BELGIË begon te laat aan sanering der mijnen Staking heeft een sterk politiek karakter Keukenhof IA maart Lisse open gaat in Andriessen„Loonsverhoging niet ons eerste doel" Bij de buren Geen plaats op tribune? Dan maar in de bomen .nrnmiHinui m Problemen der Europese mijnindustrie Concurrentiepositie der Europese kolen wordt steeds moeilijker TWEEDE LUSTRUM Vorig jaar was het bezoek van land genoten bijzonder teleurstellend Veerboot liefst vier uur zoek Woningbouw een belangrijke zaak militaire huis van Eén probleem niet DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 r-AGINA 5 Brei mooier^ met NEVEDA wol 'n klasse apart! Verolme in Brazilië Terrein voor werf in gebruik genomen A. Ingwersen f strategische waarde van Europa Gouden medaille voor Nederlandse missionaris Uit de koers gelopen en in ondiep water vast' geraakt John Osborne geen nozem Prof. Romme verde digt dr. Luc^s DE KONINGIN Meer witte strepen George van Renesse I B. Box 6 Copennogen De hevige beroering in de Borinage, het sombere kolenbekken ten zuiden Van Bergen, ontstaan nadat de Belgische regering een aantal dringend nodi- |e saneringsmaatregelen had aangekondigd, heeft sterker dan allerlei an- "ere minder dramatische gebeurtenissen, die eraan voorafgegaan zijn, de aandacht gevestigd op de zeer ernstige moeilijkheden in de kolenindustrie Van de zes landen der Europese Kolen en Staal Gemeenschap. De tijd van hoogconjunctuur, toen de industrie schreeuwde om kolen en t°en zelfs de slechtste kwaliteit vlot van de hand ging, is voorbij. Steeds Rrotere onverkoopbare voorraden stapelen zich op bij de mijnen, terwijl toch Ge voorraden bij de handel en de industrie reeds aanzienlijk groter zijn dan n°rmaal. Bij de mijnen alleen reeds liggen thans ruim 25,5 miljoen ton op gestapeld en de Hoge Autoriteit verwacht dat daar in de loop van dit jaar Dog eens 7,5 miljoen ton bij zullen komen, een schatting die het Raadge vend Comité van de K.S.G., dat zelf rekent op een stijging van ongeveer 0 miljoen ton, nog veel te optimistisch acht. Advertentie Voor 2 Neveda bikkels leuke Jsorduurkoartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Gisteren heeft de heer C. Verolme, directeur van Verolmes United Ship *ards, officieel het terrein van 2000 ha ?an de Baai van Jacuacanga in Brazilië m gebruik genomen. Hij is van plan aan dit deel van de Braziliaanse kust een scheepswerf te bouwen van grote capa citeit. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door de president van het land, JUscelino Kubitchek de Oliveiro, en door Prins Bernhard. De gasten zijn met heli kopters gearriveerd, want een andere mogelijkheid om deze jungle te bereiken is er nog niet. Oorlogsschepen en ma riniers van de Braziliaanse marine luis terden de plechtigheid op. De nieuwe Werf van Verolme zal Verolme Estalei- ros Reunidos do Brasil heten. Prins Bernhard is woensdagmorgen ln audiëntie ontvangen door president Kubitschek van Brazilië. De president en de prins onderhielden zich in het Frans. In de loop van het gesprek haal de Kubitschek herinneringen op aan zijn bezoek aan Nederland tijdens zijn Furopareis in 1954. De president sprak met warmte over de belangstelling dié koningin Juliana toen toonde voor de gang van zaken in Brazilië. Na het onderhoud overhandigde Prins Bernhard president Kubitschek de Versierselen, behorend bij de onder- Scheiding van het grootkruis in de orde Van Oranje-Nassau. (Van een verslaggever) Op 76-jarige leeftijd is te Amsterdam Verleden de architect ir. A. Ingwersen. vele terreinen heeft de thans overle dene, die het vorig jaar werd onderschei en met het ridderkruis van de Orde kan Oranje Nassau, zich met een aanste kelijke strijdvaardigheid bewogen. Zijn Architectonische activiteiten werden ge kenmerkt door een hang naar een oud- Vaderlandse degelijkheid, die zich vooral Manifesteerde in werken als