VUURTJE VAN DE GASFLES Kunstmaan van .S. gaat weer in kaart brengen Turkse premier bij vliegramp aan de dood ontsnapt ONGEWIJZIGD Casey over de kwestie-Nieuw-Guinea AUSTRALIËR POLITIEK BLIJFT twaalf doden geborgen MAKARIOS GEEFT PERSCONFERENTIE Waarschuwt satelliet tijdig voor aanstormende Viscountin dichte mist in bos bij Londen neergestort Regering zal het recht van Nederland om verdragen te sluiten respecteren „Vanguard IF9 in baan rond de aarde Dorp staakt tegen schooljuffrouw Aanvaring op de Waal Spoetniks als t.v.-antennes Het weer. Kleptomane steelt een kleine winkel bijeen Mogelijk honderden jaren in de lucht Voor tienduizenden schade 4-JARIG MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD Pratend kerkorgel ^ekt opschudding Gehele aardoppervlak binnen hun bereik Vrouw aangerand Daders bekennen Het weer in Europa Somber weer De Australische minister van buitenlandse zaken, Richard Casey, heeft vandaag in het parlement te Canberra ver klaard, dat er in de Australische politiek inzake Nederlands Nieuw-Guinea geen wijziging is gekomen. De zinsnede in het communiqué dat aan het eind van het bezoek aan Australië van de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Subandrio, is uitgegeven, en waarin staat, dat Australië zich niet zal verzetten tegen enige overeenkomst over Nederlands Nieuw-Guinea die op rechtsgeldige wijze tussen Nederland en Indonesië tot stand komt, is bedoeld om een Australisch standpunt duidelijk te maken, waar omtrent Indonesië enige twijfel koesterde. Woensdag is februari 1959 82sfe JAARGANG No. 30142 De premier van Turkije, Adnan Menderes, is gisteravond ^et zeven andere inzittenden van een Turks vliegtuig aan dood ontsnapt, toen het toestel waarmee de Turkse dele gatie onderweg was naar Londen voor de conferentie over Cyprus, nabij de Britse hoofdstad in een dichte mist veron- £el'ikte. Kr zijn twaalf lijken geborgen, maar het juiste aan- slachtoffers staat nog niet vast. Verscheidene vooraanstaande Turkse autoriteiten zijn 0tn het leven gekomen, o.a. de minister van voorlichting, ?"adio en toerisme, Server Somuncuoglu, en de chef van het Ufeau van de premier, Ersu. ITALIAANSE SPORTTRUIEN Wrakstukken van het in een bos nabij de Engelse hoofdstad neergestorte Turkse vliegtuig. Minister Casey zei: „Omdat wij geloven in het fundamentele recht van Nederland om als soevereine staat overeenkomsten te sluiten, is dit stand punt van ons slechts juist en passend. Maar ik wens duidelijk te maken, dat deze definitie geenszins een advies betekent aan Nederland of aan Indonesië." De zinsnede in het communiqué, waarover Casey sprak, heeft vooral bij de Australische oppositie grote onrust gewekt. De „Sydney Morning Herald" schreef enkele dagen geleden, dat het afzien van verzet tegen enige Neder lands-Indonesische overeenkomst inza ke westelijk Nieuw-Guinea in feite hier op neerkomt, dat Australië erkent in het omstreden gebied geen nationale be langen te hebben. De leider van de op positie, dr. Herbert Evatt, heeft aan gekondigd, dat hij zal vragen om een uitvoerig debat over de kwestie-Nieuw- Guinea. Zijn Labourparty is van oor deel, dat het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Australië moet wor den toevertrouwd, indien Nederland de soevereiniteit over dat gebied zou prijs geven. De correspondent in Canberra van de „Christian Science Monitor" meende vóór het debat tekenen te bespeuren, dat de Australische regering niet lan ger zoals in het verleden van oor deel is, dat de aanwezigheid van een Aziatisch bestuur op het westelijk deel van Nieuw-Guinea een bedreiging in houdt voor de Australische veiligheid. Dr. Subandrio