Socialisten roeren zich in de Kamer en de kolenbekkens Ruim120.000 mijnwerkers tot het neerleggen van de arbeid opgeroepen Onlusten in Brazzaville eisen tot nu toe 54 doden In de Europese wijk is het rustig gebleven k Wervelstorm teistert Australië Dronkemansrit eist dertien gewonden Automobilist zelf gedood Eisenhower zal Dulles niet vervangen Hier vond de dronkemansrit zijn trieste einde W eer-satelliet" weert zich uitstekend Op Rijksweg Utrecht—Den Haag Precies degene die ik nodig heb 'MORRIS' Het weer CfONDERDAC 19 FEBRUARI 1959 82ste JAARGANG No. 30143 BRUSSEL, hedenmorgen. Zoals verwacht heeft de socialistische nationale mijn- arbeiderscentrale gisteren na drie uur beraadslagen besloten vandaag de algemene staking in alle Belgische steenkolen- bekkens uit te vaardigen. Hierbij zijn in totaal ruim 120.000 ^beiders betrokken. Of Limburg, dat per slot van rekening bij het sluiten van de Borinagemijnen alleen maar voordeel beeft, aan dit bevel gehoor geven zal, moet nog blijken. Voorts heeft het onder socialistische leiding staande comité ^an actie in de Borinage gisteravond voor dit gebied een ^gehele staking afgekondigd. School in Virginia weer open, 22 negerleerlingen, geen blanken Amerikaanse leningen aan Pakistan Met succes „ondervraagd" Bewapeningswedloop in Liechtenstein Overstromingen maken velen dakloos Ku Klux Klan in Kaapstad Een beschonken handelsreiziger uit Utrecht, een ge trouwd man van 45 jaar en vader van vijf kinderen, werd woensdagavond levenloos uit zijn auto gehaald, nadat hij tijdens een rit, recht op het verkeer in de ene na de andere tegenligger rammend, tenminste dertien man of meer ern stig gewonden op de rijksweg UtrechtDen Haag had achtergelaten. In dichte mist reed de man terugkomend uit Den Haag, ter hoogte van Woerden, slingerend over de weg. Enkele automobilisten wisten hem tot stoppen te dwingen en namen hem het contactsleuteltje af. Terwijl men zich met de rijkspolitie in verbinding stelde, zag men de auto van de handelsreiziger plotseling wegrijden. De mail beschikte blijkbaar over een tweede contactsleuteltje. Hij reed terug in de richting Bodegraven, maar nu over de linkerweghelft, recht tegen het verkeer in. Bij Waarder botste hij achtereenvolgens tegen drie hem tegemoetko mende auto's. miiiiiiiiiMiiuiimiiiiiiminmiiimiiiiimimimmiiiimiiimii Invasie Nieuw-Guinea Eerste Kamerleden informeren naar geruchten MORGEN VRIJDAG geboden vasten- en onthoudingsdag Pools vluchteling in België verdwenen George Marshall weer door een beroerte getroffen Machinist bij explosie op Nederlands kust vaartuig gedood Falcon wollen Tweedjassen Later opklaringen O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARtEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Blykantoor en Red. Ümulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze Brusselse correspondent) de Belgische Kamer heeft zich gis- '?ren een langdurig en uiterst rumoe- debat over de kolenkwestie afge speeld, waarbij zich taferelen voorde- FeJ>. die herinneringen opriepen aan de ?.e*"ge discussies over de koningskwes- e- Minister Van der Schueren, die ?Ver de kolenkwestie werd geïnterpel- 'eerd, deelde mee, dat de regering al- ,es zal doen om werk te verschaffen jjan de mijnwerkers, die als gevolg van ®e sluiting der mijnen werkloos zullen "'°rden. De Nationale Kolenraad heeft °verigens besloten niet eerder dan 1 'hei tot de eerste sluiting over te kaan. De interrupties werden op een Kegeven ogenblik zo talrijk en het ge- Joel op de socialistische banken zo sterk, dat de minister zich niet meer J'erstaanbaar kon maken. De voorzit ter, baron van Kronacker, die niet over het flegma beschikt, waarvan de vorige \°o.rz'tter, Kamiel Huysmans, altijd "bik gaf, wond zich hevig op en ''norste de vergadering. T-^?e,.S0c''il'8ti8che oud-minister Achiel Delattre heeft gisteren na afloop van de vergadering van de socialistische mijnwerkerscentrale verklaard, dat het doel van de staking eenvoudig is: in de eerste plaats eist de centrale de op richting van eenheidsondernemingen in elk bekken en van een nationale steen- kolenmaatschappij, die de verschillende regionale ondernemingen zal overkoe pelen. Een