Haarlemse gemeenteraad neemt harte lijk afscheid van de heer Aïbrecht Heftige discussie over aantas ting plantsoen Parklaan Haarlems raad stemt met nieuwe procedure in Bussen langs Reinegom- buurt Viaduct of kuip bij kruising westelijke randweg en Julianalaan Geldlening van vijf miljoen Voor uw schoonheidsbehandeling thuis TWEE HISTORISCHE GEVELS KUNNEN THANS GERESTAU REERD WORDEN Dank zij akkoord tussen het rijk en de gemeente Haarlem Katholiek situeringsrapport bleef lang zwerven te Gedeputeerde Staten voelen niets voor aankoop belendende huizen z DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 Waalse kerk Haarlem e.o. Films Diversen Films Burgerlijke Stand Haarlem Kunstafdeling Individueel onderwijs Noodlokaal hormoon CRÈME Uw schoonheidsbehandeling thuis! Voorbereiding van uitbreidingsplannen Nodeloos lang Brief van B.A.B. aan gemeentebestuur van Bloemendaal Aanhangwagen met aardappelen in het Spaarne V erkeersongeluk Maximumstraf voor roekeloos rijden Provinciale Staten van Noord-Holland 30 jaar ervaring Telefunken Radioverkoop en Reparatie Beurs van Amsterdam - Beurs van Nev. York Met een korte, hartelijke toespraak heeft de burgemeester van Haarlem, Mr. O. P. F. M. Cremers, gistermiddag namens de Haarlemse gemeente raad afscheid genomen van het raadslid E. F. Albrecht, die benoemd is tot burgemeester van Gieten in Drente. De merkwaardige situatie deed zich daarbij dus voor, dat in één gemeenteraad de ene burgemeester de andere toesprak. Burgemeester Cremers roemde het voortreffelijk raadlidmaat- schap van de scheidende socialistische fractievoorzitter. „Zijn stem hebben wij vaak, en gaarne gehoord," zo merkte hij op. In het bijzonder prees de voorzitter de stipte naleving van het reglement van orde door de heer Al brecht, waardoor deze een voorbeeld geworden is voor alle andere raads leden. Al evenzeer prees hij de correcte wijze van debatteren, die de Haar lemse raad zulk een goede naam heeft gegeven. Hij wenste hem in zijn nieuwe functie alle goeds toe, welke goede wensen door het spontane ap plaus der overige raadsleden onmiddellijk werd onderstreept. Het antwoord van de heer Albrecht Was typerend voor zijn goedmoedige, speelse en toch ook scherpe geest. Hij had de mogelijkheden, die het regle ment van orde hem bood, steeds zo Volledig mogelijk trachten uit te bui ten, merkte hij op. Alleen één bepaling had hem altijd provocerend toegesche nen: dat geen spreker door andere aan wezigen gestoord mag worden. Dit ar tikel had de heer Albrecht dan ook Vaak en graag overtreden door het plaatsen van interrupties. Alle moge lijkheden van het reglement had hij uitgebuit. Alleen met betrekking tot de onschendbaarheid van raadsleden wil de hij thans een bekentenis doen: In 1942 was hij met een officieel stempel Van de gemeente het stadhuis binnen gedrongen. Dat stempel heeft hij nooit teruggegeven. En voor het overige merkte de heer Albrecht op, dat er ge durende zijn lidmaatschap in Haarlem Veel tot stand gekomen is. Eén ding echter niet: de demping van de Ba- kenessergracht. Dit nu verheugde hem te meer, omdat bij zijn komst in Haar lem een geliefd straatlied luidde: ,,En alle socialen in de Bakenessergracht" Met een hartelijk dankwoord aan al len met wie hij in Haarlem had mogen samenwerken, besloot de heer Albrecht zijn afscheidstoespraak. Van de schor sing der vergadering, nodig voor het onderzoek van de geloofsbrieven van zijn opvolger, maakte de heer Albrecht gebruik om alle raadsleden persoon lijk de hand te drukken. Het overige deel van de vergadering woonde hij niet meer bij. Intussen bleek zijn plaats als fractievoorzitter te zijn overgenomen door drs. J. J. Voogd. Nadat de geloofsbrieven van de heer G. JANSEN (PvdA) waren goedge keurd, die ais opvolger van de heer Al brecht in de raad zitting zal nemen gedurende de vorige zittingsperiode is hij ook enige tijd lid van de raad ge weest informeerde de heer SPEK (Prot. Christ.) namens de fractievoor zitters waarom de heer Groenenbe g, die als tweede vermeld stond op de voordracht voor het directeurschap van de stadsbibliotheek, pas zo laat van zijn candidatuur op de hoogte