Eeuwfeest te Lourdes is plechtig besloten I Studieverloop na de oorlog Pinay schildert een rooskleurig beeld van Franse arbeidsmarkt K ru iswoord raadsel m Tent voor jarige prinses Paus spreekt in radiorede over „nieuw tijdperk voor alle gelovigen Ir. Manusama acht Canadese reis een succes Eerste uitkomsten van een onderzoek van het C.B.S. Twee balletten in één Recessie in Frankrijk „veel meer be duchtheid dan werkelijkheid HUISARTS IN AMSTERDAM IN ARREST Interpellatie- Nederhorst uit gesteld Uitvaart van prof. Bellefroid Voorlichting ERIC DE NOORMAN ln N.-W.-Brabant TOESTEL VAN R.A.F. NEERGESTORT Eén inzittende ver ongelukt Weer roofoverval in Arnhem Dader gegrepen Pesman wint opnieuw op de 5000 meter AUSTRALIË WINT MET 9 WICKETS Eerste Kamer over de Eurochemie Ook Twente contra EERSTE APPLAUS IN GEMEENTERAAD straaljagers Vijftig dansers en danseressen „Vrijheren van het Woud" Moskou heft censuur „HALF PROCENT WERKLOZEN" tijdelijk op DONDERDAG 19 FEBRUARI 195V PAGINA 1 - Vijfde testmatch Test-serie eindigt in Engelse debacle Geen gala-voorstelling Mactnillans reis Katholieke Illustratie 3 4 5 6 7 8- 9 10 li Oplossing van woensdag «14 32 In een flits ziet de Noorman één moment de achtersteven van Bolans schip zich hoog oprichten, terwijl de voorplecht verdwijnt in een wolk van schuim. Dan onttrekt een hoge golf alles aan zijn oog. Het vol gend moment stort de branding zich op hen. Met opeengeklemde lippen vestigt de Noorman zijn blikken op de brede opening van de baai, nauw zichtbaar door het grauwe scherm van regen, en hij leunt met zijn volle gewicht op de helmstok. Steigerend richt het schip zich hoog op en even lijkt het bewegingloos boven op de schuimkoppen te rusten. Dan vaart er een siddering door het gebeukte schip, de helmstok knapt af, als ware het een dorre tak en het volgend ogenblik vinden Erics voeten geen houvast meer. Hij wordt opgetild in een geelgroene sluier, meegevoerd in een adem benemende werveling die hem krachteloos en onmachtig maakt. Het duurt seconden, maar het lijken eeuwen. Dan komt Eric in kalmer water. AU^ matisch begint hij te zwemmen met de zeestroming mee. Happend adem, worstelend voor zijn leven in het kolkende water, tot hij ineens teg iets hards stoot. RotsenHij graait om zich heen en moeizaam slefKj hij zich door de verraderlijke onderstroom naar het strand. Hijgend bUJ hij een ogenblik liggen. Dan richt hij zich op en staart om zich heen. eindweegs, van hem vandaan doemt de donkere vorm van een Drakar zijn Drakar. Deerlijk gehavend maar gelukkig nog intact. Hij ziet zijn m* nen van boord springen en naar de kust waden. Zijn ogen zoeken verder. het tweede schip. Vergeefs! De woeste, wrede golven dansen hun doa®,( dans over de plek, waar hij het schip voor het laatst zag. Bolans schip spoorloos verdwenen. Met er pontificale Heilige Mis in de ondergrondse basiliek van Lourdes en een toespraak van paus Joannes XXIII is gisteren te Lourdes het eeuwfeest der verschijningen van Maria plechtig be sloten. Niet kardinaal Feltin, aartsbis schop van Parijs, die wegens een zware griep reeds enkele dagen ziek is, maar de apostolisch nuntius in Frankrijk, mgr. Marella, droeg de Heilige Mis op in de "*ius X-basiliek. Talrijke autori teiten van kerk en staat, onder wie de Franse minister van justitie Edmond Michelet en minister van staat Robert Lecourt als officiële vertegenwoordigers der Franse regering, woonden de plech tigheid bij. Een jaar lang heeft Lourdes het eeuwfeest gevierd. In dit jaar heb ben vijf miljoen pelgrims het genade oord bezocht. Aldus meldt het KNP. Ondanks het feit, dat het bedevaart- seizoen in Lourdes nog niet geopend is, vedrongen zich gisteren tienduizen den pelgrims t der leiding van tiental len bisschoppen voor de ingangen