer belangstelling be stond voor de strijd tegen het alcoholis me dan tegenwoordig. De eerste oor zaak hiervan ligt, volgens hem, in het besef bij zeer velen, dat in ons land de strijd reeds verregaand gewonnen is en dat drankmisbruik nauwelijks meer voorkomt. Prof. Roscam Abbing ver klaarde, dat de situatie echter niet zo rooskleurig is. Wel werd er veel bereikt de gemiddelde Nederlander dronk in 1900 nog vier maal zoveel bier, drie maal zoveel gedistilleerd en vier maal zoveel wijn ais in 1950 maar dit neemt niet weg, dat de toestand zich in de laatste tijd in ongunstige zin wijzigt, aldus de Groningse hoogleraar. Hij zei, dat het gebruik van gedistil leerd vergeleken bij voor de oorlog bij na is verdubbeld en dat de spreiding van het drinken groter is geworden, ter wijl het aantal echte alcoholisten in Ne derland altijd nog geschat wordt op 40.000. Pater I. J. de Reys, secretaris van het nationaal comité tegen het alcoho lisme in België, behandelde het onder werp „drankbestrijding in Beneluxver- band". Hij noemde België met zijn 450 brou werijen een bierland, Nederland met zijn distilleerders een borrelland en Luxemburg een wijn- en likeurland. In België wordt jaarlijks 1200 tot 1600 miljoen liter bier gedronken, dat wil zeggen gemiddeld 130 liter per in woner. Er wordt bovendien ieder jaar 45 miljoen liter wijn ingevoerd en 20 miljoen liter jenever en likeuren ge produceerd en geïmporteerd, hetgeen, volgens pater Reys, neerkomt op een De Rotterdamse politie heeft een 62-jarige havenarbeider uit Rotterdam opgesloten, omdat hij een' 38-jarige timmerman met een bijl op het hoofd heeft geslagen. Het slachtoffer werd in het ziekenhuis Bergweg verbon den en kon toen naar huis terug keren, daar de verwonding nogail bleek mee te vallen. De timmerman bezocht met vrouw en kinderen zijn ouders in de Catha- rinastraat. De kinderen maakten wat herrie en de havenarbeider, die er boven woonde en al eens had ge vraagd of het niet wat rustiger kon, ging op de zolder houtjes hakken als represaille-maatregel. De visite bene den ging zijn hakken toen ritmisch met handgeklap begeleiden en dit nam de havenarbeider niet. Hij daalde de trap af en stond weldra met de bijl in de hand in de kamer van zijn benedenburen. Het ene woord haalde het andere uit en het resultaat was de klap met de bijl. door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) 3 wrikbare wil om te slagen, een Op zekere dag tijdens de vakantie sterk vertrouwen, een gerechtvaar- Marja in Monte Santo op de Piazza hielp Angelo zijn vader met het digde trots en vooraleen g™te dee- dei popolo. Het was 10 augustus werk op het land. Zij waren aan moedigheid aan het licht te 1904. Op deze dag maakte de neo- Y het maaien. Plotseling zei de jon- Vaak hielp hij zwakkere broeders mjst de voigende aantekening, het Radim-Tedeschini, die door Pius X, gen: „Vader, ik wil priester wor- bij de studie en dikwijls deelde h j pr0gram was zjjn toekomstig le- kenner van mensen en zieleherders, den." Verbaasd keek Battista Ron- met ben het beetje zakgeld, dat hij gen, was ook een lange, magere, jonge priester, Eugenio Pacelli, de latere Pius XII. Maar ook bevond zich daar tussen de examinandi de latere Joannes XXIII. DE EERSTE PRIESTERJAREN Op 23-jarige leeftijd ontving An gelo Roncalli de priesterwijding door de handoplegging van mon seigneur Ceppetelli, wijbisschop van Rome, in de kerk van Santa wijding van don Angelo, dat hij hem onstuimig gelukwenste en zei: „Prachtig kerel, je zal nog eens paus worden." Sindsdien vond Roncalli het leuk, zijn vrienden te herinneren aan de ze „voorspelling", en grinnikend voegde hij er aan toe: „Dat zijn van die praatjes, die wel meer ver kocht worden bij dergelijke gele genheden." We vinden hem opnieuw terug te Rome, wanneer op 29 januari 1905 enige nieuwe bisschoppen gewijd worden, waaronder monseigneur van thuis kreeg om iets te kopen ter aanvulling van de schrale se- minariekost. In 1900 deed hij met groot succes zijn eindexamen in de filosofie en werd door zijn bisschop om zijn begaafdheid en zijn gods vrucht uitverkoren om zijn theolo gische studies te Rome voort te zetten. Hij ging college lopen aan het Seminario Romano. STUDENT TE ROME „Vanaf mijn kinderjaren heb ik plaatsen. Een moeilijk probleem nooit anders gewild dan een dood- was: de jongen moest een uitzet gewone zielzorger te worden," zei calli zijn zoon aan. Verlegen draai de Angelo zich om, en Roncalli ging voort met maaien. Toen keek hij de jongen opnieuw aan en zei: „Als je het wil, moet je het doen." En kijkend naar de welving van de zeis, die in de zon op een bisschops mijter-geleek, schertste hij: „één ding hoop ik, dat je nooit bisschop wordt." Zijn vader begon dadelijk maat regelen te nemen om zijn zoon op het klein-seminarie te Bergamo te program was zijn ven: „Ik ben priester om de zielen te sterken en te verlichten. Ik zl me alleen goed van deze taak kunnen kwijten, als ik altijd me bewust ben van mijn eigen menselijke zwak heid. Vóór alles zal mijn taak zijn: het uitdelen van de Goddelijke ge nade en het toedienen van de sa cramenten." Van zich zelf zei hij werd aangewezen om het bisdom Bergamo te besturen. Monseigneur Radini-Tedeschi was afkomstig uit een zeer hoog staande familie. Hij was een aan hanger van de politiek van kardi naal Rampolla en had een grote voorliefde voor Leo XIII. Hij was een man van buitengewone gees tesgaven en zielegrootheid, en één eens:,een gewoon kind uit het van de eerste grote promotoren volk werd aangesteld voor een won- yan d.e nieuwe katholieke sociale derbare functie tot heil van dat volk beweging m Italië. Zijn bisdom om dagelijks opnieuw het Offer van heeft daar volop van geprofiteerd. Christus tegenwoordig te stellen, Omdat hij als nieuwe bisschop ..„o. j-ic om de zondaars hun zonden te ver- van Bergamo een secretaris moest hebben en de portemonnaie van va- de patriarch Roncalli bij zijn eerste geven en zich voortdurend te geven hebben, dacht hij er over om een der Roncalli was plat. Op advies 4» «»- van de pastoor besloot zijn moeder alle familieleden te bezoeken om wat geld bij elkaar te krijgen. Toen ze 's avonds huiswaarts keerde, was de buit niet groter dan een gulden of twaalf. Maar dank zij monseigneur Morlani kon Angelo naar Bergamo vertrekken. Deze priester betaalde het seminarie kostgeld, en zijn afgedankte togen werden door moeder Roncalli om getoverd in pakken voor de snel groeiende knaap. preek in de San Marco te Venetië, aan het volk." van de twee jonge priesters te ne- En zie, nu is hij al student van Zijn eerste H. Mis celebreerde hij men, die in de Sixtijnse kapel had een van de oudste en eerbiedwaar- op het graf van Sint Pieter. De- den geassisteerd bij de H. Mis, op- digste seminaries te Rome, en daar zelfde dag had de neomist een spe- gedragen door Pius X bij de bis- zit het bijna zekere gevaar in, dat ciale audiëntie bij de paus, de H. schopswijding. je nooit een gewoon pastoortje zal Pius X. 49 jaar later vertelde de Enige dagen voordat hij naar worden. patriarch van Venetië hierover het Bergamo vertrok om bezit te ne- Vermeldenswaardig is, dat daar volgende: „Op de dag van mijn men van zijn bisschopszetel, be- zijn