Aartsbisschop Makarios belemmert een akkoord WYBERT Turkije vraagt onderzoek w m Opzienbarend pionierswerk De toekomstige verlaging van de leerlingenschaal Papoea dient Ind slagvaardig van lër zeer repliek I Misverstand opgehelderd? Poëtische namen in Italië Cypriotisch prelaat ontevreden over de oplossing van Zurich Milaan krijgt een métro Eisenhower over n Minister Cals wil wettelijke barrières opruimen Van vier grootste Nederlandse handel- mijen werkzaamheden overgenomen Ongewenst bezoek in Nieuw-Guinea Tegen de wil van Athene? Vliegramp Zeven vliegtuigen na het ongeluk normaal geland ■m In Indonesië Dr. Tilanus Een onverantwoorde schijnvertoning i Nieuw-Guinea Melbourne Herald vraagt opheldering DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 Voorkom fei Verkiezingen Het standpunt van de C.H.U. Jury koninklijke subsidie vrije schilderkunst „Maneschijn en Aeneas (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Ten gevolge van het vliegtuigongeluk, waarbij de Turkse premier Mende- res aan de dood is ontsnapt, was het niet de bedoeling gisteren de Cyprus- conferentie voort te zetten. Achter de schermen evenwel heerste grote di plomatieke bedrijvigheid, met aartsbisschop Makarios, de leider van de Grieks-Cypriotische delegatie, als centrale figuur. Tijdens besprekingen in de loop van de dag bleek het door Makarios vertegenwoordigd Grieks- Cypriotisch standpunt zo onbuigzaam, dat gisteravond onverwacht een bijeenkomst werd belegd in Lancaster House waaraan werd deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, Turkije en Griekenland, en door de vertegenwoordigers van de Turkse en Griekse Cyprioten, dr. Koetsjoek en Makarios. Advertentie heesheid door regelmatig gebruik van De Britse minister voor burgerlucht vaart, Watkinson, heeft in het Lager huis over het ongeluk met het vlieg tuig van de „Turkish Airlines" waarmee de Turkse delegatie naar de besprekin gen te Londen over Cyprus was ge reisd verklaard: •Het toestel maakte een normale in strumentenlanding, waarbij de bestuur der op een afstand van zeven kilometer van het vliegveld had gemeld, dat hij de landingsmanoeuvre was begonnen. Het vliegtuig bevond zich toen vermoe delijk op driehonderd meter hoogte. Het weer boven het vliegveld was op het tijdstip van het ongeluk goed. Het hori zontale zicht bedroeg ongeveer 1.600 meter bij een achtste bewolking op 235 meter hoogte. Na het ongeluk zijn nog zeven vliegtuigen normaal gedaald, waarbij in alle gevallen van de lan dingsinstrumenten gebruik werd ge maakt". De minister voegde hieraan toe: ,,De Turkse regering heeft ons ver zocht een volledig onderzoek naar de toedracht van het ongeluk te doen in stellen. Z(j heeft ook de wens geuit hierbij te worden ingeschakeld". Het verongelukte toestel had 25 man aan boord. Men heeft tien inzittenden kunnen redden. Er zouden dus vijftien mensen om het leven moeten zijn ge komen. Van de zijde der politie is ech ter meegedeeld dat men maar veertien Hjken heeft geborgen. Men sluit echter de mogelijkheid niet. uit dat het er vijftien zijn geweest, daar de meeste lij ken verschrikkelijk verminkt waren. Het Zoeken naar het vijftiende slachtoffer Wordt voortgezet. De toestand van pre mier Menderes is bevredigend. Deze bijeenkomst duurde twee uren, en, ofschoon geen communiqué is gepubliceerd, was gisteravond dui delijk dat men 'had getracht aartsbis schop Makarios de pen op de neus te zetten. Eerder op de dag hadden de Griek se premier, de vertegenwoordiger van de