was ge steld, dat hij geen kennis meer had kun nen maken met de fractievoorzitters. De heer Spek meende, dat het Colle- ?e °°k bij vroegere gelegenheden on zorgvuldig was geweest bij het voor bereiden van bepaalde voordrachten. De VOORZITTER gaf toe, dat hier van een fout sprake was en maakte na mens B. en W. zijn excuses. Weliswaar was opdracht gegeven om de heer Groenenberg tijdig van zijn candidatuur WETHOUDER D. J. A. GELUK op de hoogte te stellen, maar door een misverstand is dat pas op het laatste ogenblik gebeurd. Intussen bleek aan de toch reedsHan- ge agenda een voorstel te zijn toege voegd, waarin B. en W. de raad vroe gen een geldlening te accepteren van niet minder dan vijf miljoen, tegen de vereiste rente van 4% pet, maar met een bereidstellmgsprovisie van 2% pet. De wethouder BAKKER zette voor de heer DOGGER (PSP) uiteen, dat dit een bijzonder voordelige aanbieding is en de raad nam daar dankbaar nota van. CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Complot met de duivel. 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Adam en Eva, 18 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 u. LUXOR: Het lied van Bernadette, a. 1.; 2 en 8 uur. REMBRANDT: Gods little Acre, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Duivels van de weg, a. 1.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Rooney, a. l.j 2.15, 7, 9.15 uur. Donderdag 19 februari Schouwburg, 8 uur: „Een meisje om te stelen", blijspel van Jack Popplewell, te spelen door de Letterlievende Vereniging J. J. Cremer. Minerva-theater, 8.15 uur: Salzburger Marionetten-theater met „Die Zauberflöte", opera van W. A. Mozart. Frans Halsmuseum, 7.30 uur: Modeshow ln het kader van het Interscholair Jeugd- toernooi. Dreefzicht, 8.15 uur: Informatie-avond Kath. Maatschappelijk Jeugd- en Gezins- werk. Vrijdag 20 februari Schouwburg, 8 uur: Pianorecital door Willem Andriessen voor G. en W. Nieuwe Gracht 41, 8 uur: Muziekuitvoe ring Muziekschool. Vrijdag 20 februari tfRANS HALS: Complot met de duivel, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. „.„„-ia CINEMA PALACE: De reis om de wereld in tachtig dagen, a. 1.; 2, 7.30 uur. I.IDO De naakten en de doden, volw., 2. 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Tramlijn begeerte, 18 J.I 2, i. 9.15 uur. MINERVA: Jailhouse Rock, 14 j.; 8.15 uur, REMBRANDT: Gigi, str. volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Frenchie van de rode engel, 14 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Een vrouw wist te veel, 18 jaar 2.15, 7, 9.15 uur. BEVALLEN van een zoon: A. P. Kla- sen-Serné, B. A. Stolk-Elshof, A. G. Kok-van der Veldt; van een dochter: C. M. van Nieuwland-Loerakker, H. P. Houtkamp-Preenen. OVERLEDEN: J. J. Blokker-Vree- denburg, 75 jr., Junoplantsoen; A. Zwart-Pardon, 63 jr., Gen. de la Ree straat; G. Wals-Roele, 82 jr., Ted. van Berkhioutstraat; E. M. H. Becker-Thür- mer, 71 jr., Dutrystraat; M. V. Dam, 30 jr., Kamperlaan; H. R. N. Los, 3 jr., Wilhelminapark 16. GETROUWD; J. Baltes en T. M. H. Langeveld, P. Jonkman en M. E. ESergmann, L. F. Talossy en B. Pol- gar, P. J. van Leuven en M. T. Launs- bach, P. G. Reeuwijk en A. Grote, II. F. G. Dunselman en P. J. Stam- ïnejjer. ONDERTROUWD: C. J. P. M. Breu- gelmans en T. M. Spierings, S. J. Steen- kist en H. H. Bouwman, F. W. J. Damave en C. A. M. de Goede, T. J. j/an der Putte en M. A. Carrière, W. J- van Ketel en M. Noordhoek, R. Zout- hian en A. C. Roosen, J. van der Noll S. g. Stadman, A. H. Bakker en J. Bosveld, J. Beverwijk en H. D. ~tej)boom, B. P. A. Jansen en H. van Sluis; J. Zwart en H. Vlaar. Al even tevreden toonde de raad zich over het voorstel tot subsidiëring van de restauratie van de Waalse kerk. De heren STOFFELS (VVD) en PIELAGE (PvdA) zwaaiden het Col lege er uitbundig lof voor toe en de heer Stoffels informeerde terloops hoe het stond met de sanering van de omgeving van het kerkgebouw. Wet houder HAPPé kon niet veel meer toezeggen, dat de raad zo spoedig mogelijk zal worden ingelicht over de plannen dienaangaande. Mevrouw VAN RAPPARD (VVD) vond het maar vreemd, dat B. en W. met een voorstel kwamen