het Gere formeerd Gymnasium aan de Keizers gracht in Amsterdam, de school van het Leger des Heils in Amstelveen, de ver bouwing van de Valerius Kliniek en buiten Amsterdam o.m. in werken voor Philips in Eindhoven en de Staatsmijnen. Daarnaast was ir. Ingwersen een zeer strijdvaardig publicist, die in de tijd dat Voor Heemschutzaken nog weinig oor Vfas bij het hoofdstedelijke gemeentebe stuur, gevaarlijke projecten als bijv. de ouw van wolkenkrabbers naast het ■phkstnuseum heeft weten te voorkomen. t.ao de nieuwe stromingen in de archi- ctuur had hij, op leeftijd gekomen, eirdg begrip. Dit heeft hem de laatste W'cn wel eens tot een gemakkelijke prooi °T°r zijn tegenstanders gemaakt, v J,1". Ingwersen was ook zeer actief in m kerkelijke en het verenigingsleven het gereformeerde volksdeel. Voor ojn vienden was hij een karakteristie- tat'- ^0GC'e Amsterdammer van een gene- ,e. die nu vrijwel grotendeels is uit gestorven. (Van onze Haagse redactie) In^i8' ev0'l>tie van de techniek en net bijzonder het resultaat verkre gen bij de vervaardiging van de zoge- asnide intercontinentale raketten tot jGv°'g hebben dat de strategische be- kenis van Europa, globaal gezien, juUider groot zal worden er dat dus verb-nd daarmee, wat het westelijk j^el van Europa betreft, het accent nog sterkere mate dan tot nu toe op het K^naamde schild van de NATO zal eten vallen? V(vat is een vraagstuk dat blijkens het V981opig verslag omtrent de begroting Vaa buitenlandse zaken sommige leden Vfi1 de Eerste Kamer bezighoudt. Zij de? en mening van de regering over he?e kwestie en informeren ernaar of f} het onderwerp van grondige be is kir|gen in het kader van de NATO geweest. Va^le andere leden vragen de mening Port minister over de waarde van leden al a's NATO-partner. Dezelfde ten j stelden de vraag of te verwach- rÜnse ,dat i]1 NATO-verband de Alge heden gestie en verder de moeilijk- Conen u zich onlangs in de Belgische Vap' ebben voorgedaan onderwerpen overleg zullen vormen. Hoofdzaak van deze sombere ontwik keling is uiteraard de daling van de conjunctuur en de als gevolg daarvan geringere industriële activiteit. Doch daaruit alleen is niet de enorme om vang te verklaren van het probleem waarmee de mijnindustrie thans te kampen heeft. Gewezen dient ook te worden op de concurrentie van de olie, die zich steeds scherper doet gevoelen. Was dat vroeger slechts in bepaalde industrieën het geval, thans treedt de olie meer en meer als directe concur rent op voor huisbrandkolen, bij de gas productie, als grondstof voor de chemi sche industrie en zelfs als brandstof voor de hoogovens, nadat in Canada een procédé hiervoor gevonden was. Terloops zij hier opgemerkt, dat des kundigen vooral de concurrentie in de chemische sector op langere termijn bijzonder gevaarlijk achten, omdat daardoor de mogelijkheid om de steeds duurder geproduceerde Europese ko len via een veredelingsproces toch nog rendabel te maken aanzienlijk wordt beperkt. Het meest direct doet zich echter thans d_ concurrentie van de uit landen buiten de Gemeenschap geïmporteerde kolen gevoelen. Ten tijde van de Suez- crisis, toen de Europese industrie schreeu a do om brandstof, heeft de handel vooral met Amerika langlopen de contracten afgesloten, waaraan men ook thans nog vastzit. Inmiddels zijn echter de vrachtprijzen van de scheepvaart zo sterk gedaald tot minder dan een kwart van voorheen dat de Europese kolen nauwelijks meer met de Amerikaanse kunnen concurre ren. En dat geldt vooral voor de mar ginale en submarginale mijnen in Zuid- België, die tot op heden slechts konden blijven produceren dank zij enorme subsidies, sinds 1945 bijna 3,5 miljard gulden. Thans heeft voor de Borinage echter het uur van de waarheid geslagen, zo als het dezer dagen in de Belgische Kamer werd uitgedrukt. Nu de nood hoog gestegen is moet men op een reeds door en door