geestelijke leidsman, pater eerste H. Mis in de Sint Pieter had zocht monseigneur Radim-Tede- Francesco Pitocchi was, een pries- ik het grote geluk van een speciale ter van groot geestelijk formaat en audiëntie bij de paus, de H. Pius X. buitengewone godsvrucht, in 1922 Toen de paus verscheen, zeide de- gestorven in geur van heiligheid, gene die mij begeleidde: „H. Vader, dit is een pasgewijde priester van SEMINARIEJAREN Er is niet veel van te vertellen. Het was 1892 dat hij er heenging. Tot de wisseling der eeuw maakte hij daar zijn gymnasiale en wijsge rige studies. Wel openbaarde in de ze tijd zich stap voor stap en steeds duidelijker zijn buitengewoon ge zond verstand en de ongewone goedheid van zijn karakter. Ook hier moest de jongen weer wennen aan een vreemde omgeving en vooral zich aanpassen aan een strak studieprogram. Maar al spoe dig voelde hij zich helemaal thuis op het seminarie en begonnen een Sommige van zijn medestudenten, die nu in het bisdom Bergamo in de zielzorg werken, herinneren zich uit die vervlogen jaren nog heel goed het doen en laten van Roncal li. Je kon toen al zien, dat hij eens wel hoog zou stijgen op de ladder van de hiërarchie. Zijn persoonlijk heid, zijn intelligentie èn zijn op vallende goedheid waren hiervoor een waarborg. Na afloop van de vier voorge schreven studiejaren behaalde An gelo magna cum lauda het laureaat in de theologie. Twee toekomstige pausen waren toen in de aula van Bergamo. Hij heeft vanmorgen zijn eerste mis gedaan." Toen legde Pius X zijn beide handen op mijn hoofd en zei: „Prachtig, beste jon gen, ik geef je mijn zegen en de kracht om je voornemens te vol brengen, en ik wens, dat je pries terschap een troost moge zijn voor Gods Kerk." Een paar dagen later ging don Giuseppe naar Bergamo om in zijn geboortedorp zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. De eerste persoon, die hij bij zijn terugkeer in Sotto ontmoette, was het Seminarium Romanum aanwe- een oude familievriend, dokter Ce- zig. Bij de candidaten die toen het sare Mingozzi. Deze was zo buiten- buitengewone nederigheid, een on- schriftelijk examen moesten afleg- gewoon verheugd over de priester- schi de rector van het Seminario Romano. Toen vroeg hij: „hoe he ten die jonge priesters uit Berga mo? Ik heb wel zin om één van de twee tot mijn secretaris te be noemen." De rector noemde de naam van Roncalli en mijn naam," vertelt monseigneur Gulielmo Ca- rozzi, maar hij gaf de voorkeur aan don Angelo, omdat die „meer Ro mein" geworden was. Zo kwam het, dat bisschop Ra dini-Tedeschi don Angelo tot secre taris koos. Het waren twee mensen van sociaal verschillende afkomst, met verschillend temperament en gewoonten, maar het werd een prachtige harmonische samenwer king. Radini was altijd een ridder lijke heer en Roncalli was steeds een gehoorzame, trouwe secretaris met dynamische werklust. (Wordt vervolgd) hoofdelijk verbruik van negen liter absolute alcohol per jaar. De gemiddelde Nederlander nuttigt per jaar slechts 18 liter bier en 2,6 li ter gedistilleerd. Pater Reys ging ook in op de drank wetgeving in beide landen. Volgens hem is die in Nederland gericht op het algemeen welzijn, terwijl zij in Bel gië het stempel draagt van een zuiver fiscale wetgeving, die met het eigen lijke probleem niets te maken heeft. Spr. wil een studie maken van de eco nomische rol die de drankhandel in de Beneluxlanden speelt, de kapitaal markt die ze inneemt en de arbeids krachten die ze gebruikt. Volgens hem kan men dan peilen, in hoeverre een omschakeling naar een meer gezonde industrie mogelijk is. Pater