zou zijn Australische ambtgenoot ervan hebben overtuigd, dat geheel Indonesië een beter schild voor Australië vormt dan alleen weste lijk Nieuw-Guinea. In dit verband merkte Evatt nog op, dat de Austra lische Labourpartij voorstandster is van vriendschap met Indonesië. Zij zou die vriendschap echter het liefst beli chaamd zien in een regionaal pact tus sen Australië, Indonesië en Nederland voor de veiligheid en ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Minister Casey zei vandaag in het parlement, dat hij aan Subandrio heeft meegedeeld, dat er naar zijn oordeel niet één, maar verschillende vreedzame oplossingen voor de kwes- tie-Nieuw-Guinea bestaan. Casey her innerde er in dit verband aan, dat Nederland in het verleden herhaalde lijk heeft voorgesteld de kwestie voor te leggen aan het Internationale Ge rechtshof. Dit is kennelijk een van de vreedzame procedures die gevolgd zouden kunnen worden bij het zoeken naar een oplos sing van het probleem, en indien deze procedure wordt gekozen is er nie mand in Australië die niet de uitspraak van het hof zou respecteren, hoe deze ook zal uitvallen. Casey zei, dat dit aan de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, tijdens diens officieel bezoek aan Australië is duidelijk ge maakt. Minister Casey verklaarde, dat het Australische kabinet de redenen heeft uiteengezet, die er toe hebben geleid dat Australië de Nederlandse souvereini- teit in westelijk Nieuw-Guinea erkent en zal blijven erkennen. De regering had duidelijk gemaakt, dat Australië groot belang heeft bij de ontwikkeling in westelijk Nieuw-Guinea. Het karakter en het doel van onze bestuurlijke samen werking met Nederland zijn uiteengezet. Deze samenwerking zal natuurlijk voort duren." Casey deelde voorts mede, dat de Australische ministers de aandacht van dr. Subandrio hadden gevestigd op het minder gelukkige effect op de Austra lische openbare mening van het zonder schadevergoeding overnemen van de Nederlandse eigendommen in Indonesië en de behandeling daar van Neder landse onderdanen. Australië had uit drukking gegeven aan de hoop, dat maatregelen voor schadevergoeding spoedig en effectief zouden worden toe gepast, aldus Casey. De Australische regering was vooral verheugd over Subandrio's verklaring De politie te Nijmegen heeft een zes tigjarige vrouw aangehouden. Zij werd alleen verdacht van een eenvoudige winkeldiefstal, maar bjj nader onder zoek bleek dat deze vrouw, die in be hoeftige omstandigheden verkeert en aan kleptomanie lijdt, gedurende bijna twee en een half jaar in verschillende winkeis en bazars en ook warenhuizen in Nijmegen vele malen levensmidde len en gebruiksartikelen van allerlei aard heeft gestolen. Toen men in haar huis een onderzoek instelde, ontdekte men daar een „kleine winkel". Alles werd in beslag genomen. De vrouw werd na verhoor op vrije voeten gesteld. dat geen toevlucht tot geweld zou wor den genomen om territoriale aanspra ken te verwezenlijken, noch door Indo nesië noch door wie dan ook. Deze ver klaring zou een reële bijdrage kunnen zijn tot een verbetering van de betrek kingen in zuid-oost-Azië en het gebied van de Stille Oceaan. Indonesië en Nieuw-Zeeland zouden een oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea met vreedzame middelen en in overeenstemming met het handvest van de Verenigde Naties toejuichen, zo wordt in een te Wellington uitgegeven officiële verklaring gezegd. De Nieuwzeelandse premier, Walter Nash, en de Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio zeggen in hun gezamenlijke verklaring, dat de „nauwe en vriendschappelijke betrek kingen" moeten worden