Turks-Cyprioten, en de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, elk afzon derlijk geprobeerd de aartsbisschop over te halen de te Zürich bereikte overeen komst te onderschrijven, evenwel zon der succes. En, naar gisteravond bleek, waren de Griekse vertegenwoordigers even- zeer geërgerd over de houding van Makarios ais de Turks-Cyprioten en de vertegenwoordigers van de rege ringen van Brittannië en Turkije. Vandaag wordt een beslissing ver wacht. Het was de opzet, dat Makarios hedenochtend een nieuwe bijeenkomst zou hebben met zijn Grieks-Cyprioti sche adviseurs, die evenals de aartsbis schop zelf in een onverzoenlijke stem ming Zijn. Hun bezwaren zijn gericht o.m. tegen de beperking van de souve- reiniteit van Cyprus, aangezien de overeenkomst van Zürich de mogelijk heid schept voor afzonderlijke of geza menlijke interventie van de drie betrokken mogendheden, Groot-Brittan nië, Griekenland en Turkije, op Cyprus. Verder hebben de Grieks-Cyprioten bezwaren tegen het door de Britten voorgestelde aantal militaire bases op het eiland en tegen de door Brittannië voor deze bases opgeëiste souvereini- teitsrechten. Er zijn andere bijzonderhe den in de overeenkomst van Zürich waartegen Makarios en zijn medever tegenwoordigers bezwaren hebben, o.a. de zetelverdeling in de op te richten volksvertegenwoordiging van Cyprus. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie op nieuw verklaard dat het Westen aan zijn verplichtingen in Berlijn zal blijven voldoen. Hij voegde hieraan toe, dat, als geweld zou worden gebruikt, het de andere partij zou zijn die daar zijn toe vlucht toe zou nemen om te verhinde ren dat het Westen aan zijn verplichtin gen voldoet. Amerikaanse ambtenaren hebben na de persconferentie gezegd dat Eisenhowers woorden niet beteke nen dat het Westen niet langer het voornemen heeft geweld met geweld te beantwoorden. Eisenhower roerde de kwestie Ber- Ujn aan naar aanleiding van een ver klaring van Khroesjtsjev, die gezegd heeft, dat het Westen zich niet met ge weld toegang tot Berlijn zal verschaf fen. Eisenhower zei de verklaring van Khroesjtsjev slechts in zeer verkorte vorm te hebben gelezen. Hij zei dat Khroesjtsjev gesproken moet hebben over het gebruik van geweld om de westerse mogendheden te beletten hun nlicht te doen. (Advertentie) In Milaan wordt met man en macht gewerkt aan de ondergrondse. Voordat men rustig in een trein zittend van het ene eind van de stad naar het andere kan rijden moet er echter nogal wat gebeuren: zo zijn op het ogenblik een aantal straten in het centrum van de stad volkomen onbegaanbaar door de opbre kingen en de stapels materiaal. De Milanezen hebben het er echter voor over! HET PFAFF HENTESTOP-SYSTEEM UITGEBREID MET VÉRSTREKKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN Reeds in 1954 kwam Pfaff met een geheel nieuw betalingssysteem: het Pfaff Rentestop-Sysleem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de afbela- lingskosten met één slag terug tot minder dan de helft van het wettelijk toegestane tarief. Daarmee werd waarlijk baanbrekend werk verricht. En thans worden door Pfaff ook de laatste bedenkingen tegen „kopen op afbe taling" volledig weggenomen, met de volgende nieuwe sociale voorzieningen: Men kan gerust zeggen, dat door dit baanbrekende initiatief het Pfaff Rentestop-Systeem vervol maakt is. Een Pfaff kopen betekent tientallen guldens besparen en geen zorgen hebben over toekomstige betalingstermijnen. Een Pfaff kopen betekent óók dat men de beste