Noord-Holland heeft nu met twee IJmondkwesties te maken OOSTDUITS PROTEST BIJ PRESIDENT EISENHOWER Minder kortademig I J Revanche van Smash op Wibo bijsonder overtuigend: RESERVES IN DE MIST i Paus Joannes XXIII Wereldkampioenen bob Ski-ploeg geweigerd voor wedstrijden in Squaw-Valley ABDIISIROOF Jean Behra in training Arsenal en Spurs uitgeschakeld EEN LEVENSVERHAAL DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 PAGINA 9 Suggestie tot instelling van één kanaalschap Scherpe uitsteeksels op buitenlandse auto's K.N.A.C. legt probleem bij de Hoge Raad voor Studentenkampioenschappen Oostenrijker Moser wint skispringen Europese voetbalbeker Maximum rente kasgeld leningen verlaagd Prominente zwemmer Ad Boxem overleden Te laat ingeschreven wèg dat benauwde gevoel! Centrale training in De Vliert gestart B.V.V. opnieuw contra oud-bestuurslid Captein wordt prof Wielren-veteranen los van K.N.W.U. - - - - - Om Engelse beker Het lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de heer Wester- |®ann (Arb.), heeft tijdens de woensdagmiddag gehouden begrotingsverga- %ing er naar aanleiding van desbetreffende opmerkingen op gewezen, dat "e provincie thans met twee IJmondkwesties te maken heeft. In de eerste Plaats verlopen de bouw en de groei van de „staalstad" niet,' zoals men zich ",e had voorgesteld, toen enige jaren geleden het streekplan IJmond-Noord *verd vastgesteld. Daarbij komt nog de moeilijkheid van een herziening van "e bestuurlijke vorm, nu de Staten Generaal de voorgestelde IJmondraad "sbben afgewezen. De vorming van één gemeente uit Veisp1'0 thans bestaande, Beverwijk, ®en en Heemskerk, acht de meer- erheid van Ged. Staten de enige op- 'Jssing, waarbij men zich niet ont- iioi"ft, dat het Noordzeekanaal een dui- dei scheiding zal zjjn van detwee eien, waarin die nieuwe gemeente ho'aen- zal moeten vallen. De moeiiyk- hot 's echter, dat de Hoogovens op f®1 gebied van de gemeente Velsen lig- „P en uiteraard daarvoor van grote etekenis zijn. Wat de bouw van de „staalstad" len noorden van het kanaal betreft, Jherkte de gedeputeerde op, dat het inderdaad weinig gunstig is, dat die Woonkernen, welke het verst van de ■Hoogovens verwijderd zijn, „Ooster- ZÜ" en „Pnelenburg" onder de ge beente Heemskerk, het eerst tot stand Sekomen zijn. De heren Laan (K.V.P. er> Harmsen (Arb.) hadden daar o.m. op gewezen. Beverwijk is thans ech- 'er bezig met de verwezenlijking van uitbreidingsplannen, die dichter bij ne Hoogovens liggen, „Oosterwtjk" en „Meeresteyn". De gemeen te Heemskerk kampt echter met fi nanciële moeilijkheden bij de bouw in net plan „Meeresteyn" voor wat het veel op haar gebied liggend betreft. De gedeputeerde liet doorschemeren, Jat hij de vorming van één gemeen te uit de drie bestaande ook niet ideaal als oplossing vond, maar er boet iets gedaan worden. De nieuw te vormen gemeente zou van een veel zijdige sociale structuur zijn. Aan weerszijden van het Noordzeeka- Paal, tussen Amsterdam en IJmuiden, Pestaat de mogelijkheid van volledige 'ndu.strialisatie. Aldus merkte de gede buteerde op in antwoord op vragen van heer Dufour (V.V.D.). Amsterdam Puteigent al tot het zijkanaal F bij Half- ppg ten behoeve van haven- en indus trie-uitbreiding. De suggestie van de "eer Dufour een „kanaalschap" in te ptellen, zou men in overweging nemen, "•dien een dergelijke maatregel nodig z°u blijken. De gedeputeerde herinner- J*e echter aan de werkzaamheid van "6 Noordzeekanaal-commissie, onder De K.N.A.C. is van plan de Hoge Raad het principiële probleem voor te 'eggen of op buitenlandse