om zes ka- mermuziekuitvoepngen te subsidiëren, waarvan er al twee voorbij waren. Voor die twee avonden bleek bitter weinig belangstelling te hebben be staan en de liberale woordvoerdster weet dit vooral aan de gebrekkige pro paganda. Met name vroeg zij om een tijdig publiceren van het volledige pro gramma, waardoor de raad voortaan ook tijdig een beslissing vooraf kan ne men. Wethouder GELUK toonde aan de hand van een uitvoerige historische uiteenzetting aan, dat het voorstel in dit geval weinig eerder in de raad ge bracht had kunnen worden. Het gebrek aan belangstelling weet hij vooral aan het feit, dat de liefhebbers van kamer muziek zich langzamerhand op Am sterdam georiënteerd hebben en wei nig vertrouwen hebben in Haarlemse initiatieven. Ook het gebrek aan een goede kamermuziekzaal is een der oor zaken. De nieuwe kamermuziekzaal in het Concertgebouw zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten. En wat de propaganda betreft: dat is duur en er is bjjna geen geld. Vroegere publica tie van het program achtte hjj overi gens het overwegen waard. De heer KNAPE fKVP) had bezwaar tegen het verschil in toegangs prijs voor leden en niet-leden van de Volksuniversiteit, wanneer die kamer muziekavonden door een belangrijk sub sidie mogelijk worden gemaakt. De wethouder kon daar wel inkomen, maar merkte op dat tie Volksuniversiteit toch ook een belangrijke bijdrage geeft en dat dit verschil een attractie is, die het verenigingsleven van de Volksuniver siteit stimuleert. De heer VOOGD (PvdA) merkte op, dat de geringe be langstelling voor een deel ook te ver klaren is door het feit, dat de organisa tie niet goed kan zijn, zolang de gemeente niet over een zelfstandige kunstafdeling beschikt. De wethouder sloot zich daar volmondig bij aan. Het voorstel tot tuinaanleg ten behoe ve van „Patrimonium" in „Delftwjjk" gaf aanleiding tot een debat over de tegenstelling: gemeenschappelijke tui- pnnnIg?Sxfe\ne?-. Met name de heer Vi -(? hleld een hartstochte- iijK pleidooi voor het eigen tuintie maar wethouder HAPPé merkte op,' dat het voorstel slechts een uitvloeisel was van eenmaal genomen besluiten In het onderhavige geval was ook wemig anders mogelijk. De heer Rood (KVP) verklaarde dat de woningbouw- vereniginen zich gediscrimineerd voe len, omdat hun leden moeten betalen voor het genot van gemeenschappelij ke tuinen, die in niets verschillen van normale parken, waarvoor niemand hoeft te betalen. De wethouder zag wel degelijk een verschil, maar vestigde er de aandacht bovendien op, dat de ge meenschappelijke tuinen voor twee der den door de bewoners en voor één derde door de gemeente worden be taald. Zowel de heer VAN MARSELIS HARTSINCK (Prot. Christ.) als de heer ROOD (KVP) hadden bovendien be zwaar tegen het feit, dat de tuinaanleg en het onderhoud steeds meer in han den werd gelegd van de dienst voor Hout en Plantsoenen. De particuliere hoveniers, die volgens deze sprekers goedkoper werken, worden uitgescha keld en de gemeentelijke dienst zal zich steeds meer moeten uitbreiden. De wethouder ontkende ten stelligste, dat particuliere hoveniers goedkoper wer ken en deelde mede, dat waar moge lijk ook particuliere hoveniers worden ingeschakeld, bij voorbeeld bij leveran ties. Dat Hout en Plantsoenen zich uit breidt, achtte hij bij het groeien van de stad niet verwonderlijk. De heer BOVENKERK (PSP) en mevrouw VAN DER WALL (PvdA) toonden zich opgetogen over het plan van de Rudolf Steinerstiehting tot op richting van een school voor individu eel, gedifferentieerd Ulo-onderwijs. De en wethouder GELUK kon hem meede len, dat misschien dit jaar nog een voorstel komt tot stichting van een vijfde gemeentelijke ulo-school, die dan speciaal zal worden gericht op dit soort onderwijs. Ook met gemeentelij ke middelbare scholen is men bezig in deze richting te stuwen. Het benodigde aantal geschikte leerkrachten ont breekt evenwel en de klassen zijn op het ogenblik over het algemeen nog veel te vol. De moeilijkheid is boven dien, dat scholen voor individueel ge differentieerd onderwijs de neiging heb ben juist leerlingen aan te trekken, die elders met