van de enorme basiliek. Het gehele gemeen tebestuur van Lourdes, leden van het provinciale bestuur der Boven-Pyre- neëen en ruim 150 priesters uit het bis dom van Tarbes en Lourdes bevonden zich onder hen. Op hetzelfde uur, dat mgr. Marella pontificeerde in de ondergrondse basi liek, droeg de bisschop-coadjutor van Lourdes. mgr. J. B. Maury, een pontifi cale Heilige Mis op in centraal-Frank rijk in het klooster der zusters van O. L. Vrouw in Nevers, waar het stoffelijk overschot van de Heilige Bernadette Soubirous wordt bewaard. Gedurende het jubileumjaar hebben 25 kardinalen, 809 aartsbisschoppen en bisschoppen en duizenden priesters met vijf miljoen andere pelgrims Lourdes bezocht. Onder hen bevond zich de hui dige paus, toen nog kardinaal Roncalli en patriarch van Venetië. In een toespraak, welke door ver schillende radiostations werd uitge zonden, o.a. door de Franse, de Ierse en de Canadese radio in relais van de Italiaanse en Vaticaanse radio, heeft de paus gewezen op de grote genaden die door Lourdes over de wereld zijn uitgestrooid. Hij prees de viering van het eeuwfeest der verschijningen, dat op instigatie en door de ijver van de bisschop van Tarbes en Lourdes met zoveel luister geschied is. Voor alle gelovigen, zei hij, heeft zich als het ware een nieuw tijdperk geopend. De paus prees zich gelukkig, dat hij vorig jaar de ondergrondse basiliek van Pius X mocht inwijden. Vervolgens besprak de paus uitvoerig hetgeen Pius XII voor Lourdes gedaan heeft, ook reeds vóórdat hij paus was en wat hij voor dit eeuwfeest heeft ge daan. De grote verdiensten van dit Mariajaar te Lourdes, zo zei hij, komen zonder twijfel toe aan Pius XII. „Wij willen als onze voorganger de wereld van heden aansporen", zo ver klaarde de Paus, „te luisteren naar de boodschap van Lourdes. In het bijzon der denken wij hierbij aan de derde verschijning aan Bernadette waar Ma ria geluk beloofde, maar niet in de we reld, doch in de andere", aldus de Paus. „Dierbare zonen en dochters", ver- Gistermorgen omstreeks half 12 is, zoals reeds in het kort gemeld, een Gloster-Javelin van de Engelse luchtmacht neergestort boven Noord- west-Brabant. De twee inzittenden heb ben per schietstoel de neerstortende machine verlaten. Een van hen. de pi loot, heeft zich ongedeerd gemeld bij de burgemeester van Poortvliet. De tweede inzittende, de navigator, kwam met zijn schietstoel in de omgeving van Nieuw Vossemeer neer en liet ter plaat se het leven. Het toestel zelf is onge veer 50 meter van de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Halsteren op de grond gekomen, waarbij het zich door een slootkant en half door de Zuider- kreekweg heeft geboord. Het toestel is geheel uitgebrand. Er liggen duizenden wrakstukken honderden meters in het rond verspreid. De brandweren van Ber gen op Zoom en van de vliegbasis Woensdiecht hebben de brandende resten van het vliegtuig geblust. Het eerste bericht over het ongeluk kwam van een tweede Engels vliegtuig, waar van de bemanning het ongeluk zag ge beuren. Het zoeken werd belemmerd door de dikke mist die ter plaatse hing De verongelukte Gloster-Javelin hoort thuis op het vliegveld Brueggen in de buurt van München-Gladbach in West- Duitsland. Het was ingedeeld bij de tweede geallieerde tactische luchtmacht. De naam van de omgekomen naviga tor is Maurice Cooper. Voor de derde maal in korte tijd is in Arnhem een roofoverval gepleegd. Gis termiddag was het slachtoffer de aan het Roermondplein 24 wonende weduwe H B„ die een afhaal- en besteldienst ex ploiteert. Omstreeks halfvier vervoegde zich een 15-jarige jongen aan haar huis met de vraag of hij even mocht opbellen. Terwijl hij onder dit voorwendsel bin nenkwam en de weduwe zich naar de keuken begaf, greep hij uit een in de