automobilis ten in Nederland speciaal-Nederlandse atwykende verkeersvoorschriften, zoals °ver scherpe uitsteeksels op de auto's, al dan niet van toepassing zijn. De aanleiding tot dit plan is gisteren de berechting in Roermond geweest van een Belgische automobilist, tegen wie op 14 januari in Swalmen proces-ver baal werd opgemaakt, omdat zich op de motorkap van zijn auto een scherp uitstekend ornament bevond. De offi cier van justitie van het kantongerecht in Roermond eiste een boete van 5 gul den. De uitspraak zal over veertien da gen volgen. Van bijzonder belang acht de K.N.A.C. de vraag of buitenlandse automobilisten bij overtreding van het voorschrift over scherpe uitsteeksels Wel strafbaar gesteld kunnen worden. Air. R, j. Polak uit Amsterdam, een der juridische adviseurs van de K.N.A.C. die gisteren als verdediger dptrad, bracht het verkeersverdrag van in Genève gesloten, in herinne- Hng. Dit verdrag heeft ten doel uniforme Verkeersvoorschriften te geven voor het 'uternationale verkeer. Mr. Polak be- °ogde dat Nederlandse verkeersvoor schriften, die niet overeenstemmen met ?e conventie van Genève, tegenover in- jU'nationale weggebruikers buiten toe tsing moeten blijven. De officier van justitie meende echter, dat het Nederlandse voor schrift over scherpe uitsteeksels, ook al vindt men over dit onderwerp niets terug in de Geneefse conventie, wel van toepassing moet worden ge acht op buitenlanders. De K.N.A.C. wil nu in deze principië le aangelegenheid dus het oordeel van de Hoge Raad inroepen. aJle Oostenrijker Rupert Moser won op ka wee de dag van de wereldstudenten- j^bpioen schap pen het skispringen, dat J} Saalfelden gehouden werd. Voor de jbssering telden de twee beste van "De sprongen. Moser, die als waarde- lngscjjfer 216 kreeg, haalde afstanden resp. 45.49- en 46 meter. Tweede j erd Rosendahl (Noorwegen) en derde be ,^witser Fatio. Moser was ook de -este in de Noorse combinatie bestaan- trf, u't springen en skilopen met een °taai van 4556 punten. h Voor de kwart-finales van het toer- JL°°i om de Europese voetbalbeker „Cfd woensdagavond in Reims de wed- «,?dd gespeeld tussen Stade de Reims Standaard Luik. De gastheren j,?nnen met 3-0, de doelpunten werden Jlen na rust gemaakt. Het was de ^®ede ontmoeting tussen beide clubs. eerste werd met 3-2 door Luik ge- k?,hnen. Reims gaat nu over naar de we finales. f ministers van binnenlandse zaken bwvan financiën a.i. hebben in verband tie de voorgeschreven rentedaling op t0p, geldmarkt besloten, de maximum n5'J,aatbare rente voor kasgeldleningen jaa"6r vast te stellen op 2 3/4 pet. per erf - Dit hebben zij aan de provinciale wn®deHng geldt aïle kasgeldleningen, or» r\4 IQ fAhTMiori lO.^Q utrtrrion gemeentebesturen medegedeeld. De 25 vn' met dien verstande, dat voor lenir, ruari 1959 vervallende kasgeld- verip?en nog eenmaal kunnen worden dan tegen een rente van 4 pet tegen indien deze rente lager was, zelfde ?6ze lagere rente, en voor de kelük errnijn als waarvoor zij aanvan- waren aangegaan. voorzitterschap van de commissaris der Koningin, waarin de belanghebbenden vertegenwoordigd zijn. Bij de voorbe reiding van nieuwe streekplannen de levensbeschouwelijke groeperingen raadplegen, zoals de heer van der Veldt (K.V.P.) had bepleit, zou te veel tijd vergen, vooral indien de streekplannen op korte termijn tot stand moeten komen. In het centraal ziekenhuis te Alk maar is woensdag na een kortstondige ziekte overleden de bekende zwemmer Ad Boxem. Ad Boxem die 31 jaar is geworden, behoorde nog altijd tot de prominente Nederlandse