Ondergrondse van Amsterdam naar Schiphol: f 375miljoen KLM-gebouw op Museumplein blijft voorlopig staan Coentunnel moet boven de IJ-tunnel voorrang gegeven worden m Bliksem-ledenwerfactie van de K.V.P. met tal van stunts in het zuiden Mohair voor de lente K ru is wo ordraadsel Gesprek over met Duitse Duitsland adviseurs Gomulka heeft in Moskou langdurig nagepraat Ernstige studie van vervoerplannen Coördinatie commissie op hoog niveau Pesman schaatst nog één seizoen Standpunt van K.V.P.-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland Leids wegenplan aanvaard BOTSINGEN OP RIJKSWEG 13 ERIC DE NOORMAN Krachtproef van de katholieke politieke solidariteit Zuivering op komst in Poolse CP. Na de Winterspelen uit de wedstrijdsport Vier maanden voor niet gepleegde overval De Koningin weer thuis Na ongeval overleden Twintig auto9s moesten worden weggesleept Italianen behouden wereldtitel bridge Agent neergeslagen bij aanhouding Dodelijke val van trap Auto geslipt WESTELIJK VOORSTEL AAN MOSKOU Negenurige werkdag bij Fordfabrieken DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 fAGÏNA 2 30 „Zoudt gij uw beste vriend in de steek laten, als hij geroofd was door dat stel nekkensnijders?" gromt Eric. „Nu dan, wij ook niet." De Ieren luisteren belangstellend, als Eric een beknopt verslag doet van wat hen overkomen is. „We zullen dit melden," zegt de krijgsoverste, „het zal Fergus de Stormvogel zeker belang inboezemen, dat men hem poogt in handen te krijgen Haha! In ieder geval hoop ik, dat ge uw vriend redden kunt, makker. Behouden vaart!" Weinige ogenblikken later is de Noorman weer terug aan boord van zijn eigen schip. Luide afscheidskreten vliegen over en weer. De logge lerenschepen komen langzaam weer in beweging. De Noorman verlegt de koers naar het Noordwesten en de reis wordt voortgezet. Erics ogen glijden bezorgd langs de kim, waar zich donkere wolken beginnen samen te pakken. De Ieren hebben gelijk gehad, het wordt inderdaad kwaad weer. Grijs wordt de zee, met grauwe, nijdige schuimkop pen en diepe, felgroene kolkingen. De lucht wordt donker en de eerste regen begint te vallen. Felle rukwinden striemen het want en scherp houdt de Noorman de zeilen in het oog. Dreunend en krakend schieten de schep6 vooruit. De bemanning houdt zich voorbeeldig en gevaar dat de mast z* knappen is er nog nietnóg nietEensklaps lijkt de regen als M bakken tegelijk over hen heengestort te worden en tot op de huid door* weekt zoeken de mannen die geen dienst hebben beschutting in het klein ruim, waar zich de leeftocht bevindt. Met opeengeklemde lippen slaat En^ de meelegger gade. Beter dan bij zijn eigen schip ziet hij daar, hoe gevaar* lijk hoog de woeste golven langs de boorden kruipen. De ranke boeg va" Bolans schuit is meestentijds niet eens te zien en ook zijn eigen schip word1 keer op keer overspoeld door de hoge golven. Dan klinkt ineens een kreet over hun hoofden: „Land! Land aan bakboord!" LandInderdaad. een dunne, donkere streep tekent zich vaag af tegen de onzekere kim Maar terwijl de twee notedopjes langzaam kreunend daarheen de steven wenden, is er geen man aan boord, die nog enige hoop koestert, dat ze dat verre doel ooit veilig zullen bereiken. 10n VERMISTE JONGEN TERECHT JEUGDIGE REDDERS (Van een verslaggever) Het ziet er nog niet naar uit dat het K.L.M.