uitgebreid. Er bestonden geen politieke geschillen tus sen de twee staten. Men wil trachten de samenwerking te vergroten in het verband van het Colombo-plan voor hulp aan zuid- en zuidoost-Azië. Pre mier Nash hoopt, dat Nieuw-Zeeland in de toekomst meer leraren in de Engelse taal naar Indonesië kan zenden. Minister Subandrio zal Nieuw-Zeeland morgen verlaten. Een speciaal voor weerkundige onderzoekingen ingerichte kunstmaan, die de Amerikaanse marine gisteren in Cape Canaveral met behulp van een drietraps-Vanguard-raket heeft gelanceerd, is na korte tijd in een baan rond de aarde gekomen. De nieuwe kunstmaan van de V.S. heeft een doorsnede van ongeveer een halve meter en weegt bijna tien kilogram. Zij heeft twee foto-elektrische cellen, die het wolkendek zullen vastleggen en seint de ge gevens terug naar de aarde. Hierdoor worden ruwe schetsen verkregen, waarmee men o.a. wervelstormen boven de Oceaan tijdig hoopt te kunnen waarnemen. Het experiment is de eerste stap voor het in kaart brengen van de weersomstandigheden op aarde. De 21 meter lange Vanguard-raket, die de kunstmaan in een baan rond de aarde heeft gebracht, woog ongeveer 10.000 kg. De derde trap van de raket, die 22 kg weegt, draait met de kunstmaan om de aarde. Een tabakswinkelier in Frankfort heeft een nuttige blikvanger voor zijn zaak opgesteld in de vorm van een grote gasfles, die de voorbijgangers ongevraagd aan een vuurtje helpt. De winkelier hoeft zich weinig zorgen te maken over het verbruik van het apparaat: eenmaal per jaar vullen is ruimschoots voldoende! De eerste dag werd deze dienst aan het rokerspubliek nog eens extra aanbevolen door een charmante „bevuurster" In het Franse dorp Ambierle, departement Loire, heeft men het niet be grepen op de hoofdonderwijzeres van de school. De ouders van de school gaande kinderen vechten met al hun energie voor overplaatsing van de juffrouw omdat zij de kinderen veel te veel huiswerk geeft en niet genoeg in de klas laat doen. Zelfs de gemeenteraad mengde zich in het conflict en nam een resolutie aan waarin om overplaatsing wordt gevraagd. Maar de hoofdonderwijzeres bleef waar zij was. Teneinde raad belegden de ouders een vergadering waarop tot staking werd besloten. Gisteren verschenen er maar 21 kinderen op school, de rest bleef thuis. In San Diego, in Californië, werden al vrij spoedig signalen opgevangen van de kunstmaan, die de „Vanguard II" wordt genoemd. Het was de vierde Vanguard- lancering van een serie van zeven, als onderdeel van de Amerikaanse bijdrage aan het internationale geofysisch jaar. Van de vorige gelanceerde Vanguards is alleen de „Vanguard I", die op 17 maart vorig jaar gelanceerd werd, in een baan om de aarde gekomen. Dr. Glennan, het hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft verklaard dat de „Vanguard II" in 126 minuten een omwenteling om de aarde maakt. De maximumhoogte van de satelliet is 3.280 km en de minimumhoogte 536 km. Zijn snelheid bedraagt 28.800 km per uur. De kunstmaan maakt een hoek van 24 graden met de Equator. Dr. Abe Silverstein, directeur van de afdeling voor ruimtevaart van het Ame rikaanse bureau, heeft voorspeld, dat de „Vanguard II" misschien wel honderden jaren rond de aarde zal blijven draaien. Hjj heeft niet bekendgemaakt hoe lang de apparatuur in de kunstmaan naar verwachting zal blijven functioneren. Als gevolg van de mist is op de Waal, even boven Tiel dinsdagavond een aanvaring geschied, waardoor voor tienduizenden guldens schade ontstond. De tanker Esso Koblenz die de ri vier afvoer kwam ter hoogte van de steenfabriek te Echteld in aanvaring met het motorschip Wendelstein, dat