nieuw semi-overheidsbe- drjjf dus, waarin staat en vakbonden evenveel stem in het kapittel zullen krij gen als de „kapitalistische" directie der Samengevoegde mijnen. Volgens de heer Delattre dient deze eerste eis na ®floop van een zeer korte periode door he complete nationalisatie van de steen, kolenmijnen te worden gevolgd. In afwachting van een en ander had- 0en gisteren reeds 40.000 arbeiders en ®mployés van de Henegouwse mijnin dustrie het werk neergelegd. Behalve ?e Borinage en het centrum, waar de "taking thans compleet is, hadden ook ft van de 46 kolenmijnen van het bek- van Charleroi zich by de bewe- ?'ng aangesloten. In de metaalnyver- jieid was de toestand stationair. De 'htercommunaie vervoerdiensten wa- jeh daarentegen praktisch geheel ver- 'amd. Het spoorwegpersoneel was pre sent, maar de lyn naar Parijs was op verschillende plaatsen gesaboteerd. Het autogrensverkeer was door barri cades sterk gehinderd. In regeringskringen te Brussel ver wacht men een fellere druk van het arbeidersfront. Niet alleen staat bii een toenemende sociale beroering voor de linkse vakbonden heel wat po litieke winst op het spel, maar ook overwegingen van praktische aard no- Pen de vakbondsleiders ertoe in de snelst mogeiyke tyd een beslissing af te dwingen. T,\ple arbeiders, onder wie de meeste n£;la,a.nse en Spaanse mynwerkers, ztjn sint y een of andere vakbond aange- ten. Stakingsvergoedingen ontvangen ph hiet er een langdurig conflict bete- v°or hen honger. De vakbonden ,!j dat zp onmogeiyk gedurende lan- bid de controle over deze elemen- bewaren kunnen en dat direct suc- es derhalve geboden is. Dit verklaart waarom de socialisti sche ABVV een overigens niet gemoti- i. i rde uitbreiding van het conflict tot laï'ds zogenaamde sleutelbedrij- ven ernstig in overweging neemt. Tn een resolutie heeft Gazelko, de by de ABW aangesloten vakbond van de gas- en elektriciteitsbedrijven, zich gisteren bereid verklaard onmiddellijk een be slissende actie te ondernemen. De na tionalisatie van de hele energie in Bel gië zou de inzet daarvan zyn. Van hun kant is ook aan de verte genwoordigers van de Luikse metaal industrie, welke nagenoeg 50.000 leden vertegenwoordigen, de vrije hand gela ten om op het gepaste ogenblik tot sta king over te gaan. Tenslotte heeft ook de socialistische centrale der openbare diensten besloten maandag a.s. in ge heel Henegouwen het werk neer te leggen. Premier Eyskens houdt by dit alles het hoofd koel. Een staking die ietwat kunstmatig in het leven is geroepen, zal naar zijn mening wel vanzelf dood lopen. Anderzijds is hy zich wel de ge varen bewust ener arbeidersactie waarvan de vakbondsleiders zelf niet geheel en al de controle in handen heb ben. Men meent dan ook te weten dat de heer Eyskens voornemens is met steviger hand op te treden tegen som mige beroepsagitatoren, die men reeds in 1950 in de sombere dagen van de koningskwestie te Brussel aan het werk zag en die ook thans weer in de Borina ge zouden zyn verschenen. Een middelbare school te Front Ro yal in de Amerikaanse staat Virginia, Welke vyf maanden lang gesloten is geweest, heeft woensdag haar deuren heropend op basis van totale opheffing der rassenscheiding. Er verschenen 22 negerleerlingen, maar alle blanke leer lingen lieten verstek gaan. De politie nam veiligheidsmaatregelen maar er deed zich geen incident voor. STAKINGSACTIE IN BELGIË UITGEBREID In Brazzaville, de hoofdstad van de Franse Congo, hebben politie en sol daten gisteren de derde dag van de onlusten, uitgebroken tussen twee elkaar bestrijdende politieke groeperingen de openbare gebouwen en de strategische punten in de stad bewaakt. Blijkens officiële cijfers zijn er bij de gevechten tot dusver 54 mensen, allen negers, om het leven gekomen en 120 gewond. Alleen gisteren vielen er 25 doden. Er is weer hevig gevochten. Beide groepen zijn gewapend met speren, messen en jachtgeweren. De situatie wordt met de dag erger, aldus meldt U.P.I. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii Te Washington zijn overeenkomsten ondertekend voor leningen op lange termijn van de Verenigde Staten aan Pakistan. De leningen tot een totaal bedrag van 56,5 miljoen dollar zijn be stemd voor de uitvoering van projecten van de elektriciteitsvoorziening, land aanwinning en spoorwegen. Mijnwerkers slaags met de Rijkswacht. tfaangasbommen en waterkanonnen houdt de politie de stakers op een afstand. Zweden De „Pravda", het blad van de Russische communistische par ty, heeft Zweden gewaarschuwd tegen het uitrusten van zyn leger met atoom- en kernwapens. In een artikel, dat werd ondertekend door „waarnemer", werd gezegd, dat een „Zweeds besluit om atoombewapening te aanvaarden, ern stige consequenties zou hebben, niet al leen voor de politiek van Zweden, maar voor de situatie in het gehele gebied van de Baltisch° zee en Noord-Europa, dat thans een zone zonder atoomwapens is". Het ministerie van binnenlandse za ken heeft de bevolking verzocht alleen dan op reis te gaan als het strikt nood- zakelyk is. Inmiddels heeft de Franse vertegenwoordiger by de republiek met goedkeuring van de regering de verant- woordelykheid voor de openbare orde op zich genomen. In de voorsteden werden-ook gisteren weer huizen in brand gestoken. In de Europese wijk is het nog steeds rustig gebleven. De gevechten spelen zich af tussen groe pen negers, politieke tegenstanders die aan hun hoofdtooi te herkennen zijn. Leden van de Balali-volksstam met witte hoofddoeken om, aanhangers van premier Fulbert Youlou, bestryden le den van de M'Bochi volksstam, die bla deren m het haar dragen en achter de oppositieleider Jacques Opangault staan, aldus meldt U.P.I. Franse gendarmes en het Franse garnizoen van 5.000 man, grotendeels bestaande uit ex-koloniale neger-in- fantene uit de naburige republiek Tsjaad, hebben strategische kruispun ten in Brazzaville bezet, maar heb- ben volgens U.P.I. tot nu toe nog niet ingegrepen. De Amerikaanse „weer-satelliet" die dinsdag in een baan om de aarde werd gebracht, werkt uitstekend zo hebben functionarissen van het bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washing ton verklaard. Tot dusver heeft men geen enkele fout gevonden en de satel liet is al enkele keren met succes on dervraagd". Volgens een woordvoerder is de omwentelingstyd 125,9 minuten. De snelheid van de kunstmaan is 29 600 km per uur als de afstand tot de aar de het kleinste is en 20.860 km als de afstand het grootst is. De nieuwe Amerikaanse aardsatel- liet kan eventueel worden gebruikt voor het registreren van kernwapenproeven m de Sovjet-Ume, zo heeft het hoofd iletT, vroegere Vanguardproject Jonn T. Hagen, ten overstaan van de commissie voor ruimtevaart uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard. De „weer-satelliet" is uitge rust met batterijen, die na twee weken uitgeput zyn. Terwijl grote mogendheden zoeken naar middelen om tot ontwapenino te komen, gaat het vorstendom Liechtenstein zijn strijdkrachten iuist aanzienlijk uitbreiden, met 15,4 procent. In 's lands twee kranten Volics- blatt" en „Vaterland", zijn advertenties geplaatst, waarin twee kandidaten worden gevraagd voor de politiemacht. Op het ogenblik bestaat deze uit een commandant, elf agenten en een hond. Het uit vijftien leden bestaande parlement van het 14.757 inwoners tellende vorstendom, dat gelegen is tussen Zwitserland en Oostenrijk, acht uitbreiding van de politiemacht noodzakelijk m verband met het steeds toenemende toeristenverkeer en ook om het aantal buitenlanders dat werk zoekt in Liechtenstein beperkt te houden. Voor modernisering van de uitrusting der gewapende macht blijft het vorstendom echter gespaard. Het verst reikende geschut blijft het pistool, het middel van vervoer voor de strijdkrachten de fiets. Links het vernielde busje, waarvan de negen inzittenden min of meer ernstig gewond werden; rechts de auto, waar in de handelsreiziger uit Utrecht de dood vond, na op de rijksweg UtrechtDen Haag veel leed en schade te hebben veroorzaakt. Een wervelstorm die twee dagen eer der het noorden van de Australische staat Queensland had geteisterd, heeft gisteren Sydney bereikt dat geweldige stortbuien te verwerken heeft gekre gen. De wervelstorm heeft by Sydney zyn weg over de zee' vervolgd na een spoor van 3.200 kilometer lengte in het oostelyk deel van Australië te hebben