naai machine ter wereld in huis krijgt. Want even vooruitstrevend als de nieuwe sociale voorzieningen, zijn ook de naaimachines, die Pfaff in zo groten getale vervaardigt. Laat U maar eens een Pfaff demon streren! *- Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van over lijden Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van blij- mde liditeit Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van tijdelijke invaliditeit (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van ziekte (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart ge deelte van elke betalingstermijn in geval van werkloosheid (lan ger dan 8 weken) Alle werkzaamheden, die in het ver leden zijn verricht door de Nederland se handelsfirma's Lindeteves, Jacob- son en V. d. Berg, de Internationale Crediet- en Handelsvereniging Rotter damen de Borsumij, zijn met ingang van 1 januari van dit jaar overgeno men door vier handelsmaatschappijen van de Indonesische regering, die hier toe speciaal in het leven zijn geroepen, aldus meldt AFP. De directeuren van de nieuwe Indo nesische handelsfirma's is opgedragen alle werkzaamheden van de vier Ne derlandse ondernemingen over te ne men, met inbegrip van hun filialen en dochterondernemingen in de gehele Ar chipel. De activiteiten van Lindeteves zijn overgenomen door Indestins, van de Borsumij door Indevitra, van Internatio door Satya Nega -a en van Jacoberg door Yuda Bakti. Alle aandelen van de nieuw opgerichte Indonesische handelsfirma's zijn in In donesische handen. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van handel dee(de aan A.F.P. mede, dat de maatregelen zijn genomen als onderdeel van een pro gramma voor „economische stabilisatie". Een der gevolgen van de overneming der werkzaamheden van de vier grootste Nederlandse handelsondernemingen in Zoals In Nederland bekend is geworden heeft de voor zitter van de Wereld Jeugd Centrale, de Indiër Krishna Suamy, onder bijval van en kele anderen op een bijeen komst te Berlijn de Neder landers voor aartskolonialen uitgekreten. De Nederlandse afdeling van de Wereld Jeugd Centrale stelde hem daarop in staat een reis door Nederlands Nieuw-Guinea te maken om de in Berlijn ge uite meningen aan de wer kelijkheid te toetsen. Men had mogen verwach- I?n dat de heer Suamy in ^heuw-Guinea gepoogd zou d6bben zich een objec- oordeel te vormen over °e opvoeding en behande- "ng van de Papoea en over °nze pogingen het land tot ontwikkeling te brengen. Dit ls echter anders uitgelopen. In Fakfak is de heer Su- amy voor de dag gekomen met een rij namen van leden aner Indonesische organisa tie, welke hij in Biak had opgesteld. Dit maakte op het Hoofd Plaatselijk Bestuur, oie op het ogenblik tevens Waarnemend Resident is, een Wel wat wonderlijke indruk. Juist deze mensen wilde de heer Suamy spreken, waar- me hem een tolk ter be schikking werd gesteld. Hier vroeg de heer S. on der andere aan een Indone siër of deze onder Indone sisch bestuur wenste te ko men. De man bevestigde dit, hetwelk voor iemand van fhdonesische landaard geen Verwondering behoeft te Wekken. v '.Worden jullie dan slecht jebandeld door de Nederlan ders?" v ..Neen, dat niet. Maar ik eh nu eenmaal Indonesiër" Wordt de Mohamedaanse dsdienst hier onderdrukt?" si "Pij de bouw van de mis- q® hier in Fakfak heeft hei ra°hvernement ons zelfs met en daad bijgestaan" hee e* resultaat heeft de boekt Suamy hier niet ge" rauver zUn bezoek aan Me- KerJL- enkele dagen na Van j ls heeft de Voorzitter tralo