ziek lichaam een operatie gaan toepassen, die eerder op veel minder pijnlijke wijze had kunnen geschieden. Reeds bij de oprichting der Kolen en Staal Gemeenschap was men het erover eens, dat de onrendabele mij nen in Zuid-België moesten worden gesaneerd, wilde men niet met een blijvend zieke plek in Europa blijven zitten, die een gezonde ontwikkeling van de gehele gemeenschap in de weg zou staan. Sommige mijnen zou den gemoderniseerd kunnen worden, doch een groot aantal was niet meer te redden en zou geleidelijk aan ge sloten moeten worden. In de tijd van hoogconjunctuur heeft men met deze sanering echter geen haast gemaakt. De vraag naar kolen was zo groot, dat ook nog het slechtste produkt vlot verkocht werd. Wel brachten de Ne derlandse en Westduitse mijnen in de jaren 1953-57 een oedrag van 57 miljoen dollar op (waarvan 8 pet. door Nederland) om de sanering mo gelijk te maken, doch deze gelden zijn in een bodemloze put verdwenen en het is wel zeker dat zij in plaats van voor sanering door de Belgische mijneigenaren gebruikt zijn om de te hoge produktiekosten te compense ren. Volkomen onrendabele en geheel verouderde mijnen als de beruchte rampmijn in Marcinelle bleven rustig produceren en verslonden enorme subsidies, door de Belgische regering vooral om sociale redenen verstrekt. Doch intussen stegen de voorraden in België tot ruim 7 miljoen ton en de kans dat de kolen van slechte kwali teit konden worden verkocht werd steeds geringer én deze voorraden blijven nog stijgen ondanks het feit, dat m sommige bekkens de mijn werkers reds 10 a 12 dagen .er maand werkloos zijn. Er kon dan ook niet langer worden gewacht met ingrijpen en nadat eerder reeds schachten tot een produktie van 1,5 miljoen waren gesloten, heeft de Belgische regering thans een plan ge publiceerd om vijf kleinere mijnen to. één onderneming samen te smelten en een aantal schachten, die thans nog on geveer 2 miljoen ton produceren, te slui ten. Het is ongetwijfeld een moedig plan, al komt het dan te elfder ure. Maar men kan ook begrijpen, dat het onder de mijnwerkers in de Borinage grote beroering heeft gewekt, juist omdat het op een psychologisch slecht mo ment komt, nu men in de Belgische mijnindustrie voor het lopende jaar rekent op een gemiddelde werkloosheid van 95 dagen. Door de sanering zullen 6510 mijnwerkers „vrij komen", zoals dat eufemistisch heet. Maar men moet dit cijfer toch ook niet te dramatisch zien. Op de eerste plaats zal het plan slechts geleidelijk worden uitgevoerd. Een vrij groot aan tal mijnwerkers zal voorts direct weer elders werk kunnen vinden, al hebben de autochtone Borains, die zeer honk vast zijn, die meestal een eigen huisje hebben en die verknocht zijn aan hun talrijke verenigingen, daar grote bezwa ren tegen, ondanks het feit dat zij een niet onaanzienlijke aanpassingspremie krijgen. Voor anderen is er een om scholingsmogelijkheid, waarvoor een zeer goede regeling getroffen is. En bovendien zal er nieuwe werkgelegen heid geschapen moeten worden. De plannen daarvoor, die overigens uiter lijk 10 februari 1960 gereed moeten zijn, wil men nog van de re-adoptatie- mogelijkheden profiteren, zullen nog moeten worden uitgewerkt. De mijn werkers willen echter niet van sluiten van hun mijnen horen, zolang die nieu we werkgelegenheid er niet werkelijk is. Intussen zullen echter op de aller eerste plaats de zeer talrijke buiten landers in de Borinage, vooral Italia nen, doch ook Spanjaarden, het ergste de dupe worden van de sanering. Dat zij in België thans gemakkelijk ander werk zullen vinden, valt niet aan te nemen. Een andere groep die zich ernstig be dreigd voelt is de middenstand, winke liers en caféhouders, die het geheel van de mijnwerkers moeten hebben. Zij zijn zeker mede de gangmakers van de huidige staking, waarvan de afloop voor hen even belangrijk is als voor de