achtergelaten. De schade wordt ge raamd op miljoenen ponden. Velen zyn door overstromingen dakloos. Te Syd ney werden belangrijke verkeerswegen door overstromingen afgesneden. Het vliegveld moest worden gesloten en de ondergrondse spoorwegen lagen stil omdat er water in een tunnel drong. In Kaapstad is een afdeling van de Ku Klux Klan opgericht, die zyn leden, in vol klan-ornaat, regelmatig in het bosachtig gebied buiten de stad rond om een brandend kruis verzamelt. Tot dusver heeft deze groep niet meer ge daan dan pamfletten rondbrengen en vergaderen, aldus meldt U.P.I. Drie gewonden. Een reeks nieuwe aan rijdingen volgde. Bij een botsing met een klein busje werden de negen inzitten den uit de wagen geslingerd. Zy werden min of meer ernstig gewond. Enkelen van hen hadden de armen of benen ge broken. De handelsreiziger was op slag dood. Een ogenblik later volgde een kettingbotsing van nog eens vier auto's Nog weer later vlogen diverse andere automobilisten van schrik de berm in en kwamen, de wagens op de kop, in de sloot terecht. Terwijl ..ode-Kruis colonnes uit Bo degraven zich, voorzover de dichte mist zulks toeliet, in alleryl naar de plaats van de ramp spoedden, verscheidene ziekenhuizen ambulancewagens uitzon den en intussen een toevallig passeren de Utrechtse arts met assistentie van automobilisten de meest ernstig ge wonden de eerste hulp verleenden trachtten snel aanwezige rijkspolitie- mannen het verkeer in de hand te hou den. Dat wilde zeggen, dat men met behulp van lichtseinen met veel moei te nog meer botsingen wist te voorko men. De politie zag er vanwege de mist van af, het verkeer over binnenwegen om te leiden, zodat na verloop van eni ge tijd de wachtende file auto's in de richting Utrecht aangroeide over een afstand van enige kilometers. De ziekenauto's waren spoedig ter plaatse en vry snel konden de gewon den naar Gouda worden overgebracht, waar zy in drie ziekenhuizen werden opgenomen. De drie personen, die by de botsingen te Waarder werden ge wond, waren inmiddels naar een zieken huis te Utrecht vervoerd. Hun namen zyn nog niet bekend. De bestuurder van het busje, de 26-jarige J. van Vulpen uit de Bilt werd levensgevaarlijk gewond. Als gevolg van de zeer dichte mist het zicht bedroeg nauwelyks tien me ter deed zich gisteren op de Baronie- baan te Tilburg een ernstige aanrijding voor tussen een van Breda komende vrachtauto met aanhanger en een uit de richting Eindhoven naderende perso nenauto. De bestuurder van de vrachtauto meende op het kruispunt Baroniebaan- Golzerbaan in de mist van rechts ver keer te zien naderen en begon te rem men. Hy kwam daarby op het linker weggedeelte terecht en botste daar te gen de juist passerende personenauto. De gevolgen waren zeer ernstig. De personenauto werd vrywel geheel ver nield, terwy] de bestuurder, de 31-ja- rige elektrotechnicus P. H. Rieder uit Den Haag met zware verwondingen, vooral aan het hoofd, en in ernstige toestand naar het St.-Elisabethzieken- huis te Tilburg moest worden vervoerd. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard dat de be handelende artsen van Dulles hem hadden verzekerd, dat de ziekte hoofd noch hart van Dulles heeft aangetast. Eisenhower zei geen man ter wereld te kennen die Dulles zou kunnen evenaren in verstand en kennis op het ge compliceerde gebied van buitenlandse zaken. „Daarom is Dulles, zolahg hij meent in staat te zijn zijn ambt te blijven uitoefenen, precies degene die ik nodig heb," zo verklaarde de president. Met niemand heeft hij de mogelijk heid van een opvolger besproken, zo voegde Eisenhower daaraan toe. Op een vraag over de toekomst van Dulles zei Eisenhower dat hy tydens de oorlog generaal Marshall gevraagd had om een officier, die naar Europa moest worden gezonden. Hem werd toen meegedeeld dat de officier een prachtkerel was, maar dat hij er fy siek zo slecht aan toe was dat de dokters eraan twyfelden of hy zich wel zou kunnen verplaatsen. De pre sident zei te hebben geantwoord, dat Marshall de officier, indien dit nood- zakelük was, op een brancard de stryd in zou kunnen sturen, omdat hy de opdracht beter zou kunnen uitvoe ren dan wie ook, Eisenhower ver klaarde ook op