-busstation op het Museum plein in Amsterdam zal verdwijnen. Hoewel het huurcontract volgend jaar januari afloopt en het karakteristieke gebouwtje slechts een tijdelijke opzet had gekregen, zal naar alle waar schijnlijkheid het contract verlengd worden, als de gemeenteraad daarvoor zijn toestemming geeft. Dit station, of liever gezegd: deze plaats op het Mu seumplein, hoort thuis in een complex van vele maatregelen, waarmee men het vervoersprobleem tussen Amster dam, Schiphol en Den Haag zou kun nen oplossen. Nog altijd is het kost bare plan in studie om een onder grondse verbinding van het Museum plein naar Schiphol aan te leggen, die dan weer aansluiting geeft op trein verbinding Schiphol-Den Haag: een affaire waarmee een bedrag van onge veer 375 miljoen gulden is gemoeid en die dus zeker niet op stel en sprong haar beslag zal krijgen. Bij de onderhandelingen die daarover worden gevoerd en de studie die men daarbij maakt zijn o.a. de N. V. Schip hol, de KLM, de gemeente Amsterdam, de Nederlandse Spoorwegen en Rijks waterstaat betrokken. De technische kant van de zaak biedt geen onoverko melijke problemen. Het bepalen van h't tracee is echter wel weer moeilijk. Moet, om maar iets te noemen, de on dergrondse via de Lairessestraat, het Haarlemmermeerstation da' dus weer in gebruik gesteld zou kunnen worden) en het Amsterdamse Bos naar Schiphol leiden? Of verdient de route via de Boerenwetering de voorkeur? En hoe zot voorts het tracee langs (of onder?) het merengebied van Zuid-Holland ge legd moeten worden? De Nederlandse Spoorwegen moeten wat betreft de fi nanciën een belangrijk woord spreken. Heel uitgebreid worden de vervoers cijfers bestudeerd en de economische aspecten van de dure ondergrondse be sproken. Dit laatste gebeurt door een coördinatiecommissie waarin de ge noemde instanties zitting hebben. Er zijn meerdere vervoersplannen, hoewel de coördinatiecommissie aan het ondergrondseplan op het ogenblik verreweg de meeste aandacht besteedt. Zo is er in het grote uitbreidingsplan van Schiphol, dat voor 1965 verwezen, lijkt zou moeten worden, een spoor lijn geporjecteerd van 't Centraal Sta tion naar Schiphol die grotendeels over de Ringdijk zou moeten leiden. En er is een mogelijkheid open gelaten van een spoorlijn van het Haarlemmer meerstation via Amstelveen naar Schiphol. In dat geval zou van het Museumplein-station geen sprake meer zijn. Maar deze lijnen zijn, luchtig ge zegd, meer gemaakt bij wijze van krabbeltje. Als het plan voor een ondergrondse de voorkeur gaat verdienen, zal uiter aard de Amsterdamse gemeenteraad ook nog een stem in het kapittel hebben. En niet in de laatste plaats de Commissie Personenvervoer, die concessies voor trein- of busverbindingen moet verlenen. Op het ogenblik wordt de verbinding tussen Amsterdam en Schiphol zeker Na de Olympische Winterspelen van 1960 gaat Pesman, die zaterdag tn Oslo tijdens de wereldkampioenschappen de 5000 meter won, zich uit de schaatssport terugtrekken. „Ik geloof niet dat ik een internatio naal kampioenschap zal winnen. Ik wil nog één seizoen schaatsen. Na de Olym pische Winterspelen in Squaw Valley trek ik me terug en ga ik me aan privé- zaken wijden", zei de 27-jarige Neder landse toprijder in een gesprek met het dagblad „Aftenposten". De heer D. Laan heeft bjj de alge mene beschouwingen tijdens de van morgen begonnen begrotingszitting van de Provinciale Staten van Noord-Hol land medegedeeld, dat de fractie van de K.V.P. er de voorkeur aan geeft, dat de Coentunnel eerder wordt aangelegd dan de IJ-tunnel, indien beide tunnels niet tegelijkertijd kunnen worden ge maakt. Hij wees erop, dat de Coentun nel voor de industrie in de Zaanstreek van het grootste belang is, dat de streek er aanmerkelijk snellere en be tere verbindingen met het achterland door zou krijgen. Ook is de K.V.P. er voor, dat van de beide IJsselmeerpolders die nog droog gelegd moeten worden eerst de Mar kerwaard drooggelegd wordt. Als argu menten voor een eerdere inpoldering van de Markerwaard noemde hij de structuurveranderingen van de land bouw in de provincie, die gepaard gaan met ruilverkaveling, en voorts