Is eigenaar veroordeeld op verdachtmakingen Radio en TV Kor tebaanspor t m Zaanse Saende meldt zich als kampioen in de N.H.S.B. Paus Joaneesi XXIII «f Voorzitter van Alkmaar Vooruit acht Tesselaar onschuldig Jantje Tienkamp schaatste 12G0*=> hij elkaar Standbeeld voor schaatser Verlengstuk van de competitie in diverse afdelingen nodig In één nacht Uw handen gaaf en zacht EEN LEVENSVERHAAL DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 „Doping van Sir Parisien O" David Copperfield Mendès-France in Engeland Ambtelijke dwaling Onderscheiding voor K.R.O.-T.V. Vanavond Vijfde testmatch Australiërs staan er weer goed voor Om Nederlandse titels zaalhandbal Jeugdschaaktitel van Noord-Holland, Kampioen Bosscher lijdt nederlaag tegen De Jong Zuid-Afrika alleen met blanken naar O.S. Bridge-Olympiade start in Rome Italië en de Tour Eisen t.a.v. merkenteams al minder geworden Engels voetbalteam naar Amerika Toiyrnee start met wedstrijd tegen kampioen Brazilië "M Braziliaans elftal in training Engelse bekercompetitie Erlgelse league Dodelijk enthousiasme Honkbalrel in Venezuela Brooks naar Ferrari? Martin Jole bondscoach ,®P hun verzoek hebben maandag- I <Wag tijdens de algemene vergadering J® Krasnapolsky te Amsterdam van de »n ei®ene eigenaarsvereniging „De Draf- Port" twee sprekers het woord mogen eren over de doping-kwestie Tesse- jaar. De eigenaar-veearts K. Clay uit JjUtgeest, die bij speekselonderzoek van et paard „Sir Parisien" van de heer «sselaar op verzoek van de verdediging Sjs getuige optrad, zei thans, dat de heer ^esselaar veroordeeld wordt op ver dachtmakingen. De heer Tesselaar is aar aanleiding van het rapport van dit ®Peekselonderzoek, dat tot tweemaal toe 11 Positieve reactie vertoonde, tot 1 juni Het prettigste programma-onderdeel van de AVRO-TV-uitzending vonden wij gisteravond de „Meridiaan", die in ver pand met de op handen zijnde Boeken week aan het boek was gewijd. Men zag jets over de verspreiding van boeken it ons land, over het binden van boe- *eh en tenslotte kwamen enkele auteurs, te weten Harry Mulisch, Cor Wuyn. Anna Blaman, Max Dendermon- os en Ed. Hoornik, vertellen wat schrij ven nu eigenlijk is. Dat men hun hoof den op het scherm zag verschijnen in ®en soort aureool van hun respectieve Randschriften, wekte de suggestie dat IRen met litteraire heiligen te doen had. Rie diverse auteurs zullen echter, dunkt °hs, de eersten zijn om dat tegen te 'Preken. Maar zij vertelden allen be taald amusante en zelfs rake dingen. Ruck de Vilder leidde deze „Meridi aan", zoals zijn gewoonte is, met rustige bekwaamheid. R Wat was er verder nog? Tja, Gregor °erban met zijn orkest en dus met ■Roemeense klanken en bovendien met een viool, die hij dermate krachtig en ijurig bewerkte, dat wij een ogenblik 'achten dat zij het zou begeven. Maar «et instrument hield stand. Tot ons ge- hoegen. Want zo'n kwartiertje Roe meense muzikale hartstocht kan geen «waad. Tenslotte de zoveelste aflevering ,van de Perry Como-show, zoals gewoonlijk m een slechte telerecording van de N.B.C. Jane Wyman kwam al zingende alle opzichten nog het best uit de verf, dachten wij. H. Hn. Voor de N.C.R.V. begon men maan dagavond met de opvoering van „Da- vid Copperfield" van Charles Dickens als seriehoorspel. De bewerking was C. j_ Heeck, de regie van Johan Bodegraven. De bewerking van een uusebreid werk ls dit heeft veelal het Dezwaar, dat het gebodene te fragmen tarisch wordt. Men tracht het gebeuren samen te vatten in een groot aantal hleine scènes, die aan elkaar gespro ken worden. Er gaat op die manier Vooral veel van de sfeer van het spel verloren en dat is bij een boek als ..David Copperfield" een groot verlies. De regie had hier nog wel veel goed kunnen maken, maar effecten werden te weinig toegepast of juist te vee] en te nadrukkelijk. Ook de rolbezetting )vas in de eerste uitzending niet zo als die gewenst zou zijn. Zo was bijvoor beeld de Mevrouw Copperfield van ij1 gr id van Benthem zeer zwak. Ook Corrie van der Dioden als David -vist b!et steeds te overtuigen Prachtig was de Pegotty van Nel Snel. J.v.S. Pierre