vrije slag zwemmers. Vele malen plaatste hij zich tijdens Nederlandse kampioenschappen in de finales van de 100 en 400 m. vrije slag. Enkele keren ook ,werd hij op genomen in vertegenwoordigende ploe gen. Hij was lid van de trainingscom missie van de K.N.Z.B. Boxem speelde in het eerste zeven tal van de vereniging De Alkmaarse Waterratten (DAW). Tevens verzorgde hij de zwemtraining van DAW. r v„. v Het Amerikaanse team heeft de wereldkampioenschappen bobsleeën voor vier man-sleden gewonnen. Men ziet het stevige viertal hier breed lachend poseren: v.l.n.r. Arthur Tyler, Gary Sheffield, Tom Butler en Parker Voorts. Oost-Duitsland Schopt op het ogenblik een rel over de weigering van de Ame rikanen om een ploeg Oostduitse skiërs te laten deelnemen aan de pré-olympi sche wedstrijden, die binnenkort worden gehouden in Squaw Valley. De Oost duitsers beschuldigen Amerika er nu van de koude oorlog in de sport gehaald te hebben en zij bestrijden nu het recht van de Amerikanen om de Olympische Spelen van 1960 te organiseren. Verle den week kregen de Oostduitsers van de organisatoren in Squaw Valley te horen dat deelneming van hun ploeg niet mogelijk is, omdat de Oostduitse inschrijving ontvangen was na de ter mijn van 12 februari. Inmiddels hebben de Oostduitsers een telegram gestuurd aan de pres'- dent van het I.O.C., de Amerikaan Avery Brundage, waarin zij hem ver zoeken te bewerkstelligen dat de Oost duitse ploeg in de Verenigde Staten wordt toegelaten. Voorts heeft de Oost duitse ski-bond een telegrafisch protest naar president Eisenhower gestuurd. In dit telegram wordt gezegd dat in een door Eisenhower ondertekende resolutie van het congres beloofd was dat niet ge discrimineerd zou worden tegen de deelneming van sportmensen uit de volksdemocratische landen. De Oostduitsers verloren blijkbaar uit het oog dat deze resolutie doelde op de Olympische spelen van volgend jaar. De aanstaande wedstrijden in Squaw Valley staan daa- los van. Brund„ge heeft verklaard dat de afwijzing van de Oostduitsers kennelijk het gevolg is van het feit dat de Oostduitsers de ïnschrjj- vingslijst niet op tijd hebben terugge stuurd. Brundage zei dat er beslist geen politiek achter zit en hij wees er voorts op dat de komende wedstrijden in Squaw Valley niets uitstaande hebben met de Olympische Spelen. Op diezelfde dag echter heeft H. D. Thoreau, voorzitter van de Olympische commissie van Californië, verklaard dat het ministerie van buitenlandse zaken geweigerd had de Oostduitsers toe te laten. Thoreau zei, dat de Oostduitsers konden komen als individuele deelne mers of als vertegenwoordigers van een verenigd Duitsland, maar niet als een ploeg die de (niet door de Verenigde Staten erkende) Oostduitse republiek vertegenwoordigt. Het Oostduitse Deutschland heeft fel op dë affaire ge reageerd. Verklaard werd dat achter het besluit de Oostduitse skiërs niet toe te laten, politieke motieven steken. Men wil verhinderen dat een ploeg uit de Duitse democratische republiek in de Verenigde Staten verschijnt en ook wil men het principe niet opgeven dat le den van een communistische partij de party-orgaan Neues fel op Verenigde Staten niet betreden mogen. Volgens Neues Deutschland kan men alleen maar concluderen, dat de Ame rikanen de sport in de koude oorlog be trekken en daarom is het zeer de vraag of een land waarvan de regering zul ke stappen neemt, geschikt is om Olympische Spelen te organiseren. Maar, zegt Neues Deutschland, dit zal geen wijziging brengen in ons nauw en vriendschappelijk contact met Ame rikaanse sportmensen. De beste Ame rikaanse skiërs zuilen worden uitgeno digd om deel te nemen aan" een inter nationale wedstrijd in Oost-Duitsland tij dens de Paasdagen. Advert.ent.ie Abdijsiroop stilt de hoest buien en zuivert de luchtwegen. Ik heb veel minder last van m'n kort ademigheid nu ik ge regeld Abdijsiroop neem. Eén - twee - diep ademen heerlijk! