ONRUST IN DE BORINAGE VINDT WEERKLANK Vakbonden trekken thans lijn Schiphol ligt een record aantal uren in zware mist 185 uur in eerste helft van februari tegen 50 uur in de hele maand in 1958 Weduwen- en wezenverzeke ring vóór alg. Kinderbijslagwet Zeven doden bij relletjes in de hoofdstad van Franse Congo Bezorgdheid over de mijnstreek Prinses Marijke twaalf Nog geen zekerheid over premie percentage Grote bende in V.S. opgerold Parlementair debat ontaardt in straat gevechten te Brazzaville Het weer Specialist aan ziekbed van Dulles Driejarig meisje verdronken DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 o 82sfe JAARGANG No. 30141 BRUSSEL, hedenmorgen. De oproep tot werkhervatting, welke de Belgische minister van Economische Zaken Van der Schueren zondag tot de Mijnwerkers van de Borinage richtte, is een preek in de Woestijn geweest. Niet alleen was de staking in de streek van Bergen gisteren vrijwel algemeen, maar ook gedurende de hele verdere week blijft het stakingsparool van kracht. De socialistische vakbonden hebben bovendien een uitbrei ding van het conflict tot andere kolenbekkens en in het Mterste geval zelfs tot de hele Belgische industrie aange kondigd, wanneer de regering voor zaterdag a.s. de in uit licht gestelde sluiting van de Borinagemijnen niet heeft in getrokken. Een belangrijk element in de ontwikkeling is de beslissing van de christelijke vakbonden, die zich solidair hebben verklaard met de beweging, zodat de regering thans san een verenigd arbeidersfront het hoofd te bieden heeft. Limburgse gedepu teerden Beschermende maat regelen nodig Indonesië vraagt V.S. militaire vliegtuigen Verdovende middelen Oostenrijkse politie pakt Nederlander in de kraag Verdacht van inbraak in Zwitsers plaatsje &e MORRIS 'êefore you êuy! Suède damesjasjes in kleuren Rustig weer GAAT U VERHUIZEN? Het weer in Europa Zeeuwsch-Vlaanderen Leerzame DEMONSTRATIE voor wie het zelf doet Giebels Ijzerhandel n.v. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omuldenr Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 «'•ctie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A M. van der Kaften. Hoofdredacties Drs. H. v. RUN en W Severtit E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIDS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur *s avonds tel. 21544. Uitbreiding van de staking over heel België (Van onze Brusselse correspondent) i Volgens een verklaring van de heer TJecot, secretaris van de regionale mijn- werkerscentrale, hadden gisteren op het middaguur 22.000 mijnarbeiders het Werk neergelegd. Dit cijfer komt onge veer neer op 95 procent van de arbei ders der Borinage-mijnen. In de ande re sectoren waren de resultaten onge luk. In zeven van de acht grote me- saaifabrieken, evenals in de twee ke ramische bedrijven was de staking compleet. In de chemische industrie hadden vijftig procent van de arbeiders werk neergelegd. De grote elektri- =cne centrale van Quaregnon werkte normaal, maar de handelaars hadden va .zaken geslten. Ook de employés haa.-j t provinciaal bestuur te Bergen hadden er een vriie dag van gemaakt, flet tram- en autobusvervoer was voor tachtig procent verlamd. Wanneer men de met glasscherven bedekte straten, de omgehakte bomen en hier en daar een uit de rails ge lichte tram buiten beschouwing laat, verliep de dag overigens vrij rustig. Slechts in één enkel geval moest de marechaussee een charge met traan- gasbommen uitvoeren, toen vijfhonderd betogers in de loop van de avond een aantal arrestanten uit de kazerne van Bergen wilden bevrijden. Een gendarme werd hierbij licht gewond. Ife aandacht gaat inmiddels naar het Politiek aspect van de zaak. In aan wezigheid van circa 15.000 manifestan ten heeft de socialistische minister van s'aa! Delattre te Quaregnon van de fegering geëist, dat zij onverwijld de Peslissingen van de Nationale Steen- Jtolenraad zal intrekken. Met andere