nabijheid staande gereedschapskist een Engelse sleutel en sloeg hiermee de 56-jarige vrouw op het hoofd, waardoor deze bewusteloos raakte. Van dit mo ment maakte de jongen gebruik om een geldkistje te bemachtigen. Hiermee maakte hij zich uit dr voeten. Korte ijd late»- slaagde de recherche er in de jongen die de vrouw kende, op te sporen en aan te houden. In het geldkistje zat slechts een gering bedrag, 's Morgens had de weduwe namelijk een belang ijk bedrag naar de bank gebracht Hij bekende het door hem begane misdrijf en zal voor de officier van justitie worden geleid. Pesman heeft wederom de 5.000 meter gewonnen. Ditmaal tijdens internatio nale schaatswedstrijden, die dinsdag avond te Göteborg zijn gehouden. Zijn tijd bedroeg 8.19,9. Op de tweede plaats legde een andere Nederlander, Van den Berg (8.34,2) beslag. Op de 1500 meter zegevierde de nieuwe wereld- mnioen. de Fin Jaervinen in 2.17,9. volgt de Paus, „de wereld van tegen woordig maakt grote wetenschappelijke vooruitgang en zij is trots, dat een nieu we wereld van mogelijkheden zich opent. En ziedaar nu een contrast met Lourdes, waar een beroep gedaan wordt op de mens tot nederigheid en gebed. Op dit ogenblik wenden wij ons daarom tot de mensen, die op het punt staan de juiste verhouding der waarden uit het oog te verliezen en zelfs het gevaar lopen hun ziel te ver liezen. In Lourdes hoort men hoe een beroep wordt gedaan op hun boetvaar digheid, op de liefde, een beroep om ons los te maken van de rijkdom en ons te leren deze te delen met degenen die niets bezitten. Helaas vergeten wij dit te veel, zodat er een schrille tegenstel ling is ontstaan tussen de welvaart van de ene en de bezitloosheid van de ande re". De H. Vader spoorde tenslotte de luisteraars aan te bidden tot Maria, om genade te verkrijgen voor Frankrijk, voor de Kerk en voor de gehele wereld. De Paus besloot zijn toespraak met de apostolische zegen. De vijfde testmatch tussen Australië en Engeland is door de Australiërs met niet minder dan negen wickets gewon nen. De score was: Engeland 205 en 214, Australië 351 en 70 voor 1. Het eindresultaat van de serie van vijf wedstrijden tussen beide landen was 4-0 en een draw in het voordeel van de Australiërs. Australië heeft op de vijfde en laatste dag niet lang aan bat gestaan. De voor de overwinning benodigde 54 runs wer den in 51 miunten bijeen geslagen voor het verlies van één wicket. In de 83 jaar oude historie van test- matches tussen Australië en Engeland zijn 178 wedstrijden gespeeld. Australië boekte in totaal 74 overwinningen tegen Engelrnd 62. In een draw eindigden 42 wedstrijden. (Van onze Haagse redactie) Ir. J. Manusama, hoofd van de poli tieke missie van de Republiek der Zuid-Molukken, is van een kort verblijf in Canada naar Nederland terugge keerd. In Den Haag heeft hij enkele mededelingen gedaan over zijn reis. Ir. Manusama was naar Montreal ge gaan op uitnodiging van de organisa toren van een „model-vergadering" van de Verenigde Naties. Studenten en professoren van de verschillende uni versiteiten in Canada namen aan deze modelvergadering deel. Ir. Manusama zou zitting hebben in een forum dat zou discussiëren over de vraag of het parlementaire systeem voor Aziatische landen geschikt is. Niettegenstaande het feit dat ir. Ma nusama louter als burger van de Re publiek der Zuid-Molukken zou optre den en spreken en niet als officieel vertegenwoordiger van deze, niet er kende republiek ook de overige fo rumleden zouden hun land niet officieel vertegenwoordigen is tegen de deel name van ir. Manusama door de Ja- sanse en de Indonesische ambassades n Ottawa bezwaar gemaakt. De orga nisatoren hebben, mede op aanwijzing van Canadese autoriteiten als de eer ste minister Diefenbaker, ir. Manusama bij