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Voor het eerst in dit jaar zün de spe lers die in aanmerking komen voor een plaats in het Nederlands elf al bij een geweest voor de centrale training. Alle veertien aangezochte spelers wa ren naar het stadion De Vliert in Den Bosch gekomen, doch Wiersma die nog altijd last heeft van een knieblessure en Lenstra die wegens een gescheurd spiertje liever bleef toekijken, met het oog op de wedstrijd van aanstaande zondag, namen niet aan de lichaams oefeningen deel. Dokter Pannekoek ver richtte bij alle spelers weer het gebrui kelijke routine-onderzoek van pols slag-, bloeddruk-controle etc. Hoewel de oefeningep niet zwaar waren, bleek toch wel dat de conditie van de spelers er door de gedwongen rust van enkele we ken niet op vooruitgegaan was. Het was een prettig begin, want het zonne tje scheen en van de vorst was op het bijterrein van De Vliert niets te mer ken. De advocaat van de eerste divisie- club BW, mr. H. Swane, heeft namens het bestuur een exploot betekend aan de heer A. L., oud-bestuurslid van de Bossche club waarbij 5.000 wordt ge vorderd wegens het actie voeren te gen het huidige bestuur van BW. In een kort geding van 13 november j.l. werd de heer L. verbonden, op straffe van een dwangsom van 2500 voor elke overtreding, actie te voeren tegen het bestuur van BW. De leiding van de club meent nu dat de heer L. door publicaties in een dag en een weekblad dit verbod tweemaal heeft overtreden. De Nederlandse sprintkampioen der amateurs Joop Captein heeft besloten een prof-licentie aan te vragen bij de K.N.W.U. Aanvankelijk had Captein op aandringen van diverse zijden besloten hiermee te wachten tot na de aanstaan de wereldkampioenschappen in Amster dam. In november van het vorig jaar heeft Captein naar zijn zeggen bij de K.N.W.U. een verzoek tot financiële steun ingediend om zich op de winter- baan in Antwerpen op de wereldkam pioenschap te kunnen voorbereiden. Om dat hij tot nu toe niets van de bond heeft gehoord, heeft Captein besloten de rijen der amateurs vaarwel te zeg gen. Het ligt in de bedoeling van de Amsterdammer als beroepsrenner op de weg te gaan rijden. Een Nederlands jeugdteam, samen gesteld uit voetballers van 16 tot en met 18 jaar, zal dit weekeinde twee oefenwedstrijden spelen tegen een jeugdploeg uit Niederrhein. (Van onze tafeltennismedewerker) Smash heeft de verwachtingen ten aanzien van de wedstrijd tegen Wibo niet beschaamd en een wei zeer eervol resultaat tegen de oud-landskampioe nen bereikt. Verloor men in de eerste helft met 91, nu werd met maar liefst 82 gewonnen. Sparta zorgde eveneens voor een fors resultaat en klopte U.B.T.V. met 8—2. Neddloyd deed het tegen Quick nog beter en ver sloeg de Hilversumse ploeg, die overigens met drie invallers verscheen, met 100. Sparta II steeg een plaatsje op de ranglijst door Luck Raek met 73 te verslaan. Wibo II handhaafde zich op zijn veilige zevende piaats middels winst op Wifra. Batswingers had het lang niet gemakkelijk tegen Scylla en kon maar net winnen met 64 Zoals de ranglijst laat zien wordt het gedrang in de middenmoot steeds heviger. U.B.T.V. en Wibo III zullen wel automatisch degraderen, maar wie er definitief als 