Wereld Jeugd Cen- ®an Directeur Binnen landse Zaken gerapporteerd, dat hij op een distincte wij ze van het kastje naar de muur gestuurd was. Hij heeft daar de politieke ge vangenen bezocht van de in filtratie in Fakfak en daar de afmetingen van een slaap- ?a nagemeten. Verder heeft men hem overal ge bracht, maar niet steeds waar hij zijn wilde. Vervolgens is de heer Su amy voor de tweede keer in dens de koloniale overheer sing van de Nederlanders. Waarom trekt U nu niet met Indonesië op? Historisch behoort U bij Pakistan, waarmee U samen onder Engels bestuur hebt gestaan. Waarom gaat U niet met Pakistan samen? Er zijn te veel verschillen tussen ons en Indonesië. 4. Is het niet onredelijk dat de Nederlander Luns over jullie beschikt? Jullie moe- Indonesië zal zijn, dat opnieuw invoer vergunningen, via nieuwe Indonesische handelszaken, zullen worden verleend aan deze Nederlandse firma's. Sedert het begin van de anti-Nederlandse cam pagne zijn aan Nederlandse handels ondernemingen geen invoervergunnin gen afgegeven. Niettemin was in Nederlandse han delskringen te Djakarta de eerste reactie op deze maatregel pessimistisch. Men was beducht voor de mogelijkheid, dat de nieuwe Indonesische zaken, die im mers staatseigendom zijn, in de naaste toekomst al het personeel zullen over nemen van de Nederlandse handelsza ken, waardoor er alle „lege firma's" zullen overblijven. Er waren geen inlichtingen te Verkrij gen over de vraag, of deze nieuwe maat regel van de Indonesische regering al dan niet in verband staat met een „nieuwe vorm" van nationalisatie. (Van onze onder wijsredacteur) De C.H. fractieleider dr. Tilanus, die nog al eens met het epitheton zacht zinnig vermeld wordt, kan als het om onderwijszaken gaat bij wijlen vervaar lijk uit de hoek komen. Van mr, Cals zei hij gisteren, dat deze minister een onverantwoorde schijnvertoning opzet. Dit verwijt werd geuit naar aanleiding van het wetsontwerp, hetwelk beoogt in de L.O. wet zodanige wijzigingen aan te brengen, dat in de toekomst men denkt aan de jaren 19621968 in drie fasen een belangrijke verlaging van de leerlingenschaal tot stand kan komen. De kosten hiervoor zijn geschat op ruim 30 miljoen gulden in de eerste fa se, ruim 61 miljoen gulden in de tweede fase en ruim 99 miljoen gulden in de derde fase. Aan het uittrekken van de ze gelden is men echter nog niet toe. De minister wil voor het moment slechts de wettelijke barrières, die zijn plan in de weg staan, verwijderen. De feitelijke realisering van het projekt zal straks afhangen van de beschikbare onderwijzers, lokalen en financiën. Prof. Romme heeft, toen het wets- Hollandia gekomen en heeft daar een onderhóud gehad met verschillende vooraan staande Papoea's. We heb ben ons om nadere inlichtin gen tot de heer N. Jouwe gewend, die ons in hoofd zaak het volgende mede deelde: De heer S. vuurde in een snel tempo allerlei onpret tige vragen af. 1. Waarom wonen U en Uw mensen niet in de ambtena- renwijk Noordwijk? Daar hoort U te zitten. Ik heb daar gewoond, maar een ander huis aange vraagd, omdat ik dichter bii mijn mensen wil zitten. Ik heb nu een mooi huis met een prachtig uitzicht op de baai. Zou U hier niet willen wonen? 