zijn aankomst in Canada meege deeld. dat zij gedwongen waren de uit nodiging tot deelname in te trekken. Wel zeiden zij de aanwezigheid op zich van ir. Manusama bij de model-ver gadering op prijs te stellen. Uit een oogpunt van publiciteit noem de ir. Manusama zijn Canadese reis niettemin een groot succes. Hij heeft nu buiten de model-vergadering om. verschillende spreekbeurten vervuld bij Canadese organisaties. Zijn reis is door de organisatoren van de model-confe rentie betaald. Het incident over de deelname van ir. Manusama viel samen met een Indonesisch bombardement op Ceram. Juist ook daardoor kreteg de heer Manusama veel aandacht van de publiciteit. Hij verklaarde vanmorgen desgevraagd niet te geloven in een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea op korte termijn. Ontvangen berichten duidden volgens hem wel op Indonesi sche troepenconcentraties op Ambon. Vele leden van de Eerste Kamer zul len hun goedkeuring hechten aan het verdrag betreffende de oprichting van de Europese maatschappij voor chemi sche bewerking van bestraalde reactor brandstof. Dat blijkt uit het eindver slag over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag dat woensdag werd vastgesteld. De leden kunnen zich ook verenigen met de gevraagde mach tiging tot deelneming door de staat ui het maatschappelijke kapitaal van de maatschappij. Dezelfde leden zouden graag verne men of, nu als vestigingsplaats van het betreffende bedrijf de gemeente Mol in België is gekozen, er nog uitzicht be staat dat het onderzoekcentrum in Ne derland zal worden gevestigd. Omdat zij menen te weten dat Nederland voor dit doel terreinen in Petten heeft aan geboden, vragen zij zich af of het niet meer voor de hand had gelegen een meer zuidelijk gelegen vestigingsplaats aan te bieden, op niet al te lange af stand van Mol. Gistermorgen heeft een deputatie van de verbindingstroepen de jarige prinses Marijke op paleis Soestdijk twee geschenken aangeboden: een kampeertent en een draagbaar radiotoestel. Koningin Juliana keek toe, toen Marijke voor het eerst uit haar tent kwam gekropen. In aansluiting op de vooroorlogse statistieken van het Hoger Onderwijs heeft het C.B.S. de eerste uitkomsten van een nieuw onderzoek naar de stu dieresultaten der studenten gepubli ceerd. De publikatie, die zich daarbij be perkt tot de stuten die binen 614 jaar voor een kandidaatsexamen slaagden, toont aan, dat een dieper- gaande analyse var de studieresulta ten op basis van een beperkt aantal persoonsgegevens mogelijk is. Achter eenvolgens worden behandeldrende ment en studieduur in het algemeen; B. en W. van Hengelo zullen op ver zoek van de raad in een verzoekschrift aan de minister van Oorlog bepleiten, het op de vliegbasis Twente gestatio neerde of nog te stationeren aantal straaljagers zo laag mogelijk te hou den. Zoals bekend zal een aantal van de straaljagers van Soesterberg naar Twente worden overgebracht. Ook B. en W. van Enschede hebben in een schrijven aan de minister van Oorlog medegedeeld, dat er bij de bevolking be. zwaren leven tegen de komst van Sabre- nachtjagers op de vliegbasis Twente. In dit schrijven wordt gevraagd, zo mo gelijk maatregelen te bevorderen, die rekening houden met het feit, dat een belangrijk deel van de arbeidende be volking van deze stad in ploegendienst werkzaam is. Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van Amsterdam woensdagmiddag het besluit genomen, de oprichting te bevorderen van een nieuw balletgezelschap, dat de plaats zal innemen van de tot nu toe zelf standig werkende balletgroepen: het operaballet en het Ballet der Lage Landen. De leiders van deze beide ge zelschappen, resp. Johan Verdoner en Masoha ter Weeme zullen de twee hoofdige artistieke leiding vormen van het nieuwe gezelschap, dat ongeveer vijftig dansers en danseressen gaat tel len. Een zakelijk leider zal nog worden benoemd. De groep zal met ingang van het seizoen 1959-1960 zelfstandige voorstel lingen geven en tevens operaballetten verzorgen voor de Nederlandse Opera, zonder aan deze instelling organisato risch te zijn verbonden. De exploitatie van het nieuwe gezel schap zal jaarlijks een tekort opleve ren van naar schatting 400.000 zo deelde de wethouder voor de kunstza ken mr. A. de Roos mee. Bjj dit be drag is rekening gehouden met de 100.000 per jaar, die de Nederlandse Opera aan het ballet vergoedt. Ver wacht wordt dat het rijk een verzoek om een bijdrage in de subsidiëring zal inwilligen. De gemeenteraad heeft de laatste jaren op B. en W. aandrang uitge oefend om te komen tot een concen tratie der balletten. De thans tot stand gekomen samenvoeging van beide Am sterdamse balletgroepen tot één ballet gezelschap werd gistermiddag dan ook zeer toegejuicht. De Belgische ambassade deelt mede, dat de aangekondigde gala-voorstelling van de film „Vrijheren van het woud" niet kan doorgaan, aangezien de leden van de beide koninklijke huizen, die zich voorgenomen hadden daarbij aanwezig te zijn door onvoorziene omstandighe den niet in de gelegenheid zijn de voor stelling bij te wonen. De film zal ech ter die avond normaal in het City theater in Amsterdam worden ver toond. de invloed van vooropleiding, milieu, en leeftijd; de betekenis van eindexa- mencijfers v.h.m.o.; de propaedeuse als selectiedrempel en het veranderen van studierichting. Uitvoerig wordt ingegaan op de rea liteitswaarde der verschillende conclu sies, m.n.v. die over de betekenis der eindexamencjjfers. Enkele algemene conclusies waartoe het C.B.S. komt, zjjn o.a.: Het percentage mannelijke en vrou welijke studenten dat (ongeacht facul teit) binnen 6% jaar geslaagd is voor een kandidaatsexamen, is vrijwel ge lijk n.l. resp. 64 en 61 pet. Hierbij zijn inbegrepen de 4 procent van de man nen en 3 procent van de vrouwen die slaagden in een andere faculteit dan waarin zij hun studie begonnen. Berekend werd, dat het uiteindelijke rendement waarschijnlijk gemiddeld 5 procent lager zal liggen dan dat van de vooroorlogse studentengeneraties, terwijl de gemiddelde studieduur niet of nauwelijks is toegenomen, behalve in wis- en natuurkunde, techniek en diergeneeskunde. Bij onderscheiding van de studenten naar vooropleiding blijkt, dat onafhpn keljjk van de faculteit waarin zij gaan studeren, 55 procent van de mannelij ke studenten met H.B.S.-A.-diploma, 71 procent van die met H.B.S.-B.-diploma, 78 procent van de alpha's en 84 pro cent van de bèta's binnen 614 jaar een kandidaatsexamen heeft afgelegd. Bij de vrouwen liggen alle percentages on geveer 10 procent lager. Deze ver schillen blijven bestaan, wanneer men een nadere onderverdeling maakt naar sociaal milieu. Ook blijkt er een duidelijk verband tussen het gemiddelde eindexamencij- fer voor moderne talen en de resulta ten resp. de duur van de universitaire studie, ongeacht in welke faculteit. Hoe hoger cijfer, hoe hoger rendement en hoe korter studieduur. Daarnaast is aandacht besteed aan de gemiddelde eindexamencijfers voor wiskunde resp. voor natuur- en scheikunde. De uit komsten leveren vooralsnog geen hel der beeld, aldus de publikatie. Studen ten met vee] hoge eindexamencijfers komen niet in dezelfde mate voor in de verschillende faculteiten. Zij zijn relatief het talrijkst in wis. en natuur kunde en in technische wetenschappen, waar de helft der studenten niet al leen hoge cijfers heeft in wiskunde of natuur- en scheikunde, doch ook ge middeld een 7 of meer voor de moder ne talen. Tenslotte wordt erop gewezen, dat de termijn van 6% jaar onvoldoende is om een bevredigende indruk te krjj- fen van het aantal geslaagden voor et kandidaatsexamen in de technische wetenschappen. 