Woorden, het Algemeen Belgisch Vak verbond eist, dat de sluiting van de °orinagemijnen wordt uitgesteld zolang mor de ontslagen mijnarbeiders geen Pjeuwe werkgelegenheid gevonden is. verder eist de linkse vakbond het on verwijld goedkeuren van bijzondere kredieten, om de vestiging van nieuwe Jhdustrieën mogelijk te maken. Een mars naar Brussel wordt in uitzicht gesteld voor het geval aan deze deside rata voor het einde der week geen gun- gevolg is gegeven. -Van zijn kant heeft het Algemeen Christelijk Vakverbond enige sensatie verwekt met een eis tot nationalisatie de Belgische steenkolenindustrie. ?*et lijkt onwaarschijnlijk, dat de vak- J??nden van eerste minister Eyskens in ?'t opzicht veel meer dan een schijn tere concessie te verwachten hebben, économisch waren de maatregelen van Nationale Steenkolenraad volkomen Vftrantwoord en 's lands financiën laten ?en verdere subsidiëring van de defici- taire Waalse mijnen niet toe. Van de hiiclere kant zal de regering een of an- l er spectaculair gebaar moeten stel- |£hf om te beletten dat een uitbrei- 'ng van het mijnconflict het hele Massale protestbijeenkomst tegen de sluiting van mijnen in de Borinage. Niet minder dan 185 uur (51,4 procent) heeft de meteorologische dienst van de burgerlijke luchtvaart op Schiphol in de eerste helft van februari geteld, waarbij het zicht minder was dan de gemiddelde limieten, uit veilig heidsoverwegingen door de luchtvaartmaatschappijen vastgesteld voor landingsprocedures. Deze limieten liggen voor de ene maatschappij wel eens iets hoger, voor de andere wat lager, maar men mag toch aannemen, dat bij een zicht van minder dan 800 meter en een wolkenhoogte van minder dan 60 meter, bij een bedekkingsgraad van 5.8 of meer, de gezagvoerders der binnenkomende vliegtuigen een landingsverbod van hun maatschappij hebben. Tot en met zondag telde het filiaal van het K.N.M.I. op Schiphol dus 185 zg. misturen, waarop de vliegtuigen dienden uit te wijken naar een luchthaven zo dicht mogelijk bij Amsterdam, hetgeen in sommige perioden een vrij aanzienlijke afstand betekende, omdat ook Brussel, Londen, Keulen, Dusseldorp en Hamburg op vele dagen evenals Schiphol vanwege de mist niet waren te bereiken. Indien men bedenkt, dat gedurende de gehele maand fabruari 1958 in totaal 50 misturen werden genoteerd (percen tage 7,4) dan is het duidelijk, dat in de afgelopen twee februariweken het re cord in alle opzichten, maar dan in on gunstige zin werd gebroken. (Gehele maand februari 1957 28 uren of 4,2 pro cent). Dat 1959 wel bijzonder ongun stig is ingezet tonen de gegevens aan, waarover het K.N.M.I. Schiphol over maand januari beschikt. Het vorig jaar werden er in januari 72 „misturen" ge- gedeputeerde staten van Limburg ten en .'n de zitting van provinciale sta- hieégedeeld dat zij in hun laatste bjj- Sta mst de regering het volgende tele- hi hebben vei zonden: staten van Limburg verzoeken aatJ^Sering dringend haar bijzondere Uiow??ht te schenken aan de steeds buj 'ijker wordende situatie der Lim- van i mijnindustrie vooral als gevolg Iw lö andere landen getroffen maat- het k Beschermende maatregelen in kér-k e'ang der Limburgse mijnwer- der Vo'king zullen naar het inzicht mij gedeputeerde staten op korte ter- htoeten worden genomen." tievïLllererl mr. S. Fr. Haffmans, frac- Tahs van de K.V.P. en dr- d- P.v.d'Av°Przitter van de fractie van de hun jn 'n de provinciale staten hebben tuigd. tetnming met dit telegram be- Belgische bedrijfsleven in gevaar brengt. Vanmiddag om drie uur ontmoeten de heer Eyskens en zijn collega Van der Schueren te Brussel de leden van het Hoge Gezagsorgaan van de E.G.K.S. om te onderzoeken welke maatregelen men in het raam van het gemeen schapsverdrag eventueel nemen kan om België uit het kolenslop te helpen. Het E.G.K.S.