2. De Nederlanders buiten de Papoea's op koloniale wijze uit te eigen bate. Ziet U dat niet? Voorlopig krijgen we elk jaar zestig miljoen zonder dat de Nederlanders er iets voor terug krijgen. En als men later dit geld met een redelijke rente uit de op brengst van grond of bodem zou willen terugverdienen, dan was daar nog niets te gen in te brengen. Dat zou zakelijk zijn, niet onredelijk 3. Historisch hoort U bij in- donesië. Lange jaren hebt U daarmee samengegaan tij - ten zelf mensen sturen, daar kunnen we meer vertrouwen in hebben. Een Drent, een Braban der of een Baliemer, alle maal zijn we Nederlander en onderdaan van de Koningin. Voor ons spreekt dezelfde man als voor de Brabanders en dat is redelijk. Gaan wij zelf naar buiten optreden, dan zouden we handelen te gen de Grondwet. We heb ben met Nederland een eer lijke en door ons zelf ge wilde overeenkomst. Met Churchill zeggen we: Give the Dutch the tools and they will do the job! 5. Ik heb het kamp ui Tenah Merah bezocht, de slaapcel len zijn er kleiner dan de wereld verordening voor schrijft. Bent U al in Siberië we zen kijken? (Hier wordt de heer Su amy boos. Hij is geen com munist en bemoeit zich niét met Siberië. Het is interes- - sant hierbij op te merken, dat de heer Jouwe hem een overdreven nationalist noemt, terwijl de Papoea-dominee Rumainum hem als een ni hilist ziet, gevaarlijk voor een gezonde volksontwikke ling). 6. De Papoea s worden hier onderdrukt, waarom ver draagt U dat? We worden hier niet on derdrukt. Er is zeker ver schil, omdat de Papoea nog een te geringe ontwikkeling heeft om de leiding zelf in handen te nemen. Maar de verschillen zijn hier kleiner dan in het kastensysteem van Indië, zoals we dat uit de boeken kennen. Het is hier minder koloniaal. (De heer S. betoogt, dat het kastensysteem in Indië achter de rug is. Waarbij we een vraagteken plaat sen) 7. Haat U Indonesië? Neen, maar ik deel hun principes niet. We zijn wel bereid naast hen en met hen te leven, maar niet onder hen. Ook in gesprekken met andere vooraanstaande Pa poea's heeft Suamy zich smalend over het Neder landse bestuur uitgesproken. De Papoea's zouden in meerderheid niet op eigen maar op concessiegrond wo nen en dergelijke halve waarheden meer. Ook hier heeft hij geen enkel succes i geoogst. Korte tijd later heeft de heer Jouwe zich tot de waar nemend Gouverneur gewend en geprotesteerd tegen de komst van de heer Krishna Suamy. In deze prille ont wikkeling van de Papoeasa menleving kunnen bezoekers van zijn mentaliteit alleen maar schade berokkenen, omdat ze minstens onrust brengen en wellicht meer. De houding van deze /ooraanstaande Papoea's, zo als ze hierboven tot uiting komt, kan geschetst worden met de woorden: scherpzin nig, slagvaardig en loyaal. Toch ware het ook naar on ze mening juist om in voor komende gevallen soortge lijke bezoekers met nadruk op hun gastplicht te wijzen. Gedachten zijn tolvrij, in lichtingen inwinnen en me ningen peilen kar ieder worden toegestaan, maar Nederland kan niet dulden dat mensen, die Nieuw-Gui nea bezoeken, aan hun ge vaarlijke meningen zonder gevoel voor verhoudingen of verplichtingen ongelimiteerd uiting geven. A. B. H. ontwerp in 1957 werd ingediend, ook en kele bedenkingen doen horen tegen een dergelijke wetgeving-op-termijn. De heer Tilanus toonde zich echter waar lijk ontstemd. Hij is alleszins geporteerd voor verlaging van de leerlingenschaal, maar de minister zet, naar zijn oor deel, de zaak op losse schroeven en hij legt een last op zjjn opvolgers. Mr. Cals is een minister, die plannen j maakt, ze in een wettelijke vorm neer- legt en niet uitwerkt, aldus de C.H. spreker. De bewindsman heeft zich tegen de ze kritiek verdedigd met de opmerking, dat men het hem zou kunnen verwij ten, als hij niet het oog richtte op de toekomst. Het