Mendès-France zal voor de Dxford Union een debat voeren over gebeurtenissen in Frankrijk. Het ont vangende gezelschap stelt: that this bouse is alarmed by recent events in France. Van het debat zal het Derde Programma een verkorte uitzending Seven op 27 februari van 22.45 - 24.05 bdr, Mendès-France zal in het Frans sPreken; hij is de derde spreker over ^jt onderwerp. Tegenover zich zal hij v,nden Conrad, de zoon van Bertrand P'-issel] en het Lagerhuislid Maurice Poelman. Een groep Amsterdamse journalis- Ieh zal onder regie van Anton Sweers "®t luisterspel Ambtelijke dwaling" Carel Schrover voor de microfoon Rcrtolken in het K.R.O.-programma ah zondag. Dit luisterspel is een be- jYerking van het toneelstuk „Hart van v„£", dat bekroond werd in een prijs- p?ag van Ons Lekenspel. Het spel is gebaseerd op een actueel probleem, na- rfRelijk de al te starre ambtelijkheid, die hi bepaalde omstandigheden desas- j ®uze gevolgen kan hebben. Na afloop r?l Albert Welling een vraaggesprek Sn iren met de leider van Ons Leken lij.®1. Anton Sweers, over amateur- en 'kentoneel. Met een telerecording van het spel Yjpanne d'Arc" heeft de K.R.O.-tele ur6 op het werkcongres van de U.N. een eervolle vermelding verwor- dükfiri de categorie dramatische pro- af» Aan c'it werkcongres, dat in de bona week in Monte Carlo is ge- thnv ,n' bebben vele producers van ka gen e iiina. en TV-programma's deel- Ver?l!?n' De beste inzendingen in de l0o„ ^billende categorieën worden be- Prin met een eervolle vermelding. a»r, ¥s Gracia reikte de bekroning uit tie bef hoofd van de K.R.O.-TV-sec- „j «e heer J. Castelijns. Het spel tchrphe d'Arc" van de Oostenrijkse t'linJVer Max Mei] werd in een ver bet- f Va" J- W. Hofstra op 8 okto- °r de Toneelgroep Theater uitge- de y onder regie van Wim Bary. Rob Mapj^'s speelde de hoofdrol en Anne- °0(iri Heyligers de titelrol. De be- °°k j telerecording werd inmiddels J|l België uitgezonden. tor ur ?e K-H-O. begint vanavond rec- ties f Heeren de serie Hjdensmedita- h6tprater is er nog een concert van Van ivRdio Kamerorkest onder leiding 20 „.Maurits van den Berg (298 m - 'anri ^0Or de A V.R.O en de Nedèr- (j6 „e televisie is een uitzending van sn«iLationale finale van het Eurovisie- «ongfestival. a.s. geschorst. De zaak is nog in behan deling hq de raad van appèl, die, naar verwacht wordt, begin maart uitspraak zal doen. Voorts zei de heer Clay, „dat in het rapport niet van doping wordt gespro ken. Het rapport is zeer deskundig samengesteld, maar het is niet juist, dat het hoofdbestuur van de stichting Draf- en Rensport, dat van toeten noch blazen weet, op grond van dit rapport een ver oordeling uitspreekt. Uit onderzoekin gen in het buitenland is bekend, dat op 100 speekselmonsters in 1 of 2 gevallen een zwakke alkaloidreactie wordt ge constateerd. Deze reactie kan onder meer ontstaan door verschillende voe dingsmiddelen. In het nabije verleden zijn in Nederland reeds dergelijke reac ties waargenomen. In die gevallen wer den slechts berispingen uitgesproken. Opvallend is, dat bij de tweede proefne ming met dit paard niet, zoals verzocht was, de proeven door een ander deskun dige zijn genomen, maar weer door de deskundige van de stichting, prof. L. Seekles uit Utrecht, die niet toestond, dat het voer van Tesselaar ook werd gebruikt", aldus de heer Clay. Spreker besloot: „Het wonderlijke is bovendien, dat Tesselaar niet in staat wordt gesteld het tegendeel te bewijzen." De heer N. J. van Reeuwijk, voorzitter van de stichting „Alkmaar Vooruit", vroeg zich af of er door het hoofdbe stuur met twee maten wordt gemeten. „Ik ben er van overtuigd, dat Tesselaar onschuldig is." De voorzitter van de vergadering, die geen discussie over dit onderwerp toe stond, zegde toe, dat na de uitspraak van de raad van appèl een discussie-avond belegd zal worden tussen prof. L. Seek les en de heer K. Clay. De Australiërs, die de serie om de Ashes al gewonnen hebben, staan er in de vijfde en laatste testmatch tegen Engeland ook weer goed voor. Zij be haalden een voorsprong van 146 in de eerste innings door 351 te