11 en 12 zullen eindigen en dus degradatiewedstrijden moeten spelen is bij lange na nog niet zeker. In hoofdklasse A ging de wedstrijd EntacSmash II niet door. Zaterdag middag begaven de Amsterdammers zich per auto op weg naar Enschede, maar halverwege werd de mist zo dicht, dat men het niet verantwoord achtte verder te gaan en dus naar de hoofdstad terugkeerde. De competi tieleider voelde wel aan, dat hier sprake was van overmacht en stelde de wedstrijd uit. In overgangsklasse A weerde G.T.T.C. zich prachtig tegen een verzwakt Disnie en won met 64. T.Y.B.B. bereikte een eervolle neder laag met 73 tegen Togido, maar Rapidity stelde wat teleur tegen Macca- bi. Men verloor met 82. H.B.C. wachtte tevergeefs op K.K.K. en heeft dus, indien zich geen bijzondere omstandigheden hebben voorgedaan, met 100 gewonnen. De ontmoeting VitusSmash III eindigde in winst voor de Amsterdammers. Alle lof voor Smash, dat zich prach tig revancheerde tegen Wibo. Hogen - doorn en Wesseling wonnen beiden van Henny Habes, maar Harry Kenter en Wim Schoonemeijer wonnen beiden drie maal. Toen ook nog het dubbel werd gewonnen, konden de gasten met een forse zege huiswaarts keren. UBTV had weinig in te brengen tegen Sparta. Het dubbel bleef in Hilversum en voorts won Beun van Onnes. Luck Raek bleef ook tegen Sparta 2 op het slechte pad en verloor met 73. Coumans klopte Onnes en d'Haens en ook het dubbel was voor de Weertse ploeg. Wibo 2 deed nuttig werk tegen Wifra. Stoop was door de reserves uiteraard niet te kloppen, maar voor het overige konden de Rotterdamse gasten alleen nog winst noteren van de Korver op Rensen, zo dat Wibo dus met 6—4 won. Scylla ver zette zich moedig tegen Batswingers en vooral routinee Will van Zoelen deed het weer uitstekend. Hij won drie maal. Zijn clubgenoten lieten hem echter in de steek, zodat na winst voor de gast heren in het dubbel, de Haagse ploeg toch nog met 6 -4 winst kon tellen, Wibo 3 komt er allengs beter in, maar wij menen toch, dat dit de Hagenaars l i V, aiise coureur Jean Behra traint op het ogenblik met de nieuwe t - sportwagen in Modena (Italië). Men ziet hem hier met de fraai-getynde waye.. op het circuit van Modena. staande* eveteranèn-wlelei?lu?s S?' ft eenkomst gehad, tijdens welke van ge dichte werd gewisseld over de tegen over de KNWU aan te nemen houding. Door het door de K.N.W.U. ingenomen standpunt konden de veteranen voor hun licentie maar eenmaal PerJaa^ r'Jk" den en alle pogingen die in het werk werden gesteld om de K.N.W.U. te be wegen daarin verandering tebrengen hadden geen succes. Het geduld van de veteranen was nu ten einde en beslo ten is zich geheel los te maken van de K.N.W.U. en de Brabantse veteranen- federatie tot een landelijke te maken. Alleen clubs kunnen lid worden. Tot voorzitter werd gekozen ae heer W. Postma van de veteranenclub „Am sterdam". De federatie geeft alleen veteranen- licenties uit, ondergebracht in twee groepen, nl de A-klasse van 35-45 jaar, B-klasse van 45 jaar en ouder. Voor renners boven de 50 jaar zullen steeds aparte prijèen beschikbaar worden ge steld. Bij aanvraag van een licentie moet een goedkeuringsbewijs van de medische sportkeuring worden overge- De federatie garandeert minstens vijf tien wedstrijden per jaar, w.o. het kam pioenschap van Nederland, de omloop van Utrecht, ronde van Brabant (2 da gen. Het Finse ijshockeyteam verloor woensdagavond te Helsinki met 3-1 (0-0, i-i, 2-0) van Canada. door mgr. ALBERTO CIOVANETTI (vertaling van Hugo van der Heijden pr.) 6 In 1921, toen don Ronealli naar richting van