leermoeilijkheden te kam pen hebben, zodat het eigenlijke doel vaak versluierd wordt. Het voorstel om ter uitbreiding van de Van Voorthuysenschool voor ge meentelijk imbecielenonderwijs, een houten noodlokaal te doen bouwen in het plantsoen voor de school aan de Parklaan, ontmoette heftig verzet. De heren PIELAGE (PvdA), VAN DEN BERG (Prot. Christ.) BETTINK (VVD) en VAN VELSEN (KVP) maakten ernstige bezwaren tegen deze plaats, die een van de zeldzame plant soentjes in de binnenstad aantast. De heer Van Velsen (KVP) stelde voor het noodlokaal dat wel een semi permanent karakter zal dragen te doen bouwen op de speelplaats van de Ulo-school aan de Parklaan, waar thans een fietsenberging staat. Deze fietsenberging zou dan de eerste paar jaar zeker op het nabijgelegen terrein gebouwd kunnen worden, waar straks de pompinstallatie van de riool water; zuiveringsinstallatie moet komen. Daarna kan men wel weer zi n. „Een fietsenstalling is gemakkelijker te verplaatsen dan een noodlokaal,'? merkte de heer Pielage ten overvloede nog op. Wethouder GELUK wilde echter van geen wijken weten. Ook hij had bezwa ren, maar de arbeidsgroep van de Van Voorthuysenschool diende vóór 1 april ondergebracht te worden. Anders staan deze imbeciele kinderen op straat. In het College van B. en W. had hij tijdig genoeg gewaarschuwd, maar steeds was de zaak uitgesteld. Als het voorstel van nu verworpen zou worden, zouden er nieuwe plannen gemaakt en nieuwe vergunningen verkregen moeten worden. Dat zou veel tijd vergen en in tussen zouden de kinderen op straat komen te staan, want per 1 april kan men niet meer over een thans in ge bruik zijnd noodlokaal beschikken. Hoogstens zou men de werkgroep in de gymnastiekzaal van de Van Voort huysenschool kunnen onderbrengen, maar de imbeciele leerlingen hebben het gymnastiekonderwijs dringend no dig. Een voorstel van de heer Pielage om toch de mogelijkheid van het bou wen op de speelplaats nog eens te on derzoeken, wees de wethouder van de hand. Wegens tijdgebrek. De heer Van den Berg (Prot. Christ) had bezwaar tegen de hoge prjjs 58.000) van het noodlokaal. Hij had berekend, dat het bijna tien mille goed koper kon. De wethouder wees op de noodzakelijke zware constructie wegens de noodzaak van het plaatsen van zwa re machines. Bovendien moest het een fraai gebouwtje zijn, dat immers het plantsoen niet zou mogen ontsieren. Na een fel debat werd het voorstel tenslot te met -26 tegen 8 stemmen aanvaard. Advertentie Haar dagelijkse schoonheidsbeEandeling? Endocil Hormooncrème! Een geheel nieuwe, wonderbaarlijke dag- en nachtcrème op wetenschappelijke basis. Endocil Hormoon- crème stimuleert het hemieuwingsproces van de huidcellen. Daardoor geeft Endocil Hormooncrème u van binnenuit uw natuur lijke, bekoorlijke teint weer. Gebruik vanaf morgen elke dag Endocil Hormooncrème! Kijk in de spiegel... en boor het van anderenu wordt elke dag jonger en mooier Endocil Hormooncrème werkt anders en beter I Endocil Hor- mooncrème geeft uw huid een natuurlijke schoonheidsbehande ling en prikkelt de huidcellen tot snel lere vervanging en nieuw leven. Met als natuurlijk resultaat: een gave, zachte, gezonde huid. De Haarlemse raad heeft gistermid dag een voorstel van B. en W. aan vaard om een subsidie van 30 pet te verlenen in de restauratiekosten van twee oude gevels aan de Oude Groen markt, welke restauratie in totaal 45.000 zal kosten. Maximaal zal ech ter 13.500 worden uitgekeerd. Bij de ze restauratie zal voor het eerst een nieuwe overeenkomst tussen het rijk en de gemeente Haarlem worden toege past, die bet doen uitvoeren van res tauratiewerkzaamheden aan historisch belangrijke gevels voor de eigenaren van dergelijke percelen veel aantrek kelijker maakt. Rijk en gemeente hebben besloten om jaarlijks althans dit jaar bij wijze van proef voor het eerst ieder 50.000 te storten in een soort restau ratiefonds. Daaruit zullen de rijks- en gemeentelijke restauratiesubsidies be taald kunnen worden. Op die manier voorkomt men, dat de eigenaar van te restaureren percelen moet wachten tot na 1964, eer het rijk zijn toegezegd subsidie uitkeert. Tot nr toe deelde