64 procent der studen ten slaagde voor het propaedeutisch examen in deze studierichtingen; waarschijnlijk zal bijna 90 procent hiervan het kandidaatsexamen afleg gen, aldus het C.B.S. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen In de financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering - deze laatste is tot eind april op reces, maar middelerwijl blijft enigermate de volks vertegenwoordiging Ingeschakeld via haar diverse commissies heeft de minister van Financiën, Antoine Pinay, verzekerd, dat in Frankrijk „recessie veel meer een beduchtheid is dan een werkelijkheid". Met behulp van verge lijkende cijfers schilderde de minister af, hoe, welbeschouwd, de situatie in Frankrijk eigenlijk zeer rooskleurig moet heten, bijzonderlijk op de ar beidsmarkt. Per 1 februari noteerden de arbeids beurzen rond 140.000 aanvragen om werk, waaraan niet voldaan kon wor den, terwijl op diezelfde datum het aantal officieel gesteunde werklozen 32.000 bedroeg. Per 1 januari j.l. waren deze cijfers geweest respectievelijk 126.000 en 28.000. Hetgeen inderdaad in absolute zin op een wel zeer beperkte omvang wijst van de recessie. En dan de vergelijking met het omringende buitenland. Terwijl in Frankrijk het totale aantal handarbeiders nog niet te boven gaat, bedraagt dit percentage in België 3,4 procent, in West-Duitsland 2,2 procent, in Nederland 2 procent en in Italië meer dan 8 procent. Naar evenwel de „Monde" bij de ten aanzien van Frankrijk verstrekte cijfers opmerkt houden deze onvoldoen de rekening met de gedeeltelijke werk loosheid. In zekere takken van bedrijf komen reeds arbeidsweken voor van dertig uur, waarbij situatie en vooruit zichten het ongunstigst lijken te liggen bij de textielindustrie. De gemiddelde effectieve arbeidsduur per week voor het totaal der Franse werknemers bedraagt echter volgens de heer Pinay en der halve volgens de officiële statistieken 44 uur. Dramatisch is dus voor het moment de globale toestand op de Franse arbeidsmarkt zeker niet. Maar een aantal individuele slacht offers van recessie-als-werkeljjkheid, hoe betrekkelijk gering dan ook, zijn er al gevallen. En indien bovendien reces sie-als-beduchtheid zo groot is zoals onder meer gebleken is uit diverse geruchtmakende bisschoppelijke ver maningen (kardinalen Liénart en Ri- chaud) dan komt dit voor een belang- In Amsterdam is door de Zedenpoli tie een 59-jarige huisarts gearresteerd, die ervan verdacht wordt met zijn kwa lijke praktijken de dood van een 21-jari- ge vrouw te hebben veroorzaakt. De huisarts zou meermalen abortus hebben gepleegd uit winstbejag. Tot dus verre heeft de Zedenpolitie van drie jon ge vrouwen achterhaald dat zij zich door hem hebben laten behandelen. Een van de vrouwen, is tijdens de behande ling in het huis van de arts overle den. In de overlijdensacte deed hij het voorkomen alsof haar dood onder nor male omstandigheden was gekomen. De vrouw werd begraven in haar woon plaats Groningen. De ouders echter, die ernstige vermoedens koesterden, hebben het daarbij niet gelaten. Een nauwkeu riger sectie van het stoffelijk overschot, dat werd opgegraven, bevestigden hun vermoedens. Op last van de officier van justitie is daarna de huisarts in Am sterdam gearresteerd. De politie ge looft dat de arts zijn kwalijke praktij ken niet tot deze drie gevallen beperkt heeft. De man heeft reeds eerder een veroordeling voor hetzelfde delict achter de rug. (Van onze parlementaire redacteur) Na het uitvoerige debat in de Eerste Kamer over de steenkolencrisis heeft de Tweede Kamer woensdag besloten om de interpellatie van de heer Ne- derhorst (P.v.d.A.) voorlopig uit te stel len. De