Reys acht voorts een studie over een degelijke drankwetgeving die ook betrekking heeft op de bescherming en de voorlichting van de jeugd, de pu blieke opinie en de zorg voor de alco holisten, noodzakelijk, evenals het be schouwen van het drankprobleem in het licht van de lichamelijke, geestelijke en morele volksgezondheid. AMSTERDAM, 14 febr. Doet. far macie: mej. H. Teng Hie Nio, Lie Kiem Pwee en J. J. M. van Aken (Amster dam). Kand. economie: C. Th. O. Mulié, S. A. Heijmans en J. G. W. v. d. Pol (Amsterdam). Kand. theologie: J. A. Scholten en met lof S. E. Hof (Amster dam). Doet. rechten: mej. C. J. Ossen- dorp, A. A. M. Lauxtermann (Amster dam) en met lof mej. M. E. Wittig (Bussum). dat in 1958 méér passagiers per vlieg tuig over de Noordatlantische oceaan zijn gegaan dan met de oceaanreuzen* Ongeveer 1.200.000 luchtreizigers zijn van Amerika en Canada naar divers* Europese landen vervoerd en het aantal van hen, die voor een vlucht in omge keerde richting hadden geboekt, is in dit cijfer begrepen. Daar staat tegen over dat 960.000 personen per schip ovef de oceaan zijn gereisd. Voor de eerste maal in de historie is het aantal luchtreizigers over de Noord atlantische routes dus groter dan het aantal passagiers, die per schip de plaats van bestemming bereikten. Op merkelijk is het feit, dat het cijfer in zake het scheepsvervoer is teruggelopen voor de eerste maal trouwens over de laatste ten jaar. In 1957 namens 1.035.000 personen de boot naar Ameri ka en Canada en terug in het afgelo pen jaar daalde dit cijfer dus met 75.000. Alleen de Pan American World Air ways en de B.O.A.C. vlogen in de laat ste maanden van 1958 met straalver- keersvliegtuigen over de oceaan. Dit jaar evenwel en voornamelijk in I960 zal de vloot van straalverkeersvliegtui- gen sterk toenemen en deskundigen op luchtvaartgebied nemen aan, dat in de komende jaren het oceaanverkeer zich sterk ten gunste van het vliegtuig zal ontwikkelen. Denemarken Twee Deense zalm vissers hebben zaterdag geseind dat een Russische patrouilleboot in de Oostzee langszij voer en hen opdroeg haar naar de Oostzeehaven Liepaya te volgen. Nadien heeft men niets meer van de vissers vernomen. Sir Hugh Foot, de Engelse gouverneur van Cyprus, wordt op London Airport uit zijn vliegerspak geholpen na zijn aankomst met een Canberra-straalbommen- werper van de R.A.F. Foot heeft zich naar Londen gespoed voor de belangrijke besprekingen over de toekomst van het veelomstreden eiland. HOGE PRIJZEN f 50000 15874 f 1500 9512 f 1000 6225 7467 11765 12227 13945 15715 15816 20204 21953 f400 1805 3165 4217 8751 9674 114S6 1231G f 200 1758 1918 2795 3004 3200 3616 il<!3 4594 4689 5047 5503 6633 6776 6799 £213 7716 8860 9378 9058 10532 10944 11229 12090 13313 13579 13692 13828 14923 16117 16847 17401 18153 18586 19166 19501 19534 19655 20128 20608 20732 PRIJZEN VAN ƒ80— 1146 249 292 461 511 631 646 663 737 754 837 871 903 927 940 941 2079 198 232 443 504 625 704 724 740 755 986 3107 120 173 227 402 465 505 550 601 693 776 789 809 823 4031 040 135 346 437 472 479 496 573 639 723 729 736 892 5007 041 213 232 337 478 534 631 774 921 6017 230 307 313 473 526 536 560 601 615 645 763 785 927 961 7009 038 049 287 303 343 446 490 517 544 670 685 744 958 8282 389 443 783 789 9104 211 491 543 565 634 814 819 865 921 951 10053 104 326 366 435 511 738 779 855 875 906 11065 159 173 179 227 259 316 381 444 459 476 533 661 687 794 895 923 948 12125 168 185 231 351 413 447 588 609 616 729 730 13036 058 293 406 481 636 898 993 14231 530 581 722 737 774 915 15047 193 234 276 293 326 339 344 410 