wetsontwerp grijpt niet vooruit op het beleid van zijn opvolgers, er worden alleen wettelijke belemme ringen uit de weg geruimd, die een slagvaardig beleid in de weg staan. Een schiinvertoning zou het zijn, als men nu verder ging en de nieuwe schalen in de wet zou opnemen, aldus mr. Cals. In tussen moet men echter wel weten wat men straks wil doen. Gesteld dat de j Kamer niet de voorgestelde richting in wil slaan, dan zou aan de kweekscho- l' len het advies moeten worden gegeven j om de toeloop van leerlingen af te rem men. De woordvoerders der andere frac ties stonden welwillender tegenover het onderwerp dan de heer Tilanus. Men was het er echter wel vrij alge meen over eens, dat de gang van za ken nogal uitzonderlijk is. Er zou hier met een motie volstaan kunnen wor den, aldus de heer Roosjen (A.R.). Voor de heer Toxopeus (V.V.D.) woog echter mee het goede psychologische effect van dit wetsontwerp. De heer Kleijwegt (V.V.D.) heeft een amende ment ingediend, waardoor in de L.O.- wet zou komen te staan, dat bij Al gemene Maatregel van Bestuur be paald wordt in welke gevallen men aanspraak heeft op een extra onder wijzer, indien een klas een bepaalde maximum grootte overschrijdt. Mi nister Cals heeft zich hier tegen ver klaard. Bij de stemming over het eerste arti kel van het wetsontwerp liet dr. Tila nus „tegen" aantekenen. De stemming over het ontwerp in zijn geheel en over het amendement-Kleijwegt werd aange houden tot vandaag. Australië wenst niet op te treden als arbiter van de Nederlandse diplo matie. Dat blijkt uit de nadere verkla ring, die de Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, over de besprekingen inzake westelijk Nieuw- Guinea met zijn Indonesische ambtge noot, Subandrio, heeft afgelegd. Op zichzelf zou deze uitlating de conclusie wettigen, dat de heer Casey een be leefd man is, die weet wat een soeve reine staat toekomt. Wij voor ons heb ben er nimmer aan getwijfeld, dat Australië het recht van Nederland om internationale overeenkomsten aan te gaan zou eerbiedigen. Alleen heeft men het in Canberra tevoren nooit nodig geoordeeld dat met zoveel woor den te zeggen. Het is klaarblijkelijk de bedoeling geweest Subandrio de verzekering te geven, dat Australië inzake Nieuw- Guinea niei koppiger wil zijn dan Ne derland. Men heeft zich er zelfs van onthouden enig advies aan Nederland of Indonesië te verstrekken. Dit kan een niet al te prijzige bijdrage schij nen tot verbetering van de betrekkin gen tussen Indonesië en Australië. Maar het is ook een zeker schuilgaan van Australië achter de rug van Ne derland. Als minister Casey nu zegt. dat er in de Australische politiek in zake Nieuw-Guinea geen verandering is gekomen, dan moeten wij hem op zijn woord geloven. Maar hij zal het ons niet kwalijk kunnen nemen, in dien wij van oordeel zijn, dat rijn verklaring bepaalde achtergronden van het Nederlandse standpunt ophel dert. Wij hebben onze eigen motieven om over westelijk Nieuw-Guinea de soe vereiniteit te blijven uitoefenen. Die motieven zijn vrij van eigenbelang en eigendunk. Wij zijn van mening, dat er thans geen figuur denkbaar is, waaronder de bewoners van het be wuste gebied, de Papoea's, even snel laat staan sneller aan de uit op fening van fundamentele mensenrech ten toe zullen komen als onder een Nederlands bestuur. Daarnaast is wel de indruk gewekt, dat wij óók nog in Nieuw-Guinea zouden zijn om er al» bellenmeisje voor Australië te funge ren. Minister Casey is zo vriendelijk geweest dat