mijnwerkers. Men ontkomt intussen niet aan de indruk, dat de staking ook een sterk politiek karakter heeft. De Borinage is zeer sterk socialistisch georiënteerd en de socialistische leiders die in de tijd dat zjj zelf aan de macht waren nauwelijks iets gedaan hebben of heb ben durven doen aan de sanering der mijnen schreeuwen thans moord en brand en zwepen de gemoederen nu zij de mogelijkheid zien om de ka tholiek-liberale regering, die de impo pulaire maar noodzakelijke maatrege len aangedurfd heeft, de voet dwars te zetten. Zij spelen zeer hoog spel, dat niet alleen België doch geheel Europa duur te staan kan komen. Men mag intussen niet uit het oog verliezen, dat de gebeurtenissen in Bel gië slechts een symptoom zijn van wat zich thans in de Europese mijnindustrie afspeelt. Niet alleen de Belgische rege ring* staat voor een krachtmeting, doch ook de gehele Kolen en Staal Gemeen schap. Zal zjj het uithouden, nu zich in elk der zes landen min of meer sterke tendenzen vertonen om de eigen moei lijkheden op te lossen ten koste van de andere partners? Op deze ontwikke ling hopen wij in een volgend artikel nader in te gaan. Dinsdagmiddag hebben de Belgische premier Gaston Eyskens en de minister van economische zaken Van der Schueren, in het kabinet van de eerste minister in Brussel een bespreking gehad met de leden van de Hoge Autoriteit van de K.S-G. over de maatregelen welke dienen te worden getroffen om tot een oplossing te geraken voor de crisis in de Bel gische steenkoolindustrie. V-l.n.r.: de heren Blucher, Van der Schueren, Coppé, Eyskens, Behogne en Finet. De kabinetscrisis heeft ook de be- stuurderen van de nationale bloemen tentoonstelling Keukenhof te Lisse le lijk parten gespeeld. Uit een medede ling van de voorzitter van het stich tingsbestuur, de heer Tom van Wave- ren viel op te maken, dat het in de be doeling lag de minister-president te vragen de opening van de Keukenhof, welke dit seizoen haar tweede lustrum viert, te verrichten. Wat thans bekend is, is dat de Keukenhof 24 maart dus enkele dagen voor Pasen open gaat. Er is ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Neerlands mooiste tuin een kostbaar prospectus verschenen, dat in een oplage van vijftigduizend zal worden verspreid in binnen- en buiten land. Daar staan bijdragen in van An- toon Gooien, Werumeus Buning en mr. E. Elias, terwijl de Hilversumse kun stenaar Eelco Leegstra de illustratie heeft verzorgd. Overigens is het bezoek aan Keukenhof vorig jaar tegengeval len. Er zijn 487.000 bezoekers geweest, dat is ongeveer 100.000 minder dan het jaar daarvoor. Vooral het bezoek van eigen landgenoten is teleurstellend ge weest. In een voorwoord op het jubileum- Keukenhofboek schrijft de heer van Waveren, dat het bestuur zijn creatie moet delen met het publiek, dat in de afgelopen jaren door zijn onverflauwde belangstelling van Keukenhof een be grip heeft gemaakt. De verdere groei laadt grotere verantwoordelijkheid op de schouders van het bestuur, want Keu kenhof eist nieuwe ideeën in aanleg en De Nederlandse missionaris Sebas- tiaan Bastiaanse is door koning Bou- dewijn onderscheiden met de gouden medaille van ridder van de orde van de Koninklijke Leeuw. De missionaris, die tot de orde van de priesters van het H. Hart behoort, is pastoor te Lowa in de Belgische Congo. Hij vertoeft momenteel met verlof bij familie te Schiedam. De veerboot „Prinses Irene", die woensdagmorgen om 8.10 uur uit Dintel vertrok met bestemming Sluishaven en onderweg „zoek" raakte is 's middags om 14.10 uur vier uur nadat hij in Sluis haven werd verwacht in Dintel terug gekeerd. De rederij neemt aan, dat on der het kompas op de brug van de veer boot een auto heeft gestaan, die een af wijking op het kompas veroorzaakte. Het schip raakte daardoor uit de koers en liep vast in ondiep water. Het kwam echter vrij door opkomend