scoren in antwoord op de 205 van de Engelsen. Aan het einde van de dag stonden de Engelsen in hun tweede innings op 22 voor twee, zodat de achterstand nog 124 runs bedroeg. Ray Lindwall nam kort na elkaar twee wickets wat zijn totaal op 218 bracht: 2 meer dan het record van Clarrie Grimett. De 37-jarige fast bow ler bracht het record op zijn naam in de tweede Engelse innings. Colin Mc Donald scoorde weer eens een centu ry (133) en Wally Grout (74) en Richie Benaud (64) zetten samen een stand op van 115 voor het zevende wicket. Dit waren wel de hoogtepunten van de eerste Australische innings. McDonald had ruim 5% uur aan bat gestaan voor dat hij uitgevangen werd op een bal van Laker die vier wickets nam voor 93. Een andere Engelse bowler die suc ces had was Freddie Trueman: 4 voor 92. Voor de Nederlandse zaalhandbalkampioen schappen, die zaterdag 21 en zondag 22 februari in de Energiehal te Rotterdam worden gehouden, zijn thans alle districts kampioenen bekend. Het zijn bij de heren: Olympia (Hengelo) district Oost; Stratum- Meteor (Eindhoven) district Zuid a; Aals meer, district West a; Hellas (Den Haag) district West b; H.C.G. (Grroningen) district Noord en E.M.M. (Middelburg) district Zuid b. Bij de dames: Olympia (Hengelo) district Oost; W.L.C. (Eindhoven) district Zuid a; Zeeburg (Amsterdam) district West a; Hygiea (Den Haag) district West b; Vlugheid en Kracht (Groningen) district Noord en Hellas (Goes) district Zuid b. Zaterdag wordt de voorronde gespeeld in met een halve competitie twee groepen van drie. Zondags spelen de num mers drie van beide groepen tegen elkaar om de vijfde en zesde plaats. De nummers een en twee komen tegen elkaar uit in een halve competitie, daarbij tellen de wed strijden mee die reeds in de voorronde zijn gespeeld. miiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiimmiiiiiiiiiiimiiiiimiiimiiiiiimiiiiiiiimiiiiimimiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiimmmmi Twaalfhonderd gulden! Dat is het respectabele bedrag, dat de Drentse kampioene Jantje Tienkamp in een paar weken ijsvreugde bij elkaar heeft geschaatst. Het sympathieke meisje uit Donderen zal deze winter wellicht niet meer van haar troon worden ge stoten. Zeker, het is waar, dat er ijs- besturen zijn, die minachtend hun schouders ophalen voor een beetje water op de baan. Eenmaal zullen ech ter ook zij zich gewonnen moeten ge- s. ven en dat is als men door het wa- p ter het ijs niet meer kan zien. Zover is het thans in het noorden gekomen. Het enthousiasme van de noordelij ken voor de kortebaansport is groot. Zo gauw het ijs geen andere gebreken meer vertoont dan alleen maar ver vaarlijk kraken, staat de telefoon van de secretaris van de gewestelijke besturen van de KNSB roodgloeiend. Wie dan de eerste wedstrijd aankondigt, steekt minstens een week lang van trots de borst vooruit. Daarna moet de gewestelijke secretaris een duivels kunstenaar zijn. Teveel grote wedstrij den zou de zaak volkomen stuk maken. Toch blijven er elke dag nog genoeg over om de snelste mannen en vrou wen de gelegenheid te geven bij el kaar uit de buurt te blijven. Overigens moet men een kruistocht maken door het platteland om de kor tebaansport te leren kennen. Daar is een Henk Bakker een begrip en praat de jeugd over Boyle de Vries of Gooitske de Jong. In een stad als Gro ningen vindt men de 28-jarige vracht autochauffeur uit Finsterwolde hoog stens een snelle vent. Maar dan heeft men het ook royaal gehad. Op het plat teland proeft men de sfeer. Daar staan de ijstentjes met gebakken vis en koe ken van een halve meter lengte. Daar worden ook in stille hoekjes kouver- drfjvende medicijnen ingenomen. Daar ook bespiedt men nauwlettend de Hol landers, die zich soms dagenlang in he noorden ophouden. Men wil de kansen meten van hun kampioen tegen een Arie van Adrichem en een Klaas Re- nes, welke laatste deze winter als een meteoor is verschenen. Het is bepaald niet toevallig, dat onder de vijfduizend toeschouwers, die zaterdag in Gronin gen Jan Heitbrink kampioen van Ne derland zag worden, minstens de helft uit de dorpen