-akkoord heeft o.m. de weder aanpassing van de werkloze mijnarbei ders en de industriële omschakeling van een door crisis getroffen mijngebied voorzien. Brussel maakt er echter geen geheim van, dat het in de gegeven omstandigheden wel iets meer ver langt. In de Wetstraat werd gisteren luid op gepleit voor een totaal verbod van iedere import van steenkolen uit de Verenigde Staten, Duitsland en Ne derland. Dat de Hoge Autoriteit hier aan zijn zegen zal willen verlenen is echter vrijwel ondenkbaar. Men meent te weten, dat premier Eyskens in dit geval een compromis zal voorstellen, waarbij de steenkolenimport uit de E.G.K.S.-landen dan toch aan zeer sterke beperkingen zou worden onder worpen. In 1958 bedroeg de import uit Ne derland en Duitsland samen 2,7 miljoen ton. Voor 1959 was tot dusver een in voer van 4,250 miljoen ton toegestaan. Eyskens wil dit volume tot nagenoeg de helft terugbrengen. Om een derge lijke beperking door te voeren kan de Belgische regering zich op artikel 37 van het E.G.K.S.-verdrag beroepen. Dit artikel voorziet in de eventualiteit van een ernstige crisis, waarvan de oorzaak tot het bestaan zelf van de Gemeen schappelijke Markt terug te voeren is. Genoemd artikel is echter dermate wa zig, dat een vlotte discussie voor de bijeenkomst van vanmiddag wel niet te verwachten is. Vice-maarschalk Suryadarma, de chef staf van de Indonesische luchtmacht, heeft medegedeeld dat de V.S. is ver zocht vliegtuigen te leveren voor het uitrusten van vijf Indonesische squa drons, met inbegrip van bewapening en elektronisch materiaal. Hij zei dat Indo nesië ook in Australië vliegtuigen en elektronisch materiaal wil kopen. Dit meldt Reuter. Een Indonesisch squadron jachtvliegtuigen omvat ongeveer 20 toe stellen. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft op de algemene weduwen- en wezenverzekering een aantal wijzigingen aangebracht, waardoor de invloed van de reeds eerder voorgestelde algemene kinderbijslagverzekering in de regeling vervalt. De regering zegt in haar toelichting, dat het nu wel vast staat, dat de kinder bijslagregeling niet tegelijk met de weduwen- en wezenverzekering in wer king kan treden. De wijzigingen zijn tegelijk met de memorie van antwoord op het ontwerp aan de Tweede Kamer voorgelegd. De omzetting draagt een meer technisch karakter en heeft geen invloed op de hoogte van de uit kering. In hun antwoord op vragen uit de Ka mer verzetten de ministers Beel en Zijlstra zich tegen wijzigingen in de we duwen- en wezenverzekering, zoals die o.m. waren voorgesteld ten behoeve van vrijgezellen en ongehuwde werken de vrouwen. De bewindslieden menen dat wijzigingen niet noodzakelijk zijn. Bovendien zou daarmee het karakter van de regeling, die een algemene voor ziening met zo min mogelijk uitzonde ringen wil geven, worden aangetast. Toekenning van een weduwenpen- sioen aan alle weduwen tot het 65e jaar zou naar schatting de kosten met 220 a 230 miljoen verhogen. Zoals be kend wordtvolgens het regeringsvoor stel aan vrouwen, die op betrekkelijk jeugdige leeftijd weduwe zjjn geworden, slechts gedurende een beperkt aantal jaren recht op pensioen verleend. Over het benodigde premiepercenta ge, dat voor de weduwen en wezen verzekering moet worden opgebracht, is advies gevraagd aan de Sociale Ver- zekerings Bank. De bank heeft echter haar advies niet kunnen geven. In ieder geval betekent de premieverplich ting een lastenverzwaring, aldus de re gering, ook al zal deze last kunnen wor den gecompenseerd door een verlaging van de premie voor de algemene ouder, domsvoorziening. De Amerikaanse federale politie heeft na een onderzoek van meer dan twee jaar een belangrijke bende handelaren in verdovende middelen opgerold, de grootste die ooit in de V.S. heeft ge werkt. In New York en New Jersey zijn 32 personen, onder wie het hoofd van de bende, gearresteerd. Men legde onder meer beslag op 16 kilo zuivere heroïne die een waarde van meer dan drie miljoen dollar heeft. Op verzoek van de politie te Ziirich is in Oostenrijk