tij en wierp daraop het anker in diep water. Om ongeveer elf uur besloot men rijkswaterstaat te waarschuwen, waarop diverse schepen met naspeuringen be gonnen. Ook de politie te land en de B.B. uit Sluis op St. Philipsland verleenden hun diensten. Ongeveer midden op de dag verbeterde het zicht op het water zoveel, dat de bemanning van de zand zuiger E-55, die in het Volkerak ligt, de Prinses Irene zag liggen. Er werd een peilvlet uitgezet, die de verdwaalde veer. boot naar de thuishaven terugbracht. De veerboot lag op nauwelijks 200 meter van Sluishaven, doch door het slechte zicht en de afwijking van het kompas werd besloten niet naar die haven te varen maar naar Dintel terug te keren, waarheen op het kompas van de peil- vliet een koers bekend was. Het Hooggerechtshof in Londen heeft v oensdag een klacht behandeld, ingediend door de bekende Britse toneelschrijver John Osborne, auteur van het successtuk „Look hack in Anger". Een criticus had n.l. in een bespreking van het jongste stuk van de auteur „The world of Paul Slicky" Osborne het echte type van een teddy-boy genoemd, een „nozem" derhalve. Dit nam Osborne niet. De rechtbank stelde Osborne in het gelijk. De vertegen woordigers van het blad. waarin de kritiek was verschenen, erkenden, dat de beschrij ving van Osborne onrechtvaardig was. (Van onze parlementaire redacteur) In een verkiezingsrede in Den Haag heeft het Tweede Kamerlid de heer An driessen gezegd, dat de investeringen, die mede door bezitsvorming van alle werknemers, ook de minder draag- krachtigen, moeten worden bevorderd, als een wezenlijke bijdrage tot de werk gelegenheid moeten worden beschouwd. Hij vroeg zich af, hoe de Partij van de Arbeid haar nieuwste leuze waar kan maken, dat er nu allereerst een loons verhoging zou moeten komen. Nog deze week heeft de woordvoerder van dezelf de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer, de heer H. Vos, moeten consta teren, dat de situatie in de steenkool industrie, de crisis in de scheepvaart en de overschotten in de landbouw de positie van Nederland er niet gunsti ger op hebben gemaakt. Bovendien heb ben de socialistische ministers, toen zij nog deel uitmaakten van het kabinet, nog kort geleden moeten waarschuwen iiinimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiijuiiiimiiiimiiiiiiimiiiiHiimiimiiiiiiiniiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiii Pappie, ik weet niet meer hoe ik dat ding moet uitmaken nun tegen het gevaar van een te snel rea geren met maatregelen op het gebied van de lonen op de kreet van hun voor zitter de heer E. Vermeer: „De bui (van de bestedingsbeperking) is over." De heer Andriessen herinnerde eraan, dat andere zaken allereerst onze in spanning vragen. Hij noemde de wo ningbouw en zei dat met name ln de grote steden er nog een ontstellend ge brek aan voldoende woningen is. Op dit punt mogen wij niets nalaten voor het geluk van tienduizenden gezinnen. Voorts zei de heer Andriessen: „Al degenen, die menen zich tegen de al gemene kinderbijslagwet te moeten ver klaren, zullen bij mij geen toegang hebben. Met deze mensen kan na de verkiezingen niet worden samenge werkt." Hij liet hierop volgen: „Er zijn nog wel eens politici die mij te kennen geven, dat zij het onvoorzichtig vinden als ik dit thans ronduit verklaar. Men kan het ook alleen maar eerlijk noe men." De heer Andriessen heeft ook een duidelijke verklaring afgelegd over de wijze waarop de K.V.P. de P.B.O. ziet. Hij zei: „Als ge de P.B.O. niet verwezenlijkt, dan valt ge in de ar men van de staat, die een inktvis zal blijken te zijn en u zal dooddruk ken." Prof. Romme heeft in deze verkie zingsvergadering o.m. het beleid verde digd van dr. Lucas tegen de aanvallen van socialistische zijde. „Lucas heeft met kracht gestreefd naar matiging van belastingen, omdat hij deze met de so cialist Berger, partijsecretaris