de nood zaak van nieuwe wegen en betere ver bindingen tussen de provincie Noord- Holland en het noorden en oosten van het land alsmede de mogelijkheid re creatieruimte te scheppen in de nieuwe -polder. Het was de heer Laan tegenge vallen, dat G.S. (in hun memorie van ant woord deze problemen wel aan de or de hadden gesteld, maar dat zij er angstvallig zorg voor hadden gedragen hun standpunt niet kenbaar te maken en slechts de voor- en nadelen van de verschillende mogelijkheden hadden op gesomd. De heer v. d. Bilt (WD) verklaar de er bij de algemene beschouwingen de voorkeur aan te geven dat eerst de Hemtunnel wordt aangelegd omdat hij (Van onze correspondent) De raad van Leiden heeft in een mid dag- en avondzitting gisteren tot een uur 's nachts gesproken over het we genschema dat de dienst gemeentewer ken heeft ontworpen. Het plan werd in beginsel goedgekeurd. Het debat spit ste zich toe op de demping van het laatste stukje Levendaal, een aantrek kelijk doch verwaarloosd stukje stads- schoon tegenover de dekenale St.-Lode- wijkskerk. Een voorstel, een ander plan, dat het behoud van dit grachtje beoogt, aan een nader onderzoek te on derwerpen, werd met 21-13 stemmen verworpen. Men is overeengekomen, dat enige zaken in het wegenschema met de grootste urgentie moeten worden be handeld, zoals de verwezenlijking van de noord-zuid verbinding via de Hooi gracht, de verwezenlijking van de tra verse via de Langegracht en de aan leg van de verbindingsweg rijksweg 4 naar het Stationsplein door het Ples- manviaduct. betere spoorwegverbindingen van de Zaanstreek van belang achtte in ver band met de scheepvaart in het Noord zeekanaal. De heer Roelse (Arb.) vroeg G.S. nun voorkeur duidelijker kenbaar te maken in de kwestie rond de oeverver bindingen van het Noordzeekanaal en de volgorde van de drooglegging van de IJsselmeerpolders. De P.v.d.A. heeft haar standpunt wat de tunnelprioriteit betreft nog niet kenbaar gemaakt. Zij acht echter een eerdere drooglegging van zuidelijk Flevoland wenselijk mede ten behoeve van de verbinding van West-Friesland en overig Noord-Hol land met andere delen van het land. De heer Vermooten (Arb.) verklaarde zich er voorstander van van de IJssel meerpolders een twaalfde provincie te maken. G.S. hadden Mch daartegen ver klaard, maar deze spr. vond dat stand punt te chauvinistisch Noordhollands. Z.i. was de aansluiting van zuidelijk Flevoland bij Gelderland niet mogelijk omdat die provincie, reeds een der he- terogeenste van ons land, dan nog on- gelijksoortiger zou worden. De heer Ver mooten wees er ook op dat de provin cies Utrecht en Zeeland kleiner zijn dan de gezamenlijke IJsselmeerpolders zul len worden. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 36-jarige chauffeur-be steller van de P.T.T., W. B„ wegens poging tot uitlokking van een diefstal, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De officier van justitie had negen maanden geëist. De man had een overval op zijn be stelauto georganiseerd, waarbij een 62- jarige koopman hem behulpzaam zou zijn. Het plan was dat de koopman ergens tussen Edam en Amsterdam een postzak met geld uit de wagen van B. zou roven. Zij zouden de buit dan later samen delen. De koopman had zich echter teruggetrokken toen bleek dat B. zijn mond had voorbijgepraat tegen zijn huishoudster. Van de diefstal was toen niets meer gekomen. H. M. de Koningin is gisterochtend tegen half twaalf op paleis Soestdijk teruggekeerd van haar winersportvakantie in Gstaad in Zwitserland. H. K H. Prinses Irene was op het station in Utrecht aanwezig om haar moeder te verwelkomen. Te Haalderen is zaterdag de 32-jarige gehuwde H. B. uit Gt idt, werkzaam op de Philipsfabrieken te Nijmegen, in de mist met