afkomstig was. Een kor- tebaanwedstrijd op het platteland is een feest, soms met muziekkorpsen en erw tensoep, maar altijd met een verleng- stukje. In de stad is het niet meer dan een krachtmeting. Wat de gemoederen deze winter ook bezig heeft gehouden is de vraag wie het bij het rechte eind heeft, de rijders op Noren of zij die bij de Friese schaat sen blijven zweren. De Noren lijken aan de winnende hand te zijn. Van de vier sterksten op het nationale kampioen schappen voor mannen stond alleen Bakker op Friese schaatsen. Jan Heit brink, Jantje Tienkamp, Klaas Re- nes, Evert Kramer en natuurlijk Ge rard Maarse geloven het verlies bij de start op den duur goed te kunnen maken. Zelfs op een baan van 160 of 140 meter. Natuurlijk betreurt men het in het noorden, dat Martha Wieringa geen kans meer heeft gehad haar ti tel te verdedigen. Men had in Kampen dolgaarne de strijd willen zien tussen Martha en de steeds sneller wordende Jantje Tienkamp, die de Friezin dit seizoen de enige nederlaag toebracht. In het westen en het zuiden zal men zich waarschijnlijk niet druk maken om een kortebaantitel, maar in Friesland was het zaterdag volop feest, omdat Jan Heitbrink de Groninger Evert Kramer had onttroond. Ook dat hoort namelijk bij de kortebaansport, een ge zonde rivaliteit tussen Friezen, Gronin gers en Drenten. Tenslotte willen wij u dan een lijstje van de succesvolste rijders en rijdsters niet onthouden, waarbij wij wel moe ten opmerken dat bijvoorbeeld Jan Heitbrink slechts aan acht wedstrijden deelnam en nimmer een rit verloor. De zeven succesvolste rijdsters waren 1. Jantje Tienkamp, Donderen, 1200; 2. Martha de Vries-Wieringa, Franeker, 1160; 3. Arina Struik, Odoorn, 1015, 4. Jantje Bathoorn, Donderen, 872,50; 5. Femmy Groen, Giethoorn, 770;_ 6. Atje Deelstra, Irnsum, 695; 7. Griet je Dieterman-Schuur, Finsterwolde, 572,50. Het lijstje bij de mannen ziet er als volgt uit: 1. Evert Kramer, Nieuw Scheemda, 840; 2. Jan Heit brink, Huizum, 725; 3. Ep Oosting, Emmen, f 700 4. Henk Bakker, Fin sterwolde. 690; 5. Geert Regts, Nieu- vvebrug, 640; 6. Boeie de Vries, Rol de, f 630; 7. Geert Dijkstra, Nijbeets, 450. De typische houding van de schaats- crack bij de kortebaan-wedstrijden; binnen 160 meter moet de topsnelheid bereikt zijn. Men ziet hier in actie de nieuwe Nederlandse kampioen, de Fries Heitbrink. Bij de ingang van de oude schaatsarena, het Frogner stadion, te Oslo, is een standbeeld onthuld van de grote Noorse schaatser Oscar Mathisen. Mathisen was vijf maal wereldkampioen, drie maal Europees kampioen en zes maal Noors nationaal kampioen. Hij heeft veertien keer een wereldrecord en achttien maal een Noors schaatsrecord verbeterd. In Beverwijk wordt het jeugd-schaak- kampioenschap van Noord-Holland gespeeld. Er is een hoofd- en een eersteklasse ge vormd, elk bestaande uit 12 deelnemers. De spelers zijn verdeeld in groepen van zes waarvan de twee hoogstgeplaatsten in de finale komen. De winnaar in de hoofd klasse verwerft zich het recht deel te nemen aan de nationale jeugdsahaakkampioen- schappen die met Pasen in Vlissingen wor den gehouden. De huidige kampioen, H. Bos scher, is weer van de partij en zal stellig tot de favorieten blijven behoren ondanks zijn nederlaag in de vierde ronde. De wed strijden vinden plaats onder auspiciën van de N.H.S.B. en staan onder leiding van de heer F. H. Piët, Jeugdschaakleider van deze bond. De resultaten van de tot nu toe ge speelde partijen luiden: Hoofdgroep A: F. Vlugt-H. W. van Dis 0-1; F. O. van Maanen- H. v. d. Struys 1-0; H Mostertman-H. C. Honsbeeek 1-0; van Dis-Honsbeek Yz-Yz', v. d. Sruys-Mostertman Yz-Yz', Vlugt-van Maanen 1-0; van Maanen-vanDis 1-0; Mos- tertman-Vlugt 0-1; Honbeek-v. d.Struys uit- gest.; van Dis-v. d. Struys 1-0; Vlugt-Hons- beek afgebr.; van Maanen-Mostertman 1-0. Hoofdgroep B: W. Dijkhuizen-H. Bosscher 0-1; A. van Driel-D. de Jong 0-1; Chr. v. d. Vegt-W. Krijnen 1-0; Bosscher-Krijnen Yz-Yz; de Jong-v. d. Vegt 1-0; Dijkhuizen- v. Driel Yz-Yz', van Driel-Bosscher 0-1; v. d. Vegt- Dijkhuizen 1-0; Krijnen-de Jong uitgest.; Bosscher-de