misverstand uit de weg te ruimen. Ongetwijfeld zal hij inzien, dat de consequentie hiervan deze is dat Australië in de toekomst zo min als in het verleden het recht heeft zich op dat misverstand te beroepen. iiniiiiiiiimiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiwiini,"""""i"|iH De Melbourne Herald schrijft van daag in een hoofdartikel dat het Austra lische volk recht heeft op een veel openhartiger toelichting betreffende het beleid van Australië t.a.v. westelijk Nieuw-Guinea, dan de minister van buitenlandse zaken Richard Casey ge geven heeft in zijn verklaring aan het parlement gisteren. „Indien de regering enige reden heeft om te denken, dat Indonesië en Nederland misschien een akkoord zul len bereiken, dat hen tevreden zal stellen en dat geen inbreuk maakt op de rechten van de bevolking van Nieuw-Guinea en het belang van de Australische veiligheid, dan dient ons daarover meer -verteld te worden". „We moeten proberen de Verenigde Naties als getuige en garantie te krijgen indien plannen worden gemaakt voor de een of andere rechtvaardige schik king", aldus de Herald. Bij de debatten over Nieuw-Guinea in het Australische Huis van Afgevaar digden heeft het liberale lid Dennis Killen vandaag gezegd, dat Australië naar. zijn mening het Amerikaanse voor beeld met betrekking tot Alaska moet volgen: Nederlands Nieuw-Guinea ko pen en de bevolking zelfbestuur geven. Het zestienjarige Engelse meisje Elizabeth Compton, dat een schoonheidswedstrijd gewonnen heeft, mocht als beloning een reis naar Florence maken. Bovendien viel haar de eer te beurt door de beroemde schilder Annigoni die ook portretten maakte van koningin Elizabeth en prinses Margaret vereeuwigd te worden. Men ziet haar hier met het schilderij gefotografeerd in het atelier van de schilder. De voorzitter van de Christelijk Historische Unie, het Tweede Kamer lid mr. H. K. J. Beernink, heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Zuid-Beijer- land verklaard, dat de C.H.U. na 12 maart zpker niet tot elke prijs aan een te vormen kabinet zal deelnemen. Men zal haar moeten nemen zoals ze is. Ze is wei gouvernementeel, maar niet tot elke prijs. Wanneer de P.v.d.A. niet bereid mocht zijn aan een regering deel te nemen en zichzelf dus buiten deze zaken stelt, is het de plicht van de andere partijen na te gaan of een ka binet kan worden gevormd dat een po sitief christelijke politiek kan voeren, aldus mr. Beernink. De samenstelling van de jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst heeft enige wijzigingen ondergaan. Voor dit jaar heeft H.M. de Koningin in de plaats van de re glementair afgetreden schilders Jan van Heel en E. Kleima tot nieuwe leden van de jury benoemd de schilders Han van Dam uit Amsterdam en Jan Al- tink uit Groningen. Tot voorzitter be noemde Hare Majesteit voor net lo pende jaar de schilder H. M. van der Spoel uit Kloetingen (Zid.). (.Van onze Romeinse correspondent) Wanneer een vader zijn jonge zoon de voornaam Michiel de Ruyter, Josef Luns of misschien zelfs Lucas Bols zou willen geven, komt hij in een hopeloos conflict met de ambtenaar van de burger lijke stand en met het kerkelijk doopboek. Niet zo in Italië. Hooft noem de zijn hupse dochter Tesselschade, maar dit blijkt geen precedent te zijn voor een huidige Ni- cola Noordoostpolder of een Pieter Ignatiusvloed. Het is, in tegenstelling met onze strenge tradi ties, de Italianen geoor loofd alle sluizen der verbeeldingskracht en der poëzie open te zetten, wanneer zij hun