het rijk mee pas na 1964 subsidies te kunnen uitkeren omdat zijn begroting reeds was overschreden. Het rijks- en gemeentesubsidie kunnen dus nu on middellijk na voltooiing van het werk worden uitgekeerd. Het nadeel is, dat Het voorstel van B. en W. van Haar lem om een zodanige procedure bij het voorbereiden van uitbreidingsplannen vast te stellen, dat van meet af aan zo wel de raad als de levensbeschouwelij ke groeperingen daarbij ten nauwste betrokken worden, heeft gistermiddag in de raad allerwege waardering ge vonden. De heer Van Liemt (KVP), die tijdens de begrotingsdebatten hierop bij motie had aangedrongen, maar deze motie op verzoek van het College in trok na de toezegging gekregen te heb ben, dat er over deze materie een no ta zou worden samengesteld, toonde zich uitermate erkentelijk. Hij zette in het kort nog eens uiteen, dat het naar de opvatting van hem en zijn politieke vrienden niet aanging, dat de raadsle den die uiteindelijk verantwoordelijk zijn bij het voorbereiden van uitbrei dingsplannen pas werden ingeschakeld wanneer er om technische redenen praktisch niets meer gewijzigd kon wor den. Over het inschakelen van levens beschouwelijke groepen merkte hij op, dat nieuwe stadswijken levensmilieus moeten zijn, waarbij het levensbeschou welijke dus een belangrijk woordje mee moet kunnen spreken. De heer Van Liemt (KVP) had slechts één bezwaar tegen de nota, en wel tegen de passage, waarin gesteld werd dat bij de voorbereiding van het uitbreidingsplan Schalkwijk de levens beschouwelijke groepen van meet af aan ingeschakeld zouden zjjn geweest. Dit was slechts waar, voor zover het de kerkebouw betrof. Maar het levens beschouwelijke omvat aanzienlijk meer. Vandaar, dat er zich een plaatselijke situeringscommissie van katholieke zijde gevormd had, die een programma van wensen met betrekking tot Schalkwijk had opgesteld. Dit programma van wensen is 20 januari 1958 bij het ge meentebestuur ingediend en toen men op 30 december 1958 nog niets van B. en W, vernomen had, heeft men ge tracht een bespreking te krijgen, die pas begin deze maand gehouden is. De plannen voor het eerste deel van Schalkwijk zjjn inmiddels vrijwel vastgelegd. De katholieke fractievoorzitter wens te dit eerst recht te zetten, omdat door de betrokken passage in de nota van B. en W. de indruk wordt gewekt, dat de motie van de heer Van Liemt c.s. destijds overdreven geweest zou zijn. Voor het overige zoals gezegd stemde hij gaarne in met de aange geven procedure, waarvan hij overi gens opmerkte, dat het vooral gaat om de geest waarin ze wordt gehanteerd, en niet om de letter van de bepalingen zelf. De heer Spek (Prot. Christ.) stemde met die waardering van harte in, evenals de heer Stoffels (VVD) die echter de vraag stelde hoe men dit pre liminaire overleg met de raad in de praktijk zag. De raad zou zich niet dan in een openbare vergadering kunnen uitspreken over bepaalde plannen, maar iedere openbaarheid van de plan nen eer deze ter visie gelegen hebben, achtte hij uit den boze in verband met W. VAN LIEMT (KVP) laatste volkomèn eens, maar hij achtte het mogelijk om uit een informele raadsvergadering, waarin het preli minaire overleg plaatsvindt, ook zonder openbare stemming de mening der raadsleden te peilen. Overigens zal de praktijk moeten uitwijzen hoe de pro cedure voldoet. Met de heer Van Liemt was hij het eens, dat het óm de geest gaat, waarin zij wordt gehan teerd. De wethouder zette uiteen hoe hij destijds de motie had afgewezen, om dat hij daaruit een concreet verwijt had gelezen met betrekking tot het inschakelen van levensbeschouwelijke groepen. Achteraf, aldus de wet houder, is gebleken dat dit verwijt te recht was gemaakt. Het situerings rapport van de katholieke situerings commissie, waarover de heer Van Liemt gesproken heeft, is bij B. en W. ingediend en is bij de afdelingen van het stadhuis en bij de directeur Openbare Werken terecht gekomen, maar niet zoals had moeten ge beuren hij de afdeling Stadsontwik keling waarvoor het was opgesteld. De wethouder gaf toe, dat het rapport nodeloos lange omzwervingen in het stadhuis heeft gemaakt. Overigens