heer Nederhorst had vragen willen stellen aan de ministers van economische zaken, prof. Zijlstra, van buitenlandse zaken, mr. Luns, en van sociale zaken ad interim, prof. Beel. De Tweede Kamer wil eerst eens de tekst bestuderen van de rede die prof. Zijlstra in de Eerste Kamer heeft af gelegd en die binnenkort in de Hande lingen zal verschijnen. rijk deel, omdat de betrokkenen de hui dige financieel-economische regerings- politiek als overwegend geïnspireerd zien door het plan-Rueff, een plan van liberalen huize, aan de uitwerking waarvan geen enkele rechtstreekse vertegenwoordiger van de werkne- mersbelangen is te pas gekomen en dat men ervan verdenkt het kweken of toelaten van een zekere mate van werk loosheid als een economisch goed te beschouwen. Het stoffelijk overschot van prof. mr. J. H. P. Bellefroid, oudhoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijmegen en oud-lector van de hogeschool te Luik, die zaterdag te Nijmegen is over leden, is woensdagmiddag ter aarde be steld in het familiegraf op het kerkhof „Jonkerbosch". Aan de teraardebestelling ging vooraf een plechtige rouwzitting van de universiteit. In de aula werd het woord gevoerd door prof. dr. F. F. X. Cerutti, die een leeropdracht heeft voor inleiding tot de rechtsweten schap en agrarisch recht, welke vak ken ook door prof. Bellefroid werden gedoceerd. Spreker wees op de grote betekenis die prof. Bellefroid heeft ge had, vooral in de eerste jaren van het bestaan van de Nijmeegse universi teit. Omstreeks half twaalf werd in de de kenale St.-Antoniuskerk aan de Groes- beekseweg een plechtige Requiem-mis opgedragen, welke werd gecelebreerd door de deken van Nijmegen, mgr. drs. C. J. E. N. van Dijck met assistentie van de priesterstudenten J. H. Horst huis en A. J. Ooms van het Piusconvict, waar prof. Bellefroid de laatste drie jaren zijn leven heeft doorgebracht. Zowel uit universitaire kringen als van de zijde van de burgerij was er veel belangstelling voor de plechtigheid. Onder meer merkten wij op: mgr. prof. dr. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de Radboudstichting, dr. J. P. A. Hoefnagels, voorzitter van het col lege van curatoren, het bestuur van de senaat met de rector magnificus dr. G. W. Groeneveld en de secretaris, dr. J. H. Terlingen. Bijna alle professoren van de Nijmeegse universiteit waren in de kerk aanwezig. Daarnaast ook een deputatie van de senaat van het Nij meegse studentenkorps. Van de oud professoren die nog met prof. Belle froid hebben samengewerkt zagen wij prof. dr. F. A. M. van Welie, dr. A. Pompen O.F.M. en dr. G. Brom en prof. dr. L. Kors, oud-directeur van de K.R.O., alsmede mr. J. Kamphuis. Voorts was aanwezig prof. dr. R. Loos- broeks, oud-hoogleraar in de geschie denis aan de universiteit van Gent. Op verzoek van enige journaliste* heeft de president van de Amster!da se rechtbank mr. J. Knottenbelt dag verslaggevers toegelaten bij berechting van een aantal zedendeti ten. Als regel worden deze zaken ac- ter gesloten deuren behandeld. Ji kan nuttig zijn, zo zei de preside" dat ouders attent worden gemaakt P de risico's waaraan hun kinder kunnen blootstaan en waarvan zij bi wijls geen flauw idee hebben. De.P sident zag pedagogische mogelijk den in een berichtgeving over deze ken. Hij durfde dit experiment o omdat hij het gevoel had, dat de derlandse pers de manier zou voeten te vinden om deze delicate zaken o der woorden te brengen. Met dit laatste kur nen wij tWS' „[g men. Ongetwijfeld kunnen bekw® verslaggevers uit deze, dikwijls P® bele aangelegenheden die e-e1llj nen kiezen, die om pedagogische rede grotere bekendheid verdienen. J g, kan zich echter afvragen of het M nen van strafzaken, waarbij de re ter dikwijls genoodzaakt is in zeef verkwikkelijke