spoedig water maakte. De Esso Ko blenz kwam vervolgens ook nog in aan varing met de tanker Andersach, die geladen was met gasolie en benzine. Er ontstond een flink gat in de romp van dit schip, waari x>r een grote hoe veelheid gasolie naar buiten stroom de. Dinsdagmiddag is op het Plettenburg te Jutphaas het vierjarige meisje W. Harder door een vrachtwagen overre den en om het leven gekomen. Het meisje, dat van de kleuterschool kwam, was met haar broertje in de wagen gestapt om mee naar huis te rjjden. Bjj het uitstappen heeft het kind zich losgerukt uit de handen van haar broertje en is toen onder het achter wiel terecht gekomen. De Tsjech Frantisjek Zeinar heeft in Praag aan de pers meegedeeld, dat hij in 1956 door de Amerikanen voor spionage naar Tsjechoslowakije is gestuurd. Hij licht te echter de Tsjechische autoriteiten in, die er twee jaar lang in geslaagd waren via de radio een spelletje met de Amerikaanse spionagedienst te spelen, waardoor zij be langrijke inlichtingen verkregen over de Amerikaanse spionage in het land. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'elefoom Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ümuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, t 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Turkse premier, die klaagde over 'loh n in verschillende delen van zijn haam, heeft naar bij een eerste on- oeïc bleek een paar gekneusde rib- een een lichte zenuwschok opge- Lou?' is naar een ziekenhuis in vfn n overgebracht, dat hij op zijn lg, vrijdagochtend zal kunnen ver- ®n. De rondetafelbesprekingen over ht>, y,s' óie vandaag zouden worden ge- ™dr --- - - - «est, ?an en, zijn in verband hiermee uit- eld. Zodra Menderes in staat is er xVo; öeel te nemen zullen schikkingen bp, oen getroffen zoor het houden van boekingen. Het vliegtuig, een gecharterde „Vis- °Unt" van de Turkse luchtvaart maatschappij, baande zich een pad ,an driehonderd meter door het ge- °omte voordat het in een bos op de srond kwam. De vleugels en de staart \\M befaamde „pratende orgel" van hofl emberS laat zijn stem weer <Je jj- Een maand geleden bracht het 'h'dij m'nee 'n verlegenheid door spruj®*1 onder kerkdiensten de ge- 'ep d. en weer te geven van de pilo- de landden op een vliegveld in da0„ abijheid. Dit werd verholpen dejA een antenne in de buurt, die re„ Sesprekken opving, te verwijde- Aa 'Waar nu luistert het nieuwsgierig hoorn. de boodschappen af die het tie a«*vartier van de militaire poli- Watu,tzendt naar patrouillewagens, dient"" voor het or"el a,s relayer h0,„,ls n°g niet ontdekt. De dominee °hd Vur'S- dat de politie zolang het die er.z°ek duurt slechts taal gebruikt "irbaar is in een kerk. scheurden er af. Deze laatste omstan digheid heeft er, naar men aanneemt, toe bijgedragen dat de Turkse pre mier er zo goed is afgekomen. Hij werd buiten het wrak aangetroffen en kon zich naar een nabijgelegen boerderij begeven. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door de mist, de duisternis het on geluk gebeurde even vóór zes uur en door de omstandigheid dat de plaats van de ramp slechts via een klein voet pad te bereiken is. Voor de ambulance auto, waarmee de Turkse premier naar Londen werd gebracht, reed een politie auto om de weg vrij te maken, maar ten gevolge van de dichte mist werd over de vijftig km van Gatwick naar Londen toch nog twee uur gedaan. Het verongelukte toestel was ten ge volge van een dichte mist van Londen Airport naar het vliegveld Gatwick, ten zuiden van Londen, gedirigeerd. Nadat het boven dit jebied enige tjjd had rondgevlogen, raakte het enige bomen, waardoor het neerstortte. Het wrak, waarvan