kon hij tot zijn genoegen constateren, dat het grootste deel van de wensen, die in het situeringsrapport geuit waren, in het plan van de afde ling Stadsontwikkeling gerealiseerd zijn. Dit dus, zonder dat de afdeling kennis genomen had van het rapport. heer Bovenkerk informeerde in hoever- j de consequenties re dit initiatief navolging kan krijgen i Wethouder Happé was het met dit L.T.J. Tijdens de algemene ver gadering van de L.T.J. op 21 februari in het Haarlemse Concertgebouw, zal of ficieel afscheid genomen worden van de secretaris-leider van de L.T.J., de heer Theo van Son, die per 1 maart direc teur wordt van het Migratiecentrum in Den Haag. Van vijf tot zes uur recipieert de heer van Son overmorgen. DE VRIJE TIJD Vrijdag 27 febru ari zal mevrouw Steyger-Asperslagh voor de H. Hartconferentie van De Vrije Tijd een causerie houden over „De zedelijke opvoeding van onze kinde ren". De avond wordt gehouden in het gebouw van de St.-Vincentiusvereniging in de Zoetestraat. het rijk zijn subsidiepercentage in ruil hiervoor verlaagd heeft van 40 tot 30. Doordat het rijk zijn subsidietoezeg gingen niet onmiddellijk kon waarma ken en bij achterwege blijven van het rijkssubsidie ook geen provinciaal res tauratiesubsidie (van 15 pet) werd uit gekeerd, voelden de laatste tijd steeds minder eigenaars ervoor om tot restau ratie over te gaan, hoewel dat vaak dringend noodzakelijk was. Vooral in steden met een schat aan gebouwen, die op de voorlopige monumentenlijst voorkomen, werd dit als een moeilijk heid gevoeld, die noodlottig zou kun nen worden voor de historische pracht van de stad. Het rijk kon echter niet anders handelen, omdat zijn begroting reeds tot 1964 was uitgeput. B. en W. van Haarlem hebben toen contact opgenomen met het rijk om in het bijzondere geval van Haar lem met zjjn vele historische gevels, die dus speciaal de dupe zou worden van deze toestand een aparte rege ling in het leven te roepen. Dat is kort geleden gelukt met het resultaat als boven omschreven. De regeling be tekent weliswaar een verzwaring van de laten voor de gemeente, maar tevens biedt het de mogelijkheid een aantal dringend noodzakelijke restauraties on middellijk ter hand te nemen, waar door zij voor de ondergang behoed kun nen blijven. Inmiddels is de opdracht voor het verbouwen en het restaureren van de beide gevels aan de Oude Groenmarkt, toebehorende aan de firma Schous, op gedragen aan het Haarlemse aanne mersbedrijf Kroon van Diest. De vereniging Buurtbelang Aerden- hout Bentèeld (B.A.B.) heeft gister avond vergaderd naar aanleiding van de routekwestie van lijn 11 door het Reinegomkwartier en de brief, welke het Bloemendaalse gemeentebestuur daarover gezonden had aan de buurt vereniging. Na ampele discussies kwam B.A.B. tot de conclusie, dat de route van de bus door het Reinegomkwartier zeker in haar tegenwoordige vorm niet juist is. Het is, aldus de vergadering, zeer goed mogelijk de bus niet dóór, maar vlak langs de buurt te leiden. Indien er dan haltes komen bij de Biiderdijklaan en ter plaatse waar vroe ger een tramhalte aan de Viersprong was, zou het Reinegomkwartier zeer goed bereikbaar zijn. Men zou welis waar iets meer moeten lopen in som mige gevallen, maar dat weegt ruim schoots op tegen het voordeel, dat de bus dan niet meer zou rijden door smalle lanen, die daarvoor niet geschikt zijn. De bus zou volgens de B.A.B.- suggestie vanaf de Viersprong moeten rijden over de Oosterduinweg en dus, in noordelijke richting rijdend, de buurt rechts moeten laten liggen. Een en ander is vervat in een schrijven aan het gemeentebestuur, dat B.A.B. ver zonden heeft in antwoord op de eerder ontvangen brief. Verder heeft het bestuur van de B.A.B. een bezwaarschrift ingediend tegen het uitbreidingsplan Wester duinweg te Bentveld, in het bijzonder tegen de daarin geprojecteerde toren flats van dertien verdiepingen. Naar de mening van het bestuur van de B.A.B. zullen de drie gebouwen door hun hoogte en vorm de omgeving ontsieren. Ook zullen de twintig gepro jecteerde bungalows in de schaduw van de flats komen te liggen. Omstreeks half drie gistermiddag is een