distriktsafdelingen in Rome werd geroepen, werd de lei- het bisdom bevorderde. Verder was hij de grote promotor van de katho lieke jeugdbeweging in Bergamo. In september 1920 was er in het bisdom Bergamo een nationaal eu- ding van het studentenhuis aan een andere priester toevertrouwd. Daarna raakte het ln verval tenge volge van het feit, dat de scholen naar een ander stadsgedeelte ver huisden. Er is nu in het Asperti-pa- leis nog één herinnering overgeble ven aan de eerste directeur, de vriend van honderden Jonge Ber- gamasken, nl. een spiegel, die bo ven op de overloop van de grote trap te pronk staat. Oud-studenten vertellen, dat op zekere dag don An- gelo een paar studenten ongesoig- neerd het huis zag verlaten. De vol gende dag hing op de trap een gro te spiegel, opdat iedereen zich kon bekijken alvorens uit te gaan. Op de spiegel liet hij met koeienletters de klassieke woorden: „Ken je zelf" zetten. Dikwijls zei hij: „jongens, denkt er om: orde op je zaken, an ders breng je het niet ver". Terug naar Rome Na het beëindigen van de oorlog werd don Ronealli weer professor aan het groot-seminarie te Berga mo. Ook gaf hij culturele voor drachten aan de volksuniversiteit. Daarenboven was hij geestelijk ad viseur van de katholieke vrouwen bond, in welker functie hij de op kwam uit de beproeving van de oor log versterkt te voorschijn. Het zeer grote geestelijk overwicht, de be kwaamheid en de takt van de di rector spiritualis hebben machtig bijgedragen tot de oplossing van de moeilijkheden van die tijd. Aan „zijn" seminarie heeft hij altijd met grote liefde en vreugde terugge dacht, ook toen hij op weg was naar de hoogste waardigheden van de kerkelijke hiërarchie. „Kort gele den", vertelt de rector mgr. Son- zogni, „heeft hij een collectie van 500 kostbare boekdelen: de Grieks- Latijnse patrologie van Migne ten geschenke gegeven". Ontelbaar zijn voorts de bezoeken die hij er persoonlijk aflegde. Don Angelo liet een grote spiegel bij de trap jongens op hun onverzorgdheid ophangen om slordig geklede attent te maken. charistisch congres. Ronealli hield een rede over: „De Eucharistie en Maria". Deze rede werd wijd en zijd geroemd om haar grote theolo gische waarde. Ondanks zijn zeer vele activitei ten kreeg hij van mgr. Marelli een nog veel zwaardere taak erbij, nl. van director spiritualis van het bis schoppelijk seminarie dat na de oor log heropend werd. De oorlogstijd is een allesbehalve gunstig klimaat voor de spiritualiteit van jongelui, die priester willen worden. De zaak moest stevig en toch zeer taktvol worden aangepakt. De bis schop dacht toen op de eerste plaats aan don Ronealli, een man van be proefde kwaliteiten, met zeer gro te ervaring en uitzonderlijke intel ligentie. Binnen zeei korte tijd boekte don Angelo reeds zichtbare resultaten. De clerus van Bergamo Ondertussen bereikte de roem van de Bergamasker harddraver Ronealli het Vaticaan. De Noord- Italiaanse bisdommen zijn in alle opzichten zeer goed georganiseerd en de kwaliteit van de clerus is su perieur. Toen een Nederlandse priester aan mgr. Giuseppe Piaz- zi, de huidige bisschop van Berga mo, vroeg wat hiervan de oorzaak was, antwoordde deze: „Wij danken dit aan het werk van de H. Carolus Borromeus. Het is nog steeds zijn invloed". Geen wonder, dat het Vaticaan voortdurend het oog op het noorden gericht houdt om vandaar voor ver antwoordelijke taken bij het bestuur van de Kerk nieuwe krachten te re- cruteren. Vaak wordt een Noord-Ita liaanse bisschop door Rome ge polst over de bekwaamste figuren in zijn bisdom. Is het