Jong 0-1; Dijkhuizen-Krijnen uitgest-; van Driel-v. d. Vegt 0-1. Eerste klasse A: W. Wijbenga-H. Vlam A. J. Schmedder-K. Schepel 0-1; P. Henstra-K. Nederkoorn 0-1; Vlam-Neder- koom 0-1; Schepel-Henstra 0-1; Wijbenga- Schmedder Yz-Yz', Schmedder-Vlam 0-1; Henstra-Wijbenga 0-1; Nederkoorn-Schepel 0-1; Vlam-Schepel 0-1; Wijbenga-Neder- koorn 0-1; Schmedder-Henstra Yz-Yz- Eerste klasse B: J. Lorié-R. Vlugt 0-1; J. Llenos-JBarsingerhorn Yz-Yz', M. Boorsma- L. Portegies Yz-Yz', Vlugt-Portegies Yz-Yz', Barsingerhom-Boorma uitgest.; Lorié 1-0; Portegies-Basingerhom Y2-Y2; Vlugt-Bar- singerhom 0-1; Lorié-Portegies 0-1; Lienos- Boorsma 0-1. In het toernooi om de Franse indoor- tennistitels heeft de Nederlandse com binatie Freddy Marinkelle-Piet van Eijs- den in de eerste ronde van het ge mengd dubbelspel met 3-6, 7-5, 6-3 van het Franse paar mevr. Galtier-Deniau verloren. Het Zuidafrikaans Olympisch Comité heeft medegedeeld, dat de ploeg, die Zuid- Afrika op de Olympische Spelen 1960 te Rome zal vertegenwoordigen, alleen zal worden samengesteld uit blanke atleten. Dit zei de heer J. N. Kruger, voorzitter van de Zuidafrikaanse Atletiekbond, tijdens een congres waar werd gesproken over het lidmaatschap van niet-blanke atletiekclubs in de Zuidafrikaanse bond. Er bestond geen bezwaar, dat niet-blanke atleten naar het buitenland werden afge vaardigd, maar buitenlandse ploegen, die een tournee door Zuid-Afrika maken, mo gen niet uitkomen tegen atleten met een bruine huidskleur. Hij zei verder niet te geloven dat de organisatoren van de spelen van het Britse gemenebest bezwaar zouden maken tegen een blank en een niet-blank Zuidafrikaans team, mits de kwaliteit van de niet-blanke ploeg van behoorlijk gehalte zou zijn. De wereld-bridgefederatie, die vorig jaar september in Oslo is opgericht, zal op 23 april 1960 te Rome een bridge- olympiade organiseren, waarvoor tot dusver veertig landen hebben inge schreven. De winnaar van deze olym piade krijgt het recht om in het jaar daarop deel te nemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap. De hoofd prijs van de bridge-olympiade, die om de vier jaar gehouden wordt en ook een damesafdeling zal hebben, wordt de „Vanderbilt World Trophy", genoemd naar Harold S. Vanderbilt, die het mo derne contactbridge in 1925 heeft uit gevonden. De Italianen hebben al enigszins in gebonden met hun eisen ten aanzien van de Tour de France. Nadat vertegen woordigers van Italiaanse rijwielfabrie- ken vorige week hadden aangekondigd, dat zij geen renners meer beschikbaar zouden stellen voor nationale ploegen - zij eisen merkenteams in de Tour - is maandagavond na een vergadering te Milaan medeggedeeld, dat deze eis nog niet zou gelden voor de komende ronde, „wegens praktische bezwaren". Goddet kan dus nog rustig een jaar over het probleem nadenken In vele afdelingen van de Noordhol landse Schaakbond zal een verlengstuk van de competitie noodzakelijk worden om uit te maken welke clubs de eerste resp, de laatste plaats in hun afdeling zullen bezetten. De afgelopen week kwa men enkele clubs op het laatste mo ment met de lijstaanvoerders gelijk hetzij door verrassende nederlagen van de koplopers dan wel door fraaie suc cessen van de rnnners-up. Eén club was er echter die zich deze week niet liet verrassen. Het was in de tweede klasse B. de schaakclub Saende die door een forse zege op plaatsgenoot Zaandam 3 het fel jachtende Zaanstreek een punt voorbleef. De Zaandammers zullen nn met de schaakclub Edam (kampioen 2 A) in twee promotiewedstrijden elkaar een plaats in de eerste klasse betwis ten. In de eerste klasse A werd het vier de tiental van het Haarlemse V.H.S. definitief als laatste geklasseerd. Het op bezoek zijnde Oppositie (Heilo-Alk- maar) zorgde ervoor via de kleinst mo gelijke overwinning zelf niet in moei lijkheden te komen en V.H.S.4 kreeg dus niet de gelegenheid via een be slissingsduel een poging tot handhaving in de eerste klasse te ondernemen. In de overgangsklasse wist Heemste de in het treffen tegen Rolland de par tijen niet op gelijke voet te brengen. Met 6-4 ging