de stukken over een groot ge bied verspreid terechtkwamen, raakte niet in brand. Margaret Bailey, die met haar man een boerderij bewoont niet ver van de plaats waar het ongeluk gebeurde, ver leende premier Menderes de eerste hulp. „Toen wij de klap hoorden", zo heeft zij verklaard, „zijn wij direct naar de plaats van de ramp gereden. Wij zagen hoe drie mensen uit de wrak stukken kwamen en naar ons toestrom- pelden. Ik had er geen flauw vermoe den van dat een van hen premier Men deres van Turkije was. Wij hielpen hen in de auto en reden naar onze boer derij" zo vervolgde zij. Ze vertelde dat ze de drie mannen naar de slaapkamer had gebracht om wat qp verhaal te komen en dat premier Menderes niet spreken kon. „Hij zag er ellendig en vreselijk ziek uit", aldus mevrouw Bailey. Onmiddellijk na zijn aankomst in Lon den heeft aartsbisschop Makarios een persconferentie gehouden, waarvoor overweldigende belangstelling bestond. Russische geleerden stellen zich voor kunstmatige aardsatellieten te gebruiken als tv-antennes, opdat een televisie uitzending over de gehele wereld kan worden opgevangen, zo meldt radio Moskou. De Russische geleerden achten drie spoetniks die op bepaalde afstanden rondom de aarde geplaatst zijn, vol doende. „Het televisie-bereik is op het ogen blik slechts 144 km", aldus radio-Mos kou. „Het relayeren door middel van ballonnen, helicopters of vliegtuigen is onpraktisch". Thans hebben de geleerden echter voorgesteld om kunstmatige aardsatel lieten als tv-antennes te gebruiken. Drie satellieten, op gelijke afstand van elkaar geplaatst op een hoogte van 220 km, zouden het gehele aardoppervlak kun nen bestrijken, aldus radio-Moskou. Elke satelliet zou tv-uitzendingen kun nen opvangen door middel van para bolische antennes met een diameter van ongeveer 18 meter. Naar de politie thans meedeelt, is zondagavond in de gemeente Beilen een vrouw aangerand. De daders zijn intussen gepakt en hebben bekend. Het slachtoffer, een dame uit Wijster, was met de trein van 22.30 uur te Beilen aangekomen en ging per fiets huis waarts. Twee onbekenden, die met de zelfde trein waren aangekomen en die haar per bromfiets volgden op de straat weg naar Wijster, hebben haar ter hoogte van het gehucht Holthe staande gehouden en van haar fiets getrokken. Een van de aanranders belette haar te gillen door de hand op haar mond te leggen, doch zij verzette zich hevig door te bijten en te slaan. Op een gegeven moment hebben de aanranders gemeend onraad te ontdekken (hetgeen achteraf niet het geval bleek te zijn) en sloegen op de vlucht. Hevig ontdaan is het slachtoffer thuis gekomen, waarna de politie werd gewaarschuwd. Onmiddel lijk is daarna een uitgebreid onderzoek ingesteld. Op de plek van de aanran ding werd een afgebeten duim van een handschoen gevonden, waaruit blijkt, hoe hevig de worsteling is geweest. De dame kon een vaag signalement van de mannen opgeven. In samenwerking met de politie te Westerbork is het gelukt de daders op het spoor te komen. Het waren twee arbeiders, beiden wonende te Westerbork. In de afgelopen nacht hebben beiden een volledige bekentenis afgelegd. Station Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Weer min. neersL temp. alge]. gisteren 24 uur Licht bew. 1 0 licht bew. -3 0 mist 2 0 mist 1 0.1 mist 3 0 mist -1 0 zwaar bew. 0 0 mist -1 0 onbewolkt 6 0 motregen 2 0.1 geheel bew. 2 0 geheel bew. -3 0 licht bew. -3 0 onbewolkt -2 0 licht bew. -2 0 zwaar bew. 3 0 onbewolkt -5 0 onbewolkt 2 0 Advertentie Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 7.50-18.00. Maan: 14.01-4.56.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1