wonder, dat de aandacht van de H. Stoel viel ook op de veelzijdige organisator Ronealli? Paus Benedictus XV had een zee bijzondere belangstelling voor de Nederlandse kardinaal Willem van Rossum, en benoemde hem op 12 maart 1918 tot prefect van de Con gregatie van de Propaganda Fide. Hij bleef het tot 1932 en de feiten hebben bewezen, dat deze keuze van Benedictus XV buitengewoon voortreffelijk was, want hij werd de „rode paus", de reusachtige reorganisator van de wereldmissie. Onder zijn prefectschap werden 162 nieuwe landstreken toegevoegd aan de Propaganda Flde. Hij dwong bij na met geweld de missiebisschop pen te beginnen met de opleiding van een inheemse clerus. Door hem geïnspireerd verschenen de be roemde pauselijke missiedocumen ten, die de missieactie over de we reld in nieuwe banen leidden. Door centralisatie kon een effectiever steun bereikt worden. Het is de Ne derlandse kardinaal Willem van Rossum geweest, die don Angelo Ronealli vroeg zijn organisator! sche talenten in dienst te stellen van de reorganisatie van de Propa ganda Fide. De nuchtere Van Rossum ontdekte in de even nuchtere Ronealli zijn evenknie er stelde hem onmiddellijk aan to' president van de nationale raac (voor Italië) van het genootschat voor de Voortplanting van het Ge loof. Don Angelo, die intussen ere-ka- nunnik van Bergamo en huispre laat van de paus was geworden pakte de zaak onmiddellijk aan met een ongelofelijke ijver. Overal in Italië verrezen centra van het ge nootschap. (Wordt vervolgd) niet meer zal kunnen redden. Van PSV werd eervol met 64 verloren. Jacobs en Voskuyl verloren beiden van Schreurs en van Hout, waarna Voskuyl ook nog aan Schep de eer moest laten. Het beslissende dubbel werd na felle strijd door PSV gewonnen. Nedlloyd Sparta 1 Batswingers Smash Wibo Scylla Wibo 2 Sparta 2 Quick Luck Raek Wifra PSV UBTV Wibo 3 17 16 17 15 18 13 17 13 18 11 18 6 17 16 18 16 17 18 18 17 3 33 - 32 3 28 4 26 6 23 8 16 8 15 9 14 11 13 10 12 10 11 10 11 14 6 17 - 133—37 134—36 115—65 107—63 100—80 81—99 70—100 79—81 68—112 69—91 77—93 86—94 50—130 33—137 In hoofdklasse A ging EntacSmash 2 dus niet door. Bovenaan bleef de span ning er volop in. Het begint er naar uit te zien, dat het kampioenschap wel eens bij Povac terecht kon komen. DTTC immers blijft fouten maken. Nu weer moest men aan Sparta 3 een punt afstaan. Treffers deed het beter, maar de overwinning met 64 tegen een middenmoot-team als A VGA kan men toch nauwelijks indrukwekkend noe men. UBTV 2 was heer en meester te gen M.v.R. maar bleef desondanks op de onaangename tiende plaats zitten. Nedlloyd 2 bereikte forse cijfers tegen Wilskracht, dat nu ook niet bepaald op een prettige stoel zit. Met 91 kregen de Utrechtenaren klop. Povac 16 12 2 2 26 109—51 DTTC 15 11 2 2 24 98—52 Treffers 15 10 3 2 23 93—57 Nedlloyd 2 16 8 2 6 18 91—69 Sprenger 16 8 2 6 18 84—76 Sparta 3 15 7 3 5 17 84—66 A VGA 16 7 3 6 17 80—80 Smash 2 15 5 1 9 11 70—80 Entac 15 4 2 9 10 56—94 UBTV 2 16 4 2 10 10 64—96 Wilskracht 16 4 12 8 56—104 M.v.R. 15 2 13 4 43—107 In overgangsklasse A verdient GTTC als eerste genoemd te worden. Zeker, tegenstander Disnie kwam verzwakt achter de tafel, maar dat neemt niet weg, dat de uitslag 64 voor de gast heren uiterst eervol genoemd mag wor den. Kruisdijk was voor alle Haarlem mers vrij gemakkelijke prooi en alleen Moors had een derde game tegen hem nodig, die hij won met 2220. Blom en v. d. Veldt versloegen voorts de andere Invaller Hagenaars en daarmede was reeds de halve winst veilig gesteld. In het dubbelspel draaide het koppel