een Nederlander gearres teerd, die wordt verdacht van een in braak te Thalwil, aan het meer van Zürich. De man zou 6 februari in een villa waar de bewoners afwezig waren een hoeveelheid contanten, en waardepa pieren ter waarde van 20.000 Zwitser se francs hebben gestolen. In Zürich en Basel heeft hij vier effecten van 1000 Zw. frs. ieder verzilverd. Daarbij ge bruikte h(j de naam van een andere Nederlander in het hotel waar hij korte tijd logeerde. Toen het onderzoek fraude aan het licht bracht was de man ver dwenen. Men wist echter dat hij, in ge zelschap van een vrouw, naar Oosten rijk was gegaan. Daar is hp toen ge pakt. Waarschijnlijk zal hij naar Zü rich worden overgebracht om te worden verhoord. (U.P.I.). De mijnwerkers van de Borinage trachten door het omverwerpen van allerlei voertuigen ook het verkeer te ontwrichten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking met temperatuur om het vriespunt, midden op de dag echter ook opklaringsgebieden met maximumtemperaturen van 5 tot 10 graden. Weinig wind. Zon: 7.52-17.58. Maan: 13.06-4.08. Aangezien de as van een gebied met hoge barometerstanden zich nog lang zaam in noordelijke richting verplaatst wordt de kans dat de mist in ons land overdag op meer plaatsen oplost dan de laatste tijd het geval is geweest groter. Er blijft weinig wind, in de nacht en vroege ochtend zal het op vele plaatsen een paar graden vriezen, maar overdag zullen de temperaturen flink oplopen. Prinses Marijke hoopt morgen haar twaalfde verjaardag te vieren. (Foto M. C. Meyboom) Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing, uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. D A M I A A N S EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 mm. neersl Station Weer temp. algel gisteren 24 uur Stockholm geheel bew. 3 0.1 Oslo zwaar oew. 0 0 Kopenhagen mist 1 0 Londen mist -1 0 Amsterdam mist 2 0 Brussel mist -1 0 Luxemburg onbewolkt 0 0 Parijs onbewolkt -0 0 Nice onbewolkt 6 0 Berlijn mist -0 0 Frankfort mist -4 0 Munchen zwara be\ -7 0 Zürich onbewolkt -5 0 Genève onbewolkt -4 0 Locarno onbewolkt -2 0 Wenen licht bew. -4 0 Innsbruck licht Lew. -6 0 Rome onbewolkt 8 0 In Brazzaville, de hoofdstad van de Franse Congo, zijn bij gevechten tussen politieke tegenstanders 7 mensen om het leven gekomen en 35 gewond. De strijd ging tussen aanhangers van de Afrikaanse Democratische Volksbewe ging en de socialistische partij, die hun meningsverschillen in het parlement op straat gingen uitvechten. De Franse Congo is een zichzelf bestuurde staat binnen de Franse gemeenschap. Het ge bied telt 800.000 inwoners. Brazzaville ligt aan de rivier de Congo, tegenover Leopoldstad, de hoofdstad van de Bel gische Congo, waar zich onlangs ern stige onlusten hebben voorgedaan. De oppositie in het parlement van de Franse Congo is vorige week tot een boycott van de vergaderingen overge gaan. Zij eist, dat een datum wordt vast gesteld voor algemene verkiezingen. Na het debat over de begroting liet de regering van abbé Fulbert Joeloe (var. de plaaselijke afdeling van de Afrikaanse Democratische Volksbe weging) met spoed een wetsontwerp aannemen, dat de parlementaire on schendbaarheid voor de tijd van veer tien dagen opschort. Ondertussen waren groepen aanhan gers van abbé Joeloe en van zjjn socia listische tegenstander, Jacques Opan- gault, de straat opgegaan. In de inheem. se wijken Potopoto en Bacongo gingen zij elkaar met messen en speren te lijf. De artsen, die de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dulles, behandelen, hebben de hulp ingeroepen van een kankerspeeialist om met hem te spreken over de stralingstherapie, die de minister moet ondergaan. Een woordvoerder van het ministerie heeft verklaard, dat Dulles in een opgewek te stemming verkeert en dat de toe stand van de minister bevredigend blijft. - De bestraling van Dulles is nog niet begonnen. De minister moet eerst tya