details af te d® i de pers de mogelijkheid verschaft voldoende inzicht te krijgen in de <t en de omvang van de gevaren. Een gelmatige voorlichting, bijvoord door de president van de rechtba of de officier van justitie, die gea kunnen worden de zaken in hun C'fU meenheid te kunnen overzien, W ons een betere weg om het beooS doel te bereiken. De voorplaat van het nummer deze week brengt een kleurenfoto v ir. J. Lohmann, de nieuwe preside! directeur van de Nederlandse Sp° wegen. Rogier van Aerde heeft een derhoud met hem gehad en vertelt een causerie over de man „die w® - wat hij wil". J. W. Hofwijk schrijftov de politieke en economische ontwik*., ling van Kongo, welke in een overman» snel tempo is gegaan, de Belgische t gering voor benauwende problemen st® en de toekomst van dit grote stu„ Afrika onzeker maakt. Het artikel geïllustreerd met vele pagina's mee»; terlijke foto's van de bekende fotogr^* Cas Oorthuys. R. Kalkhoven wijdt ee beschouwing aan de „ramp zonder eind' het schrikwekkend hoge aantal ver keersongelukken, welke voor een gr° deel worden veroorzaakt door onvoor zichtigheid en gebrek aan verantwopL delijkheidsgevoel. Hans de Weerd schriJ over de rode „Wereldraad van chn tenen", waarin de leiders van de Ru sisch-orthodoxe Kerk een grote rol sPj> len en die door Moskou wordt gebrul» als een prachtig propagandamiddel voo het communisme Verder is er ®eK boeiend artikel van W. H. M. van Be® over de X-15, het in Amerika gebou^ de eerste bemande ruimtevaartuig, efl een levendige beschrijving van wat a bestuurder gedurende de reis door d« ruimte en bij de terugreis naar de aaf zal moeten verduren. Drie pagina's foto zijn gewijd aan de schokkende rarnP van het Deense schip Hans Hedtol*- Jan Cottaar schrijft over de Nederland8® Sport Federatie, „een sportdemocrati® met een scheutje sterke arm". België Pierre Rjjckmans, die van 1934 tot 1947 gouverneur-generaal va» Belgisch Kongo is geweest, is op jarige leeftijd overleden. co fO Horizontaal: 1 geliefde bezig heid, - lichtbron 2 vorming 3 knellen, - weide 4 Zuid-Amerik. staat, - gereedschap van kuiper 5 verdienstelijk mens in een vereniging, - Duits lidwoord 6 Jap. munt ui - flink 7 bijzonder per- soon, - ten name 8 deel van voer tuig, - tijdig 9 bijbels persoon - hetzelfde oo 10 middagvoor stelling, - heftig 11 deel van wagen - Grieks wijs- geer. Verticaal: 1 kostbaas - Boeddhistisch priester 2 te berde bren gen - roofdiertje 3 huidopzwel lingen - schadelijk beest 4 begrip - verlies 5 Chin, lengte maat - evenzo - kompasstreek 6 plaats in Over ijssel - voetbalver, in 3e klas west I amat. 7 koortswerend middel - stroom 8 meisjesnaam - sinds 9 ongehuwde staat - eetbare vruch ten 10 afmeting - dubbele klinker 11 nu en dan - een taal Horizontaal: 1 d.d.; 4 rk; 5 as; 7 kok; 9 go; 10 geel; 12 imam; 14 em; 15 pa; 17 AJ®. sterdam; 23 24 tij; 25 o.l.26 i" 28 stomp; 29 teg® Verticaal: 2 dag; 3 do; 4 re® 6 se; 7 kim; 8 K 9 ga; 11 eems; U mand; 16 de; ij au; 18 m.s.; ij tulp: 20 ruit; f, at; iSL mij; 25 27 le. De Russen zullen hun censuur op de berichtgeving van buitenlandse journa listen, die Macmillans Russische reis zullen verslaan, opheffen. Ook is het de verslaggevers, in afwijking met an ders geldende regelingen, toegestaan hun berichten rechtstreeks uit andere plaatsen dan alleen Moskou naar het buitenland te sturen. Het Russische partijblad Pravda heeft naar aanleiding van het bezoek van de Britse premier aan Moskou ge schreven, dat „in politieke kringen in de Britse hoofdstad aan de vooravond van het bezoek de overtuiging groeit, dat als goede wil aanwezig is Engeland de gelegenheid heeft een belangrijke bijdrage te leveren tot vermindering van de internationale spanning".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 2