de club van Bonkenburg ten on der daarmee de laatste kampioenskans verspelend. Voor Rolland betekende de overwinning nieuwe hoop op een voort durend verblijf in de hoogste Noord hollandse afdeling. H. W. P. bezorgde de supporters wel een erg koude douche. Op de drempel van het kam pioenschap liet het zich in eigen huis met niet minder dan 314-6% door de reserves van Kijk Uit verslaan. Het ge volg is dat de IJmuidenaren de leiding hebben overgenomen. H.W.P. zal de bij een 4-4 stand afgebroken wedstrijd tegen K.S.C. moeten winnen om gelijk te komen. Het ziet er naar uit dat Het Oosten 2 zich ook nog bij Kijk Uit 2 en H.W.P. zal voegen. Het moet dan op een nieuw vast te stellen datum van het reeds gedegradeerde Zaandam 4 win nen. In 2D wacht Zandvoort met span ning af of het treffen tussen de naaste concurrenten De Uil en Aalsmeer nog in een gelijk spel zal eindigen. Het zou voor de badplaatsbewoners een kam pioenschap betekenen. In 3B w^rd het Uitgeester Lasker in de laatste beslissende wedstrijd door het Koogse Witte Paard verslagen. Beide teams zijn nu gelijk geëindigd en krijgen wellicht nog gezelschap van De Pion. Ook hier een flink verleng stuk dus. In 3C werd Aalsmeer 2 al weer verslagen, zij het dan met mini maal verschil. Slechts een overwinning op Kijk Uit 4 zal de bloemenkwekers nog van de degradatie kunnen redden, Een merkwaardig verloop van de competitie treffen wij in de vierde klas se B aan. De twee koplopers S.S.C.H. Advertentie De Engelse nationale voetbalploeg zal een tournee door Noord- en Zuid-Ame- rika maken en er de volgende wedstrij den spelen: 15 mei, Rio de Janeiro: Bra ziliëEngeland; 17 mei, Lima: Peru Engeland; 24 mei, Mexico City: Mexico Engeland; 26 of 28 mei, Los Angeles; Ver. StatenEngeland. Voorts speelt Engeland op 6 mei a.s. te Wembley tegen Italië. Voor mei 1960 staan wedstrijden tegen Spanje en Hon garije op het programma. door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) 4 Negen jaar lang, tot Radini stierf cratie in 1905. Als een kostbare In 1914, was don Roncalli secretaris herinnering bewaarde hij dit kle- van de bisschop. Jaren, waarin hij dingstuk met kinderlijke piëteit en v s - zeer veel praktische ervaring op deed. De bisschop werd de ster in bij het conclaaf trok hij de albe aan. Als secretaris moest hij natuur- Angelo's leven; hij heeft een stem- lijk veel op reis, vooral naar Mi- pel gedrukt op zijn geestelijk leven laan. Van die gelegenheden maak- en hun geestelijk contakt heeft bij te hij dan vaak gebruik om te snuf- Roncalli een diep, blijvend spoor felen in de archieven van de Ambro- achtergelaten. Telkens zien wij in siaanse universiteit. Behalve se- latere gesprekken, vermaningen en cretaris was hij van 1906 tot 1912 herinneringen de figuur van mon- ook professor aan het groot-semi- seigneur Radini oprijzen. In deze narie van Bergamo en doceerde tijd heeft hij zich grondig voorbe- kerkgeschiedenis, patrologie en apo- réid op de verantwoordelijke taak, logie die hem later werd opgedragen. Het was nog volop de tijd van het De huidige vicaris-generaal van Bergamo, mgr. Carrara, was toen liberalisme, en de liberalen meen- een van zijn leerlingen en hij ver den dat de Kerk niets te maken telt: „de colleges van prof. Ron- had met de oplossing van de sociale calli waren dank zij zijn persoonlijk kwestie, in casu: het arbeiders- heid buitengewoon interessant. We vraagstuk. En monseigneur Radini waren altijd muisstil en volgden zijn kreeg de bijnaam van de intransi gente „sociale bisschop". Inder- lessen met grote belangstelling." De tegenwoordige praeses van daad, hij was een vastberaden het seminarie te Bergamo, mgr. An- man, een knappe kop, zeer goed giolini, herinnert zich: „Gedurende thuis in de sociale wetenschap en drie jaar was hij mijn professor in grootscheeps in praktische liefda- de apologetiek. Zijn vriendelijkheid r-rU '7 Ul-i i~i_ j digheid. Zo was hij voor Roncalli een echt voorbeeld van efficiënte werklust. en fijngevoeligheid zal ik nooit ver geten. Zijn conversatie was altijd sprankelend en vol humor". En Ba- Roncalli was zo