van de P.v d.A., ziet als een offer van de ge hele maatschappij en niet van de een of andere onderneming. Dat offer van belastinggeld betekent minder mogelijk heden tot nieuwe investeringen en dus tot het scheppen van nieuwe werkgele genheid." Hjj herinnerde eraan hoe de heer Hof- stra als minister in de Eerste Kamer in 1956 zjjn entree heeft gemaakt, spre kende over „onze te hoge belastin gen." Prof. Romme vroeg de heer Hofstra waar te maken wat hij thans overal in den lande rondstrooit: dat dr. Lucas in de periode van het vorige kabinet ook maar één gulden niet mee zou heb ben gevoteerd, wanneer het om nieuwe sociale maatregelen ging. Bij K.B. is met ingang van 15 februari eervol ontheven als adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin, majoor J. J. Eisma, van de grote staf. Benoemd bij de grote staf, tot adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin, is nu ma joor jhr. mr. t. W. C. de Jonge, van de generale staf. Voorts is overgeplaatst in zijn rang en ouderdom van rang, bij de generale staf, de majoor J. J. Eisma, van de grote staf. architectuur, wil het de gunst van het publiek behouden. Wat nu die aanleg betreft: in het Smalle Bos ook wel Koningsbos genoemd is een nieuwe vijver met fonteinen aangelegd. Vanaf een terras heeft men een prachtig uit zicht op de kleurige gazons van drie te- gen elkaar gelegen tuinen. De twee kas sen zullen uitpuilen van eerste klas tul pen en aldus de reputatie van de meest bezochte plaats van de Keukenhof op houden. Sinds vorig jaar bestaat er op de Keukenhof geen parkeerprobleem meer. „Er kunnen 100.000 bezoekers op een dag komen, allemaal met een auto, er is geen parkeerprobleem," zei de heer van Waveren, die zich verder en thousiast uitliet over de oplossing van het verkeersvraagstuk in Lisse, waar met goedvinden van de graaf van Lyn- den de Van Lyndenweg vroeger een romantisch slingerpad aanmerkelijk is verbreed, compleet met wandel- en fietspad. Daardoor zijn zelfs op topda gen geen ernstige opstoppingen en ver tragingen meer te vrezen. Evenals andere jaren wordt ook dit keer een expositie van beelden inge richt, dank zij de welwillende medewer king van de directies van een aantal Parijse musea. Er komen beelden van Rodin, Zadkine, Bourdelle, Despiau en Laurens. De traditie van een folkloris tische dag is in zoverre gehandhaafd, dat tijdens het seizoen een zogenaamde „Nederlanddag" zal worden gehouden, waarop vertegenwoordigers van alle provincies demonstraties zullen géven. In de tweede helft van april zal het B.B.C.-concerLorchestre een middag concert geven, dat via het light-pro gram zal worden gerelayeerd. In het voorprogramma van de Neder landse bioscopen tenslotte wordt tij dens het Keukenhof-seizoen een kleu- renfilmpje vertoond, dat een Duitse ci- neastenploeg vorig jaar van de Keu kenhof heeft gemaakt. De K.N.A.C. vraagt méér witte gelei- destrepen op de buitenwegen mid- denstrepen zowel als kantstrepen. Bij de zware mist van de afgelopen weken is opnieuw gebleken, hoe bijzonder be langrijk deze strepen zijn, aldus de K.N.A.C. in brieven aan de directeur- generaal van Rijkswaterstaat en de col leges van gedeputeerde staten van alle provincies. Als voorbeeld wordt ge noemd de rijksweg Den Haag-Utrecht, waarvan sommige gedeelten wél en an dere géén geleidestrepen hebben. Bij de dichte mist van de afgelopen weken ontviel de weggebruikers op de gedeel ten zonder strepen een hoogst belangrij ke houvast. Onder de problemen, waar voor de meeste mensen zich in hun leven gesteld zien, is er al thans één, dat George van Re- nesse nooit heeft gekend. Het „wat zal ik worden" was voor hem geen moeilijkheid. Zelfs voor het „wat zal-ie worden bleek nauwelijks tijd, want het onderwerp van deze overpein zing een tijdverdrijf waar mee ouders zich soms bezig houden beantwoordde de vraag haast nog voordat