aanhangwagen met 8000 kg aardap pelen ter hoogte van de Koudenhorn in het Spaarne terechtgekomen. De chauffeur had omstreeks twee uur zijn vrachtauto langs het Spaarne geplaatst, de aanhangwagen op de rem gezet, en' was met zijn vrachtauto naar elders gereden om te laden. Door een kleine beschadiging van de lucht-remslang, functioneerde de rem van de aanhang wagen echter niet goed meer, zodat het hele geval in het water terecht kwam. Zowel de wagen als de aardap pelen werden heelhuids uit het water gevist. Er mankeerden slechts 150 kilo aardappelen. Een 42-jarige Haarlemse huisvrouw reed gisteren omstreeks het middag uur op haar fiets over het Kennemer- plein in de richting van het Spaarne. Zij sloeg links-af naar de Kennemer- brug en werd daarbij gepasseerd door een NZH-bus. De bus raakte haar nog juist met zijn achterkant, waardoor zij kwam te vallen. Met een hersenschud ding en schaafwonden aan het hoofd, werd zij naar het Grote Gasthuis over gebracht. VOOR HET ZORGENKIND Dins dag 3 maart houdt de katholieke ouder vereniging „Voor het Zorgenkind" een bijeenkomst, tijdens welke de direc teur-geneesheer van huize „Maria- Roep-aan" te Ottersum(L), dr. G. v. d. Most, het woord zal voeren over „De moderne opvattingen t.o.v. het zwakzin nige kind, en de toepassing van de Dr. Niehans-therapie". Tijdens de pauze zal de heer Ravelli uit Oegstgeest speel goed tonen) dat speciaal gemaakt is voor gehandicapte kinderen. NIEUWE HALTE Voor de lijnen 3, 4 en 11 van de NZHVM wordt met ingang van morgen een nieuwe halte ge plaatst op de Raakse nabij het postkan toor. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 38-jarige huisvrouw uit Vel sen wegens roekeloos rijden veroor deeld tot tweehonderd gulden boete of twee maanden hechtenisstraf en vijf jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid. In november twee jaar geleden had zij met een auto de bocht van de Thor- beckelaan en de Verloren van Themaat- laan te Santpoort te ruim genomen, waardoor zij tegen een motorfiets op vloog. Voor haar slachtoffers had de huisvrouw niet de minste belangstelling getoond. Zij was niet verzekerd en had maar weinig rij-ervaring. Veertien da gen geleden had de officier van justitie tegen haar vijf jaar ontzegging en een maand hechtenisstraf geëist. Een 54-jarige limonade-fabrikant uit Haarlemmermeer werd vanmorgen con form de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en drie jaar ontzegging wegens rijden onder invloed. Cafébe zoekers hadden in oktober van het vo rig jaar de politie gewaarschuwd, dat de fabrikant die dronken was met zijn auto was weggereden. Even later trof een wachtmeester hem aan in de berm van de weg.é De provinciale wegenplannen rond Haarlem zijn vanmorgen ter sprake ge komen tijdens de discussies over de hoofdstukken waterstaat, verkeer en vervoer van de begroting 1959 van pro vinciale staten van Noord-Holland. De heren v. Lennep (Prot. Chr.) en Doek (Arb.) vroegen de aandacht van G.S. voor de bezwaren van de omwonenden van de Waldeck Pyrmontlaan en de Willem de Zwijgerlaan in Overveen te gen het plan van de provincie de weste lijke randweg bij de kruising met de Julianalaan op een langgerekt viaduct te bouwen. De heer Doek vroeg zich af, waar om de staten niet op de hoogte gesteld zijn van de verandering van het plan dat de provinciale waterstaat voor die kruising heeft. Aanvankelijk was er toch alleen maar sprake van een „kuip"? De kwestie viaduct of kuip heeft veel onrust in Bloemendaal ge bracht. De heer v. Lennepi meende, dat de provincie de belendende huizen behoort aan te kopen, wanneer het via duct er moet komen. Hij stelde een mo tie in het uitzicht, indien de gedepu teerde geen toezeggingen kon doen over de gevraagde schadeloosstelling. Dat kon Gedeputeerde Blaauwboer (V.V.D.) niet. Aankoop van de belenden de huizen achtte hjj onverantwoord. Het viaductplan is van de hand van de ar chitect ir. v.d. Steur en alleszins esthe tisch verantwoord. Het zal inderdaad geen prettige situatie worden voor de omwonenden, maar het komt meer voor, dat een fraai uitzicht bedorven wordt, bijv. wanneer ergens een flatge bouw komt. Dat