enthousiast over ronchelli, ook professor aan het de figuur van Radini, dat hij in 1916 zelfde seminarie, herinnert zich, dat een boek schreef over „zijn' schop. Paus Joannes haalt vaak herin neringen op uit deze periode. Toen de bisschop op sterven lag, dacht don Angelo op een gegeven mo bis- professor Roncalli op zijn markante wijze dikwijls tot zijn studenten zei: „jongens, wees altijd paraat met je antwoorden, als iemand je over je geloof aan de tand voelt". Een paar grote reizen naar Don Roncalli als sergeant bij de geneeskundige troepen in 1915. recruut Roncalli is 1.66 m. lang, lijk met hem soldaat was, vertelt: ment, dat hij bewusteloos was en Frankrijk, Palestina en Spanje, in gladgekamde zwarte haren, kastan- „Op zekere dag ging Roncalli, die hield op met het luid bidden van de opdracht van mgr. Radini en voor .ie bruine ogen. Hij kwam onder de mijn instructeur was, gedeprimeerd oroKoHon ao». van de diocesane vereni- wapens op 30 november 1901 bij het op zijn brits zitten. Ik zeg: wat is ging ter verzorging van bedevaar- 73ste regiment infanterie. Bevorderd er met jou aan de hand? Nou. zegt ten, verruimden zijn mik. Hij wist tot korporaal op 30 mei 1902. Be- Roncalli, heb je dat dan niet ge er profijt van te trekken. Deze rei- vorderd tot sergeant ging hij met zien? Er zijn een stuk of dertig re- zen gaven hem, scherp waarnemer groot verlof op 30 november 1902. cruten uit Zuid-Italië aangekomen. Wanneer Roncalli later 's zomers van mensen en dingen, een breder Terug onder de wapens bij de mo- Ze hebben ze allemaal op mijn dak gebeden der sterven, "lotseling zei rekening van de diocesane vereni de bisschop met zachte stem: „Voor uit, Angelo, doorgaan met bidden, het gaat best, ik versta en begrijp alles. te Sotto il Monte op vacantie kwam, kijk op de wereld buiten het beslo- ging hij steevast op het graf van ten wereldje van diocesane proble- zijn bisschop een mis lezen voor men. zijn zielerust. Don Angelo erfde van monseig neur Radini de albe, die deze ge- Soldatenjaren bilisatie van 20 mei 1915. Aalmoe- gestuurd. Die kerels snappen niks. zenier op 28 maart 1916. Groot ver- Ze weten niet eens het verschil tus- lof op 28 februari 1919". sen links en rechts. Ze kunnen niet In 1901 was hij gelegerd in de Um- lezen. Wie weet, uit wat voor ach- berto I-kazerne te Bergamo, acht- terlijke streek die jongens komen? In de archieven van het ministe- ste compagnie, vierde peleton. Een dragen had bij zijn bisschopsconse- rie van oorlog staat geregistreerd: zekere Giuseppe Manenti, die ge- (Wordt vervolgd) (Haarlem) en Het Oude Slot (Heem stede) bestreden elkaar als ongeslagen verenigingen. Na een grote voorsprong van Het Oude Slot slaagde S.S.C.H. er net in tot een gelijk spel te komen. Toen ging S.S.C.H. op bezoek bij het tweede tiental van Het Oude Slot. Het Oude Slot 2 trok stevig aan de teugels en won met 6-4. De uitslagen luiden: OVERGANGS KLASSE: Rolland—Heemstede 6-4. 1 A: MSCOppositie 4-6, Schaaklust VVV II uitgesteld tot 16 febr. VHS IVOppositie 4J4-5K (VHS IV dagra- deert). 1 B: SantpoortPat Mat 2 5 >4-4%. 2 A: KTVEdam uitgesteld tot 27 febr. 2 B: SaendeZaandam 3 7-3 (Saende kampioen), ZaanstreekWeenink 2 9-1. PurmerendPat Mat 3 uitgesteld tot 26 febr. 2 C: Rolland 2Zaandam 4 7)4-2)4, Het Oosten 2Zaandam 4, Z. niet op gekomen, KSC—Rolland 2 4-1, HWP- Kijk Uit 2 3(4-6)4. 2 D: Heemstede IIZandvoort 2 (4-7)4. Kijk Uit 3Hoofddorp 3-4 voorlopig De UilAalsmeer 4-3 voorlopig. 3 B: Witte PaardLasker 5)4-4)4. 3 C: Aalsmeer 2Bloemendaal 2 4)4- 5)4- 4 C: Castricum 2De Pion 2 uitgesteld. Witte Paard 2Westzaan 2-8. 