ze ge steld kon worden. Toen hij als vierjarige met stugge regelmaat zijn stoeltje naar de piano begon te slepen, telkens wanneer zijn vader zich aan de toetsen zette, was het pleit eigenlijk al be slist. Op z'n zevende nam Geor ge van Renesse zijn vader ae dokter uit Deventer voor het eerst diens aandeel in de huismuziek-avondjes uit han den. Toen hij negen was, nam hij ook de begeleiding van het Deventer Gemengd Koor van hem over. In zijn matrozenpak en met zijn beste lakschoenen aan was hij een niet onaardig blikvangertje bovendien. Er bleef de heer Van Renesse Sr. niet veel anders over dan in het koor te gaan zingen, en aange zien ook zijn echtgenote daarin haar aandeel leverde, mogen we aannemen dat het voor alle drie een genoeglijke bezigheid bleef. Het was toen wel duidelijk wie er naar het conservatorium zou gaan. George van Renesse was veertien toen hij er kwam, zeventien toen hij er wegging en negentien toen hij met de prix d'excellence thuiskwam. Daarna ging hij bij Vines in Parijs en bij Leonid Kreutzer in Berlijn studeren. Toen volgde een periode van optreden, begeleiden, lesgeven, als hoofd leraar aan het Amsterdams Conservatorium o.a. In 1958 begeleidde George van Renesse de deelnemers aan het muziekconcours in Schevenin- gen. Een uitnodiging van Yehudi Menuhin om als begeleider mee te gaan naar de Philippijnen was daar het indirecte gevolg van. De samenwerking werd het jaar daarop voortgezet, toen hei duo een reis maakte door Centraal- en Zuid-Amerika. Als solist is George van Renesse opgetreden in Nederlands-lndië, in de West, in Amerika, en in verscheidene Europese landen. Sinds enige jaren is hij hoofd-muziekregisseur bij de Nederlandse Radio-Unie. Verder nemen zijn recitals en het begeleiden van vocalisten zijn tijd in beslag. Wanneer George van Renesse ons Menuhin beschrijft als een zeer in zichzelf gekeerd man, wil dat niet zeggen dat hij zelf het hart op de tong zou dragen. De beste causeurs zijn vaak ook degenen die precies weten wat ze voor zichzelf willen houden. Hetgeen alweer niets afdoet aan de welwillendheid, waarmee de heer Van Renesse ons ter gelegenheid van die „mijlpaal" op 21 februari, ontvangt. Bij al zijn werk zaamheden voelt hij zich misschien nog het meest zichzelf in het veertien daags improvisatie-programma, dat tot zijn meer waarneembare radiobezig heden behoort. „Ik hou er van om eens te doen wat me invalt; daarbij maak ik meestal gebruik van ingekomen thema's, en ook knoop ik mijn improvisaties wel eens vast aan bepaalde gebeurtenissen. Tot vu toe heb ik na elke uitzending reacties op dit programma ontvangen." Het spreekt vanzelf dat het Bussumse huis van de familie Van Renesse boordevol muziek zit. Mevrouw speelt piano, de zoon van elf heeft les (van een ander), de zoon van acht speelt viool, het meisje van vijf speelt na wat haar oortjes opvangen; alleen de jongste, die nu drie is, zou zich nog kunnen verbeelden, van dit alles vrij te zijn. Voor haar vader was, zoals gezegd, het pleit al bijna meteen beslist. Hij is een zo duidelijk muzikant, dat hij er een niet alledaagse voorliefde op na kan houden. Van nature beweegt George van Renesse zich het liefst in de wereld van bijvoorbeeld Schubert, Mozart en Debussy. En deze voorkeur lijkt zijn geliefdheid ook bij het grote concertpubliek geenszins in de weg te staan. Voor de zondag in Neurenberg gespeelde voetbalderby 1.F.C. NürnbergKickers Offenbach (2-1) in de Duitse Oberliga- zuid was de publieke belangstelling enorm groot. Velen moe sten teleurgesteld huiswaarts keren omdat de propvolle tribunes vroegtijdig gesloten moesten worden. Een aantal jongere voetbalenthousiasten liet zich hierdoor echter niet afschrikken en veroverde zich een goed en ook nog goedkoop plaatsje in de bomen die het veld achter de tribunes omzo men-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 5