zijn motorfiets in volle vaart tegen een stilstaande wagen gereden. Aan de gevolgen van dit ongeval is hij thans over leden. naar behoren vervuld do„r de busdien sten van iylaarse Kroon, zodat alle ar gumenten voor een ondergrondse op de ze feitelijke situatie stuk kunnen lopen. Een rechtstreekse verbinding Schiphol. Den Haag (door de KLM verzorgd) zou verbetering verdienen. In de dikke mist van gisterochtend kwam op rijksweg 13 tussen Delft en Overschie een vrachtauto met oplegger dwars op de weg te staan, doordat zoals de bestuurder vertelde de ver snellingsbak op het slechte weggedeelte was losgetrild. De bestuurder van een achter de vrachtauto rijdende personen wagen reed tegen de stilstaande vracht auto op, waardoor zijn auto ernstig werd beschadigd. Over een lengte van ruim een kilometer in de richting Delft deden zich vervolgens nog verscheidene botsingen voor, waarbij in totaal meer dan veertig auto's waren betrokken. Persoonlijke ongevallen gebeurden daar bij niet, maar twintig auto's werden zo zwaar beschadigd, dat ze moesten wor den weggesleept. De Delftse politie rukte met drie ploegen uit en legde het verkeer tijdelijk om. Italië heeft voor het derde opeenvol gende jaar het wereldkampioenschap bridge gewonnen. Nu net negendaagse driehoekstoernooi geëindigd is geeft het scoringbord twee overwinningen aan voor de Italiaanse ploeg die uit Pietro Forquet, Guglieimo Sinisealco, Waiter Avarelli en Giorgio Belladonna bestond. Italië won met 233-183 punten van de Verenigde Staten, en met 218-178 pun ten van Argentinië. De Verenigde Sta ten versloegen met 252-209 punten Ar gentinië en bezetten de tweede plaats in het toernooi. De eindzitting werd bijgewoond door honderden toeschouwers, en talloze bridge-enthousiasten hebben in hun huiskamer van de laatste 1% uur van het spel kunnen genieten dank zij een t.v.-uitzending op zondagavond. Bridge-experts, en daarbij ook de spe lers van de verliezende ploegen, schrij ven het Italiaanse succes toe aan het uiterst precieze biedsysteem. De Ame rikanen hebben al verklaard dat zij het zullen bestuderen en er mogelijk iets uit zullen overnemen om hun kansen op succes in de toekomst te vergroten. Zondagavond is een politieagent te Groningen in moeilijkheden geraakt toen hij een dronken wielrijder, een 31-jarige Groninger, wilde aanhouden. De man ging er vandoor en verdween in een café. Toen de agent hem uit het café wilde halen bemoeide zich met deze aanhouding een 29-jarige Groninger, die de agent te lijf ging. De politieman sloeg met zijn hoofd tegen het biljart, raakte even bewusteloos en liep een lichte hersenschudding op. Inmiddels was de politie gewaarschuwd. De bemanning van een surveillancewagen rekende de beide mannen in. Ze werden opgesloten en ter beschikking van de justitie ge steld. De 83-jarige mevrouw M. A. Schrau- wen—Jorissen uit Ossendrecht. die bij familie in Den Haag logeerde, is zater dagnacht door misstappen van de trap gevallen. Zij was onmiddellijk dood. Op de propagandadienst van de K.V.P. te Tilburg wordt de komende dagen de laatste hand gelegd aan de organisatie van de bliksem-ledenwerf actie. In het achterzaaltje van hotel „Modem" op de Heuvel in Tilburg ko men 3 maart tussen 7 en 11 uur, veelal telefonisch, de uitslagen binnen met de ledenwinst. Met telmachines zal de grote optelsom, die een gooi naar de 500.000 leden doet, worden verwerkt. Op grote borden zullen de K.V.P.- voormannen de thermometerstaat volgen, die bij 410.000 leden (het huidige ledental) begint. Bij 450.00 leden zal de K.V.P. al het grootste aantal leden uit haar geschiedenis bereiken, maar pas bij 500.000 kan van een daverend succes worden gesproken. Over de uitslag var deze nationale K.V.P.