deze wyze over Dul les te denken. (Van onze Haagse redactie) Verscheidene leden van de Eerste Ka mer wensen te vernemen, aldus blijkt uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van buiten landse zaken, of het waar is dat de ge ruchten over een op handen zynde invasie in Nederlands-Nieuw-Guinea af komstig zyn uit Indonesische bron. In dien dit het geval zou zyn, zouden deze leden het op pry's stellen te wor den geïnformeerd over de vraag, of die geruchten, naar het oordeel van de mi nister, blijkbaar bedoeld zijn als pogin gen tot intimidatie en tevens als sti mulans voor de tegen het Nederlandse regeringsstandpunt gerichte acties in ons land. De mijnindustrieraad zal morgen, vrydag, in besloten spoedzitting bijeen komen ter bespreking van de situatie op de kolenmarkt. In het Walter Reed-hospitaal te Wash ington zal morgen een begin worden gemaakt met de bestralingsbehande- iing van minister Dulles. Men hoopt hierdoor de kankercellen, die enkele da gen geleden by een breukoperatie wer den ontdekt, te doden of hun versprei ding tegen te gaan. In een communiqué wei-d gisteren gezegd, dat de patiënt een rustige nacht had gehad en dat hy elke dag wat meer mag wandelen. IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll Een in Noorwegen voor politieke vluchtel ïgen werkzame vereniging heeft verklaard dat Stefan Wetowski, een Pool, die vorig jaar van een vissers boot vluchtte en in Noorwegen politiek asyl kreeg, in België spoorloos verdwe nen is. Volgens de „Sabena" is de man op 8 oktober vorig jaar per vliegtuig in Brussel aangekomen, waarheen hy was gegaan in verband met een van zijn vrouw afkomstig telegram. Hij zou haar in Brussel ontmoeten. Beiden zyn sedertdien niet meer gezien. Men houdt rekening met twee moge lijkheden, zegt de voorzitter van de Noorse vereniging, Grahl-Madsen. Of Wetowski is op verdenking van spiona ge door de Belgische politie in het ge heim gearresteerd, of de Belgische communisten hebben, handelend op Poolse orders, de man ontvoerd. Op verzoek om inlichtingen van de Noorse politie heeft België niet geant woord, zei Grahl-Madsen, en overwogen wordt de kwestie thans voor te leggen aan de internationale organisatie van vrije juristen. Generaal George Marshall, in de tweede wereldoorlog chef van de gene rale staf van het Amerikaanse leger, is opnieuw door een beroerte getrof fen. Zijn toestand is ernstig, zo heeft de leiding van het Iegerziekenhuis te Fort Brag, in Noord-Caroiina meegedeeld. De thans 78-jarige Marshall is ook minister van buitenlandse zaken ge weest. Hij is de ontwerper van het naar hem genoemde plan, dat voorzag in Amerikaanse economische hulp aan Europa, om dit door de eerste naweeën van de tweede wereldoorlog heen te helpen. Marshall had reeds eerder, na melijk op 15 januari j.l. een beroerte. De 24-jarige machinist F. Boelens uit Groningen is woensdagmorgen aan boord van het kustvaartuig „Pacific" om het leven gekomen tengevolge van een ontploffing in de machinekamer. Het ongeluk gebeurde tussen Maassluis en Hoek van Holland toen de loods merkte, dat het schip zonder reden naar links uitweek. Even later ontdek ten bemanningsleden in de machineka mer het levenloze lichaam van hun col lega, die kennelyk door de kracht van een explosie was getroffen. Men had in derdaad wel een klap gehoord, maar er verder weinig aandacht aan geschon ken. In de machinekamer was overi gens weinig schade aangericht. De „Pa cific" meet 541 ton en is eigendom van de Groningse redery C. Tammes. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met aan- vankelyk op vele plaatsen mist, S113!-!, .eii enke,e opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Hogere tempera turen overdag. Zon: 7.47-18.02. Maan: 15.04-5.39. .Station Weer Stockholm onbewolkt Dslo onbewolkt Kopenhagen geheel bew. Londen mist Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort Munchen Ztirich Genève Locarno Wenen Innjbruck Rome mist mist onbewolkt mist onbewolkt geheel bew. mist mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt min temp. gisteren 0 -3 2 -2 1 -4 -1 -2 7 1 -1 -6 -5 -4 -3 1 -7 i neersL atgel. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 1