borelin gen komen aangeven ten stadhuize en geen pastoor huivert vbor Cassandra of Asdrubale. De Italiaanse wet ver biedt slechts de voornaam van de vader voor de zoons te bezigen, die van in leven zijnde broers of zusters en verder het geven van die namen, welke het fatsoen, het nationaal gevoel of de godsdienst zou beledigen. Een ijverig snuffelaar heeft nagegaan, hoe de elfduizend knechtjes en deerntjes heten, die in 1958 te Turijn geboren zijn. De - van Germaanse oorsprong zijnde - Ro berto slaat al zijn con currenten met stukken. Dan volgen Massimo, Mauro, Maurizio, Marco, Claudio, Carlo en Giorgio. Bij dt meisjes ligt de (Hebreeuwse) Daniela (God is mijn rechter) aan de kop. Haar dienende joffers zijn Tiziana, Anna. Maria, Gabriella en Pa- trizia. Wie in de Christelijke cultuur van geen wijken weten, zijn de Jannen, waarvan er heel vroeger, naar verluidt, slechts weinige waren, maar deze waren zo bijzonder goed, dat men tot massa- produktie kon overgaan Piet, Jozef, Jacob en Thomas treden, althans in Turijn, tegenwoordig wat meer op de voorgrond. De Evangelist Lucas over vleugelt zijn broeder in ff het ambt Mattheus, het kortere Franco is meer in trek, dan Francesco. Bij de meisjes over heerst de beginletter M en wel in de minder be kende composietnamen van Maria: Maristella, Marigrazia, Maria No vella. De immigratie uit Zuid-Italië bracht de daar traditionele (Maria) namen naar Turijn: Ad- dolorata, Incoronata, Im- macolata, Assunta. Con- cetta. De welluidende Simo- netta, Donatella, Rafaella nemen af, Amalia, Clo- tilde en Secondina (onze kleine tweede, naar het fantasieloze klassiek Ro meinse gebruik om zijn kinderen te „nummeren") zijn ouderwets geworden. De dubbele vaak vorste lijke namen, als Carlo Al berto, Vittorio Emanuele, Vittorio Amadeo, Maria Christina komen in de Republiek niet zo aan hun trekken, maar Maria Pia en Maria Gabriella doen het nog goed. Hier zullen de twee knappe prinsessen uit het Huis van Savoie wel schuld aan zijn. Spaanse invloed is merkbaar in de klank rijke Maria Pilar, Con- cita, Dolores, Mercedes. Tot hier toe lijkt alles in orde, zeker met het doopboek van de pastoor. Maar wat dunkt U van Nerone, Annibale, Licur- go, Tiberio, van (Wag ner's) Siglinda of van Otello, Desdemona? De huidige Selene (Ma neschijn) doet in haar soort niet onder voor Al- cide en Amintore der vo rige generdtie en even min voor Adone, de naam die papa Zoli aan zijn thans niet meer beeld schone, maar wel waar dige zoon, de voorzitter der Democrazia Cristiana gaf. Aan hun aller wieg stond de Griekse Muze Op het Chinese Prui- menbloesempje lijkt Fi- ordolivo (Bloem van de olijf) en Iglis, Sigrid, Si- donea stammen al even min uit de Romeinse hei ligenkalender. Filmdiva's hebben na genoeg geen invloed op de jongste Italiaanse no menclatuur, ook al ligt er een Guendalina, een Sa- brina te Turijn in haar wiegje. Eerder lijken na men uit strips en beeld romans een zwakke in vloed te hebben: wellicht zijn Perla, Albachiara (Heldere Morgenscheme ring) en Idarosa daarop terug te leiden. Noë is het buurmannetje van een Ercole (Hercules). Enea (Aeneas) is zeker niet in strijd met het na tionaal fatsoen, maar e- laas zal de kleine Willi- brord het in Italiaanse oren afgrijselijk klinken de Villibrordo door zijn leven moeten dragen. Gi otto en Michelangelo hebben een goede pictu rale klank. Moge tenslot te baby Anita-Manola even mooi worden als haar (Spaanse) roep naam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 7