-campagne zijn de voormannen in de provincie nog optimistischer dan de „Haagse centrale" die in de bliksem-actie tevens een krachtproef van de katholieke politieke solidari teit ziet. Het grote enthousiasme, waarmee in honderden afdelingen de bliksem-actie wordt voorbereid voor spelt alle goeds. Op het platteland en in de grote steden van Brabant en Lim burg lijkt de start van de ledenwer ving voor 3 maart de lont in het kruit vat voor de komende verkiezingsslag te z(jn. De grote centrale bliksemac tie belooft een ketting-reactie te wor den, die pas op de late avond van de verkiezingen tot stilstand zal ko men. In Tilburg en naaste omgeving wordt druk gepiekerd om op de avond van de 3de maart een paar stunts op touw te zetten. Er zijn verschillende plannen, waaruit nog een keuze moet worden gemaakt. De Geldropse K.V.P. wil in de plaatselijke koekfabriek een enorme koek laten bakken, waarop in suiker letters de ledenwinst wordt gespoten. Met een snelle wagen kan dit origine le cadeautje dan nog tijdig in de armen van de partijvoorzitter worden ge drukt. De afdeling Lith, het dorp aan de rivier van Antoon Coolen, is op zoek naar een mooie opgezette snoek. Men wil mr. van Doorn of fractie-voorzitter Romme een briefje uit de grote snoe- kenbek laten halen, waarop het resul taat van de bliksem-actie staat. In Best laten ze een grote klomp ma ken. Wat dit betreft behoeft het geen Sinterklaas te zijn voor mr. van Doorn om in Best zijn klomp te mogen zetten. Hij krijgt er 3 maart de ledenwinst in cadeau. In Valkenswaard wil men het aantal nieuwe leden in de vorm van si garen aanbieden. De sigaren van dit ta bakkers-stadje zjjn wereldberoemd. In een agrarisch stadje in Limburg wil men 's avonds op het K.V.P.-hoofd- kwartier in Tilburg een grote mand met eieren gereed zetten. Er komen even veel eieren in als er nieuwe leden zijn. Jongens van enkele weeshuizen en ande re instellingen moeten dan de eieren tellen om mr. van Doorn de uitslag te kunnen vertellen .De eieren die de jon gens tellen mogen ze voor hun tehuis houden. Zo wordt er 3 maart nog naas tenliefde op politieke basis gepleegd. In de mijnstreek is een gemeente op het ondeugende idee gekomen een kit met zoveel eierkolen naar Tilburg te sturen ais er nieuwe leden zijn. Ze wil len de partijvoorzitter of prof. Komme kennelijk een paar zwarte handen be zorgen. Want mr. van Doorn of prof. Romme moet natuurlijk tellen. De K.V.P. Boxmeer gaat de leden winst in grote worstcijfers aanbieden. Dat vraagt een hele organisatie. Er moeten tevoren meters worst naar Til burg worden gebracht, waar telefonisch de einduitslag binnen moet komen om de worstcijfers te kunnen formeren. In Helmond is aan de bliksem-actie een „één plus één"-actie gekoppeld, dat wil zeggen, dat elk K.V.P.-lid een brief in de bus küijgt met het verzoek een nieuw lid te maken. Binnenkort gaat een aantal K.V.P.-notabelen huis-aan- huis in Helmond op pad. Mr. Fr. van Thiel, oud-minister en voorzitter van de Katholieke Werkgevers Vereniging in Nederland, loopt schouder-aan-schou- der met wethouder Frans den Ouden, de vice-voorzitter van de katholieke Bossche Bond van de K.A.B. En naast hem trekt er een middenstander op uit met de wethouder Sjef Raaymakers. Wie nog wil zéggen, dat de kleine man in de K.V.P. altijd het zware werk moet doen, kan er hierbij van worden overtuigd, dat de inzet van hoog tot laag volledig is. Fabrikant, arbeider, middenstander en landbouwer gaan hand-in-hand. De 32-jarige automobilist V. uit Utrecht merkte maandagavond niet tij dig op dat de dubbele rijbaan van de rijksweg VelsenHaarlem ter hoogte van Santpoort overgaat in een enkele rijbaan. Hij sloeg over de kop toen hij in zijn wagen krachtig remde voor het schrikhek. Bestuurder