4 D: SSCH—Het Oude Slot 5-5, Het Oude Slot 2—SSCH 6-4. De competitie wordt deze week voort gezet. De Braziliaanse sportbond heeft 22 spelers aangewezen, die een speciale training zullen krijgen voor het toernooi om het voetbalkampioenschap van Zuid-Amerika, dat in maart te Buenos Aires zal worden gehouden. Van de ploeg, die in 1958 wereldkampioen werd, ontbreken middenvoor Vava, die naar de Spaanse ploeg Atletico Ma drid is overgegaan en linksbuiten Zag- galo. Deze laatste is momenteel in een dermate slechte vorm, dat hfj door zijn vereniging Botafogo niet wordt opge steld. Men verwacht, dat Brazilië voor het Zuidamerikaanse kampioenschap de volgende basisploeg zal opstellen: D: Gylmar, a: D. Santos en N. San tos; m: Zito, Bellini en Orlando; v: Garrincha, Didi, Pagao, Pele en Pepe. Of Arsenal of Tottenham Hotspur, zal in de kwartfinales van de Engelse bekercompetitie worden uitgeschakeld. De beide Londense clubs hebben na melijk bij de loting voor de laatste acht elkaar getrokken, indien zij ten minste de replays tegen respectievelijk Sheffield United en Norwich City win nen. Dat is echter nog lang niet zeker, want vooral de derde klasser Norwich City, verkeert momenteel in een uit stekende cup-vorm en zal het op eigen terrein de Spurs stellig heel moeilijk maken. De kans dat Bolton Wanderers de cup behoudt is wel gering gewor den. In de replay moet eerst de uit wedstrijd tegen Preston North End wor den gewonnen en dan volgt weer een uitwedstrijd tegen Birmingham of Not tingham Forest. Blackpool, dat dit sei zoen op eigen terrein nog geen neder laag heeft geleden, speelt voor eigen publiek tegen het productieve Luton Town. Het belooft een aantrekkelijke wedstrijd te worden. Aston Villa ten slotte, de ploeg die onderaan staat in de eerste divisie, maar een niet te on derschatten tegenstander is in cup-ont moetingen, komt op eigen terrein uit tegen Bumley. Voor de Engelse league werden maan dagavond twee wedstrijden gespeeld. In de eerste divisie won West Ham United de thuiswedstrijd tegen Blackpool met 1—9; dezelfde score werd in de tweed» divisie bereikt bij de ontmoeting Stoke CityIpswich Town. De tweede-divisieclub Middlesbrough speelde voorts voor 13.000 toeschouwera een vriendschappelijke wedstrijd tegen First Vienna. De Oostenrijkers verloren met 41, nadat zij bij de rust reeds een achterstand van 20 hadden gehad. De Spaanse topwedstrijd Real Madrid F.C. Barcelona, door de Madrilenen met 10 gewonnen, heeft een dode ge- eist. Een jeugdige inwoner van Huelva geraakte bij het enige doelpunt van Real namelijk zo in vervoering, dat hij ijlings naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. Vóór hij daar arri veerde was hij reeds overleden. De plaatselijke politie van Caracas heeft abrupt een eind gemaakt aan een internationaal honkbal-incident, door haar knuppels op de scheidsrechters t* gebruiken. Men was gevorderd tot de negende inning van een wedstrijd tussen Cuba en Venezuela, welke het Caraïbisch kam pioenschap besliste. Venezolaanse supporters begonnen de Cubaanse werpers uit te jouwen, die in de bullpen bezig waren zich op tempe ratuur te brengen. De Cubanen dienden van repliek door kluiten aarde te wer pen naar de tribune. Kapitein Francisco Guerra, de sport- gemachtigde van Cuba, die met de Cu baanse ploeg was meegereisd, haastte zich naar de bullpen, waar spelers en scheidsrechters stonden te ruziën. Guerra ging een fotograaf te lijf, toen deze pro beerde foto's te maken. Ten einde raad begon de politie de scheidsrechters met de gummistok te bewerken. De rel ein digde definitief toen een andere groep politiemannen arriveerde en haar col lega's het honkbalstadion uitwerkte. Cuba won met 8-2. Volgens een Londens zondagsblad zal Tony Brooks, die in 1958 drie Grand Prix-wed- strijden won, in dit seizoen lid worden van de équipe-Ferrari. Brooks is momenteel zonder verbintenis ais gevolg van het besluit van Vanwall dit jaar niet meer aan Grand Prix-races deel te nemen. Als hij voor Ferrari uitkomt, zal het de eerste maal zijn dat Brooks voor een niet-Engels merk rijdt. De Koninklijke Nederlandsche Honk bal Bond heeft besloten Martin Jole aan te stellen als bondscoach, ter vervan ging van Henk Keulemans, die deze functie niet langer vervult. Rusland De „Vit Yaz", een Rus sisch schip dat op het ogenblik in de buurt van de Hawaii-eilanden krmst om meteorologische waarnemingen te doen, bespioneert in werkelijkheid de Amerikaanse installaties in dit gebied, zo heeft het Amerikaanse congreslid James G. Fulton verklaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7