is geen ongewoon ri sico, aldus de gedeputeerde. De heer Blaauwboer herinnerde aan de geschiedenis van het gewraakte via ductplan. Aanvankelijk was men inder daad van plan een korte kuip onder de Julianalaan te maken, maar bij borin gen bleek de ondergrond daarvoor te slap. Toen kwam de provinciale wa terstaat met het plan voor een viaduct en B. en W. van Bloemendaal gingen daarmee akkoord. Ze achtten de oplos sing ter plaatse een viaduct te bouwen „de minst schadelijke". Later kwam pas de actie van de buurtbewoners, die ertoe leidde, dat de raad zich voor stander toonde van het „kuipplan". De bezwaarden zijn tegen het plan van G.S. een viaduct aan te leggen in be roep gegaan bij de kroon. Een viaduct bij de kruising kost de provincie 2,1 miljoen, aldus deelde de Gedeputeerde mee. De langgerekte kuip die men in Bloemendaal voorstaat, kost 6 miljoen; de korte tunnel, die technisch onuitvoerbaar gebleken is zou 3,5 miljoen gekost hebben. De motie, die de heer v. Lennep in diende, nam hij later weer terug, om dat Ged. Staten er in toestemden de kwestie nog eens in de provinciale we gen- en waterstaatscommissie te bren- ge, die zaterdag vergadert. In de mo tie werden G.S. uitgenodigd het kuip plan alsnog te bezien en indien dat on uitvoerbaar zou blijken de omwonenden van het viaduct een billijke schadeloos stelling toe te kennen. De heer v. Len nep sprak in zijn motie niet van aan koop van alle percelen. De heer Doek (Arb.) had ook opge merkt, dat er volgens G.S. geen onge lijkvloerse kruising kan komen van de westelijke randweg met de Kleverlaan. Economisch acht men dat niet verant woord. Ten koste van hoeveel doden en gewonden? aldus vroeg de spr. zich af. De Kleverlaan, van belang als verbin dingsweg tussen Bloemendaal en Haar lem-Noord en ook voor het zomerse re- creatieverkeer, zou in tweeën gesneden worden door de snelverkeersweg. Der gelijke situaties zijn er thans al bij de kruising van de randweg met de Leid- sevaart en 's zomers bij de kruisingen van Zandvoorterlaan met de Wagenweg en de Leidsevaart. Vrije kruisingen zjjn uiterst duur, zo merkte Gedeputeerde Blaauwboer op ln zijn antwoord. Hij zou een kruising a ni veau bjj de Kleverlaan onverantwoord achten, temeer omdat het zicht er ruim is. De heer Doek (Arb.) liet in zjjn repliek duidelijk uitkomen, dat hij zich door 't antwoord allerminst gerustgesteld achtte. De heer Dufour (V.V.D.) had geïnformeerd naar het tracee van de oost-westelijke weg door Aerdenhout naar Zandvoort. De Gedeputeerde deel de mede, dat de provinciale waterstaat aanvankelijk een tracee had ontworpen waardoor de Vondelschool zou moeten worden afgebroken. Thans echter zijn er twee andere tracees, waardoor die school gespaard kan blijven. De ge meente Bloemendaal tracht grond aan te kopen om de Zandvoorterlaan te ver breden. maar, aldus de gedeputeerde in de toekomst zal dat niet voldoende zijn en zal de snelverkeersweg door Aerdenhout er moeten komen. Advertentie KROUWELS Koninginneweg 6 4% Ned. 1958 3% Ned 1953 Staffel 1947 3Va Ned 1956 3% Ned. 1948 3Vi Ned 1950 3 Ned 1954 3% Ned 1955 II B.N.G Won.bouwl Ned. Handel Mb e Amsterdam Rubber H VA Senembah-Mij A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij Fokker v. Gelder Hoogovens Mfiller Co. Philips Gem.bez Unilever BUliton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn KL.M. Kon. Ned Stoomb Mi! K.P.M Ned. Stoomv Mij v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unn Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 tl 2% Rotterdam '57 Alb. Heijn kl. obl. 4 Koersen Vorig opening Slot 19/2 941/2 92% 92% 8934 <0 1 0 1 N-J 00" 1111/2 204 94 140% 139 133 283 Va 283 Va 464 158.50 157.50 255 224 359ib 290 524 530 464 466 23334 167.30 169 155 153 116.80 1551b 155 136 133ib 162 138V4 1361/a 117 104% 87 98% 126 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KXA1. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 17/2 69-V. 52% 53% 77% 45% 107% 31% 40% 46% 69% 43% 79% 66 54 51% 22% 89% 18/2 69% 52% 54% e 77% 45% 107% 31% 41% 46% 70% 44% 79% 65% 54% 51% 22% 90 Stemming: vast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 3