en passagier kwamen met de schrik vrij, maar de wagen werd ernstig beschadigd. Horizontaal: 1 kamermeisje in harem - paard 2 sussen - tabak 3 zwerver 4 oud (Eng.) - vroeger 5 Duitse rivier - tijdruimte 6 ontharen - windrichting - kloostergewaad 7 bestuurster 8 christenhater - Egypte en Sy rië 9 ten bedrage van bepaald geluid maken 10 Europ. lucht vaartmij - jongensnaam 11 deel van sabel - reukwater Verticaal: 1 samenscholing - inwoner van Spanje 2 muntstuk laagte 3 fondsen - bouwk. ing. 4 deksel - heersen 5 tere - handel r») vO 00 6 gelaat - rekening 7 afbeelding 8 slecht 9 oosters vrou wenverblijf - een plant 10 dierengeluid - bevroren dauw - ontvangstbe wijs 11 zenuwtrekking - Afrik, rivier - gevangenis De zestienjarige bakkersknecht A. C. Romijn uit Groningen, voor wie zater dagavond een opsporingsbericht werd verspreid, is terecht Zondagavond werd hij aangetroffen op de Carolieweg te Groningen. Hij was sinds 10 februari verdwenen. De jongen had op die da tum zijn woning verlaten met een kof fertje kleren en was niet op zijn werK aangekomen. Hij had de afgelopen da gen rondgezworven. Het vijfjarige meisje Margje van Loo uit Dordrecht raakte zaterdag in een wak en zou zeker verdronken zijn, als niet twee jongens van twaalf jaar en een van tien jaar haar daaruit hadden gehaald. Het meisje was al enkele malen kopje ondei gegaan en kon zichzelf niet uit het wak bevrijden, doordat het ij* voortdurend afbrokkelde. De jongen* trokken, liggend op hun buik. het meis je op het droge De Verenigde Staten. Grpot-Brittan- nië, Frankrijk en West-Duitsland heb ben gisteren te Moskou in antwoordno ta's gereageerd op de Russische nota van 10 januari j.l., waarin werd voor gesteld op een binnen twee maanden bijeen te roepen 31-mogendhedenconfe- rentie een ontwerp-vredesverdrag voor geheel Duitsland op te stellen. In de op alle hoofdpunten gelijkluidende no ta's wordt voorgesteld dat de minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Stat Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland over het Duitse vraagstuk zullen beraadslagen, in aan wezigheid van Duitse raadgevers. Over de conferentieplaats, het tijdstip der besprekingen en de vorm der Duitse deelneming zon in onderling overleg overeenstemming moeten worden be reikt. De westerse mogendheden herha len in hun nota's dat zij vastbesloten zijn zich niet, als gevolg van het Russische voornemen om het be stuur over Oost-Duitsland aan de communistische Oostduitse staat over te dragen, te laten dwingen uit West- Berljjn te vertrekken. De Westduitse regering zinspeelt In haar antwoord slechts indirect op de Russische voorstellen ten aanzien van Berlijn met de woorden: een politiek van kracht en eenzijdige maatregelen Capucci de Italiaanse ontwerper heeft voor het voorjaar deze man tel in zijn collectie van zacht mohair in de tere geelroze kleur van zon- gestoofde abrikozenMohairmateri alen zijn de specialiteit van de Schotse textielwever Ascher. Deze stof heeft een ingeweven donkere streep en brede rand. Dezelfde don kere rand komt als een kokernauw rokje onder de zevenachtste mantel uit. Mohair blijft ook dit voorjaar zeer in trek en ook de zevenachtste mantel. De Fordfabrieken bij de Hembrug zul len voorlopig tot eind maart negen uur per dag werken. Tot uitbreiding van de arbeidsduur is men moeten overgaan om aan de stijgende vraag naar auto s te kunnen voldoen. De maatregel geldt alleen voor de afdelingen, die direct bij het produktieproces zijn betrokken. De Poolse afvaardiging, die onder leiding van Wladislaw Gomulka het 21e congres van de Russische communisti sche partij heeft bijgewoond, keert van daag uit Moskou naar Warschau terug. De Polen zijn ruim drie weken in de Russische hoofdstad