v. d. Veldt-Blom belangrijk beter dan het Hoornse duo Lamers-Hagenaars, zodat met 2113 en 21—19 kon worden ge wonnen en dus beide punten by GTTC bleven. Rapidity stelde tegen Maccabi wel wat teleur. Nadat men eerst een ach terstand van 2—0 had weggewerkt wilde het niet meer met de Beverwijkers. Winder won van Muller en Eijking ver sloeg Lakmaker. Keet was er helemaal uit en verloor drie maal in twee games. TYBB deed het tegen Togido lang niet slecht. Witteman revancheerde zich prachtig voor de drie nederlagen in de eerste helft. Hii versloeg Van Eijk met 21—16 en 2116, om daarna ook nog Pliester tot verlies te dwingen. De eerste game was met 2116 voor de TYBB-speler. de tweede moest hij met 2117 aan Pliester laten, maar in de derde kwam hij pas goed op dreef en won met de fraaie cijfers 216!! Ook Veenendaal smaakte het genoegen Van Eijk te verslaan en wel in drie games. Slechts de drie flinke nederlagen van Rijkelijkhuizen waren wat spijtig. Togido 16 15 1 31 130—30 Nedlloyd 3 Disnie 16 14 1 1 29 11743 16 10 2 4 22 94—66 KLM 16 9 1 6 19 98—62 KKK 16 6 3 7 15 69—91 Treffers 16 7 9 14 75—85 Maccabi 15 4 4 7 12 64—86 GTTC 15 3 5 7 11 66—84 Rapidity 16 4 3 9 11 70—80 TYBB 16 3 5 10 11 60—91 HBC 15 3 3 9 9 53—97 DHC 15 2 13 2 32—118 16 15 1 31 124—36 14 12 1 1 25 97—43 15 10 3 2 23 85—65 16 9 1 6 19 88—72 15 7 3 5 17 91—59 14 6 2 6 14 78—62 16 5 4 7 14 83—77 14 4 3 7 11 63—77 15 2 4 9 8 66—84 16 2 3 11 7 55—106 16 2 3 11 7 54—106 16 3 13 6 33—127 De wedstrijd VitusSmash 3 heeft de gasten, zoals wij reeds verwachtten, winst opgeleverd en wel met 73. De Blaricummers waren er dus heel wat beter in dan in Amsterdam, toen men met 9—1 aan Smash de punten moest laten. Bij Smash herstelde Scholten zich prachtig en won thans drie maal. De Haan en Welsink wonnen twee maal en moesten een punt laten aan resp. Joop Sertons en aan zijn broer Ton. Ook het dubbel was voor de Sertons. Bij Vitus kwam De Graaf ditmaal niet tot scoren. Daar Sparta 4 er in slaagde Zeist met 64 te bedwingen, werd de positie van Vitus er niet beter op. Het is echter een hele troost, dat ook Barna verloor, zo dat het gedrang onderaan nog wat blijft voortduren. Daar in de prestaties van VVGA evenmin een stijgende lijn zit, zijn er momenteel maar liefst vijf teams in gevaar. De ranglijst laat dit duidelijk zien. Wilskracht 2 16 AMVJ Povac 2 Smash 3 Buna Vriendenkr. Shell VVGA Zeist Barna Vitus Sparta 4 Arsenal en Tottenham Hotspur, de laatste Londense clubs, die nog aan de strijd om de Engelse voetbalbeker deelnamen, zqn woensdagavond in de overgespeelde wedstrijden van de vijf de ronde uitgeschakeld. Arsenal, een der gegadigden voor het league-kampioenschap werd met 3-0 door de tweede divisieclub Sheffield United verslagen. Tottenham verloor met 1-0 in Norwich van Norwich City. Preston North End en Bolton Wand- rers zullen voor de tweede maal een replay moeten aangaan. De uitslag was 1-1 na extra tijd. In de zesde ronde komt Sheffield United tegen Norwich City en de winnaar van Preston-Bolton speelt tegen de winnaar van Nottingham-Bir mingham. De „replay' 'tussen Nottingham Fo rest en Birmingham City eindigde weer gelijk 0-0. Ook na verlenging viel er geen beslissing. Beide clubs scoorden tenslotte een doelpunt. Uitslagen van de Engelse competitie zijn: Eerste divisie: Aston Villa-Black- burn Rovers 1-0, Everton-West Brom- wich Albion 3-3. Op zaterdag 2 mei zullen op het T.T. circuit te Assen motorraces worden gehouden in de 125 cc, 250 cc, 350 cc en 500 cc-klassen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1959 | | pagina 9