510 533 548 572 742 879 16055 153 245 319 412 491 574 679 701 753 786 790 806 975 991 17027 300 350 351 365 498 579 735 763 766 771 898 18065 104 148 177 190 203 395 407 539 541 596 611 628 737 746 749 820 849 867 949 952 990 19053 128 162 255 276 388 411 418 700 741 906 956 981 1 20043 341 514 538 819 21109 216 240 340 493 499 617 776 1017 113 127 128 241 308 309 365 415 443 507 512 524 547 566 672 694 696 719 744 762 791 825 826 860 895 933 935 938 945 950 963 967 996 2013 043 077 088 118 132 152 155 170 193 211 303 367 369 414 429 483 527 540 597 616 752 775 779 800 853 865 873 875 890 897 915 958 964 S016 053 082 085 097 112 128 132 151 178 180 181 257 279 304 336 356 376 383 414 420 460 463 467 480 506 588 595 743 748 750 770 773 801 847 878 913 952 989 4002 010 023 054 096 123 125 132 140 154 160 163 178 196 216 250 284 314 327 337 359 379 380 389 407 410 468 596 627 642 646 654 655 670 681 711 770 772 777 792 793 864 874 937 974 980 6020 081 106 125 135 178 187 192 196 205 228 230 233 255 269 276 302 317 345 395 445 451 452 456 471 473 491 533 546 564 605 633 644 654 665 704 723 725 745 838 839 872 902 916 931 964 6047 093 106 120 132 201 209 247 250 266 277 296 317 324 325 364 375 384 394 408 453 488 511 522 545 592 605 647 671 689 721 748 760 775 793 820 887 909 910 921 946 993 7055 057 068 069 089 097 115 117 142 154 180 200 237 242 247 270 276 288 325 328 355 361 371 379 402 457 466 494 518 534 643 674 689 725 751 776 779 805 816 879 926 938 968 975 8050 101 106 163 167 255 261 275 332 336 353 400 436 474 500 598 603 621 625 633 661 675 718 745 795 803 878 884 932 957 997 9000 8035 074 141 143 162 176 182 183-193 250 271 304 309 322 352 358 360 385 395 402 409 426 452 464 492 509 517 520 526 530 574 612 630 663 710 717 753 765 812 823 902 911 935 10071 174 186 230 253 274 284 298 321 439 468 497 500 506 508 543 587 608 631 638 641 651 692 739 768 820 841 844 895 915 925 931 965 NIETEN 11088 107 113 126 134 155 251 322 333 343 365 368 371 414 431 529 544 576 613 634 666 718 726 734 766 784 827 834 872 909 914 920 985 12003 035 044 050 078 126 157 172 182 188 216 235 265 268 269 279 295 354 355 434 443 515 524 535 592 608 659 679 689 691 701 725 750 792 817 831 849 857 940 973 980 13039 054 068 086 120 121 128 134 148 158 202 215 219 273 278 283 315 328 344 353 386 388 405 439 443 451 457 460 464 562 615 674 722 751 755 762 799 819 821 834 856 858 883 892 913 994 999 14006 022 067 085 088 111 122 168 172 173 229 247 270 276 298 333 340 357 383 429 446 457 469 658 764 739 796 898 934 943 960 15013 016 036 038 039 114 116 147 151 159 162 168 212 215 227 229 247 290 294 328 354 366 378 476 483 490 509 553 614 681 697 718 722 759 771 799 817 820 830 848 859 907 909 950 956 16000 16010 025 069 096 115 157 238 243 264 269 331 335 338 417 419 437 474 485 497 533 546 561 596 668 692 783 789 801 809 833 838 887 889 920 932 938 989 998 17015 025 113 134 171 221 247 259 286 292 305 396 537 571 592 668 682 712 740 759 762 810 927 945 961 970 18034 041 063 149 160 163 180 225 271 282 307 320 322 361 422 437 447 476 480 487 614 635 659 684 754 785 858 905 985 19005 076 083 098 105 110 144 152 168 206 211 235 275 321 357 366 399 421 519 573 586 596 610 638 668 677 678 736 737 795 804 839 840 845 868 920 957 977 988 20031 054 091 093 126 130 168 187 188 233 253 267 303 334 351 365 420 460 469 522 629 672 675 690 703 718 724 756 826 872 911 912 929 942 954 958 21007 040 041 101 114 173 201 2U7 218 279 318 421 473 483 486 54o 551 578 SSfLMÈ 697 780 811 827 872 974

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 4