geweest, langer dan andere delegaties. Gomulka is op zijn reis naar de Sovjet-Unie vergezeld door de minister van buitenlandse za ken, Rapacki, de voorzitter van de staatscommissie voor de economische plannen, Jedrychowiski, en twee functio narissen, die vooral verantwoordelijk zijn voor interne partijkwesties, Klisz- ko en Zambrowski. Uit de samenstelling van de delega tie heeft men gemeend te kunnen af leiden, dat de Polen zich grondig heb ben geïnformeerd over de bedoelingen van de Russische buitenlandse politiek en over de mogelijkheid, dat het z.g. plan-Rapacki een nieuwe bloei beleeft. Verder moet er gesproken zjjn over de coördinatie van de Poolse en de Sovjet-economie in het kader van Khroesjtsjevs zeven-jarenplan. En tenslotte zou Gomulka de Russi sche leider op de hoogte hebben ge steld van zjjn voornemen tijdens het Poolse partijcongres, dat volgende maand wordt gehouden, de stalinisti sche Natolin-fractie uit te rangeren Gomulka zou verwachten hiervoor de steun van Khroesjtsjev te kunnen krij gen, omdat de Poolse Stalinisten zich tóch meer op Mao Tse-toeng hebben georiënteerd dan op de Russische par tijleider. Men verwacht zelfs, dat Khroesjtsjev in maart naar Warschau zal komen om het Poolse partijcon gres met zijn aanwezigheid op te luis teren. zou tot zeer ernstige gevaren leiden. Zij meent ook dat, waar bil het ontwerpen van een vredesverdrag voor Duitsland moeilijke vraagstukken aan de orde zullen worden gesteld, een uitgebreide gedachtenwisseling tussen de Grote Vier noodzakelijk is. Frankrijk verklaart in zijn antwoord nota dat het bereid is aan vier-mogend- hedenbesprekingen deel te nemen, wan neer hierop „daadwerkelijke vraagstuk ken" wo'der, besproken en niet slecht3 het op kunstmatige wijze door het Kremlin in het leen geroepen Eerlijn- se probleem. De Verenigde Staten zeggen in hun nota. waarin wordt verwezen naar de Sovjet-voorstellen ten aanzien van Ber lijn. dat het gevaar voor de wereldvre de, dat verbonden is aan dit Russische initiatief, duidelijk is. De westerse mo gendheden kunnen alleen verklaren dat z;j zich het recht voorbehouden hun verbindingen met hun Rerli.jnse secto ren met alle geschikte middelen in stand te houden, aldus de Amerikaanse nota. In welingelichte kringen te Washing ton beschouwt men Wenen of Genèv* als geschikte plaatsen voor de vier- mogendhedenbesprekingen. Gehoopt wordt, dat deze in april of begin me' kunnen worden gehouden, dus vóór de 27ste mei, de door de Sovjet-Uni® genoemde datum, waarop zij het vier- mogendhedenbestuur over Berlijn be ëindigd zou willen zien. Het Russische voorstel om in Warschau of Praag te beraadslagen wordt, naar verluidt, onaanvaardbaar geacht. Van ambtelijke zijde wordt t® Washington opgemerkt, dat indien d® voorgestelde vier-mogendhedenbespr®- kingen zouden leiden tot verkleining de" meningsverschillen tussen Oost et\ West over het vraagstuk-Duitsland, hei mogelijk zou zijn later in dit jaar een topconferentie te houden. „Doch de Sovjet-Unie heeft tot dusverre nog Seeij blijken van bereidheid gegeven om haar voorstellen voor een Duits vredesver drag te laten varen ten gunste van d® Westerse tegenvoorstellen", aldus werd hieraan toegevoegd. Bondskanselier Adenauer heeft i-v- het Westduitse antwoord aan Moskou tegen christen-democratische P?r mentsieden gezegd, dat hij bereid langdurige onderhandelingen te yoer® als het mocht komen tot een vierrnu- gendhedenconferentie over het j vraagstuk. Adenauer zon verj5-da hebben dat men moet bedenken dat a onderhandelingen over het bestand Korea twee jaar hebben geduurd dat er meer dan 1.000 vergadering nodig zijn geweest voor het sluiten v een staatsverdrag met Oostenrijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2