hebben om van de operatie te herstel len. De Amerikaanse senaat heeft gis teren een ogenblik stilte betracht om te bidden voor het herstel van Dulles. De Amerikaanse senator Mike Mans- field, Democraat en vooraanstaand lid van de senaatscommissie voor buiten landse zaken, heeft in de senaat het idee geopperd om de ministers-confe rentie met de Russen in Washington te houden, omdat men dan rechtstreeks advies kan vragen aan Dulles. teld (9,7 procent) en in dezelfde maand van dit jaar 83,5 uur, zijnde 11,2 pro cent. In januari 1957 lagen deze cijfers veel lager: 42,5 uur en een percentage van 5,7. Van negen uur des morgens tot des middags vijf uur is het maandag niet mogelijk geweest, door de zeer dichte mist, dat een vliegtuig van een der maatschappijen, die op Schiphol vlie gen, op de Amsterdamse luchthaven kon landen. Wel zijn er enkele toestel len met Europese bestemming vertrok ken, maar uit de aard der zaak werd niet verwacht, dat deze machines in de loop van de dag of de avond op de te rugvlucht op Schiphol zouden kunnen dalen. Om v(jf uur landde met weinig hori zontaal zicht ais eerste toestel de con- vair van de Finnair uit Londen, met vijf passagiers voor Hamburg en drie voor Helsinki aan boord. De vijf passa giers voor Hamburg werden in Amster dam op de trein gezet. De Finse piloot weigerde n.l. in Hamburg, het volgen de station van deze dienst, te landen, omdat vandaar maar tien meter hori zontaal zicht was gemeld. Zes reizi gers die reeds uren in de wachtkamer van Schiphol hadden gewacht op het kleine kansje naar Scandinavië en Fin land te vertrekken, stapten in de con- vair met bestemming Kopenhagen waar de Finnair in afwijking van de route naar toe ging en vijf passagiers voor Helsinki voegden zich bij hen. In middels was ook een vrachtmachine van Transair, een DC-3, komende van Gatwick, geland na vijf vergeefse po gingen daartoe te hebben gedaan. Om zeven uur in de avond klaarde het op Schiphol plotseling op. De vrachtmachine van de Panamerican in Frankfurt, die reeds van plan was Schiphol te laten liggen en rechtstreeks naar Londen te vliegen, profiteerde het eerst van deze opklaring. In totaal wa ren maandag niet minder dan 36 machi nes van de K.L.M. naar uitwijkhavens gedirigeerd. Het zakenleven in Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft, nu door de mist de veer boten op de Westerschelde niet of on regelmatig varen, met ernstige eco nomische en financiële tegenslagen te kampen. Handelaren, die de markten in Oostburg, IJzendijke, Axel, Hulst en Terneuzen willen of moeten be zoeken, durven dit niet aan, daar zij er niet zeker van zijn diezelfde dag nog terug te kunnen keren. Markt kooplieden, die ook de markten in overig Zeeland bezoeken, komen bo vendien voor het feit te staan, dat hun koopwaar, die z(j collectief ver zenden, aan de ene of andere zjjde van de Schelde door de mist wordt opgehouden, zodat zij tot werkloos heid zijn gedoemd. De aanvoer van levensmiddelen stagneert ook reeds enigermate. De vissersvaartuigen, die 's zaterdags thuis komen en 's maandags uitvaren, nemen passagiers voor eigen risico mee. Deze scheepjes, die van Breskens uit de visvangst beoefenen, komen en gaan ondanks dikke mist. Er is ook wel enige vaart van kustvaarders en binnenschepen. Advertentie Bent u een „Doe-het-zel- ver"? Verzuim dan niet de belangrijke demon stratie bij te wonen op zaterdag 21 februari a.s. Van 10 tot 6 uur zal in de Bildetdijkzaal van Res taurant Brinkman (Grote Markt) het meest moderne gereedschap van deze tijd gedemonstreerd worden door experts van ver schillende fabrieken. J Toegang geheel gratis. Gedempte Oude Gracht 5 In Sneek is maandagmiddag het drie jarig dochtertje Dieneke van de fami lie J. Steenwjjk in de Woudvaart ge vallen en verdronken. Men heeft nog lange tijd kunstmatige ademhaling toe gepast, echter zonder succes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1